گوگل می گوید از سال 2017 تنها با انرژی تجدیدپذیر اجرا خواهد شد

(سیارک) : شرکت گوگل اعلام کرده که تمامی مراکز اطلاعاتی و دفاترش تا سال آتی با انرژی تجدیدپذیر ( انرزی پاک) خریداری شده اداره خواهد شد.

این موضوع به این معناست که هر بار که وارد جی میل خود می شوید یا شروع به جست و جو در سایت گوگل می کنید یک منبع انرژی تجدید پذیر در جایی از دنیا به کار می افتد تا انرژی این امر را تامین کند، این برنامه ای ست که گوگل از سال 2010 روی آن کار می کرده است.

از نظر منطقی ممکن نیست که برای هر ساختمان گوگل یک نیروگاه خورشیدی یا نیروگاه باد ساخت و مستقیم به آن متصل کرد، در نتیجه شرکت گوگل در پروژه هایی در سراسر جهان برای تامین انرژی لازمش که حدود 5.7 تراوات-ساعت (TWh) در سال است سرمایه گذاری خواهد کرد.

" برای رسیدن به این هدف ما مستقیما انرژی الکتریکی باد و خورشیدی کافی را به صورت سالیانه خواهیم خرید تا جوابگوی هر واحد الکتریکی که عملیات هایمان در سراسر جهان مصرف می کند باشد." اورس هولزل از مهندسان شرکت گوگل می نویسد.

" و ما بر روی تولید انرژی جدید از منابع تجدید پذیر تمرکز کرده ایم، بنابراین ما فقط از پروژه هایی خرید خواهیم کرد که بودجه آن از طریق خریدهای ما تامین شده باشد."(سیارک

چگونه درایو انرژی تجدید پذیر گوگل کار می کند. اعتبار: گوگل

همچنین گوگل یک گزارش رسمی از تلاش هایش برای ایجاد انرژی پاک منتشر کرده و یک وبسایت جدید آگاهی محیط زیستی ایجاد کرده تا نوآوری های گوناگونش را گزارش کند، مانند حسگرهای آلودگی بر روی ماشین های تصویربرداری از خیابان و یک پروژه برای توقف ماهی گیری غیر قانونی.

با در نظر گرفتن این امر که بیش از 1 میلیارد نفر ما به طور منظم از جی میل استفاده می کنیم و کاربران صدها میلیون ساعت در روز به تماشای یوتیوب می نشینند، گوگل میزان زیادی انرژی مصرف می کند؛ در واقع به اندازه ی مصرف یک شهر مانند سانفرانسیسکو.

گوگل در تمام سال به شبکه متصل خواهد ماند و گاهی از انرژی تولید شده توسط منابع غیر تجدید پذیر استفاده خواهد کرد، برای مثال در مواردی که خورشید نمی تابد و شرکت به سوخت های فسیلی نیاز دارد تا در ارائه خدماتش اختلال ایجاد نشود.

اما طرح شرکت این است که مصرف انرژی را براساس مصرف سالیانه به تعادل برساند، که از طریق خرید مازاد انرژی های تجدید پذیر برای جبران در مواقع دیگر سال است.

" شرکت در گزارش رسمی خود توضیح می دهد." در برخی ساعت ها ما انرژی تجدید پذیر بیشتری را نسبت به میزان مصرف برای عملیات هایمان خریداری می کنیم، اما در طول سال کل خریدهای انرژی ما به طور صد درصد با میزان مصرف جهانی مان برابر خواهد بود. 

خبر خوب این است که گوگل تنها شرکت فناوری نیست که قرار است اطلاعات 0 و 1 ما را به پاک ترین شکل ذخیره کند.

 اپل می گوید که در حال حاضر ۹۳ درصد از فعالیت های جهانی خود را از طریق انرژی های تجدید پذیر انجام می دهد و این شرکت قصد دارد تا از پروژه هایی حمایت کند که تا سال ۲۰۲۰ چهار گیگاوات انرژی پاک تولید خواهند کرد.

یکی دیگر از شرکت های عظیم فناوری با داده های فراوانی برای ذخیره، فیس بوک ، برنامه دارد تا سال ۲۰۱۸ ۵۰ درصد از انرژی مصرفی واحدهای خود را از طریق منابع تجدید پذیر تامین کند.

هنوز جای پیشرفت بسیاری مانده، اما دلگرم کننده است که برخی از بزرگ ترین شرکت های فناوری در این مسیر پیشرو هستند.(سیارک

 گوگل اشاره دارد که این راه اهمیت اقتصادی هم دارد. در طول شش سال گذشته هزینه انرژی بادی تا ۶۰ درصد و انرژی خورشیدی تا ۸۰ درصد کاهش داشته.

علاوه بر این، به دلیل استفاده این پروژه ها از منابع طبیعی رایگان، نوسانات عمده ای در قیمت این انرژی ها وجود ندارد، در حالی که قیمت سوخت های فسیلی و زغال سنگی دارای نوسانات بسیاری ست.

به گفته اورس هولزل در آینده اتفاقات بسیار بیشتری روی خواهد داد.

او می نویسد."امروزه، ما بزرگ ترین شرکت خریدار انرژی های تجدید پذیر هستیم و تعهد کردیم تا به 2.6 گیگاوات (۲۶۰۰ مگاوات) انرژی بادی و خورشیدی دست پیدا کنیم." 

" این میزان بیشتر از انرژی مصرفی بسیاری از شرکت های بزرگ است و بیش از دو برابر 1.21 گیگاوات انرژی است که برای فرستادن مارتی مک فلای به آینده مورد نیاز است".

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

ترجمه  itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید