ناسا خاک ماه را از شرکت های خصوصی خریداری خواهد کرد

خاک ماه

ناسا اعلام کرد برنامه ای برای خرید خاک ماه از شرکت های خصوصی دارد. همزمان هزینه های حمل نمونه برای مطالعه بیشتر روی زمین را متحمل می شوند.

جیم بریدنستین ، مدیر آژانس در یک پست وبلاگ گفت ، ناسا نمونه های خاک ماه را از پیمانکاران خصوصی خریداری می کند . وی خاطرنشان کرد که این بخشی از پروژه بازگشت فضانوردان به ماه در سال 2024 و اطمینان از حضور پایدار تحقیقات انسانی در آنجا است. ناسا از شرکت های تجاری خواسته است که پیشنهاداتی را برای جمع آوری مقدار کمی سنگ یا خاک "از هر نقطه" روی سطح ماه به همراه عکسی از روند جمع آوری و نمونه حاصل از آن ارائه دهند.

 

در عین حال ، از شرکت ها فقط خواسته می شود که مواد را جمع آوری کنند و  آنها نباید مسئولیت بازگشت نمونه ها به زمین را برای مطالعه خود داشته باشند. آنها باید "در محل" نمونه های جمع آوری شده را به آژانس تحویل دهند. ناسا قول داده جزئیات چگونگی این اتفاق را بعداً ارائه دهد.

 

ناسا می خواهد جستجو و تحویل مواد قبل از سال 2024 انجام شود. این پیشنهاد نه تنها برای شرکت های خصوصی آمریکایی آزاد است ، در حالی که ناسا قول داده است که نه تنها طبق قرارداد ، بلکه پاداش جداگانه ای را برای موفقیت آمیز بودن انجام ماموریت ، پرداخت می کند. شرکت های برنده 10٪ از ارزش کل قرارداد را پیش پرداخت ، 10٪ دیگر را با راه اندازی موتور جستجوی خود و 80٪ باقیمانده را پس از جمع آوری و تحویل نمونه ، دریافت می کنند.

 

ده ها شرکتی که مجموعه ای از مواد فرازمینی را ارائه می دهند می توانند برای این قرارداد اقدام کنند. در همان زمان ، آژانس فضایی آمریکا و آژانس فضایی اروپا قبلاً طرحی را تهیه کرده اند که براساس آن در سال 2031 امکان تحویل نمونه هایی از سنگ مریخ برای اولین بار به زمین وجود دارد.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید