دورترین و قدیمی ترین کهکشان جهان پیدا شد

کهکشان

 

تیمی از ستاره شناسان برای اندازه گیری فاصله تا قدیمی ترین کهکشان از تلسکوپ Keck I استفاده کردند . دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که کهکشان هدف GN-z11 نه تنها قدیمی ترین بلکه دورترین کهکشان نیز است.

 

Galaxy GN-z11 بسیار دور است که مرز جهانی قابل مشاهده را مشخص می کند. این تیم امیدوار است که این مطالعه جدید بتواند دوره ای از تاریخ کیهان شناسی را روشن کند که جهان فقط چند صد میلیون سال قدمت داشته است.پروفسور نوبوناری کاسیکاوا از گروه نجوم دانشگاه توکیو مدت هاست که به دنبال دورترین کهکشان موجود برای مشاهده است تا از چگونگی و زمان ظهور آن مطلع شود.

 

"بر اساس مطالعات قبلی ، به نظر می رسد کهکشان GN-z11 دورترین کهکشان شناسایی شده از کهکشان ما باشد. این کهکشان در فاصله 13.4 میلیارد سال نوری واقع شده است (این 134 با 30 صفر است). "اما اندازه گیری و بررسی آن فاصله کار ساده ای نیست."

 

کاشیکاوا و تیمش تغییر سرخ GN-z11 را اندازه گیری کردند. به یاد بیاورید که تغییر قرمز کیهانی (فرا کهکشانی) کاهش فرکانس های تابش مشاهده شده برای همه منابع دوردست (کهکشانها ، اختر وش ها) است که به عنوان فاصله دینامیکی این منابع از یکدیگر و به ویژه از کهکشان راه شیری توضیح داده شده است.

برای مطالعه GN-z11 ، دانشمندان از یک طیف سنج زمینی ، یک ابزار اندازه گیری خط انتشار به نام MOSFIRE استفاده کردند که روی تلسکوپ Keck I در هاوایی نصب شده است.

نمودار


(بالا) فلش به دورترین کهکشان جهان اشاره دارد. (پایین) خطوط انتشار کربن مادون قرمز. هنگامی که از کهکشان خارج شد ، این سیگنال در منطقه 0.2 میکرومتر نور ماوراlet بنفش بود ، اما با تغییر قرمز و کشش 10 برابر ، تا حدود 2.28 میکرومتر کاهش یافت. اعتبار: کاشیکاوا و دیگران


بیایید یادآوری کنیم که طیف انتشار ، طیف تابش ، طیف انتشار شدت نسبی تابش الکترومغناطیسی جسم تحقیق در مقیاس فرکانس است. این ماده معمولاً در محدوده مادون قرمز ، مرئی و ماورا بنفش از مواد بسیار گرم شده مورد مطالعه قرار می گیرد.

 

MOSFIRE خطوط انتشار GN-z11 را به تفصیل شرح داده است و به تیم اجازه می دهد تا ارزیابی دقیق تری از فاصله تا کهکشان انجام دهد. همانطور که کاشیکاوا خاطر نشان می کند ، هنگام برخورد با مسافت در این مقیاس ها ، منطقی نیست که از واحدهای کیلومتر آشنا یا حتی چند برابر آنها استفاده کنیم. در عوض ، ستاره شناسان از مقدار متفاوتی استفاده می کنند - عدد انتقال قرمز ، که با z نشان داده می شود.

کاشیکاوا و تیمش 100 برابر دقت z کهکشان را بهبود بخشیده اند. اگر مشاهدات بعدی این موضوع را تأیید کند ، ستاره شناسان با اطمینان می توانند بگویند که GN-z11 دورترین کهکشان کشف شده در جهان است.
 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید