اکوکاردیوگرافی چیست

در
اکوکاردیوگرافی چیست
تا به امروز، یکی از روش های اصلی تشخیص بیماری قلبی، اکوکاردیوگرافی بوده است. این یک مطالعه غیر تهاجمی است که تاثیر منفی بر بدن ندارد و بنابراین می تواند برای بیماران در تمام سنین، از جمله کودکان از زمان تولد انجام شود.
 
در این مقاله، یک اکوکاردیوگرافی، آنچه در آن وجود دارد، چند نوع از این روش وجود دارد، چه چیزی می تواند مانع از اجرای آن و چگونگی آماده شدن برای آن باشد را مرور می کنیم.

 

ماهیت و هدف اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی یا EchoCG یک روش غیر تهاجمی برای بررسی قلب با استفاده از سونوگرافی است. سنسور اکوکاردیوگرافی صدایی با فرکانس خاص را که از طریق بافت قلب عبور می کند منتشر می کند، از آنها بازتاب می شود و سپس توسط همان حسگر ثبت می شود. اطلاعات به یک رایانه منتقل می شود که داده های دریافت شده را پردازش می کند و آن را بر روی مانیتور به عنوان یک تصویر نمایش می دهد.
 
 
اکوکاردیوگرافی به عنوان یک روش بسیار آموزنده تحقیق در نظر گرفته می شود، زیرا این امکان را برای ارزیابی وضعیت مورفولوژیکی و عملکردی قلب فراهم می آورد. با استفاده از این روش می توان اندازه قلب و ضخامت میوكارد را تعیین كرد، تمامیت و ساختار آن را بررسی كرد، اندازه حفره های بطنی و دهلیزی را اندازه گیری كرد، پیدا كردن اینكه آیا انقباض عضله قلب طبیعی است یا خیر، در مورد وضعیت دستگاه دریچه قلب، آئورت و آئورت ریوی بررسی شود. همچنین این روش به شما امکان می دهد تا سطح فشار در ساختارهای قلب را بررسی کنید، جهت و سرعت حرکت خون در بطن های قلب را بیابید و دریابید که وضعیت غشای خارجی عضله قلب چگونه است.
 
این معاینه قلب و عروق شما را قادر می سازد تا نقص های مادرزادی قلب را تشخیص دهید، در مورد وجود مایعات آزاد در کیسه های قلب، تشخیص لخته های خون، تغییر اندازه بطن ها، ضخیم شدن و یا نازک شدن دیواره های آنها، تشخیص تومورها و هر گونه بی نظمی در جهت و سرعت جریان خون با خبر شوید.
 

 

مزایای اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی دارای مزایای متعددی نسبت به سایر انواع آزمایشات قلب است.
 
اول از همه، این روش کاملا بی دردسر و غیر تهاجمی است که باعث ایجاد ناراحتی در بیمار نمی شود. این عمل به صورت سونوگرافی انجام می شود. قبل از این روش، هیچ تزریق یا هر گونه دستکاری مشابهی وجود ندارد.
 
علاوه بر این، این روش برای بیماران هر گروه سنی کاملا ایمن است. این می تواند برای کودکان و نوجوانان و زنان باردار انجام شود، زیرا اولتراسوند اثر منفی روی جنین ندارد.
 
EchoCG در دسترس بودن آن قابل توجه است، زیرا تجهیزات برای اجرای آن تقریبا در هر موسسه پزشکی وجود دارد. هزینه EchoCG بسیار پایین تر از MRI ​​است.
 
و مهمترین مزیت این نوع معاینه، یک محتوای اطلاعات عالی است که به پزشک اجازه می دهد حداکثر اطلاعات لازم را دریافت و درمان مناسب را انتخاب کند.
 

 

علائم و منع مصرف اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی برای بیماران توصیه می شود تا پزشک از آسیب شناسی قلب و عروق و یا در طول فرآیند درمان به منظور ارزیابی اثربخشی دارو متقاعد شود.
 
اکوکاردیوگرافی برای موارد زیر تجویز می شود:
 
فشار خون بالا
مشکوک بودن بیماری قلبی مادرزادی یا به دست آمده از جمله حساسیت ارثی به این بیماری.
سرگیجه مکرر، غش، ضعف نفس و تورم.
شکایات در مورد "وقفه" در کار قلب.
درد ستون فقرات، به خصوص اگر آنها به تیغه شانه چپ یا نیمه چپ گردن بکشد.
انفارکتوس میوکارد، تشخیص stenocardia و cardiomyopathy، تومور احتمالی قلب.
معاینه پیشگیری از بیماران که اغلب دارای اضافه کاری احساسی و فیزیکی هستند.
تغییرات رادیوگرافی ECG و قفسه سینه، نیاز به روشن شدن تغییرات مورفولوژیکی قلب است.
به طور جداگانه لازم است ذکر شود که اکوکاردیوگرافی برای مادران باردار توصیه می شود. اکوکاردیوگرافی باردار باید انجام شود:
بیمار نقایص قلبی مادرزادی یا اکتسابی دارد.
افزایش وزن متوقف شده است و یا کاهش چشمگیر وزن بوده است.
ادم اندام اندام تحتانی غیرمنتظره و تنگی نفس
اختلالات همودینامیک در دوران بارداری.
لازم به ذکر است که اکوکاردیوگرافی مطلقا منع مصرف ندارد. با این حال، برخی از انواع این مطالعه در شرایط خاص توصیه نمی شود، که در زیر مورد بحث قرار می گیرد.
 

 

انواع اکوکاردیوگرافی

امروزه انواع مختلفی از اکوکاردیوگرافی وجود دارد.
 

اکوکاردیوگرافی یک بعدی

در حال حاضر، این نوع echoCG به ندرت به طور خودكار استفاده می شود، زیرا این اطلاعات كمتر از دیگران در نظر گرفته می شود. در طی این روش تصویر قلب تولید نمی شود. داده ها به صورت یک گراف نمایش داده می شوند. با استفاده از M-echocardiography، پزشک می تواند حفره های قلب را اندازه گیری کند و فعالیت های عملکردی آنها را ارزیابی کند.
 

B اکوکاردیوگرافی (دو بعدی)

در طول B-echocardiography، داده های تمام ساختارهای قلب به کامپیوتر می آیند و بر روی مانیتور به عنوان یک تصویر سیاه و سفید نمایش داده می شوند. دکتر قادر به تعیین اندازه قلب، پیدا کردن حجم هر یک ازبطن های خود، ضخامت دیوار، ارزیابی تحرک دریچه ها و نحوه کاهش بطن ها است.
 

اکوکاردیوگرافی داپلر

به طور معمول این مطالعه همزمان با B-echocardiography انجام می شود. این اجازه می دهد تا شما جریان خون در عروق بزرگ و دریچه های قلب را ردیابی کنید تا جریان خون معکوس و درجه آن را نشان دهد، که ممکن است شکل گیری فرآیندهای آسیب شناختی را نشان دهد.
 

اکوکاردیوگرافی کنتراست

این مطالعه فرصتی را فراهم می کند تا ساختار داخلی قلب را به وضوح تجسم نماید. به بیمار تزریق داخل وریدی با یک ماده کنتراست ویژه انجام می شود و پس از آن روش به طور معمول انجام می شود. این روش به شما امکان می دهد تا سطح داخلی قلب را ببینید. اختلال در انجام این مطالعه، عدم تحمل انسانی و نارسایی مزمن کلیه است.
 

اکوکاردیوگرافی استرس

برای تشخیص پاتولوژی های پنهان قلب که فقط در طول اعمال جسمی ظاهر می شوند، نوع خاصی از تحقیق مورد استفاده قرار می گیرد - اکوکاردیوگرافی استرس. این فرصت برای شناسایی بیماری ها در مراحل اولیه را فراهم می کند.
اکوکاردیوگرافی استرس برای ارزیابی وضعیت عروق و انعقاد آن توصیه می شود تا میزان ریسک عوارض قبل از انجام مداخلات جراحی روی قلب و عروق را تعیین کند. همچنین این روش برای تعیین نحوه درمان بیماری های قلبی عروقی و تعیین پیش آگهی در آینده برای این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد.
 
 اکوکاردیوگرافی استرس در بیماران مبتلا به نارسایی شدید تنفسی، کبدی، کبدی یا قلب نمی تواند انجام شود. همچنین در انفارکتوس قلب، آنوریسم آئورت و سابقه ترومبوآمبولیسیا نیز ممنوع است.
 

اکوکاردیوگرافی transthoracic

این نوع خاصی از پژوهش است که در طی آن سنسور تولید کننده سونوگرافی از طریق مری از طریق رئوفارنکس به عمق مورد نیاز کاهش می یابد. از آنجا که سنسور دارای ابعاد بسیار کوچکی است، از طریق مری بدون مشکل عبور می کند. با این وجود، چنین مطالعه بسیار پیچیده در نظر گرفته شده و به طور انحصاری در مراکز پزشکی تخصصی انجام می شود. علاوه بر این، نشانه های ویژه ای برای آن وجود دارد. به طور خاص، یک مطالعه از راه دور در مواردی که یک مطالعه استاندارد transthoracic اجازه نمی دهد که وضعیت قلب و ساختار آن را ارزیابی کنند، انجام می شود.
 
به طور خاص، زمانی که شک و تردید در مورد عملکرد مناسب یک دریچه قلب  وجود دارد، اگر یک آنوریسم آئورت و نقص سپتوم بین درونی وجود دارد، و همچنین در صورتی که
در همان زمان، این نوع مطالعه درمورد قسمت فوقانی دستگاه گوارش، یعنی در هر گونه تشکیل تومور مری، خونریزی از دستگاه گوارش فوقانی، وجود فتق دیافراگم بزرگ یا واریس مری، منع مصرف دارد.
 

 

آماده سازی برای اکوکاردیوگرافی

به عنوان یک قاعده، هنگام انجام اکوکاردیوگرافی یک و دو بعدی، و همچنین اکوکاردیوگرافی داپلر، نیازی به آماده سازی خاصی نیست. در مورد تحقیقات transesophageal، تعدادی محدودیت وجود دارد.
 
بنابراین، آخرین وعده غذایی نباید بیش از شش ساعت قبل از عمل باشد. نوشیدن نیز توصیه نمی شود. بلافاصله قبل از این روش، پروتزها باید برداشته شوند.
 
در آستانه مطالعه پرتو درمانی، افراد مبتلا به بیماری های سیستم عصبی توصیه می شود یک آرام بخش داشته باشند. بعد از این روش، بیمار برای بهبودی نیاز به زمان دارد، بنابراین تا پایان روز شما نباید بیش از حد کار کنید. همچنین لازم است از رانندگی خودداری شود.
 
روش تحقیق
برای اکوکاردیوگرافی transthoracic، بیمار در سمت چپ قرار دارد. وقتی فردی در این موقعیت قرار دارد، سمت چپ سینه نزدیکتر می شود. این باعث می شود تا تصویر دقیق تر از قلب را ارائه دهد - به همین علت، تمام چهار دوربین از یک مانیتور روی صفحه نمایش قابل مشاهده است.
 
پزشک روی سنسور ژل قرار می دهد، که از طریق آن تماس الکترود با بدن را بهبود می بخشد.
البته، هر پزشک برای رسیدن به اطمینان از این که نتایج مطالعه دقیق تر از حد ممکن باشد به سه عامل اصلی بستگی دارد.
 
اول از همه، شما باید ویژگی های تشریحی بیمار را در نظر بگیرید. موانع جدی برای اولتراسوند عبارتند از چاقی، تغییر شکل سینه و سایر عوامل مشابه. در نتیجه، تصویر حاصل ممکن است فازی و تفسیر آن به درستی کار نکند. به منظور روشن شدن تشخیص، پزشکان در چنین مواردی، یک معاینه پریشی مغزی یا MRI را ارائه می دهند.
 
دوم:باید کیفیت تجهیزات را در نظر بگیریم. البته، تجهیزات مدرن تر، پزشک را با فرصت های بیشتری برای دریافت اطلاعات کافی در مورد قلب بیمار ارائه می دهد.
 
سوم و در نهایت باید صلاحیت پزشک را در نظر گرفت. در آن، نه تنها مهارت های فنی آن (توانایی قرار دادن بیمار در موقعیت صحیح و قرار گرفتن حسگر در نقطه دلخواه) مهم است، بلکه توانایی تجزیه و تحلیل داده ها به دست آمده هم مهم هستند.
 
هنگام انجام اکوکاردیوگرافی استرس، ابتدا یک اکوکاردیوگرافی طبیعی انجام می شود و سپس سنسورهای ویژه ای را که شاخص ها را در طول تمرین ثبت می کنند، وصل می کنند. برای این منظور، دوچرخه ergometres، تست تردمیل، تحرک الکترومغناطیسی transesophageal یا دارو استفاده می شود. در همان زمان بار اولیه حداقل است و پس از آن به تدریج افزایش می یابد، کنترل فشار خون وتعداد نبض ثبت می شود . اگر وضعیت بیمار بدتر شود، معاینه پایان می یابد.
 
در تمام این مدت، الکتروکاردیوگرام به طور مداوم انجام می شود، که در صورت وقوع هر گونه موقعیت شدید، می تواند به سرعت پاسخ دهد. در طول بار، بیمار ممکن است سرگیجه، افزایش ضربان قلب، ناراحتی در ناحیه قلب احساس کند. پس از متوقف كردن بار، پالس كاهش مي يابد. در این حالت، وضعیت بیمار بهبودی کامل به دقت بررسی می شود.
 
به عنوان یک قاعده کلیه روش حدود یک ساعت طول می کشد.
 
در شروع EchoCG transesophageal دهان و گلوی  بیمار با محلول لیدوکائین آغشته می شود. این محلول برای کاهش رفلکس در هنگام ورود آندوسکوپ در نظر گرفته شده است. بعد از آن، از بیمار خواسته می شود به پهلوی چپ دراز بکشد، و آندوسکوپ را وارد می کنند که از طریق آن سونوگرافی دریافت و تحویل خواهد شد.
 

تفسیر نتایج اکوکاردیوگرافی 

تفسیر نتایج echoCG توسط دکتر این مطالعه انجام می شود. او یا داده های دریافتی را به پزشک اعزام می دهد یا به بیمار به طور مستقیم می دهد.
 
توجه داشته باشید که غیر ممکن است تشخیص داده شده ، تنها بر اساس نتیجه اکوکاردیوگرافی تکیه کند. داده های به دست آمده با سایر اطلاعات موجود در دسترس  پزشكی مقایسه می شوند: داده ها از تجزیه و تحلیل و سایر آزمایش های آزمایشگاهی و علائم بالینی موجود در بیمار. در نظر گرفتن اکوکاردیوگرافی به عنوان یک روش تشخیصی کاملا مستقل غیرممکن است.
 

برای انجام اکوکاردیوگرافی به کجا مراجعه کنیم؟

انجام اکوکاردیوگرافی استاندارد در مراکز بهداشت عمومی (درمانگاه ها و بیمارستان ها) و در مراکز خصوصی پزشکی. برای انجام اکوکاردیوگرافی باید پزشک یا متخصص قلب ویزیت کرده و انجام انجام اکوکاردیوگرافی را نسخه کنند.
 
انواع خاصی از اکوکاردیوگرام - مطالعات مربوط به پروستات و یا اکوکاردیوگرافی استرس - تنها در موسسات پزشکی تخصصی می توانند انجام شوند، زیرا آنها نیاز به تجهیزات خاص و پرسنلی دارند که آموزش ویژه ای دارند.
 

 

اکوکاردیوگرافی در کودکان

همانطور که در بالا ذکر شد، مزایای غیرقابل انکار اکوکاردیوگرافی ایمن بودن، بدون درد و ایمنی کامل این روش تحقیق قلب و عروق است. دستکاری با نوردهی تابش اشعه همراه نیست، هیچ عارضه ای ایجاد نمی کند. بنابراین، اگر نشانه های مناسب وجود داشته باشد، مطالعه می تواند نه تنها برای بزرگسالان بلکه برای کودکان نیز توصیه شود.
 
تشخیص به موقع برای تشخیص پاتولوژی مادرزادی در کودکان کمک خواهد کرد که به نوبه خود فرصتی برای انتخاب موثرترین درمان را فراهم کند. در نتیجه، کودک قادر خواهد بود که در آینده به طور کامل زندگی کامل داشته باشد.
 
علائم تجویز اکوکاردیوگرافی کودک عبارتند از:
 
اختلال در کار قلب
تنگی نفس یا در طول ورزش، یا در حالت استراحت.
سایانوژن لب ها، مثلث بینی، نوک انگشتان.
کمبود اشتها ، افزایش وزن نیز کم است.
شکایات ضعف و خستگی دائمی، خستگی ناگهانی.
شکایت از سردرد مکرر.
ناراحتی در پشت جناغ.
کاهش یا افزایش فشار خون.
ظاهر ادم در اندام ها
با توجه به این واقعیت که روش ایمن است، نوزادان می توانند بیش از یک بار از اکوکاردیوگرافی استفاده کنند تا پیشرفت بیماری را بررسی کنند یا ارزیابی کنند که درمان موثر است. در صورت تغییر هر گونه تغییرات پاتولوژیک، حداقل یک بار در هر دوازده ماه مطالعه را انجام دهید.
 

آماده سازی کودکان برای اکوکاردیوگرافی

مانند بزرگسالان، کودکان نیازی به آموزش قبلی ندارند. توصیه می شود که کودک هرگز برای سه ساعت قبل از انجام اکوکاردیوگرافی  چیزی نخورده باشد؛ زیرا با یک شکم پر، دیافراگم بالا است که می تواند نتیجه را تحریف کند.
 
والدین باید با نتایج یک الکتروکاردیوگرام انجام شده در روز قبل، و نیز نتایج مطالعاتی که پیش از این انجام شده بود، حاضر باشند.کودک باید از نظر روانشناختی برای این روش آماده شود، توضیح داده شود که هیچکس به او آسیب نمی رساند.
 

 

اکوکاردیوگرافی جنینی

مدل های اکوکاردیوگرافی وجود دارد که می توانید مطالعه جنین در رحم را انجام دهید.
 
به طور معمول، EchoCG جنینی (اکوکاردیوگرافی جنینی یا جنینی) از 18 تا 22 هفته بارداری انجام می شود. هدف اصلی آن تشخیص به موقع بیماری های مادرزادی قلبی در جنین است. این مطالعه فرصتی برای بررسی جریان خون نوزاد در رحم و اطمینان از مشاهده پویایی تا زمان تولد آن است. به عنوان یک نتیجه، یک متخصص زنان و زایمان می تواند یک تولد را برنامه ریزی کند تا متخصصان قلب نیز بلافاصله پس از تولد فرصتی برای شروع درمان کودک را فراهم کنند.
 

 

اکوکاردیوگرافی جنینی در موارد زیر انجام می شود

اگر بیماری قلبی مادرزادی در بستگان نزدیک بیمار وجود داشته باشد.
برخی از بیماری های زن باردار که در آن احتمال نقایص زایمان در جنین افزایش می یابد (دیابت، بیماری های بافت همبند سیستمیک، صرع).
برای اهداف پیشگیرانه، echoCG جنینی انجام می شود اگر مادر در سه ماهه اول آنتی بیوتیک ها یا ضد قارچ ها را مصرف کرده باشد، انجام دهد.
در مادران بیش از 35 سال انجام می شود. 

نظرات

در ادامه بخوانید...

5 بیماری جدی با علامت ثابت خمیازه کشیدن

در
پنج بیماری جدی که علامت خمیازه در آن ثابت است.
پزشکان در مورد پیشرفت 5 بیماری خطرناک که علائم خمیازه در آن ها مشترک است گزارش داده اند.
وقتی زنگ هشدار ارزش دارد؟
دانشمندان می دانند که خمیازه بسیار مفید و ضروری است، رفلکسی که فعالیت شناختی را افزایش می دهد.اما گاهی اوقات نشانه ای از خطر است.
 
مولتیپل اسکلروزیس
همراه با یک خمیازه ثابت
علائم دیگر که مشاهده می شود: بی حسی اندام، اختلال در دید (تاری) و مشکلات با حفظ تعادل.
 

اختلالات کبدی

خستگی وحشتناک، خمیازه و اختلالات هورمونی بیماری کبد را مشخص می کنند. با این حال، اشتهای فرد کاهش می یابد یا تهوع رخ می دهد.
 

ضربان آهسته قلب

خمیازه ضربان آهسته در قلب را نشان می دهد. علائم دیگر که مشاهده می شود: حالت تهوع، اختلال در خوردن، درد قفسه سینه، کم آوردن نفس، باید با پزشک مشورت کنید.
 

سکته مغزی

هنگامی که یک سکته مغزی رخ می دهد، درجه حرارت بدن افزایش می یابد، و بنابراین فرد دائما خمیازه می کشد. علاوه بر خمیازه بیمار علائم دیگری را مشاهده می کند: تغییر در گفتار، بی حس در صورت و همچنین عدم توانایی در بالا بردن دست.
 

خستگی مزمن

احساس استرس ناشی از افزایش سطح هورمون کورتیزول است. هورمون کورتیزول در خون وارد می شود و در بعضی مواردباعث درد در سر و سینه، تنفس سریع و ضربان قلب می شود. در این مورد، خمیازه نشان دهنده نقض بدن است.

نظرات

۱۴۰۰/۹/۱۷به طور کلی خمیازه یک رفلکس طبیعی است که در طی آن ماهیچه ها شل می شوند و راه های هوایی گشاد می شوند. ما همچنین در هنگام تنش عصبی خمیازه می کشیم، که با تقاضای زیاد برای اکسیژن توضیح داده می شود. خمیازه کشیدن در اتاق های پر دود و حمل و نقل شلوغ و دوباره به دلیل کمبود اکسیژن شروع می شود. به همین دلیل، مردم قبل از رعد و برق، در فشار کم یا در شرایط ارتفاع بالا خمیازه می کشند.

۱۴۰۰/۹/۱۷خمیازه مکرر یک رفتار رایج در افرادی است که به تازگی سکته کرده اند. به گفته پزشکان، این فرآیند به تنظیم دمای بدن و مغز که در هنگام حمله گرم می شوند، کمک می کند.

۱۴۰۰/۹/۱۷خمیازه های مکرر نشانه چه بیماری های خطرناکی است؟ به گفته پزشکان، خمیازه مکرر معمولاً باعث ترس نمی شود و نشان دهنده خستگی، کمبود خواب، استرس و کسالت پیش پا افتاده است. با این حال، گاهی اوقات می تواند نشانه ای از شرایط و بیماری های خطرناک باشد. اگر خمیازه ادامه داشت، حتی اگر خوابیده اید و استراحت کرده اید، در هوای تازه هستید و چندین روز طول کشیده است، به پزشک مراجعه کنید، ممکن است نشانه بیماری باشد.

۱۴۰۰/۹/۱۷خمیازه مکرر گاهی اوقات نشانه اختلال در غده تیروئید، دیابت نوع 2، افسردگی است. می توانیم در مورد مولتیپل اسکلروزیس، آسیب شناسی قلب و عروق خونی، بیماری کبد صحبت کنیم. در طول افسردگی، خمیازه کشیدن می تواند هم به دلیل افزایش سطح کورتیزول خون و هم استفاده از داروها (ضد افسردگی) باشد.

در ادامه بخوانید...

زن ها اغلب نادیده می گیرند

در
متخصصین قلب و عروق علائم خطرناکی را که زنان اغلب نادیده می گیرند نام برده اند. 
کارشناسان نگران هستند که در زنان، اغلب بدون حمله قلبی بدون عارضه حاد، بدون عوارض جانبی، بدون بیماری های کوچک بیمار تمایل به نادیده گرفتن علائم خطرناک بیماری قلب و عروق باشند و این می تواند مرگبار باشد.
 
متخصصان قلب آمریکا از زنان دعوت کرده اند تا با نگاهی دقیق تر به سلامت قلب خود کمک کنند. پزشکان خاطر نشان کردند که نشانه های بیماری قلبی در زنان، از جمله حمله قلبی، اغلب به اندازه مردان زیاد نیست. بنابراین، زنان اغلب علائم بیماری قلب و عروق را نادیده می گیرند، که می تواند کشنده باشد.
 
یک متخصص قلب و عروق قطعا در صورت بروز تنگی نفس و  علائم هشدار دهنده خاصی مانند احساس فشار یا درد پشت به بیمار هشدار می دهد.اما علائم حمله قلبی می تواند درد در گردن، شانه، دست چپ، فک و گلو باشد. اگر دلایل دیگری برای چنین ناراحتی وجود نداشته باشد بهتر است بلافاصله با پزشک مشورت کنید. به طور مثال، اگر علائم دیگری وجود دارد، مثلا افزایش ضربان در حالت استراحت، سرگیجه، حالت تهوع.
 
اگر شما دائما علائم خستگی، احساس اضطراب بی مورد، درد قفسه سینه و فشار خون بالا را تجربه می کنید، باید مورد بررسی قرار بگیرید.اغلب مشکلات قلب در زنان در ورود به یائسگی یا در دوران یائسگی رخ می دهد.

نظرات

در ادامه بخوانید...

سرفه قلب چیست

در
سرفه قلبی - نشانه ای از مشکلات جدی قلب و عروق خونی
سرفه قلب را می توان با برونشیت یا سایر بیماری های تنفسی اشتباه گرفت اما سرفه قلب ماهیت و پیامدهای کاملاً متفاوتی دارد.
 
سرفه قلب از کجا می آید؟ دلیل آن رکود خون در ریه ها ناشی از نارسایی قلبی است. بطن چپ قلب قادر به پمپ کردن خون در یک دایره بزرگ گردش خون نیست و خون اکسیژن دار در ریه ها باقی می ماند. استاز خون منجر به اختلال در گردش خون و هیپوکسی بافت می شود.

سرفه فقط علامت یک بیماری است نه یک بیماری مستقل.

 
بیماری در حال رشد است از تظاهرات خفیف اما سرفه خشک مکرر ، از طریق سرفه خشک ثابت  ، قوی تا سرفه با خلط و خون. این مرحله نشان می دهد که مشکلات قلبی خیلی زیاد پیش رفته اند.
 
استرس جزئی و حتی صحبت کردن طولانی می تواند سرفه را برانگیزد. در صورت عدم درمان کافی ، در بهترین حالت به آسم قلبی ختم می شود ، در بدترین حالت - ادم ریوی و مرگ. بنابراین ، ما اکیداً توصیه می کنیم که حتی با تظاهرات جزئی سرفه با علت ناشناخته ، معاینه پزشکی انجام شود.

نظرات

در ادامه بخوانید...

بیماری پوست مرغی

در

بیماری پوست مرغی

Keratosis pilaris

پوست بدن کراتین سازی می کند و وقتی لایه برداری نشود کنار فولیکول های مو تجمع می کند و روزنه های خروج مو را مسدود می کند در نتیجه سفت می شود و تشکیل کراتوسیس پیلاریس می دهد که بیشتر در ناحیه بازو دیده می شود.در فصل زمستان خشک شده و خارش می گیرد.این بیماری نوعی اگزماست و ارثی می باشد.برای درمان بعد از لایه برداری ابتدا با سرکه سیب شستشو دهید و بعد با روغن نارگیل ماساژ دهید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

12 علامت در کودکان که نباید نادیده گرفته شود(قسمت اول)

در

برای برطرف شدن این علايم هرگز منتظر نمانید،این علايم جدی هستند...
زمانیکه به عنوان پدر و مادر هستید، نشان لیاقت پزشکی می گیرید. زمانیکه بینی کودک خود را تمیز می کنید یا دندان لق کودک خود را خارج می سازید. اما گاهی اوقات، سخت است بگوییم که چه زمانی با پزشک تماس بگیرید:کدام دمای بدن را تب شدید باید در نظر گرفت؟
یک پزشک متخصص اطفال در شیکاگو، و سخنگوی آکادمی اطفال می گوید: والدین باید همیشه احتیاط کنند وزمانیکه نگران هستند، بدنبال درمان فوری باشند. با این حال، برای راهنمایی شما، 12 علائم را دراینجا ارائه می دهیم که همیشه باید توجه داشت.(سیارک


علامت #1 : تب شدید


تبی که 100.4 فارنهایت یا بالاتر در کودک کمتر از 3 ماه است؛ بالاتر از 101 فارنهایت در کودک 3 تا 6 ماه است؛ یا بالاتر از 103 فارنهایت در کودک 6 ماه تا 2 سال است.
متخصصین اطفال تاکید دارند که وقتی تب زیاد می شود، ارقام دما سنج به اندازه حال کودک شما مهم نیستند. یک استثناء: وقتی که تب به 100 درجه فارنهایت رسید، کودکان زیر 3 ماه نیازمند درمان فوری است.یک متخصص اطفال و مشاور والدین، محقق برخورد با کودک تازه متولد: از تولد تا تحقق می گوید: اگر تب ناشی از عفونت باکتریایی همچون عفونت مجاری ادراری باشد، بسرعت به بدن منتشر می شود. این تب معمولا ناشی از یک ویروس متداول باش اما مجبوریم از آن مطمئن شویم. بهتر است که فورا به پزشک خود زنگ بزنید؛ اگر بعد از ساعات اداری بود، مستقیما به E.R. بروید. در کودکان بالای 2 سال، تا زمانیکه کودک شما آب جذب می کند و بصورت نرمال عمل می کند، نگرانی زیادی وجود ندارد. برای راهنمایی با متخصص اطفال تماس بگیرید.(سیارک


علامت #2: تب طولانی

طبی که با درمان کاهش نیابد یا بیش از 5 روز طول بکشد. اگر به کودک خود داروی کاهش طب می دهید از جمله استامینوفن یا ایبوبروفن، و ارقام دماسنج کاهش نمی یابد، فورا با پزشک خود تماس حاصل کنید. این نشان عفونت شدید کودکتان است و احتمالا دکتر نیازمند معاینه کودک شما باشد. تب ناشی از ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا در عرض 5 روز برطرف می شود. تبی که طول می کشد حتی زمانیکه میزان تب پایین باشد (100.4 درجه فارنهایت)، احتمالا ناشی از عفونت باکتری پنومونیا باشد که نیازمند درمان انتی بیوتیک است.


علامت #3: تب همراه با سردرد

تبی که همراه با درد گردن یا سردرد باشد یا همراه با دانه های قرمز در پوست باشد.
به پزشک خود زنگ بزنید- اینها علائم مننژیت بوده و نیازمند مداخله فوری است.


علامت #4: دانه های قرمز دایره مانند

دانه های قرمزی که شبیه چشمان گاو است یا شامل دانه های قرمز رنگ می باشد و تا زمانیکه فشار ندهید دیده نمی شوند
دانه های قرمز حلقه مانند با نکته رنگ پریده در وسط آن، نشانه بیماری لایم است. در صورتیکه نقاط تیزی را زیر پوست می بینید، فورا کمک بگیرید که نشانه بیماری جدی است. هر نوع کبودی وسیع می تواند نشانه اختلال در خون باشد. بعلاوه، نقاط قرمز لکه مانند می تواند نشانه واکنش الرژیک باشد. اگر کودک شما در تنفس مشکل دارد یا آشفته و بی حال است، باید فورا توسط پزشک معاینه شود.(سیارک


علامت #5: خال غیرعادی

خالی که تازه یا متغیر است
متخصص کودکان در اوستین و نویسنده Baby 411 می گوید: خالهای کودکتان را کنترل کنید، بویژه هر خالی که از زمان تولد داشته است چون احتمالا بدخیم شوند. اگر متوجه خالی می شوید که بطور نامنظم شکل گرفته است، دارای کناره های خاص است، تک رنگ نیست یا بلند شده است، به پزشک خود خبر دهید. تمام اینها نشانه سرطان پوست می باشند.


علامت #6: درد ناگهانی شکم

درد شکم که در قسمت سمت راست و پایین است یا دردی که ناگهانی و کرامپی می باشد و می آید و می رود
اگر کودک شما در قسمت سمت راست و پایین شکم درد دارد از او بخواهید بالا بپرد و بیافتد- اگر این کار برایش سخت است، می تواند نشانه آپاندیس باشد. اگرچه آپاندیس در قسمت سمت راست و پایین شکم است، درد ناشی از آپاندیس از پایین کمر شروع شده و به راست می رود. دکتر براون می گوید: ویروس عادی شکم باعث تب، تهوع و سپس درد شکم و اسهال می شود. در مورد آپاندیس ابتدا با اسهال شروع می شود، سپس استفراغ، درد و بعد تب می کند. دکتر لوین می گوید: اگر این علایم را مشاهده کردید، با پزشک خود تماس حاصل کنید- اپاندیس فورا پیشرفت می کند و باید فورا درمان شود. (سیارک
اگر کودک شما زیر 4 سال است و درد شکمی دارد که یک دقیقه می گیرد و یک دقیقه ارام است، می تواند نشانه intussusceptions باشد، اختلال شدیدی که معمولا باعث می شود تا روده های کودک گره بخورند. درد در عرض 20 تا 60 دقیقه شدید می شود و همراه با تهوع، تب، خون در مدفوع و حرکات ژله ای روده است. اگر درد کودک شدید است به پزشک زنگ بزنید. اگر علائم کرامپی وجود دارد، فورا به بیمارستان ببرید.

مترجم itrans.ir  

نظرات و تجربیات خود را در رابطه با این پست با ما به اشتراک بگذارید...

 

12 علامت در کودکان که نباید نادیده گرفته شود(قسمت دوم)

نظرات

در ادامه بخوانید...

ساختار شانه و عملکرد آن چگونه می باشد

در

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری، نزدیک به 1.2 میلیون نفر در ایالات متحده در سال 2010 برای مشکلات مربوط به شانه به اورژانس مراجعه کرده اند.

ساختار شانه و عملکرد آن چگونه می باشد؟

برای درک بهتر از بیماری مشکلات شانه و اینکه چگونه اتفاق می افتند، شرح ساختار شانه و عملکرد آن مفید خواهد بود. مفاصل شانه از سه استخوان تشکیل می شود: ترقوه، کتف (استخوان پهن شانه)، و استخوان بازو (استخوان بالای زانو) دو مفصل حرکت شانه را مهیا می سازند.

مفصل آکرومیوکلاویکولر (یا AC) بین آکرومن (بخشی از کتف که در بالاترین نقطه از شانه قرار گرفته است) و ترقوه واقع شده است. مفصل گلنوهومرال، که معمولا مفصل شانه نامیده می شود، مفصلی از نوع گوی و کاسه است که به حرکت جلو و عقب شانه کمک می کند، به بازو این اجازه را می دهد تا در حالت دایره وار یا لولا به سمت بیرون و بالای بدن حرکت کند. («گوی» ‌یا استخوان بازو، بالا، بخش گرد از بالای استخوان بازو می باشد؛ «سوکت» یا گلنوئید بخش بشقاب شکل از لبه بیرونی کتف که گوی آن را پر می کند.) کپسول، پوششی با بافت نرم است که گرداگرد مفصل گلونرال می باشد. توسط غشاء صاف نازک سینوویال پوشانده شده است. (سیارک

در مقابل مفصل ران که تقریبا یک مفصل گوی و کاسه ای واقعی است، مفصل شانه می تواند با توپ و میله گلف مقایسه شود که در آن توپ براحتی می تواند روی میله تخت بلغزد. از‌ آنجایی که استخوانها، ثبات ذاتی کمی برای مفصل شانه مهیا می سازند، این ثبات به شدت به بافت نرم اطراف از جمله رباط کسپول و عضلات اطراف روتاتور کاف بستگی دارد تا توپ در مکان خود نگه داشته شود. در حالی که مفصل ران به دلیل محاصره آناتومی استخوانی، ذاتا کاملا پایدار می باشد، از طرف دیگر نیز نسبتا بی‌حرکت میباشد. از سوی دیگر شانه، نسبتا ناپایدار می باشد اما تحرک بالا به فرد این اجازه را می دهد تا دست را در موقعیت های متعدد قرار دهد. در واقع این یکی از متحرک ترین مفاصل در بدن انسان می باشد. (سیارک
استخوان های شانه در موقعیت خود توسط عضلات، تاندون ها و رباط ها نگه داشته می شوند. تاندون ها، کابل های سخت بافتی هستند که عضلات شانه را به استخوان متصل کرده و به عضلات در حرکت دادن شانه کمک می کنند. رباط ها با ایجاد پایداری، استخوان های شانه را به همدیگر وصل می کنند. برای مثال، جلوی کپسول مفصل توسط سه رباط گلنوهومرال محکم شده است. روتاتور کاف ساختاری مرکب از تاندون هایی است که همراه با عضلات مرتبط جهت نگه داشتن گوی در بالای استخوان بازو در کاسه گلنوئید کار می کند و تحرک و قدرت مفصل شانه را مهیا می سازد. دو ساختار کیسه نیمه شفاف مانند که بورس نامیده می شود، به نرمی لغزیدن بین استخوان ها، عضلات و تاندون ها را مهیا می سازند. آنها از روتاتور کاف از قوس استخوانی آکرومیون ضربه گیری و پشتیبانی می کنند.

پست های مرتبط :

- شایع ترین مشکلات شانه (شانه یخ زده  - دررفتگی شانه - جداشدگی شانه - شکستگی شانه -آرتریت  شانه - التهاب تاندون ها و ) چه می باشد؟‌
ساختار شانه و عملکرد‌آن چگونه می باشد؟‌
 - ریشه و علل مشکلات شانه چه می باشد؟
 - مشکلات شانه چگونه تشخیص داده می شود؟‌
چگونه می توانم درباره مشکلات خاص مربوط به شانه از جمله علائم و درمان آن اطلاعات کسب نمایم؟
 - چه تحقیقاتی در زمینه مشکلات مربوط به شانه انجام شده است؟

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  

مترجم  itrans.ir  

نظرات

در ادامه بخوانید...