قیمت بنزین در کشورهای مختلف

در

در پی انتشار شایعات گران شدن بنزین و تکذیت سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، قیمت بنزین در کشورهای جهان در سه ماه آخر سال میلادی 2018 را بررسی می کنیم.

 

کشور

قیمت هر گالن بنزین به دلار

قیمت هر لیتر بنزین به تومان

نروژ 6.89 25500
ایتالیا 6.6 24400
هلند 6.48 23900
فرانسه 6.09 22500
آلمان 5.95 22000
انگلستان 5.83 21500
ژاپن 4.85 17900
کره جنوبی 4.7 17400
ترکیه 4.22 15600
مکزیک 3.95 14600
چین 3.95 14600
آفریقای جنوبی 3.94 14500
هند 3.88 14300
آمریکا 2.6 9600
روسیه 2.48 9100
عربستان 2.06 7600
ایران 0.06 1000

لیست بالا قیمت بنزین در چند کشور مختلف را نشان می دهد. نروژ گرانترین کشور برای مصرف بنزین و ایران ارزانترین است. قیمت دلاری برای گالن محاسبه شده است. هر گالن امریکا برابر 3.78 لیتر می باشد.

یکی از دلایل استفاده از وسایل نقلیه عمومی در کشورهای اروپایی بالا بودن قیمت بنزین است. برای مثال قیمت بنزین در ترکیه که خود تولید کننده نفت است به ازای هر لیتر 6.5 لیر است. حداقل حقوق در ترکیه 2,825 لیر است، یعنی اگر شخصی تمام حقوق خود را بنزین بزند می تواند 435 لیتر در ماه بنزین مصرف کند.

حداقل حقوق در نروژ ماهیانه 1600 دلار است، یک نروژی اگر تمام حقوق خود را بنزین بزند حداکثر می تواند 888 لیتر بنزین مصرف کند.

حالا در ایران حداقل دستمزد کارگر یک و نیم میلیون تومان است که به همین ترتیب یک ایرانی می تواند 1500 لیتر بنزین مصرف کند.

شاید مهمترین دلیل استفاده نکردن مردم از وسایل نقلیه عمومی ارزان بودن قیمت بنزین است.

نظرات

در ادامه بخوانید...

۷ شغل ایران که بهترین بازار کار را دارند

در


شرایط خاص اقتصادی و رکود حاکم بر کشور، پیدا کردن شغلی با درآمد مناسب را شبیه عملیات غیرممکن کرده. نرخ بالای بیکاری یکی از معضلات اساسی اقتصادی کشور است و تازه بیش از چهار میلیون دانشجو هم به زودی به این جمع متقاضیان کار اضافه می‌شود.(سیارک

در این بین اما شغل‌هایی هم است که هنوز بازار کار آنها اشباع نشده و تحولات اخیر کشور کسب و کار آنها را توسعه بخشیده. مثلا طرح تحول سلامت و افزایش بودجه سلامت کشور ظرفیت‌های جدیدی در رشته‌های مرتبط با پزشکی ایجاد کرده است. در دوران پسابرجام تعداد گردشگرانی که وارد کشور می‌شوند به طرز محسوسی افزایش یافته و گاهی هتل‌ها در مناطق گردشگرپذیر از ماه‌ها قبل رزرو می‌شود.

این یعنی مشاغلی مثل راهنمایان گردشگران خارجی می‌توانند درآمد خوبی داشته باشند. ما در ادامه هفت شغلی را که پیش بینی می‌شود در حال حاضر و آینده نزدیک بازار کاری خوبی دارند فهرست کردیم. با این حال اما رقم‌های نجومی قرارداد فوتبالیست‌ها یا درآمد خواننده‌ها را از یک شب اجرای کنسرت که سرانگشتی حساب می‌کنیم می‌بینیم الان نان در سلبریتی شدن است.

1. داروسازی

رشته داروسازی ممکن است جذابیت‌های پزشکی و دندانپزشکی را از دید خیلی‌ها نداشته باشد اما در عوض مزایایی دارد که می‌توان به عنوان یک شغل خوب و پولساز روی آن حساب کرد. دوره داروسازی عمومی 207 واحد است و حداقل 6 سال طول می‌کشد اما دانشجویان داروسازی بعد از گذراندن 140 واحد به شرط داشتن معدل بالا می‌توانند کارت انجمن داروسازان را دریافت کنند و به عنوان قائم مقام مسئول فنی داروخانه‌ها مشغول کار شوند.

بعد از فارغ التحصیلی هم فرصت‌های شغلی متعددی مثل تاسیس داروخانه و فعالیت در کارخانه‌های داروسازی پیش‌روی آنها قرار دارد. سرانه مصرف دارو هم که درست یا غلط بسیار بالاست و این عملا به نفع داروسازان است. کمتر از یک سال پیش رئیس سازمان غذا و دارو اعلام کرده بود سرانه مصرف دارو در ایران 50 دلار در سال است. این گردش مالی 4 میلیارد دلاری ظرفیت‌های قابل توجهی را درون خود دارد. البته از این نکته هم نباید گذشت که هزینه تاسیس داروخانه بسیار بالاست. میزان سود داروخانه‌ها از فروش محصولات تولید داخل 30 درصد و داروهای وارداتی 5 تا 12 درصد است. در حال حاضر حدود 12 هزار داروخانه در سراسر کشور وجود دارد.(سیارک

2. دندانپزشکی

دندانپزشکی از آن رشته‌های پر درآمد است که داوطلبان کنکور از دوران دبیرستان برای قبولی در آن برنامه‌ریزی می‌کنند. همین حالا 20 هزار دانشجوی دندانپزشکی در 66 دانشکده مشغول تحصیل هستند و پیش بینی می‌شود تا سال 1400 تعداد دندانپزشکان ما به 50 هزار نفر برسد. این یعنی با توجه به جمعیت 80 میلیونی کشور، حداقل در مناطق محروم همچنان ظرفیت و بازار کار برای این شغل وجود دارد.

البته دانشجویان این رشته برای تبدیل شدن به یک دندانپزشک عمومی باید 217 واحد درس بخوانند که همین حداقل 6 سال طول می‌کشد (دانشجویان مهندسی به طور متوسط 140 واحد می گذرانند) بعد هم به شرط گذراندن طرح اجباری خدمت در مناطق محروم، می‌توانند مطب تاسیس کنند. تجهیزات دندانپزشکی قیمت‌های بالایی دارد اما در عوض درآمد آن هم دندانگیر است.

البته، اگر کسی متخصص باشد هم طبعا درآمد بالاتری دارد. در حال حاضر تعداد دندانپزشکان عمومی ایران حدود 18 هزار نفر تخمین زده می‌شود اما متخصصان این رشته فقط 3 هزار نفر است. یعنی تقریبا به ازای هر 27 هزار ایرانی یک متخصص دندانپزشکی وجود دارد و همین شانس آنها را برای کسب درآمد بالا می‌برد.

3. طب فیزیکی و توانبخشی

کلینیک‌های فیزیوتراپی و طب فیزیکی و توانبخشی در سال‌های آینده بازار کارشان سکه خواهد بود. دلیل این مسئله هم رشد سریع جمعیت سالمند ایران است. گفته شده نرخ رشد جمعیت سالمند کشور چهار برابر نرخ رشد جمعیت است. همین حالا بیش از 7 درصد جمعیت کشور بالای 60 سال سن دارند. این جمعیت انبوه نیاز به خدمات فیزیوتراپی و توانبخشی را افزایش می‌دهد.

در عین حال مشاغل پشت میزی هم افزایش پیدا کرده و آسیب‌های ناشی از آن منجر به نیاز کشور به متخصصان طب فیزیکی می‌شود. در دنیا هم نیاز به این شغل در حال رشد است. یک وب سایت آمریکایی، فیزیوتراپیست را دومین شغل در حال رشد سریع دنیا در سال 2017 دانسته.

میانگین درآمد شاغلان این بخش در سال 2017 بیش از 85 هزار دلار بوده. البته تاسیس مطب فیزیوتراپی شرایط خاصی دارد، مثلا این که برای تاسیس در مراکز استان 6 سال و در شهرستان‌ها 3 سال سابقه کار مورد نیاز است.

4. راهنمای گردشگر

با توجه به افزایش آمار ورود گردشگران به کشور به خصوص در شهرهای گردشگرپذیر همچون شیراز و اصفهان بازار تورلیدرها به خصوص راهنمای توریست‌های خارجی بسیار داغ شده است. راهنمای گردشگر یا تورلیدر شخصی است که با آشنایی و تسلط کامل بر نقاط گردشگری یک شهر از جمله اماکن تاریخی، بازارهای تجاری، جاذبه‌های طبیعت و ... خصوصیات و تاریخچه مربوط به این اماکن را برای گردشگرانی که به آن محل سفر می‌کنند، توضیح داده و معرفی کند.

علاوه بر تورلیدرهای داخلی که حوزه کاری‌شان گردشگرانی هستند که بین شهرهای کشور سفر می‌کنند، برخی تورلیدرها هم وظیفه اطلاع رسانی و معرفی جاذبه‌های گردشگری و مدیریت سفر گردشگران خارجی از جمله برنامه‌ریزی زمانی برای گردش در شهر، رزرو هتل و ... را بر عهده می‌گیرند و می توانند با آشنایی با یکی از زبان‌های خارجی، مرجع خوبی برای توریست‌های خارجی باشند. به خصوص در سال‌های اخیر که با توجه به ترمیم چهره ایران در سطح بین الملل آمار ورود گردشگران خارجی به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است.

از سال 92 تا 95، حدود 20 میلیون گردشگر وارد ایران شده و بیش از 32 میلیارد دلار معادل 128 هزار میلیارد تومان درآمد برای صنعت گردشگری به وجود آورده است. درآمد تورلیدرها به نسبت میزان فعالیت روزانه‌شان رقم قابل اعتنایی می‌شود. به خصوص تورلیدرهای مسافران خارجی به دلار پول می‌گیرند و به ریال خرج می‌کنند.

5. مترجمی زبان‌های خاص

با ورود کشورهای غیر انگلیسی زبان مثل چین و روسیه به بازارهای اقتصادی ایران، نقش مترجمان این زبان از اهمیت بیشتری برخوردار شده است، به طوری که اکنون بسیاری از شرکت‌های بازرگانی نیاز به برقراری ارتباط با کشورهای اقتصادی مانند چین و امارات از طریق مترجمان زبان نیاز دارند، به خصوص زبان چینی که از سرسختی و ناملموس بودن آن برای مردم دیگر کشورها، علاقه کمتری به فراگیری آن وجود دارد.

به خصوص چینی‌ها که به واسطه خوی ملی گرایانه خود کمتر زبان انگلیسی می آموزند، بازار بسیار مناسبی برای مترجمان زبان چینی در کشورمان به وجود آورده‌اند. همین حالا قیمت ترجمه 250 کلمه از زبان چینی به فارسی 59 هزار تومان و هزینه ترجمه از فارسی به چینی 89 هزار تومان است. (برای زبان انگلیسی کمتر از 6 هزار تومان است.)

به طور کلی زبان‌های کشورهای آسیای شرقی به واسطه این که قدرت‌های نوظهور اقتصادی محسوب می شوند، منبع درآمد مناسبی برای ایرانیان مترجم زبان است. از جمله زبان‌هایی هم که مغفول مانده و آینده ای چشمگیر را انتظار می کشد، مترجمی زبان هندی است. رشد همه جانبه کشور هند و توجه نکردن بازار ایران به این کشور توسعه یافته باعث شده ورود شرکت‌های هندی و برقراری ارتباط با ایران در آینده‌ای نزدیک بتواند بازار کار گسترده‌ای را برای مترجمان زبان هندی فراهم آورد.

6. برنامه نویس و توسعه‌گر وب

رشد تکنولوژی و فراگیر شدن استفاده از موبایل، فضای مجازی و تغییر چشمگیر سبک زندگی مردم در مدت کوتاه باعث شده تا برنامه نویسی و ارائه خدمات تحت وب بازار کار خوبی را برای مهندسین کامپیوتر فراهم آورد. از برنامه نویسی نرم افزارهای موبایلی اندروید تا طراحی وب سایت‌های ارائه خدمات اینترنتی برای شرکت‌ها، نهادها و استارتاپ‌های گوناگون باعث رشد چشمگیر شغل برنامه نویسی شده است.

فراگیری علم برنامه‌نویسی با توجه به گستردگی آموزشگاه‌هایی که در این حوزه مشغول به فعالیتند، نیازی به تکمیل تحصیلات در رشته مهندسی کامپیوتر ندارد. هر چند فارغ التحصیلان این رشته آشنایی بیشتری با این حوزه داشته و از فرصت‌های شغلی بیشتری نسبت به کسانی که این دانش را در آموزشگاه‌های غیردانشگاهی آموخته‌اند، دارند. اما شما می‌توانید با هر مدرک دانشگاهی با شرکت در آموزشگاه‌های متعدد این رشته آن را فرا بگیرد و وارد بازار کار گسترده آن شوید.(سیارک

رشد استارتاپ‌ها که بخشی اعظم آنها در حوزه فناوری فعالیت می‌کنند، یکی از عوامل توسعه‌ای شغل شده چرا که اکثریت قریب به اتفاق استارتاپ‌ها نیاز به یک تیم برنامه نویسی و متخصص شبکه دارد. بر اساس اطلاعات سایت ایران تلنت، درآمد یک برنامه نویس از ماهانه 2.5 تا 10 میلیون تومان است.

7. مشاورین و مدیران مالی

پیشروی سیاست‌های اقتصادمحور در جهان و به خصوص در کشور ما و تشکیل بازارهای گسترده سرمایه باعث شده تا هر شرکت، نهاد و سازمانی برای ادامه فعالیت نیاز به مشاورین مالی داشته باشد. کسانی که بر حوزه مدیریت، سرمایه تسلط داشته و بتوانند شرکت‌ها را در سرمایه گذاری در حوزه‌های سودآور راهنمایی کنند.

شاغلین این حوزه وظایف متعددی مانند کنترل هزینه، قیمت گذاری، پیش بینی سود، اندازه گیری بازده مورد نظر پروژه‌ها، مدیریت دارایی‌ها، مدیریت منابع مالی و ... را بر عهده دارند. تعداد بالای شرکت‌های سرمایه گذاری، بانک‌ها، کارگزاران بورس و ... موجب شده تا علاوه بر مشاوره مالی در شرکت‌ها، بازار کار گسترده‌ای پیش‌روی مدیران مالی باشد. ضمن این که با توجه به آگاهی این اشخاص از ریزه‌کاری‌های سرمایه گذاری مناسب درآمد آنها را بسیار بالا برده است. چرا که علاوه بر حقوق دریافتی خود از محل کار می‌توانند با دانش خود تولید سرمایه کنند و وضعیت مالی شخصی خود را به طرز چشمگیری بهبود بخشند.

مدیران مالی ضمن فعالیت به عنوان مشاورین مالی می‌توانند به عنوان حسابدار نیز مشغول به کار شوند. بر اساس گزارش‌های سایت ایران، ثلث میانگین درآمد ماهانه یک مدیر مالی 5 میلیون تومان است و این رقم ممکن است تا 7 میلیون تومان هم برسد.منبع:اقتصاد نیوز

نظرات

در ادامه بخوانید...

راه کاهش مصرف سوخت

در

1. خودرو را روشن نگذارید. مثلا وقتی جایی منتظر هستید حتما خودرو را خاموش کنید. این کار علاوه بر صرفه جویی در مصرف بنزین، استهلاک خودرو را کاهش می دهد.
2. باد لاستیک ها تنظیم کنید. علاوه بر کاهش مصرف سوخت کیفیت سواری بهتری را در پی خواهد داشت.
3. استفاده مناسب از دنده سعی کنید با دنده سبک تر حرکت کنید.
4. به هیچ وجه با موتور سرد حرکت نکنید. در آزمایش مشخص شده موتوری که هنوز سرد است تا 20 کیلومتر اولیه 70% بیشتر بنزین مصرف می کند.
5. از رانندگی با دور موتور بالا پرهیز کنید. فشار زیاد روی موتور مصرف بنزین را افزایش خواهد داد.
6. وضعیت تسمه دینام را چک کنید. تسمه نباید بیش از حد شل یا سفت باشد. موتور کارایی خود را از دست خواهد داد.
7. لنت ترمز را تنظیم کنید. درصورتی که لنت ترمز دائم درگیر باشد مصرف سوخت و استهلاک سیستم ترمز بالا خواهد رفت.
8. همیشه با بالاترین دنده ممکن حرکت کنید. سعی کنید سریعتر به دنده 5 بروید. البته رعایت سرعت مطمئن فراموش نشود.
9. ترافیک را پیش بینی کنید. از ترمزگیری شدید خودداری کنید. با موج ترافیک حرکت کنید و اهسته شتاب بگیرد تا مجبور نشوید ترمز های شدید بزنید.
10. پشت چراغ قرمز های بیشتر از 2 دقیقه خودرو را خاموش کنید.
11. فیلتر هوا خیلی مهم است. از تمیز بودن آن مطمئن شوید.
12. وقتی ماشین را در یک روز داغ تابستانی بیرون پارک کرده اید، بعد از ورود چند دقیقه درب ها را باز کنید تا هوای داغ داخل تخلیه شود. سپس درب و پنجره ها را بسته و کولر را روشن کنید.
13. کولر را بعد از سرعت 10 کیلومتر در ساعت روشن کنید. بار اولیه زیاد روی موتور مصرف بنزین را افزایش می دهد.
14. شتابگیری سریع نکنید. جدا از مصرف بالای سوخت در هنگام شتابگیری اولیه، این کار خطرناک است و ممکن است کنترل خودرو را از دست بدهید.
15. وسایل اضافی در صندوق حمل نکنید. وزن خودرو را تا حد ممکن کاهش دهید. حتی یک جعبه ابزار نیز مصرف شما را افزایش می دهد.
16. در سرعت بالا پنجره ها را ببندید و از کولر خودرو استفاده کنید.
17. از باربند استفاده نکنید. باربند شکل ایرودینامیک خودرو را تغییر می دهد و در برابر باد مقاوت ایجاد می کند. این کار مصرف بنزین را افزایش خواهد داد.
18. فضای موتور خودرو را تمیز نگه دارید. مقداری از تبادل حرارت از طریق بدنه موتور یا کارتل روغن انجام می شود. درصورتی که کثیف باشد این کار به درستی انجام نخواهد شد.
19. قبل از سفر، مسیر مناسب و بدون ترافیک انتخاب کنید. از نرم افزارهای مسیریاب استفاده کنید. حتما گزینه ترافیک را در اولیت قرار دهید.
20. سرویس های خودرو را سر وقت انجام دهید. یک خودرو صفر نیز نیاز به سرویس دوره ای دارد. با انجام تعویض روغن و فیلتر ها موتور در حداکثر کارایی خود قرار خواهد گرفت.

21. قبل از خالی شدن باک بنزین بزنید، وقتی سطح بنزین درون باک پایین برود گل و لای ته بانک به داخل فیلتر بنزین کشیده شده و مسیر بنزین را مسدود می کند. در نتیجه موتور به درستی کار نخواهد کرد و در نهایت مصرف بنزین افزایش خواهد یافت.

با رعایت چند مورد از موارد ذکر شده می توانید مصرف بنزین خودرو را تا حد زیادی کاهش دهید. کاهش مصرف بنزین علاوه بر سودی که به جیب شما می رساند سلامتی شما و جامعه را نیز تضمین خواهد کرد.

نظرات

در ادامه بخوانید...

خوشمزه ترین دسر های ترکیه 25 مورد

در

 فرهنگ و آداب و رسوم ترکیه بسیار غنی است - این امر از صنعت شیرینی سازی و شیرینی های ترکیه نیز مشخص است. از زمان امپراتوری عثمانی تا به امروز ، بسیاری از دستور العمل های سنتی دسر های ترکیه و شیرینی های ترکیه به دست ما رسیده است که حتی برای سلطان نیز سرو می شدند. اینکه بگوییم دسرهای ترکی متنوع هستند ، چیزی نمی گویند.

 

هنگام بازدید از استانبول یا هر شهر ترکیه ، نه تنها برای پیچیدگی های انتخاب دسر های ترکیه و شیرینی های ترکیه، بلکه همچنین برای افزایش وزن آماده باشید! زیرا رد انواع بی شماری از باقلوا ، نوقا ، حلوا یا کادایف بسیار دشوار است! بنابراین ، اراده خود را قوی کنید یا مقاله ما را با شکم پر بخوانید!

 

مردم ترکیه از تمام مواد غذایی به نحو احسن استفاده کرده و بهترین غذا و دسر های ترکیه را درست می کنند. این غذاها و دسر های ترکیه خوشمزه که بسیار هم در بین مردم دنیا محبوب است رو در مجموعه شیرینی های ترکیه ای برای شما جمع آوری کرده ایم.در اینجا برای علاقه مندان به دسر های ترکیه  25 دسر ترکیه ای محبوب را معرفی کرده ایم .

انواع شیرینی های ترکیه ای

ریوانی

دسر های ترکیه

این دسر فوق العاده به نام شاعر مشهور ترکیه ای Revani نامگذاری شده است که در زمان امپراتوری عثمانی به شهرت رسیده است Ostroslov Revani در مورد آداب و رسوم و پایه های دولت صحبت کرد و آنها را با یک کیک شیرین مقایسه کرد. به همین دلیل ، نام او به نام ظرافت ، که در قرن 21 محبوب است ، جاودانه شد.

طرز تهیه شیرینی های معروف ترکیه

ریوان بر اساس آرد گندم دوروم تهیه می شود. ابتدا خمیر را از آرد ، شکر دانه ریز ، آب و تخم مرغ ورز می دهند ، در فر می پزند و سپس با شربت شیرین با افزودن آب لیمو سخاوتمندانه طعم دار می کنند. برای تزئین کالاهای پخته شده ، از برگ های نعنا ، نارگیل یا آجیل استفاده کنید.


خوراکی ها برای صادرات ارسال نمی شوند ؛ شما نمی توانید آن را به عنوان یک سوغات شیرین با خود بیاورید. Revani طعم خود را برای یک روز حفظ می کند ، سپس غذای خوشمزه بیات و بی مزه می شود. بنابراین ، ارزش دارد که آن را در چایخانه ها ، کافه ها یا رستوران ها امتحان کنید.

 

راحت الحلقوم

دسر های ترکیه

یکی از معروف ترین دسر های ترکیه و خوراکی های شرقی ، بدون شک راحت الحلقوم است. در صدها قصه از راحت الحلقوم  نام برده شده است. این شیرینی انواع مختلفی دارد.

Rahat Lokum نه تنها در ترکیه ، بلکه همچنین در خارج از کشور محبوب است ، بنابراین استانداردهای کیفیت ویژه ای برای غذاهای لذیذ صادر شده وجود دارد.

یک دسر از شکر با افزودن نشاسته تهیه می شود. پایه در معرض جوشیدن طولانی مدت قرار می گیرد و به حالت اسفنجی در می آید - اگر تکه ای از Rahat Lukum را با انگشت فشار دهید و سپس آن را رها کنید ، خیلی سریع شکل اصلی خود را به خود می گیرد.
طرز تهیه شیرینی های معروف ترکیه

Rahat Lokum با توجه به شکل آن به زیر تقسیم می شود:

مکعب ،
شکل (به شکل اشکال هندسی) ،
رول شکل ،
این به مراکز تهیه غذا که در آن به بخشهایی تقسیم می شود) عرضه می شود ،
برای کودکان (به شکل چهره های حیوانات ، شخصیت های کارتونی و شخصیت های افسانه ای) ،
عربی (به شکل یک موازی عظیم) ،
چند لایه (شامل چندین صفحه نازک لایه ای روی هم است).
با توجه به محتوای آن ، راحت الحلقوم  Rahat Lokum به زیر تقسیم می شود:

گردو،
میوه،
عسل،
صورتی (دسر شامل گلبرگهای گل رز) ،
منظم (بدون افزودنی).
البته طعم و مزه یک نوع خوراکی به مهارت در تهیه آن بستگی دارد. شما باید برای این واقعیت آماده باشید که بازار نرم ترین راحت الحلقوم   Rahat Lokum را که در دهان شما آب می شود را به شما می فروشد و این که در یک فروشگاه خریداری شده می تواند شیرین و خشک باشد.

لذت دسر های ترکیه را می توان در همه جا یافت - مغازه ها ، سوپرمارکت ها ، بازارها و بازارها ، در فرودگاه ، مراکز خرید - به طور خلاصه ، هر جا که یک جهانگردان بتواند پا بگذارد.

 

تولومبا
دسر های ترکیهشیرینی های ترکیه Tulumba

این دسر ترکیه ای به شکل لوله های کوچک مستطیلی ساخته شده است که داخل آن خالی است. برای پخت و پز ، از شیرینی choux استفاده می شود که باید درست سرخ شود ، تا زمانی که ترد شود. طول استاندارد تولومبا حدود 8 سانتی متر است ، اما تغییرات کوچک 4 سانتی متری نیز وجود دارد.

از مواد مختلفی برای پاشیدن کاستارد استفاده می شود. هزینه دسر مستقیماً به این بستگی دارد. بالاترین قیمت برای پسته تولمبا و کمترین آن برای دسری است که با شربت قند آب پز می شود.

یکی از  شیرینی های ترکیه و غذای سنتی شرقی با طعم شیرین آرزوی همه دندان های شیرین جهان است!(شبیه بامیه است)

تولومبا ، مانند لقمه ، از شیرینی های ترکیه خیابانی است که اغلب در میادین و مارینا در استانبول یافت می شود.

حلوا

دسر های ترکیه

شیرینی های ترکیه  حلوا

چنین دسری مانند حلوا در سراسر دنیا شناخته شده است. اما در ترکیه این دسر های ترکیه مدل خاص است. با دو نوع دسر های ترکیه اصلی - کنجد و بلغور وجود دارد.
حلوا بلغور را می توان از همه جا خریداری کرد. طبق سنت ترکی ، این غذا به عنوان یک غذای یادبود در نظر گرفته می شود. این حلوا معمولاً پس از مرگ یکی از بستگان در خانه تهیه می شود.

طرز تهیه شیرینی های معروف ترکیه

حلوای کنجد از محبوبیت بیشتری برخوردار است. برای تهیه آن ، از دانه های کنجد خرد شده استفاده می شود و آن را با هر ماده مایع مخلوط می کنید تا توده ای خمیری بدست آید. وقتی خمیر کنجد به قوام مورد نظر رسید ، شربت شیرین و سایر مواد طبق دستور به آن اضافه می شوند.

حلوا می تواند معمولی (بدون افزودنی) ، شکلاتی (همراه با کاکائو) ، فندق ، گردو ، پسته ، کاراملی باشد. این شیرینی های ترکیه در همه جا فروخته می شود. اما معروف ترین تولید کننده این ظرافت KOSKA است. این تولید کننده هزینه محصول را هم در خود ترکیه و هم در خارج از کشور تعیین می کند.

کبک تاتلیسی

دسر های ترکیه

انواع شیرینی های ترکیه ای و دسر های ترکیه 

 

حدس زدن ترکیب این شیرینی و دسر ترکیه ای برای  اولین بار بسیار دشوار است ، اگر قبلاً چیزی از آن نشنیده اید. کبک تاتلیسی یک دسر ترکیه ای
 خوشمزه است که بر پایه ی میوه ، کدو تنبل و شربت شیرین تهیه شده است. هنگام سرو غذاهای لذیذ ، غالباً از گردو ، خامه سنگین (قیماق کیماک) یا تهین (حلوای روان) استفاده می شود. 

در کافه یا رستوران می توانید از یک دسر کدو تنبل  لذت ببرید. گاهی اوقات ، می توانید در بعضی از مغازه ها مزه (میان وعده های ترکی) را بخرید.

نوقا 

دسر های ترکیه

نوقا به معنای سنتی برای ترک ها به 2 نوع تقسیم می شود:

- نرم ، رول شکل

 متخصصان بلافاصله با نرم و گرانروی فوق العاده آن ، نوقا را تشخیص می دهند. اغلب ، شیرینی را با پوسته های نارگیل می پاشند. نوقا در یک ورق پلاستیکی آجیل پیچیده می شود. معمولاً این رنگ دارای رنگ سفید مطبوعی است ، اما انواع شکلاتی نیز وجود دارد. قطعا باید هر دو نوع را امتحان کنید - آنها شگفت انگیز هستند!

 چسبناک ، به شکل چوب

به دلیل نام ، بسیاری از مردم این ظرافت را با حلوا اشتباه می گیرند.نوقا  نواری شکل اغلب دارای رنگ کرمی روشن است ، گاهی قهوه است و به ندرت میوه ای می شود. وجود تعداد زیادی آجیل (معمولاً پسته) در دسر بدون تغییر باقی مانده است. آجیل ها نه تنها به عنوان یک ماده پر کننده ، بلکه به عنوان یک تزئین نیز عمل می کنند.

نوقا را به صورت بسته بندی شده یا عمده می توانید در بازارها ، بازارها و فروشگاه ها (چه در سوپرمارکت ها و چه در فروشگاه های آب نبات) خریداری کنید.

پیشمانیه

پیشمانیه

شیرینی های ترکیه  pismanie 

یکی دیگر از دسر های ترکیه  لذیذ و محبوب ملی ترک ها pismanie نام دارد. تهیه این غذا دشوار است ، بنابراین همیشه از کافه های کوچک عرضه نمی شود. حتی در منوی رستوران ، همیشه امکان پذیر نیست.

از نظر ظاهری پیشمانیه (همون پشمک است) مانند آب نبات های معمول پنبه ای به نظر می رسد و طعم این دسرها شبیه به هم است. مانند ساختار نخهای پشمی ، فقط ساختار واضح تر است. برای پخت و پز ، لازم است شربت شکر را برای مدت طولانی بپزید ، آرد گندم سرخ شده را به تدریج به آن اضافه کنید.

برخی از تولید کنندگان می توانند وانیل ، پسته خرد شده یا دانه کنجد را برای طعم های مختلف به ظرف اضافه کنند.پیشمانیه به طور فعال به خارج از کشور صادر می شود ، بنابراین می توانید آن را هم در بازار و هم در فروشگاه ها خریداری کنید.

 

سزاریه

سزاریه
Jezerye

 اروپایی هایی این شیرینی شرقی را بسیار دوست دارند ،  دستور تهیه مارشمالو بر اساس پوره میوه طبیعی است. این ماده ضخیم ساخته می شود ، سپس در یک لایه نازک چرخانده می شود و به خوبی پودر آجیل پاشیده می شود. پس از آن ، مراحل خشک شدن در برابر آفتاب ، تشکیل رول ، برش به صفحات و لایه بندی وجود دارد. گاهی اوقات سیب زمینی له شده برای شیرینی بیشتر با شکر چاشنی می شود ، اما بیشتر اوقات ، طعم طبیعی باقی می ماند.

محبوب ترین با گل ختمی cezerye است - جالب از آجیل ، آب انار یا هویج استفاده می شود و روی آن را با نارگیل می پاشند.

Jezerye در بسته ها را می توان در سوپرمارکت ها خریداری کرد (مانند تصویر بالا مانند بسته های شفاف مانند میله ها) و همچنین در فروشگاه KOSKA خریداری کرد.


اکمک کادایف

اکمک کادایف
دسر های ترکیه اکمک کادایف Ekmek kadayıf

نوع بسیار محبوب دیگر کادایف ekmek kadaif است. این یک خمیر متخلخل (کیک) است که با شربت شیرین اشباع شده است ، یعنی این دسر ترکیه ای بسیار آبدار و نرم می شود. خامه بین کیک ها اضافه می شود ، و در بالای آن - کرم معروف ترکی - کایماک.

بیشتر اوقات ، این دسر در کافه ها و رستوران ها سرو می شود.

 

کادایف

کادایف

کادایف

 

یک خمیر مخصوص دسر های ترکیه کادایف نام دارد. بیشتر مردان در تهیه آن مشغول هستند. ماهیت کار آشپز این است که ابتدا خمیر را در یک گودال بزرگ ورز دهید و سپس از آن راه راه های نازک و به صورت رزوه درست کنید.

انواع دسرهای ترکیه ای بر اساس کادایف می توانند از نظر شکل و نوع پر کردن متفاوت باشند. غالباً گردو و عسل را با نوارهای خمیر ، و همچنین بادام ریز خرد شده و ... پیچیده می کنند.

خمیر های خالی   با پر کردن به اجاق فرستاده می شوند و خروجی ظریف ترین کالاهای پخته شده در دهان شما است.

اگر نمی توانید به تنهایی مغازه ای برای خرید این دسر پسته ای ترکیه خوشمزه پیدا کنید ، فقط با هر رهگذری تماس بگیرید و از او بپرسید - اغلب باکلاواجی؟ (جایی که باقلوا فروخته می شود). به طور معمول ، دسر های ترکیه و شیرینی های ترکیه نیز در آنجا به فروش می رسد.

 

شکرپار 


شکرپار 

ekerpare شکرپار

 

یکی از انواع شیرینی های ترکیه ای خوشمزه یک شیرینی بادامی است ، که با مغزهای کامل مغز آجیل تزئین می شود و با شربت مایع یا عسل کاملاً طعم دار می شود.

دستور العمل های زیادی برای تهیه این دسر وجود دارد ، بنابراین طعم و مزه شکرپار در مغازه های مختلف متفاوت است. به طور معمول ، در شیرینی فروشی های کلاسیک ترکیه ، در همان مکان باقلوا فروخته می شود.

 

کونفه 

کونفه

Kunefe

در سفر به ترکیه دسری است که مواد اولیه اش تشکیل شده از رشته های باریک مخصوصی است که برای شیرینی پزی از شیرینی های ترکیه ای استفاده می شود و برای طعم بهتر این دسر های ترکیه خوشمزه از یک اسکوپ بستنی وانیلی و یا پنیر ذوب شده استفاده می کنند در اصل این دسر مربوط به کشور فلسطین در ترکیه است .

 

کونفه

Kunefe

کونفه از ظریف ترین دسر های ترکیه است که صرفاً گرم سرو و صرف می شود. در تهیه ظرافت ، از بوی خوش بو استفاده می شود. پنیر بز رنده شده در خمیر نازک نورد پیچیده می شود. سپس قطعه کار به فر فرستاده می شود و تا زمانی که قهوه ای طلایی شود پخته می شود. روی ظرف آماده شده با شربت شیرین تهیه شده از شکر دانه ریز ، آب و آب لیمو ریخته می شود.


برای کسانی که قندی را دوست ندارند پیشنهاد می شود آن را با عسل جایگزین کنند. شربت تهیه شده بر اساس عسل کاج یک ماده غذایی خوشمزه محسوب می شود.

بلافاصله قبل از سرو ، روی کنفه  ،کونفه را با آجیل پودر شده می پاشند ، گاهی اوقات بستنی اضافه می کنند.

Kunefe گرم خورده می شود ، بنابراین یافتن آن در پیشخوان های شیرینی پزی دشوار است. می توانید دسر را در کافه یا رستوران امتحان کنید.

 

باقلوا

دسر پسته ای ترکیه

باقلوا

باقلوا

 

باقلوا این دسر ترکیه ای و شیرینی ترکیه ای که از چند لایه خمیر ( این خمیر از آرد گندم است ) شیرینی درست شده و روی آن شهد غلیظ ریخته می شود این شیرینی که طعم اصلی آن از فندق ، بادام ، گردو و یا پسته است که در بین لایه ها قرار دارد . این دسر از دسر های ترکیه ای بسیار پرطرفدار است و دسر محبوب در مجموعه شیرینی های ترکیه ای در بین مردم است که به عنوان میان وعده و یا دسر بعد از غذا سرو می کنند .

طرز تهیه شیرینی های معروف ترکیه
ابتدا باید خمیر را بگیرید و آن را به صورت لایه نازکی درآورید. قطعه کار بدست آمده به وفور با کره چرب می شود ، با آجیل خرد شده یا سایر مواد پاشیده می شود. ورقه های خمیر پر شده روی هم چیده می شوند ، به شکل رول پیچیده می شوند یا به شکل کیک پفکی روی یک ورق پخت چیده می شوند. ظرفی که داخل فر آورده می شود تا زمانی که پخته شود با شکر مایع ، شربت قند یا عسل مزه دار می شود.
دستور العمل های زیادی برای تهیه باقلوا وجود دارد. به معنای واقعی کلمه در هر منطقه از ترکیه ، متخصصان آشپزی اسرار خاص خود را دارند.
 
باقلوا
شیرینی های ترکیه : باقلوا
انواع اصلی باقلوا:
دوروم (ظرافت رول شکل سبز عمیق) ؛
kestaneli (شاه بلوط برای پخت و پز استفاده می شود) ؛
باقلوا بدون آجیل ، اما با خامه کره
fyndykly (فندق در پخت و پز استفاده می شود) ؛
bul-byul yuvasi (نام دوم "لانه بلبل" ​​است ، به دلیل شکل ظاهری)
dzhezerye (گردو در پخت و پز استفاده می شود) ؛
syutlyu nariye (لایه های خمیر این غذای خوشمزه نه با شربت بلکه با شیر خیس می شود).
بسیاری از مردم می دانند که در بازارها   و مغازه های شیرینی فروشی (از جمله مغازه های کوچکی که فقط باقلوا در آنها به فروش می رسد) می توانید انواع مختلف  دسر های ترکیه و این شیرینی های ترکیه  خوشمزه  را بخرید.

 

عاشوره

عاشوره

 Asure

یکی دیگر از شیرینی های ترکیه : مردم ترکیه در ماه محرم بر این عقیده هستند که روز 10 محرم کشتی حضرت نوح به ساحل رسیده و پیروان ایشان با هرآنچه داشتند چیزی مانند عاشوره درست کردند و به همگان دادند و با توجه به همین عقیده این دسر عاشوره یا پودینگ نوح ( Noahs pudding ) را که دلیل نام گذاری اش به همین دلیل است عاشوره که نوعی نذری مردم ترکیه است را در روز های 10 تا 15 محرم درست می کنند که مواد تشکیل دهنده این دسر پسته ، بادام ، میوه ها و غلات است .

 

عاشوره

عاشوره

این غذای سنتی شرقی از قدیم الایام نزد ترکان شناخته شده است. غالباً ، این غذا برای ماه شکرگذاری به مقدار زیاد تهیه می شود ، و سپس آنها را برای همه اقوام ، دوستان و عزیزان درمان می کنند ، و آنها را مستقیماً به خانه هایشان تحویل می دهند. اعتقاد بر این است که ثبات مالی با آرامش به خانواده می رسد.
مواد اصلی تهیه غذا گندم ، حبوبات (لوبیا و نخود) ، بشقاب میوه و آجیل است.

در ابتدا باید حبوبات و نخود را بجوشانید تا نرم شوند و برش پرتقال به آنها اضافه کنید. میوه های خشک را در آخر بریزید. سپس مخلوط سرد شده و با آجیل طعم دار می شود. بعضی اوقات شربت یا عسل شیرین به ظرف اضافه می شود.
عاشوره کاملاً خنک شده در نعلبکی های کوچک سرو می شود.

عاشوره را می توانید در یک کافه میل کنید (اگر در فصل تهیه آن هستید) یا در فروشگاه خریداری کنید.

 

 پروفیترول

 پروفیترول

دسر های ترکیه Profiteroles

 

این دسر که طرز تهیه اش با خمیر پاف است و داخلش از خامه پر شده که برای تزیین روی آن شکلات آب شده میریزند . این شیرینی ریشه غربی دارد و این دستورالعمل مربوط به طرز تهیه غربی اش است .

 

لقمه

لقمه

 لقمه

یکی دیگر از شیرینی های ترکیه : لقمه که غذای خیابانی ترکیه محسوب می شود که در شهر استانبول دست فروش ها این غذا را می فروشند که بسیار در بین مردم محبوب است از این دسر به عنوان یک میان وعده شیرین استفاده می کنند این شیرینی ها از تکه های خمیر تشکیل شده اند که در روغن سرخ شده و شربتی غلیظ که شیرین نیز است روی آن ریخته می شود .

 

لقمه

Lokme

لقمه ترکی  این دسر ترکیه ای از آرد شیرین به صورت گلوله های کوچک درست می شود که به وفور در شربت عسل یا شکر خیسانده می شوند. غالباً ، روی گلوله ها آجیل یا دارچین پودر شده می پاشند.

لوکما ، لقمه ترکی در هر جای استانبول فروخته می شود. اگر می خواهید از این خوراکی فوق العاده خوشمزه نمونه بگیرید ، کافی است با علامت Lokma به نزدیکترین فروشگاه خیابانی بروید. یک بازار در شهرهای تفریحی بدون این شیرینی کامل نیست ؛ مطمئناً آن را در بازار پیدا خواهید کرد.

برای کسانی که مایلند لقمه ترکی را به عنوان یادگاری به خانه بیاورند و به بستگان خود سوغات بدهند ، این شیرینی های ترکیه ظریف در بسته بندی کارخانه تولید می شود.

تاووک گوگسو

تاووک گوسو

Tavuk Gogsu  از انواع شیرینی های ترکیه ای

 

تاووک گوگسو این دسر ترکیه ای که از شیر و تخم مرغ درست می شود به صورت پودینگ بوده که بسیار برای سلطان های عثمانی محبوب و لذیذ بوده است . تست کردن این پودینگ لذیذ برای همگان می تواند محبوب باشد . در زبان ترکی نام این دسر به معنای سینه مرغ است و با توجه به نامش طرز تهیه اش بسیار برای همگان جالب می باشد .

 

پودینگ برنج

پودینگ

دسر های ترکیه muhallebi

این پودینگ ، دسر محلبى که ریشه در غرب دارد و با برنج و دارچین تزیین می شود محبوب ترین دسر در ترکیه است و طرز تهیه این دسر به گونه ی غربی اش درست می شود که در رستوران ها و کافه ها سرو می شود .

سوتلاچ

سوتلاچ

سوتلاچ

sutlach به معنی "شیرینی شیرین" است. کیفیت طعم و مزه یک ظرف تهیه شده بر اساس شیر شبیه ظریف ترین پودینگ یا فرنی برنج است.

دو دستور اصلی برای تهیه syutlach وجود دارد. در نسخه اول ، این غذا به صورت سرد و همراه با میوه یا آجیل سرو می شود. در نسخه دوم ، sutlach گرم مصرف می شود. برای این کار ، پایه را در اجاق پخته و سپس ظرف آماده شده را به مقدار زیاد با تراش لیمو یا پودر قند می پاشند.
شما می توانید در هر کافه تریا یا رستوران دسر ترکیه ای  سوتلاچ را سفارش دهید. مطمئنا در کاسه های سرامیکی جادار برای شما سرو می شود.

 

بستنی دوندورما

بستنی دوندورما

شیرینی های ترکیه Dondurma

این دسر یک نوع بستنی است و شما در زمانی که وقتتان را در خیابان ها می گذرانید می توانید به دنبال بستنی های سنتی باشید و با خوردن آن ها لذت ببرید . این بستنی های سنتی از نوع مدل غربی اش غلیظ تر هستند و متفاوت بوده این بستنی های پر طرفدار بهترین نوعشان که غلیظ بوده و آب نمی شود در منطقه مرعش یافت می شود . 

 

بستنی دوندورما

بستنی Marash (Maraş dondurması)

حداقل یک بار به ترکیه سفر کرده اید ، مطمئناً تقریباً در همه جا سینی های روشن با بستنی های خوشمزه چند رنگ خواهید دید. این جالب توجه dondurma نام دارد.

طرز تهیه شیرینی های معروف ترکیه    

از نظر ظاهری ، این دسر شبیه بستنی است ، اما ظاهر آن فریبنده است - هیچ شباهت دیگری وجود ندارد. هنگام تهیه دندورما ، از شکر ، شیر ، کمی ماستیک (رزین درختان خاص ماستیک) و سالپ (ریشه ارکیده رنده شده) استفاده می شود.

نتیجه یک دسر خوشمزه با قوام نسبتاً رشته ای است. دسر برای مدت طولانی در هوا خراب نمی شود و در دمای بالا ذوب نمی شود.
اما این غذا نکات منفی نیز دارد. برای لذت بردن از آنها ، مهمترین ماده را باید تهیه کنید - آرد از غده های ارکیده. بنابراین ، تا به امروز ، کاشت ارکیده های وحشی در ترکیه به شدت کاهش یافته است. صادرات آرد گل ممنوع است ، بنابراین چشیدن dondurma واقعی در خارج از کشور غیرممکن است.

می توانید بستنی Marash را در خیابان های شهر یا برخی از موسسات ، به عنوان مثال در مادو امتحان کنید - کیفیت بستنی در اینجا در سطح بسیار خوبی است.

 

کازندیبی 

کازندیبی 

شیرینی های ترکیه Kazandibi

 

این دسر ترکیه ای که نوعی پودینگ است به طور معمول با بستنی آن را سرو می کنند و در اصل در لغت به معنای ته دیگ یا ته قابلمه است . این پودینگ را با شکر سوخته یا قهوه ای که روی آن ریخته اند میل می کنند که بسیار پر طرفدار بوده . در واقع دلیل نام گذاری این دسر به این نام به دلیل شکر روی آن  است .

 دسر ترکیه ای محبوب که با شیر درست می شود از لحاظ ظاهری کمی عجیب است. اما طعم آن به سادگی خوشمزه است!

تهیه کازندیبی به تنهایی تقریباً غیرممکن است. فقط سرآشپزهای ماهر ترکی از راز نحوه درست برداشتن شیرینی از تابه اطلاع دارند. یک ثانیه تأخیر - و تکه شدن کازندیبی از ته ظرف غیرممکن است!

طرز تهیه شیرینی های معروف ترکیه
مواد اصلی در دستور العمل کلاسیک آرد برنج ، شکر دانه ریز ، شیر و نشاسته است. نقش اشباع شیرین را عسل یا شربت  بازی می کند.

تقریباً در هر مرکز پذیرایی یکی از دسر های ترکیه سرو می شود. حتی در کوچکترین کافی شاپ یا شیرینی فروشی به شما پیشنهاد می شود که در kazandibi غذا بگیرید. اما باید در نظر داشت که ظرف به سرعت شکل ظاهری خود را از دست می دهد ، بنابراین تازه تهیه شده و هنوز گرم مصرف می شود.

Kazandibi ، مانند syutlyach ، می تواند در بسته بندی ها (به عنوان مثال ، در یک سوپرمارکت) یا در لیوان های سفالی باز (شیرینی فروشی ها) به فروش برسد.

Cevizli Sucuk

1024px-tschurtschchela_from_armenia_3.jpg

امروزه "Jevizli Sudjuk" در بین گردشگران بسیار محبوب است. این دسر شامل آجیل و آب انگور غلیظ شده است که به شکل سوسیس مستطیلی و سایه های مختلف در آمده است.

 

dogal-findikli-cevizli-sucuk--lokum-ve-c-d34c.jpg

 

Sucuk معمولا به عنوان سوسیس ترکیه با بسیاری از مواد گیاهی شناخته می شود، با این حال، cevizli sucuk چیزی کاملا متفاوت است. با خواباندن یک رشته گردو در مخلوط شیره انگور رسیده تهیه می شود، سپس خشک میشود و آن را به قطعه هایی برش داده و به عنوان یک دسر آدامس مانند از آن لدت می برند.

 

5-75-1024x681.jpg

شیرینی های ترکیه سابقه طولانی دارد که با بسیاری از افسانه ها درآمیخته است. یکی از آنها چنان عاشقانه است که با شنیدن آن ، هیچ زنی نمی تواند لذت خوشمزه بودن را برای خود انکار کند. از این گذشته ، این شیرینی خاص به دستور پرشورترین و عاشقانه ترین سلطان ایجاد شده است. وی با هدف متعجب کردن الكساندرا آناستازیا لیسوفسكا ، وظیفه را به سرآشپز شخصی خود داد تا چیزی شگفت انگیز برای او بیاورد. اینگونه است که لذت اصلی ترکی ، به عنوان هدیه ای از یک مرد ترک عاشق - سلیمان بزرگ ، به یکی از برگزیده ها متولد شد.

شیرینی آن از گلاب ، شکر و نشاسته تهیه می شود. او نام "قطعات  لرزان لذت" را دریافت کرد.

برای تولید این دسر ترکیه ای ، مواد افزودنی مختلفی استفاده می شود:
آجیل ، از جمله پسته ؛
عسل؛
مرکبات؛
کشمش
میوه ها
دارچین و سایر چاشنی ها ؛
پودر نارگیل؛
شکلات؛
سایر مواد طبیعی خوش طعم و معطر که خود طبیعت به ما هدیه داده است.


شیرینی های ترکیه را از کجا بخریم

شیرینی های ترکیه

دسر های ترکیه  و شیرینی های ترکیه بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ ترکی است

اغلب ، دسر های ترکیه ( سنتی) درست در مقابل مشتریان تهیه می شوند. سرآشپزها در بازارها ، در بسیاری از مغازه های تخصصی و همچنین برخی از کافه ها مخاطبان حیرت زده را سرگرم می کنند.

دسر های ترکیه  و شیرینی های ترکیه را همیشه می توانید در شیرینی فروشی های کلاسیک استانبول پیدا کنید. علاوه بر دستور العمل منحصر به فرد ، انتخاب زیادی از شیرینی و بسته بندی زیبا به شما پیشنهاد می شود. از معروف ترین و معروف ترین شیرینی فروشی های با سابقه:

حافظ مصطفی 1864 ارزان ترین شیرینی فروشی نیست ، زیرا آنها از سال 1864 شیرینی های با کیفیت بالا تهیه می کنند. یک بسته بندی زیبا ، مناسب برای هدیه وجود دارد
Hacı Bekir (Ali Muhiddin Haci Bekir) - قیمت ها بالاتر از حد متوسط ​​، دستور العمل های خاص ، انتخاب بزرگ ، بسته بندی کادو است.
Şekerci Cafer Erol - قیمت بالا ، بسته بندی اصلی.
KOSKA - مناسب ترین قیمت ، انتخاب بسیار زیاد ، اما اغلب بسته بندی استاندارد ، محبوب بین گردشگران.
بازار بزرگ 

در اینجا می توانید طیف گسترده ای از دسر های ترکیه  و شیرینی های ترکیه ، شیرینی های پیزمانی و حلوا نیز پیدا کنید. اما نمی توان گفت که قیمت ها در اینجا کمترین قیمت ها هستند. چیزی که بسیار ارزان است همیشه با کیفیت و خوش طعم نیست. بنابراین ، یا از تولیدکنندگان مشهور محلی شیرینی بخرید ، یا خود را به خرید دسر های ترکیه  و شیرینی های ترکیه محدود کنید.

سوپرمارکت ها

بسیاری از دسر های ترکیه  و شیرینی های ترکیه  را می توانید در بسته های کارخانه خریداری کنید. مقرون به صرفه ترین قیمت ها در مراکز خرید در سوپرمارکت های زنجیره ای مانند Migros (ترجیحاً بزرگ ، با علامت اختصاری MM یا MMM) ، Carrefour (ترجیحاً بزرگ) ، Malatya Pazarı وجود دارد. اما اگر قصد خرید تعداد زیادی دسر های ترکیه  و شیرینی های ترکیه  را دارید ، پس بهتر است به بازار بروید و دسر های ترکیه  و شیرینی های ترکیه را از نظر وزن خریداری کنید.

نظرات

۱۴۰۰/۴/۱دسر Ayva Tatlısı با جوشاندن به با میخک و شربت شیرین و سپس تزئین شدن با خامه و گردو تهیه می شود. مانند همین دسر با کدو نیز تهیه می شود و به همان اندازه فوق العاده خوشمزه اس

۱۴۰۰/۴/۱Kestane Şekeri دسر مخصوص شهر بورسا، شاه بلوط از Uludağ جوش داده شده و سپس آنها را در شربت داغ می ریزند و خنک می کنند. این دسر در جعبه هایی به فروش میرسد، طعم آن بسیار اعتیاد آور است و گاهی حتی با شکلات نیز پوشانده می شوند.

۱۴۰۰/۴/۱گولاچ "Gyllach" از لایه های نازک خمیر ساخته شده از آرد گندم و نشاسته ذرت تهیه می شود و از گلاب برای ورز دادن استفاده می شود. پر از گردوی چرخ شده ، به مقدار زیاد با شیر شیرین ریخته شده ، با پسته خرد شده ، گیلاس یا دانه های انار تزئین شده است. برای اولین بار ، این دسر در اواخر قرن پانزدهم در کاخ توپکاپی تهیه شد ؛ امروز در ماه مبارک رمضان در کنار میز سرو می شود.

۱۴۰۰/۴/۱ "Pastalar" در ترکیه کیک است. کیک ها در اینجا به زیبایی تزئین شده اند ، اما بعید به نظر می رسد که طعم آنها برای دوستداران کیک های خانگی ، آبدار و خیس خورده جذاب باشد. در اینجا آنها کاملاً یک نوع با کرم فراوان هستند ، اما در عین حال بسیار خشک هستند. از مکان های پاستانی که من کیک های ترکی را چشیده ام ، مورد علاقه من Özsüt و Mado است

۱۴۰۰/۴/۱لوکوم یکی از محبوب ترین شیرینی های ترکیه است. دستور تهیه غذای ترکی برای اولین بار در قرن هجدهم تهیه شده است. توسط قناد ترکیه علی بیکر. در اصل لوکوم ترکی از گلاب ، شکر و نشاسته تهیه می شد. با گذشت زمان ، آنها شروع به افزودن شکلات ، آجیل ، پسته ، پوست لیمو ، عسل ، دارچین ، میوه ها ، پوسته نارگیل کردند. لوکوم ترکی معمولاً به صورت مکعب و به صورت رول تهیه می شود. این می تواند کامل و چند لایه باشد ، و همچنین به شکل سوسیس پر از گردو ، پوشیده شده از آب انگور ، غلیظ شده با آرد است. در ترکیه به آن "cevizli sucuk" می گویند ، این نوع لوکوم با نام گرجی "Churchkhela" برای ما بیشتر شناخته شده است. انواع دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشد.

۱۴۰۰/۴/۱ Mebrume یا Halep tatlısı یک رول نازک ، پر از آجیل ، آغشته به شربت.

۱۴۰۰/۴/۱کشکول "Keshkul" - پودینگ برنج پخته شده با افزودن بادام ، تزئین شده با پسته آسیاب شده و پوسته نارگیل.

۱۴۰۰/۴/۱محلبي "مخاللبی" یک شیرینی شیر است که از آرد برنج ، شیر ، نشاسته ذرت ، با افزودن شکر وانیل و دارچین آسیاب شده تهیه می شود. به صورت سرد سرو می شود. همچنین با طعم میوه ای : "elmalı muhallebi" - سیب محالبی ، "muzlu" (muzlu) - موز. سوغات شیرینی های ترکیه هنگام بازگشت از این کشور غنی از سنت های آشپزی ، برای خانواده و دوستان ایده آل هستند.

۱۴۰۰/۴/۱ بله ، در واقع ، شیرینی های ترکیه بسیار محبوب هستند. آنها به نظر من غذاهای لذیذ شرقی بودند. در هتل ها ، سفره دسر های ترکیه و شیرینی های ترکیه بسیار بزرگ بود. همیشه انتخاب زیادی از انواع شیرینی های ترکیه وجود دارد. ترک ها در این مورد عالی هستند. دسرها برخلاف مصر واقعاً خوشمزه هستند

۱۴۰۰/۴/۱ای خدا قوتم بده! من واقعاً بعد از خواندن پست شما گرسنه شدم! متأسفانه در طول سفر به ترکیه نتوانستیم بیشتر این غذاها را بچشیم که جای شرم دارد. هتل هیچ چیز خیلی سنتی سرو نمی کرد (و صادقانه بگویم غذا وحشتناک بود). اما ما به راحتی نمی توانستیم از کنار شیرینی های ترکیه عبور کنیم. درست همان باقلوا که فقط در بین راه پرخوری کردیم ، به خصوص با گردو بسیار جالب است. ما همچنین Hanım gyobei ​​را چند بار امتحان کردیم ، همچنین بسیار خوشمزه است (و کالری بالایی دارد!).

۱۴۰۰/۴/۱لوکوم ، در واقع ، مناسب برای هدیه دادن از ترکیه است ، با باقلوا دشوارتر است ، ظرف یک یا دو روز بیات می شود. من دسرهای لبنی ترک را دوست دارم ، که شیرین نیستند ، با ذائقه ما آشنا هستند و تهیه آنها دشوار نیست. در ترکیه شیرینی های زیادی وجود دارد ، اما چنین کیک هایی در اینجا پخته نمی شوند ، دلتان برای آنها تنگ می شود. تهیه آن توسط خود شخص بسیار مشکل ساز است ، زیرا هیچ خامه ترشی وجود ندارد که ما به آن عادت کرده باشیم ، می توان آن را با مخلوط ماست شیرین و خامه ترکی (کیماک) تهیه کرد ، اما دستیابی به طعم معمول آن هنوز دشوار است.

۱۴۰۰/۴/۱ من بعد از دو روز متوجه بیات بودن باقلوا نشدم. 5-6 سال ، هر سال دو بار باقلوا را از ترکیه می خرم که یک خوراکی برای برادرزاده ام است. او بلافاصله آن را نمی خورد ، لذت را به مدت یک هفته گسترش می دهد ، اما هرگز یک بار متوجه بیات بودن آن نشده است. درست است ، من باقلوا را از یک شیرینی فروشی یا نانوایی خریداری می کنم.

۱۴۰۰/۴/۱ یک پست اطلاعاتی بسیار خوب ، عکس ها و توضیحات زیبا ، نگاه کردن به آنها بلافاصله آب از دهن راه می افتد در خانواده من ، همه دندان شیرینی دارند ، وقتی به ترکیه سفر می کنیم سعی می کنیم انواع شیرینی های ترکیه ای را امتحان کنیم ، اما من نمی دانستم که انواع مختلفی از باقلوا وجود دارد و به دلایلی آن را "باقلوا" نامیدیم. برای هدیه از ترکیه ، ما همیشه ، از جمله چیزهای دیگر ، شیرینی های ترکیه را در جعبه ها می آوریم. اقوام و دوستان همیشه از دریافت چنین هدایای شیرینی خوشحال هستند.

۱۴۰۰/۴/۲Trilece دسر ترکیه ای تریلچه مواد لازم تخم مرغ ، 8 1 لیوان شکر ، بیکینک پودر 2 ق آرد الک شده 12 ق غ وانیل 1 ق برای سس: شیر ولرم 5 لیوان شیر سرد 2.5 لیوان شیرخشک 250 گرم مواد لازم برای کرم شکر 5 ق غ مارگارین 2 ق غ خامه 1 پاکت 200 میلی لیتر طرز تهیه سفیدتخم مرغها را داخل ظرفی گود شکسته به آن شکر اضافه کنیم و تا وقتی کف سفید هم میزنیم..به آن زرده هم اضافه کنید و هم میزنیم ... آرد بیکینک پودر ، وانیل را افزوده و هم میزنیم. داخل قالب مستطیلی را چرب کرده و مواد را داخل آن ریخته و داخل فر 200 درجه می پزیم. و بگذارید خنک شود. طرز تهیه سس : داخل ظرف شیر شیر و شیر خشک را با هم مخلوط کرده بعد به شیر ولرم اضافه کنید و با همزن میزنیم طرز تهیه کرم : داخل ماهی تابه تفلون شکررا هم میزنیم تا شکر آب شود به آن مارگارین.و خامه اگر اضافه کنی دقت کن خامه نبرد.و به سرعت انرا هم میزنیم. همه جای شیرینی را با جنگال سوراخ سوراخ کرده و ارام ارام سس را روی آن میزییم و حداقل به مدت 6 ساعت داخل یخچال قرار میدهیم.تا خوب سس به خورد شیرینی برود قبل از سرو شیرینی کرم آماده شده روی آن را ریخته جوری که به همه جا یکدست کرم برسد نوش جان

۱۴۰۰/۴/۲من می خواهم نظر خودم را درباره برداشت هایم از ترکیه بنویسم. در ابتدا ، ما تصمیم گرفتیم که خودمان استراحت کنیم ، و نه از طریق یک آژانس مسافرتی. ما می خواستیم در یک مکان آرام ، بلکه با راحتی و غذای خوب استراحت کنیم ، و نه تنها با تعطیلات ساحل ... پس از گشت و گذار در اینترنت ، دخترم مکانی را برای چارولی انتخاب کرد ، نه چندان دور از چیمر ، اما در منطقه ای کوهستانی پوشیده از جنگل های مخروطی ، و ساحل با تمیزترین دریا ، و من در مورد آلانیا شنیدم ، اصرار داشت بقیه را در آن تکمیل کند. ما در آنتالیا فرود آمدیم فرودگاه و پرداخت برای انتقال و رفتن به چارولی ، جاده حدود 2 ساعت طول کشید. چارولی فوق العاده بود ، شاید بتوان گفت یک روستای کلبه ای ، جایی که ما یک اتاق را در یک ویلای دو طبقه از یک میزبان اجاره کردیم همه ویلاهای اینجا بزرگ نیستند ، در باغهای نارنگی ، پرتقال ، انار ، انگور و مزارع گلدهی ، با ایوانهایی با میز ، صندلی های آفتاب گیر - ساكت ، تعداد كم ، هوای عالی. صبحانه در محل اقامت گنجانده شد. بوفه صبحانه - استاندارد - چای - قهوه ، تخم مرغ ، کره ، پنیربز كه نوع پنیر و چیزهای دیگر ، نان تازه ، سبزیجات و میوه های خرد شده ، چندین نوع مربا ، اما به طور کلی عالی بود. دریا - اینجا عالی است! تمیزترین! - پایین آن سنگریزه است ، ساحل شن و ماسه و سنگریزه است. ما واقعاً قدم زدن در کنار دریا را با چهار توقف در محوطه های دیدنی و زیبا ، با شنا در آنجا ، با غذا دوست داشتیم - ماهی پخته شده با سالاد و اسپاگتی ، چای و هندوانه ! ما یک لاک پشت دریایی در دریا دیدیم!) ، مدرسه ماهی) - من آن را دوست داشتم! یک کوه Chimera نیز در این نزدیکی هست ، که از زیر سنگها گاز بیرون می آید ، بیش از صد سال در آنجا می سوزد ، من همچنین آن را خیلی دوست داشتم ، اگرچه صعود به تلاش احتیاج دارد!) ، و در آن طرف منطقه تفریحی در ساحل بقایای Olympos باستان وجود دارد ، جایی که ما همچنین شاهد یک لاک پشت (دریا) بودیم ، آنها در این ساحل تخمگذاری می کنند. این مثبت ترین است درباره این مکان. حالا اوه ، خیلی زیاد .. - در مورد غذا. اینجا انتظارات ما را برآورده کرد ، ما با استشمام و انتخاب بیشترین تقاضا به کافه های مختلف رفتیم ، اما افسوس - ناامیدی کامل و نه رضایت خاطر ، پیش از وقایع ، می گویم که در آلانیا همین است - ناامیدی کامل که همه چیز را امتحان نکردیم - و کباب و استیک و کباب ، سس ها و سالادها - همه چیز خوشمزه است !!! چارولی هوای پاک است و استراحت خوشایند و دریا! بله ، هنوز عمدتا ترک ها هستند که در اینجا استراحت می کنند ، و ما آنها را در اینجا دوست داریم - با وقار ، مانند بعداً در آلانیا. و آلانیا به طورخوشایند ما را با "بازار" در همه جا شگفت زده کرد.

۱۴۰۰/۴/۲دسرهای شیری شیر در درجه اول یک مزیت برای بدن انسان است. شیرینی های ترک مدت هاست که به عنوان پایه شیرینی های آنها استفاده می شود. حتی کودکان خردسال که فرنی شیر ساده را دوست ندارند ، این دسرها را دوست دارند. اما در این فرم ، جایی که ظرافت در اصل با مواد غیر معمول تزئین و طعم دار شود ، قطعاً همه آن را دوست خواهند داشت.

۱۴۰۰/۴/۲ کازندیبی . این دسر را می توان با خیال راحت به دسرهای پودری و لبنی نسبت داد. از آرد برنج ، شیر ، نشاسته و شکر تهیه می شود. از نظر ساختار بسیار ظریف ، کمی ظرافت رشته ای. روی آن با شکلات تزئین شده است. در رستوران ها و کافه ها سرو می شود. طعم شفاف کارامل پس از چشیدن دسر برای مدت طولانی شما را همراهی می کند.

۱۴۰۰/۴/۲دسر های ترکیه مخلبی . این پودینگ به شکل اصلی با دارچین طعم دار شده و تا تیره شدن پخته می شود. در استفاده از ادویه ها و مواد افزودنی ، و همچنین در طراحی ظرف آماده تنوع وجود دارد.

۱۴۰۰/۴/۲شیرینی های ترکیه و کشکول در بین گردشگران بسیار محبوب است. عطر و بوی مغزهای خوشمزه هر نوع ار دسر های ترکیه خوشمزه را تسخیر می کند. از آجیل های مختلفی می توان استفاده کرد. بادام هندی ، بادام یا پسته از علاقه مندی های شخص است. این دسر در ترکیه را می توانند مطابق با خواسته های شما تهیه کنند. شکی نیست که انتخاب شیرینی و دسر در این کشور به طرز باورنکردنی زیاد است. اما برای تصمیم گیری در مورد عزیزانتان ، قطعاً باید به ترکیه سفر کرده و همه چیز را در موطن اصلی امتحان کنید.

۱۴۰۰/۴/۲انواع شیرینی های ترکیه ای آردی که قلب ها را به دست می آورند علاوه بر موارد ذکر شده در بالا ، تعداد زیادی دسر های ترکیه مبتنی بر خمیر نیز وجود دارد. همه آنها نه تنها از نظر ظاهر ، ترکیب ، بلکه از نظر طعم نیز متفاوت هستند. مشهورترین دسر های ترکیه و شیرینی های ترکیه : لور تاتلیسی . یک ویژگی خاص این است که پنیر به پایه آرد اضافه می شود. بعد از پخت ، دسر را با شربت ریخته و با پودر نارگیل تزیین می کنند. خانیم بیبی . یکی از انواع شیرینی های ترکیه ای خانیم بیبی از شبیه بودن به قسمت زنانه بدن شکل گرفته است. از این نام به "ناف خانم" تعبیر می شود. در وسط شیرینی choux ، که سرخ شده است.(تقریبا شکل پیراشکی ) وزیر پارما . این دسر ترکیه ای از نظر مواد اولیه و فرایند تهیه شبیه سایر شیرینی های شرقی است. اما این یک عنصر سازنده دارد که شما آن را نخواهید چشید. سمولینا در آن وجود دارد و نه برای ساختار ظریف تر دسر و شکل مناسب فرم مستطیل آن. به خاطر اوست که شیرینی نام خود را "Fingers of Vizier" نامیده می شود. Gyullach . یکی از تندترین و پیچیده ترین خوراکی ها. اولین بار در اواخر قرن 15 در کاخ اصلی امپراتوری عثمانی - توپکاپی تهیه شد. البته برای سلطان و اطرافیانش. برای ورز دادن خمیر از گلاب استفاده می کردند. Gyullach به معنای واقعی کلمه به معنای "غذا با گل رز" است. مواد پر کننده و تزئینی حاوی: شیر ، گردو ، پسته ، گیلاس و انار است. امروز این دسر به طور مداوم روی میز رمضان سرو می شود.

۱۴۰۰/۴/۲طرز تهیه شیرینی های معروف ترکیه شیشمانیه(پشمک) این نوعی حلوا است که بر خلاف بریکت های متراکمی است که ما عادت کرده ایم. و ساختاری مطبوع و عطر لطیف ادویه و عسل دارد. نوشتن نه تنها یکی از سخت ترین دستور العمل ها را دارد ، بلکه می تواند داستانی فوق العاده تأثیرگذار درباره خلق آن برای یک خارجی تعریف کند. اولین نام شیرینی شرقی شبیه "شیشمانیه" بود. که در ترجمه به معنی "چرب" است. این نام را داماد جوانی به احترام فرد برگزیده خود که دارای انحناهای با شکوه در هیکل خود بود ، به اختراع وی گذاشت. طبق افسانه ها ، پدر دختر برای شوهر آینده خود یک کار فوق العاده دشوار قرار داده است - تهیه یک دسر که با نخ های خوراکی شفاف تزئین شود. و نازک تر از موهای دخترش. فقط در چنین شرایطی او قول داد که دخترش را با یک آشپز ازدواج کند. عشق مرد جوان بر همه مشکلات غلبه کرد و ظرافت را به جهانیان ارائه شد. اما نام "حلوای سلطنتی" هنگام ورود به عمارت سلطان ، به دلیل دشواری در تهیه و نخ های شیرین بی سابقه ای که این دسر را زینت می دهند ، این ظرافت را به دست می آورد

۱۴۰۰/۴/۲پادشاه دسرهای ترکیه ای کادایف است ظرافت فوق العاده ، طعم شیرین دلپذیری طولانی ، لذیذی به نام kadaif انواع مختلفی دارد: 1- ساخته شده به شکل مربع های کوچک ؛ 2- از نظر ظاهری شبیه فر. 3- اکمک دارای قاعده متخلخل است و به صورت کیک تهیه می شود. دسرهای ترکیه ای دو مورد اول بر اساس پسته خرد شده ،شربت و رشته های نازک خمیر ساخته شده است که به این نوع دسر بافتی ترد می بخشد. پایه آرد برای تهیه کادایف امروزه را می توانید به راحتی از هر سوپرمارکت ترک خریداری کنید. شربت نوعی نوشیدنی شیرین برای کشورهای شرقی است. این ماده از گل رز وحشی ، گل سرخ ، شیرین بیان و همچنین ادویه های مختلف تهیه می شود.آخرین نوع کادایف نه تنها در ظاهر بلکه در روش ارائه تفاوت اساسی با دیگران دارد. آن را با خامه محلی - کایماک "kaymak" برای مهمان می آورند.

۱۴۰۰/۴/۲ گردشگران فکر می کنند که این یک گوجه فرنگی است ، اما نه به ترکی "Ayva Tatlısı" این یکی از دسر های ترکیه و دسر میوه ای است. یافتن قیاس با غذاهایی که ما عادت کرده ایم دشوار است .نصف میوه ها را با شکر و دارچین می جوشانند ، سپس آنها را با پسته تزئین می کنند. این دسر ترکیه ای گرم به همراه بستنی ، و سرد با خامه فرم گرفته سرو می شود. این یک دستورالعمل استاندارد است ، اما آشپزهای ترک در طرز تهیه شیرینی های معروف ترکیه اسرار خاص خود را دارند. به عنوان مثال ، آنها در طرز تهیه شیرینی های معروف ترکیه میوه ها را در شربت می پزند ، و پسته را با مغزهای خرد شده دیگر عوض می کنند. برای اینکه دسر رنگ غنی داشته باشد ، دانه ها و پوست هنگام پخت به آب اضافه شدند. اکنون به روش آشپزی ، این غذا قرمز است. در موسسات عمومی معمولاً از رنگ برای این تأثیر استفاده می شود ؛ زنان خانه دار در خانه ترجیح می دهند که گیلاس یا آب چغندر اضافه کنند. این دسر ترکیه ای بسیار شیرین و تند است ، بنابراین دوستداران طعم های سبک باید آن را با دقت امتحان کنند. تاتلی های کبک را در بسیاری از کافه ها و رستوران های ترکیه می توان یافت. به ویژه در پاییز ، در زمان رسیدن میوه ، به طور فعال ارائه می شود.در هر وعده (1 یا 2 قطعه). در هتل های All Inclusive این غذا بسیار نادر است. آوردن این دسر ترکیه ای به خانه بعید است جواب دهد. ماندگاری یک ظرف آماده 1 روز است ، اما آنها در واقع نحوه تهیه آن را به شکل کنسرو یاد نگرفته اند.

۱۴۰۰/۴/۲به ترکی "Revani" ریوانی این کیک ها غوطه ور شده در شربت شیرین است. آنها از زمان امپراتوری عثمانی شناخته شده اند. نام های دیگر busbusa ، namura ، gabeluz ، harisa است. یک دسر از بلغور ، آرد ، تخم مرغ و شکر تهیه می شود و باید آب لیموترش تازه به شربت اضافه شود. آنالوگ سمولینا است ، فقط از گندم ساخته می شود ، نه انواع نرم ، بلکه سخت. کیک ها مانند ماننا در فر پخته می شوند. شیرینی پزی ها ریوانی را با تکه های نارگیل ، انواع توت های تازه ، آجیل یا مایه تزیین می کنند. بر اساس یک نسخه ، نام این غذا به احترام شاعر ایلیاس ریوانی ، که "زندگی شیرین" را تجلیل می کند - سرگرمی ، زنان ، غذاهای ملی ، آداب و رسوم استانبول در قرن 15-16th طبق روایتی دیگر ، این دسر به افتخار تصرف ایروان نامگذاری شده است ، زیرا بعد از این واقعه بود که برای اولین بار پای سمولینا تهیه شد. اکنون در خاورمیانه ، آفریقای شرقی و کشورهای مدیترانه ای ، به ویژه در قبرس و یونان ، بسیار محبوب است. ریوانی اغلب در بوفه ها در هتل ها سرو می شود. این جای تعجب نیست ، ظرف ارزان و کالری زیادی دارد. در کافه ها و رستوران ها ، بسته به سطح استقرار ، ممکن است بخشی از Revani از 6 تا 30 لیر هزینه داشته باشد. در کافی شاپ ها ، غذاخوری ها و آشپزی می توانید برای هر قطعه 5-6 لیر بخرید. شما قادر نخواهید بود ریوانی را با خود بیاورید ؛ روز بعد ظرف غذا کهنه می شود و طعم خود را از دست می دهد. شما می توانید یک مخلوط خشک برای ساخت ریوانی با قیمت 7-9 لیر در هر بسته 500 گرمی (مارک دکتر اوتکر) خریداری کنید ، این مخلوط در هر سوپرمارکت بزرگ به فروش می رسد.

۱۴۰۰/۴/۲عاشور - در ترکیه نیز فرنی دوست دارند به ترکی "Aşure" علی رغم این واقعیت که انگلیسی ها به این غذا "پودینگ نوح" می گویند ، این محل تلاقی بین پودینگ و فرنی است. طعم آن مانند آرد جو دوسر با میوه های خشک و آجیل است. عاشورا برای ترک ها نمادی از رفاه در خانه است. دسر حدود یک ماه پس از عید قربان تهیه می شود. آنها این کار را به مقدار زیاد انجام می دهند ، زیرا معمول است که با همه دوستان ، اقوام و آشنایان می دهند. هیچ دستور واحدی برای آشورا وجود ندارد ، اما چندین قانون وجود دارد. این دسر ترکیه ای باید حاوی حداقل 15 ماده تشکیل دهنده و حداکثر 41 ماده باشد. ترکیب باید حاوی گندم ، میوه های خشک ، حبوبات ، آجیل ، ادویه جات باشد و سپس همه چیز به تخیل میزبان بستگی دارد. از جمله اجزای جزئی میوه ها (هسته ، سیب ، گلابی) ، شیر ، غلات است. گندم ، نخود ، لوبیا ، غلات و حبوبات در ظروف مختلف خیسانده می شوند ، سپس ابتدا به طور جداگانه جوشانده می شوند ، و سپس همه به همراه سایر اجزا. فقط آجیل به ظرف آماده شده اضافه می شود. از رو ، دسر با دانه کنجد ، دانه های انار ، آجیل تزئین می شود. اعتقاد بر این است که تاریخ عاشور با کشتی نوح آغاز می شود. در روز 10 ، ساکنان کشتی چیزی برای خوردن نداشتند. نوح مشتی لوبیا ، همان مقدار گندم ، آجیل و میوه های خشک (از این رو مواد اصلی خوراک) پیدا کرد و آنچه را که اکنون در ترکیه به نام آشور خوانده می شود ، پخت. بسیاری از افراد مشکوک نسبت به این نسخه تعصب دارند ، به ویژه ارتباط بین نوح و ترکیه ، اما این افسانه اصلی ترین افسانه است. این دسر ترکیه ای به ندرت در بوفه ها در هتل های All Inclusive یافت می شود ، برای گردشگران اروپایی بسیار غیر معمول است. آنها آن را در رستوران ها نمی پزند ، غذای خیلی ساده ای است. می توانید آن را در کافه ای برای صبحانه امتحان کنید ، بسته به ترکیب آن قیمت از 5 تا 10 لیر در هر وعده است. سوپرمارکت ها میکس خشک را می فروشند ، اغلب اوقات همان دکتر Oetker ، قیمت هر بسته 225 گرم - 5-6 لیر.

۱۴۰۰/۴/۲جوییزلی سودوک - سوسیس شیرین به ترکی "Cevizli Sucuk" سودوک جویزلی این نام به معنای واقعی کلمه از ترکی به معنی "سوسیس مغز دار" است. این یکی از انواع دسرهای ترکیه ای بسیار رایج است: در یونان به آن "سوزوکی" ، در قبرس - "سوزوکوس" ، در ارمنستان - "شاروتس" ، در کشورهای عربی - "مالبان" می گویند . تهیه یک سوجوک کلاسیک جوییزلی بسیار ساده است. آب انگور با آرد غلیظ می شود ، گردو به مخلوط اضافه می شود ، سوسیس ها شکل گرفته و خشک می شوند. این غذا از گرجستان می آید ، در اینجا ترک ها حتی بحث نمی کنند. با این حال ، در ترکیه ، این غذا پذیرفته شد و انواع مختلفی از سلیقه ها را به آن وارد کرد. ترک ها این سوسیس شیرین را نه تنها از آب انگور ، بلکه از آب درخت انجیر و تقریباً هر میوه ای نیز تهیه می کنند. داخل آن نه تنها گردو ، بلکه بادام زمینی ، بادام ، فندق ، پسته نیز اضافه می شود. شکلات ، کشمش ، خرما و میوه های خشک را اضافه کنید. در ترکیه به تعداد مناطق دستور العمل وجود دارد. معمولاً از میوه ها و آجیل هایی که در منطقه زیاد هستند استفاده می شود. و نام دسر در همه جا متفاوت است ، "Jevizli Sudjuk" رایج ترین نام است و همچنین: "Shyraly Sudjuk" ، "Pekmezli Sudjuk" ، "Sheker Syjugu" ، "Orchi" یا "Keme". سودویک Cevizli در همه جای ترکیه - در مغازه ها ، کافه ها ، غذاهای خیابانی فروخته می شود. در سوپرمارکت ها آنها به صورت وزنی می فروشند ، قیمت آنها 40-60 لیر برای هر کیلوگرم است. آنها به ندرت در هتل ها فروخته می شود.

۱۴۰۰/۴/۲به ترکی "Lokum" یکی از محبوب ترین دسرهای ترکی ، قطعات کوچک ، نرم و نشاسته ای شکر است. قدمت این شیرینی های ترکیه بیش از 700 سال است. با این حال ، ترک ها مطمئن هستند که این دستور پخت توسط یک شیرینی پز یکی از سلاطین در قرن هجدهم اختراع شده است. همانطور که شایسته شیرینی های ترکیه است ، افسانه های مختلفی با لذت ترکی همراه است و غیرقابل قبول است. طبق یکی از افسانه ها ، سلیمان با شکوه شخصاً به شیرینی پز دربار دستور می دهد تا یک دسر غیرمعمول تهیه کند تا آن را به محبوب خود هدیه دهد و از این طریق نظر او را جلب کند. گزینه دیگر کاملاً عاشقانه نیست - سلطان دندان هایش را روی یک دسر سخت شکست. و دستور داد فقط غذاهای لذیذ و ملایم را به او ارائه دهد ، سپس شیرینی پزی با Lokum روبرو شد. افسانه سوم کاملاً پیش پا افتاده است. در استانبول ، مردم مرتباً در کنار یکی از شیرینی فروشی ها ازدحام می کردند. سلطان کنجکاو شد که چه چیزی باعث چنین هیاهویی شده است. وی پس از امتحان چندین دسر ، یک آشپز قنادی را برای کار در آشپزخانه قصر دعوت کرد و Lokum به غذای مورد علاقه او و افرادش تبدیل شد. شیرینی پزی ، که این دسر را درست کرد، در واقع زندگی می کرد. نام استاد آشپزی حاجی بکر بود. این او بود که به فکر افزودن مواد پر کننده به یک غذای شیرین و دستور العمل تهیه شده افتاد. در سال 1897 ، نوه بکر شیرینی Lokumرا در نمایشگاه بروکسل ارائه داد. این موضوع سر و صدای زیادی به پا کرد ، چندین قرارداد برای تأمین Lokum به اروپا امضا شد. اروپایی ها آن را "لذت ترکی" نامیدند. اساس لذت کلاسیک ترکی ، آب ، شکر ، نشاسته و گلبرگهای گل رز است. پخت و پز دو روز طول می کشد ؛ انجام آن در خانه کاملاً مشکل است. خمیر شیرین برای مدت چند ساعت در دمای بالاتر از 80 درجه جوشانده می شود و مدام هم می زند. همزدن مداوم و سپس سرد شدن طولانی است که راز اصلی این قطعات نرم است. اکنون تعداد زیادی از انواع مختلف وجود دارد - با آجیل ، نارگیل ، عسل ، مرکبات ، شکلات ، نعناع ، آب لیمو. در بیشتر موارد ، این دسر با پودر قند بسیار تزئین می شود. ناپلئون ، پیکاسو و چرچیل این قطعات شیرین را بسیار دوست داشتند. علیرغم طعم نسبتاً سبک آن ، Lokum بسیار کالری دارد. Lokum را می توانید در هر فروشگاهی خریداری کنید. در سوپرمارکت ها به ندرت از نظر وزن ، معمولاً به صورت بسته بندی فروخته می شود. برعکس ، در مغازه های مناطق توریستی ، بیشتر آنها با وزن فروخته می شوند. قیمت - از 20 تا 80 لیر برای هر کیلوگرم. گرانترین نوع پسته است. یک گزینه بسیار جالب و هم اکنون محبوب ، لذت بردن از شکلات است ، قیمت هر کیلوگرم حدود 40 لیر است.

۱۴۰۰/۴/۲باقلوا - دسر اصلی ترکی به ترکی "باقلوا" باقلوا نام یکی از محبوب ترین شیرینی های ترکیه در کشور بیشتر در گفتار ترکی شبیه "باقلوا" است. این دسر تهیه شده از خمیر پفکی نازک است. اولین بار در سال 1453 برای سلطان محمت آماده شد. با این حال ، یک شیرینی مشابه حتی در آشور باستان شناخته شده بود ، جایی که عروس همیشه با والدین داماد از آنها پذیرایی می کرد و مهارت آشپزی خود را نشان می داد. در امپراتوری عثمانی باقلوا را فقط در سفره های اشراف ، وزیران و سلاطین سرو می کردند. مردم هنوز هم این ضرب المثل را دارند که "من هر روز باقلوا نمی خورم". در ترکیه اعتقاد بر این است که پختن باقلوا یک هنر کامل است و تسلط بر آن سالها به طول می انجامد. مانند هر غذای افسانه ای ، این رسم و رسوم خاص خود را دارد. به عنوان مثال ، خمیر باید با استفاده از یک وردنه بلند چرخانده شود - هر زن خانه دار ترکی این را دارد. طبق افسانه ها ، در یک قطعه باقلوا سلطان 35 لایه خمیر وجود دارد ، در حالی که ارتفاع آن از 7 سانتی متر بیشتر نیست. ظرف در چند مرحله آماده می شود. خمیر آنقدر نازک پهن شده است که از طریق آن می توانید "مهتاب را ببینید" یا "کتاب بخوانید". پر کردن روی خمیر و سپس شیرینی پزی به صورت رول تهیه می کند ، که آنها را در فر می پزد. کیک های آماده شده در شربت یا شکر خیسانده می شوند. باقلوا به طور سنتی به شکل یک مستطیل ، لوله ، مثلث یا پاکت تا می شود. اکنون این شیرینی در خاورمیانه ، مدیترانه ، صربستان ، بلغارستان ، حتی در ایالات متحده و انگلیس بسیار محبوب است. به عنوان یک قاعده ، در پر کردن متفاوت است. به عنوان مثال ، در آمریکای شمالی ، باقلوا با شربت افرا درست می شود و در جزایر انگلیس ، مورد علاقه ترین شکلات است. فیلینگ کلاسیک آجیل موجود در عسل است. محبوب ترین شیرینی در ترکیه با پسته و گردو است. باقلوا در ترکیه را می توان در هر فروشگاهی خریداری کرد. رایج ترین رقم مربوط به گردو است ، قیمت آن کیلویی 30-50 لیر است ، گرانترین نوع آن پسته است ، قیمت آن کیلویی 50-80 لیر است. در بوفه ها همیشه باقلوا در هتل ها وجود دارد ، بالاخره غرور ملی! شما نمی توانید این شیرینی را در ترکیه نچشید.

۱۴۰۰/۴/۲پیشمانی - ترکیبی از حلوا و آب نبات پنبه ای به ترکی "Pişmaniye" این غذای شیرین با نام های Tel Helva و Tepme Helva نیز شناخته می شود. اگر ما پیشمانی را با پشمک در ایران مقایسه کنیم ، ظاهر و سازگاری آن شبیه آب نبات پنبه ای است و طعم آن مانند حلوا است. اینها الیاف قندی هستند که به شکل خاصی مرتب شده اند. این دسر ترکیه ای غیرمعمول از شربت قند و آرد تست شده تهیه می شود. شربت به بهترین الیاف کشیده می شود ، سپس به شکل گلوله یا مکعب در می آید. گاهی اوقات پیشمانی تزئین می شود. رایج ترین گزینه ها آجیل (به ویژه پسته) ، کاکائو و شکلات است. Pişmaniye یکی از انواع شیرینی های ترکیه ای از قرن پانزدهم شناخته شده است. اساس دستور العمل ظاهراً از پارسیان گرفته شده است.(پشمک خودمونه) با این حال ، ترک ها بر روی نسخه خود از مبدا اصرار دارند ، که بسیار عاشقانه آغاز می شود. یک کارگر نانوایی عاشق دختر صاحب خانه شد. پدر دختر این وظیفه را به مرد جوان داد: تهیه یک دسر نازک تر از موهای دخترش ، و شیرین تر از گفتار او. مرد جوان با آن کنار آمد و محبوب خود را به عنوان همسر بدست آورد. با این حال ، معلوم شد که این دختر بدخلقی است و این شیرینی به افتخار او نام خود را گرفته است ، که به معنی "توبه" است. گزینه دیگری وجود دارد ، جایی که شیرینی پزی خودش عاشق دختری چاق می شود و به احترام او "شیشمانیه" ("زن چاق") شیرین را اختراع می کند. با این حال ، این افسانه به همان نسبت مثبت اول پایان می یابد و دسر با موفقیت تغییر نام می یابد. از آنجا که تهیه Pişmaniye بسیار دشوار است ، بعید است بتوانید آن را با بوفه در هتل امتحان کنید. و حتی در منوهای رستوران نیز به ندرت اتفاق می افتد. بهترین شرط شما این است که به سوپرمارکت بروید. قیمت نوشته کارخانه در یک بسته زیبا از 10 تا 20 لیر ترک در هر 250 گرم است. هرچه آجیل و میوه بیشتر باشد ، گران تر است. معروف ترین مارک (و تولید کننده) در ترکیه که در زمینه شیرینی های ملی تخصص دارد "U« urlu "نام دارد. ما قبل از هر چیز Pişmaniye آنها را توصیه می کنیم. با این حال ، شیرینی های Uğurlu در حال حاضر کمتر در فروشگاه های ترکیه رایج است ، زیرا محصولات بیشتر آنها صادر می شود.

۱۴۰۰/۴/۴چه چیزی از ترکیه بیاوریم؟ جالب ترین ، رنگارنگ ، مفیدترین هدایا و سوغاتی هایی را که می توانیم از تعطیلات خود در ترکیه به همراه داشته باشیم چیست؟

در ادامه بخوانید...

مزیت رقابتی پایدار چیست؟

در

مزیت رقابتی مولفه ای است که باعث برتری یک شرکت بر رقبا می شود. برای مثال دسترسی به منابع طبیعی، نیروی کار ارزان، موقعیت استراتژیک، دسترسی به تکنولوژی روز و ...

وقتی شرکتی به مزیت رقابتی پایدار برسد دیگر قابل رقابت نیست. برای رسیدن به مزیت رقابتی پایدار لازم نیست شرکت بزرگ باشد یا حتی خدمات خوبی داشته باشد.

برای اینکه یک شرکت دارای مزیت رقابتی باشد باید 4 ویژگی زیر را داشته باشد

  • با ارزش باشد
  • کمیاب باشد
  • غیرقابل تقلید باشد
  • غیرقابل جانشین باشد

 

چند روش برای رسیدن به مزیت رقابتی نیز در زیر آورده شده است

  • در شرکت نوآوری وجود داشته باشد
  • پاسخگویی به مشتریان خیلی مهم است
  • کیفیت در حد بالا

 

3 نمونه از شرکت های ایرانی برای بررسی انتخاب کردیم که آیا این شرکت ها توانسته اند به مزیت رقابتی پایدار دست پیدا کنند یا هنوز نه

مثال اول شرکت نوپای اسنپ است که به تازگی در خدمات حمل و نقل سر و صدای زیادی کرده است.

اسنپ در بخش کارآفرینی یا حداقل اشتغال کاذب بسیار موفق بوده است، آیا اسنپ برای مشتری جذابیت دارد؟

اسنپ از 4 ویژگی اصلی مزیت رقابتی هیچ کدام را ندارد ولی چرا محبوب است؟

پاسخ این پرسش خیلی ساده است. اسنپ خدمات را ارزان و آسان ارائه می دهد. دیگر نیازی به گشتن دنبال شماره آژانس یا چانه زنی سر قیمت با راننده تاکسی ندارید. مشتری ها جذب این ویژگی شدند ولی این ویژگی به آسانی قابل تکرار است، اگر شرکت دیگری قیمت ارزانتر یا ماشین های بهتری داشته باشد آیا بازهم اسنپ مسافر خود را خواهد داشت؟

اسنپ تلاش خوبی برای ایجاد نوآوری، بالابردن کیفیت و پاسخگویی مناسب به مشتریان انجام می دهد و امیدواریم در این کار موفق باشد ولی متاسفانه نمی تواند زیاد روی مزیت رقابتی پایدار حساب کند و همیشه در رقابت سخت با شرکت های مشابه خواهد بود.

شرکت بعدی دیجی کالا است، شاید کمتر کسی باشد که نام دیجی را نشنیده باشد، البته بیشتر مشتریان نیز چیزی در مورد سابقه کاری شرکت و چرا شرکتی با نام دیجی کالا باید کاسه و بشقاب بفروشد آگاهی ندارد.

دیجی کالا یک فروشگاه اینترنتی بزرگ و قدیمی است. از شیر مرغ تا جان آدمیزاد نیز در آن پیدا می شود. آیا دیجی توانسته به مزیت رقابتی پایدار دست پیدا کند؟

دیجی کالا واقعا با ارزش است، غیر از نرم افزار، سخت افزارها، شرکت های مختلف، پرسنل، انبار و محصولات دیجی دیگر برند شناخته شده ای می باشد.

آیا دیجی کالا کمیاب است؟ شاید کمترین فروشگاهی بتواند این حجم محصولات را ارائه دهد، از نوع قراردادهای این شرکت کاملا مشخص است که سعی می کند کمیاب باشد. حتی کرمان موتور از طریق دیجی لوازم یدکی می فروشد.

دیجی کالا غیرقابل تقلید نیست، فروشگاه اینترنتی ایده خیلی نابی نیست و به آسانی نیز جایگزین می شود.

دیجی از 4 ویژگی اصلی مزیت رقابتی پایدار، 2 ویژگی را دارد و سخت در تلاش است که این راه را برود ولی متاسفانه ایده فروشگاه اینترنتی به تنهایی نمی تواند یک ایده مزیت رقابتی پایدار باشد. حتی غول فروشگاه های دنیا آمازون هم درحال نوآوری است و با فروش محصولات غذایی می خواهد غیر قابل تقلید باشد.

 

شرکت بعدی ایران خودرو است. بله ایران خودرو، در مقایسه با اسنپ و دیجی شاید بزرگتر باشد ولی اصلا نوآور نیست و تقریبا به نظر مشتریان هم اهمیتی نمی دهد. کیفیت محصولات هم که کاملا مشخص است.

حالا چرا ایران خودرو توانسته به مزیت رقابتی پایدار دست پیدا کند. ایران خودرو واقعا با ارزش است. کارخانه، نیروی کار زیاد، شرکت های وابسته، ... تعداد خودروسازان داخلی بسیار محدود است و از لحاظ کمیاب بودن بینظر است. ایران خودرو غیرقابل تقلید است هم از لحاظ مالی کسی توانایی رقابت ندارد هم تکنولوژی ساخت و ... شرکت های خودروساز داخلی حتی سالن های رنگ به کیفیت ایران خودرو ندارند.

این موارد بعلاوه بازار انحصاری فروش، قیمت غیر قابل رقابت (بدلیل عوارض خودروهای خارجی) ایران خودرو را یک شرکت با مزیت رقابتی پایدار کرده است. 

 

حتما شما با خواندن این مقاله تصور می کنید مزیت رقابتی پایدار چیز بدی است و درنهایت باعث افت کیفیت محصول می شود. بهتر است چند نمونه خارجی را نیز بررسی کنیم.

 

بهترین نمونه یک شرکت با مزیت رقابتی پایدار شرکت اپل است. تقریبا غیر ممکن است جایی بخواهند مزیت رقابتی پایدار را توضیح بدهند ولی نامی از اپل نبرند. حالا چرا اپل؟

در گذشته اپل فقط سیستم های کامپیوتری تولید می کرد و بازار خوبی نیز داشت. امروزه اپل را به عنوان اولین تولید کننده گوشی های تلفن همراه امریکا می شناسیم و از حق نگذریم کیفیت گوشی های اپل واقعا عالی است. حالا چقدر محدودیت دارد و از نظر امکانات با چند نسل قبل گوشی های اندرویدی هم نمی تواند برابر کند اصلا مهم نیست. این شرکت مشتری های وفاداری دارد که هرچیزی اپل تولید کند را می خرند. این تعریف دقیق "مزیت رقابتی پایدار" است. 

نظرات

در ادامه بخوانید...

آینده ی اقتصادی ترکیه

در

 

جمهوری ترکیه در سال 2023 میلادی صد سالگی خود را جشن می گیرد. حزب حاکم عدالت و توسعه، یا AKP، سال 2023 را به عنوان سالی تعیین می کند که در آن مجموعه ای از اهداف اقتصادی جاه طلبانه را به دست خواهد آورد. با توجه به این دیدگاه، تا سال 2023، ترکیه یک نیروگاه اقتصادی است - دهمین اقتصاد بزرگ جهان - با اقتصاد 2 تریلیون دلار، درآمد سرانه 25 هزار دلاربرای هر فرد و صادرات 500 میلیارد دلار است. در مقایسه با سال 2014، ترکیه هجدهمین  اقتصاد بزرگ در جهان بود که از 17 فوریه سال 2013 با تولید ناخالص داخلی یا تولید ناخالص داخلی 800 میلیارد دلار درآمد سرانه فقط بیش از 10،000 دلار و 160 میلیارد دلار در صادرات بود. روسیه در حال حاضر دارای رتبه دهم در رتبه بندی جهانی قرار دارد و تولید ناخالص داخلی آن تقریبا دو برابر حجم تولید ناخالص داخلی ترکیه است. اهداف اعلام شده AKP به اندازه ای بلندپروازانه هستند و بسیاری از اقتصاددانان معتقدند ممکن است امکان پذیرنباشد. اکثر اقتصاددانان و تحلیلگران سیاست، با این حال، موافق هستند که هدف بالا می تواند هیچ آسیبی نداشته و احتمالا منافع را به همراه داشته باشد.

دنیای غربی دارای اهمیت استراتژیک در موفقیت اقتصادی ترکیه است. اولا، یک ترکیه ی موفق احتمالا  کشوری است که  پایدار و محکم برای غرب به عنوان یک متحد قابل اعتماد و حامی باقی بماند. خوشبختی اغلب، هرچند نه به طور پیوسته، از تقویت ارزش های دموکراتیک حمایت می کند؛ توسعه ای که بیشتر اوراق قرضه تركی غرب را تقویت می كند. دوم، غرب خود را از لحاظ اقتصادی از ترکیه ثروتمندانه به دست می آورد. در سال 2015، ترکیه چهارمین بازار بزرگ صادراتی اتحادیه اروپا و ششمین منبع بزرگ واردات بود. ثروت بزرگ همچنین به معنای فرصت های سرمایه گذاری بیشتر در هر دو جهت است. سوم، ترکیه پر رونق می تواند میزبان، ;کارفرما و در نهایت - در صورت لزوم - تورم جمعیت پناهندگان سوری خود را جذب کند و ترکیه را به عنوان یک کشور مقاومتر از خود به رسمیت بشناسد و یک همسایه و همسایه قوی برای اروپا باشد.پس چه تا پایان سال 2023 برای اقتصاد ترکیه ممکن است ؟ ترکیه چه چالش هایی را طی هشت سال آینده پیش از آغاز قرن دوم خود به جمهوری خواهان خواهد داشت؟

اگر ترکیه بخواهد به جهش قابل توجهی که توسط AKP پیش بینی شده است دست یابد، اقتصاد ترکیه باید از تله "درآمد متوسط" فرار کند، اشاره به مشکلاتی است که بسیاری از کشورهای ناآشنا از وضعیت کم درآمد در دستیابی به رشد پایدار با آن روبرو هستند در سطوح متوسط درآمد سرانه درآمده است. در توضیح معضل تله متوسط درآمد، بانک جهانی معتقد است که:

فاکتورها و مزایا که باعث افزایش رشد بالا در این کشورها شده اند (در دوره های توسعه سریع خود) - کم هزینه کار و پذیرش تکنولوژی آسان [از کشورهای پیشرفته تر] - هنگامی که به سطوح متوسط و بالای درآمد بالا رسید ، آنها را مجبور به یافتن منابع جدید رشد می کنند.

 چالش ترکیه در یافتن این منابع جدید رشد اقتصادی است. در اقتصاد بسیار جهانی امروز ، این به معنی توسعه یک بخش تکنولوژی پیشرفته است که می تواند کالاها و خدمات را برای صادرات و همچنین اقتصاد داخلی تولید کند. این بخش های پیشرفته پیشرفته، به نوبه خود، نیاز به توسعه نیروی کار ماهرانه ای دارند. امروزه اقتصاد ترکیه دارای بخش معنی دار فناوری پیشرفته و نیروی کار ماهرانه ای است که برای پیشبرد چنین رشدی نیاز است.

 تاریخ نشان دهنده دشواری حرکت به سوی یک کشور با درآمد متوسط به درآمد بالا است که توسط بانک جهانی در سال 2016 تعریف شده است و درآمد سرانه آن حداقل 12،736 دلار است. از 101 کشور که در سال 1960 به عنوان درآمد متوسط شناخته شد، تنها 13 مورد از آنها به عنوان کشورهای با درآمد بالا بیش از نیم قرن بعد شناخته شده اند.

 ترکیه از سال 1955 از وضعیت کم درآمد تا وضعیت پایینتر متوسط درآمد رسیده و در نیم قرن قبل از آنکه در سال 2005 به عنوان کشور ثروتمند با درآمد بالا طبقه بندی شود، طبق تعریف های بانک جهانی در سال 2016، درآمد پایین تر متوسط کشور دارای درآمد سرانه بین 1046 تا 4125 دلار است؛ یک کشور با درآمد سرانه بالا دارای درآمد سرانه بین 4126 دلار و 12 735 دلار است

 اقتصاد ترکیه در دهه اول قرن بیستم با بحران مالی سال 2001 روبرو شد و درآمد سرانه آن تقریبا سه برابر از 3500 دلار در سال 2002 به 10،400 دلار در سال 2008 رسید. به غیر از خاموشی و سپس بهبودی که منعکس کننده وضعیت اقتصادی جهانی در سال های 2008 و 2009 ترکیه تاکنون از سطح 10 هزار دلار تا حد زیادی متوقف شده است. با وجود شکست در حرکت به طبقه با درآمد بالا، ترکیه به وضوح در انتهای سطح متوسط درآمد است؛ در دسامبر 2014، بانک جهانی، ترکیه را "آستانه اقتصاد با درآمد بالا" توصیف کرد.

 فزون بر این، رشد ترکیه بین سالهای 2002 تا 2012 به طور عمده محقق شد، با کاهش قابل توجهی در میزان فقر، رشد عمده در اندازه طبقه متوسط، و همسری خشن بین نرخ مصرف 40 درصد پایین جامعه و میزان متوسط ملی.

 همچنین نمی توان گفت که ترکیه از وضعیت پایدار ثروت متوسط درآمد رنج می برد. اقتصاددانان بر این موافق نیستند که چه مدت یک کشور باید درآمد متوسط باقی بماند قبل از این که "به دام افتاده" در نظر گرفته شود. بعضی از این تعاریف ترکیه را به عنوان تله کشیده اند، در حالیکه دیگران آن را ندارند. با این وجود، با توجه به این که 11 سال در ترکیه در رده بالایی و متوسط درآمدی قرار دارد، پرونده آن به شدت محسوب نمی شود.

 با این حال، ترکیه با بسیاری از مشکلات ناشی از ملت هایی که در تله های متوسط درآمده اند، از جمله کمبود نقدینگی حساب های فعلی، اقتصاد مبتنی بر تولید و خدمات کم و متوسط، به جای نوآوری - "صنعت به دهه 1990"، مواجه است. به عنوان یک اقتصاددان گفت: مشکلات با حاکمیت قانون و استقلال سازمانی، و سیستم آموزشی ناکافی است.

 بهبود در این مناطق به ترکیه کمک می کند تا با یکی از مشکلات اقتصادی اساسی خود - فقدان سرمایه گذاری خارجی و داخلی برخورد کند و به همین دلیل به رشد پایدار خود کمک می کند.

 به گفته بانک جهانی، عناصر لازم برای فرار از تله درآمد متوسط عبارتند از:

... اقتصاد باز برای تجارت و [سرمایه گذاری مستقیم خارجی] یک چارچوب اقتصاد کلان پایدار است که تورم پایین را فراهم می کند و بستگی به جریان سرمایه خارجی دارد، وابستگی جمعیت شناختی کم و افزایش میزان مشارکت نیروی کار، یک پایگاه مهارت خوب است که حرکت را به سوی نوآوری تولید، محیط کسب و کار سالم و مؤسسات اقتصادی قوی که برای حاکمیت قانون ارائه می دهند، [و همچنین] دولتی موثر و مسئول

 بانک جهانی در همان گزارش سال 2014 در مورد ترکیه اظهار داشت که "پیشرفت های حاکمیت قانون، مسئولیت پذیری و شفافیت عمومی و شرایط آب و هوایی برای کارآفرینی و نوآوری به این ترتیب لازم خواهد بود که ترکیه برای تکمیل گذار به یک اقتصاد  درآمدزا ".

 این مقاله به طور خلاصه مسائلی را مطرح می کند که ترکیه باید با موفقیت در مقابله با آن قرار  گیرد، اگرقصد برداشتن قدم های مهمی در جهت دستیابی به اهداف سازمان ملل متحد در سال 2023 و مقابله با طبقه بندی با درآمد بالا را دارد. این مسائل به دو دسته گسترده تقسیم می شود: اصلاحات اقتصاد کلان و سایر اصلاحات اقتصادی، نهادی، آموزشی و سیاسی با تأثیر اقتصادی، با طبقه دوم شامل اصلاحات سازمانی، آموزشی و سیاسی. این مقاله با مجموعه ای مختصر از توصیه هایی برای اینکه چگونه ترکیه می تواند اصلاحات مورد نیاز خود را برای رسیدن به هدف خود برای تبدیل شدن به یک اقتصاد پیشرفته تا سال 2023، بسته شود.

اصلاحات اقتصادی

سیاست اقتصادی کلان اقتصادی در ترکیه باید اهداف وسیع رشد اقتصادی بالا با تورم پایین را همراه با سیاست های ثابت و قابل اعتماد مالی که باعث افزایش سرمایه گذاری در رقابت و بهره وری آینده شود، داشته باشد

 کاهش کسری تجاری
کاهش میزان پس انداز
بهبود سیاست های مالی
افزایش مشارکت زنان در بازار کار
سرمایه گذاری در زیرساخت های حمل و نقل
توسعه منابع انرژی های تجدید پذیر
 

این گزارش در حال حاضر به طور خلاصه به هر یک از این اهداف سیاست به نوبت می پردازد.

 کسری تجاری را کاهش دهید

 کسری تجاری ترکیه ساختاری است. نرخ پایین درآمد کشور، یکی از پایین ترین نرخ ها در اقتصادهای نوظهور در 15 درصد از تولید ناخالص داخلی، عمدتا به دلیل کم بودن حجم صادرات و حجم بالای واردات نسبت به سایر اقتصادهای با درآمد بالا می باشد. تولید کالاهائی که ترکیه صادر می کند، به میزان قابل توجهی از محصولات و خدمات وارداتی نیاز دارد. برای فرار از این چرخه زرق و برق، ترکیه باید میزان پس انداز خود را افزایش داده و ترکیب صادرات آن را تغییر دهد تا درصد بیشتری از محصولات با تکنولوژی پیشرفته و نوآوری با محتوای افزوده بیشتر در سطح داخلی را شامل شود.

 علاوه بر این، ترکیه تقریبا سه چهارم تقاضای انرژی خود را از طریق واردات نفت، گاز طبیعی و زغالسنگ تامین می کند. پس از گسترش استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر، به کاهش کسری تجاری کمک می کند و به سوی یک اقتصاد پایدارتر حرکت می کند. در واقع، کاهش اخیر قیمت جهانی نفت به ترکیه کمک کرد9 مرکز پیشرفت آمریکا | مسیر ترکیه برای رفاه در سال 2023کسری حساب جاری خود را که به طور قابل توجهی کسری بودجه را نشان می دهد را از 9.8 درصد از تولید ناخالص داخلی در سال 2011 به شدت 5.7 درصد باقی مانده اما در سال 2014 کنترل می کند. البته، با توجه به نوسانات قیمت انرژی در دهه های اخیر، ترکیه نمی تواند به طور دائم کم قیمت انرژی.

 افزایش نرخ پس انداز

 حتی بیشتر از یک تعادل مطلوب تجارت، نرخ پس انداز مهمترین عامل در تضمین کسری بودجه فعلی سالم و پایدار است. نرخ پس انداز فعلی ترکیه 15 درصد یکی از پایین ترین بازارهای بین المللی است. یک هدف واقع بینانه ممکن است تا سال 2023 آن را بیش از 20 درصد افزایش دهد.

 ابزار اصلی در دستیابی به این هدف تأثیر بانک مرکزی جمهوری ترکیه بر نرخ بهره است. نرخ بهره بانک مرکزی در حال حاضر در حدود 7.5 درصد است. دولت می تواند این نرخ را افزایش دهد تا انگیزه شهروندان برای صرفه جویی بیشتر در اقتصاد ترکیه را افزایش دهد. علاوه بر این، دولت باید یک ساختار انگیزه گسترده تر برای تشویق صرفه جویی، از جمله ابزار هایی مانند برنامه های تطبیق فونت ها، ایجاد کند. با این وجود، این گام ها به طور جداگانه کافی نخواهد بود؛

 حکومت داری خوب نیز عامل موفقیت در درازمدت سیاست پولی ملت است؛ چرا که مردم تمایل دارند پول خود را در کشور خود بنا نکنند، اگر آنها ثبات دولت یا پول آن را تردید کنند.

 بهبود سیاست های مالی

 درآمد مالیاتی ترکیه در حال حاضر تنها کمتر از 30 درصد از تولید ناخالص داخلی است که کمتر از میانگین 35 درصد تولید ناخالص داخلی بین کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه یا OECD است. تعدادی از اقتصاددانان، افراد کسب و کار و تحلیلگران مالی از دولت ترکیه خواست تا شفافیت و کارآیی سیاست مالیات خود را افزایش دهد تا مقابله با آثار ناشی از اجتناب مالیاتی از طریق اقتصاد غیر رسمی کشور را مقابله کند. آنها می گویند هدف ترکیه باید افزایش درآمد مالیات خود را به میانگین OECD افزایش دهد.

 در میان نخبگان اقتصادی و کسب و کار ترکیه، توافق مشابهی وجود دارد که بازار کار داخلی باید انعطاف پذیر تر شود تا کارگران بیشتری بتوانند در بخش غیر کشاورزی فعالیت های شغلی پیدا کنند. در واقع اصلاحات برای تشویق بیشتر جنبش کارگری از بخش کشاورزی کشور که شامل یک چهارم نیروی کار کشور است، در حالیکه تنها 7 تا 8 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل می دهد، اهداف 2023 بسیار مهم هستند. می تواند این اصلاحات را با کاهش مالیات برای کشاورزان و پرورش دهندگان و تشویق مدرنیزه کردن کشاورزی به کشاورزان در مقیاس بزرگ و کارآمد تر، تشویق کند.ادامه دارد........(سیارک)

نظرات

در ادامه بخوانید...

از صدر نشینی ایران در گروه بی تا هتریک رونالدو

در

سن پترزبورگ، روسیه، در وقت های نفس گیرِ اضافه بازی ایران در مقابل مراکش بود که بازیکن تعویضی مراکشی ها، عزيز بو هدوز، با یک گل به خودی دروازه تیم اش را باز کرد و تمامی مردم ایران را غرق در شادی ای وصف ناپذیر کرد. شادی ای که در نهایت با پیروزی یک بر صفر ایران در مقابل مراکش به پایان رسید و با نتیجه تساوی ای که شب گذشته در بازی اسپانیا مقابل پرتغال رقم خورد، فعلاً این تیم ملی ایران است که صدر نشین گروه بی شده است. اتفاقی که کمتر کسی انتظار وقوع آن را داشت.

تیم های ملی ایران و مراکش، طی قرعه کشی ابتدای جام، در گروهی بسیار سخت قرار گرفته اند و با وجود تیم های بزرگی چون اسپانیا و پرتغال در گروه شان، از شانس کمی برای صعود به مرحله حذفی مسابقات برخوردار هستند، اما پیروزی ایران در مقابل مراکش، اتفاقی بود که خوش بین ترین هواداران ایرانی هم به سختی می توانستند تصور کنند و این می تواند شروعی بر یک شگفتی برای تیم ملی ایران باشد. این در حالی است که تیم ملی مراکش در سوی دیگر عملکرد فوق العاده ای در مرحله انتخابی داشت و در تمام طول مسابقات دروازه خود را بسته نگاه داشته بود و حالا با این شکست، تیم با انگیزه مراکش کار بسیار دشواری برای صعود به مرحله بعدی در پیش خواهد داشت.

احسان حاج صفی، که در این بازی در پست مدافع چپ بازی می کرد، در حالی که پنج دقیقه از وقت های تلف شده گذشته بود، با ارسالی زیبا به روی دروازه حریف باعث شد تا عزیز بو هدوز، دروازه خودی را با یک ضربه سر باز کند. ضربه سری که منیر محمدی، دروازه بان مراکشی ها را تسلیم کرد و نتوانست برای بسته نگاه داشتن دروازه اش کاری صورت دهد.

آخرین پیروزی تیم ملی ایران در جام جهانی به سال 1998 باز می گردد. پیروزی ای که در مقابل تیم ملی آمریکا، نصیب ایران شد. یاران کارلوس کی روش و کادر فنی اش که پس از بیست سال دوباره قادر به نائل آمدن به این مهم شده بودند، سر از پا نمی شناختند و به قدری احساساتی شده بودند که دوست نداشتند زمین را ترک کنند و پس از گذشت مدت زمانی طولانی بود که در نهایت پس از در آغوش کشیدن یکدیگر و شادی کردن، زمین را ترک کردند.

از نکاتی که در خصوص این شادی طولانی مدت ایرانی ها می توان ذکر کرد، این بود که بازیکنان کارلوس کی روش، سر مربی تیم را به روی دستان خود گرفته و به هوا پرتاب می کردند و خود را مدیون این مربی کار کشته و با تجربه می دانستند. بله این تاکتیک فوق العاده مربی پرتغالی در دفاع پر تعداد و به دست گرفتن کنترل توپ در میانه زمین بود که در نهایت، تاکتیک های هره رنار را نقش بر آب کرد و رقم بخش پیروزی تیمش در برابر تیم قدرتمند مراکش شد.

کارلوس کی روش، که کمک مربی گری سر الکس فرگوسن و نیز سرمربی گری تیم باشگاهی رئال مادرید را در کارنامه خود دارد در این خصوص عنوان کرد: «برنامه ما از اولین دقایق بازی این بود که بازیکنان مراکشی را از لحاظ روحی تضعیف کنیم. برای رسیدن به این مهم، باید تمامی بازیکنان خوب و خلاق این تیم را به شدت تحت فشار می گذاشتیم و امکان بازی سازی و گلزنی را از آن ها می گرفتیم، که خوشبختانه، بازیکنانم به خوبی از پس این کار بر آمدند. نخستین بازی در هر تورنومنتی که باشد سخت و دشوار و نفس گیر است این بازی که جای خود دارد. اما بازی زیبایی بود. بازی فوق العاده ای بود.

بو هدوز که مسبب اصلی شکست تیم اش بود، با چشمانی اشک بار زمین را ترک کرد و بسیار ناراحت بود. این دومین اتفاق ناخوشایندی بود که در این هفته برای فوتبال مراکش رخ داد. آن ها برای میزبانی رقابت های 2026 نیز کاندید شده بودند که موفق به دستیابی به آن نشدند.

هروه رنار، در نشست مطبوعاتی پس از این بازی عنوان کرد: «بازیکنان ام در شرایط روحی بسیار بدی هستند و ما شکست خوردیم، اما کسی جز ما مقصر این شکست نیست. ما در برابر تیمی بازی کردیم که در بیشتر اوقات بازی مشغول به دفاع بود و نتوانستیم از موقعیت های خود برای به ثمر رساندن گل بهره بگیریم، در نهایت هم همین مسئله مسبب اصلی این شکست دلخراش برای ما شد. کسی جز ما مقصر این شکست نیست و من خود را نیز مسئول آن می دانم. اما حالا باید خود را برای دو بازی دیگری که در پیش داریم آماده کنیم.»

گذشته از تمامی این صحبت های و غم ها و شادی هایی که این مسابقه برای دو طرف به همراه داشت، نمی توان از عملکرد فوق العاده خوب بازیکنان با استعداد مراکشی هم غافل شد. بازیکنانی که بنا به صلاح دید هروه رنار به خوبی در پست های مختلف قرار گرفته بودند. نکته ای که در خصوص این بازی حائز اهمیت است و جای تعجبی برای ما ندارد، عملکرد فوق العاده خوب خط دفاعی هر دو تیم است که قادر بودند در تمام طول رقابت های انتخابی دروازه خود را بسته نگاه دارند، با این تفاوت که ایران تنها در بازی خود در مقابل سوریه، به دلیل اشتباهات فردی در خط دفاعی دروازه خود را باز شده دید. البته نا گفته نماند که مراکش هم در طول رقابت ها یک گل دریافت کرد، اما عملکرد کلی خط دفاعی این تیم در هشت بازی انتخابی برای جام جهانی، فوق العاده بوده است.

در بیشتر اوقات بازی، این تیم ملی مراکش بود که توپ و میدان را در اختیار گرفته بود و حملات خود را بیشتر از سمت راست تدارک می دید، جایی که احسان حاج صفی، برای ایران از آن دفاع می کرد. این استراتژی هروه رنار، می رفت تا در ابتدای نیمه اول جواب دهد، جایی که نوردین آمبرابات، توانست حاج صفی را از پیش رو بردارد و توپ را روی دروازه ارسال کند، ارسالی که نهایتاً با ضربه سر یونس بلهندا از نزدیکی دروازه به بیرون رفت.

یکی از نکاتی که سبب این برتری قاطع مراکشی ها نسبت به بازیکنان تیم ملی ایران شود، محرومیتی بود که فیفا برای هافبک دفاعی این تیم سعید عزت الهی در نظر گرفته بود و ایرانی ها از این لژیونر مشغول در روسیه خود محروم بودند که سبب شد تا هافبک خلاق و بازی ساز مراکشی ها، مبارک بوسوفا، خط دفاعی ایران را به شدت تحت فشار قرار دهد و مراکش به این خاطر می توانست حملات پر تعدادی روی دروازه ایران داشته باشد.

همین فشار حملات مراکشی ها می رفت تا در دقیقه نوزدهم بازی، آن ها را پیروز میدان کند، زمانی که مهدی بن عطیه یک شوت سنگین روانه دروازه ایرانی ها کرد و علیرضا بیرانوند، دروازه بان تیم ایران، به خوبی از پس مهار این توپ بر آمد و دروازه تیمش را بسته نگاه داشت. به زودی مشخص شد که کارلوس کی روش، دقیقاً همین استراتژی دفاع و ضد حمله را برای تیمش در نظر گرفته است، زمانی که تنها دو دقیقه پیش از سوت پایان بازی، سردار آزمون، مهاجم ایرانی ها، می رفت تا دروزاه حریف را در موقعیتی تک به تک باز کند که همانند بن عطیه ناکام ماند. ضربه ای که سردار آزمون روانه دروازه مراکشی ها کرد با دفع منیر محمدی همراه شد و علیرضا جهانبخش هم نتوانست در ریباند این توپ را به تور دروازه برساند.

در نیمه دوم اما از فشار تیم مراکش کاسته شده بود و دیگر توان اولیه را نداشته و بازی به ثباتی نسبی رسیده بود، اما باز هم در این نیمه موقعیتی خطرناک نصیبشان شد که حکیم زیچ، ضربه ای روانه دروازه تیم ایران کرد، که با واکنش خوب علیرضا بیرانوند همراه شد. پس از آن و در دقایق پایانی بازی بود که بن هدوز آن گل به خودی را زد و پس از بیست سال شادی زائد الوصفی برای ایرانی ها به ارمغان آورد.

شب گذشته در کنار بازی مراکش و ایران، شاهد نخستین بازی دو کشور اسپانیا و پرتغال نیز بودیم، دو تیمی که هر یک به نوعی مدعی قهرمانی در جام جهانی امسال هستند. اتفاق جالب توجهی که در این بازی رخ داد و آن را در ذهن همه ماندگار کرد، هتریک فوق ستاره پرتغالی ها، کریستیانو رونالدو بود که با گل زیبای دقیقه هشتاد و هشتش توانست هم هتریک خود را کامل کند و هم یک تنه، یک تساوی در برابر تیم فوق العاده اسپانیا برای تیمش به ارمغان بیاورد.

در نیمه نخست بازی، رونالدو دو بار قادر به باز کردن دروازه اسپانیا شد، اما در دقایق ابتدایی نیمه دوم بازی، نتیجه زحمات رونالدو با دو گلی که اسپانیا طی سه دقیقه به ثمر رساند، می رفت تا بر باد رود. اما این تمام ماجرا نبود و در نهایت، ناچو فرناندز، با یک شوت فوق العاده زیبا از پشت محوطه جریمه، اسپانیا را سه بر دو پیش انداخت. ضربه ای که پس از اصابت با تیر دروازه، وارد گل شد.

در دقایق پایانی بازی که دیگر کسی انتظار اتفاق به خصوص را نمی کشید، رونالدو، خارج از محوطه جریمه یک ضربه آزاد برای تیم ملی پرتغال به ارمغان آورد. در نهایت هم این خود رونالدو بود که پشت ضربه ایستگاهی ایستاد، و با یک شوت فوق العاده زیبا و فنی دروازه حریف را باز کرد. ضربه ای که داوید د خیا، سنگربان اسپانیایی ها، تنها تماشاگر گل شدن آن بود و کاری از دستش بر نمی آمد.

شرح دو گل نخست رونالدو: در دقیقه چهارم بازی بود که کریستیانو رونالدو، با زیرکی خود یک ضربه پنالتی نصیب تیمش کرد و خود آن را به گل نشاند. پس از آن نیز در همان نیمه اول، شوتی روانه دروازه کرد که با اشتباه عجیب د خیا، وارد دروازه شد.

در سوی دیگر اما، این دیگو کاستا بود که توانست دو گل حیاتی برای تیمش به ثمر برساند؛ گل اول که روی پاس چیپ فوق العاده زیبای آندرس اینیستا و حرکت انفرادی خود او به دست آمد و در گل دوم روی یک ضربه ایستگاهی، در نهایت سرخیو بوسکت بود که در محوطه ضربه سری برای دیگو کاستا فرستاد و او توپ را به گل تبدیل کرد. حال با کسب این تساوی در مقابل پرتغال، پس از اخراج سرمربی اسبق این تیم، لوپتگی، تنش ها در اردوی اسپانیا برای یک هفته ای دو چندان می شود و سرنوشت این گروه، و صدر نشینی آن برای آن ها بسیار مهم خواهد بود.

باید منتظر بازی های روز چهارشنبه و دوشنبه این گروه ماند و دید که آیا تیم های ملی ایران و مراکش شگفتی ساز خواهند شد و یا اینکه همه چیز طبق پیش بینی های اکثر منتقدان و تفسیر گران پیش خواهد رفت؟ به هر حال فوتبال است و هزار اتفاق...

نظرات

در ادامه بخوانید...