برخی از سیارات فراخورشیدی ممکن است از الماس ساخته شده باشند

سیارات فراخورشیدی

دانشمندان از ایالات متحده مدلی را ایجاد کرده اند که نشان می دهد برخی از سیارات فراخورشیدی ممکن است از الماس ساخته شده باشند. به گفته دانشمندان ، اگر سیارات  از جنس الماس واقعاً وجود داشته باشند ، به احتمال زیاد ، آنها شرایط منشأ حیات را ندارند.

 

در مطالعه جدیدی که در The Planetary Science Journal منتشر شده است ، تیمی از محققان دانشگاه ایالتی آریزونا (ASU) و دانشگاه شیکاگو تشخیص داده اند که برخی از سیارات فراخورشیدی غنی از کربن ، تحت شرایط خاص ، می توانند ترکیبات خود را از الماس و سیلیس تشکیل دهند.

نویسنده اصلی ، هریسون آلن-ساتر ، که در این مطالعه شرکت کرده است ، گفت: "این سیارات فراخورشیدی جایی در منظومه شمسی ما ندارند." وقتی ستارگان و سیارات تشکیل می شوند ، آنها این کار را از همان ابر گازی انجام می دهند ، بنابراین ترکیبات عمده آنها مشابه است.

 

در یک ستاره با نسبت کربن به اکسیژن پایین ، سیاره هایی مانند زمین از سیلیکات ها و اکسیدهایی با محتوای الماس بسیار کم تشکیل می شوند (محتوای الماس کره زمین در حدود 0.001٪ است). با این حال ، در شرایط دیگر ، نسبت ها می توانند بسیار متفاوت از ترکیبی باشند که محققان به آن عادت کرده اند.

 

در صورت وجود آب ، این سیارات می توانند به الماس تبدیل شوند. دانشمندان برای آزمایش نظریه خود ، کاربید سیلیکون را در آب غوطه ور کردند و نمونه را تحت فشار زیادی قرار دادند و سپس نمونه را با لیزر در دمای بسیار بالا گرم کردند. همزمان ، آنها اندازه گیری های اشعه ایکس از نمونه را انجام دادند.

همانطور که پیش بینی کردند ، در دما و فشار بالا ، کاربید سیلیکون با آب واکنش نشان داد و به الماس و سیلیس (دی اکسید سیلیسیم) تبدیل شد. به گفته دانشمندان ، اگر سیارات "حاوی الماس" وجود داشته باشند ، به احتمال زیاد فاقد شرایط منشأ حیات هستند.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید