چگونه روغن موتور مناسب برای خودرو انتخاب کنیم

در
روغن موتور
صاحب هر خودرو یی موظف است روش تشخیص مارک روغن موتور خودرو خود را که در بسته بندی محصولات نوشته شده، بداند ، زیرا کلید کار طولانی و مطمئن موتور استفاده از روغن موتور مناسب با کیفیت عالی است که خواص آن مطابق با تمام الزامات سازنده  موتور خودرو باشد. این توضیحات تفصیلی ارائه شده است زیرا روغن موتور باید در محدوده وسیع و تحت فشار قابل توجهی کار کند.
روغن موتور
مارک روغن موتور شامل تمام اطلاعات لازم برای انتخاب صحیح است ، فقط باید نحوه تشخیص آن را یاد بگیرید.
 
برای ساده سازی و ساده کردن روند انتخاب یک ماده روغنی برای یک نوع معین از موتور مطابق با خواص مورد نظر و کارکردهای تعیین شده به آن ، تعدادی از استانداردهای جهانی آورده شده است. تولید کنندگان بین المللی مواد روغنی از چنین طبقه بندی های شناخته شده ای استفاده می کنند.
SAE
API
ACEA
ILSAC
هر نوع برچسب زدن مواد نفتی، تاریخ و سهم بازار خاص خود را دارد و اگر معنا را تشخیص کنید ، روان کننده مناسب و به راحتی حرکت می کند. به عنوان یک قاعده ، ما از سه نوع طبقه بندی استفاده می کنیم - اینها API و ACEA هستند و البته GOST نیز.
 
مرسوم است که دو کلاس اصلی روغن را برای موتور تشخیص دهید ، همه اینها به نوع موتور بستگی دارد: بنزینی یا دیزلی ، اما یک ماده روغن جهانی نیز وجود دارد. اطلاعات مربوط باید روی بسته بندی ذکر شود. هر ماده روغنی برای موتور از پایه ساخته شده است (روغن روی یک ماده معدنی) ، که پایه آن و مواد افزودنی خاصی است. پایه روغن کاری در هنگام پردازش فرآورده، نفتی است یا به روش مصنوعی شکل می گیرد. بنابراین ، اساس ترکیب مکانیکی به:
مواد معدنی
نیمه مصنوعی
مصنوعی
روی مخزن ، در کنار یک مارک متفاوت ، "پر کردن" شیمیایی نیز نشان داده شده است.

 

چه مشخصاتی از روغن موتور روی بسته بندی موجود است

کلاس خصوصیات اتصال SAE .
مشخصات API و ACEA .
مصوبات سازندگان خودرو.
بارکد
شماره تعداد و تاریخ تولید.
شبه مارک (این یک برچسب استاندارد جهانی شناخته شده نیست ، برای یک حرکت بازاریابی ، به عنوان مثال ، کاملاً مصنوعی ، HC ، با استفاده از مولکولهای هوشمند و موارد دیگر مورد نیاز است).
دسته بندی های ویژه روغن موتور
برای کمک به شما در خرید یک ماده روغنی که به طور انحصاری برای موتور شما مناسب است ، در زیر نمونه ای از مهمترین مارک های روغن موتور وجود دارد.
 
برچسب کیفیت روغن تایید شده

 

SAE برچسب زدن روغن موتور

روغن موتور

یک ویژگی مهم که در علامت گذاری روی مخزن نشان داده شده است - ضریب باندر ها مطابق کلاس SAE - یک استاندارد جهانی است که اتصالات یک ماده روغنی را در دماهای مختلف (مقادیر بالا) تنظیم می کند.
 
بنابراین ، مواد روغنی الزاماً بسته به اندازه خاصیت قابض به 3 نوع تقسیم می شوند:
روغن موتور

 

روغن های مورد استفاده در فصل زمستان

روغن های مورد استفاده در فصل زمستان بسیار روان و شل  هستند و باعث می شوند موتور به راحتی در هوای سرد شروع به کار کند. به نام عنوان SAE از این ماده روغنی ، حرف "W" (مخفف کلمه WINTER = زمستان) وجود دارد (برای مثال 0W ، 5W ، 10W ، 15W و غیره). این ماده روغنی لایه ای برای روغن کاری فراهم نمی کند و فشار لازم را در سیستم روغن حفظ نمی کند ، زیرا در درجه های بالا سیالیت آن بسیار زیاد است.

 

روغن های مورد استفاده در فصل تابستان

مارک های تابستانی مواد نفتی به صورت اعداد و بدون حروف (به عنوان مثال: 20 ، 30 ، 50 و غیره) مشخص می شوند. هرچه این اعداد بزرگتر باشد ، خاصیت قابض بودن و چسبندگی روغن موتور بیشتر است.در درجه های پایین (سرما)، شروع کار موتور با این روغن غیرممکن می شود. 

 

روغن موتور های مورد استفاده در تمام فصول

روغن موتور های چهار فصل یا اتوماتیک، محبوب ترین هستند. این ماده روغنی دارای دو برچسب است (به عنوان مثال SAE 15W-40).
 
هنگام انتخاب خصوصیات قابض یک ماده روغنی (از موارد مجاز در موتور خودروی شما) ، باید از این قاعده پیروی کنید: هرچه موتور سواری / موتور قدیمی بزرگتر باشد ، باید  خصوصیات قابض(سفتی و چسبناکی روغن) روغن بالاتر باشد. خواص چسبناک اولین و مهمترین عناصر طبقه بندی و برچسب زدن روغن موتورها هستند ، اما تنها آنها نیستند - شما نباید یک ماده روغنی را فقط با خاصیت قابض بودن خریداری کنید. شما باید بر اساس نسبت درست خصوصیات ماده روغن و شرایط کار آن ، یک انتخاب را انجام دهید.
 
علاوه بر خاصیت قابض بودن ، هر ماده روغنی مجموعه متفاوتی از خصوصیات عملکردی (مواد شوینده ، آنتی اکسیدان ها ، ضد خوردگی و غیره) دارد. آنها فرصتی را برای تعیین محل احتمالی استفاده از آنها فراهم می کنند.
 

 

مارک روغن موتور API

 
در سیستم سازی توسط API ، مقادیر اصلی عبارتند از: نوع موتور ، حالت کار موتور ، مشخصات روغن ، شرایط استفاده و سال ساخت. طبق استاندارد ، مواد روغنی به دو دسته تقسیم می شوند:
 
دسته "S" - استفاده در نظر گرفته شده از موتورهای بنزینی را نشان می دهد.
دسته "C" - مقصد حمل و نقل موتور دیزلی را نشان می دهد.
 

 

تفسیر برچسب API

همانطور که مشخص شد ، مقدار API با حروف S یا C شروع می شود و نوع موتور را نشان می دهد ، حرف دیگر کلاس ماده روغنی را نشان می دهد که مقدار خواص کار را نشان می دهد.
بر اساس این طبقه بندی ، تشخیص مارک روغن ها برای موتور باید به این روش انجام شود:
مخفف EC ، بلافاصله پشت API ، به معنای صرفه جویی در مصرف مواد نفتی خواهد بود .
اعداد رومی پس از این اختصار میزان اقتصادی سوخت را نشان می دهد .
حرف S (خدمات) استفاده از ماده روغنی برای موتورهای بنزینی را نشان می دهد .
حرف C (تجاری) روغن های موتورهای دیزلی را نشان می دهد .
بعد از یكی از این حروف مقدار ویژگیهای عملیاتی نشان داده شده است كه با حروف A (مقدار بسیار كمی) تا N و بیشتر نشان داده شده است (هرچه ترتیب حروف الفبا حرف دوم در مقدار بزرگتر باشد ، كلاس ماده روغنی بالاتر است است).
روغن موتور
جهانی با حروف هر دو دسته ، نوشته شده از طریق برش (به عنوان مثال: API SL / CF).
علامت API برای اتومبیل های دیزلی به دو زمانه (در پایان شماره 2) و 4 زمانه (شماره 4) تقسیم می شود.
امروزه ، گروه "S" شامل 12 کلاس روغن موتور است که نیمی از آنها قدیمی هستند ، بنابراین ما در مورد محبوب ترین ها خواهیم گفت:
 
رده "C" برای امروز شامل 14 کلاس است که 50٪ از آنها نیز کاربردی نیست ، به این معنی که اکنون فقط می توانید چنین نشان هایی را پیدا کنید:
 
سال ایجاد: 1980، 1989، 1994، 1997، 2001، 2004، 2010
مواد نفتی API برای موتورهای بنزینی
 
SF
 
SG
 
SH
 
Sj
 
SL
 
SM
 
SN
 
رده "C" امروزه شامل 14 کلاس است که 50٪ از آنها نیز کاربردی نیست ، به این معنی که اکنون فقط می توانید چنین نشان هایی را پیدا کنید:
 
سال ایجاد: 1983، 1990، 1998،1994، 2004، 2010
 
روغن موتور دیزل API

 

CE
 
CF-4
 
CF ، CF-2 ، CG-4
 
CH-4
 
CI-4
 
Cj-4
 
آن دسته از روغن موتور هایی که تست های API / SAE را پشت سر گذاشته اند و مطابق با الزامات دسته های کاربردی از ویژگی های کیفیت برخوردار هستند ، روی بسته بندی با یک نماد گرافیکی گرد مشخص شده اند. در بالا این کلمه - "API" (سرویس API) ، در وسط درجه از ویژگی های قابض با توجه به SAE ، و همچنین میزان احتمالی حفظ انرژی نوشته شده است.
 
روغن موتور
برچسب کیفیت روغن تایید شده API / SAE
 
روشی برای تشخیص داده های مقادیر سیستم سازی ACEA ، GOST ، ILSAC
 

 

سیستم روغن موتور ACEA

سیستم سازی ACEA توسط انجمن خودروسازان اروپایی توسعه یافته است. این شامل ویژگی های عملکرد ، توصیه ها و نوع روغن موتور است. انواع ACEA نیز به بنزین و دیزل تقسیم می شوند.
 
نسخه نهایی این الگو تقسیم مواد نفتی را به سه دسته و دوازده نوع ارائه می دهد:
 
A / B - موتورهای بنزینی و دیزل اتومبیل ، وانت ، اتوبوس های کوچک (A1 / B1-12 ، A3 / B3-12 ، A3 / B4-12 ، A5 / B5-12)
ج - موتورهای بنزینی و دیزلی با داشتن کاتالیزور برای گازهای خروجی (C1-12، C2-12، C3-12، C4-12)
E - موتورهای دیزل در کامیون (E4-12، E6-12، E7-12، E9-12 ).
 

 

طبقه بندی روغن موتور ACEA

در مقدار ACEA ، یکی دیگر از موارد اضافی برای کلاس روغن برای موتور سال فعال سازی آن و همچنین شماره پلاک ایجاد (زمان به روزرسانی درخواست های فن آوری) است. مواد روغنی  مطابق با GOST گواهی می شوند.
 

 

سیستم سازی روغن های موتور مطابق با GOST

با توجه به خاصیت ویسکوزیته سینماتیک ، مواد روغنی به این دسته ها تقسیم می شوند:
 
برای تابستان - 6 ، 8 ، 10 ، 12 ، 14 ، 16 ، 20 ، 24
برای زمستان - 3 ، 4 ، 5 ، 6
تمام فصول - 3/8 ، 4/6 ، 4/8 ، 4/10 ، 5/10 ، 5/12 ، 5/14 ، 6/10 ، 6/14 ، 6/16 (رقم اول نشان دهنده زمستان ، دوم - تابستان )
در هر یک از این نوع ها ، هرچه نام دیجیتال بزرگتر باشد ، خاصیت ویسکوزیته نیز بیشتر می شود.
 
با توجه به دامنه استفاده ، تمام مواد روغن موتور به شش نوع تقسیم می شوند - آنها از حرف "A" تا "E" مشخص شده اند.
 
مقدار شاخص "1" به مواد روغنی که برای موتورهای بنزینی طراحی شده اند ، مقدار شاخص "2" به دیزل ، و مواد روغنی بدون مقدار، شاخص نشان دهنده خواص جهانی آن است.
 

 

طبقه بندی روغن موتور مطابق با ILSAC

ILSAC - که به طور مشترک توسط ژاپن و آمریکا اختراع شده است ، کمیته جهانی برای  تصویب روغن موتور 5 الگوی از روغن موتور را ایجاد کرده است: ILSAC GF-1 ، ILSAC GF-2 ، ILSAC GF-3 ، ILSAC GF-4 و ILSAC GF-5. آنها در کلاسهای API کاملاً مشابه هستند ، تنها تفاوت این است که مواد روغنی که با سیستم سازی مطابقت دارند برای ماشینهای ژاپنی مناسب هستند.
 

 

تطبیق دسته ILSAC با توجه به API

GF-1 (مستهلک شده) - درخواست هایی برای خواص کیفیت روغن شبیه به دسته های API SH است . در ویژگی های قابض SAE 0W-XX ، 5W-XX ، 10W-XX 
GF-2 - مطابق با الزامات مربوط به مشخصات كيفی مواد نفتی API SJ و خصوصيات ويسكوزيته SAE 0W-20 ، 5W-20.
GF-3 -  آنالوگ از دسته API SL و در عمل از سال 2001
ILSAC GF-4 و GF-5 - مشابه آنالوگ های SM و SN .
علاوه بر این ، به عنوان بخشی از الگوی ISLAC برای اتومبیل های ژاپنی با موتورهای دیزلی  ، آنها به طور جداگانه از کلاس JASO DX-1 استفاده می کنند. این مارک روغن اتومبیل موتورهای خودروهای مدرن را با کارایی بالا در اختیار شما قرار می دهد.
 

 

تصویب تولید کنندگان خودرو برای انواع روغن موتور

سیستم سازی API و ACEA شامل مهمترین درخواست های هماهنگ بین شرکت های تولید کننده مواد نفتی و مواد افزودنی و سازندگان خودرو است. از آنجا که ساختار موتورهای مارک های مختلف تفاوت هایی در بین خود دارند ، شرایط فعالیت مواد نفتی در آنها کاملاً مشابه نیست. برخی از تولید کنندگان اصلی موتور طرح طبقه بندی روغن موتور خود ، به اصطلاح تحمل و فشار ، را تکمیل کرده اند و سیستم طبقه بندی ACEA را تکمیل می کنند.
 
این تولید کنندگان موتور: VW ، مرسدس بنز ، فورد ، رنو ، BMW ، GM ، پورشه و فیات ، معمولاً هنگام انتخاب ماده روغنی برای استفاده در موتور از مصوبات خود استفاده می کنند. دستورالعمل کار خودرو مشخصات کتبی اجباری است ، و پلاک های آنها درج شده به برچسب ماده روغن ، کنار ارزش کلاس عملکرد آن ، اعمال می شود.
 
معروف ترین و اغلب مورد استفاده ترین مجوزهایی را که در اسامی روی ظروف دارای مواد روغنی برای موتور وجود دارد ، در نظر بگیرید و تشخیص کنید.
 
VW 500.00 - روغن برای واحدی با خاصیت صرفه جویی در مصرف انرژی (SAE 5W-30 ، 10W-30 ، 5W-40 ، 10W-40 و غیره) 
VW 501.01 - تمام فصول  که برای استفاده در موتورهای بنزینی بدون عارضه تولید شده است.
2000 ، و VW 502.00 - برای خودرو هایی که دارای turbines هستند.
 
تصویب VW 503.00 تصریح می کند که این ماده روغنی برای موتورهای بنزینی با خصوصیات ویسکوزیته SAE 0W-30 و با فاصله چند برابر تغییر (حداکثر سی هزار کیلومتر) است .
روغن موتور با تحمل VW 504.00  هنگامی استفاده شود که سیستم اگزوز با وسیله خنثی کننده با سه فیلتر وجود دارد.
 
برای خودروهای فولکس واگن ، آئودی و اسکودا با موتورهای دیزلی ، گروهی از مواد روغنی با تأیید VW 505.00 برای موتورهای TDI تولید شده قبل از سال 2000 ارائه شده است .
 
VW 505.01 برای موتورهای PDE با نازل پمپ توصیه می شود.
 
روغن موتور با خاصیت صرفه جویی در مصرف انرژی از کلاس چسب 0W-30 با تأیید VW 506.00 دارای فاصله تخلیه طولانی تر است (برای واحدهای V6 TDI تا سی هزار کیلومتر ، با چهار سیلندر TDI تا 50،000). توصیه می شود برای موتورهای دیزلی با آخرین نسل (برای سال 2002 به بعد) اعمال شود.
برای موتورهای دارای turbines و نازل های پمپ ، به PD-TDI توصیه می شود روغن را با وضوح VW 506.01 که دارای فاصله تخلیه تمدید شده مشابه است ، بریزید .
 

مجوز برای اتومبیل های مرسدس

نگرانی مرسدس بنز برای روغن موتور، نیز مصوبات خاص خود را دارد. به عنوان مثال ، روغن موتور با ارزش MV 229.1 برای موتورهای دیزلی و بنزینی مرسدس در نظر گرفته شده است که از سال 1997 تولید شده اند.
تأیید MB 229.31 بعداً و مطابق با سیستم سازی SAE 0W- ، SAE 5W- با یک مورد محدود کننده دیگر به مرحله اجرا درآمد.
MB 229.5 یک ماده روغنی با خاصیت صرفه جویی در مصرف انرژی است و عمر آن طولانی تر است ، هم برای موتورهای دیزلی و هم بنزین.
 
گواهینامه ها و مصوبات خودرو
صدور گواهینامه و تاییدیه های سازندگان خودرو
 

تحمل روغن موتور BMW

BMW Longlife-98 - این مجوز دارای روغن هایی است که برای ریختن در موتور خودرو طراحی شده اند ، که از سال 1998 تولید شده اند. مطابق با الزامات اساسی ACEA A3 / B3.
برای موتورهایی که در پایان سال 2001 تولید شدند ، توصیه می شود از یک ماده روغنی با تأیید BMW Longlife-01 استفاده کنید .
ویژگی BMW Longlife-01 FE ، استفاده از روغن های اتومبیل را هنگام کار در شرایط دشوار امکان پذیر می کند.
BMW Longlife-04 امکان استفاده از روغن اتومبیل را هنگام کار در شرایط دشوار فراهم می کند. BMW اجازه استفاده در موتورهای خود را می دهد.
 

تحمل روغن موتور رنو

RN0700 در سال 2007 با توجه به نیازهای اساسی معرفی شد: ACEA A3 / B4 یا ACEA A5 / B5. رنو RN0710 درخواستهایی را برای ACEA A3 / B4 انجام می دهد ، و Renault RN 0720 برای ACEA C3 و رنو های اضافی اضافه می شوند. تصویب RN0720 برای استفاده در موتورهای دیزلی از نوع مدرن با فیلترهای دوده ساخته شده است.
 

روغن موتور فورد

 
ماده نماینده SAE 5W-30 با تأیید Ford WSS-M2C913-A برای اولین بار و فرآیند تغییر سرویس استفاده می شود.
این ماده روغنی کاملاً با سیستم سازی ILSAC GF-2 ، ACEA A1-98 و B1-98 و الزامات افزایشی فورد مطابقت دارد.
 
یک ماده روغنی با تأیید Ford M2C913-B برای اولین بار تغییر کاربری یا سرویس در موتورهای بنزینی و دیزل مورد نیاز است . مطابق با تمام الزامات ILSAC GF-2 و GF-3 ، ACEA A1-98 و B1-98.
 
قطعنامه فورد WSS-M2C913-D در سال 2012، با این تحمل ماده روغنی از راهنمایی برای تمام موتورهای دیزل در فورد معرفی شد، شما می توانید نه تنها برای مدل های فورد کا TDCI، که تا سال 2009  منتشر می شوند که بین سالهای 2000 و مورد استفاده 2006 استفاده کنید ، از آنجا که آنها امکان افزایش فاصله برای تغییر و سوخت گیری با مخلوط دیزل بیولوژیکی یا سوخت گوگرد بالا را دارند.
 
ماده روغنی که دارای تأییدیه Ford WSS-M2C934-A است اجازه افزایش فاصله تغییر را می دهد و برای ریخته گری در دستگاه با موتور دیزل و فیلتر ذرات (DPF) استفاده می شود. ماده ای که با سیستم سازی Ford WSS-M2C948-B ساخته شده در ACEA C2 (برای موتورهای دیزلی و بنزین با یک دستگاه کاتالیزوری) مطابقت دارد . این تأیید نیاز به مواد نفتی با خاصیت ویسکوزیته 5W-20 و کاهش تشکیل دوده دارد.
روغن موتور

 

نتیجه گیری

هنگام انتخاب یک ماده روغنی ، لازم است نکات مهم را به خاطر بسپارید - این انتخاب صحیح پر کردن مواد شیمیایی مناسب (مواد معدنی ، مصنوعی یا نیمه مصنوعی) ، پارامتر سیستم سازی برای خصوصیات ویسکوزیته ، و در اختیار داشتن اطلاعات مربوط به نیازهای بسته افزودنی (نصب شده در کلاس های API و ACEA) است.
 
علاوه بر این ، روی بسته بندی ، اطلاعاتی وجود دارد که مارک خودرو و محصول مناسب نوشته شده است. همچنین ارزش افزودن اطلاعات اضافی در مورد روغن موتور را با دقت می بینید. به عنوان مثال ، برچسب Long Life نشان می دهد که روغن مناسب برای ماشینهایی با فواصل تغییر سرویس طولانی است. از میان خواص غیرمعمول چند ترکیب ، ما سازگاری را با موتورهایی که دارای توربو شارژ ، یک کاناله داخلی ، خنک کننده گازهای چرخشی و فرایند کنترل مراحل زمان بندی هستند ، تفکیک می کنیم.

نظرات

در ادامه بخوانید...

دلایل کم کردن روغن موتور خودرو

در

دلایل کم کردن روغن موتور خودرو

اگر از موتور خودرو در برابر دما و فشار بالایی كه در زمان احتراق حاصل می‌شود محافظت نكنید، قطعات فلزی بسیاری كه با هم تماس دارند، ساییده می‌شوند و خیلی زود از كار می‌افتند.

زمانی كه موتور خودرو روشن است، دما در محفظه احتراق به حدود 2500 درجه سانتی‌گراد می‌رسد، فشار بالا و ضربه حاصل از احتراق را هم اگر به آن اضافه كنید، خواهید دید كه بی‌شك موتور خودرو نیازمند حفاظت در برابر این گرما و اصطكاك است

تعویض روغن، بهترین راه برای كاركرد مناسب موتور خودرو با بازده بالاست كه خوشبختانه این نوع محافظت، كم‌هزینه و آسان است. بسادگی می‌توان با تعویض روغن موتور در زمان مناسب امكان روان كار كردن قطعات را فراهم كرد.تعویض روغن موتور، ضروری‌ترین كاری است كه می‌توانید برای ادامه كار موفقیت‌آمیز موتور خودرو انجام دهید.

کم کردن روغن موتور در خودرو از مسائلی می باشد که از دید کارشناسان خودرو امری طبیعی و لازم است و از دید مصرف کنندگان خودرو امری غیر معمول و نشانه های از خرابی موتور خودرو است.از نگاه کارشناسان و مکانیک های خودرو کم شدن روغن موتور با توجه به ذات موتور و کارکرد آن در شرایط مختلف و به دلیل بالا رفتن حرارت در خودروها امری عادی تلقی شده به طور مثال خودروهایی که در اتومبیل رانی از آنها استفاده می گردد با توجه به کارکرد موتور خودرو در دمای بالا و نیز فشار و راندمان بالا و سخت تر شدن شرایط کاری موتور میزان تبخیر روغن موتور بیشتر بوده و این امری طبیعی است. هر کارخانه سازنده خودرو علاوه بر معرفی روغنی برای خودرو خود به عنوان مثال کارخانه پژو برای مدل های 206 از روغن توصیه شده توتال استفاده می کند و از حد مجاز و تعریف شده ای برای کاهش میزان روغن خودرو در مصافتی خاص مشخص گردیده است که اکثرا مصرف کنندگان به آن توجهی نمی کنند.

به عنوان مثال شرکت مرسدس بنز برای مدل های ۴۵۰

 کاهش روغن به میزان ۱٫۵ تا ۲٫۵ لیتر در هر ۱۰۰۰ کیلومتر را مجاز دانسته ولی اغلب مصرف کنندگان این میزان کاهش را دلیلی بر عدم مرغوبیت روغن دانسته و اقدام به تعویض کامل روغن می کنند حال آنکه کاهش کاملاً طبیعی است و می توان با اضافه نمودن روغنی از همان نوع وبه همان مقدار آن را برطرف نمود

دلایل اصلی کم کردن روغن موتور

بطور کلی برای کم کردن روغن موتور سه علت را می توان بر شمرد:

معمولاً ده تا بیست درصد روغن خروجی از طریق کارتر جداره سیلندر می سوزد و از موتور خارج می شود، این مقدار کاهش حدود mm3/round ۰٫۰۶ می باشد. که با در نظر گرفتن دور موتور ۴۰۰RPM و سرعت صد کیلومتر در ساعت، حدود CM3 ۱۵۰ روغن در هر ۱۰۰۰ کیلومتر خارج می گردد.

در موتور های احتراق داخلی (شما می توانید در بخش مقالات کامل از انواع موتور ها و سیستم های آن اطلاع پیدا کیند) به دلیل بالا بودن دمای سیستم ، مقداری از روغن موجود درون کارتر تبخیر شده. برای مثال برای بسیاری سوال پیش آمده است که دلیل بالا بودن حرارت و بالا بودن آمپر آب در خودرو هایی همانند پژو چیست؟ جواب در این است موتورهایی با احتراق داخلی برای عدم خام سوزی و نیز مشکل در سیستم احتراق نیاز مبرم به دمای مناسب دارند و در غیر اینصورت مصرفی بالاتر از حد و نیز عدم استفاده از قدرت مناسب در خودرو را منجرب می شود. ( سیارک)

به هر صورت مجموع کاهش مجاز روغن در ۱۰۰۰ کیلومتر حدود ۲/۱ لیتر می باشد که در بعضی از خودرو ها به دلیل شرایط کاری سخت تر این میزان حتی ممکن است به 2/5 لیتر در هر ۱۰۰۰کیلومتر نیز برسد .به هر شکل می باید این میزان کاهش با سرریز نمودن روغنی از همان نوع توصیه شده توسط سازنده و موجود درون کارتر، جبران گردد.

دلایل نگران کننده کم کردن روغن موتور خودرو

علاه بر عوامل کم کردن روغن موتور در بعضی از مواقع به دلیل پاره ای اشکالات میزان کم شدن روغن موتور افزایش می یابد. که باید با دقت به آن توجه کرد و در جهت رفع آن اقدام کرد.

سطح روغن از محدوده مجاز بالاتر است در این حال باید روغن را تا زیر حد مجاز بالایی تخلیه نمود.

روغن با ویسکوزیته نامناسب و کمتر از توصیه سازنده خودرو انتخاب شده است ،روغن باید تخلیه شود و روغن مناسب جایگزین گردد.(شما در بخش مقالات یا پیوست ها می توانید اطلاعات جامعی در باره روغن و اصطلاحات آن کسب نمائید.)

دمای روغن از حد نرمال بالاتر رفته است باید اشکالات مکانیکی را مورد توجه قرار داد.

روغن از طریق آب بندها ی میل سوپاپ و میل لنگ به بیرون نشت می کند اشکالات آب بندها باید بر طرف گردد.

رینگ پیستون دچار سائیدگی یا چسبندگی شده اند، رینگ ها و پیستون ها باید تعمیر یا تعویض شوند.

گاید و ساق سوپاپ ها دچار چسبندگی شده اند، در اینصورت قطعات باید تعویض شوند.

آب بندی و سوپاپ ها در حالت بسته دچار اشکال است . باید سوپاپ ها و نشیمنگاه آنها را مورد برسی و توجه قرار داد.

ویسکوزیته روغن بایدمطابق توصیه سازنده خوردو انتخاب شده است . ولی به دلیل محدوده وسیع طول هیدروکربورهای موجود در روغن ، هیدروکربورهای کوتاه تر سبک تر و سریعاً تبخیر می شوند و میزان روغن ها کاهش می یابد.

در انتها با توجه شرایط و نیز نحوه کارکرد خودرو به طور مرتب سطح روعن موتور خودرو را توسط گیج(گژ) روغن چک نمائید و برخلاف تصور رنگ روغن نشان از کیفیت روغن موتور نیست و یکی از خاصیت های روغن موتور تمیز کردن و دوده زدایی می باشد و در اصل باید خاصیت روغن بررسی گردد.

وظایف روغن موتور در خودرو

كاهش اصطكاك قطعات متحرك موتور

كاهش سایش قطعات موتور

خنك نمودن قطعات داخلی موتور

تمیز نگهداشتن قطعات داخل موتور از دوده و تركیبات حاصل از تجزیه روغن و رسوبات بین قطعات

آب بندی كامل بین سیلندر و پیستون

محافظت قطعات موتور در مقابل خوردگی

در ضمن بر روی هر ظرف از روغن حروفی نوشته شده است که نمادی از میزان کیلومتر مورد استفاده و موثر آن است.البته فراموش نشود که تمامی نکات ذکر شده بسته به شرایط استفاده و محیط تغییر می کند. ( سیارک)

  در سیارک بخوانیم:

میتسوبیشی الکتریک برای خودروهای بدون آینه سیستم تشخیص اشیا ساخت

همکاری اینتل و وایمو برای ساخت ماشین های خودران هوشمند

هیوندای برای خودروهای مجهز به سانروف پانورامای خود ایربگ سقفی طراحی می کند

تولید هوندای برقی در هند

خودروی جدید کیا

نظرات

در ادامه بخوانید...

نبرد چراغ‌ های هدلایت:چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

در

(سیارک) : مطمئنا صنعت خودرو به میزان زیادی تکامل یافته است و به همراه این تکامل ، چراغ‌ های جلوی خودرو نیز به سطح بالاتری رسیده‌اند، خودرو سازان تاثیر چراغ‌ های هالوژن یا HID را بر روی مدل‌های خود تجزیه و تحلیل کرده‌ و به یک گزینه جدید رسیده‌اند: چراغ های LED. حداقل روی کاغذ به نظر می‌رسد که LED‌ ها راه‌حلی برای تولید انبوه خودرو ها باشند اما چندین نقطه ضعف هم وجود دارد که می‌تواند چشم‌انداز جهانی در مورد این نوع تکنولوژی را تغییر دهد.

چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

 توصیف اصول نحوه عملکرد چراغ‌ های ال‌ای‌دی بسیار سخت است اما به شکل خلاصه می‌توان گفت که آنها به حرکت الکترون‌های منفی به سمت "حفره‌های" مثبت در سرتاسر یک نیمه‌هادی متکی هستند. زمانی که یک الکترون ازاد در یک حفره می‌افتد که در سطح انرژی پایین تری قرار دارد، انرژی خود را از دست می‌دهد که باعث آزاد شدن یک فوتون (کوچکترین ذره تشکیل دهندۀ نور) می‌شود، این فرآیند الکترولومینانس  (برق‌درخشی) نامیده می‌شود.(سیارک)

اگر این فرآیند هزاران بار در ثانیه تکرار شود شاهد یک نور روشن مداوم خواهید بود که از سطحی حدود 2 میلی‌متر ساطع می‌شود دیود ساطع‌کننده نور (LED‌).

مهمترین نکته  در مورد چراغ‌ های LED این است که در مقایسه با لامپ‌های هالوژن کلاسیک به توان بسیار پایینی نیاز دارند. به عنوان مثال LED‌هادر تویوتا پریوس و چندین نوع خودرهای هیبریدی که در آنها برق نقش کلیدی ایفا می‌کند مورد استفاده قرار گرفته‌اند لزوما نه برای چراغ‌ های جلو. اولین واحدهای LED در خودروی آئودی R8 مدل 2004 مورد استفاده قرار گرفتند.

به طور کلی چراغ‌ های LED از نظر میزان تابندگی بین لامپ‌های هالوژن و HID قرار می‌گیرند اما پرتوهای متمرکزتری تولید می‌کنند و همچنین در اشکال مختلف تولید می‌شوند.

همچنین  LED‌ها به لطف اندازه کوچک خود امکان دستکاری زیادی دارند، تولید کنندگان قادرند انواع اشکال و مجموعه‌های مختلف را تولید کنند به نحوی که کاملا با مدل‌های خودرو های آنها تطابق داشته باشد و نیاز به رفلکتورهای زشت نیست.

 

چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

 

چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

اما نیاز است که چند مسئله را روشن کنیم. به عنوان مثال اگرچه LED‌ها هنگام روشن شدن همانند لامپ‌های هالوژن حرارت منتشر نمی‌کنند، اما زمانی که جریان برق از آن عبور می‌کند مقدار زیادی گرما در پایین امیتر (عمدتا چیپ یا تراشه) تولید می‌شود و در نتیجه خطر بالقوه‌ای برای قطعات و کابل‌های اتصال مجاور به همراه دارد. به همین دلیل است که چراغ‌ های LED به سیستم‌های خنک‌کننده مانند هیت‌سینک یا فن نیاز دارند تا از ذوب شدن آنها جلوگیری شود.

فراموش نکنید که این سیستم‌های خنک‌کننده در محفظه موتور قرار دارند که محیط خنکی برای سایر سیستم‌ها به منظور حفظ درجه حرارت مناسب و معقول نیست. به همین دلیل طراحی و پیاده‌سازی چراغ‌ های LED برای خودرو ها دشوارتر است و بنابراین گران‌تر از HIDها خواهند بود.(سیارک)

چرا در LED‌های روشن در روز یا چراغ عقب از هیت‌سینک استفاده نمی‌شود؟ ساده است چرا که هیچ کس برای حرکت در تاریکی به آنها متکی نیست. بنابراین نیاز نیست که همانند چراغ‌ های جلو قدرتمند باشند و این بدین معنی است که جریان عبوری از این چیپ‌ها آنقدر نیست که باعث ایجاد مشکلات حرارتی شود.

به طور خلاصه در مورد LED‌ها می‌توانیم بگوییم که:

مزایا:

اندازه کوچک، امکان سفارشی‌سازی در شکل‌های مختلف را فراهم می‌کند.

مصرف انرژی بسیار پایین

روشن‌تر از چراغ‌ های هالوژنی و ارائه نور گرم‌تر نسبت به HIDها

معایب:

هزینه تولید بالا

ایجاد حرارت بالا در اطراف قطعات مجاور

طراحی دشوارتر و کنار آمدن با دمای بالای محفظه موتور

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

نبرد چراغ‌های هدلایت: هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل در مقابله با هم

در

(سیارک) : آنچه که اکنون برای ما چیزهای رایج و معمولی است زمانی دستاوردهای عمدۀ تکنولوژی و فناوری بودند. زمانی بود که اضافه کردن یک پیچ ساده و یا تغییر شکل اجزای خاص منجر به نوآوری‌های قابل  توجهی می‌شد که سالها بعد این نوآوری‌ها خودشان پایه‌ای برای پروژه‌های پیشرفته‌تر شدند.بیایید در این پست نگاهی به چراغ‌ های جلو خودرو بیندازیم.

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

اگرچه کل صنعت خودرو سازی از ال‌ای‌دی استفاده می‌کند اما تعداد کمی از مردم می‌دانند که چگونه آنها از لامپ‌های ساده استیلنی در دهه 1880 تکامل یافته و بردهای ال‌ای‌دی بسیار پیچیده امروزی تبدیل شدند. علاوه بر این محققان دائما بر روی ایده "چراغ جلو" کار می‌کنند و تلاش می‌کنند که به پیشرفت‌های جدیدی دست یابند که به وضوح باعث برتری محصولات آنها نسبت به رقبا شود. چراغهای لیزری نیز از همین نمونه هستند اما قبل از بحث در مورد آنها باید سیستم‌های رایج که به وفور استفاده می‌شوند را نیز بررسی کنیم.

قصد نداریم که در مورد تاریخچه چراغ جلو صحبت کنیم چرا که قبلا این کار را انجام داده‌ایم، در عوض تلاش می‌کنیم بر روی چهار نوع تنظیمات عمده که امروزه به کار می‌روند تمرکز کنیم و ببینیم آنها چه هستند. بنابراین سعی می‌کنیم در مورد مزایا و معایب هر یک از آنها صحبت کنیم، اگرچه مردم به طور کلی اعتقاد دارند که همیشه جدیدتر بهتر هم است، که اغلب هم همین طور است. ممکن است برخی از شما با این ایده موافق باشید و برخی نیز مخالف باشید، بهر حال هر یک از این چهار نوع چراغ جلو خصوصیات مثبت و منفی خاص خودش را دارد. پس بیایید نگاهی به آنها بیندازیم.

چراغ‌ های جلو هالوژنی

چراغ‌ های هالوژنی در حال حاضر در جهان خودرو ها بیشترین کاربرد را دارند و همانطور که می‌دانید این بخاطر مزیت اصلی آنها است: نصب آسان و ارزان.(سیارک)

 

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

اساسا یک لامپ هالوژن در شرایط عالی عمری حدود 1000 ساعت دارد و هزینه جایگزینی آن در مقایسه با سایر انواع دیگر بسیار پایین است (حدود  دلار30 برای یک مجموعه مناسب). با این حال لامپ‌های هالوژن کم کم در حال تبدیل شدن به گزینه دوم برای شرکت‌های خودرویی در سرتاسر جهان هستند. اما چرا؟ هالوژن دقیقا هم‌معنی با بهره‌وری نیست و برای درک بهتر توضیح خواهیم داد که یک لامپ هالوژن چگونه کار می‌کند.

اول اینکه از یک شیشه ساخته شده است که در مقابل دماهای بسیار بالا مقاوم است، بعلاوه یک گاز که معمولا ترکیبی از آرگون و نیتروژن است و یک عدد رشته تنگستن. به منظور تولید نور، رشته تنگستن از طریق باتری خودرو جریان برق دریافت کرده و تا دمایی حدود 2500 درجه سلسیوس گرم می‌شود و شروع به درخشش می‌کند (فرآیند تابش یا دماشیدگی).

زمانی که لامپ هالوژن به اواخر عمر خود نزدیک می‌شود تنگستن بخار می‌شود و بر روی شیشه آن رسوب می‌گیرد و باعث پارگی رشته تنگستن می‌شود و قابلیت عملکرد آن از بین می‌رود .

 

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

 

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

اما این زیاد مسئله مهمی نیست، بزرگترین مشکل این است که در حین تولید نور، این لامپ همچنین مقدار زیادی گرما تولید می‌کند که اساسا به صورت انرژی هدر می‌رود.(سیارک)

یک مشکل بزرگ دیگر که اغلب لامپ‌های هالوژن دارند نحوه واکنش آنها با مواد مختلف است. به عنوان مثال زمانی که لامپ معیوب را تعویض می‌کنید، مراقب باشید که به شیشه لامپ جدید دست نزنید! روغن و چربی روی انگشتان دست شما به شیشه کوارتز می‌چسبد و باعث می‌شود که گرما به طور یکنواخت پخش نشود و عمر لامپ به شدت کاهش می‌یابد.

با این حال لامپ‌های هالوژنی مزایایی دارند که باعث می‌شود تبدیل به گزینه اول برای اکثر خودرو سازان شوند: با حداقل میزان هزینه نور مناسبی تولید می‌کنند، در اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند که بدین معنی است که می‌توان این لامپ‌ها را در مدل‌های مختلف خودرو نصب کرد، همچنین خودروسازان می‌توانند نسخه‌های چندتایی از انها بسته به نوع و ابعاد بدنه خودرو تولید کنند.

اگر بخواهیم به طور خلاصه صحبت کنیم می‌توانیم جوانب مثبت و منفی لامپ‌های هالوژن را به شکل زیر بیان کنیم:

مزایا:

- تعویض آسان

- تولید ساده

- ابعاد مختلف

- مقرون به صرفه

معایب:

- به هدر رفتن انرژی

- نیاز به مراقبت اضافی

ادامه در پست  های آینده

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

نبرد چراغ‌ های هدلایت :چراغ‌ های HID (زنون)

در

زنون یا هدلایت ؟زنون بهتر است یا هدلایت ؟در این مقاله سعی داریم با مقایسه تکنولوژی چراغ‌ های هدلایت ، چراغ های زنون و هدلایت به این سوال ها پاسخ دهیم . 
چراغ های زنون یا لامپ‌های زنون که به شکل رسمی به عنوان چراغ‌ های تخلیه با شدت بالا چراغ های HIDS خوانده می‌شوند، معمولا به عنوان یک گزینه کارآمدتر برای چراغ های خودرو شناخته می‌شوند که عمدتا به خاطر گرمای رنگ و حجم نور تولید شده توسط انها است.  

چراغ های زنون

 

 

اولین نسل از چراغ‌ های زنون

اولین نسل از چراغ‌ های زنون در خودروی BMW سری 7 در سال 1991 ظهور یافتند و به آرامی تبدیل به گزینه شماره یک برای بسیاری از کمپانی‌های خودرو سازی شدند، اگرچه از اعلام آن به عنوان یک تجهیزات استاندارد اجتناب شده است.چراغ‌ های HID بسیار شبیه لامپ‌های نئون هستند. یک لوله محصور پر از گاز که در هر انتهای آن یک الکترود برای عبور جریان الکتریکی وجود دارد.

در زمینه‌های کاربرد در خودرو، لامپ HID، با استفاده از یک کوارتز شفاف، الکترودهای تنگستن و مخلوطی از گازها که توسط ولتاژ بالای جریان الکتریکی عبوری بین دو الکترود تحریک می‌شوند.علیرغم نام معمول مورد استفاده برای آنها، HIDها از یک مخلوط متال-هالید استفاده می‌کنند و در حین راه‌اندازی فقط متکی به زنون هستند. دلیل آن این است که یکی از مشکلات اصلی در لامپ‌های HID مقدار زمان لازم برای گازهای موجود برای رسیدن به دمای عملیاتی و ارائه نور قوی است.

فرآیند تابش نور در لامپ‌های HID در سه مرحله رخ می‌دهد: ابتدا فاز احتراق، یک پالس ولتاژ بالا تولید یک جرقه می‌کند که گاز زنون را یونیزه کرده و یک تونل از جریان بین الکترودها ایجاد می‌شود، سپس درجه حرارت لامپ به سرعت بالا می‌رود که باعث تبخیر نمک‌های فلزی می‌شود که باعث کاهش مقاومت بین دو الکترود می‌شود؛ در نهایت بالاست به عملیات مداوم سوئیچ کرده و میزانی توان مداوم ارائه می‌کند به نحوی که قوس الکتریکی سوسو نمی‌زند.در ادامه مقاله به تفاوت هدلایت و زنون از نطر مزایا و معایب هدلایت می پردازیم.

 

 

مزایا

اول اینکه چراغ‌ های زنون از نظر حجم نور تولیدی در مقایسه با چراغ‌ های هالوژن کارآیی بیشتری دارند. البته اگر زاویه نور به درستی تنظیم نشود می‌تواند به عنوان یک شکست بخصوص از نقطه نظر ترافیک ورودی بزرگ در نظر گرفته شود، (اغلب زمانی که کیت‌های موجود در بازار به شکل اشتباه نصب شوند یا از کاسه‌ چراغ‌ هایی استفاده شود که برای HIDها طراحی نشده‌اند).

طبق آمار رسمی، یک لامپ زنون 3000 لومن و mcd/m2 90 تولید می‌کند، در حالی که یک لامپ هالوژن 1400 لومن و mcd/m2 30 تولید می‌کند.البته لامپ‌های زنون کم کم در اندازه‌ها و نسخه‌های مختلف در دسترس قرار گرفته‌اند، به خصوص به منظور استفاده در مدلهای مختلف خودرو.

 یکی دیگر از نکات مثبت چراغ‌ های زنون این است که عمر نسبتا طولانی دارند که بسیار بیشتر از لامپ‌های قبلی یعنی لامپ‌های هالوژن هستند: تخمین زده می‌شود که در شرایط عادی عمر عملیاتی آنها حدود 2000 ساعت است.

بهره‌وری می‌تواند یکی دیگر از مزایا در هنگام انتخاب HID به جای چراغ‌ های هالوژن باشد. اگرچه این چراغ‌ ها به توان بیشتری در شروع نوردهی نیاز دارند اما پس از آنکه به دمای عملیاتی رسیدند، بسیار کم‌مصرف‌تر از لامپ‌های استاندارد هستند؛ که این به معنی تحمیل بار کمتر به دینام و همچنین گشتاور کمتر موتور جهت تامین برق است. با این حال به سختی می‌توانید تفاوتی در مصرف سوخت مشاهده کنید (شاید یک اونس سوخت در هر ساعت)، اما اگر طرفدار محیط زیست هستید آگاهی از این موضوع نیز می‌تواند برای شما جالب باشد.

 

چراغ های زنون

 

چراغ های زنون

چراغ های زنون

 

 

معایب

 خوب بدیهی است که هزینه بیشتری نسبت به لامپهای هالوژن (شامل نگهداری) دارند و همچنین پیچیده‌تر نیز هستند، چرا که به دستگاهی به نام بالاست نیاز دارند که یک در واقع یک خازن است که ولتاژ بالای مورد نیاز برای عملکرد HIDها را ایجاد و تنظیم می‌کند.

فراموش نکنید که این چراغ‌ ها به چند ثانیه زمان برای رسیدن به روشنایی کامل نیاز دارند، و به همین دلیل است که به عنوان نور بالای جداگانه مناسب نیستند. در برخی از خودروها از HID به عنوان نور پایین و لامپ‌های استاندارد جداگانه برای نور بالا استفاده می‌شود. در مدل‌های بالاتر واحد HID به هر دو شکل کار می‌کند (که به اشتباه زنون خوانده می‌شود) و از یک سایه مکانیکی درون رفلکتور به منظور تغییر جهت پرتوی نور استفاده می‌شود.

برخی‌ از چراغ‌ های زنون می‌توانند اثرات سوئی بر سلامت انسان داشته باشند، چرا که برخی از آنها حاوی مواد سمی مانند جیوه فلزی هستند. برخی از کشورها اقدامات ویژه‌ای برای منع استفاده از آنها اعمال کرده‌اند، اما این فقط منجر به هزینه‌های تولید و تعمیر بالاتر خواهد شد.

نهایتا اینکه میزان تابش خیره‌کننده تولید شده توسط چراغ جلو ممکن است برای سایر رانندگان حاضر در مسیر آزار دهنده باشد (بخصوص ترافیک روبرو)، بنابراین باعث افزایش تعداد تصادفات و مرگ و میر جدای از سرعت زیاد و مشکلات فنی می‌شود.(سیارک)

 

 

مزایا و معایب چراغ‌های زنون

مزایا:

- طول عمر بیشتر نسبت به چراغ‌ های هالوژن

- کارآمدتر از چراغ‌ های هالوژن هستند زیرا توان کمتری مصرف کرده و نور بیشتری تولید می‌کنند.

- دید بهتر برای راننده

معایب هدلایت 

- تابش خیره‌کننده بیش از حد و در نتیجه ایجاد مشکلات بالقوه برای ترافیک روبرو

- هزینه‌ بالا

- سیستم پیچیده نسبت به لامپ‌های هالوژن

- مواد مضر که در آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد

- به منظور رسیدن به روشنایی کامل به چند ثانیه زمان نیاز دارند

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

BMW و آئودی به سختی در تلاشند تا چراغ‌ های لیزری را گسترش دهند

در
چراغ‌ های لیزری خودرو

 

چراغ‌ لیزری خودرو چیست

BMW و آئودی به سختی در حال تلاش هستند که چراغ‌ های لیزری را گسترش دهند، فناوری جدید که 1000 برابر بهتر از چراغ‌ های LED است و در عین حال بسیار جمع و جورتر است. احتمالا می‌دانید که لیزر چیز بسیار خطرناکی است و فقط می‌توانند منطقه‌ای به اندازه عرض یک سکه را روشن کنند. پس چراغ‌ های لیزری چگونه می‌توانند تبدیل به یک ایده مناسب جهت پیاده‌سازی در خودرو ها شوند؟

همانند چراغ‌ های زنون که قبلا به آن اشاره شد، تکنولوژی جدید در اینجا نیز از لیزر فقط به عنوی بخشی از فرآیند تولید نور استفاده می‌کند. در واقع شما زمانی که از نور بالای خودرو استفاده می‌کنید یک مجموعه لیزری با قدرت بالا و لنزهایی در مقابل آن نخواهید داشت که همه چیز را در مقابل خود می‌سوزاند!

طبق توضیحات BMW، سستم آنها از سه لیزر آبی استفاده می‌کند که در پشت مجموعه چراغ جلو تعبیه شده است و به مجموعه کوچکی از آینه‌ها می‌تابد که انرژی آنها بر روی لنزهای کوچک حاوی گاز فسفر زردرنگ متمرکز شده است. این ماده در تماس با پرتوهای لیزر نور سفید بسیار روشن تولید می‌کند که نور حاصل از آن به سمت چراغ جلو منعکس می‌شود. پس اساسا شما به نور تولید شده توسط فسفر نگاه می‌کنید نه خود لیزر، که باعث می‌شود بتوان از این سیستم در جاده استفاده کرد.

حال اگر چراغ جلو آسیب ببیند یا از فوکوس خارج شود چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ به گفته شرکت BMW این سیستم به صورت خودکار خاموش خواهد شد.

چراغ‌ های لیزری خودرو

نور تولید شده در این پروسه می‌تواند تا 1000 برابر بیشتر از LED‌ها باشد در حالیکه از دوسوم توان آنها (یا حتی نصف) استفاده می‌شود. و به لطف وجود فسفر، درجه رنگ نور (5.500 تا 6.000 کلوین) کاملا به نور طبیعی روز (حدود 6.500 کلوین) نزدیک است.(سیارک)

چراغ‌ های لیزری جدا از قدرت بیشتر نسبت به نور LED‌، می‌توانند فاصله‌ای حدود دو برابر را روشن سازند و به اندازه کافی کوچک هستند که امکان بسته‌بندی و طراحی ظاهری آنها با انعطاف بیشتری همراه است.

 

چراغ‌ های لیزری خودرو

نقطه ضعفی که BMW به آن اشاره کرده است  این است که فناوری‌های آنها فقط بر روی پرتوهای بالا کار می‌کند و همان‌طور که به نظر می‌رسد این به هزینه زیاد همراه است. وجود 6 لیزر با فناوری بالا در هر چراغ (در کل 12 عدد) هزینه‌ای حدود 10000$ (7.800 €) در بر خواهد داشت. این قیمت باید شامل فناوری‌های کاهنده خودکار نیز باشد چرا که هیچ یک از رانندگان مقابل نمی‌خواهند به این خورشیدهای کوچک از فاصله 600 متری (1968 فوت) خیره شود.

فناوری لیزر شرکت آئودی نیز به شیوه‌ای کاملا مشابه عمل می‌کند، فقط در هر چراغ چهار لیزر دارد. اگر بخواهیم جمع‌بندی کنیم می‌توانیم مزایا و معایب چراغ‌ های لیزری را به شرح زیر خلاصه کنیم:

 

مزایا چراغ‌ های لیزری

- بسیار کارآمد از نظر مصرف انرژی

- بسته‌بندی بسیار کوچک

- 1000 بار روشن‌تر از چراغ‌ های LED با محدودۀ دو برابر

 

معایب چراغ‌ های لیزری

- بسیار گران قیمت

- در حال حاضر نمی‌توان از آن هم برای نور پایین و هم نور بالا استفاده کرد، و نیاز به یک سیستم LED یا HID دارند

- نیاز به خنک کننده دارند چرا که حرارت ایجاد شده توسط آنها بسیار بیشتر از سیستم‌های LED است.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

آخرین فناوری‌ های پیشرفته در خدمت خودرو های قدیمی تر :کیت‌ تبدیل چراغ‌ خودرو

در

 

 

 

کیت تبدیل چراغ خودرو چیست

ممکن است عده‌ای هنوز هم خودرو قدیمی‌تر داشته باشند که بدیهی است آخرین تکنولوژی های پیشرفته بر روی آنها نصب نشده است، از جمله چراغ‌های مدرن. از آنجا که همه توانایی یا تمایل به خرید خودرو ی جدید ندارند، بازار لوازم یدکی به کمک آنها آمده و کیت تبدیل چراغ خودرو برای آنها فراهم کرده است.

مسلما اجماع عمومی در مورد چراغ‌های جلوی موجود در بازار لوازم یدکی در جهان متمدن این است که معمولا توسط افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرند که تنها هدف آنها در زندگی این است که زندگی سایر استفاده‌کنندگان از جاده را تیره و سیاه کنند! اگرچه ممکن است این ادعا بخصوص در مورد چراغ‌های (زنون یا LED‌) تا حدی صحت داشته باشد اما همیشه چنین است، با این حال استفاده از آنها در بسیاری از کشورها غیرقانونی می‌باشد.(سیارک)

این بدین معنی نیست که تمامی آنها بد هستند، هر چند اگر بخواهید خودروی خود را از طریق بروزرسانی ایمن‌تر سازید، گزینه‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید برای داشتن یک جفت چراغ جلوی بهتر آن فناوری‌ را انتخاب کنید.

رایج‌ترین کیت تبدیل موجود کیت زنون/HID هستند. توجه داشته باشید که اگر پروژکتور نداشته باشند نه تنها غیرقانونی هستند بلکه خطرناک نیز هستند (هم برای خودتان و هم برای افراد حاضر در جاده)؛ چرا که نور آنها نه تنها درخشنده‌تر از نور خورشید است بلکه به شکل دانه دانه نیز پراکنده می‌شود.

اگر می‌خواهید این مسیر را انتخاب کنید بسیار مراقب باشید و فقط دنبال کیت بروید که شامل لامپ‌هایی واقعی، بالاست، هرنسس و پروژکتور باشند. همچنین فقط در صورتی که در منطقه شما قانونی هستند از آنها استفاده کنید (همه آنها قانونی نیستند حتی اگر یک تولید کننده معتبر آنها را تولید کرده باشد) و نصب آن را به متخصص بسپارید.

نصب برخی از کیتها بسیار ساده است اما بسیاری از آنها نیاز به تغییرات گسترده در چراغ‌های جلو دارند و ترجیحا پس از شستشو و تمیز کردن چراغ‌های جلو نصب می‌شوند. وجود هر گونه ناخالصی بر روی چراغ‌های جلو می‌تواند به شدت باعث اختلال در نحوه ساطع شدن نور زنون شود و در نتیجه ایمنی بیشتر را به خطر شدید تبدیل می‌کند.

اخیرا، تعداد زیادی کیت نورپردازی LED نیز به بازار آمده است و مزایایی در مقایسه با لامپ‌های هالوژن قدیمی و لامپ‌های زنون/HID دارند.

نخست

اینکه در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود و احتمالا باعث کاهش مقدار کمی مصرف سوخت می‌شود (البته نه زیاد).

دوم

اینکه آنها معمولا با دوام‌تر از سایر چراغ‌های جلو هستند (حتی اگر فابریک کارخانه نباشند)، البته باید در نظر داشت که هر چه کیفیت بالاتر باشد هزینه نیز بالاتر است.

سوم

اینکه نیاز به سرهم‌بندی یا مونتاژ زیاد با چراغ‌های استاندارد ندارند، اما نصب آنها باید توسط یک متخصص انجام شود بخصوص به این خاطر که در هنگام روشن شدن حرارت زیادی از آنها پراکنده می‌شود.(سیارک)

تا کنون هیچ کس یک سیستم چراغ جلوی لیزری غیرفابریک برای نصب و استفاده در خودرو های قدیمی نساخته است، اما با توجه به نرخ پیشرفت فناوری و کاهش هزینه‌ها بعید نیست که در چند سال آینده تولید شوند.

پس از گفتن تمامی این موارد مجددا تکرار می‌کنیم که انتخاب مسیر چیزی است که بستگی به شما دارد. اگر تصمیم به بروزرسانی اتومبیل کهنه یا قدیمی خود دارید تا آن را به چراغ‌های LED یا زنون مجهز کنید ابتدا باید ببینید که آیا در منطقه شما قانونی است یا خیر. سپس احتمالا باید به کتابچه راهنمای مالک خودرو مراجعه کنید و ببینید که آیا سیستم برق آن به شما این امکان را می‌دهد که بدون زحمت لوازم اضافی به آن بیفزایید یا خیر. اگر همه چیز مناسب بود به دنبال ارزانترین کیتی که در بازار موجود است ، نروید و حتما برای خرید کیت با یک متخصص مشورت کنید.

 

مزایا کیت تبدیل چراغ خودرو

- هزینه آنها بسیار کمتر از هزینه درخواستی از سوی خودرو سازان به منظور نصب آنها به صورت یک آپشن روی خودرو است

- به طور قابل توجهی دید شما را در شب در مقایسه با چراغ‌های هالوژن ضعیف و معمولی افزایش می‌دهند.

- نیاز نیست که یک خودروی جدید خریداری کنید فقط کافی است چراغ‌های جلو را بهتر کنید.

 

معایب کیت تبدیل چراغ خودرو

- ممکن است در برخی از مناطق و ایالت‌ها ممنوع باشد

- اگر به شکل درست نصب نشوند یا اگر کیفیت آنها پایین باشد یا کیت آنها کامل نباشد، می‌توانند بسیار خطرناک باشند.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...