برخی از سیارات فراخورشیدی ممکن است از الماس ساخته شده باشند

در

سیارات فراخورشیدی

دانشمندان از ایالات متحده مدلی را ایجاد کرده اند که نشان می دهد برخی از سیارات فراخورشیدی ممکن است از الماس ساخته شده باشند. به گفته دانشمندان ، اگر سیارات  از جنس الماس واقعاً وجود داشته باشند ، به احتمال زیاد ، آنها شرایط منشأ حیات را ندارند.

 

در مطالعه جدیدی که در The Planetary Science Journal منتشر شده است ، تیمی از محققان دانشگاه ایالتی آریزونا (ASU) و دانشگاه شیکاگو تشخیص داده اند که برخی از سیارات فراخورشیدی غنی از کربن ، تحت شرایط خاص ، می توانند ترکیبات خود را از الماس و سیلیس تشکیل دهند.

نویسنده اصلی ، هریسون آلن-ساتر ، که در این مطالعه شرکت کرده است ، گفت: "این سیارات فراخورشیدی جایی در منظومه شمسی ما ندارند." وقتی ستارگان و سیارات تشکیل می شوند ، آنها این کار را از همان ابر گازی انجام می دهند ، بنابراین ترکیبات عمده آنها مشابه است.

 

در یک ستاره با نسبت کربن به اکسیژن پایین ، سیاره هایی مانند زمین از سیلیکات ها و اکسیدهایی با محتوای الماس بسیار کم تشکیل می شوند (محتوای الماس کره زمین در حدود 0.001٪ است). با این حال ، در شرایط دیگر ، نسبت ها می توانند بسیار متفاوت از ترکیبی باشند که محققان به آن عادت کرده اند.

 

در صورت وجود آب ، این سیارات می توانند به الماس تبدیل شوند. دانشمندان برای آزمایش نظریه خود ، کاربید سیلیکون را در آب غوطه ور کردند و نمونه را تحت فشار زیادی قرار دادند و سپس نمونه را با لیزر در دمای بسیار بالا گرم کردند. همزمان ، آنها اندازه گیری های اشعه ایکس از نمونه را انجام دادند.

همانطور که پیش بینی کردند ، در دما و فشار بالا ، کاربید سیلیکون با آب واکنش نشان داد و به الماس و سیلیس (دی اکسید سیلیسیم) تبدیل شد. به گفته دانشمندان ، اگر سیارات "حاوی الماس" وجود داشته باشند ، به احتمال زیاد فاقد شرایط منشأ حیات هستند.

نظرات

در ادامه بخوانید...

ناسا عکس فوری افسانه ای گرفته شده توسط ویوجر 1 در سال 1990 را به روز کرد

در

ناسا عکس فوری افسانه ای گرفته شده توسط ویوجر -1 را در سال 1990 به روز کرد
تصویر Pale Blue Dot توسط ماموریت Voyager-1 از فاصله 5.9 میلیارد کیلومتری زمین گرفته شده است. این عکس به عنوان بخشی از مأموریت به سرپرستی دانشمند کارل ساگان گرفته شده است ، در همان زمان کاوشگر عکس هایی از سیارات دیگر را ارسال کرد.

ناسا عکس فوری افسانه ای گرفته شده توسط ویوجر -1 را در سال 1990 به روز کر

ناسا تصمیم گرفته است به افتخار سی امین سالگرد این عکس ،آن را به روز کند. عکس اصلی شامل سه عکس گرفته شده توسط یک کاوشگر با استفاده از سه فیلتر رنگی بود. عکس جدید فیلترهای متعادل را بازسازی کرده است که به لطف آنها تصویر واضح تر می شود ، و پرتوی خورشید در اطراف کره زمین، دقیقاً مانند نور خورشید شروع به سفید شدن می کند. 

ناسا عکس فوری افسانه ای گرفته شده توسط ویوجر -1 را در سال 1990 به روز کر

Voyager-1 یک ایستگاه بین سیاره ای اتوماتیک است که از 5 سپتامبر 1977 در منظومه شمسی کاوش می کند. ماموریت اصلی برنامه فضایی مطالعه مشتری و زحل بود. Voyager-1 اولین فضا پیمایی بود که تصاویر ماهواره ای مفصلی از این سیارات گرفت. پس از اتمام مأموریت اصلی ، Voyager-1 ماموریت دیگری را برای مطالعه مناطق دور افتاده منظومه شمسی ، از جمله کمربند کوپر و مرز هلیوسفر آغاز کرد. Voyager-1 سریعترین فضاپیمایی است که از منظومه شمسی خارج شده و به  دورترین مناطق منظومه شمسی رفته است.

ناسا عکس فوری افسانه ای گرفته شده توسط ویوجر -1 را در سال 1990 به روز کر

عکس زمین ، زحل در پیش زمینه. عکس گرفته شده توسط ماموریت کاسینی در سال 2013.

عکس زمین ، زحل در پیش زمینه. عکس گرفته شده توسط ماموریت کاسینی در سال 2013.

نظرات

در ادامه بخوانید...

29 آوریل سیارک بزرگ OR2 1998 به زمین نزدیک می شود

در
سیارک بزرگ OR2 1998 به زمین نزدیک می شود
در 29 آوریل در ساعت 4:56 صبح  ، یک سیارک بزرگ 1998 یا OR2 به زمین نزدیک می شود. این شیء با فاصله 6.3 میلیون کیلومتر به سیاره زمین نزدیک می شود ، اما خطرناک نیست.
 
1998 OR2 - سیارک نزدیک کره زمین از گروه  Amor ، قطر آن 4 کیلومتر است. این بزرگترین سیارک بالقوه خطرناک است ، اما می تواند فقط در مقیاس صدها یا هزاران سال آینده به زمین نزدیک شود.
 
29 آوریل ، شی با فاصله 6.3 میلیون کیلومتر به سیاره ما نزدیک می شود - این نسبتاً دور است. به عنوان مثال ، در ژوئن سال 2020 ، زهره در 43 میلیون کیلومتری به زمین نزدیک می شود.
 
کمترین فاصله تا زمین در طی عبور آن حدود 6 میلیون کیلومتر خواهد بود (20 برابر فاصله از زمین تا ماه). بنابراین ، گفتگوها درباره هرگونه عواقب عبور آن بعید است . مدار این اجسام (نسبتاً بزرگ) بصورت مداوم و برای مدت زمان طولانی مورد مطالعه و مدل سازی قرار می گیرد.
 
به گفته اخترشناسان ، در سال 2079 این شی با 2 میلیون کیلومتر ، در سال 2127 - 2.5 میلیون کیلومتر به زمین نزدیک می شود. علاوه بر این ، مدار آن با مدار چرخش سیاره ما تقاطع ندارد.
 
پیش از این، دانشمندان برای اولین بار یک گروه از سیارک ها بین ستاره ای پیدا شده در منظومه شمسی را کشف کردند. این کشف امکان مطالعه دقیق تر از شکل گیری سیستم سیاره ای را فراهم می آورد.

نظرات

در ادامه بخوانید...

سیاره نهم منظومه شمسی کشف شد

در

(سیارک)  : اخترشناسان معتقدند که سیاره ای بزرگ تر از زمین ، در اعماق تاریک و سرد منظومه شمسی، در مسیر دور دستی از سیاره پلوتون، پنهان است که تاکنون شناسایی نشده است .


کشف این سیاره که از آن با نام «سیاره نهم» منظومه شمسی یاد می گردد در هنگام رصد اجرام «کمربند کوپیر» صورت گرفته است.حرکات غیر معمول اجرام این کمربند، موجب کنجکاوی دانشمندان و پی بردن به وجود سیاره نهم گردید.

 

اندازه این سیاره در محاسبات اولیه ۱۰ برابر بزرگ تر از زمین برآورد شده که آن را به ابر سیاره زمین یا مینی نپتون تبدیل می نماید.همچنین در شبیه سازی های صورت گرفته، مشخص شد ه که نزدیک ترین مسیر این سیاره به خورشید، ۲۰۰ تا ۳۰۰ بار دورتر از زمین به خورشید و دورترین مسیر آن به خورشید بین ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ بار دور تر از مسیر زمین به خورشید می باشد .یک دور کامل آن به دور خورشید ۲۰ هزار سال زمان می برد.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

نظرات

در ادامه بخوانید...

راز و رمز کره زمین بخش اول

در

زمین یکی از چندین سیاره منظومه شمسی است که در کهکشان راه شیری قرار دارد. در این منظومه زمین بعد از عطارد و زهره سومین سیاره و از نظر بزرگی در رده ی پنجم است که به دلیل فاصله ی مناسب از خورشید( 150 کیلومتر ) قابلیت حیات را دارا می باشد. برخی از سیارات منظومه شمسی سطحی سنگی و برخی سطحی انباشته از گاز دارند. سیاره های عطارد، زهره، مریخ و زمین سطح سنگی دارند و سیاره هایی مانند مشتری، زحل، نپتون، اورانوس و پلوتو سطحی گازی دارند. زمین و سایر سیارات منظومه شمسی در مدار هایی به دور خورشید در گردش هستند. زمین در هر سال یک بار به دور خورشید و سیصد و شصت و پنج بار به دور خود می چرخدکه هر بار گردش به دور خود یک شبانه روز می شود.

سیاره زمین یک قمر به نام ماه دارد که به دور زمین در گردش است و دانشمندان بر این باورند که این قمر پس از تشکیل زمین از تجمع اجرام در حال گردش دور زمین به وجود آمده است و در ابتدا درخشان تر از زمان حال بوده است. در سال های اولیه تشکیل زمین و ماه بمباران های شهابی فراوانی با زمین برخورد کرده اند که تاثیرات مهمی بر کره زمین داشته اند. آخرین فرضیه ای که درباره ی چگونگی تشکیل ماه بیان شده و مورد پذیرش همه قرار گرفته است فرضیه برخورد بزرگ است. این فرضیه می گوید که جسمی به اندازه ی یک سیاره ی کوچک با زمین برخورد کرد. پس از برخورد بخشی از آن در زمین باقی مان و بخشی از جرم آن به فضا رفت. مجموعه جرم های اطراف زمین یکی شد و ماه را پدید آورد.  زمین همیشه با جرم های آسمانی دیگر مانند ماه و خورشید و سایر سیارات جاذبه داشته است. ماه باعث کشش در آب اقیانوس ها یا جزر و مد و پایدار شدن زاویه انحراف محور زمین و آهسته تر شدن سرعت گردش زمین شده است.  در برخی از سیارات مانند مریخ آب وجود دارد ولی به دلیل فاصله زیاد از خورشید و سرمای زیاد یخ زده است و قابلیت حیات دیده نمی شود. دانشمندان بر این باوراند که حیات در سیاره زمین در حدود یک میلیارد سال پیش پدیدار شده است و این در حالی است که عمر سیاره زمین  نزدیک به پنج میلیارد سال قبل بر می گردد. در مورد تشکیل حیات در سیاره زمین نظر های متفاوتی وجود داردکه برای بررسی این نظریات در مقالاتی دیگر ، به آن ها پرداخته می شود.در هر حال یکی از موثر ترین عوامل وجود حیات در زمین دمای مناسب و آب است. که دمای مناسب با عث می شود آب به صورت مایع در سطح زمین جاری باشد. نزدیک به سه چهارم سطح زمین را آب و یک چهارم آن را خشکی تشکیل می دهد. آب های سطح زمین به طور کلی به دو دسته آب های شور مانند اقیانوس ها و آب های شیرین مانند رود ها و برخی دریاچه ها تقسیم می شود. البته در دو قطب زمین به دلیل سردی هوا یخ وجود دارد که با توجه به موقعیت فیزیکی زمین و تابش خورشید امری طبیعی است. یکی دیگر از مواردی که سبب پیدایش و حفظ حیات در زمین می شود وجود امواج مغناطیسی دور زمین است که ناشی از هسته آهن و نیکلی زمین می باشد که مانع ورود اشعه های خطرناک خورشید به زمین می شود. به طور کلی ساختار زمین را از دو نظر مورد بررسی قرار می دهند. از نظر فیزیکی زمین به بخش های سنگ کره، خمیر کره، گوشته زیرین، هسته خارجی و هسته داخلی تقسیم می شود. که حالت آنها به ترتیب جامد، خمیری، جامد، مذاب و جامد است. از نظر شیمیایی نیز به پوسته، گوشته و هسته تقسیم می شود.هر چند که فاصله سطح زمین تا مرکز زمین عددی ثابت نیست اما آن را به طور متوسط 6400 کیلو متر در نظر می گیرند. بلند ترین نقطه بر روی خشکی های زمین کوه اورست است که حدود نه کیلو متر از سطح دریا ارتفاع دارد. عمیق ترین قسمت دریا ها نیز در نزدیکی جزایر فیلیپین در اقیانوس آرام قرار دارد. عمق این ناحیه حدود 11 کیلومتر پایین تر از سطح دریا است و گودال ماریانا نام دارد. اتمسفر زمین نیز که شامل لایه اوزون است در این امر نقشی حیاتی دارد. جو زمین ترکیبی از گاز های نیتروژن، اکسیژن و ... است. اتمسفر نخستین زمین از بیرون زدن گازها و فعالیت های آتش فشانی به وجود آمد. (سیارک

پس از آن ، آب و یخ گرفته شده از سیارک ها و خرده سیاره ها و ستاره های دنباله دار و جرم های دورتر از نپتون ، میزان بخار آب فشرده جمع شده در زمین را بالا برد و در نهایت اقیانوس ها به وجود آمد. زمانی که گاز های گلخانه ای در زمین پخش شد در پرتو افکنی خورشید تغییراتی به وجود آمد که همه ی این موارد زمین را گرمتر می کرد و دمای سطح زمین بالاتر می رفت و مانع یخ زدن اقیانوس ها می شد. در حدود سه و نیم میلیارد سال پیش بود که اتمسفر تشکیل شد و باعث شد تا در اثر طوفان های خورشیدی اتمسفر زمین خالی نشود. محدوده دمای هوا بر روی کره زمین میان 89/2 زیر صفر در قطب جنوب تا 70/7 درجه بالای صفر در کویر لوت ایران قرار دارد. محیط استوای زمین 40/07516 کیلومتر است. میانگین فاصله ی کره زمین تا کره ماه 340 هزار کیلومتر می باشد. انسان ها نیاز های خود را از منابع، کانی ها و محصول هایی که از پوسته زمین به دست می آورند تامین می کنند. در جهان نزدیک به 200 کشور مستقل وجود دارد . انسان ها در زمان قدیم به صاف بودن کره زمین و مرکز بودن زمین در جهان معتقد بودند.ترجمه  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

منظومه شمسی ما به زبان ساده

در

 

با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی همگانی به آن، کودکان و نوجوانان قشر پر مخاطب و کنجکاوی هستند که تمایل دارند همه ی اطلاعات خود را از دامنه ی وب به دست بیاورند. اما گاهی اطلاعاتی که به دست می آورند آنقدر پیچیده و علمی هستند که به جای راهنمایی، بیشتر آن ها را گیج می کنند. ما در این مقاله سعی می کنیم با زبانی ساده و قابل فهم  منظومه شمسی خود را توضیح دهیم.

منظومه شمسی

منظومه شمسی ما از خورشید، هشت سیاره، حدود 160 قمر و بی شمار خرده سیارک، ستاره دنباله دار و شهاب واره، تشکیل شده است. همچنین منظومه ی ما خود یک قسمت کوچک از یک کهکشان عظیم به نام راه شیری است. هر چیزی که در منظومه شمسی ما وجود دارد به دور خورشید می چرخد. خورشد ما یک توپ بزرگ از گاز داغ است. خورشید ستاره ای است که به طور کلی از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده و چیزی حدود چهار و نیم میلیارد سال عمر دارد.

منظومه شمسی ما را می توان به دو بخش تقسیم کرد: منظومه شمسی داخلی، منظومه شمسی خارجی.

عطارد، زهره، زمین و مریخ سیاره هایی هستندکه بخش داخلی منظومه شمسی را تشکیل می دهند. این سیاره ها به خورشید نزدیک بوده و اغلب آن ها را سیاره های سنگی نیز می نامند. علت این نامگذاری این است که، مواد تشکیل دهنده ی این سیارات، سنگ و فلز است. این سیارات بسیار سنگین اند و به کندی حرکت می کنند. سیارات عطارد و زهره فاقد قمر هستند. سیاره ی زمین یک قمر و مریخ دو قمر دارد(قمر یا ماه به سیاره های کوچکتر از سیاره ای گفته می شوند که در دام جاذبه ی سیاره ی قوی تر از خود قرار گرفته اند و به دور آن می چرخند و بر آن تاثیر می گذارند. برای مثال: قمر زمین بر روی جذر و مد آب دریا ها تاثیر می گذارد).

 

مشتری، زحل، اورانوس و نپتون سیاراتی هستند که بخش های خارجی منظومه شمسی ما را تشکیل می دهند. این سیارات را اغلب سیارات گازی می نامند. علت این نام گذاری نیز این است که مواد تشکیل دهنده ی این سیارات، غالبا گاز است. هیدروژن، هلیم و متان بیشترین سهم را در تشکیل این سیارات دارند. این سیارات برخلاف اندازه ی بزرگی که دارند چون از گاز تشکیل شده اند سبک اند و به سرعت حرکت می کنند. برخی از آن ها به دور خود حلقه ها و قمر های بسیار زیادی دارند. مجموع قمر های سیارات خارجی منظومه شمسی با هم چیزی حدود 150 عدد هستند.  

مدار سیاره

سیارات در یک مسیر بیضی شکل به دور خورشید می چرخند. این مسیر بیضی شکل را مدار می نامند.

عطارد

عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید است. این سیاره اتمسفر و آب ندارد. مشاهده ی این سیاره برای ستاره شناسان بسیار مشکل است زیرا این سیاره در آسمان بسیار به خورشد نزدیک است. هر سال سیاره ی عطارد 88 روز زمینی طول می کشد. این بدان معنا است که 88 روز طول می کشد تا عطارد یک دور کامل به دور خورشید بچرخد.

زهره

زهره دومین سیاره ی نزدیک به خورشید و داغ ترین سیاره در منظومه شمسی است. این سیاره را اغلب ستاره ی صبح و ستاره ی عصر می نامند زیرا این سیاره بسیار پر نور بوده و شما می توانید آن را درصبح و بعد از ظهر ببینید. بر روی سیاره ی زهره آب یافت نمی شود و با ابر پوشیده شده است. 225 روز زمینی طول می کشد تا این سیاره به دور خورشید بچرخد.

زمین

زمین سومین سیاره ی نزدیک به خورشید است. خانه ی ما تنها سیاره ای است که درون منظومه شمسی قابل سکونت است. میزان آب موجود در سیاره ی زمین بسیار بیشتر از خشکی است. حدود سه چهارم زمین را آب فرا گرفته است. البته از این همه آب تنها 3 درصد آن شرین و1 درصد از این 3 درصد قابل نوشیدن است. 365 روز طول می کشد تا یک سال زمین تمام شود. یعنی 365 روز طول می کشد تا زمین یک دور کامل به دور خورشید بچرخد.

مریخ یا بهرام

مریخ یا بهرام را اغلب به خاطر رنگ خاکش که سرخ رنگ است، سیاره ی سرخ می نامند. یک سال مریخی حدود 687 روز زمینی به طول می انجامد. ستاره شناسان خبر ندارند که آیا بروی مریخ باران می بارد یا خیر، اما آن ها این موضوع را می دانند که بروی مریخ باد و گردباد های بزرگ وجود دارد. مریخ همچنین خانه ی بزرگترین آتشفشان در منظومه شمسی است. این آتشفشان را اولمپوس می نامند.

مشتری یا هرمز

مشتری بزرگترین سیاره در منظومه شمسی ماست. این سیاره بیشتر از گاز هیدروژن درست شده است. بر روی این سیاره یک نقطه ی قرمز رنگ مانند چشم وجود دارد که ستاره شناسان معتقد اند یک گرد باد است. بزرگترین گردباد به وجود آمده در منظومه شمسی است.

زحل یا کیوان 

زحل دومین سیاره ی بزرگ موجود در منظومه شمسی است. در سال 1655 یک دانشمند هلندی به نام کریستین هوی گنز کشف کرد که زحل حلقه های بزرگی در اطراف خود دارد. یک سال بروی زحل بسیار طولانی است. هر سال زحل 30 سال زمینی طول می کشد. یعنی 30 سال زمینی زمان لازم است تا زحل یک دور کامل به دور خورشید بچرخد.

اورانوس

اورانوس توسط یک دانشمند بریتانیایی به نام ویلیام هرشل در سال 1781 کشف شد. رنگ این سیاره سبز آبی است. زیرا اتمسفر آن از بلور های متان درست شده است.

نپتون

نپتون در سال 1846کشف شد. درست مانند اورانوس آن هم سبز آبی است زیرا گاز متان در اتمسفرش موجود است. بر روی این سیاره یک لکه ی بزرگ سیاه وجود دارد و ستاره شناسان معتقد اند که این یک شکاف درون اتمسفر این سیاره است. 165 سال زمینی به طول می انجامد تا یک بار نپتون به دور خورشید بگردد. علت این امر فاصله ی بسیار زیاد این سیاره از خورشید است.

پلوتون

بعد از کشف پلوتون در سال 1930 تا سال 2006 ستاره شناسان معتقد بودند که نه سیاره وجود دارد. پلوتو، این سیاره حتی از نپتون هم بیشتر از خورشید فاصله دارد. این سیاره از گاز تشکیل نشده است، بلکه مواد سازنده ی آن سنگ و یخ است. این سیاره از هشت سیاره ی دیگر بسیار کوچک تر است. بعد از کارشناسی هایی که شروع آن در این قرن بود، سیاره های مشابه کوچک دیگری نیز کشف شدند. آن ها تصمیم گرفتند که پلوتو باید به عنوان بخشی از این گروه تازه ی سیاره های کوچک محسوب شود. این گروه را سیاره های کوتوله می نامند و جزو منظومه شمسی نیستند.

خرده سیارک ها

سیارات داخلی منظومه شمسی به وسیله ی یک کمربند متشکل از خرده سیارک ها از سیارات خارجی منظومه شمسی جدا شده اند. خرده سیارک ها سنگ های بزرگی در فضا هستند. آن ها متشکل از 26 خرده سیارک بسیار بزرگ و میلیون ها خرده سیارک کوچک هستند. بزرگترین خرده سیارک کائوار نام دارد و حدود یک دهم زمین حجم دارد.

ستاره های دنباله دار

یک ستاره ی دنباله دار یک بدنه ی یخی دارد که شبیه به ستاره است . یک دم بلند دارد که از گرد و غبار و گاز تشکیل شده است. دنباله ی این ستاره ها همواره از خورشید دور می شوند علت این امر باد های قدرتمند منظومه است. ستاره های دنباله دار در یک مدار تخم مرغی شکل به دور خورشید سفر می کنند. صد ها سال پیش مردم از ستاره های دنباله دار می ترسیدند. مشهور ترین ستاره ی دنباله دار در بین ستاره های دنباله دار، ستاره ی دنباله دار "هالی" است که اولین بار توسط ادموند هالی کشف شد. این ستاره هر 70 سال بر روی زمین قابل روئیت است.

شهاب واره

شهاب واره ها یا شهاب سنگ ها از سنگ و فلز ساخته شده اند و شما می توانید برخی اوقات یکی از آن ها را که به جو زمین وارد می شوند، ببینید. شهاب سنگ ها با سرعت 11 کیلومتر بر ثانیه وارد جو زمین می‌ شوند(40.000 کیلومتر در هر ساعت سرعت ورود آن ها به جو زمین است).

 

منظومه شمسی برای کودکان

منظومه شمسی


منظومه شمسی از خورشید و 8 سیاره ای که به دور آن می چرخند از جمله عطارد ، زهره ، زمین ، مریخ ، مشتری ، زحل ، اورانوس و نپتون تشکیل شده است. هنگامی که اندازه و ترتیب سیارات را می دانید ، ترسیم منظومه شمسی آسان است و این راهی عالی برای یادگیری خواص مختلف اجرام آسمانی است که زمین با آنها فضا دارد. حتی می توانید با کوچک کردن فاصله بین سیارات و خورشید ، منظومه شمسی را به مقیاس رسانید. برای برآورد فاصله از خط کش استفاده کنید. هر سانتی متر یک AU (واحد نجومی) است.

 

توضیح منظومه شمسی برای کودکان

نقاشی منظومه شمسی کلاس چهارم آسان

نقاشی سیاره ها

منظومه شمسی

نقاشی منظومه شمسی آسان

مرحله 1

نقاشی منظومه ی شمسی   نقاشی سیاره ها به ترتیب نقاشی منظومه شمسی با اسم

تحقیق در مورد سیاره ها برای کودکان    
در نقاشی منظومه شمسی ، خورشید را در سمت چپ صفحه بکشید. خورشید بزرگترین در منظومه شمسی است ، بنابراین یک دایره بزرگ برای نشان دادن آن بکشید. سپس ، آن را با نارنجی ، زرد و قرمز رنگ کنید تا گازهای داغی که از آن تشکیل شده است را نشان دهد. به یاد داشته باشید که فضای کافی را در صفحه برای ترسیم همه سیارات بگذارید. خورشید عمدتا از گاز هلیوم و هیدروژن تشکیل شده است و دائماً از طریق فرایندی به نام همجوشی هسته ای هیدروژن را به هلیوم تبدیل می کند.

 

ستاره ای درخشان که در مرکز منظومه شمسی قرار دارد. خورشید ، مانند یک توپ آتشین داغ ، گرما را به سیارات مجاور خود پخش می کند. درست است ، آن سیاره هایی که بسیار نزدیک به خورشید هستند (عطارد و زهره) بسیار گرم هستند و آنهایی که از مریخ دورتر هستند بسیار سرد هستند ، زیرا پرتوهای گرم به سختی به آنها می رسند. اما در سیاره زمین ، درجه حرارت نه کم و نه زیاد بود ، برای ظهور و توسعه زندگی بر روی آن بسیار مناسب است.


سیاره های منظومه شمسی برای کودکان

نقاشی منظومه شمسی با اسم فارسی

 منظومه شمسی

مرکوری یا عطارد 

مرحله 2

سیاره ها برای کودکان
عطارد را در سمت راست خورشید بکشید. عطارد کوچکترین سیاره منظومه شمسی است و نزدیکترین سیاره به خورشید است. برای کشیدن عطارد یا مرکوری ، یک دایره کوچک بکشید (به یاد داشته باشید که باید کوچکتر از بقیه سیاره هایی باشد که ترسیم می کنید) و آن را به رنگ خاکستری تیره رنگ کنید. عطارد مانند زمین دارای هسته مایع و پوسته بیرونی جامد است.این کوچکترین سیاره نزدیک ترین فاصله به خورشید است. در عین حال ، تقریباً تمام مدت با یک طرف به خورشید می چرخد. بنابراین ، در یک طرف عطارد بسیار گرم و در طرف دیگر بسیار سرد است.

 

آموزش منظومه شمسی برای کودکان فارسی

منظومه شمسی

ونوس یا زهره

مرحله 3
یک دایره بزرگتر در سمت راست عطارد برای زهره ترسیم کنید. ناهید  یا زهره دومین سیاره نزدیک به خورشید است و بزرگتر از عطارد است. رنگ در زهره با سایه های مختلف زرد و قهوه ای.
زهره رنگ قهوه ای مایل به زرد خود را از ابرهای دی اکسید گوگرد که سطح آن را پوشانده اند می گیرد. با این حال ، اگر بتوانید از میان ابرها عبور کرده و به سطح واقعی سیاره نگاه کنید ، قهوه ای مایل به قرمز به نظر می رسد. 

 

دومین سیاره از خورشید روی آن ، مانند روی زمین ، جو وجود دارد .تنها بر خلاف زمین ما ، از اکسیژن تشکیل نشده است ، اما بیشتر از دی اکسید کربن تشکیل شده است. بنابراین ، تنفس در زهره غیرممکن است و سطح آن بسیار بسیار گرم است. بنابراین نه گیاهی وجود دارد و نه حیوانی و نه باکتری.

 

منظومه شمسی برای كودكان

منظومه شمسی

زمین

مرحله 4
زمین را در سمت راست زهره بکشید. زمین و ناهید از نظر اندازه بسیار شبیه به هم هستند (قطر ناهید تنها 5 درصد کوچکتر است) ، بنابراین دایره ای را که برای زمین ترسیم می کنید کمی بزرگتر از حلقه ای که برای زهره کشیده اید ایجاد کنید. سپس ، رنگ را در زمین با استفاده از سبز برای قاره ها و آبی برای اقیانوس ها انجام دهید. مقداری فضای سفید در آنجا بگذارید تا ابرهای جو زمین را نشان دهد.
یکی از دلایلی که بر روی زمین زندگی وجود دارد اما در سایر سیارات منظومه شمسی وجود ندارد (که دانشمندان از آن اطلاع دارند) ، فاصله زمین از خورشید است. این چندان نزدیک به خورشید نیست که درجه حرارت بسیار گرم باشد ، اما آنقدرها دور نیست که همه چیز نیز منجمد شود. 

 

این سیاره آبی ، سومین سیاره از خورشید ، خانه مشترک ما است. در اینجا ما زندگی می کنیم ، حیوانات ، مردم ، ماهی ها ، پرندگان - همه زیر یک سقف. و سقف سیاره زمین از فضایی تشکیل شده است که در آن مقدار زیادی اکسیژن لازم برای زندگی وجود دارد.

 

منظومه شمسی

مریخ یا بهرام


مرحله 5
یک دایره کوچکتر در سمت راست زمین برای مریخ اضافه کنید. مریخ دومین سیاره کوچک منظومه شمسی است ، بنابراین آن را کمی بزرگتر از عطارد اما کوچکتر از زهره و زمین بکشید. سپس ، آن را با قرمز و قهوه ای رنگ کنید تا رنگ زنگ زده ای به آن بدهد.مریخ رنگ قرمز زنگ زده خود را از اکسید آهن که سطح آن را پوشانده است دریافت می کند. 

 

سیاره کوچک قرمز ، چهارمین سیاره متوالی. اکسیژن بسیار کمی روی آن وجود دارد ، تقریباً هیچ. تقریباً هیچ آبی وجود ندارد ، اگرچه دانشمندان دائماً به دنبال آن هستند ، زیرا ممکن است زمانی در مریخ زیاد بوده باشد. سالها پیش ، ممکن است رودخانه ها ، دریاها و اقیانوس ها روی کره زمین وجود داشته  ، اما پس از آن اتفاقی افتاده و آب ناپدید شده  است . این راز هنوز حل نشده است.

 

منظومه شمسی

ژوپیتر یا مشتری و نام های دیگر  مثل برجیس، هرمز


مرحله 6
یک دایره بزرگ در سمت راست مریخ برای مشتری بکشید. مشتری بزرگترین سیاره منظومه شمسی است ، بنابراین آن را بزرگتر از همه سیاره هایی که قبلاً کشیده اید ، کنید. فقط مطمئن شوید دایره ای که می کشید کوچکتر از خورشیدی است که کشیده اید زیرا خورشید حدود 10 برابر بزرگتر است. رنگ در مشتری با استفاده از قرمز ، نارنجی ، زرد و قهوه ای برای نشان دادن مواد شیمیایی مختلف در جو سیاره است.
آیا می دانستید؟ در واقع رنگ مشتری می تواند بسته به آب و هوا تغییر کند. طوفان های بزرگ در اتمسفر مواد شیمیایی و مواد پنهان را به سطح می رسانند که رنگ سیاره را تغییر می دهد.

 مشتری از گاز ساخته شده است و غول گازی نامیده می شود. در سطح آن ، طوفان ها و گرداب های باد دائماً رخ می دهند و خود سیاره ، با وجود اندازه ، بسیار سریع  به دور محور خود می چرخد.

 

منظومه شمسی

ساترن  زحل  یا کیوان


مرحله 7
یک دایره کوچکتر با حلقه ها در سمت راست مشتری برای زحل یا کیوان بکشید. زحل کوچکتر از مشتری است ، اما بزرگتر از بقیه سیارات منظومه شمسی است ، بنابراین آن را بزرگتر از 4 سیاره اولی بکشید . رنگ زحل و حلقه های آن با استفاده از زرد ، خاکستری ، قهوه ای و نارنجی انجام می شود.
برخلاف سیارات دیگر ، زحل حلقه های متمایزی در اطراف خود دارد که با شکسته شدن اجسام در مدار سیاره و گیر افتادن در گرانش آن شکل گرفت. 

 

سیاره ای زیبا و غیر معمول ، ششمین سیاره از خورشید. ویژگی شگفت انگیز آن ، که از طریق تلسکوپ از زمین قابل مشاهده است ، یک حلقه در اطراف این سیاره است. این حلقه شبیه یک دیسک است ، اما در واقع یک دیسک جامد نیست ، بلکه هزاران و هزاران سنگ کوچک ، قطعات سیارک و گرد و غبار است.

 

منظومه شمسی

اورانوس

 

مرحله 8

در نقاشی منظومه شمسی کلاس چهارم  ، اورانوس را در سمت راست کیوان ترسیم کنید. اورانوس سومین سیاره بزرگ منظومه شمسی است ، بنابراین دایره ای بکشید که کوچکتر از مشتری و زحل است اما بزرگتر از همه سیارات دیگری است که تا کنون کشیده اید. اورانوس بیشتر از یخ تشکیل شده است ، بنابراین آن را آبی روشن رنگ کنید. 
بر خلاف بسیاری از سیارات منظومه شمسی ، اورانوس هسته مذاب سنگی ندارد. در عوض ، هسته آن عمدتا از یخ ، آب و متان تشکیل شده است.

 

سیاره ای اسرارآمیز ، هفتمین سیاره ، که به دلایلی نامعلوم به پهلو  قرار گرفته و به شکلی کاملاً متفاوت از سایر سیارات می چرخد. اورانوس دارای رنگ آبی غیرمعمول است و شبیه یک توپ گرد با سطح صاف است.

 

منظومه شمسی

نپتون

عکس منظومه شمسی برای کودکان

نقاشی سیاره ها به ترتیب


مرحله 9

نپتون را در سمت راست اورانوس بکشید. نپتون هشتمین و آخرین سیاره منظومه شمسی است (پلوتو قبلاً نهمین سیاره محسوب می شد ، اما از سال 2006 از وضعیت سیاره محروم شده است و به عنوان یک سیاره کوتوله طبقه بندی شد). این سیاره چهارمین سیاره بزرگ است ، بنابراین آن را از مشتری ، زحل و اورانوس کوچکتر ، اما از بقیه سیارات بزرگتر کنید. سپس ، آن را به رنگ آبی تیره رنگ کنید. اتمسفر نپتون حاوی متان است که نور قرمز خورشید را جذب کرده و نور آبی را منعکس می کند. به همین دلیل سیاره آبی به نظر می رسد.

 

سیاره یخی و بسیار سرد ، هشتمین سیاره ، بسیار دور از خورشید است ، بنابراین پرتوهای خورشید به سختی به سطح این سیاره آبی می رسد. قوی ترین بادها بر نپتون می وزد ، و بنابراین آب و هوا روی آن فقط زمستان نیست ، بلکه با استانداردهای کیهانی ، کاملاً سرد است ، به طوری که همه چیز روی آن ، حتی گاز ، به یخ تبدیل می شود.سطح این سیاره سنگی نیست و طوفان های ویران کننده و باران الماس از مشخصات مهم نپتون است.

 

منظومه شمسی

نقاشی سیاره ها به دور خورشید

سیاره های منظومه شمسی برای کودکان

سیاره های منظومه شمسی برای کودکان   عکس از منظومه شمسی برای کودکان

مرحله 10

سیاره های منظومه شمسی برای کودکان
مسیر مداری هر سیاره را ترسیم کنید تا نقاشی خود را به پایان برسانید. هر سیاره منظومه شمسی به دور خورشید می چرخد. برای نشان دادن این موضوع در نقاشی خود ، یک مسیر منحنی از بالا و پایین هر سیاره ترسیم کنید. مسیرها را به سمت خورشید و لبه صفحه گسترش دهید تا نشان دهید که هر سیاره در اطراف خورشید حرکت می کند.  مطمئن شوید هیچ یک از مسیرهای مداری که ترسیم می کنید با یکدیگر تلاقی ندارند.

 

سیاره زمین ما که در آن زندگی می کنیم بخشی از منظومه شمسی است. در مرکز منظومه شمسی ، یک ستاره داغ ، خورشید ، به شدت می درخشد. هشت سیاره اصلی در فواصل مختلف از خورشید به دور آن می چرخند. یکی از آنها ، سومین پشت سر هم ، زمین ما است.

 

هر سیاره مدار مخصوص به خود را دارد که در آن به دور خورشید حرکت می کند. یک چرخش کامل به دور خورشید یک سال نامیده می شود. روی زمین ، 365 روز طول می کشد. در سیارات نزدیک به خورشید ، سال کمتر طول می کشد و در سیاره های دورتر ، یک چرخش کامل می تواند چندین سال زمینی باشد. همچنین سیارات بر محور خود می چرخند. یکی از این چرخش های کامل یک روز نامیده می شود. بر روی زمین ، یک روز (چرخش حول محور خود) تقریباً 24 ساعت (به طور دقیق تر ، 23 ساعت 56 دقیقه 4 ثانیه) است.

 

فاصله بین هر سیاره و خورشید را به واحدهای نجومی تبدیل کنید. به منظور نمایش دقیق فاصله بین سیارات و خورشید در نقاشی خود ، ابتدا باید هر فاصله را به واحدهای نجومی (AU) تبدیل کنید. فاصله از خورشید برای هر سیاره در AU برابر است با: 

 

منظومه شمسی

نقاشی منظومه شمسی برای کودکان


عطارد: 0.39 AU
زهره: 0.72 AU
زمین: 1 AU
مریخ: 1.53 AU
مشتری 5.2 AU
زحل: 9.5 AU
اورانوس: 19.2 AU
نپتون: 30.1 AU

 

حقایقی در مورد منظومه شمسی برای کودکان

پاسخ به "ماه چیست" کمی مبهم است

اتحادیه بین المللی نجوم سازمانی است که به تعریف سیاره و آنچه سیاره سیاره  نیست کمک می کند. با این حال ، وقتی صحبت از موضوع ماه می شود ، تعریف ساده ای وجود ندارد. تصور می شود که قمرها اجرامی هستند که به دور سیاره ها می گردند ، اما این توضیح شرایطی را که در آن اجسام در حال گردش به دور سیارات دوگانه یا سیارک ها هستند ، پوشش نمی دهد.سیارک ها و دنباله دارها قطعات باقی مانده از منظومه شمسی ما هستند: این اجسام کوچکتر هرگز نتوانستند بخشی از سیارات یا قمرها شوند ، اما دانشمندان معتقدند که این "باقی مانده" ممکن است آب مایع و مواد آلی را به زمین ما آورده باشد.

 

همه سیارات ما در یک "صفحه" قرار دارند و در یک جهت می گردند

هنگامی که تصویری از هر هشت سیاره منظومه شمسی را مشاهده می کنید ، متوجه می شوید که آنها تمایل به دنبال "مسیر" مشابه در زمین دارند. آسمان ، که "دایر البروج" نیز نامیده می شود. آنها همچنین در یک جهت به دور خورشید ما می گردند. این یکی از دلایلی است که دانشمندان معتقدند سیارات ، قمرها و خورشید همگی از یک گاز متراکم در حال چرخش و ابر گرد و غبار تشکیل شده اند.

 

چرا منظومه شمسی ما خارج است

وقتی به کهکشان راه شیری فکر می کنید ، معمولاً یک کهکشان در حال چرخش با میلیاردها ستاره را مشاهده می کنید. ممکن است خورشید ما یکی از آن ستارگان باشد اما ما در "بازوی" بیرونی کهکشان بیرون آمده ایم. ناسا نشان داده است که ما در فاصله 165 کوادریلیون مایل از مرکز قرار داریم ، جایی که به طور اتفاقی خانه ی یک سیاهچاله بزرگ است.

 

منظومه شمسی واقعاً بزرگ است

هنگامی که وویجر 1 در سال 1977 به فضا پرتاب شد ، 35 سال طول کشید تا وویجر 1 از منطقه ای عبور کند که گاز و محیط مغناطیسی خورشید بر آن تأثیر می گذارد. این فاصله 11 میلیارد مایل/17 میلیارد کیلومتر از زمین ما بود. این بدان معناست که منظومه شمسی ما واقعاً بزرگ است.

 

ما خورشید بزرگی داریم

خورشید ما 99.86 درصد از جرم منظومه شمسی ما را به خود اختصاص داده است. این به شما نشان می دهد که خورشید ما چقدر بزرگ است. خورشید از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده است و نشان می دهد که چقدر از این گازها در جهان در مقایسه با فلزات و سنگهای موجود در زمین وجود دارد.

 

منظومه شمسی ما مثال خوبی برای درک سیارات فراخورشیدی است

سیاره های فراخورشیدی بسیار دور هستند و حتی با استفاده از قوی ترین تلسکوپ ها کوچک به نظر می رسند. بررسی سیاره های منظومه شمسی مانند مشتری ، که دارای منظومه شمسی مینیاتوری هستند ، بنابراین می توانیم نحوه عملکرد ابر زمین های خارج از منظومه شمسی را مشاهده کنیم.


فراتر از منظومه شمسی

کهکشان راه شیری

 

کهکشان راه شیری ما یک شکل مارپیچی است که حدود 100000 سال نوری عرض دارد. خورشید ما تنها یکی از حدود 100 میلیارد ستاره درون راه شیری است.

ستارگان دارای الگوی چرخ دنده ای هستند و کهکشان راه شیری دارای چهار "بازوی" بزرگ است که از هم باز شده اند. منظومه شمسی ما در یکی از این بازوها قرار دارد.

Galaxy-Sizes-Ultimate-23-Mod-for-Stellaris-3.jpg

کهکشان راه شیری تنها یکی از میلیاردها و میلیاردها کهکشان جهان است. اندازه جهان ناشناخته است ، با این حال ، دانشمندان معتقدند که هنوز در حال گسترش به سمت خارج است.

تحقیق در مورد سیاره نپتون کلاس چهارم

neptune-planet.jpg

 احتمالاً حتی بچه‌های کوچک هم می دانند که نپتون در هشتمین مکان از خورشید قرار دارد. دانش آموزان باید منحصر به فرد بودن آن را درک کنند، زیرا این نپتون اولین سیاره ای است که حتی قبل از اینکه از طریق تلسکوپ در 2З سپتامبر 1846 دیده شود، وجودش به صورت ریاضی پیش بینی شده بود.

 

برای توضیح کامل تصویر برای کودکان، لازم است پیشینه داستان را بیان کنید. واقعیت این است که در طول مسیر چرخش اورانوس به دور ستاره، انحرافات و بی نظمی ها شروع به مشاهده کردند. به لطف این، الکسیس بوواردا ستاره شناس فرانسوی پیشنهاد کرد که گرانش جسم دیگری مسئول است. بعدها، ستاره شناس آلمانی دیگر، یوهان هال، برای یافتن یک شی مرموز در تلسکوپ بر محاسبات تکیه کرد. قبل از این، گالیله گالیله سیاره ای را ترسیم کرد که به دلیل حرکت آهسته آن را با ستاره اشتباه گرفت. این جهان نام خود را از اساطیر رومی گرفته است (نپتون پادشاه و خدای دریاها است). کشف سیاره نپتون دقیقاً به همین شکل بود.

 

پیشنهاد می کنیم خود را در حقایق جالبی در مورد سیاره غرق کنید و شرح مفصلی از نپتون همراه با عکس و عکس مطالعه کنید. همچنین برای کودکان در هر سنی جالب خواهد بود که بدانند نپتون یک کلاس دارد، یا به طور دقیق تر، یک نوع - یک غول یخی. توضیحات را بخوانید تا درباره هشتمین سیاره منظومه شمسی بیشتر بدانید.

triton1-full.jpg

بزرگترین قمر نپتون تریتون نام دارد 

ویژگی های فیزیکی نپتون 

 نپتون یک سیاره بزرگ خورشیدی است، به این معنی که در فاصله مداری مشخصی به دور خورشید می چرخد. او به تنهایی زندگی نمی کند، زیرا نزدیک ترین سیارات اورانوس، زحل و پلوتون (یک سیاره کوتوله) هستند. دور بودن از اشعه خورشید اجازه نمی دهد سطح به اندازه کافی گرم شود. اما بادها می توانند به 2400 کیلومتر در ساعت (بالاترین سرعت در سیستم ما) برسند.

 

برای توضیح کامل برای کودکان ، والدین یا معلمان در مدرسه باید توجه داشته باشند که بادها با یک طوفان تاریک بزرگ همراه هستند. در سال 1989 توسط وویجر 2 در سمت جنوبی مشاهده شد. این یک "نقطه تاریک بزرگ" بیضی شکل است که در خلاف جهت عقربه های ساعت می چرخد. مقیاس آن برای جای دادن سیاره ما کافی است. حرکت به سمت غرب، شتاب تا 1200 کیلومتر در ساعت. زمانی که هابل برای یافتن آن اقدام کرد، به نظر می رسید که آن طوفان ناپدید شد. اما این تلسکوپ توانست تشکیل و ناپدید شدن دو "نقطه تاریک" دیگر را در دهه گذشته ثبت کند.

 

در مقایسه با محور، قطب های مغناطیسی 47 درجه دور می شوند. بنابراین، میدان 27 برابر قوی تر از زمین است و در طول انقلاب ها نوسانات باورنکردنی را تجربه می کند.

 

دانشمندان با استفاده از ابرهای غول گازی محاسبه کرده اند که یک روز کمتر از 16 ساعت طول می کشد. این سیاره به دلیل جو اشباع شده از هلیوم و هیدروژن که رنگ قرمز را جذب می کند، رنگ آبی جذاب و روشن خود را دریافت کرد. علاوه بر این، غلظت بالایی از آب مایع، آمونیاک و متان در لایه های جوی وجود دارد. به همین دلیل است که به او لقب "غول یخی" داده شد. در مقایسه با سیاره ما، جرم نپتون 17 برابر بزرگتر و از نظر حجم 58 برابر بزرگتر است. اعتقاد بر این است که هسته سنگی آن به تنهایی تقریباً برابر با کل زمین است.

 

ویژگی های مداری  نپتون 

این سیاره در فاصله 4.5 میلیارد کیلومتری از خورشید (З0 برابر فاصله زمین) است زیرا به صورت بیضی حرکت می کند. بنابراین دیدن نپتون با چشم غیر مسلح دشوار است. یک سال 165 سال زمینی طول می کشد، بنابراین اولین مدار (از زمان کشف) در سال 2011 به پایان رسید. مدار پلوتون 248 روز طول می کشد که 20 روز آن در مسیر نپتون می چرخد ​​و به خورشید نزدیک می شود. با این حال، نپتون همچنان عنوان دورترین سیاره را از آن خود کرد، زیرا در سال 2006 پلوتو به دسته سیارات کوتوله تنزل یافت. به یاد داشته باشید که اورانوس بین نپتون و زحل می چرخد.

 

ترکیب و ساختار  نپتون

ترکیب اتمسفر (بر حسب حجم): هیدروژن (80%)، هلیم (19%) و متان (1.5%). میدان مغناطیسی: تقریباً 27 برابر قوی تر از میدان مغناطیسی زمین. ترکیب: سنگ (25%)، یخ (60-70%)، هیدروژن و هلیوم (5-15%). ساختار داخلی: گوشته ای از آب، آمونیاک و متان، و هسته ای از آهن و سیلیکات منیزیم.

مدار و چرخش  نپتون 

میانگین فاصله از خورشید: 4,498,252,900 کیلومتر (З0.069 برابر دورتر از زمین). حضیض (نزدیکترین فاصله به خورشید): 44596З0000 کیلومتر (29820 برابر زمین). آفلیون (حداکثر فاصله از خورشید): 4,5З6,870,000 کیلومتر (З0.З26 برابر بزرگتر از زمین).

قمرهای نپتون

همه 14 قمر نپتون به نام خدایان دریا و الهه های اساطیر یونان نامگذاری شده اند. بزرگترین در 10 اکتبر 1846 یافت شد - تریتون.

 

مهم است که به دانش آموزان توضیح دهیم که تریتون تنها قمر کروی نپتون است (1З قمر دیگر از نظر شکل نامنظم هستند). همچنین منحصر به فرد است زیرا در جهت مخالف جهت سیاره می چرخد ​​(چرخش رتروگراد). بنابراین، اعتقاد بر این است که تریتون زمانی یک سیاره کوتوله بوده که توسط نپتون جذب شده است. نیروی گرانش ماه را نزدیک‌تر می‌کند. طبق پیش‌بینی‌ها، چندین میلیون سال می‌گذرد تا اینکه ممکن است به تکه تکه شود.

 

تریتون فوق العاده سرد است (تنها به -2З5 درجه سانتیگراد می رسد). دانش آموزان باید به خاطر داشته باشند که این یکی از جالب ترین نکات در سیستم ما است. با این حال، وویجر با فعالیت آبفشان مواجه شد. آنها نهرهای یخی را به ارتفاع 8 کیلومتر پرتاب می کردند. دانشمندان در تلاش برای یافتن یک اقیانوس زیرسطحی در آن هستند. وجود فصل ها در سال 2010 کشف شد. در سال 201З، دانشمندان SETI (جستجوی اطلاعات فرازمینی) با استفاده از داده های هابل، قمر گمشده نایاد را مشاهده کردند. این شی 100 کیلومتری از زمانی که برای اولین بار توسط وویجر 2 در سال 1989 کشف شد نامرئی باقی مانده است. همچنین در سال 201З، دانشمندان با استفاده از هابل چهاردهمین قمر به نام S/2004 N 1 را کشف کردند. این قمر کوچکترین قمر نپتون با عرض 18 کیلومتر است.

 

Sputniki-Neptuna.jpg

قمرهای نپتون حلقه های نپتون

حلقه های نپتون فاقد نظم و یکنواختی هستند، اما دارای انباشته های روشن و غلیظی از غبار - کمان هستند. این حلقه ها چندی پیش شکل گرفتند و برای همیشه دوام نخواهند داشت. داده های سال 2005 نشان داد که آنها پایدار نیستند و به سرعت در حال ناپدید شدن هستند.

اکتشافات و ماموریت ها 

 مطالعات اولیه نپتون را فقط می توان از طریق تلسکوپ انجام داد. از 25 آگوست 1989، وویجر 2 اولین و تنها وسیله نقلیه ای بود که از مجاورت این سیاره بازدید کرد. او توانست حلقه ها و 6 قمر پیدا کند: دسپینا، گالاتیا، لاریسا، نایاد، پروتئوس و تالاسا. در سال 200З، یک تیم بین المللی از اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ های زمینی 5 مورد دیگر را پیدا کردند.

 

نحوه تشکیل سیاره نپتون

ابتدا، یک هسته جامد پدید آمد که هیدروژن و گاز هلیوم اطراف را از سحابی اطراف خورشید اولیه گرفت. اگر به این مدل اعتقاد دارید، کل فرآیند 1-10 میلیون سال طول کشید. امیدواریم توضیحات مربوط به سیاره بزرگ نپتون مورد پسند شما واقع شده باشد. هنگام ارائه داستان به کودکان، از عکس ها، تصاویر، نقاشی ها، نمودارها و فیلم های موجود استفاده کنید تا توضیحات تا حد امکان واضح باشد. علاقه به کودک نیز مهم است. برای انجام این کار، از مدل های سه بعدی منظومه شمسی استفاده کنید، جایی که می توانید نقشه نپتون و ویژگی های سطح آن را مشاهده کنید. 

سوالات منظومه شمسی کودکانه 

چگونه مردم می دانند که این یک سیارک جدید است نه یک سیارک که دو بار کشف شده است؟

از آنجا که ستاره شناسان "عناصر مداری" این سیارک را بررسی می کنند - مانند فاصله آن ، اگر در یک دایره یا بیضی حرکت کند و چقدر طول می کشد - و ببینند آیا آنها شبیه به یک سیارک موجود هستند یا خیر. . دو سیارک نمی توانند عناصر مداری یکسانی داشته باشند یا در یک مکان قرار بگیرند.

سوال
قبل از ترسیم منظومه شمسی کدام رنگ را باید روی کاغذ نمودار بکار ببرم؟

این به شما بستگی دارد ، اما احتمالاً باید رنگ مشکی یا نوعی آبی تیره را انتخاب کنید. واقعاً به ترسیم سیارات کمک می کند.

سوال
رنگ فضای بیرونی چیست؟

سیاه و سفید با مناطق سفید پراکنده خواهد بود. ستاره ها در فضا سفید به نظر می رسند ، اما جو زمین باعث می شود رنگ های متفاوتی به نظر برسند.

سوال
رنگ ماه دقیقاً چیست؟
بستگی به این دارد که در کدام قسمت و در چه نوری باشد. به طور کلی خاکستری است ، اما "دریاها" خاکستری تیره تری نسبت به بقیه دارند ، زیرا آنها با گدازه جامد پوشانده شده اند.
سوال
عناصر مداری چیست؟

عناصر مداری پارامترهای مورد نیاز برای شناسایی منحصر به فرد یک مدار خاص هستند. در مکانیک آسمانی ، این عناصر به طور کلی در سیستم های کلاسیک دو جسمی در نظر گرفته می شوند ، جایی که از مدار کپلر استفاده می شود.
سوال
زیر کیهان چیست؟

از آنجا که جهان در تمام جهات بی نهایت در حال گسترش است ، هیچ چیز نمی تواند "زیر" آن باشد ، حداقل آن چیزی که ما می دانیم.

رنگ فضا چیست؟
سیاه و سفید با مناطق سفید پراکنده خواهد بود. ستاره ها در فضا سفید به نظر می رسند ، اما جو زمین باعث می شود رنگ های متفاوتی به نظر برسند.

آیا این یک مدل کوچک شده تقریبی است و اگر چنین است ، مقیاس آن چقدر است؟

مقیاس وجود ندارد - مشاهده آن غیرممکن است. برای مقایسه ، ماه 384،400 کیلومتر از زمین ، مریخ 54،6 میلیون کیلومتر و زهره 261 میلیون کیلومتر فاصله دارند. همانطور که می بینید ، فاصله ها بسیار زیاد است.

آیا در منظومه شمسی کمربند وجود دارد؟
آره! کمربند سیارکی بین مریخ و مشتری و کمربند کوئیپر از پلوتو به سمت خارج وجود دارد.

چند سیاره کوتوله وجود دارد؟
در حال حاضر 3: Makemake ، Ceres و در نهایت Titan. پلوتون نیز یک سیاره کوتوله بود.

 

نظرات

۱۴۰۰/۱۰/۱راز وجود نهمین سیاره منظومه شمسی هنوز فاش نشده است. هیچ مدرک علمی رسمی وجود ندارد که سیاره X یا نیبیرو واقعا وجود داشته باشد. با این حال، دانشمندان شواهدی ارائه می‌کنند که تمدن‌های باستانی که هزاران سال پیش می‌زیسته‌اند، درباره آن می‌دانستند. تصویری از منظومه شمسی سومری باقی مانده است که در آن نیبیرو به عنوان سیاره دوازدهم به تصویر کشیده شده است. طبق افسانه ها، این سیاره خدایان است که گاهی اوقات به زمین فرود می آیند. با این حال، بشریت بیشتر از وجود آن نگران نیست، بلکه نگران خطری است که می تواند برای زمین به همراه داشته باشد.

۱۴۰۰/۱۰/۱تعداد زیادی ستاره در فضا وجود دارد که نمی توان آنها را شمارش کرد.نزدیکترین ستاره به ما خورشید است. هر ستاره یک گلوله گاز داغ است که از مولکول های هیدروژن که به یکدیگر متصل شده اند تشکیل شده است. خوشه های ستاره ای صورت فلکی را تشکیل می دهند. برای اینکه بفهمید چرا خورشید تا این حد درخشان می تابد، یک چراغ قوه معمولی یا ستاره های فسفری بگیرید. در حالی که چراغ ها خاموش هستند، آنها را به کودک خود نزدیک کنید تا ببیند چقدر می سوزند. سپس به آرامی به انتهای اتاق بروید و نشان دهید که اشیاء نورانی در حال دور شدن، کوچک و محو می شوند. توضیح دهید که ستارگان فقط به این دلیل کوچک به نظر می رسند که از ما بسیار دور هستند. تلسکوپ ها به ما کمک می کنند تا آنها را از نزدیک ببینیم، که روی تصاویر ستاره ها زوم می کنند و به ما امکان می دهند آنها را بهتر ببینیم.

۱۴۰۰/۱۰/۱اگر به آسمان شب نگاه کنید، به نظر می رسد که همه آن پر از ستاره است و تعداد بیشماری ستاره وجود دارد. دانشمندان ادعا می کنند که تنها در کهکشان ما حدود ۳۵۰ میلیارد ستاره وجود دارد. سیارات ؟ ۸ مورد از آنها در منظومه شمسی وجود دارد که با در نظر گرفتن موقعیت سیارات از خورشید می توان آنها را به ترتیب زیر قرار داد: نقاشی منظومه شمسی در مقاله برای کودکان • عطارد و زهره. • زمین و مریخ. • مشتری و زحل. • اورانوس و نپتون. برخی از دانشمندان از پلوتون نام می برند که سیاره نهم نامیده می شد. در جریان تحقیقات مشخص شد که جرم آن 500 برابر کمتر از جرم زمین است. بنابراین، با گذشت زمان، آن را به گونه های کوتوله سیارات نسبت دادند.

۱۴۰۰/۱۰/۱اولین تلاش ها برای جستجوی سیارات جدید در سال 1846 آغاز شد. این به لطف ستاره شناس آلمانی یوهان هالی اتفاق افتاد. او از محاسبات واربن لو وریر، ریاضیدان فرانسوی و قوانین مکانیک نیوتن استفاده کرد. هالی پس از تجزیه و تحلیل اختلالات عجیب در مدار اورانوس به این نتیجه رسید که سیاره دیگری وجود دارد. بنابراین او موفق شد نپتون را کشف کند. اخترشناسانی که سیاره ایکس را جستجو کردند عبارتند از: یوهان گال، بوستون لاول، کلاید تومبا و دیگران.

۱۴۰۰/۱۰/۱با توجه به انحرافات کشف شده در مدار اورانوس و نپتون، گال پیشنهاد کرد که به احتمال زیاد سیاره دیگری وجود دارد. جستجو برای سیاره فرضی X ادامه یافت. ابتدا، بوستون لاول سعی کردسیاره ایکس را پیدا کند و 22 سال را صرف آن کرد. او حتی در آن زمان توانست یک تلسکوپ پیشرفته بسازد. کار او توسط کلاید تومبا ادامه یافت. او بود که در سال 1930 موفق به کشف سیاره پلوتو شد. به گفته دانشمندان، سیاره نهم باید یک غول گازی باشد که شعاع آن 4 برابر بزرگتر از شعاع زمین است و مدار آن شبیه یک بیضی است. این امکان وجود دارد که سیاره X جایی در لبه منظومه شمسی ما باشد.

۱۴۰۰/۱۰/۱بر اساس فرضیات ستاره شناسان آمریکایی از کالیفرنیا، کنستانتین باتیگین و کالتز مکل براون، سیاره X وجود دارد و ممکن است در لبه منظومه شمسی قرار داشته باشد. مدار آن به قدری بیضوی دراز است که دیدن آن دشوار است. دانشمندان مقاله ای در مورد تحقیقات خود در مجله Astronomical نوشتند. درست است، آنها هرگز موفق به دیدن این شی فضایی مرموز نشدند. تمام مطالعات در مدار سایر اجرام در کمربند کویپر ساخته شده است. باتیگین و براون اشاره کردند که جهت گیری آنها در گروه هایی با ویژگی های مشابه جمع آوری شد.

۱۴۰۰/۱۰/۱دانشمندان عقیده داشتند که فقط یک میدان گرانشی قدرتمند یکی از اجرام بسیار بزرگ می تواند چنین تأثیری داشته باشد. فرض بر این بود که جرم سیاره X ممکن است 4 باشد، اما به احتمال زیاد 8-10 برابر جرم زمین باشد. و یافتن یک جسم کیهانی در مدار می تواند هر 15 هزار سال یکبار اتفاق بیفتد.

۱۴۰۰/۱۰/۱تا کنون فرض آنها فقط یک فرضیه است. همه چیز فقط زمانی تغییر می کند که بتوانید سیاره X را با تلسکوپ به وضوح ببینید. در اینجا به تجهیزاتی با حساسیت بسیار بالا و میدان دید وسیع نیاز دارید. این تکنیک در آزمایشگاه سوبارو است. اما حتی در این مورد، دیدن سیاره مرموز X به زمان زیادی نیاز دارد. همه چیز به دور بودن و پراکندگی زیادی از پارامترهای مداری مربوط می شود. جالب اینجاست که سیاره X نام های دیگری نیز دارد - اینها نیبیرو، مردوک و تیوخه هستند. و هزاران سال پیش در مورد آن در زمین شناخته شده بود.

۱۴۰۰/۱۰/۱دانش مخفی تمدن های باستانی و افسانه ها در مورد سیاره X مردمان باستان معتقد بودند که خدایان از سیاره نیبیرو به زمین آمده اند. در تاریخ بشر از این جرم آسمانی در میان سومریان یاد شده است. این یک تمدن بسیار توسعه یافته است که کمی بیش از 6 هزار سال پیش در منطقه بین النهرین زندگی می کردند. دانش منحصر به فرد و ظاهر ناگهانی آنها نشان می دهد که شاید خالقان آنها خدایان بودند که از سیاره نیبیرو فرود آمدند. اما این تنها یکی از چندین فرضیه است. در میان متون سومری اطلاعات و نقاشی هایی درباره منظومه شمسی وجود دارد. علاوه بر این، در آنجا با جزئیات نشان داده شده است که از کجا آمده است، چگونه توسعه یافته و از چه اجسام کیهانی تشکیل شده است.

۱۴۰۰/۱۰/۱منظومه شمسی سومری شبیه منظومه شمسی امروزی است، اما سیاره دوازدهم ناشناخته نیبیرو را در خود جای داده است. این غول بین مشتری و مریخ قرار داشت. مدار آن واقعاً شبیه یک بیضی کشیده بود. عبور از منظومه شمسی هر 3600 سال یک بار اتفاق می افتد. این یافته باستان شناسی اکنون در یکی از موزه های برلین نگهداری می شود. با این حال، دانشمندان ادعا می کنند که تاریخ سیاره نیبیرو نه در تمدن سومری، بلکه 5 میلیارد سال پیش آغاز شد. نیبیرو واقعاً از نظر اندازه غول پیکر بود.

۱۴۰۰/۱۱/۲۳دانشمندان سومین سیاره فراخورشیدی دیگر را کشف کردند که به دور نزدیکترین ستاره به خورشید - پروکسیما قنطورس - می چرخد.

۱۴۰۰/۱۱/۲۳اخترشناسانی که در تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا (ESO VLT) در شیلی کار می کنند، شواهدی از سیاره دیگری که به دور پروکسیما قنطورس می چرخد، کشف کرده اند. این نزدیکترین ستاره به منظومه شمسی است - در فاصله 4.2 سال نوری از زمین قرار دارد. سیاره نامزد پروکسیما d سومین سیاره در مدار خود است. دانشمندان آن را به عنوان یکی از سبک ترین سیاره های فراخورشیدی که تا کنون کشف شده اند توصیف کرده اند. به گفته ستاره شناسان، جرم سیاره فراخورشیدی تنها یک چهارم جرم زمین است. دو سیاره دیگر در منظومه پروکسیما قنطورس پروکسیما b و پروکسیما C هستند.

۱۴۰۰/۱۱/۲۳دانشمندان متوجه شده اند که گرانش پروکسیما d بسیار کم است. شواهد اضافی نشان می دهد که این سیاره هر پنج روز یک بار در فاصله ای برابر با یک دهم فاصله بین خورشید و عطارد یک دور کامل به دور ستاره می چرخد. این حدود 4 میلیون کیلومتر است - برای اینکه آب در این سیاره ظاهر شود و از این رو حیات (حداقل نه به شکلی که ما آن را می شناسیم) بسیار نزدیک به ستاره داغ است.

۱۴۰۰/۱۱/۲۳در مورد ماه چه می دانیم؟ ماه یک جسم سنگی جامد است که توسط یک لایه بسیار نازک از گاز یا اگزوسفر احاطه شده است. ماهواره طبیعی زمین تقریباً همزمان با این سیاره یعنی حدود 4.5 میلیارد سال پیش شکل گرفت. طبق فرضیه ای که عموما پذیرفته شده است، ماه پس از یک برخورد عظیم بین زمین جوان و یک پیش سیاره کوچکتر، جسم Theia، از بقایای سنگی تشکیل شده است. بر اساس فرضیه ای دیگر، ماه و زمین در نتیجه برخورد دو جسم که اندازه هر کدام پنج برابر مریخ است، به وجود آمده اند. ماه در فاصله حدود 385000 کیلومتری زمین قرار دارد و جرم آن 7.3477×10²²² کیلوگرم است. برای مقایسه، اگر سیاره ما به اندازه یک سکه بود، ماهواره آن به اندازه یک نخود بود.

۱۴۰۰/۱۱/۲۳ در گذشته چه اتفاقی برای ماه افتاده است؟ تصاویر ماه نشان می دهد که سطح آن با دهانه هایی با اندازه های مختلف پر شده است. بسیاری از آنها میلیاردها سال پیش ظاهر شدند، زمانی که "سیارک های مختلف، شهاب سنگ ها، بقایای پیش سیاره ها و دنباله دارها." بسیار بیشتری در منظومه شمسی جاروب شد.پیش از این، بقایای سنگی که سیارات را تشکیل می دهند، در منظومه شمسی بسیار زیاد بود. اما اکنون تعداد آنها زیاد نیست و بیشتر آنها مدتهاست که از بین رفته اند. بنابراین تعداد برخورد با ماه به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. این بدان معنی است که مواد بسیار کمتری وجود دارد که می تواند به زمین یا ماهواره آن برخورد کند.

۱۴۰۰/۱۱/۲۳آیا یک سیارک می تواند تهدیدی برای ماه باشد؟ مرکز مطالعه اجرام نزدیک به زمین (NEOS) - CNEOS - سیارک ها و دنباله دارها را شناسایی و ردیابی می کند تا مشخص کند که آیا آنها تهدیدی برای زمین، ماه و دیگر "همسایگان فضایی" هستند یا خیر. تا به امروز، CNEOS حدود 28000 NEO را ثبت کرده است - اجرامی که در فاصله 1.3 واحد نجومی (194.5 میلیون کیلومتر) به زمین نزدیک می شوند. به طور کلی، احتمال برخورد یک سیارک با ماه بسیار کمتر از زمین است. واقعیت این است که سیاره ما هدفی پرجرم تر است که گرانش آن بسیار قوی تر از گرانش ماهواره اش است. یک سیارک یا دنباله دار بیشتر به زمین جذب می شود تا ماه.

۱۴۰۰/۱۱/۲۳اندازه جسم نیز مهم است. به گفته ناسا، برای اینکه یک NEO یک تهدید برای زمین در نظر گرفته شود، قطر آن باید حداقل 140 متر باشد. همانطور که پل هداس، مدیر مرکز CNEOS توضیح می دهد، برای اینکه برخورد با یک سیارک بر مدار زمین تاثیر بگذارد. نباید کوچکتر از خود ماهواره باشد.

۱۴۰۰/۱۱/۲۳هیچ یک از سیارک های شناخته شده در منظومه شمسی از نظر اندازه با ماه قابل مقایسه نیستند. یکی از بزرگترین سیارک ها (شناخته شده) - وستا - حدود 70 برابر کوچکتر از جرم ماه است. این سیارک بین مریخ و مشتری در کمربند اصلی سیارک ها در فاصله حدود 180 میلیون کیلومتری ما می چرخد .

۱۴۰۰/۱۱/۲۳آیا ماه توسط موشکی از زمین تهدید می شود؟ در مورد اجسام مصنوعی، برخورد آتی پرتاب کننده فالکون 9 اسپیس ایکس با ماه را می توان به عنوان نمونه در نظر گرفت. این ماهواره در سال 2015 برای پرتاب یک ماهواره ناسا به فضا پرتاب شد. این موشک بیش از 4 تن وزن دارد و سوخت آن تمام شده است. اکنون فالکون 9 اسپیس ایکس خالی با سرعت 9288 کیلومتر بر ساعت در حال حرکت است. در 4 مارس به ماه برخورد خواهد کرد. بر اساس گزارش نیویورک تایمز ، در نتیجه برخورد، دهانه ای به قطر حدود 20 متر روی ماه ظاهر می شود .

۱۴۰۰/۱۱/۲۳به گفته کارشناسان، هیچ خطری وجود ندارد که این حادثه بر مدار ماه تأثیر بگذارد. با این حال، CNEOS مسیر پرواز راکت را زیر نظر دارد، علیرغم اینکه به طور معمول اجسام ساخته شده توسط انسان را در فضا ردیابی نمی کند. در حال حاضر هیچ جسم مصنوعی دیگری از زمین وجود ندارد که بتواند ماه را از مدار خارج کند. دفعه بعد که ماه را در آسمان شب دیدید، می توانید مطمئن باشید که به این زودی به جایی نخواهد رفت و مطمئناً به زمین نخواهد افتاد.

۱۴۰۱/۲/۶منظومه شمسی برای کودکان.............چگونه به کودک خود در مورد سیارات منظومه شمسی بگویید؟..........آسمان همواره مورد توجه و توجه بشر بوده است. ستارگان از زمان آتلانتیس افسانه ای رصد شده اند. ساختار اجرام آسمانی، مسیر حرکت آنها، تغییر فصول روی زمین - همه اینها به تأثیر ستاره ها نسبت داده شد. بسیاری از تئوری ها تایید شدند، برخی دیگر کنار گذاشته شدند. با گذشت زمان، کشف شد که زمین تنها سیاره در کهکشان ما نیست.........

۱۴۰۱/۲/۶تحقیق در مورد سیاره ها برای کودکان ...........مریخ یکی از جالب ترین سیارات منظومه شمسی برای کودکان در نظر گرفته می شود.....سیاره سرخ - مریخ نام غیر رسمی خود را به دلیل محتوای بالای آهن در سطح به دست آورد که به آن رنگ مایل به قرمزی می بخشد........ جالب اینجاست که تمامی نام های نزدیکترین سیارات به نام خدایان روم باستان نامگذاری شده اند. مریخ خدای جنگ در اساطیر باستان است. سردرگمی وجود دارد زیرا بسیاری او را خدای باروری می دانند. هر دوی آنها درست می گویند. رومیان او را خدای باروری می‌دانستند که هم می‌توانست محصول را از بین ببرد و هم نجات دهد. سپس، در اساطیر یونان باستان، او نام آرس (مریخ) - خدای جنگ را دریافت کرد........ قله اورست روی زمین بیش از 8 کیلومتر ارتفاع دارد. کوه المپوس (مریخ) - 27 کیلومتر....... به دلیل گرانش ضعیف تر در مریخ ، می توانید سه برابر بالاتر بپرید .... مریخ نیز مانند زمین 4 فصل دارد. هر کدام 6 ماه طول می کشد و کل سال 687 روز زمینی است (2 سال زمینی 365x2=730). مریخ مثلث برمودای خودش را دارد. از هر سه ماهواره ای که به سمت آن پرتاب می شود، تنها یک ماهواره برمی گردد. دو تا ناپدید می شوند !.......... ماهواره های مریخ (دوتا از آنها وجود دارد) تقریباً با سرعت یکسان به سمت یکدیگر به دور آن می چرخند. از آنجایی که شعاع مدارها متفاوت است ، هرگز با هم برخورد نمی کنند.

۱۴۰۱/۲/۶آموزش سیاره ها به کودکان ...........داستان منظومه شمسی برای کودکان با نقاشی منظومه شمسی کودکانه با توجه به ویژگی های دوران کودکی، ساده و موثر بودن داستان منظومه شمسی برای کودکان بسیار مهم است. برای این کار می توانید از آزمایش های بصری استفاده کنید که در زیر نمونه ای از این آزمایش ها را شرح می دهیم. بنابراین، آشنایی کودک با مفاهیم دشوار، برای او، موضوعی بسیار آسان تر خواهد بود. کودکان پیش دبستانی کاملاً اطلاعات ارائه شده به شیوه ای بازیگوشی را در قالب یک افسانه یا یک شعر جذب می کنند. و اگر بتوانید تخیل کودک را تقویت و او را مجذوب کنید، شاید کودک نه تنها به نجوم علاقه مند شود، بلکه عاشق این علم نیز شود. وقتی برای اولین بار در مورد فضا به کودک می گویید، به این فکر کنید که در بزرگسالی با نگاه کردن به ستاره ها، فعالیت های شما را به خاطر می آورد و لبخند می زند.

۱۴۰۱/۲/۶تحقیق در مورد منظومه شمسی برای کودکان ........ به کودک بگویید به آسمان نگاه کن. به نظر می رسد که بسیار نزدیک است - دست دراز کنید و خورشید یا ماه را لمس کنید، اگر از بالای یک درخت بلند بالا بروید، خود را در کنار آنها خواهید دید؟ اما در واقع اینطور نیست. نه ما می توانیم با دست به آسمان برسیم و نه درختان با قله هایشان. خورشید، ماه و ستارگان از ما بسیار دور هستند. اینها سیارات بزرگی هستند که باید با یک سفینه فضایی به سمت آنها پرواز کنید. 8 سیاره در منظومه شمسی وجود دارد. همه آنها به دور خورشید می چرخند و دائماً در یک مسیر هستند که به آن مدار می گویند. و یکی از این سیارات زمین ماست.

۱۴۰۱/۲/۶توضیح منظومه شمسی برای کودکان..... منظومه شمسی برای کودکان ......خورشید یک سیاره بزرگ و بسیار داغ است - یک ستاره است - یک توپ بزرگ و داغ. بسیار دور است، اما گرمای پرتوهای آن به تمام سیاراتی که در اطراف آن می چرخند، و سیاره ما نیز می رسد. به همین دلیل است که ما گرم هستیم. همه ستارگان مانند خورشید نیستند. ستارگان کوچک، متوسط، و بزرگتر وجود دارد - بزرگتر از خورشید. درخشان ترین ستاره ها در میان تمام ستارگان آسمان، ستاره شمالی و سیریوس هستند. خورشید بسیار بزرگتر از سیاره ماست. اگر آنها را با هم مقایسه کنید، خورشید مانند یک هندوانه و زمین یک نخود کوچک است. برای مقایسه اندازه خورشید با اندازه زمین، می توانید یک کدو تنبل یا یک هندوانه و یک نخود بردارید. نخود زمین ماست، هندوانه خورشید است. زمین همانقدر از خورشید کوچکتر است که یک نخود از هندوانه کوچکتر است.

۱۴۰۱/۲/۶آموزش منظومه شمسی به کودکان ....... با ... نقاشی سیاره ها و نقاشی منظومه شمسی ماه ماهواره ای از سیاره ما است، تنها سه روز با آن فاصله دارد. ماه در خلاف جهت عقربه های ساعت به دور زمین حرکت می کند. ما فقط در شب ماه را می بینیم. ماه، همانطور که در آسمان می بینیم، همیشه یک شکل نیست. ماه دارای مراحل زیر است: ماه نو، هلال ماه در حال رشد، ربع اول ماه در حال رشد، ماه در حال افزایش، ماه کامل و سپس رو به کاهش: ماه در حال نزول، ربع ماه در حال زوال، هلال ماه در حال زوال، نو. دوباره ماه اگر هلال در آسمان شبیه حرف C باشد، ماه "پیری" است و رو به زوال است. این مراحل را می توان برای کودک روی کاغذ ترسیم کرد یا از مقوای رنگی برش داد. برای نشان دادن اینکه چرا ماه گاهی گرد و گاهی هلالی است، یک چراغ رومیزی معمولی و یک توپ بگیرید. با خلق یک ماه در خانه با هم تجربه کنید. به کودک نشان دهید که ما فقط قسمت نورانی توپ را می بینیم.

۱۴۰۱/۲/۶سیاره ما - سیاره زمین - توسط جو احاطه شده است. این لایه محافظی است که ساکنان را از اشعه ماوراء بنفش خورشیدی و همچنین از بیشتر شهاب سنگ ها نجات می دهد. می توان آن را به یک پتوی بادی تشبیه کرد. به لطف اوست که سیاره ما هوایی را دارد که ما تنفس می کنیم. مهمترین تفاوت سیاره ما با سایرین وجود حیات در آن است. اعتقاد بر این است که بقیه فضا بی جان است. اعتقاد و تمایل مردم به یافتن حیات در سیارات دیگر ما را وادار می کند که سفینه های فضایی را برای سفر به فضا برای مطالعه آن طراحی کنیم. می توانید یک تخم مرغ را بجوشانید و با مثال آن به کودک توضیح دهید که جو زمین چگونه است. سیاره ما توسط یک جو چند لایه احاطه شده است، همانطور که در یک تخم مرغ زرده توسط پروتئین احاطه شده است.

۱۴۰۱/۲/۶تنها 8 سیاره در منظومه شمسی وجود دارد. نقاشی سیاره ها به ترتیب بزرگترین آنها مشتری است. و جالب ترین آنها زحل است، زیرا حلقه های بزرگی در اطراف دارد. مشتری، اورانوس و نپتون نیز حلقه هایی دارند، اما از زمین دیده نمی شوند. پلوتون یکی از آخرین کشف شد. در ابتدا او مورد توجه قرار گرفت.پلوتون در سال 1930 به عنوان نهمین سیاره کشف شد. اما، با گذشت زمان، به دسته دیگری از اجرام کیهانی، "سیارات کوتوله" اختصاص یافت.

۱۴۰۱/۲/۶تحقیق منظومه شمسی برای دانش آموزان .........برای به خاطر سپردن نام تمام سیارات منظومه شمسی، می توانید کمی قافیه را یاد بگیرید: همه سیارات به ترتیب یکی عطارد،.......... دو زهره،........ سه زمین،............. چهار مریخ......... پنج - مشتری،.......... شش - زحل،......... هفت - اورانوس،.......... پشت سر او - نپتون....... او هشتم متوالی است. و پس از او در حال حاضر،....... نهمین به نام پلوتون.

۱۴۰۱/۲/۶چگونه یک موشک پرواز می کند به کودک چی بگم: در 12 آوریل،سال 1961 ، رویای مردم برای پرواز به فضا محقق شد - اولین فضانورد تاریخ، یوری آلکسیویچ گاگارین، با فضاپیمای Vostok-1 به فضا پرواز کرد. پرواز او به دور زمین 108 دقیقه طول کشید.......... بادکنک را باد کرده و سوراخ را با انگشتان خود فشار دهید. و سپس انگشتان خود را باز کنید تا بادکنک شما به شدت به سمت بالا رها شود. این به این دلیل است که هوا از بادکنک خارج می شود. و وقتی هوا تمام شود، بادکنک سقوط خواهد کرد. بادکنک مانند یک موشک پرواز کرد - تا زمانی که هوا در آن بود به جلو حرکت کرد. تقریباً طبق این اصل، موشک به فضا پرواز می کند، فقط به جای هوا سوخت دارد. هنگام سوختن، سوخت به گاز تبدیل می شود. یک موشک از چند قسمت به نام استیج تشکیل شده و هر مرحله مخزن سوخت مخصوص به خود را دارد.سوخت مرحله اول تمام شد - ناپدید می شود و موتور مرحله دوم بلافاصله روشن می شود و موشک را حتی سریعتر و حتی بالاتر می برد. بنابراین تنها مرحله سوم به فضا می رسد - کوچکترین و سبک ترین. موتور مرحله سوم - کابین با فضانورد را در مدار قرار می دهد.

۱۴۰۱/۲/۶سیاره زهره یک کاربر بی تجربه بلافاصله پاسخ می دهد که گرم ترین سیاره در منظومه شمسی اولین سیاره از خورشید است - عطارد. با این حال، گرم ترین سیاره در منظومه شمسی ، دوقلوی زمین ما، زهره خواهد داد. عطارد اتمسفر ندارد و اگرچه 44 روز توسط خورشید گرم می شود ، اما همین تعداد روز را صرف خنک شدن می کند (یک سال در عطارد 88 روز است). زهره به دلیل وجود جوی با محتوای زیاد دی اکسید کربن، دمای بالایی را دائماً حفظ می کند . توجه! زهره که بین عطارد و زمین قرار دارد تقریباً دائماً زیر یک کلاهک "گلخانه ای" قرار دارد. دمای هوا در حدود 462 درجه است. برای مقایسه، سرب در دمای 327 درجه ذوب می شود. حقایق ناهید:.......... زهره ماهواره ندارد ، اما زهره آنقدر روشن است که می تواند سایه بیاندازد. یک روز در سیاره زهره بیش از یک سال طول می کشد - 243 روز زمینی (سال - 225)....... تمام سیارات منظومه شمسی در خلاف جهت عقربه های ساعت می چرخند . فقط زهره در جهت مخالف می چرخد ...... سرعت باد در آن می تواند به 360 کیلومتر در ساعت برسد!

۱۴۰۱/۲/۶سیاره تیر یا عطارد عطارد اولین سیاره از خورشید است . اطلاعات جالبی در مورد عطارد در نظر بگیرید: با وجود اینکه به طور خطرناکی به خورشید نزدیک است، یخچال های طبیعی دارد! ...... عطارد دارای آبفشان است. از آنجایی که اکسیژن بر روی آن وجود ندارد ، آنها از هیدروژن خالص تشکیل شده اند....... ماهواره های تحقیقاتی آمریکایی وجود یک میدان مغناطیسی کوچک را در عطارد شناسایی کردند ...... عطارد غیرعادی است . مسیر آن دارای یک بیضی است که حداکثر قطر آن تقریباً دو برابر حداقل است......... به دلیل داشتن حداقل ضخامت جو پوشیده از چین و چروک است . در نتیجه، هسته داخلی با انقباض سرد می شود . بنابراین، با چین و چروک هایی پوشیده شده بود که ارتفاع آن به صدها متر می رسد!

در ادامه بخوانید...

سیارک خطرناک GC6 در 19 آوریل از کنار سیاره ما گذشت

در
سیارک بالقوه خطرناک به نام 2019 GC6 در 19 آوریل از کنار سیاره ما گذشت و در نقطه حداکثر همگرایی فاصله اش بین فضا و زمین تنها 219 هزار کیلومتر بود. این تقریبا نصف میانگین فاصله زمین تا ماه است.

سیارک به ابعاد خانه ای بزرگ که به طور خطرناکی  نزدیک به زمین پرواز می کرد.فاصله این سیارک به زمین نزدیکتر از ماه بود. این سیارک، احتمالا به عرض 30 متر، تنها در 9 آوریل سال جاری کشف شد. سرعت نسبی آن بیش از 20 هزار کیلومتر در ساعت است. به گفته کارشناسان، اگر سیارک GC6 واقعا با زمین برخورد میکرد، آسیب می توانست بسیار قابل توجه باشد.

 
شایان ذکر است که هیچکدام از اجسام کیهانی در سیستم خورشید ی که تا امروزه شناخته شده اند، یک تهدید واقعا جدی برای زمین نبوده اند. در عین حال، بسیاری از کارشناسان به مدت طولانی نگران بودند که اجسام بالقوه خطرناک اغلب در مدت کوتاهی قبل از نزدیک شدن به سیاره زمین  دیده می شوند - این همان چیزی است که در  2019 GC6 اتفاق افتاد. بدین ترتیب، اگر زمین با برخورد با هر موضوعی تهدید شود، احتمالا بشر به اندازه کافی زمان برای آمادگی ندارد. در این راستا، دانشمندان از کشورهای مختلف به طور فعال بر روی ابزار جدید شناسایی اجسام آسمانی که به زمین نزدیک می شوند، کار می کنند.
 
خطرناک ترین سیارک ها در حال حاضر به عنوان سیارک Bennu شناخته می شوند. در دوره 2169 و 2199، احتمال برخورد با Bennu تقریبا یک تا چهار هزار خواهد بود. اگر بونو واقعا به زمین برخورد کند، این برخورد منجر به انفجار 1150 مگاتن در معادل TNT می شود - تقریبا بیست برابر بیشتر از دستگاه قدرتمند انفجاری که تاکنون توسط انسان آزمایش شده است. به منظور جمع آوری اطلاعات اضافی درباره سیارک، در سال 2016، کارشناسان پرونده OSIRIS-REx را به آن ارسال کردند .

نظرات

در ادامه بخوانید...