بزرگترین سیارک امسال در ماه مارس با حداکثر سرعت از کنار زمین عبور خواهد کرد

 سیارک 2001 FO32


بزرگترین سیارک که امسال از کنار زمین عبور کرده است ، به زمین نزدیک خواهد شد. آژانس فضایی آمریکا ناسا گزارش داد که رویکرد سیارک به ستاره شناسان اجازه می دهد جسم فضایی را از نزدیک ببینند. طبق گفته ناسا ، قطر سیارک 2001 FO32 حدود 914 متر است و 20 سال پیش کشف شده است.

 

فاصله سیارک 25/5 برابر فاصله زمین تا ماه است. اما به اندازه کافی نزدیک است تا 2001 FO32 به عنوان "سیارک بالقوه خطرناک" طبقه بندی شود. ناسا گفت که این جسم با سرعتی در حدود 124 هزار کیلومتر در ساعت حرکت خواهد کرد ، این سرعت بیش از سرعت عبور بیشتر سیارک ها از کنار زمین است.

 

لانس بنر ، دانشمند ارشد ناسا ، توضیح می دهد: "در حال حاضر اطلاعات کمی در مورد این جسم شناخته شده است ، بنابراین رویکرد آن به دانشمندان فرصت خوبی می دهد تا چیزهای زیادی درباره این سیارک یاد بگیرند.

 

 تلسکوپ مادون قرمز ناسا

این عکس نمای داخلی گنبد تلسکوپ مادون قرمز ناسا را ​​هنگام مشاهدات شبانه نشان می دهد. از تلسکوپ 3.2 متری بالای Mauna Kea در هاوایی برای اندازه گیری طیف مادون قرمز سیارک 2001 FO32 استفاده خواهد شد.


ستاره شناسان امیدوارند با مطالعه نور منعکس شده از سطح آن ، اندازه این سیارک را بهتر درک کنند و از ترکیب آن تصور تقریبی بدست آورند. هنگامی که نور خورشید به صورت سیارکی به صورت امواج برخورد می کند ، مواد معدنی موجود در سنگ ها برخی از طول ها را جذب می کنند و برخی دیگر را منعکس می کنند. با مطالعه طیف نوری که از سطح منعکس می شود ، ستاره شناسان می توانند امضای شیمیایی مواد معدنی موجود در سطح سیارک را اندازه گیری کنند.

 

منجمان آماتور در مناطقی از جهان همچنین می توانند 2001 FO32 را مشاهده کنند. سیارک یک جسم بسیار روشن در آسمان شب خواهد بود.ناسا اظهار داشته است كه بیش از 95٪ سیارك های نزدیك زمین به بزرگی 2001 FO32 یا بزرگتر فهرست شده اند و هیچ كدام از آنها در قرن آینده با زمین برخورد نمی كنند.پس از یک بازدید کوتاه در سال 2001 ، FO32 به سفر خود ادامه می دهد و تا سال 2052 خیلی به زمین نزدیک نمی شود.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
  • سمیرا 212 :

    فیروز نادری در مهمانی خداحافظی با ناسا خبردار شده که سیارک ۵۵۱۵ با نام ۱۹۸۹ EL1 به اسم «نادری» نامگذاری شده است. فیروز نادری در این پیام می‌گوید که «پس از من این سیارک تا میلیاردها سال دور خورشید خواهد گشت».

    1402/3/20 21:47
  • سمیرا 212 :

    سیارک «نادری» با قطر۱۰ کیلومتر هر ۴.۴ سال یکبار به دور خورشید می‌گردد. این سیارک هر۵ ساعت و ۲۰ دقیقه یک بار نیز به دور خودش در گردش است و در کمربند بین مریخ و مشتری در حرکت است

    1402/3/20 21:49

بیشتر بخوانید