لیست پرفروش ترین خودرو های جهان

در

سری اف خودروی وانت فورد، در نیمه نخست سال 2018 بدل به پرفروش ترین خودرو در

جهان شد. به طور کلی نزدیک به پانصد و سی هزار عدد از این خودرو در بازارهای مختلف جهانی به فروش رسید.

جاتو داینامیکز، اخیرا جدول دقیقی فراهم کرده است که در آن به بررسی انواع مدل های جدید و فروش آن ها پرداخته است؛ بر اساس همین جدول، رتبه دوم به تویوتا کورولا تعلق می گیرد (با فروش 478000 عدد در بازارهای جهانی) و رتبه سوم به فولکس واگن گلف ( با فروش 431000 عدد در بازارهای جهانی). با سیارک همراه باشید تا شرحی از سایر خودروهای مطرح شده در این لیست در اختیارتان قرار دهیم.

 

 

فروش فورد سری اف وانت

آمار دقیق فروش: 534827 عدد

فورد سری اف

فورد سری اف وانت Ford F Series pickup

در این شکی نیست که وانت ساخته شده توسط شرکت خودرو سازی فورد، که با نام سری اف شناخته می شود، در خانه شان، ایالات متحده آمریکا، به مراتب فروشی بیشتر از سایر مدل های جدید داشته و به عنوان خودرویی بسیار محبوب شناخته می شود. با این حال، اکنون که سیزدهمین نسل از این خودرو ها روانه بازار می شود، فروش آن در بازارهای جهانی هم به اندازه ای شده است که می توان لقب پرفروش ترین خودروی جهان را نیز بدان داد.

 

 

 

فروش تویوتا کورولا آئوریس

آمار دقیق فروش: 478122 عدد

تویوتا کورولا

تویوتا کورولا آئوریس Toyota Corolla/Auris

تویوتا کورولا، از آن دسته خودروهایی است که برای مدت زمانی بسیار طولانی از زمان ساخت اولیه خود هنوز به حیات اش ادامه داده است و هم چنان فرایند طراحی و ساخت آن ادامه دارد (از این حیث رکورد دار است)، با این حال، تویوتا نتوانست در جدول پرفروش ترین ها به رتبه اول دست یابد و به همان رتبه دوم اکتفا کرد. جالب است بدانید که چیزی حدود پنجاه و دو سال از اولین باری که از مدل کورولا (در بریتانیا با نام آئوریس شناخته می شود) رونمایی شد می گذرد و همچنان هم پس از آن همه سال فرایند طراحی و ساخت نمونه های جدید آن ادامه دارد.

 

 

 

فروش فولکس واگن گلف

آمار دقیق فروش: 431836 عدد

فولکس واگن گلف

فولکس واگن گلف Volkswagen Golf

مدل گلف شرکت خودرو سازی فولکس واگن، بدل به پرفروش ترین و محبوب ترین خودرو در قاره اروپا شده است و به تازگی، فروش آن در سایر نقاط دنیا نیز آغاز شده و باید دید در سایر نقاط چگونه از آن استقبال خواهند کرد. اگر این مسئله را در نظر بگیریم که تنها شش سال از زمانی که برای نخستین بار از این مدل رونمایی شد، این آمار و ارقام به هیچ وجه نا امید کننده نخواهند بود و می توان امید داشت که در آینده فروش بهتری هم داشته باشد.

 

 

 

فروش هوندا سیویک

آمار دقیق فروش: 412664 عدد

هوندا سیویک

هوندا سیویک Honda Civic

سیویک، به عنوان پرفروش ترین مدل ساخت شرکت خودرو سازی هوندا شناخته می شود و در لیست ما رتبه چهارم را از لحاظ رکورد فروش به خود اختصاص می دهد. نکته حائز اهمیت دیگر درباره این مدل، علاقه مندی بازارهای جهانی به آن است. جالب است بدانید که هوندا سیویک در نیمه نخست سال جاری، دو برابر تمامی مدل های ساخت شرکت های خودرو سازی ژاپنی (مجموع فروش آن ها در کنار یکدیگر)، در انگلستان فروش داشته است.

 

 

 

فروش تویوتا آر ای وی 4

آمار دقیق فروش: 395816 عدد

تویوتا آر ای وی 4

تویوتا آر ای وی 4  Toyota RAV 4

شاید تا کنون این مسئله به گوش تان خورده باشد که در حال حاضر محبوب ترین خودرو در میان خریداران و به طور کلی در بازارهای جهانی، خودروهای اس یو وی است، بنا بر این جای تعجبی نیست اگر بدانیم محبوب ترین مدل ساخته شده توسط شرکت خودرو سازی تویوتا نیز یک خودروی اس یو وی است، یعنی مدل آر ای وی 4. رکورد دیگری که این مدل ساخت شرکت تویوتا از آن خود کرده، بدل شدن آن به پرفروش ترین مدل اس یو وی در جهان است.

 

 

 

فروش نیسان اکس تریل

آمار دقیق فروش: 392489 عدد

نیسان اکس تریل

نیسان اکس تریل Nissan X Trail

اگر تنها فروش این مدل در انگلستان را مد نظر قرار دهیم، باید عنوان کنیم که از این حیث، مدل قشقایی که به مراتب از حجم کمتری نسبت به این مدل اکس تریل که هفت سرنشینه است، برخوردار است، در میان خریداران انگلیسی محبوب تر بوده است، با این وجود، با در نظر گرفتن بازارهای جهانی این مدل ایکس تریل است که فروش بیشتری داشته است.

 

 

 

فروش فولکس واگن پاسات

آمار دقیق فروش: 356566 عدد

فولکس واگن پاسات

فولکس واگن پاسات Volkswagen Passat

شاید با دیدن این خودروی چهار در به این مسئله بیندیشید که نسل این طراحی از خودروها در قاره اروپا در حال از میان رفتن است و دیگر کمتر کسی به آن ها توجه نشان می دهد، با این حال، این مسئله نتوانسته است شرکت خودرو سازی فولکس واگن را از ادامه تولید مدل پاسات خود باز دارد؛ خودروی چهار دری که فروش جهانی بسیار خوبی داشته است.

 

 

 

فروش هوندا سی آر وی

آمار دقیق فروش: 339081 عدد

هوندا سی آر وی

هوندا سی آر وی Honda CR V

شرکت خودرو سازی هوندا برای نخستین بار در سال 1997 بود که مدل های اولیه سی آر وی را روانه بازار کرد و این نخستین مدل اس یو وی ساخت این شرکت بود. با این که مسئولان این شرکت کمی دیر به فکر عرضه یک خودرو اس یو وی افتادند و در آن زمان بسیاری از شرکت های بزرگ مدل های موفقی از این گونه خودروها روانه بازار کرده بودند، سی آر وی، با فروش بسیار خوب و محبوبیتی که در میان خریداران پیدا کرد، سود خوبی عاید سازندگان و مسئولان این شرکت کرد.

 

 

 

فروش هوندا اچ آر وی

آمار دقیق فروش: 334917 عدد

هوندا اچ آر وی

هوندا اچ آر وی Honda HR V

شرکت خودرو سازی هوندا دو مدل پشت سر هم در ده مدل اول لیست ما دارد و این مسئله نشان از موفقیت این شرکت در سال جاری دارد. اچ آر وی، یک مدل اس یو وی جمع و جورتر نسبت به مدل پیشین است و با وجود این که در مقایسه با سی آر وی، که خودرویی است با طراحی منحصر به فرد و بسیار آینده نگرانه، دچار نقص های بسیار جزئی است، در بازارهای جهانی علاقه مندان بسیاری داشته و فروش خوبی داشته است.

 

 

 

فروش شورولت سیلورادو

آمار دقیق فروش: 326427

شورولت سیلورادو

شورولت سیلورادو Chevrolet Silverado

شورولت سیلورادو، خودروی تانک مانندی است که در ده رتبه اول لیست پرفروش های ما جای می گیرد. شرکت خودرو سازی شورولت در حال حاضر در حال ساخت نسل چهارم از این خودرو ها است؛ خودرویی که شاید خود سازندگان هم فکر نمی کردند تا این حد محبوب شده و به هنگام عرضه مدل های اولیه، قصد شان این بود که تنها برای مدتی کوتاه فرایند طراحی و ساخت آن را ادامه دهند؛ مسئله ای که فروش خوب خودرو در بازارهای جهانی نقضی بر آن شد.

 

 

 

فروش تویوتا کمری

آمار دقیق فروش: 313394 عدد

تویوتا کمری

تویوتا کمری Toyota Camry

در حال حاضر مدل کمری شرکت خودرو سازی تویوتا در انگلستان به فروش نمی رسد، با این حال فروش آن در بازارهای جهانی ادامه پیدا کرده و خودرویی بسیار محبوب است. نکته حائز اهمیت دیگر این است که مسئولان شرکت تویوتا قصد دارند که در اواخر سال جاری طراحی به روز شده و کاملا جدیدی را از آن روانه بازار کنند و در نمایشگاه خودروی پاریس 2018 از آن رونمایی کردند. این مدل جدید در انگلستان هم به فروش خواهد رسید و این خود به معنای اضافه شدن یک بازار بسیار منفعت آور دیگر است.

 

 

 

فروش نیسان قشقایی

آمار دقیق فروش: 313149 عدد

نیسان قشقایی

نیسان قشقایی Nissan Qashqai

قشقایی، اس یو وی ساخت شرکت خودرو سازی نیسان در حال حاضر به عنوان پرفروش ترین خودرو در انگلستان شناخته می شود، با این حال، با در نظر گرفتن فروش جهانی آن، جایی بهتر از رتبه دوازدهم برای آن نمی توان متصور شد و مدل اکس تریل که در موارد پیشین آورده شده است، نزدیک به هشتاد هزار عدد فروش بیشتری از این مدل داشته است و از این لحاظ مدل پیشتاز نیسان به شمار می رود. البته با در نظر گرفتن یازده سالی که از زمان معرفی اولیه این مدل می گذرد، می توان گفت که این رتبه به هیچ عنوان برای آن بد نیست.

 

 

 

فروش فولکس واگن پولو

آمار دقیق فروش: 312677 عدد

فولکس واگن پولو

فولکس واگن پولو Volkswagen Polo

مدل پولوی ساخت شرکت خودرو سازی فولکس واگن نتوانست در بازارهای جهانی همپای خانواده هاچ بک گلف فروش داشته و محبوبیتی همپایه با آن پیدا کند، با این حال، زمانی که مسئولان این شرکت یک طراحی شبیه مدل مینی گلف شان از آن ساخته و روانه بازار کردند، این مسئله کمی تغییر کرد و فروش خودرو به مراتب بیشتر شد.

 

 

 

فروش فورد کوگا

آمار دقیق فروش: 299410

فورد کوگا

فورد کوگا Ford Kuga

کوگا نیز از دیگر مدل های بسیار محبوب در انگلستان به شمار می رود. بازارهای جهانی نیز استقبال نسبتا خوبی از آن نشان داده اند و این خودروی ساخت شرکت خودرو سازی فورد که با نام اسکیپ هم شناخته می شود، در برخی از بازارهای جهانی بدل به پرفروش ترین مدل اس یو وی شان شده است.

 

 

 

فروش رم 1500

آمار دقیق فروش: 290125

اس یو وی

رم 1500 Ram 1500

پیش از این شرکت خودرو سازی دوج بود که این مدل را تحت عنوان دوج رم روانه بازار کرد، با این حال، مدت زمان زیادی طول نکشید که مسئولان و مقامات عالی رتبه تصمیم بر آن گرفتند که رم را به عنوان برندی جداگانه و منحصر به فرد معرفی کنند. با فروش نسبتا خوبی که این مدل داشته است، می توان گفت که این تصمیم چندان بد هم نبوده است. رم 1500 در حال حاضر در میان پرفروش ترین خودروهای جهان رتبه پانزدهم را به خود اختصاص داده است.

 

 

 

فروش هیوندای الانترا

آمار دقیق فروش: 287492 عدد

هیوندای الانترا

هیوندای الانترا Hyundai Elantra

همانند چند مدل دیگر که در این لیست جای گرفته اند، الانترا نیز در میان خریداران انگلیسی چندان محبوبیت ندارد و از لحاظ فروش، مدل هایی چون آی سی فست بک، برای شرکت خودرو سازی هیوندای به مراتب منفعت بیشتری داشته اند، با این حال، الانترا در بازارهای جهانی فروش بسیار خوبی داشته و این کمبود را به خوبی جبران کرده است.

 

 

 

فروش فورد فوکوس

آمار دقیق فروش: 270183 عدد

فورد فوکوس

فورد فوکوس Ford Focus

با در نظر گرفتن این نکته که مسئولان شرکت خودرو سازی فورد تا لحظه آخر از عرضه مدل فوکوس خود اطمینان نداشته و به فکر مدل جایگزینی برای آن بودند، فروش آن و رتبه ای که به دست آورده چندان هم بد به نظر نمی رسد. همین مسئله سبب شده است تا مسئولان فورد بهبودها و امکانات جدیدی را برای طراحی های آینده این مدل در نظر بگیرند و می توان امیدوار بود که در آینده ای نه چندان دور، فوکوس رتبه بهتری از هفدهمی در میان پر فروش ترین خودروها خواهد داشت.

 

 

 

فروش هیوندای تاکسون

آمار دقیق فروش: 260601 عدد

هیوندای تاکسون

هیوندای تاکسون Hyundai Tucson

مدل تاکسون، ساخت شرکت خودرو سازی هیوندای سابق بر این در ایرلند به عنوان خودرویی بسیار محبوب شناخته می شد و برای چند سالی رکورد پرفروش ترین خودرو در این کشور را به خود اختصاص داده بود، تا آن که در سال جاری مدل قشقایی نیسان گوی سبقت را از آن ربود و از لحاظ فروش رکورددار شد.

 

 

 

فروش وولینگ هونگ گوانگ

آمار دقیق فروش: 245137 عدد

وولینگ هونگ گوانگ

وولینگ هونگ گوانگ Wuling Honggaung

خودرویی که در تصویر مشاهده می کنید، اس یو وی ای است که با نام جی 3 هم شناخته می شود. شرکت سازنده این خودرو، هونگ گوانگ، یک شرکت چینی است که به تازگی با شرکت ام جی همکاری نموده و این مدل یکی از نتایج همکاری میان این دو شرکت خودرو سازی است.

 

 

 

فروش مرسدس بنز کلاس سی

آمار دقیق فروش: 244377 عدد

مرسدس بنز کلاس سی

مرسدس بنز کلاس سی Mercedes Benz C Class

کلاس سی مرسدس بنز، بدل به پرفروش ترین خودروی انحصاری ساخت این شرکت خودرو سازی در انگلستان شده است و علاوه بر این، در بازارهای جهانی نیز به مراتب فروش بهتری از سایر مدل های ساخت شرکت مرسدس بنز داشته است. با در نظر گرفتن قیمت نسبتا بالای این خودرو در مقایسه با سایر مدل های ذکر شده، می توان عنوان کرد که سیاست ساخت خودروهای لوکس از سوی شرکت مرسدس بنز تا حدود زیادی با موفقیت همراه بوده است.

 

 

 

فروش مزدا سی ایکس

آمار دقیق فروش: 239450 عدد

مزدا سی ایکس 5

مزدا سی ایکس 5 Mazda CX 5

شرکت خودرو سازی مزدا، به واسطه فروش قابل توجه مدل ام ایکس 5 خود که به عنوان پر فروش ترین خودروی اسپورت جهان شناخته می شود، توجه زیادی را به خود جلب کرده است، با این حال، با در نظر گرفتن بازارهای جهانی باید عنوان کرد که مدل سی ایکس 5 مزدا مجموعا فروش بیشتری داشته و به عنوان پر فروش ترین مدل ساخت این شرکت شناخته می شود. این هم گواه دیگری است بر این ادعا که خودروهای اس یو وی بسیار بیش از پیش در بازارهای جهانی محبوب شده اند.

 

 

 

فروش فولکس واگن جتا

آمار دقیق فروش: 227516 عدد

فولکس واگن جتا

فولکس واگن جتا (ساگیتار) Volkswagen Jetta/Sagitar

همانند سایر خودروهای چهار در، مدل جتای ساخت شرکت فولکس واگن نیز دیگر در انگلستان به فروش نمی رسد، با این حال، بازارهای فروش خودرو در چین علاقه زیادی به این خودروهای چهار در نشان می دهند، به خصوص به مدل های عرضه شده توسط شرکت فولکس واگن و همین مسئله است که مدل جتای این شرکت را هنوز سر پا نگه داشته است، البته باید عنوان کرد که در چین این مدل را با نام ساگیتار می شناسند.

 

 

 

فروش هوندا آکورد

آمار دقیق فروش: 224121 عدد

هوندا آکورد

هوندا آکورد Honda Accord

مسئله ای که درباره خودروهای چهار در و نیز محبوبیت روز افزون خودروهای اس یو وی عنوان شد، در مورد مدل آکورد شرکت خودرو سازی هوندا نیز صدق می کند و با وجود این که بازارهای فروش خودروی انگلیس چندان دیگر از آکورد استقبال نمی کنند، سایر بازارهای جهانی این کمبود را جبران می کنند. البته در نیمه نخست سال گذشته فروش مدل آکورد در بازارهای جهانی با کاهشی ده درصدی رو به رو بوده است.

 

 

 

فروش کیا اسپورتیج

آمار دقیق فروش: 222108 عدد

کیا اسپورتیج

کیا اسپورتیج Kia Sportage

مدل اسپورتیج شرکت خودرو سازی کیا در چند ساله اخیر بدل به پرفروش ترین مدل آن ها شده است؛ خودروی اس یو وی نه چندان بزرگی که محبوبیت ویژه ای در میان خریداران پیدا کرده است. اسپورتیج به عنوان رقیبی برای مدل های قشقایی، سی آر وی، سی ایکس 5، تاسکون، کوگا و آر ای وی 4 شناخته می شود که تمامی آن ها در لیست پرفروش ترین های ما جای داشتند.

 

 

 

فروش فولکس واگن لاویدا

آمار دقیق فروش: 221248 عدد

فولکس واگن لاویدا

فولکس واگن لاویدا Volkswagen Lavida

مدل لاوید، ساخت شرکت خودرو سازی فولکس واگن برای نخستین بار در سال 2012 روانه بازار شد و از آن زمان تا کنون هنوز به فرایند ساخت آن ادامه داده شده است.

 

 

 

فروش هاوال اچ 6

آمار دقیق فروش: 220653 عدد

هاوال اچ

هاوال اچ 6 Haval H6

بزرگترین شرکت خودرو سازی داخلی چین، هاوال، تا کنون چند خودروی اس یو وی روانه بازار کرده است، با این وجود، در رأس این خودروها مدل اچ 6 قرار می گیرد و از محبوبیت به مراتب بیشتری نسبت به سایر مدل ها برخوردار است. اگر بخواهیم آن را با مدل های دیگر اس یو وی مقایسه کنیم، باید عنوان کنیم که بی شباهت به مدل اسکودا کودیاک نیست، حال آن که مدل کوچکتر این خودرو، یعنی اچ 4، بیشتر شبیه به مدل کاروک است.

نظرات

در ادامه بخوانید...

پرفروش‌ ترین خودرو های عرصه خودرو سازی بخش پنجم

در

 

خودرو هیوندای

هیوندای، الانترا، 1990 تا کنون، با فروش 12.8 میلیون عدد، Hyundai-Elantra

خودرو هیوندای

نکته ای که در خصوص این خودروی فوق العاده شرکت خودرو سازی هیوندای وجود دارد این است که اگر از افردای که کم و بیش در رابطه با صنعت خودرو سازی اطلاعاتی دارند، سؤال شود که پرفروش ترین خودرو هایی که در این صنعت تا کنون تولید و روانه بازار شده اند، کدام اند، تنها این طرفداران پر و پا قرص شرکت خودرو سازی هیوندای و محصولات آن خواهند بود، که نام مدل الانترا را مطرح خواهند کرد و از آن آگاهی خواهند داشت. بخش اعظم موفقیت این خودرو را باید مدیون قیمت مناسب آن بدانیم. البته این قیمت به نسبت پایین، سبب نشده تا از لحاظ فنی و یا حتی ظاهری ایرادی متوجه این خودرو باشد. در حقیقت نظر به امکانات بسیار خوبی که در اختیار خریدار قرار می گیرد، قیمت خودرو بسیار به صرفه است. به همین خاطر است که الانترا به زودی توانست در سراسر دنیا طرفدران بسیاری پیدا کند و هنوز هم تحت نام آی 40 به فروش می رسد که البته همان مدل الانترا است و این نامی است که در نقاط دیگر چهان با آن شناخته می شود. نکته قابل توجه این است که فروش خودرو هنوز همانند سابق است و رو به افول نگذاشته است.

 

خودرو بی ام دابلیو

بی ام دابلیو، سری سوم، 1975 تا کنون، با فروش 12.9 میلیون عدد، BMW-3 Series

خودرو بی ام دابلیو
نکته ای که در خصوص این خودرو جلب توجه می کند این است که در طی هر دهه ای که شرکت خودرو سازی بی ام دابلیو، اقدام به تولید و عرضه سری سوم خودروی خود کرده است، شرایط و جو حاکم بر آن دهه را در نظر گرفته است و طبق همین شرایط سعی بر آن داشته تا خواسته خریداران خود را به بهترین شکل ممکن بر آورده کند، به همین سبب است که طراحی های مختلفی از این خودرو از قبیل طراحی با اتاقک بزرگ تر در دهه هشتاد میلادی و طراحی با سقف جمع شو در سال های آتی را برای این خودروی محبوب خود در نظر گرفت. چیزی که در رابطه با این شرکت خودرو سازی جلب توجه می کند، برنامه ریزی و آینده نگری دقیق و حساب شده آن ها است که بنا به مقتضیات زمان گاهی ریسک های بزرگی کرده و قدم هایی رو به جلو برداشته اند و گاهی نیز محافظه کارانه تر برخورد کرده و به بازبینی هایی جزئی در طراحی فنی و ظاهری خودرو اکتفا کرده است. جالب است بدانید که سری سوم بی ام دابلیو توانسته بهترین رکورد فروش این شرکت خودرو سازی را در میان سایر خودرو هایش داشته باشد و از این نظر پیشتاز خودرو های بی ام دابلیو به حساب می رود. خودرویی که در تصویر مشاهده می کنید، مدل اف 30 است که در سال 2012 طراحی، تولید و روانه بازار شد.

 

خودرو رنو سیلو

رنو، سیلو، 1991 تا کنون، با فروش 14.2 میلیون عدد، Renault-Cilo

خودرو رنو سیلو
در سال 1991 بود که شرکت خودرو سازی رنو از مدل جدید خود، سیلو پرده برداری کرد و به زودی توانست هواداران زیادی پیدا کند و فروش فوق العاده 14.2 میلیون دلاری آن، طی چندین سالی که عرضه شده است گواهی بر این ادعا است. نکته قابل توجه در خصوص این خودرو این است که به سادگی توانست در میان بازارهایی جهانی جایی برای خود پیدا کند و حالا در اکثر کشور های دنیا و در بازار های فروش خودرو شان، نام مدل سیلوی رنو مطرح است. بخشی از این اقبال خوبی که متوجه این خودرو شده است به خاطر طراحی های ویژه و نو آورانه ای است که همه ساله شرکت خودرو سازی رنو، روی سیلو اعمال می کند و سبب می شود چیزی از خودرو های هم دوره خود کم نداشته باشد. یکی دیگر از نکات قابل توجه در رابطه با این خودرو که سبب محبوبیت آن شده است سایز و اندازه کوچک آن، در کنار اتاقک جا داری است که برای آن در نظر گرفته شده و طراحی آن را بخصوص کرده است. در حقیقت اقبالی که از سمت خریدارانی از تمامی نقاط دنیا متوجه این خودرو شده است، از دلایل اصلی فروش بالای این سوپر مینی است. جالب است بدانید که در سال 2019 قرار است از نسل پنجم این خودرو پرده برداری شود و بسیاری بی صبرانه انتظار آن را می کشند. به خاطر روندی که اخیراً اکثر شرکت های خودرو سازی پیش گرفته اند احتمال می رود، از موتور های الکتریکی نیز در این نسل جدید از سیلوی رنو بهره گرفته شود.

 

خودرو هوندا

هوندا، سیویک، 1972 تا کنون، با فروش 16.5 میلیون عدد، Honda-Civic

خودرو هوندا
از مهمترین نکاتی که سبب فروش فوق العاده این خودروی شرکت خودرو سازی هوندا شده است، طراحی جالب و منحصر به فرد آن نسبت به مدل های پیشین است که این خودرو را بسیار منحصر به فرد کرده است و فروشی مولتی میلیونی برای شرکت خودرو سازی هوندا به ارمغان آورده است. از نکاتی که طراحان و افراد متخصص در شرکت خودرو سازی هوندا در ساخت مدل سیویک در نظر داشته اند، یکی این بوده که سعی بر آن بوده که تا حد امکان در استفاده از وسایل فنی لازم برای خودرو صرفه جویی شود تا عامه مردم قدرت خرید آن را داشته باشند. نکته دیگر استفاده از موتور هایی است که مصرف چندان بالایی ندارند و به این صورت در مصرف سوخت نیز صرفه جویی خواهد شد. البته لازم به ذکر است که مدل آر این خودرو که جدیداً طراحی و روانه بازار شده است، به مورد دومی که در مورد صرفه جویی در مصرف سوخت اشاره کردیم، خیلی توجهی نشان نداده است، اما این چیزی از ارزش این خودرو نکاسته است و به جرأت می توان گفت که سیویک یکی از فوق العاده ترین خودرو هایی است که تا کنون وارد عرصه خودرو سازی شده است.

 

خودرو لادا

لادا، ریوا، 1980-2015، با فروش هجده میلیون عدد، Lada-Riva

خودرو لادا
خودروی لادا ریوا که به نام های وی ای زی 2105 و نیز نوا هم شناخته می شود، عمری به نسبت طولانی دارد و از اولین باری که در سال 1980 نام آن مطرح شد و فرایند تولید و عرضه آن آغاز شد چیزی حدود سی و پنج سال می گذرد و این خود گواهی بر کیفیت بالای فنی و ظاهری این خودرو می تواند باشد. البته جالب است بدانید که نخستین باری که این خودرو وارد بازار شد، سال 1980 میلادی نبود و در حقیقت، ابتدا در سال 1966 بود که یک طراحی و نسخه ابتدایی از آن تحت عنوان فیات 124 روانه بازار شد. در سال های ابتدایی عرضه شدن این خودرو، جنگ سردی که جهان را درگیر خود کرده بود در اوج خود به سر می برد و بسیاری از کشورها در آن زمان در گیر مداخلات داخلی و خارجی بودند و خیلی فرصتی برای بهبود اوضاع کشور خود پیدا نمی کردند، به همین خاطر بود که به خودرویی ارزان قیمت و کم مصرف احتیاج داشتند که بتواند در جاده های بد آن زمان برای مدتی طولانی جوابگوی نیاز ها باشد. شرکت خودرو سازی لادا به خوبی با در نظر گرفته جو حاکم بر آن زمان اقدام به تولید خودروی ریوای خود کرد که از تمامی این لحاظ ها جوابگوی نیاز های خریداران بود و به سرعت توانست محبوبیت لازم را در میان خریداران پیدا کند. البته که شاید حتی نیازی به گفتن نداشته باشد که از لحاظ پویایی و راحتی، ریوا در زمان خود فراتر از حد انتظار راحت شد و اگر به این مسئله شک دارید، بهتر است نگاهی به آمار فروش فوق العاده هجده میلیون عددی ای بیندازید که این خودرو داشته است.

 

خودرو اپل

اپل، وکس هال، کورسا، 1982 تا کنون، با فروش هجده میلیون عدد، Opel/Vauxhall-Corsa

خودرو اپل
خریداران خودرویی که در کشورهای اروپایی بودند، برای نخستین بار این خودروی بخصوص را با نام کورسا شناختند و این اولین نامی بود که برای آن در نظر گرفته شد. در بریتانیا اما شرابط به گونه ای دیگر بود و نامی که مردم این کشور، این خودروی محصول شرکت خودرو سازی اُپل را با آن می شناختند، نوا بود. نوا در اولین دهه حضور خود در بازار های اروپایی و در میان سال های 1982 تا 1993 توانست فروشی بالغ بر نیم میلون دلار داشته باشد. نسل دوم این سوپر مینی جمع و جور که به عنوان گزینه ای ایده آل برای مصارف شهری در نظر گرفته شده بود، نام کورسا د نظر گرفته شد و این آخرین نامی بود که به آن اطلاق شده و از آن پس روی این خودروی اُپل ماند و هم اکنون در سراسر جهان همه آن را با این نام می شناسند. از آن زمان به بعد فروش این خودرو روند صعودی خود را پیش گرفت و در حال حاضر هم در اکثر کشور های اروپایی اگر بخواهیم جدولی یا لیستی از پر فروش ترین خودرو های حال حاضر در اروپا تهیه کنیم، نام کورسا مطمئنا در یکی از سه ربته اول قرار خواهد گرفت.

 

خودرو فولکس واگن گلف

فولکس واگن، گلف، 1974 تا کنون، با فروش 34 میلیون عدد، Volkswagen-Golf

خودرو فولکس واگن گلف
زمانی که نام شرکت خودرو سازی فولکس واگن مطرح می شود، مهمترین خودرویی که به نظرمان می آید که فولکس واگن با آن توانست نامی در میان شرکت های بزرگ برای خود دست و پا کند، مدل بیتل است، اما جالب است بدانید که فروش حاصل شده از مدل بیتل برای فولکس واگن، برابر با مبلغی معادل 21.5 میلیون دلار بود و حال آنکه گلفِ فولکس واگن توانست با رساندن رقم فروش خود به چیزی حدود 34 میلیون دلار، از مدل پیشین این شرکت پیشی بگیرد و سود زیادی را عاید شرکت خودرو سازی فولکس واگن کرد. در سال 2013، فولکس واگن اقدام به ساخت و طراحی خودروی گلفی کرد که با نام 1.6 تی دی بلو موشن شناخته می شود و با عرضه این خودروی بخصوص، توانست تعداد خودرو هایی که تا آن زمان عرضه کرده بود را به سی میلیون برساند.

حال که چیزی حدود سی و دو سال از عرضه نخستین گلف شرکت فولکس واگن می رسد، کل فروش حاصل شده از عرضه این خودرو در بازار های خودرو، به رقمی بالغ بر سی و چهار میلیون دلار می رسد و در حال حاضر نیز روزانه چیزی حدود 2000 خودروی گلف در کارخانه های فولکس واگن تولید و عرضه می شوند که معادل 73000 خودرو در طول سال می شود که در نوع خود جالب توجه است. تولید نسل هفتم این خودروی محبوب نیز به پایان خود نزدیک می شود و به زودی شاهد پرده برداری از مدل و طراحی جدیدی از آن خواهیم بود.

 

خودرو فورد

فورد، سری اِف، 1948 تا کنون، با فروش سی و هشت میلیون عدد، Ford-F-Series

خودرو فورد
یکی از مواردی که به آمریکای پس از جنگ جهانی دوم کمک شایانی کرده و از لحاظ اقتصادی پشتوانه ای بسیار عالی برای آن به شمار می رفته است، همین سری اِف خودروی فورد است که در اندازه ها و طراحی ها متفاوت و منحصر به فردی روانه بازار شد. روندی که از سال 1948 میلادی و تنها سه سال پس از کوران جنگ جهانی دوم آغاز شد. نکته قابل توجه در خصوص این خودرو این است که حالا پس از گذر نزدیک به هفتاد سال از زمانی که اولین مدل آن عرضه شد، هنوز هم انتخابی به صرفه و فوق العاده خوب برای مردم آمریکا به شمار می رود. از لحاظ اقتصادی قیمت به صرفه ای دارد و طراحی اتاقک داخلی و صندلی های سرنشینان خودرو بسیار راحت است که آن را بدل به گزینه ای ایده آل کرده است. به بیان دیگر طراحی این خودرو به گونه ای است که از بدنه ای ساده و بسیار قدرتمند و مستحکم به وجود آمده است و این در حالی است که قیمت به نسبت خوبی دارد و عامه مردم از پس خرید آن بر می آیند. نکته دیگر مدت زمان بسیار زیادی است که این خودرو وارد بازار ها می شود و این نکته سبب شده است که هوادران وفادار و پر و پا قرصی برای خود دست و پا کرده باشد.

 

خودرو تویوتا کورولا

تویوتا، کورولا، 1966 تا کنون، با فروش 44.3 میلیون عدد

خودرو تویوتا کورولا
با تفاوتی بسیار زیاد، خودرو تویوتا کورولا، پر فروش ترین خودرو یی است که در حال حاضر در صنعت خودرو سازی می توان سراغ گرفت. تنها هشت سال از فرایند تولید و عرضه این خودرو می گذشت که در نهایت در سال 1974 میلادی توانست رقیب قدرتمند خود، یعنی بیتل فولکس واگن را کنار بزند و فروش بیشتری از آن داشته باشد. بنا بر این بدون شک می توان گفت که کورولا پادشاه تمامی خودرو های دنیا از لحاظ میزان فروشی است که داشته و در سراسر دنیا طرفدران بسیاری داشته و فروش خوبی در این نقاط دارد.

نکته دیگری که در خصوص کورولا وجود دارد عمر طولانی این خودرو است که همچون مورد قبل توانسته طرفداران متعصب و پر و پا قرصی طی این پنجاه و دو سالی که وارد عرصه خودرو سازی شده است، برای خود دست و پا کند. نکته جالبی که در خصوص این خودرو وجود دارد این است که پانزده ثانیه ای یک کورولا در یکی از کشورهای جهان به فروش می رسد. همین بازار جهانی از علل اصلی موفقیت این خودرو بوده است و اگر نگاهی گذرا به سایر موارد ذکر شده در این لیست بیندازیم، اکثر این خودرو ها به جز یکی دو مورد، بیشتر فروش خود را مدیون بازارهای اروپایی و بخصوص آمریکایی هستند. ترجمه  itrans.ir 

در سیارک بخوانیم:

پرفروش‌ ترین خودرو های عرصه خودرو سازی بخش اول 

پرفروش‌ ترین خودرو های عرصه خودرو سازی بخش دوم 

پرفروش‌ ترین خودرو های عرصه خودرو سازی بخش سوم 

پرفروش‌ ترین خودرو های عرصه خودرو سازی بخش چهارم 

نظرات

در ادامه بخوانید...

نبرد چراغ‌ های هدلایت:چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

در

(سیارک) : مطمئنا صنعت خودرو به میزان زیادی تکامل یافته است و به همراه این تکامل ، چراغ‌ های جلوی خودرو نیز به سطح بالاتری رسیده‌اند، خودرو سازان تاثیر چراغ‌ های هالوژن یا HID را بر روی مدل‌های خود تجزیه و تحلیل کرده‌ و به یک گزینه جدید رسیده‌اند: چراغ های LED. حداقل روی کاغذ به نظر می‌رسد که LED‌ ها راه‌حلی برای تولید انبوه خودرو ها باشند اما چندین نقطه ضعف هم وجود دارد که می‌تواند چشم‌انداز جهانی در مورد این نوع تکنولوژی را تغییر دهد.

چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

 توصیف اصول نحوه عملکرد چراغ‌ های ال‌ای‌دی بسیار سخت است اما به شکل خلاصه می‌توان گفت که آنها به حرکت الکترون‌های منفی به سمت "حفره‌های" مثبت در سرتاسر یک نیمه‌هادی متکی هستند. زمانی که یک الکترون ازاد در یک حفره می‌افتد که در سطح انرژی پایین تری قرار دارد، انرژی خود را از دست می‌دهد که باعث آزاد شدن یک فوتون (کوچکترین ذره تشکیل دهندۀ نور) می‌شود، این فرآیند الکترولومینانس  (برق‌درخشی) نامیده می‌شود.(سیارک)

اگر این فرآیند هزاران بار در ثانیه تکرار شود شاهد یک نور روشن مداوم خواهید بود که از سطحی حدود 2 میلی‌متر ساطع می‌شود دیود ساطع‌کننده نور (LED‌).

مهمترین نکته  در مورد چراغ‌ های LED این است که در مقایسه با لامپ‌های هالوژن کلاسیک به توان بسیار پایینی نیاز دارند. به عنوان مثال LED‌هادر تویوتا پریوس و چندین نوع خودرهای هیبریدی که در آنها برق نقش کلیدی ایفا می‌کند مورد استفاده قرار گرفته‌اند لزوما نه برای چراغ‌ های جلو. اولین واحدهای LED در خودروی آئودی R8 مدل 2004 مورد استفاده قرار گرفتند.

به طور کلی چراغ‌ های LED از نظر میزان تابندگی بین لامپ‌های هالوژن و HID قرار می‌گیرند اما پرتوهای متمرکزتری تولید می‌کنند و همچنین در اشکال مختلف تولید می‌شوند.

همچنین  LED‌ها به لطف اندازه کوچک خود امکان دستکاری زیادی دارند، تولید کنندگان قادرند انواع اشکال و مجموعه‌های مختلف را تولید کنند به نحوی که کاملا با مدل‌های خودرو های آنها تطابق داشته باشد و نیاز به رفلکتورهای زشت نیست.

 

چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

 

چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

اما نیاز است که چند مسئله را روشن کنیم. به عنوان مثال اگرچه LED‌ها هنگام روشن شدن همانند لامپ‌های هالوژن حرارت منتشر نمی‌کنند، اما زمانی که جریان برق از آن عبور می‌کند مقدار زیادی گرما در پایین امیتر (عمدتا چیپ یا تراشه) تولید می‌شود و در نتیجه خطر بالقوه‌ای برای قطعات و کابل‌های اتصال مجاور به همراه دارد. به همین دلیل است که چراغ‌ های LED به سیستم‌های خنک‌کننده مانند هیت‌سینک یا فن نیاز دارند تا از ذوب شدن آنها جلوگیری شود.

فراموش نکنید که این سیستم‌های خنک‌کننده در محفظه موتور قرار دارند که محیط خنکی برای سایر سیستم‌ها به منظور حفظ درجه حرارت مناسب و معقول نیست. به همین دلیل طراحی و پیاده‌سازی چراغ‌ های LED برای خودرو ها دشوارتر است و بنابراین گران‌تر از HIDها خواهند بود.(سیارک)

چرا در LED‌های روشن در روز یا چراغ عقب از هیت‌سینک استفاده نمی‌شود؟ ساده است چرا که هیچ کس برای حرکت در تاریکی به آنها متکی نیست. بنابراین نیاز نیست که همانند چراغ‌ های جلو قدرتمند باشند و این بدین معنی است که جریان عبوری از این چیپ‌ها آنقدر نیست که باعث ایجاد مشکلات حرارتی شود.

به طور خلاصه در مورد LED‌ها می‌توانیم بگوییم که:

مزایا:

اندازه کوچک، امکان سفارشی‌سازی در شکل‌های مختلف را فراهم می‌کند.

مصرف انرژی بسیار پایین

روشن‌تر از چراغ‌ های هالوژنی و ارائه نور گرم‌تر نسبت به HIDها

معایب:

هزینه تولید بالا

ایجاد حرارت بالا در اطراف قطعات مجاور

طراحی دشوارتر و کنار آمدن با دمای بالای محفظه موتور

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

نبرد چراغ‌های هدلایت: هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل در مقابله با هم

در

(سیارک) : آنچه که اکنون برای ما چیزهای رایج و معمولی است زمانی دستاوردهای عمدۀ تکنولوژی و فناوری بودند. زمانی بود که اضافه کردن یک پیچ ساده و یا تغییر شکل اجزای خاص منجر به نوآوری‌های قابل  توجهی می‌شد که سالها بعد این نوآوری‌ها خودشان پایه‌ای برای پروژه‌های پیشرفته‌تر شدند.بیایید در این پست نگاهی به چراغ‌ های جلو خودرو بیندازیم.

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

اگرچه کل صنعت خودرو سازی از ال‌ای‌دی استفاده می‌کند اما تعداد کمی از مردم می‌دانند که چگونه آنها از لامپ‌های ساده استیلنی در دهه 1880 تکامل یافته و بردهای ال‌ای‌دی بسیار پیچیده امروزی تبدیل شدند. علاوه بر این محققان دائما بر روی ایده "چراغ جلو" کار می‌کنند و تلاش می‌کنند که به پیشرفت‌های جدیدی دست یابند که به وضوح باعث برتری محصولات آنها نسبت به رقبا شود. چراغهای لیزری نیز از همین نمونه هستند اما قبل از بحث در مورد آنها باید سیستم‌های رایج که به وفور استفاده می‌شوند را نیز بررسی کنیم.

قصد نداریم که در مورد تاریخچه چراغ جلو صحبت کنیم چرا که قبلا این کار را انجام داده‌ایم، در عوض تلاش می‌کنیم بر روی چهار نوع تنظیمات عمده که امروزه به کار می‌روند تمرکز کنیم و ببینیم آنها چه هستند. بنابراین سعی می‌کنیم در مورد مزایا و معایب هر یک از آنها صحبت کنیم، اگرچه مردم به طور کلی اعتقاد دارند که همیشه جدیدتر بهتر هم است، که اغلب هم همین طور است. ممکن است برخی از شما با این ایده موافق باشید و برخی نیز مخالف باشید، بهر حال هر یک از این چهار نوع چراغ جلو خصوصیات مثبت و منفی خاص خودش را دارد. پس بیایید نگاهی به آنها بیندازیم.

چراغ‌ های جلو هالوژنی

چراغ‌ های هالوژنی در حال حاضر در جهان خودرو ها بیشترین کاربرد را دارند و همانطور که می‌دانید این بخاطر مزیت اصلی آنها است: نصب آسان و ارزان.(سیارک)

 

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

اساسا یک لامپ هالوژن در شرایط عالی عمری حدود 1000 ساعت دارد و هزینه جایگزینی آن در مقایسه با سایر انواع دیگر بسیار پایین است (حدود  دلار30 برای یک مجموعه مناسب). با این حال لامپ‌های هالوژن کم کم در حال تبدیل شدن به گزینه دوم برای شرکت‌های خودرویی در سرتاسر جهان هستند. اما چرا؟ هالوژن دقیقا هم‌معنی با بهره‌وری نیست و برای درک بهتر توضیح خواهیم داد که یک لامپ هالوژن چگونه کار می‌کند.

اول اینکه از یک شیشه ساخته شده است که در مقابل دماهای بسیار بالا مقاوم است، بعلاوه یک گاز که معمولا ترکیبی از آرگون و نیتروژن است و یک عدد رشته تنگستن. به منظور تولید نور، رشته تنگستن از طریق باتری خودرو جریان برق دریافت کرده و تا دمایی حدود 2500 درجه سلسیوس گرم می‌شود و شروع به درخشش می‌کند (فرآیند تابش یا دماشیدگی).

زمانی که لامپ هالوژن به اواخر عمر خود نزدیک می‌شود تنگستن بخار می‌شود و بر روی شیشه آن رسوب می‌گیرد و باعث پارگی رشته تنگستن می‌شود و قابلیت عملکرد آن از بین می‌رود .

 

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

 

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

اما این زیاد مسئله مهمی نیست، بزرگترین مشکل این است که در حین تولید نور، این لامپ همچنین مقدار زیادی گرما تولید می‌کند که اساسا به صورت انرژی هدر می‌رود.(سیارک)

یک مشکل بزرگ دیگر که اغلب لامپ‌های هالوژن دارند نحوه واکنش آنها با مواد مختلف است. به عنوان مثال زمانی که لامپ معیوب را تعویض می‌کنید، مراقب باشید که به شیشه لامپ جدید دست نزنید! روغن و چربی روی انگشتان دست شما به شیشه کوارتز می‌چسبد و باعث می‌شود که گرما به طور یکنواخت پخش نشود و عمر لامپ به شدت کاهش می‌یابد.

با این حال لامپ‌های هالوژنی مزایایی دارند که باعث می‌شود تبدیل به گزینه اول برای اکثر خودرو سازان شوند: با حداقل میزان هزینه نور مناسبی تولید می‌کنند، در اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند که بدین معنی است که می‌توان این لامپ‌ها را در مدل‌های مختلف خودرو نصب کرد، همچنین خودروسازان می‌توانند نسخه‌های چندتایی از انها بسته به نوع و ابعاد بدنه خودرو تولید کنند.

اگر بخواهیم به طور خلاصه صحبت کنیم می‌توانیم جوانب مثبت و منفی لامپ‌های هالوژن را به شکل زیر بیان کنیم:

مزایا:

- تعویض آسان

- تولید ساده

- ابعاد مختلف

- مقرون به صرفه

معایب:

- به هدر رفتن انرژی

- نیاز به مراقبت اضافی

ادامه در پست  های آینده

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

نبرد چراغ‌ های هدلایت :چراغ‌ های HID (زنون)

در

زنون یا هدلایت ؟زنون بهتر است یا هدلایت ؟در این مقاله سعی داریم با مقایسه تکنولوژی چراغ‌ های هدلایت ، چراغ های زنون و هدلایت به این سوال ها پاسخ دهیم . 
چراغ های زنون یا لامپ‌های زنون که به شکل رسمی به عنوان چراغ‌ های تخلیه با شدت بالا چراغ های HIDS خوانده می‌شوند، معمولا به عنوان یک گزینه کارآمدتر برای چراغ های خودرو شناخته می‌شوند که عمدتا به خاطر گرمای رنگ و حجم نور تولید شده توسط انها است.  

چراغ های زنون

 

 

اولین نسل از چراغ‌ های زنون

اولین نسل از چراغ‌ های زنون در خودروی BMW سری 7 در سال 1991 ظهور یافتند و به آرامی تبدیل به گزینه شماره یک برای بسیاری از کمپانی‌های خودرو سازی شدند، اگرچه از اعلام آن به عنوان یک تجهیزات استاندارد اجتناب شده است.چراغ‌ های HID بسیار شبیه لامپ‌های نئون هستند. یک لوله محصور پر از گاز که در هر انتهای آن یک الکترود برای عبور جریان الکتریکی وجود دارد.

در زمینه‌های کاربرد در خودرو، لامپ HID، با استفاده از یک کوارتز شفاف، الکترودهای تنگستن و مخلوطی از گازها که توسط ولتاژ بالای جریان الکتریکی عبوری بین دو الکترود تحریک می‌شوند.علیرغم نام معمول مورد استفاده برای آنها، HIDها از یک مخلوط متال-هالید استفاده می‌کنند و در حین راه‌اندازی فقط متکی به زنون هستند. دلیل آن این است که یکی از مشکلات اصلی در لامپ‌های HID مقدار زمان لازم برای گازهای موجود برای رسیدن به دمای عملیاتی و ارائه نور قوی است.

فرآیند تابش نور در لامپ‌های HID در سه مرحله رخ می‌دهد: ابتدا فاز احتراق، یک پالس ولتاژ بالا تولید یک جرقه می‌کند که گاز زنون را یونیزه کرده و یک تونل از جریان بین الکترودها ایجاد می‌شود، سپس درجه حرارت لامپ به سرعت بالا می‌رود که باعث تبخیر نمک‌های فلزی می‌شود که باعث کاهش مقاومت بین دو الکترود می‌شود؛ در نهایت بالاست به عملیات مداوم سوئیچ کرده و میزانی توان مداوم ارائه می‌کند به نحوی که قوس الکتریکی سوسو نمی‌زند.در ادامه مقاله به تفاوت هدلایت و زنون از نطر مزایا و معایب هدلایت می پردازیم.

 

 

مزایا

اول اینکه چراغ‌ های زنون از نظر حجم نور تولیدی در مقایسه با چراغ‌ های هالوژن کارآیی بیشتری دارند. البته اگر زاویه نور به درستی تنظیم نشود می‌تواند به عنوان یک شکست بخصوص از نقطه نظر ترافیک ورودی بزرگ در نظر گرفته شود، (اغلب زمانی که کیت‌های موجود در بازار به شکل اشتباه نصب شوند یا از کاسه‌ چراغ‌ هایی استفاده شود که برای HIDها طراحی نشده‌اند).

طبق آمار رسمی، یک لامپ زنون 3000 لومن و mcd/m2 90 تولید می‌کند، در حالی که یک لامپ هالوژن 1400 لومن و mcd/m2 30 تولید می‌کند.البته لامپ‌های زنون کم کم در اندازه‌ها و نسخه‌های مختلف در دسترس قرار گرفته‌اند، به خصوص به منظور استفاده در مدلهای مختلف خودرو.

 یکی دیگر از نکات مثبت چراغ‌ های زنون این است که عمر نسبتا طولانی دارند که بسیار بیشتر از لامپ‌های قبلی یعنی لامپ‌های هالوژن هستند: تخمین زده می‌شود که در شرایط عادی عمر عملیاتی آنها حدود 2000 ساعت است.

بهره‌وری می‌تواند یکی دیگر از مزایا در هنگام انتخاب HID به جای چراغ‌ های هالوژن باشد. اگرچه این چراغ‌ ها به توان بیشتری در شروع نوردهی نیاز دارند اما پس از آنکه به دمای عملیاتی رسیدند، بسیار کم‌مصرف‌تر از لامپ‌های استاندارد هستند؛ که این به معنی تحمیل بار کمتر به دینام و همچنین گشتاور کمتر موتور جهت تامین برق است. با این حال به سختی می‌توانید تفاوتی در مصرف سوخت مشاهده کنید (شاید یک اونس سوخت در هر ساعت)، اما اگر طرفدار محیط زیست هستید آگاهی از این موضوع نیز می‌تواند برای شما جالب باشد.

 

چراغ های زنون

 

چراغ های زنون

چراغ های زنون

 

 

معایب

 خوب بدیهی است که هزینه بیشتری نسبت به لامپهای هالوژن (شامل نگهداری) دارند و همچنین پیچیده‌تر نیز هستند، چرا که به دستگاهی به نام بالاست نیاز دارند که یک در واقع یک خازن است که ولتاژ بالای مورد نیاز برای عملکرد HIDها را ایجاد و تنظیم می‌کند.

فراموش نکنید که این چراغ‌ ها به چند ثانیه زمان برای رسیدن به روشنایی کامل نیاز دارند، و به همین دلیل است که به عنوان نور بالای جداگانه مناسب نیستند. در برخی از خودروها از HID به عنوان نور پایین و لامپ‌های استاندارد جداگانه برای نور بالا استفاده می‌شود. در مدل‌های بالاتر واحد HID به هر دو شکل کار می‌کند (که به اشتباه زنون خوانده می‌شود) و از یک سایه مکانیکی درون رفلکتور به منظور تغییر جهت پرتوی نور استفاده می‌شود.

برخی‌ از چراغ‌ های زنون می‌توانند اثرات سوئی بر سلامت انسان داشته باشند، چرا که برخی از آنها حاوی مواد سمی مانند جیوه فلزی هستند. برخی از کشورها اقدامات ویژه‌ای برای منع استفاده از آنها اعمال کرده‌اند، اما این فقط منجر به هزینه‌های تولید و تعمیر بالاتر خواهد شد.

نهایتا اینکه میزان تابش خیره‌کننده تولید شده توسط چراغ جلو ممکن است برای سایر رانندگان حاضر در مسیر آزار دهنده باشد (بخصوص ترافیک روبرو)، بنابراین باعث افزایش تعداد تصادفات و مرگ و میر جدای از سرعت زیاد و مشکلات فنی می‌شود.(سیارک)

 

 

مزایا و معایب چراغ‌های زنون

مزایا:

- طول عمر بیشتر نسبت به چراغ‌ های هالوژن

- کارآمدتر از چراغ‌ های هالوژن هستند زیرا توان کمتری مصرف کرده و نور بیشتری تولید می‌کنند.

- دید بهتر برای راننده

معایب هدلایت 

- تابش خیره‌کننده بیش از حد و در نتیجه ایجاد مشکلات بالقوه برای ترافیک روبرو

- هزینه‌ بالا

- سیستم پیچیده نسبت به لامپ‌های هالوژن

- مواد مضر که در آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد

- به منظور رسیدن به روشنایی کامل به چند ثانیه زمان نیاز دارند

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

BMW و آئودی به سختی در تلاشند تا چراغ‌ های لیزری را گسترش دهند

در
چراغ‌ های لیزری خودرو

 

چراغ‌ لیزری خودرو چیست

BMW و آئودی به سختی در حال تلاش هستند که چراغ‌ های لیزری را گسترش دهند، فناوری جدید که 1000 برابر بهتر از چراغ‌ های LED است و در عین حال بسیار جمع و جورتر است. احتمالا می‌دانید که لیزر چیز بسیار خطرناکی است و فقط می‌توانند منطقه‌ای به اندازه عرض یک سکه را روشن کنند. پس چراغ‌ های لیزری چگونه می‌توانند تبدیل به یک ایده مناسب جهت پیاده‌سازی در خودرو ها شوند؟

همانند چراغ‌ های زنون که قبلا به آن اشاره شد، تکنولوژی جدید در اینجا نیز از لیزر فقط به عنوی بخشی از فرآیند تولید نور استفاده می‌کند. در واقع شما زمانی که از نور بالای خودرو استفاده می‌کنید یک مجموعه لیزری با قدرت بالا و لنزهایی در مقابل آن نخواهید داشت که همه چیز را در مقابل خود می‌سوزاند!

طبق توضیحات BMW، سستم آنها از سه لیزر آبی استفاده می‌کند که در پشت مجموعه چراغ جلو تعبیه شده است و به مجموعه کوچکی از آینه‌ها می‌تابد که انرژی آنها بر روی لنزهای کوچک حاوی گاز فسفر زردرنگ متمرکز شده است. این ماده در تماس با پرتوهای لیزر نور سفید بسیار روشن تولید می‌کند که نور حاصل از آن به سمت چراغ جلو منعکس می‌شود. پس اساسا شما به نور تولید شده توسط فسفر نگاه می‌کنید نه خود لیزر، که باعث می‌شود بتوان از این سیستم در جاده استفاده کرد.

حال اگر چراغ جلو آسیب ببیند یا از فوکوس خارج شود چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ به گفته شرکت BMW این سیستم به صورت خودکار خاموش خواهد شد.

چراغ‌ های لیزری خودرو

نور تولید شده در این پروسه می‌تواند تا 1000 برابر بیشتر از LED‌ها باشد در حالیکه از دوسوم توان آنها (یا حتی نصف) استفاده می‌شود. و به لطف وجود فسفر، درجه رنگ نور (5.500 تا 6.000 کلوین) کاملا به نور طبیعی روز (حدود 6.500 کلوین) نزدیک است.(سیارک)

چراغ‌ های لیزری جدا از قدرت بیشتر نسبت به نور LED‌، می‌توانند فاصله‌ای حدود دو برابر را روشن سازند و به اندازه کافی کوچک هستند که امکان بسته‌بندی و طراحی ظاهری آنها با انعطاف بیشتری همراه است.

 

چراغ‌ های لیزری خودرو

نقطه ضعفی که BMW به آن اشاره کرده است  این است که فناوری‌های آنها فقط بر روی پرتوهای بالا کار می‌کند و همان‌طور که به نظر می‌رسد این به هزینه زیاد همراه است. وجود 6 لیزر با فناوری بالا در هر چراغ (در کل 12 عدد) هزینه‌ای حدود 10000$ (7.800 €) در بر خواهد داشت. این قیمت باید شامل فناوری‌های کاهنده خودکار نیز باشد چرا که هیچ یک از رانندگان مقابل نمی‌خواهند به این خورشیدهای کوچک از فاصله 600 متری (1968 فوت) خیره شود.

فناوری لیزر شرکت آئودی نیز به شیوه‌ای کاملا مشابه عمل می‌کند، فقط در هر چراغ چهار لیزر دارد. اگر بخواهیم جمع‌بندی کنیم می‌توانیم مزایا و معایب چراغ‌ های لیزری را به شرح زیر خلاصه کنیم:

 

مزایا چراغ‌ های لیزری

- بسیار کارآمد از نظر مصرف انرژی

- بسته‌بندی بسیار کوچک

- 1000 بار روشن‌تر از چراغ‌ های LED با محدودۀ دو برابر

 

معایب چراغ‌ های لیزری

- بسیار گران قیمت

- در حال حاضر نمی‌توان از آن هم برای نور پایین و هم نور بالا استفاده کرد، و نیاز به یک سیستم LED یا HID دارند

- نیاز به خنک کننده دارند چرا که حرارت ایجاد شده توسط آنها بسیار بیشتر از سیستم‌های LED است.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

آخرین فناوری‌ های پیشرفته در خدمت خودرو های قدیمی تر :کیت‌ تبدیل چراغ‌ خودرو

در

 

 

 

کیت تبدیل چراغ خودرو چیست

ممکن است عده‌ای هنوز هم خودرو قدیمی‌تر داشته باشند که بدیهی است آخرین تکنولوژی های پیشرفته بر روی آنها نصب نشده است، از جمله چراغ‌های مدرن. از آنجا که همه توانایی یا تمایل به خرید خودرو ی جدید ندارند، بازار لوازم یدکی به کمک آنها آمده و کیت تبدیل چراغ خودرو برای آنها فراهم کرده است.

مسلما اجماع عمومی در مورد چراغ‌های جلوی موجود در بازار لوازم یدکی در جهان متمدن این است که معمولا توسط افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرند که تنها هدف آنها در زندگی این است که زندگی سایر استفاده‌کنندگان از جاده را تیره و سیاه کنند! اگرچه ممکن است این ادعا بخصوص در مورد چراغ‌های (زنون یا LED‌) تا حدی صحت داشته باشد اما همیشه چنین است، با این حال استفاده از آنها در بسیاری از کشورها غیرقانونی می‌باشد.(سیارک)

این بدین معنی نیست که تمامی آنها بد هستند، هر چند اگر بخواهید خودروی خود را از طریق بروزرسانی ایمن‌تر سازید، گزینه‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید برای داشتن یک جفت چراغ جلوی بهتر آن فناوری‌ را انتخاب کنید.

رایج‌ترین کیت تبدیل موجود کیت زنون/HID هستند. توجه داشته باشید که اگر پروژکتور نداشته باشند نه تنها غیرقانونی هستند بلکه خطرناک نیز هستند (هم برای خودتان و هم برای افراد حاضر در جاده)؛ چرا که نور آنها نه تنها درخشنده‌تر از نور خورشید است بلکه به شکل دانه دانه نیز پراکنده می‌شود.

اگر می‌خواهید این مسیر را انتخاب کنید بسیار مراقب باشید و فقط دنبال کیت بروید که شامل لامپ‌هایی واقعی، بالاست، هرنسس و پروژکتور باشند. همچنین فقط در صورتی که در منطقه شما قانونی هستند از آنها استفاده کنید (همه آنها قانونی نیستند حتی اگر یک تولید کننده معتبر آنها را تولید کرده باشد) و نصب آن را به متخصص بسپارید.

نصب برخی از کیتها بسیار ساده است اما بسیاری از آنها نیاز به تغییرات گسترده در چراغ‌های جلو دارند و ترجیحا پس از شستشو و تمیز کردن چراغ‌های جلو نصب می‌شوند. وجود هر گونه ناخالصی بر روی چراغ‌های جلو می‌تواند به شدت باعث اختلال در نحوه ساطع شدن نور زنون شود و در نتیجه ایمنی بیشتر را به خطر شدید تبدیل می‌کند.

اخیرا، تعداد زیادی کیت نورپردازی LED نیز به بازار آمده است و مزایایی در مقایسه با لامپ‌های هالوژن قدیمی و لامپ‌های زنون/HID دارند.

نخست

اینکه در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود و احتمالا باعث کاهش مقدار کمی مصرف سوخت می‌شود (البته نه زیاد).

دوم

اینکه آنها معمولا با دوام‌تر از سایر چراغ‌های جلو هستند (حتی اگر فابریک کارخانه نباشند)، البته باید در نظر داشت که هر چه کیفیت بالاتر باشد هزینه نیز بالاتر است.

سوم

اینکه نیاز به سرهم‌بندی یا مونتاژ زیاد با چراغ‌های استاندارد ندارند، اما نصب آنها باید توسط یک متخصص انجام شود بخصوص به این خاطر که در هنگام روشن شدن حرارت زیادی از آنها پراکنده می‌شود.(سیارک)

تا کنون هیچ کس یک سیستم چراغ جلوی لیزری غیرفابریک برای نصب و استفاده در خودرو های قدیمی نساخته است، اما با توجه به نرخ پیشرفت فناوری و کاهش هزینه‌ها بعید نیست که در چند سال آینده تولید شوند.

پس از گفتن تمامی این موارد مجددا تکرار می‌کنیم که انتخاب مسیر چیزی است که بستگی به شما دارد. اگر تصمیم به بروزرسانی اتومبیل کهنه یا قدیمی خود دارید تا آن را به چراغ‌های LED یا زنون مجهز کنید ابتدا باید ببینید که آیا در منطقه شما قانونی است یا خیر. سپس احتمالا باید به کتابچه راهنمای مالک خودرو مراجعه کنید و ببینید که آیا سیستم برق آن به شما این امکان را می‌دهد که بدون زحمت لوازم اضافی به آن بیفزایید یا خیر. اگر همه چیز مناسب بود به دنبال ارزانترین کیتی که در بازار موجود است ، نروید و حتما برای خرید کیت با یک متخصص مشورت کنید.

 

مزایا کیت تبدیل چراغ خودرو

- هزینه آنها بسیار کمتر از هزینه درخواستی از سوی خودرو سازان به منظور نصب آنها به صورت یک آپشن روی خودرو است

- به طور قابل توجهی دید شما را در شب در مقایسه با چراغ‌های هالوژن ضعیف و معمولی افزایش می‌دهند.

- نیاز نیست که یک خودروی جدید خریداری کنید فقط کافی است چراغ‌های جلو را بهتر کنید.

 

معایب کیت تبدیل چراغ خودرو

- ممکن است در برخی از مناطق و ایالت‌ها ممنوع باشد

- اگر به شکل درست نصب نشوند یا اگر کیفیت آنها پایین باشد یا کیت آنها کامل نباشد، می‌توانند بسیار خطرناک باشند.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...