فناوری نسل بعدی که به زودی می تواند در هر خودرو باشد

در
فناوری نسل بعدی که به زودی می تواند در هر خودرو باشد
دهه های اخیر در صنعت خودرو هیجان انگیز بوده است. از زمان ظهور خودرو برقی تا موج فرا رسیدن خودرو بدون راننده ، آینده خودرو لوکس موضوعی داغ بوده است - و همچنان باقی مانده است. 
 
فناوری خودرو اخیراً جهش هایی را رقم زده است که حتی اتومبیل هایی که فقط یک دهه قبل تولید شده اند می توانند کلاسیک به نظر برسند. با وجود سیستم های جرقه زنی مبتنی بر کلید ، دستگاه پخش سی دی و نبود دوربین های دید عقب و صفحه نمایش لمسی داشبورد ، آنها حتی ممکن است با بسیاری از بدترین اتومبیل های ساخته شده امروز مقایسه شوند .
 
فناوری هایی که اخیراً فقط در خودرو های گران قیمت وجود داشته است ، به وسایل نقلیه تولید انبوه محبوب تبدیل شده اند. در همین حال ، نوآوری های جدیدتر - مانند سیستم های پیشرفته راداری و دوربین که ویژگی های رانندگی نیمه خودکار خودرو را قادر می سازد - هنوز در مراحل توسعه هستند یا تازه در برخی از خودرو های گران قیمت ظاهر می شوند.
 

 

خودرو آینده چه فناوری را ارائه می دهد؟

جواب دقیق به این سوال دشوار است ، اما نکاتی درباره آینده در نمایشگاه های خودرو و هنگام بررسی خودروسازان و با بررسی خودروسازان و تأمین کنندگان مراکز تحقیق و توسعه وجود دارد.
چنین پیشرفت هایی شامل رله های داده پیشرفته از خودرو به وسیله نقلیه است که باعث افزایش ایمنی خودرو ، سنسورهای کوچکتر و مقرون به صرفه تر می شود که به خودروها «دید» بیشتری برای محیط اطراف می بخشد و حتی نوآوری های هوشمندانه به یکی از جالب ترین قسمت های یک ماشین، لاستیک های آن رستیده است
 
ما نمی توانیم پیش بینی کنیم که (یا اگر) خودرو رباتیک جاده ها را به دست می گیرند ، و همچنین نمی توانیم بطور دقیق بگوییم که وضعیت برخی فناوری ها از رده جدید و گران به استاندارد و ارزان تغییر خواهد کرد. با این حال ، ما با برخی از ویژگی های خودرو حس خوبی داریم.تغییر در نحوه رانندگی ما بخشی از یک سری از فناوری های نوظهور است که سبک زندگی ما را تغییر می دهد .

 

1. شیشه های جلو خودرو با قابلیت AR

شیشه های جلو خودرو با قابلیت AR
خودروسازان از جمله BMW ، جنرال موتورز و تویوتا خودروهای 2019 را با فناوری نمایشگر  (HUD) منتشر کرده اند و با تبدیل بخشی از شیشه جلو اتومبیل در بالای صفحه کنترل ابزار به صفحه نمایش اطلاعاتی از جمله سرعت و جهت رانندگی را در اختیار رانندگان قرار می دهند. با این حال ، HUD امروز ممکن است با فناوری واقعیت افزوده بتواند اطلاعات را در کل منطقه شیشه نمایش دهد ، خطرات جاده را مشخص کند ، به فضای پارکینگ باز اشاره کند ، یا حتی به عنوان رانندگی مناطق پیشنهادی را نشان دهد.

 

 

2. پانل های بدنه تزریق باتری

پانل های بدنه تزریق باتری
اتومبیل های برقی با توجه به دسترسی به نقاط شارژ و مسافت رانندگی ، به سرعت با دوام بیشتری در انتظار مصرف کنندگان قرار می گیرند. چند سال پیش ، ولوو موادی را با استفاده از فیبر کربن و ابررساناها که مانند باتری ها عمل می کنند ، ساخت پانل های سبک وزن و محکم مانند هودها ، درها و سقف ها ، که می تواند برق را ذخیره و تخلیه کند. اگر هزینه ها کاهش یابد و فناوری ایمن به نظر برسد ، ممکن است اتومبیل ها در آینده ای نزدیک از پنل های خود نیرو بگیرند.

 

 

3. کنترل های بیومتریک

کنترل های بیومتریک
کلیدها با fobs و دکمه های احتراق وسیله نقلیه جایگزین شده اند ، اما بسیاری از این سیستم ها در برابر هک شدن بی سیم آسیب پذیر هستند. اکنون خودروسازان برای حل این مسئله به دنبال بیومتریک هستند ، در حالی که برخی از کارشناسان می گویند طی دو تا چهار سال اسکن اثر انگشت - فناوری که معمولاً برای دستیابی به تلفن هوشمند یا چک های نقدی در بانک استفاده می شود - جایگزینی فوب ها در اتومبیل های جدید خواهد بود. برخی از شرکت ها همچنین در حال بررسی اسکن عنبیه و تشخیص چهره به عنوان راهی برای تشخیص اتومبیل درایور مجاز و حتی شخصی سازی تنظیمات راننده مانند موقعیت فرمان و آینه هستند.
 

 

 

4- فناوری رمزگشایی مغز

فناوری رمزگشایی مغز
به نظر مانند داستان های علمی تخیلی است ، اما تحقیقات قابل توجهی در مورد واسط هایی انجام شده است که فعالیت امواج مغزی را به رایانه ها متصل می کند - همان فناوری که نوید کمک به افراد فلج را با استفاده از امواج مغزی برای حرکت مکان نما روی صفحه رایانه نشان می دهد. نیسان در حال مطالعه به اصطلاح فناوری مغز به وسایل نقلیه به عنوان راهی برای تقویت عملکرد راننده است و از هدبندی استفاده می کند که فعالیت امواج مغزی را ردیابی می کند تا پیش بینی کند راننده قصد دارد حرکتی مانند چرخاندن فرمان را آغاز کند و سریعتر آن عمل را انجام دهد. این فناوری همچنین می تواند با شناسایی الگوهای راننده و سپس اجرای آنها به صورت مستقل ، در بهبود وضعیت رانندگی نیمه خودکار به کار رود.

 

 

5. اضطراری A / C

اضطراری A / C
تسلا سال گذشته ویژگی جدیدی به نام Cabin Overheat Protection را معرفی کرد که سیستم تهویه هوا را به طور خودکار فعال می کند وقتی دمای داخلی بیش از 105 درجه فارنهایت هنگام پارک شدن و خاموش شدن ماشین باشد. این سیستم کامل نیست و تسلا در کتابچه راهنما هشدار می دهد حتی اگر ویژگی فعال شده باشد ، حیوانات خانگی یا نوزادان را نیز بدون مراقبت در داخل خودرو تنها نگذارید. به طور متوسط ​​نزدیک به 40 کودک (و بسیاری از حیوانات خانگی دیگر) در ایالات متحده هر ساله در اثر گرمازدگی پس از پارک خودرو در یک وسیله نقلیه جان خود را از دست می دهند ، یک سیستم استاندارد نظارت و کنترل شرایط اضطراری آب و هوا امکان پذیر و طولانی است.

 

 

6 . کنترل والدین

کنترل والدین
فناوری جدید که به والدین امکان کنترل بیشتر در مورد عادت های رانندگی فرزندان نوجوان خود را می دهد ، در برخی از وسایل نقلیه اخیر تولید شده توسط جنرال موتورز ، فورد ، هیوندای و تویوتا شروع به ظهور کرده است. با رایانه ای شدن خودروها ، این فناوری احتمالاً اگر نه استاندارد باشد در آینده نزدیک رایج تر خواهد شد. این فناوری به والدین امکان می دهد معیارهای ایمنی مختلفی از جمله سرعت بالا ، رانندگی از راه دور و تعداد دفعاتی که خودرو اخطار برخورد تصادفی را صادر می کند ، نظارت کنند. برخی از ویژگی ها به والدین امکان تنظیم سرعت های بالاتر ، محدودیت حجم استریوی ماشین و حتی غیرفعال کردن خودرو در ساعات مشخص را می دهد.
 

 

7. اتوماسیون جزئی

اتوماسیون جزئی
امروزه اتومبیل های مجهز به کروز کنترل تطبیقی ​​- نسخه پیشرفته تری از کروز کنترل استاندارد که ده ها سال است در آن قرار دارد هستند و می توانند سرعت خود را به طور خودکار تنظیم کنند تا مسافت ایمن را از وسیله نقلیه پیش رو حفظ کنند و در برخی موارد خطوط را تغییر داده و در ادغام بزرگراه ها شرکت کنند. این اتوماسیون جزئی در حال حاضر در برخی از مدل های اتومبیل رده بالا مانند مرسدس بنز و تسلا ظاهر می شود. در آینده نزدیک ، بدون شک اتوماسیون جزئی در اتومبیل هایی که افراد بیشتری توانایی تهیه آن را دارند استاندارد تر می شوند.

 

 

8- فناوری تشخیص عابر پیاده / دوچرخه سوار

فناوری تشخیص عابر پیاده / دوچرخه سوار
سیستم های جلوگیری از تصادف تا حدودی امری عادی شده است ،  بزرگترین خودروسازان جهان در سال 2015 توافق کردند استاندارد ترمز اضطراری اتوماتیک را در خودروهای خود بسازند. فناوری هایی مانند AEB و سیستم های هشدار دهنده برخورد به جلو ، ثابت کرده اند که حوادث را کاهش می دهند. اما این و سایر ویژگی ها عمدتاً در حفاظت از رانندگان و مسافران متمرکز شده اند. سیستم هایی که از دوربین ها و رادارها مخصوصاً برای محافظت از عابران پیاده و دوچرخه سواران استفاده می کنند ، قدم بارز بعدی است. شرکت آلمانی Bosch سیستم خود را توسعه داده است که می تواند عابران پیاده یا دوچرخه سواران را در شعاع 20 متری (66 فوت) ردیابی کند.

 

 

9. دوربین های جانبی

دوربین های جانبی
شما آنها را در خودرو هایی در نمایشگاه های اتومبیل می بینید ، اما تصویب نظارتی (هنوز) برای استفاده در جاده ها را ندارند. با این حال ، روزهای عمر استفاده از آینه های جانبی خودرو کم و کمتر می شود ، بسیار باب طبع طراحان اتومبیل که همیشه آینه های جانبی را به عنوان یک عنصر طراحی ضروری اما ناکارآمد تلقی می کنند. دوربین های کوچک می توانند جایگزین این آینه های جانبی شوند و تصاویر خود را بر روی داشبورد یا صفحه یا صفحه نمایش HUD نمایش دهند و به رانندگان این امکان را می دهند تا نقاط کور را راحت تر ببینند. این فناوری وجود دارد اما منتظر تنظیم کننده های دولت برای تنظیم استانداردها هستیم.

 

 

10. لاستیک های هوشمند

لاستیک های هوشمند
بیشتر نوآوری در فناوری تایر شاید برای راننده متوسط ​​که فقط یک تکه لاستیک بادی را می بیند که چند صد دلار برای تعویض در هر چند سال قیمت دارد ، کمتر مشهود باشد.  لاستیک های آینده نزدیک با سنسورهای یکپارچه که فناوری سنسور فشار تایر را به سطح بعدی می رسانند ، به وسیله نقلیه متصل می شوند و اطلاعات بیشتری در مورد لاستیک ها مانند سایش آج و درجه حرارت تایر به رانندگان می دهند.

 

 

11. سنسورهای کم مصرف ارزان قیمت

سنسورهای کم مصرف ارزان قیمت
اتومبیل های خودران نقش مهمی در آینده صنعت خودرو خواهند داشت ، اما اتومبیل هایی که توسط انسان ها اداره می شوند هنوز برای آینده ای قابل پیش بینی در جریان هستند. یکی از فناوری هایی که به انسانها و روبات ها به طور یکسان کمک می کند ، سنسورهای کم مصرف ارزان قیمت است. Lidar ، که مخفف Light Detection and Riding است ، یک جابجایی گران قیمت است. این در نمونه های اولیه اتومبیل ها گنجانده شده است. شرکتها در حال حاضر روی سنسورهای ریز سطح پایین با هزینه پایین کار می کنند که می توانند مانند دوربین های فعلی خودرو و رادارها نصب شوند.

 

 

12. ردیابی و خاموش کردن وسیله نقلیه به سرقت رفته

ردیابی و خاموش کردن وسیله نقلیه به سرقت رفته
فناوری Antitheft مدتی است که در صنعت حمل و نقل کامیون سازی مورد استفاده قرار می گیرد و برخی از خودروسازان ویژگی های ردیابی و بازیابی خودروهای دزدیده شده مبتنی بر اشتراک گسترده تری را ارائه می دهند ، مانند سیستم OnStar جنرال موتورز یا BMW Assist که از ردیابی GPS و کاهش سرعت از راه دور برای خنثی کردن سارقان خودرو استفاده می کند. ردیابی و متوقف کردن وسایل نقلیه دزدیده شده یک ویژگی خوب است. از آنجا که هزینه نصب سیستمی که هم از ردیابی GPS استفاده می کند و هم از رده های کنترل از راه دور استفاده می شود ، با این حال ، سیستم هایی که به صاحبان اجازه می دهند وسایل نقلیه دزدیده شده خود را از تلفن های همراه خود پیدا کرده و با خیال راحت غیرفعال کنند ، رایج تر خواهد شد.

 

 

13. فعال سازی توکن

فعال سازی توکن
از آنجا که خودروسازان به طور فزاینده به روزرسانی های خارج از هوا را به اتومبیل های متصل خود در دنیای پر از هکرها مستقر می کنند ، با نیاز به ایمن تر کردن این اتصالات بی سیم روبرو می شوند. توکن سازی ، فناوری که دارای کارت های  مبتنی بر تراشه است ، امنیت بی سیم سیستم های رایانه ای حیاتی یک ماشین را به شدت تقویت می کند. معرفی رمز ورود به سیستم های وسیله نقلیه همچنین این امکان را دارد که به رانندگان اجازه دهد با خیال راحت در معاملات مالی از جمله خرید و بارگیری برنامه یا قسمت پادکست از طریق سیستم های سرگرمی شرکت کنند.

 

 

14. فناوری V2I

فناوری V2I
V2I مخفف زیرساخت وسیله نقلیه به زیرساخت ها است و به توانایی ماشین متصل در انتقال یا دریافت اطلاعات از محیط حمل و نقل اطراف مانند چراغ های خیابانی ، عبور از جاده ها و علائم ساخت جاده اشاره دارد. V2I مانند V2V (وسیله نقلیه به وسیله نقلیه) ، بخشی از "اینترنت اشیا" است زیرا مربوط به حمل و نقل شخصی است. اتومبیل هایی که می توانند داده ها را از طریق فرکانس های رادیویی ارسال و دریافت کنند ، به رانندگان امکان می دهد مشاوره هایی را در زمان واقعی در محل های احتراق و ساخت و سازهای اطراف ، شرایط جاده ، مناطق پارکینگ و چراغ های خاموش دریافت کنند.

 

 

15. دستورات صوتی

دستورات صوتی
رانندگان در حال حاضر برای بسیاری از فعالیتهای مربوط به ماشین به تلفنهای همراه خود اعتماد زیادی دارند. آنها از الکسا یا دستیار Google درخواست می کنند و یا تماس تلفنی با هندزفری برقرار می کنند. اما اگر خودروسازان بخواهند مشتریان خود را به دور از اپل و گوگل جلب کنند ، باید همان تجربه و امنیت کاربری را ارائه دهند ، از جمله یک سیستم فرمان صوتی بهبود یافته و توسعه یافته که می تواند کارهای بیشتری انجام دهد و بیشتر از آنچه سیستم های فعلی می توانند انجام دهند را درک کنند.

نظرات

در ادامه بخوانید...

فناوری جدید که دنیا را تغییر خواهد داد 8 اختراع

در
فناوری جدید که دنیا را تغییر خواهد داد 8 اختراع
دنیای آینده نزدیک همانطور که اکنون تصور می کنیم نخواهد بود. / عکس
 
دنیای مدرن با سرعت زیاد در حال تغییر است. و بخش مهمی از این تغییرات توسط نوآوری های فناوری ارائه و تشویق می شود. شاید طی چند سال هر کار یکنواخت توسط روبات ها انجام شود. آیا ارزش آن را دارد که از آن بترسید یا برعکس شادی کنید ، انتخاب نوآوری های فناوری که باعث تغییر جهان در سال 2020 می شود ، به تصمیم گیری کمک می کند. غرق دنیای جذاب و هیجان انگیز فن آوری های پیشرفته شوید و همچنین بتوانید در کنار هم بفهمید، در کدام بخش های زندگی مهمترین تغییرات انتظار می رود.

 

1. واقعیت مجازی

فناوری جدید که دنیا را تغییر خواهد داد 8 اختراع
واقعیت مجازی همیشه هیجان انگیز و غیرمعمول است.  / عکس
 
در سال 2020 ، دنیای واقعیت مجازی و افزوده توجه دانشمندان را به خود جلب خواهد کرد. اکنون اصطلاح جدید "واقعیت توسعه یافته" (XR) در حال دستیابی است. با این پیشرفت ، امکانات جدید ظاهر می شود: به عنوان مثال ، بهبود طراحی از طریق تجسم ، مدل سازی و آموزش بصری و مؤثرتر و همچنین خدمات و نگهداری. در دنیای فناوری های بالا همیشه مکانی برای سرگرمی وجود دارد ، بنابراین صاحبان تجهیزات ویژه واقعیت مجازی همیشه می توانند از احساسات غیرقابل توصیف بازی ها در ژانرهای مختلف کاملاً لذت ببرند.
 

 

2. شبکه های 5G

فناوری جدید که دنیا را تغییر خواهد داد 8 اختراع
یک شبکه جدید سریع و پایدار فرصت های جدیدی را باز می کند.  / عکس
 
شبکه های 5G یک روند نوظهور جدید است که به لطف آن می توان بسیاری از عملیات ها را انجام داد. به احتمال زیاد ، سال 2020 روزی خواهد بود که این شبکه در اکثر کشورهای جهان گسترده و قابل دسترسی خواهد بود. به لطف سرعت فوق العاده سریع و اتصال پایدار ، اسباب بازی های مختلف ، اتومبیل های مستقل و روبات ها قادر به جمع آوری ، پردازش و انتقال مقادیر زیادی از داده ها خواهند بود. این یک پیشرفت مهم در زمینه اینترنت اشیا خواهد بود - شبکه ای از چیزهای فیزیکی که می توانند با محیط ارتباط برقرار کنند ، داده ها را در مورد وضعیت خود انتقال دهند و آنها را از خارج بپذیرند.
 

 

3. چاپ سه بعدی

فناوری جدید که دنیا را تغییر خواهد داد 8 اختراع
فناوری با پتانسیل بالا.  / عکس
 
چاپ سه بعدی یک اختراع جدید نیست ، اما بسیار مفید است. با استفاده از آن ، شما نه تنها می توانید ظروف را چاپ کنید ، بلکه حتی می توانید خانه ای بسازید یا یک پروتز با کیفیت و دقیق تهیه کنید. با این حال ، فناوری همچنان در حال پیشرفت است ، بنابراین حتی اختراعات به خوبی توسعه یافته در حال یافتن کاربردهای جدید و بهبود هستند. در حال حاضر از چاپ سه بعدی در مهندسی زیستی نیز استفاده می شود. دانشمندان پیش بینی می کنند که تا پایان دهه با استفاده از چاپ سه بعدی ، می توان نه تنها اندام های فردی ، بلکه یک نسخه کامل از یک فرد نیز ایجاد کرد.
 

 

4- قابلیت های بدنی جدید

فناوری جدید که دنیا را تغییر خواهد داد 8 اختراع
شما می توانید نه تنها با آموزش خود بلکه با کمک فن آوری عاقل تر شوید.  / عکس
 
یکی دیگر از روند امیدوار کننده فن آوری ، گسترش توانایی های انسانی از طریق پیشرفت های فنی است. کاشت های مخصوص یا وسایل مخصوص بدن در بدن انسان کاشته می شود و به همین دلیل توانایی های بدنی بهبود می یابد. چشمگیرترین پیشرفت در این زمینه تقویت شناختی است که قادر است توانایی های ذهنی مغز انسان را به طور قابل توجهی گسترش دهد.
 

 

5- هوش مصنوعی

فناوری جدید که دنیا را تغییر خواهد داد 8 اختراع
هوش مصنوعی در حال به دست آوردن فرصت های جدید است.  / عکس
 
استفاده از هوش مصنوعی برای جنگ سایبری به روند آینده ای ناخوشایند تبدیل می شود. به گفته دانشمندان آمریکایی ، افزایش تقابل در فضای اینترنت در سال 2020 پیش بینی شده است. مدت هاست که هکرها در زمینه ایجاد و بکارگیری الگوریتم های اتوماتیک برای بهره برداری و هک شبکه های دولتی و شرکت ها در حال آزمایش هستند و با هر سال خسارت ناشی از این عملیات قابل توجه تر است.
 
مشاوره مفید: همچنین می توانید از توزیع انبوه اخبار جعلی ، از جمله مطالب ویدیویی و صوتی ، عواقب منفی داشته باشید. بنابراین ، با گسترش احساسات مختلف در اینترنت ، باید بسیار مراقب باشید.
 

 

6. روبات های خودمختار

فناوری جدید که دنیا را تغییر خواهد داد 8 اختراع
به زودی روبات های هوشمند شروع به انجام کارهای ساده انسانی می کنند.  / عکس
 
انتظار می رود در سال های آینده روبات های خودمختار و نفوذ بیشتر آنها به زندگی ما بهبود یابد. اکنون اکثر روبات های هوشمند در یک محیط کنترل شده کار می کنند و در آنجا توسط انسان کنترل می شوند. اما به زودی این روند تغییر خواهد کرد و اتومبیل های روباتیک فردی و همچنین گروه های بزرگی از روبات ها که با هم کار می کنند ، وارد فضای عمومی خواهند شد. پیش بینی می شود که در وهله اول آنها وارد حوزه کشاورزی و خدمات تحویل شوند. بنابراین ، ترس از اینکه روبات ها به زودی بخشی از کار انسان را از بین می برند ، یک اسطوره نیست بلکه یک واقعیت پیوسته نزدیک است.
 

 

7. نوآوری سبز

فناوری جدید که دنیا را تغییر خواهد داد 8 اختراع
منابع انرژی تجدید پذیر  / عکس
 
مراقبت از محیط زیست هر ساله اهمیت بیشتری پیدا می کند. دانشمندان در تلاش هستند تا خستگی ناپذیر در جهت کاهش تأثیر منفی انسان و جستجوی منابع جایگزین منابع لازم برای زندگی باشند. شبکه های عصبی ، اینترنت اشیا و بانکهای اطلاعاتی جهانی به ارزیابی مصرف ، کاهش تقاضا و کاهش قابل توجه انتشار دی اکسید کربن کمک می کنند و همچنین در عین حال هزینه منابع را کاهش داده و فرصتهای جدیدی را برای استفاده از آنها فراهم می کنند. سرمایه گذاری عمومی ، برق تجدید پذیر ، برنامه های مدیریت خانه سفارشی و عادت های سبز خوب در آینده نزدیک به یک عادت تبدیل می شود.
 

 

8- اینترنت برای وضعیت بدن و سلامتی

فناوری جدید که دنیا را تغییر خواهد داد 8 اختراع
سلامت تحت کنترل است.  / عکس
 
در سال 2020 پیش بینی می شود برنامه های ویژه ای وضعیت بدن و سلامتی ما را به طور کامل کنترل کنند. علاوه بر این ، آنها همچنین مداخله کرده و شاخص ها را تنظیم می کنند ، به عنوان مثال ، سفارش داروهایی برای تشخیص زودرس سرماخوردگی یا تغییر سطح قند خون با تزریق انسولین و ..... به زودی هوش مصنوعی اصلاح ژنهای انسان را آغاز می کند.

نظرات

در ادامه بخوانید...

نبرد چراغ‌ های هدلایت:چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

در

(سیارک) : مطمئنا صنعت خودرو به میزان زیادی تکامل یافته است و به همراه این تکامل ، چراغ‌ های جلوی خودرو نیز به سطح بالاتری رسیده‌اند، خودرو سازان تاثیر چراغ‌ های هالوژن یا HID را بر روی مدل‌های خود تجزیه و تحلیل کرده‌ و به یک گزینه جدید رسیده‌اند: چراغ های LED. حداقل روی کاغذ به نظر می‌رسد که LED‌ ها راه‌حلی برای تولید انبوه خودرو ها باشند اما چندین نقطه ضعف هم وجود دارد که می‌تواند چشم‌انداز جهانی در مورد این نوع تکنولوژی را تغییر دهد.

چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

 توصیف اصول نحوه عملکرد چراغ‌ های ال‌ای‌دی بسیار سخت است اما به شکل خلاصه می‌توان گفت که آنها به حرکت الکترون‌های منفی به سمت "حفره‌های" مثبت در سرتاسر یک نیمه‌هادی متکی هستند. زمانی که یک الکترون ازاد در یک حفره می‌افتد که در سطح انرژی پایین تری قرار دارد، انرژی خود را از دست می‌دهد که باعث آزاد شدن یک فوتون (کوچکترین ذره تشکیل دهندۀ نور) می‌شود، این فرآیند الکترولومینانس  (برق‌درخشی) نامیده می‌شود.(سیارک)

اگر این فرآیند هزاران بار در ثانیه تکرار شود شاهد یک نور روشن مداوم خواهید بود که از سطحی حدود 2 میلی‌متر ساطع می‌شود دیود ساطع‌کننده نور (LED‌).

مهمترین نکته  در مورد چراغ‌ های LED این است که در مقایسه با لامپ‌های هالوژن کلاسیک به توان بسیار پایینی نیاز دارند. به عنوان مثال LED‌هادر تویوتا پریوس و چندین نوع خودرهای هیبریدی که در آنها برق نقش کلیدی ایفا می‌کند مورد استفاده قرار گرفته‌اند لزوما نه برای چراغ‌ های جلو. اولین واحدهای LED در خودروی آئودی R8 مدل 2004 مورد استفاده قرار گرفتند.

به طور کلی چراغ‌ های LED از نظر میزان تابندگی بین لامپ‌های هالوژن و HID قرار می‌گیرند اما پرتوهای متمرکزتری تولید می‌کنند و همچنین در اشکال مختلف تولید می‌شوند.

همچنین  LED‌ها به لطف اندازه کوچک خود امکان دستکاری زیادی دارند، تولید کنندگان قادرند انواع اشکال و مجموعه‌های مختلف را تولید کنند به نحوی که کاملا با مدل‌های خودرو های آنها تطابق داشته باشد و نیاز به رفلکتورهای زشت نیست.

 

چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

 

چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

اما نیاز است که چند مسئله را روشن کنیم. به عنوان مثال اگرچه LED‌ها هنگام روشن شدن همانند لامپ‌های هالوژن حرارت منتشر نمی‌کنند، اما زمانی که جریان برق از آن عبور می‌کند مقدار زیادی گرما در پایین امیتر (عمدتا چیپ یا تراشه) تولید می‌شود و در نتیجه خطر بالقوه‌ای برای قطعات و کابل‌های اتصال مجاور به همراه دارد. به همین دلیل است که چراغ‌ های LED به سیستم‌های خنک‌کننده مانند هیت‌سینک یا فن نیاز دارند تا از ذوب شدن آنها جلوگیری شود.

فراموش نکنید که این سیستم‌های خنک‌کننده در محفظه موتور قرار دارند که محیط خنکی برای سایر سیستم‌ها به منظور حفظ درجه حرارت مناسب و معقول نیست. به همین دلیل طراحی و پیاده‌سازی چراغ‌ های LED برای خودرو ها دشوارتر است و بنابراین گران‌تر از HIDها خواهند بود.(سیارک)

چرا در LED‌های روشن در روز یا چراغ عقب از هیت‌سینک استفاده نمی‌شود؟ ساده است چرا که هیچ کس برای حرکت در تاریکی به آنها متکی نیست. بنابراین نیاز نیست که همانند چراغ‌ های جلو قدرتمند باشند و این بدین معنی است که جریان عبوری از این چیپ‌ها آنقدر نیست که باعث ایجاد مشکلات حرارتی شود.

به طور خلاصه در مورد LED‌ها می‌توانیم بگوییم که:

مزایا:

اندازه کوچک، امکان سفارشی‌سازی در شکل‌های مختلف را فراهم می‌کند.

مصرف انرژی بسیار پایین

روشن‌تر از چراغ‌ های هالوژنی و ارائه نور گرم‌تر نسبت به HIDها

معایب:

هزینه تولید بالا

ایجاد حرارت بالا در اطراف قطعات مجاور

طراحی دشوارتر و کنار آمدن با دمای بالای محفظه موتور

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

نبرد چراغ‌های هدلایت: هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل در مقابله با هم

در

(سیارک) : آنچه که اکنون برای ما چیزهای رایج و معمولی است زمانی دستاوردهای عمدۀ تکنولوژی و فناوری بودند. زمانی بود که اضافه کردن یک پیچ ساده و یا تغییر شکل اجزای خاص منجر به نوآوری‌های قابل  توجهی می‌شد که سالها بعد این نوآوری‌ها خودشان پایه‌ای برای پروژه‌های پیشرفته‌تر شدند.بیایید در این پست نگاهی به چراغ‌ های جلو خودرو بیندازیم.

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

اگرچه کل صنعت خودرو سازی از ال‌ای‌دی استفاده می‌کند اما تعداد کمی از مردم می‌دانند که چگونه آنها از لامپ‌های ساده استیلنی در دهه 1880 تکامل یافته و بردهای ال‌ای‌دی بسیار پیچیده امروزی تبدیل شدند. علاوه بر این محققان دائما بر روی ایده "چراغ جلو" کار می‌کنند و تلاش می‌کنند که به پیشرفت‌های جدیدی دست یابند که به وضوح باعث برتری محصولات آنها نسبت به رقبا شود. چراغهای لیزری نیز از همین نمونه هستند اما قبل از بحث در مورد آنها باید سیستم‌های رایج که به وفور استفاده می‌شوند را نیز بررسی کنیم.

قصد نداریم که در مورد تاریخچه چراغ جلو صحبت کنیم چرا که قبلا این کار را انجام داده‌ایم، در عوض تلاش می‌کنیم بر روی چهار نوع تنظیمات عمده که امروزه به کار می‌روند تمرکز کنیم و ببینیم آنها چه هستند. بنابراین سعی می‌کنیم در مورد مزایا و معایب هر یک از آنها صحبت کنیم، اگرچه مردم به طور کلی اعتقاد دارند که همیشه جدیدتر بهتر هم است، که اغلب هم همین طور است. ممکن است برخی از شما با این ایده موافق باشید و برخی نیز مخالف باشید، بهر حال هر یک از این چهار نوع چراغ جلو خصوصیات مثبت و منفی خاص خودش را دارد. پس بیایید نگاهی به آنها بیندازیم.

چراغ‌ های جلو هالوژنی

چراغ‌ های هالوژنی در حال حاضر در جهان خودرو ها بیشترین کاربرد را دارند و همانطور که می‌دانید این بخاطر مزیت اصلی آنها است: نصب آسان و ارزان.(سیارک)

 

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

اساسا یک لامپ هالوژن در شرایط عالی عمری حدود 1000 ساعت دارد و هزینه جایگزینی آن در مقایسه با سایر انواع دیگر بسیار پایین است (حدود  دلار30 برای یک مجموعه مناسب). با این حال لامپ‌های هالوژن کم کم در حال تبدیل شدن به گزینه دوم برای شرکت‌های خودرویی در سرتاسر جهان هستند. اما چرا؟ هالوژن دقیقا هم‌معنی با بهره‌وری نیست و برای درک بهتر توضیح خواهیم داد که یک لامپ هالوژن چگونه کار می‌کند.

اول اینکه از یک شیشه ساخته شده است که در مقابل دماهای بسیار بالا مقاوم است، بعلاوه یک گاز که معمولا ترکیبی از آرگون و نیتروژن است و یک عدد رشته تنگستن. به منظور تولید نور، رشته تنگستن از طریق باتری خودرو جریان برق دریافت کرده و تا دمایی حدود 2500 درجه سلسیوس گرم می‌شود و شروع به درخشش می‌کند (فرآیند تابش یا دماشیدگی).

زمانی که لامپ هالوژن به اواخر عمر خود نزدیک می‌شود تنگستن بخار می‌شود و بر روی شیشه آن رسوب می‌گیرد و باعث پارگی رشته تنگستن می‌شود و قابلیت عملکرد آن از بین می‌رود .

 

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

 

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

اما این زیاد مسئله مهمی نیست، بزرگترین مشکل این است که در حین تولید نور، این لامپ همچنین مقدار زیادی گرما تولید می‌کند که اساسا به صورت انرژی هدر می‌رود.(سیارک)

یک مشکل بزرگ دیگر که اغلب لامپ‌های هالوژن دارند نحوه واکنش آنها با مواد مختلف است. به عنوان مثال زمانی که لامپ معیوب را تعویض می‌کنید، مراقب باشید که به شیشه لامپ جدید دست نزنید! روغن و چربی روی انگشتان دست شما به شیشه کوارتز می‌چسبد و باعث می‌شود که گرما به طور یکنواخت پخش نشود و عمر لامپ به شدت کاهش می‌یابد.

با این حال لامپ‌های هالوژنی مزایایی دارند که باعث می‌شود تبدیل به گزینه اول برای اکثر خودرو سازان شوند: با حداقل میزان هزینه نور مناسبی تولید می‌کنند، در اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند که بدین معنی است که می‌توان این لامپ‌ها را در مدل‌های مختلف خودرو نصب کرد، همچنین خودروسازان می‌توانند نسخه‌های چندتایی از انها بسته به نوع و ابعاد بدنه خودرو تولید کنند.

اگر بخواهیم به طور خلاصه صحبت کنیم می‌توانیم جوانب مثبت و منفی لامپ‌های هالوژن را به شکل زیر بیان کنیم:

مزایا:

- تعویض آسان

- تولید ساده

- ابعاد مختلف

- مقرون به صرفه

معایب:

- به هدر رفتن انرژی

- نیاز به مراقبت اضافی

ادامه در پست  های آینده

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

نبرد چراغ‌ های هدلایت :چراغ‌ های HID (زنون)

در

زنون یا هدلایت ؟زنون بهتر است یا هدلایت ؟در این مقاله سعی داریم با مقایسه تکنولوژی چراغ‌ های هدلایت ، چراغ های زنون و هدلایت به این سوال ها پاسخ دهیم . 
چراغ های زنون یا لامپ‌های زنون که به شکل رسمی به عنوان چراغ‌ های تخلیه با شدت بالا چراغ های HIDS خوانده می‌شوند، معمولا به عنوان یک گزینه کارآمدتر برای چراغ های خودرو شناخته می‌شوند که عمدتا به خاطر گرمای رنگ و حجم نور تولید شده توسط انها است.  

چراغ های زنون

 

 

اولین نسل از چراغ‌ های زنون

اولین نسل از چراغ‌ های زنون در خودروی BMW سری 7 در سال 1991 ظهور یافتند و به آرامی تبدیل به گزینه شماره یک برای بسیاری از کمپانی‌های خودرو سازی شدند، اگرچه از اعلام آن به عنوان یک تجهیزات استاندارد اجتناب شده است.چراغ‌ های HID بسیار شبیه لامپ‌های نئون هستند. یک لوله محصور پر از گاز که در هر انتهای آن یک الکترود برای عبور جریان الکتریکی وجود دارد.

در زمینه‌های کاربرد در خودرو، لامپ HID، با استفاده از یک کوارتز شفاف، الکترودهای تنگستن و مخلوطی از گازها که توسط ولتاژ بالای جریان الکتریکی عبوری بین دو الکترود تحریک می‌شوند.علیرغم نام معمول مورد استفاده برای آنها، HIDها از یک مخلوط متال-هالید استفاده می‌کنند و در حین راه‌اندازی فقط متکی به زنون هستند. دلیل آن این است که یکی از مشکلات اصلی در لامپ‌های HID مقدار زمان لازم برای گازهای موجود برای رسیدن به دمای عملیاتی و ارائه نور قوی است.

فرآیند تابش نور در لامپ‌های HID در سه مرحله رخ می‌دهد: ابتدا فاز احتراق، یک پالس ولتاژ بالا تولید یک جرقه می‌کند که گاز زنون را یونیزه کرده و یک تونل از جریان بین الکترودها ایجاد می‌شود، سپس درجه حرارت لامپ به سرعت بالا می‌رود که باعث تبخیر نمک‌های فلزی می‌شود که باعث کاهش مقاومت بین دو الکترود می‌شود؛ در نهایت بالاست به عملیات مداوم سوئیچ کرده و میزانی توان مداوم ارائه می‌کند به نحوی که قوس الکتریکی سوسو نمی‌زند.در ادامه مقاله به تفاوت هدلایت و زنون از نطر مزایا و معایب هدلایت می پردازیم.

 

 

مزایا

اول اینکه چراغ‌ های زنون از نظر حجم نور تولیدی در مقایسه با چراغ‌ های هالوژن کارآیی بیشتری دارند. البته اگر زاویه نور به درستی تنظیم نشود می‌تواند به عنوان یک شکست بخصوص از نقطه نظر ترافیک ورودی بزرگ در نظر گرفته شود، (اغلب زمانی که کیت‌های موجود در بازار به شکل اشتباه نصب شوند یا از کاسه‌ چراغ‌ هایی استفاده شود که برای HIDها طراحی نشده‌اند).

طبق آمار رسمی، یک لامپ زنون 3000 لومن و mcd/m2 90 تولید می‌کند، در حالی که یک لامپ هالوژن 1400 لومن و mcd/m2 30 تولید می‌کند.البته لامپ‌های زنون کم کم در اندازه‌ها و نسخه‌های مختلف در دسترس قرار گرفته‌اند، به خصوص به منظور استفاده در مدلهای مختلف خودرو.

 یکی دیگر از نکات مثبت چراغ‌ های زنون این است که عمر نسبتا طولانی دارند که بسیار بیشتر از لامپ‌های قبلی یعنی لامپ‌های هالوژن هستند: تخمین زده می‌شود که در شرایط عادی عمر عملیاتی آنها حدود 2000 ساعت است.

بهره‌وری می‌تواند یکی دیگر از مزایا در هنگام انتخاب HID به جای چراغ‌ های هالوژن باشد. اگرچه این چراغ‌ ها به توان بیشتری در شروع نوردهی نیاز دارند اما پس از آنکه به دمای عملیاتی رسیدند، بسیار کم‌مصرف‌تر از لامپ‌های استاندارد هستند؛ که این به معنی تحمیل بار کمتر به دینام و همچنین گشتاور کمتر موتور جهت تامین برق است. با این حال به سختی می‌توانید تفاوتی در مصرف سوخت مشاهده کنید (شاید یک اونس سوخت در هر ساعت)، اما اگر طرفدار محیط زیست هستید آگاهی از این موضوع نیز می‌تواند برای شما جالب باشد.

 

چراغ های زنون

 

چراغ های زنون

چراغ های زنون

 

 

معایب

 خوب بدیهی است که هزینه بیشتری نسبت به لامپهای هالوژن (شامل نگهداری) دارند و همچنین پیچیده‌تر نیز هستند، چرا که به دستگاهی به نام بالاست نیاز دارند که یک در واقع یک خازن است که ولتاژ بالای مورد نیاز برای عملکرد HIDها را ایجاد و تنظیم می‌کند.

فراموش نکنید که این چراغ‌ ها به چند ثانیه زمان برای رسیدن به روشنایی کامل نیاز دارند، و به همین دلیل است که به عنوان نور بالای جداگانه مناسب نیستند. در برخی از خودروها از HID به عنوان نور پایین و لامپ‌های استاندارد جداگانه برای نور بالا استفاده می‌شود. در مدل‌های بالاتر واحد HID به هر دو شکل کار می‌کند (که به اشتباه زنون خوانده می‌شود) و از یک سایه مکانیکی درون رفلکتور به منظور تغییر جهت پرتوی نور استفاده می‌شود.

برخی‌ از چراغ‌ های زنون می‌توانند اثرات سوئی بر سلامت انسان داشته باشند، چرا که برخی از آنها حاوی مواد سمی مانند جیوه فلزی هستند. برخی از کشورها اقدامات ویژه‌ای برای منع استفاده از آنها اعمال کرده‌اند، اما این فقط منجر به هزینه‌های تولید و تعمیر بالاتر خواهد شد.

نهایتا اینکه میزان تابش خیره‌کننده تولید شده توسط چراغ جلو ممکن است برای سایر رانندگان حاضر در مسیر آزار دهنده باشد (بخصوص ترافیک روبرو)، بنابراین باعث افزایش تعداد تصادفات و مرگ و میر جدای از سرعت زیاد و مشکلات فنی می‌شود.(سیارک)

 

 

مزایا و معایب چراغ‌های زنون

مزایا:

- طول عمر بیشتر نسبت به چراغ‌ های هالوژن

- کارآمدتر از چراغ‌ های هالوژن هستند زیرا توان کمتری مصرف کرده و نور بیشتری تولید می‌کنند.

- دید بهتر برای راننده

معایب هدلایت 

- تابش خیره‌کننده بیش از حد و در نتیجه ایجاد مشکلات بالقوه برای ترافیک روبرو

- هزینه‌ بالا

- سیستم پیچیده نسبت به لامپ‌های هالوژن

- مواد مضر که در آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد

- به منظور رسیدن به روشنایی کامل به چند ثانیه زمان نیاز دارند

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

BMW و آئودی به سختی در تلاشند تا چراغ‌ های لیزری را گسترش دهند

در
چراغ‌ های لیزری خودرو

 

چراغ‌ لیزری خودرو چیست

BMW و آئودی به سختی در حال تلاش هستند که چراغ‌ های لیزری را گسترش دهند، فناوری جدید که 1000 برابر بهتر از چراغ‌ های LED است و در عین حال بسیار جمع و جورتر است. احتمالا می‌دانید که لیزر چیز بسیار خطرناکی است و فقط می‌توانند منطقه‌ای به اندازه عرض یک سکه را روشن کنند. پس چراغ‌ های لیزری چگونه می‌توانند تبدیل به یک ایده مناسب جهت پیاده‌سازی در خودرو ها شوند؟

همانند چراغ‌ های زنون که قبلا به آن اشاره شد، تکنولوژی جدید در اینجا نیز از لیزر فقط به عنوی بخشی از فرآیند تولید نور استفاده می‌کند. در واقع شما زمانی که از نور بالای خودرو استفاده می‌کنید یک مجموعه لیزری با قدرت بالا و لنزهایی در مقابل آن نخواهید داشت که همه چیز را در مقابل خود می‌سوزاند!

طبق توضیحات BMW، سستم آنها از سه لیزر آبی استفاده می‌کند که در پشت مجموعه چراغ جلو تعبیه شده است و به مجموعه کوچکی از آینه‌ها می‌تابد که انرژی آنها بر روی لنزهای کوچک حاوی گاز فسفر زردرنگ متمرکز شده است. این ماده در تماس با پرتوهای لیزر نور سفید بسیار روشن تولید می‌کند که نور حاصل از آن به سمت چراغ جلو منعکس می‌شود. پس اساسا شما به نور تولید شده توسط فسفر نگاه می‌کنید نه خود لیزر، که باعث می‌شود بتوان از این سیستم در جاده استفاده کرد.

حال اگر چراغ جلو آسیب ببیند یا از فوکوس خارج شود چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ به گفته شرکت BMW این سیستم به صورت خودکار خاموش خواهد شد.

چراغ‌ های لیزری خودرو

نور تولید شده در این پروسه می‌تواند تا 1000 برابر بیشتر از LED‌ها باشد در حالیکه از دوسوم توان آنها (یا حتی نصف) استفاده می‌شود. و به لطف وجود فسفر، درجه رنگ نور (5.500 تا 6.000 کلوین) کاملا به نور طبیعی روز (حدود 6.500 کلوین) نزدیک است.(سیارک)

چراغ‌ های لیزری جدا از قدرت بیشتر نسبت به نور LED‌، می‌توانند فاصله‌ای حدود دو برابر را روشن سازند و به اندازه کافی کوچک هستند که امکان بسته‌بندی و طراحی ظاهری آنها با انعطاف بیشتری همراه است.

 

چراغ‌ های لیزری خودرو

نقطه ضعفی که BMW به آن اشاره کرده است  این است که فناوری‌های آنها فقط بر روی پرتوهای بالا کار می‌کند و همان‌طور که به نظر می‌رسد این به هزینه زیاد همراه است. وجود 6 لیزر با فناوری بالا در هر چراغ (در کل 12 عدد) هزینه‌ای حدود 10000$ (7.800 €) در بر خواهد داشت. این قیمت باید شامل فناوری‌های کاهنده خودکار نیز باشد چرا که هیچ یک از رانندگان مقابل نمی‌خواهند به این خورشیدهای کوچک از فاصله 600 متری (1968 فوت) خیره شود.

فناوری لیزر شرکت آئودی نیز به شیوه‌ای کاملا مشابه عمل می‌کند، فقط در هر چراغ چهار لیزر دارد. اگر بخواهیم جمع‌بندی کنیم می‌توانیم مزایا و معایب چراغ‌ های لیزری را به شرح زیر خلاصه کنیم:

 

مزایا چراغ‌ های لیزری

- بسیار کارآمد از نظر مصرف انرژی

- بسته‌بندی بسیار کوچک

- 1000 بار روشن‌تر از چراغ‌ های LED با محدودۀ دو برابر

 

معایب چراغ‌ های لیزری

- بسیار گران قیمت

- در حال حاضر نمی‌توان از آن هم برای نور پایین و هم نور بالا استفاده کرد، و نیاز به یک سیستم LED یا HID دارند

- نیاز به خنک کننده دارند چرا که حرارت ایجاد شده توسط آنها بسیار بیشتر از سیستم‌های LED است.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

آخرین فناوری‌ های پیشرفته در خدمت خودرو های قدیمی تر :کیت‌ تبدیل چراغ‌ خودرو

در

 

 

 

کیت تبدیل چراغ خودرو چیست

ممکن است عده‌ای هنوز هم خودرو قدیمی‌تر داشته باشند که بدیهی است آخرین تکنولوژی های پیشرفته بر روی آنها نصب نشده است، از جمله چراغ‌های مدرن. از آنجا که همه توانایی یا تمایل به خرید خودرو ی جدید ندارند، بازار لوازم یدکی به کمک آنها آمده و کیت تبدیل چراغ خودرو برای آنها فراهم کرده است.

مسلما اجماع عمومی در مورد چراغ‌های جلوی موجود در بازار لوازم یدکی در جهان متمدن این است که معمولا توسط افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرند که تنها هدف آنها در زندگی این است که زندگی سایر استفاده‌کنندگان از جاده را تیره و سیاه کنند! اگرچه ممکن است این ادعا بخصوص در مورد چراغ‌های (زنون یا LED‌) تا حدی صحت داشته باشد اما همیشه چنین است، با این حال استفاده از آنها در بسیاری از کشورها غیرقانونی می‌باشد.(سیارک)

این بدین معنی نیست که تمامی آنها بد هستند، هر چند اگر بخواهید خودروی خود را از طریق بروزرسانی ایمن‌تر سازید، گزینه‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید برای داشتن یک جفت چراغ جلوی بهتر آن فناوری‌ را انتخاب کنید.

رایج‌ترین کیت تبدیل موجود کیت زنون/HID هستند. توجه داشته باشید که اگر پروژکتور نداشته باشند نه تنها غیرقانونی هستند بلکه خطرناک نیز هستند (هم برای خودتان و هم برای افراد حاضر در جاده)؛ چرا که نور آنها نه تنها درخشنده‌تر از نور خورشید است بلکه به شکل دانه دانه نیز پراکنده می‌شود.

اگر می‌خواهید این مسیر را انتخاب کنید بسیار مراقب باشید و فقط دنبال کیت بروید که شامل لامپ‌هایی واقعی، بالاست، هرنسس و پروژکتور باشند. همچنین فقط در صورتی که در منطقه شما قانونی هستند از آنها استفاده کنید (همه آنها قانونی نیستند حتی اگر یک تولید کننده معتبر آنها را تولید کرده باشد) و نصب آن را به متخصص بسپارید.

نصب برخی از کیتها بسیار ساده است اما بسیاری از آنها نیاز به تغییرات گسترده در چراغ‌های جلو دارند و ترجیحا پس از شستشو و تمیز کردن چراغ‌های جلو نصب می‌شوند. وجود هر گونه ناخالصی بر روی چراغ‌های جلو می‌تواند به شدت باعث اختلال در نحوه ساطع شدن نور زنون شود و در نتیجه ایمنی بیشتر را به خطر شدید تبدیل می‌کند.

اخیرا، تعداد زیادی کیت نورپردازی LED نیز به بازار آمده است و مزایایی در مقایسه با لامپ‌های هالوژن قدیمی و لامپ‌های زنون/HID دارند.

نخست

اینکه در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود و احتمالا باعث کاهش مقدار کمی مصرف سوخت می‌شود (البته نه زیاد).

دوم

اینکه آنها معمولا با دوام‌تر از سایر چراغ‌های جلو هستند (حتی اگر فابریک کارخانه نباشند)، البته باید در نظر داشت که هر چه کیفیت بالاتر باشد هزینه نیز بالاتر است.

سوم

اینکه نیاز به سرهم‌بندی یا مونتاژ زیاد با چراغ‌های استاندارد ندارند، اما نصب آنها باید توسط یک متخصص انجام شود بخصوص به این خاطر که در هنگام روشن شدن حرارت زیادی از آنها پراکنده می‌شود.(سیارک)

تا کنون هیچ کس یک سیستم چراغ جلوی لیزری غیرفابریک برای نصب و استفاده در خودرو های قدیمی نساخته است، اما با توجه به نرخ پیشرفت فناوری و کاهش هزینه‌ها بعید نیست که در چند سال آینده تولید شوند.

پس از گفتن تمامی این موارد مجددا تکرار می‌کنیم که انتخاب مسیر چیزی است که بستگی به شما دارد. اگر تصمیم به بروزرسانی اتومبیل کهنه یا قدیمی خود دارید تا آن را به چراغ‌های LED یا زنون مجهز کنید ابتدا باید ببینید که آیا در منطقه شما قانونی است یا خیر. سپس احتمالا باید به کتابچه راهنمای مالک خودرو مراجعه کنید و ببینید که آیا سیستم برق آن به شما این امکان را می‌دهد که بدون زحمت لوازم اضافی به آن بیفزایید یا خیر. اگر همه چیز مناسب بود به دنبال ارزانترین کیتی که در بازار موجود است ، نروید و حتما برای خرید کیت با یک متخصص مشورت کنید.

 

مزایا کیت تبدیل چراغ خودرو

- هزینه آنها بسیار کمتر از هزینه درخواستی از سوی خودرو سازان به منظور نصب آنها به صورت یک آپشن روی خودرو است

- به طور قابل توجهی دید شما را در شب در مقایسه با چراغ‌های هالوژن ضعیف و معمولی افزایش می‌دهند.

- نیاز نیست که یک خودروی جدید خریداری کنید فقط کافی است چراغ‌های جلو را بهتر کنید.

 

معایب کیت تبدیل چراغ خودرو

- ممکن است در برخی از مناطق و ایالت‌ها ممنوع باشد

- اگر به شکل درست نصب نشوند یا اگر کیفیت آنها پایین باشد یا کیت آنها کامل نباشد، می‌توانند بسیار خطرناک باشند.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...