کشف سیاره فراخورشیدی جدید در دیسک کهکشان راه شیری

در

shutterstock_784412809-780x390.jpg

سیاره فراخورشیدی جدید در دیسک کهکشان راه شیری پیدا شده است

با استفاده از تکنیک های میکرولنسینگ ، یک تیم بین المللی از ستاره شناسان ، دنیای جدید و دوردست را کشف کردند. سیاره فراخورشیدی ، OGLE-2018-BLG-0799Lb شناسایی شده است و به دور یک ستاره کوتوله کم جرم می چرخد. میکرولنز روش مفیدی برای تشخیص دنیای بیگانه در دیسک کهکشانی داخلی و برآمدگی است ، جایی که یافتن سیارات با روش های دیگر دشوار است. 

 

برآمدگی کهکشان در درجه اول از ستاره های قدیمی تشکیل شده است که در مدارهای کشیده حرکت می کنند. جمعیت برآمدگی معمولی در کهکشان راه شیری  غول های قرمز ، کوتوله های قرمز ، ابرنواخترهای نوع II ، متغیرهای RR Lyrae ، خوشه های کروی هستند .

 

روش microlensing با استفاده از ستاره های موجود در پس زمینه به عنوان روشنایی ، تشخیص اجسام دور را تسهیل می کند. اگر ستاره ای در مقابل ستاره دیگری حرکت کند ، نور یک ستاره دور با نیروی جاذبه یک ستاره نزدیکتر منحرف می شود و نور یک ستاره دورتر افزایش می یابد. میکرولنز به نور ستارگان میزبان بستگی ندارد. بنابراین ، محققان می توانند سیارات را تشخیص دهند حتی اگر ستاره های اصلی پیدا نشوند.

 

 

سیاره OGLE-2018-BLG-0799 با استفاده از آزمایش های عدسی گرانشی نوری OGLE در ماه مه 2018 کشف شد . OGLE یک پروژه نجومی لهستانی است که در دانشگاه ورشو مستقر است و به دنبال ماده تاریک و سیارات فراخورشیدی است. از یک تلسکوپ 1.3 متری در رصدخانه Las Campanas در شیلی استفاده می کند.

 

اخترشناسان همکاری OGLE و سازمان های دیگر با استفاده از تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا OGLE-2018-BLG-0799 را پیگیری کردند. آنها در طی مشاهدات خود ، یک سیاره بزرگ جدید را کشف کردند که در حال چرخش دور یک ستاره کوتوله است.

newsubsaturn.jpg
OGLE-2018-BLG-0799Lb: نمای نزدیک از سیگنال سیاره ای. اعتبار: OGLE.


جرم سیاره عجیب و غریب تازه کشف شده تقریباً 22/0 برابر جرم مشتری است که به محققان این امکان را داده است که آن را به عنوان سیاره ای با جرم زیر کیوان طبقه بندی کنند. این سیاره دور یک ستاره کوتوله با جرم تقریباً ۰ 0.0 ۰۸ جرم خورشیدی می چرخد ​​، فاصله آن با میزبان ۱ 27 ۲ A AU است. این سیستم کشف شده در حدود 14400 سال نوری از زمین و در دیسک راه شیری واقع شده است. OGLE-2018-BLG-0799Lb تنها دومین سیاره است که به دور یک کوتوله با جرم بسیار کم می چرخد ​​و توسط اسپیتزر شناسایی شده است.

 

با این حال ، اخترشناسان تأکید می کنند ، به دلیل سیستماتیک بودن نور سنجی تلسکوپ اسپیتزر ، برای نتیجه گیری قطعی در مورد خصوصیات سیستم خیلی زود است. طبق این مطالعه ، در اندازه گیری اختلاف منظر ابهام وجود دارد و بنابراین ، ممکن است میزبان این سیستم یک ستاره بزرگ تر باشد و در دورتر از برجستگی کهکشانی قرار داشته باشد ، بیش از آنچه که فرض شده است.بنابراین ، محققان برای از بین بردن همه عدم قطعیت ها ، مطالعات بیشتری در مورد سیستم ، به ویژه اندازه گیری اپتیک تطبیقی ، پیشنهاد می دهند.

نظرات

در ادامه بخوانید...

حقایقی باور نکردنی در رابطه با فضا

در

جستجو کردن و ماجراجویی در فضا می تواند به همان اندازه ای که در فیلم های سینمایی مشاهده می کنیم، عجیب و غریب باشد. بعداز این همه سال که دانشمندان و محققان بسیاری عمر خود را وقف این کار کرده و به دنبال تمامی سیاره های موجود در جهان هستی بوده اند، هنوز بخش بسیار زیادی از هستی، از دسترس انسان خارج بوده است، اما نکته ای که در این خصوص وجود دارد این است که هر روز نسبت به روز قبل، به یافتن تمامی سیاره ها و کهکشان ها و پی بردن به چند و چون آن ها نزدیک تر می شویم. در این مقاله قصد داریم شما را با چند حقیقت عجیب و جالب توجه در خصوص فضا آشنا کنیم. با سیارک همراه باشید.

ناسا صدا های عجیبی در فضا ضبط کرده است

ناسا از تکنولوژی ای بهره مند است که به واسطه آن امواج رادیویی، پلاسما و نیز میدان های مغناطیسی را دریافت می کند و همه آن ها را به امواج صوتی بدل می کند. قصد اصلی دانشمندان از این کار این است که تمامی صداهایی که در فضا وجود دارد را شناسایی کرده و به دنبال منابع تولید این صدا ها بگردند. به خاطر ماهیت اتمسفر موجود در فضا، صدا همانند آن چه که بر روی زمین وجود دارد، به صورت امواج صوتی رد و بدل نمی شود و کارکردی متفاوت دارد. تا کنون صدا های متفاوتی توسط دستگاه های ناسا ضبط شده است: از صدا هایی شبیه به بوق آمبولانس گرفته تا صدا های مداومی که انگار خبر از نزدیک شدن یک سفینه فضایی می دهند.

غروب خورشید در کره مریخ آبی رنگ است

مدت ها از زمانی که انسان برای نخستین بار پا بر روی کره مریخ گذاشت می گذرد، با این وجود تا سال 2015 طول کشید تا بالاخره اولین عکس رنگی از منظره غروب خورشید در این کره گرفته شد و در معرض دید همگان قرار گرفت. منظره ای که بسیار عجیب و جالب توجه بود و بسیاری را غافلگیر کرد. در حقیقت غروب خورشید در این سیاره متفاوت از غروب خورشید بر روی کره زمین است و تمامی آسمان در هنگام غروب، آبی رنگ می شود. اما دلیل این اتفاق چیست و چه می تواند باشد؟ ناسا در این خصوص عنوان کرده است که دلیل اصلی این اتفاق به جنس خاکی بر می گردد که بر روی کره مریخ وجود داشته و در حقیقت سطح آن متشکل از همین خاک است. این خاک به نسبت خاک موجود بر روی کره زمین تفاوت هایی دارد. خاکی که سطح کره مریخ را تشکیل می دهد از ملکول های بسیار ساده تشکیل شده است و به همین خاطر است که سطحی بسیار نرم دارد. همین سادگی ملکول های تشکیل دهنده خاک باعث شده است تا سطح کره مریخ به رنگ هایی که طول موج کمتری دارند، راحت تر اجازه وجود بدهد، رنگ هایی مانند آبی که در هنگام غروب سراسر آسمان مریخ را فرا می گیرد. در مقابل رنگ هایی چون نارنجی، زرد و قرمز که از طول موج بلند تری برخوردار هستند، کمتر اجازه وجود پیدا می کنند.

هزینه فرستادن وسایل مورد نیاز فضا نوردان سر سام آور است

اگر جنبه های مالی یک مأموریت فضایی را به طور دقیق مورد بررسی و تجزیه قرار دهیم و هزینه ارسال وسایل مورد نیاز فضا نوردان را برآورد کنیم، به رقم سر سام آوری خواهیم رسید. راوی مارکاشایم، که یک متخصص و مهندس ایستگاه فضایی است، در گفتگو با یک مجله اقتصادی در این خصوص عنوان کرد که برای فراهم کردن چیزی حدود نیم کیلوگرم از محصولات و وسایل مورد نیاز فضا نوردان و قرار دادن آن در فضا پیما ها به گونه ای که در خارج زمین برای شان قابل استفاده باشد، باید هزینه ای معادل با ده هزار دلار در نظر گرفته شود. حال این موضوع بسته به فضا پیمایی که سطح زمین را ترک می کند، ممکن است متفاوت باشد، چرا که برخی از فضا پیما ها با ویژگی ها و امکانات به خصوصی طراحی می شوند. برای مثال برای نیم کیلوگرم از این وسایل در فضا پیمایی با نام SpaceX، این هزینه تا بیست و هفت هزار دلار افزایش پیدا می کند. برای این که درک دقیق تری از این رقم پیدا کنید، هزینه ارسال یکی از مهمترین نوشیدنی های مورد نیاز فضا نوردان را برای شما عنوان می کنیم. برای ارسال یک بطری معمولی آب آشامیدنی به فضا، بسته به نوع کارکرد و طراحی فضا پیما، به هزینه ای میان 9100 دلار تا 43180 دلار احتیاج است که این رقم در نوع خود بسیار قابل توجه است.

جو فضا پر شده از زباله هایی که به طور معمول فلزی هستند

زمانی که موشکی در فضا استفاده می شود، راهی برای خلاصی از پوکه باقی مانده از آن وجود ندارد. همین مسئله در خصوص ماهواره هایی که دیگر کارکرد خود را از دست داده اند صادق است. به همین خاطر است که از زمانی که انسان پا به کره های دیگر گذاشته است، میزان قابل توجهی از این تکه های فلزی در فضا از خود به جای گذاشته است. نکته جالب توجه در خصوص این اشیاء فلزی این است که همانند کره های دیگر، روی مداری دایره شکل به دور زمین می چرخند. سرعت چرخش این اشیاء معادل با 17500 متر بر ساعت. این میزان ده برابر سرعت گلوله یک اسلحه است. طی سالیان اخیر مؤسسه ای برای نظارت بر این اشیاء به جای مانده تشکیل شده است که با نام اختصاری اس اس ان شناخته می شود. این مؤسسه تا کنون اعلام کرده است که چیزی حدود بیست و سه هزار شیء فلزی در فضا وجود دارد که اندازه ای بزرگتر از یک توپ فوتبال دارند. این اشیاء فلزی خطراتی را هم متوجه فضا نوردان می کند. در حقیقت اگر از مداری که در آن می چرخند خارج شوند، به یکدیگر برخورد کرده و ایجاد موانعی بر سر راه فضا پیما هایی خواهند کرد که پس از این راهی فضا خواهند شد. در سال 2013 فیلمی تحت عنوان «Gravity(جاذبه)» با بازی جرج کلونی و ساندرا بلاک روی پرده سینما ها رفت که در حقیقت از همین مسئله ایده می گرفت. سه کشوری که بیش از همه مسئول این زباله های فلزی هستند آمریکا با 3990 قطعه، روسیه با 3959 قطعه و در نهایت چین با 3893 قطعه هستند.

رد پای فضا نوردان می تواند تا چیزی حدود صد سال بر روی سطح کره ماه باقی بماند

میزان تحرک صخره ها و خاکی که سطح کره ماه را تشکیل داده است به 0.04 اینچ در یک میلیون سال می رسد. به همین خاطر است که رد پایی که از فضا نوردان در سطح آن به جای می ماند قابلیت حفظ کردن حالت خود را برای مدتی طولانی دارد. این مدت زمان می تواند بین ده تا صد سال باشد.

شرایط آب و هوایی در فضا همیشه سرد نیست و هوای آن می تواند گاهی بسیار گرم شود

در تاریک ترین نقاط فضا، دمای هوا می تواند تا چیزی حدود 454 درجه فارنهایت به زیر صفر برسد، با این حال نکته جالب توجه در خصوص میزان دما این است که اگر در معرض تابش مستقیم نور خورشید، در نزدیکی های مدار زمین در فضا باشید، دمای قابل توجه 250 درجه فارنهایت بالای صفر را تجربه خواهید کرد. در حقیقت یکی از دلایلی که لباس مخصوص فضا نوردان به واسطه آن سفید انتخاب شده است، همین حرارت بالا است. رنگ سفید لباس فضا نوردان سبب می شود گرمای هوا تا جایی که ممکن است به بدن شان آسیب نرساند و منعکس شود.

در سیاره زهره مدت زمان یک سال کمتر از یک روز است

سیاره زهره با سرعت بسیار اندکی در خلاف جهت مسیر مدار زمین، به دور خود می چرخد و برای یک چرخش کامل به 243 روز (روزی که با معیار زمین محاسبه می شود) احتیاج دارد. این در حالی است که برای چرخیدن به دور خورشید، تنها به 225 روز زمان نیاز دارد، چرا که به طور قابل ملاحظه ای به خورشید نزدیک است. به همین خاطر است که یک سال در سیاره زهره، کوتاه تر از یک روز آن به حساب می آید.

ایستگاه بین المللی فضایی (با نام اختصاری آی اس اس شناخته می شود) به اندازه یک زمین فوتبال است

این ایستگاه بین المللی که در فضا وجود دارد، طولی برابر با 357 فوت دارد و این یعنی تنها سه فوت دیگر لازم است تا به طول یک زمین فوتبال آمریکایی برسیم. وزن این ایستگاه فضایی برابر با 925000 پوند (هر پوند تقریباً نیم کیلوگرم است) است و به خاطر همین مشخصات است که بزرگترین سازه ای لقب گرفته است که تا کنون به دست انسان ساخته شده و به فضا ارسال شده است. تا کنون نزدیک به دویست و سی نفر از هجده کشور متفاوت، راهی این ایستگاه فضایی شده اند، تا مأموریت هایی را که بهشان محول شده بوده است را انجام دهند.

انسان بدون لباس مخصوص فضانوردان، بیش از پانزده ثانیه در فضا دوام نخواهد آورد

البته پوشیدن این لباس مخصوص دردسر های خود را دارد و می تواند بسیار فضا نورد را آزرده کند، همانگون که در فیلم Gravity، ساندرا بلاک که در نقش دکتر رایان بازی می کرد، لحظات سختی را در این لباس مخصوص تجربه کرد. با وجود این، بدون این لباس مخصوص، تنها ظرف چند ثانیه، انسان دچار خفگی خواهد شد. در حقیقت این اتفاق ریشه در ماهیت جوی فضا دارد. به خاطر این که چیزی تحت عنوان فشار هوا در این شرایط جوی وجود ندارد، باعث می شود هوا گسترش پیدا کند. این مسئله به این معنی است که هوای موجود در ریه های انسان (اگر بدون لباس در جو فضا باشد) گسترش پیدا کرده و فشار بسیار زیادی را متوجه بافت های ریه می کند. در نهایت تحت این شرایط بسیار دشوار است که بدن انسان، تمامی اکسیژن موجود در بدن را تنها ظرف پانزده ثانیه مصرف می کند تا با این عامل مقابله کند که در نهایت همین مسئله باعث کمبود اکسیژن و خفگی می شود. از دیگر مخاطرات مخوف قرار گرفتن در جو فضا بدون لباس مخصوص می توان به امکان رسیدن خون به نقطه جوش، ترکیدن اُرگان های داخلی بدن و نفخ شدید اشاره کرد.

حتی در فضا هم امکان رواج هرج و مرج وجود دارد

ممکن است فضا نوردان در فضا، کاملاً آزاد و معلق باشند، با این حال، قوانینی وضع شده است که چنین آزادی ای را در اختیار همگان نخواهد گذاشت. در حقیقت این قوانین توسط سازمان ملل متحد وضع شده است و هدف از وضع این قوانین جلوگیری از  این است که فضا بدل به یک منطقه جنگی شود و یا حتی بدل به مکانی برای انجام آزمایشات موشک های اتمی. برخی از این قوانین که توسط سازمان ملل متحد وضع شده اند، این ها هستند: کسی حق وارد کردن سلاح های کشتار جمعی به جو فضا و مدار زمین را ندارد، سفر های اکتشافی در فضا، تنها به منظور فعالیت های صلح آمیز می تواند صورت بگیرد و هر کشوری که وسیله ای وارد فضا می کند، برای خطرات و آسیب های احتمالی ای که آن وسیله برساند، مسئول است.

دلیل سیاه بودن جو فضا چیست؟

ممکن است البته به این فکر کنید که چیزی تحت عنوان سیاهی مطلق در فضا وجود ندارد و به هر سو که نظر بیندازید، بالاخره یک ستاره خواهید دید که کمی جو فضا را روشن کند. این تئوری ای است که با نام پارادوکس یا تضاد اولبر شناخته می شود. هاینریش ویلهلم اولبر کسی است که این نظریه را در سال 1823 مطرح کرد و به همین خاطر نام آن اولبر در نظر گرفته شده است. بنا به این نظریه اگر جهان هستی بی انتها، ثابت و بی زمان باشد، به هر سویی که نگاه کنید در نهایت ستاره ای خواهید دید.

با این حال چنین به نظر می رسد که این نظریه صحت ندارد و جهان هستی نه ثابت است و نه بی زمان. ادوین هابل کسی بود که این نظریه جدید را مطرح کرد. به باور او جهان هستی روز به روز در حال گسترش و بزرگ تر شدن است و تشعشعات حرارتی به جای مانده از انفجار بزرگ (Big Bang) گواه او برای این ادعا است. با استناد به این تشعشعات می توان گفت که اکنون جهان هستی چیزی حدود 13.8 میلیارد سال از عمرش می گذرد. نکته ای که وجود دارد این است که در جو فضا، این گونه نیست که به هر سویی که نگاه کنید، ستاره ای خواهید دید، چرا که بسیاری از ستاره ها آن قدری از عمرشان نمی گذرد که وقت کافی برای رسیدن نورشان به چشم ما وجود داشته باشد و هنوز این اتفاق رخ نداده است. به همین خاطر است که نظریه دوم از صحت بیشتری برخوردار است.

سیاره خورشید به تنهایی 99.8 درصد از کل منظومه شمسی را از لحاظ حجمی به خود اختصاص داده است

برای این که به حجم دقیق خورشید برسیم باید عدد 1.989 را در 1030 کیلوگرم ضرب کنیم. عددی که در نتیجه این عملیات ریاضی به دست می آید برابر با 99.8 درصد از کل منظومه شمسی خواهد بود. در حقیقت تمامی منظومه شمسی در برابر خورشید حکم ذره خاکی در هوا را دارند.

مرکز کهکشان راه شیری ده ها هزار حفره سیاه رنگ در خود دارد

بنا به تحقیقات جدیدی که صورت گرفته است، محققان به این نتیجه رسیده اند که ده ها هزار حفره سیاه رنگ در مرکز کهکشان راه شیری وجود دارد. این حفره های سیاه به تنهایی قابل مشاهده نیستند، چرا که نوری از سطح آن ها منعکس نمی شود و قابل دیدن نخواهند بود، این در حالی است که زمانی که این حفره های سیاه در کنار ستاره ها قرار می گیرند، دانشمندان و محققان قادر خواهند بود با استفاده از اشعه های ایکس-ری اقدام به شناسایی آن ها کنند. نتایج این تحقیقات حاکی از آن است که صد ها حفره سیاه رنگ در مرکز کهکشان راه شیری وجود دارد که با ستاره ها جفت شده اند و نیز رقم تخمینی ده هزار عدد برای حفره هایی در نظر گرفته شده است که به تنهایی در این مرکز جای گرفته اند.

به احتمال غریب به یقین چیزی بیشتر از یک سپتیلیون (عدد یک به همراه بیست و چهار عدد صفر) ستاره در کل جهان هستی وجود دارد

دانشمندان و محققان به این نتیجه رسیده اند که چیزی حدود صد بیلیون ستاره، تنها در کهکشان راه شیری وجود دارد. حال اگر این رقم را در تعداد تخمینی کل کهکشان هایی که به باور محققان در سرتاسر جهان هستی وجود دارد (بنا به باور محققان حداقل ده تریلیون کهکشان دیگر در جهان هستی وجود دارد) را ضرب در این عدد کنیم (صد بیلیون) به رقم یک سپتیلیون می رسیم؛ یعنی یک با بیست و چهار عدد صفر به دنبال آن. این البته در حالی است که کسانی چون دیوید کورنیچ که استاد یار دانشگاهی در ایالات متحده آمریکا است، بر این باور اند که تعداد کهکشان های موجود در جهان هستی بسیار بیشتر از آن چیزی است که محققان امروزی فکر می کنند و با پیشرفت تکنولوژی به مرور این مطلب روشن تر خواهد شد.ترجمه  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

هنر تبلیغات

در

تبليغات يک شکل از فعال‌سازي ارتباطاتي است. تبلیغات ميتواند داراي طبيعتي اطلاع‌رسان يا متقاعدکننده باشد و از رسانه های جمعي يا رسانه های جديد براي متقاعدسازي مصرف کنندگان براي خريد کالاها و خدمات بهره ببرد. تبليغات ممکن است داراي هدف ترويج دادن يک محصول جديد باشد يا براي ترويج محصولات موجود طراحي شده باشند. تبليغات به نظر متخصصين ، متقاعدکننده ترين پيام براي چشم اندازهاي درست محصول يا خدمات در پايين ترين قيمت ممکن  را ارائه ميکند . تبليغات هر شکلي از ارائه و ترويج غيرشخصي ايده ها، کالاها و خدمات ميباشد که معمولاً براي آن، بوسيله يک اسپانسر شناسايي‌شده پرداخت صورت ميگيرد.(سیارک

متخصصين ، تبليغات را بعنوان يک اطلاعات که درباره کالاها و خدمات، اطلاع‌رسان و متقاعدکننده ميباشد و براي آن پرداخت صورت ميگيرد تعريف ميکنند، يا تبليغات را بعنوان مجموعه اي از ايده ها که توسط تبليغ‌کنندگان بااستفاده از رسانه تعريف ميشود بيان ميکنند . از سوي ديگر، تبليغات يک عمل تبليغ‌کردن ميباشد که براي دادن تذکر عمومي يا اعلام بصورت عمومي (بعنوان يک معناي ديکشنري) بکارميرود . هنگاميکه در زمينه تجارت و بازاريابي تمرکز ميشود، تبليغات يک ترويج خوب از کالاها و خدمات براي عموم ميباشد، با قصد جلب توجه افراد و افزايش مقدار خريدها براي اين کالاها و خدمات .
تبليغات در دنياي امروزي بطورقابل توجهي محبوب حتي رايج شده است.

  بازار بوسيله مصرف کنندگان کنترل ميشود، لذا شرکتها بايد مصرف کنندگان را براي فروش محصولات و خدمات شان متقاعد سازند. در نتیجه تبليغات داراي نقشي بحراني براي ارتباطات ميباشد.

آن ها می دانند شما چه می خواهید

10 مورد که امروزه در تبلیغات باید بدانید

اهمیت تبلیغات و بازاریابی

اهداف تبلیغات تعاملی

بنظرميرسد تبليغات در هر چيزي براي افراد و در هرجايي که افراد ميروند وجود داشته باشد، از سيرکردن در اينترنت گرفته تا انتخاب يک سفر با اتوبوس. تبليغات روي بصورت پاپ‌آپ (منوي بازشونده) روي وبسايتهاي مختلف باز ميشوند و ميتوانند در تمام انواع جاهاي غيرمعمول از قوطي هاي نوشيدنيها تا بلیت هاي کنسرت يافت شوند. تبليغات بطورفزاينده اي محبوب و بيشتر و بيشتر انفرادي ميشود و شرکتها به آن بعنوان يک ابزار براي شناساندن محصولات و خدماتشان به مصرف کنندگان ارجاع ميکنند. تبليغ کردن داراي مشخصه هاي اصلي ميباشد، تبليغ‌کردن يک آگاهي براي مصرف کنندگان ايجادميکند، اطلاعات ميدهد و همچنين مصرف کنندگان را متقاعدميسازد. تبليغ‌کردن داراي هزينه‌هايي ميباشد. يک هزينه تبليغات شامل کل پيامي ميباشد که فضا و زمان روي رسانه اشغال ميکند. تبليغات بطورمستقيم با يک شخص ارتباط برقرارنميکندبلکه براي عموم باز ميباشد.  همانطور که پيش‌تر بيان شد،  اطلاعاتی ارائه ميدهد و گفته ميشود که تبليغات، مصرف کنندگان را درباره يک محصول يا خدمات آموزش ميدهد. آموزش شامل استراتژيها و تاکتيکهاي خلاقانه مختلفي ميشود ولي همچنين در طبيعت تبليغات سعي ميشود تا مشتريان را متقاعدسازدتا يک خريد انجام دهند.
باتوجه به تجارتها، تبليغات کمک ميکند تا کالاها و خدمات را فروخت. درنتیجه يک ابزار مهم براي بازاريابي تجاري است. مصرف کنندگان ميتوانند هر اطلاعات جزئي را بوسيله تبليغات بدست آورند. تبليغات براي رقابت درميان تجارتها مهم ميباشد. تبلیغ برروي قيمت محصول و همچنين کيفيت اش تأثير ميگذارد. بعلاوه تبليغات کمک ميکند تا ارائه نوآوريهاي جديد، پروسه صنعتي‌سازي و گسترش تجارتها را سرعت داد. آن همچنين کمک ميکند تا بهره وري شرکتها را افزايش داد و بطورکلي استاندارد زندگي در جامعه را ارتقا داد.
از سوي ديگر، مصرف کنندگان، محصولات و خدمات را در ذهن شان باتوجه به تبليغات محصولات و خدمات تعريف ميکنند. کيفيت نبايد در تبليغات مورد اجتناب قراربگيرد. مصرف کنندگان، کيفيت را با مهارتهاي توليد و مهارتهاي تبليغات بصورت معادل ارزيابي ميکنند. واضح ميباشد که نگرشها و رفتار مصرف کنندگان بطورشديدي از تبليغات اثر ميپذيرد و تبليغات برروي رفتار خريد مصرف کنندگان تأثيرميگذارد. بعلاوه، تبليغات خلاقانه کار تجارتها براي بهبوددادن سهم بازارشان را تسهيل مي‌نمايد.ترجمه  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

زمانی که خدمات به مشتری مهم تر از پول است

در
همه ما کالا ها و چیزهای ظریف، زیبا و خدمات کاربردی  را دیده ایم و دوست داریم. اما کسانی وجود دارند که با فکر کردن به سبک زندگی و نیازهای ما آنها را برای ما ساخته اند . و به نوعی خدمات مجانی برای مشتریان به حساب می آید و لزوما چیز بزرگی نیست مثل یک سوراخ مناسب در بسته ی نودل، تا به راحتی آب بسته ی نودل خالی شود، و یا یک درب کوچک برای پری دندان در مطب دندانپزشک، به طوری که بچه ها برای رفتن به دندانپزشکی نترسند و مواردی دیگر...
 
sayarak.com تصمیم گرفت تا مواردی را نشان دهد که ببینید چه اتفاقی می افتد زمانی که انجام خدمات به مشتری از پول مهم تر است و از آنها که این خدمات را انجام می دهند قدردانی کنیم.
 

1. در بسته بندی نودل سوراخ ویژه ای برای تخلیه مایع وجود دارد

 
2. در کلینیک دندانپزشکی یک درب کوچک درست شده که پشت آن پری دندان زندگی می کند.
 

3. این گذر بسیار باریک است بصورتی که دو نفر نمی توانند از کنار هم عبور کنند ، بنابراین در اینجا یک چراغ راهنمایی تعبیه شده است. 

 

4. در سنگاپور، به سالمندان و افراد معلول کارت داده می شود که زمان چراغ سبز را افزایش دهند.

 

5. بطری با یک نقشه از مکان هایی را که می توان بطری را دوباره پر از آب کرد.

 

6. در بسته بندی غذای سگ، که من سفارش می دهم، همیشه یک جایزه برای من گذاشته می شود!

 

7. داستان کوتاه ، می توانید داستان را برای 1، 3 و 5 دقیقه چاپ کنید و هنگام ایستادن در ایستگاه بخوانید!

 

8. هتل دارای پذیرش جداگانه برای کودکان است

 

9. خدمتکار در هتل برای ما یک تمساح زیبا از حوله ساخته است

 

10. من تخفیف غیرمنتظره دریافت کردم

وای، شما یک فرد خلاق و موفق هستید! شما متعلق به آن 10 درصد از افرادی هستید که بسته ها را از زیر باز می کنید. در اینجا کد برای تخفیف 10٪ در خرید بعدی دارید.
 

11. پس از برداشتن پلاک ارتودنسی، ارتودنتیست من یک هدیه ی شیرین به من داد

 

12. در فروشگاه شما می توانید سبدهایی با رنگ های مختلف را انتخاب کنید:

قرمز - برای کسانی که نیاز به کمک یک مشاور دارند؛ سیاه - برای کسانی که به طور مستقل در فروشگاه خرید می کنند.
 

13. ما یک نوشیدنی سفارش دادیم، و پرتره های ما بر روی کف آن چاپ شده بود.

نظرات

در ادامه بخوانید...

برترین رویداد علمی 2019 اولین عکس از سیاه چاله

در
در بهار سال 2019 ، ستاره شناسان نخستین عکس را که تاکنون از سیاه چاله گرفته شده بود رونمایی کردند و تلاش های چندین دهه را به نتیجه ای چشمگیر رساندند. این تصویر نخستین نمای جلوه ای از گاز و زباله هایی را که به چرخش می آیند ، نشان می دهد ، نقطه ای که فراتر از آن مواد برای همیشه ناپدید می شوند. 
 
"شپ دوئلمن" مدیر موسسه (EHT) گفت امروز زمانی است که می توانیم به شما گزارش دهیم . این تیم از دانشمندان تحقیقات خود را همزمان در هفت کشور مختلف انجام دادند ، همراه با یک سری مقالات علمی که همزمان در مجله Astrophysical Journal Letters منتشر شد. 
موضوع جلسه، عکس سیاه چاله ی کهکشانM87 ، و سیاه چاله فوق العاده آن ، که دارای جرم 6.5 میلیارد برابر خورشید است. علیرغم اندازه آن ، سیاهچاله 55 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد، که گرفتن تصویر از آن نیاز به یک تلسکوپ به اندازه سیاره ما دارد! (عملا با یک تلسکوپ به این بزرگی غیر ممکن است)EHT با این شبکه که نزدیک به یک دوجین رصدخانه مستقل در سرتاسر جهان است ، به عنوان یک ردیاب عظیم همکاری می کند. (فقط هشت رصدخانه بخشی از EHT در سال 2017 بود ، هنگامی که محققان ابتدا داده های تصویر را جمع آوری کردند.) دانشمندان سپس دو سال را صرف تجزیه و قالب بندی آن کردند تا بتوانند از تصویر نهایی پرده برداری کنند. 
 
در ابتدا تهیه عکس  از سیاه چاله غیرممکن بود. اشیاء آنقدر انبوه و متراکم هستند که حتی نور نمی تواند از کشش آنها فرار کند. این بدان معناست که یک سیاه چاله به معنای واقعی کلمه سیاه است - هیچ نوری ندارد و نوری منعکس نمی کند. و مطمئناً ، در مرکز تصویر ، سیاه است که ستاره شناسان اغلب آن را سایه می نامند. اما عکس بیش از این نشان می دهد: اطراف سایه ، یک حلقه نور روشن و آتشین وجود دارد.
 
فریال اوزل اخترفیزیکدان دانشگاه آریزونا و همکار EHT است. او می گوید که نور ناشی از چرخش گاز گرم در همان نزدیکی است که در هنگام کشیده شدن آن به داخل سیاه چاله گرم می شود. ازل می گوید: "تلسکوپ های ما قادر به گرفتن نور تا زمانی که از مجاورت سیاه چاله و در خارج از آن ناشی شود، هستند." "هنگامی که نور در افق رویداد سقوط می کند ، آن قسمت تاریک است."
 
این تصویر و داده های حاصل از آن ، به ستاره شناسان کمک کرده است که به طور کلی در مورد سیاه چاله ها اطلاعات بیشتری کسب کنند ، و این به طور خاص ، باعث می شود که دو سال انتظار ارزشس را داشته باشد. بخشی از دلیل تأخیر صرفاً تدارکات جمع آوری مشاهدات زیاد بوده است. هر رصدخانه داده هایی را از طیف باریکی از طول موج جمع می کند و در نتیجه حجم عظیمی از اطلاعات - معادل 5000 سال پرونده های موسیقی mp3 - جمع آوری می شود. محققان در مواردی مجبور بودند راه هایی برای جابجایی فیزیکی آن داده ها پیدا کنند. به عنوان مثال ، برای انتقال اطلاعات از تلسکوپ قطب جنوب ، دانشمندان باید منتظر رسیدن بهار شوند، تا زمان مناسب برای پرواز هواپیماها آغاز شود. 
 
محققان تنها پس از آن می توانند فرایند پیچیده کنار هم گذاشتن داده ها از هشت رصدخانه را آغاز کنند ، روشی که به عنوان تداخل سنجی شناخته می شود. این تیم کار خود را برای آنها انجام داده است: پرونده های خام از هر یک از مکان های مشاهده با زوایای مختلف روی آسمان ، در طول موج های مختلف و در زمان های مختلف مورد مشاهده و بررسی قرار گرفتند.
 
ازل می گوید: "کالیبراسیون و کار با آن ماه ها طول کشید." "و در پایان ما آنرا در یک تصویر واحد ترکیب کردیم." او می گوید ، اما این هنوز پایان کار نیست.شش ماه زمان لازم است تا در مورد همه کارهایی که ممکن است اشتباه باشند و یا باعث نگرانی شوند بررسی کنیم  و بیشتر و بیشتر از خود سؤال کنیم ، تا درنهایت بتوانیم مطمئن باشیم که آنچه داریم واقعی است.
 
سلام ، سیاه چاله ، بگو "Cheese"!
(زمان عکس گرفتن ما می گیم بگو هلو)
چگونه می توان از نزدیک یک سیاه چاله را گرفت؟ با یک تلسکوپ به اندازه سیاره زمین شروع کنید: EHT. ستاره شناسان در هشت سایت در چهار قاره (نهمی ، در گرینلند ، در سال 2018 به آن پیوستند) برای جمع آوری داده ها و پردازش آن در یک تصویر واحد همکاری کردند. در اینجا تلسکوپ هایی که اتفاق افتاده اند:
 
LMT
عکس از تلسکوپ بزرگ میلیمتری "آلفونسو سرانو"
 
در سیرا نگرا ، مکزیک
 
GLT
عکس از تلسکوپ گرینلند
 
در پایگاه هوایی Thule ، گرینلند
 
PV
تلسکوپ IRAM 30 متری 
 
در پیکو ولهتا ، اسپانیا
 
SPT
عکس از تلسکوپ قطب جنوب
 
ایستگاه قطب جنوب
APEX 
Exaciment Atacama Pathfinder
 
در دشت Chajnantor شیلی
 
آلما 
 
در دشت Chajnantor شیلی
 
SMA
 
در Mauna Kea ، هاوایی
 
JCMT
تلسکوپ جیمز کلرک ماکسول
 
در Mauna Kea ، هاوایی
 
عکس: دانشگاه آریزونا ، دیوید هاروی
ARO / SMT 
تلسکوپ Submillimeter رصدخانه رادیو آریزونا
در نزدیکی Safford ، آریزونا
 
و این تصویر واقعی اولین سیاه چاله است که اخترشناسان انتظار دارند EHT تولید کند. هدف اصلی دیگر آرایه جهانی سیاه چاله در مرکز کهکشان راه شیری ، ساکن A * (تلفظ A-star) است. اگرچه 1000 برابر نزدیک تر از M87 است  و  تقریباً 1000 برابر کوچکتر است ، بنابراین به همان میزان قدرت مشاهده را می گیرد. اما از آنجا که کوچکتر است ، ماده در اطراف افق رویداد خود می چرخد ​​که خیلی سریعتر حرکت می کند و هر چند دقیقه یک مدار را تکمیل می کند. برای M87 ، هر چند روز یک بار است.
 
علاوه بر این ، ستاره شناسان با هدف Sagittarius A * باید دیسک کهکشان را جستجو کنند ، این به معنای برخورد با گرد و غبار بیشتر و سایر مواد مداخله گر است. اما آنها هنوز انتظار دارند که در آینده نزدیک تصاویری از سیاهچاله کهکشان راه شیری منتشر شود.
 
تکرار تصاویر M87 و سیاهچاله های دیگر که هنوز به چشم می خورند جالب تر هستند. ستاره شناسان با مشاهده چگونگی تغییر سیاهچاله یا تغییر زمان ، می توانند در مورد ویژگی های پایدار آن بیاموزند و تماشای چگونگی ناپدید شدن مواد در طول افق رویداد را مشاهده کنند.

نظرات

در ادامه بخوانید...

دنیای باورنکردنی: عکس هایی از کهکشان آندرومدا که در سوئیس گرفته شده است

در
عکس از نمای کهکشان آندرومدا
سحابی اسب. آندرومدا کهکشان
 
عکاس ساندرو کاسوت در یک روستای کوچک در سوئیس زندگی می کند. از این رو قابل توجه است که منظره زیبایی از آسمان شب ارائه می دهد. ساندرو به تازگی عکس های شگفت انگیز از کهکشان آندرومدا ارائه کرده است ، که در فاصله 2.5 میلیون سال نوری از زمین قرار دارد.
عکس از نمای کهکشان آندرومدا
نمای کهکشان آندرومدا.  عکس در سوئیس گرفته شده است
عکس از نمای کهکشان آندرومدا
عکس هایی از آندرومدا ، نزدیکترین کهکشان به کهکشان راه شیری ، در روستای والتز گرفته شده است که جمعیت آن اندکی کمتر از هزار نفر است. ساندرو به همراه برادرش مارکوس برای گرفتن عکس همکاری کرد. آنها دو سال پیش پروژه عکاسی Cosmic Art را راه اندازی کردند و از آن زمان به طور مرتب مجموعه خود را دوباره شارژ می کنند.
عکس از نمای کهکشان آندرومدا
نمای سحابی تاریک.  عکس در سوئیس گرفته شده است
عکس از نمای کهکشان آندرومدا
سحابی آمریکای شمالی و پلادها
 
ساندرو صاحب سالن تاتو است. در طول روز ، او مشغول کار برای مشتری ها است و عصرها به عکاسی از مناظر شب می پردازد. عکس های آندرومدا ضبط شده در زمان های مختلف سال است. این کهکشان نزدیک به زمین است.
در کهکشان آندرومدا - یک تریلیون ستاره موجود است ، گاهی ساندرو موفق به گرفتن برخی از آنها می شود. این تصاویر شگفت انگیز به نظر می رسند ،این عکس ها را مطمئناً نه تنها کسانی که به طور حرفه ای نجوم را مطالعه می کنند بلکه افراد عادی نیز دوست دارند.
عکس از نمای کهکشان آندرومدا
نمای کهکشان آندرومدا.  عکس در سوئیس گرفته شده است
عکس از نمای کهکشان آندرومدا
نمای کهکشان آندرومدا. عکس در سوئیس گرفته شده است
عکس از نمای کهکشان آندرومدا
نمای کهکشان آندرومدا.  عکس در سوئیس گرفته شده است
 
عکس از نمای کهکشان آندرومدا
صورت فلکی اوریون
 
نمای کهکشان آندرومدا. عکس در سوئیس گرفته شده است
عکس از نمای کهکشان آندرومدا
نمای کهکشان آندرومدا.  عکس در سوئیس گرفته شده است
عکس از نمای کهکشان آندرومدا
نمای کهکشان آندرومدا. عکس در سوئیس گرفته شده است

نظرات

در ادامه بخوانید...

ناسا عکس فوری افسانه ای گرفته شده توسط ویوجر 1 در سال 1990 را به روز کرد

در

ناسا عکس فوری افسانه ای گرفته شده توسط ویوجر -1 را در سال 1990 به روز کرد
تصویر Pale Blue Dot توسط ماموریت Voyager-1 از فاصله 5.9 میلیارد کیلومتری زمین گرفته شده است. این عکس به عنوان بخشی از مأموریت به سرپرستی دانشمند کارل ساگان گرفته شده است ، در همان زمان کاوشگر عکس هایی از سیارات دیگر را ارسال کرد.

ناسا عکس فوری افسانه ای گرفته شده توسط ویوجر -1 را در سال 1990 به روز کر

ناسا تصمیم گرفته است به افتخار سی امین سالگرد این عکس ،آن را به روز کند. عکس اصلی شامل سه عکس گرفته شده توسط یک کاوشگر با استفاده از سه فیلتر رنگی بود. عکس جدید فیلترهای متعادل را بازسازی کرده است که به لطف آنها تصویر واضح تر می شود ، و پرتوی خورشید در اطراف کره زمین، دقیقاً مانند نور خورشید شروع به سفید شدن می کند. 

ناسا عکس فوری افسانه ای گرفته شده توسط ویوجر -1 را در سال 1990 به روز کر

Voyager-1 یک ایستگاه بین سیاره ای اتوماتیک است که از 5 سپتامبر 1977 در منظومه شمسی کاوش می کند. ماموریت اصلی برنامه فضایی مطالعه مشتری و زحل بود. Voyager-1 اولین فضا پیمایی بود که تصاویر ماهواره ای مفصلی از این سیارات گرفت. پس از اتمام مأموریت اصلی ، Voyager-1 ماموریت دیگری را برای مطالعه مناطق دور افتاده منظومه شمسی ، از جمله کمربند کوپر و مرز هلیوسفر آغاز کرد. Voyager-1 سریعترین فضاپیمایی است که از منظومه شمسی خارج شده و به  دورترین مناطق منظومه شمسی رفته است.

ناسا عکس فوری افسانه ای گرفته شده توسط ویوجر -1 را در سال 1990 به روز کر

عکس زمین ، زحل در پیش زمینه. عکس گرفته شده توسط ماموریت کاسینی در سال 2013.

عکس زمین ، زحل در پیش زمینه. عکس گرفته شده توسط ماموریت کاسینی در سال 2013.

نظرات

در ادامه بخوانید...