نگاه افراد مسن به اینترنت

در

تجربه و آموزش

صرفنظر از افزایش سن، محققان، سایر موانع تاثیر گذار بر افراد مسن از جمله تجربه استفاده از اینترنت و سطح آموزش را شناسایی نموده اند. آنها این موانع را اولویت بندی کرده تا ترتیب اهمیت آنها از اول به آخر مشخص شود. به عنوان مثال می توان به زبان تخصصی تکنیکی یا مشکلات استفاده از موس اشاره کرد. در بسیاری از مطالعات صورت گرفته، ابزارهای کاربردی مورد آزمایش قرار گرفته اند. به عنوان مثال یک درگاه اینترنتی منحصرا برای استفاده توسط افراد مسن طراحی شده است.محققان گروهی از افراد مسن را که از نظر سطح تجربه به گروه های مختلفی تقسیم شده بودند مورد بررسی قرار داده تا دیدگاه آنها در مورد استفاده از اینترنت و اینکه چگونه این دیدگاه بر کاربرد آنها تاثیر می گذارد را ارزیابی کنند. آنها به این نتیجه رسیدند که تجربه کاربر و اهداف او در استفاده از تکنولوژی بیشترین تاثیر را بر افراد مسن می گذارد. نتایج این مطالعه نشان می دهد که یک رویکرد مبتنی بر هدف میتواند تاثیر بیشتری به همراه داشته باشد. (سیارک)

افراد مسن و شکاف دیجیتالی/ بخش اول

 محققان عنوان داشته اند که مهارت و تجربه عوامل اصلی موفقیت در کار با اینترنت هستند.آنها به این موضوع پی بردند که افراد مسنی که مهارت بیشتری در استفاده از تکنولوژی دارند، تمایل بیشتری به عضویت در FaceBook و استفاده از آن نشان می دهند. همچنین به باور محققان ، یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر استفاده افراد مسن از تکنولوژی، تجربه حداقلی آنها در این زمینه است.

نسل جدید بسیار بیشتر از نسل گذشته در معرض استفاده از تکنولوژی و کامپیوتر قرار گرفته است. در زمان انجام این بررسی، بیش از 78% از جوانان قادر به استفاده از کامپیوتر بوده، در حالی که تنها 27% از افراد بالای 60 سال توانایی کار با کامپیوتر را داشتند. با گذشت زمان و با بررسی های بیشتر، مشخص شد که کاربرد اینترنت در میان افراد مسن افزایش یافته است، اما شکاف میان کاربرد اینترنت توسط نسل جدید و نسل قدیم همچنان باقی است.
این کمبود تجربه و وجود ترس در استفاده از اینترنت میان افراد مسن، نشان می دهد که چرا در بیشتر مطالعات انجام شده تاکید زیادی بر افزایش سطح حمایت و آموزش گسترده جهت افزایش انگیزه افراد مسن در استفاده از اینترنت وجود داشته است.

افراد مسن از مهارت کافی برای استفاده از این تکنولوژی برخوردار نیستند و برخی از محققان راه حلی را پیشنهاد می دهند که نه تنها بر تغییر نگرش ها تاکید دارد، که شامل حضور افراد مسن در طراحی فرایند نیز می شود تا بدین شکل تغییرات حاصل به درستی جایگزین شوند.

کمبود مهارت های کامپیوتری و نگرانی های ناشی از آن، موضوعی مشترک در تحلیل و بررسی کاربرد تکنولوژی توسط افراد میانسال است. برخی از پیشنهادات نیز در خصوص راهکارهای آموزشی بوده تا بدین شکل کمبود تجربه و آموزش این افراد به شکل موثری جبران شده و همچنین از رابطه بالقوه رسانه های اجتماعی در زندگی خود آگاه شوند. ادامه دارد.........

ترجمه  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

افراد مسن و شکاف دیجیتالی

در


می توان با کمک سرشماری، یک جدول زمانی پایه درخصوص کاربرد اینترنت بدست آورد. دولت آمریکا در سال 1984 به ارزیابی کاربرد کامپیوتر/مودم پرداخت، اما تا سال 1997 هیچ ارزیابی در خصوص دسترسی به اینترنت از منزل انجام نداد. در اواخر دهه 1990 و با کاهش قیمت تکنولوژی، کامپیوترهای خانگی رواج پیدا کردند. در سال 1995 و با تحقیق و بررسی منتشر شده توسط گروه بازرگانی و مدیریت ارتباطات و اطلاعات ملی در آمریکا ،اختلاف نسبی مالکیت کامپیوتر و دسترسی به اینترنت در سطح ملی برآورد شده و عنوان "اطلاعات محروم" به آن داده شد. این بررسی بر اساس هدف ارتباطی یعنی "سرویس جهانی" (سرویس تلفن جهانی) بوده است. مودم های تلفن باعث ارتباط کامپیوترهای شخصی با اینترنت می شدند و "اختلاف سرویس" در جهانی که به سرعت در حال تبدیل به مرکز اطلاعات بود، یک ضعف به شمار می رفت. اطلاعات و دسترسی آنلاین به آن، نقش بسیار مهمی در کار، تحصیلات، ارتباطات و تفریحات پیدا کرده بود. در این تحقیق، افراد مسن به عنوان یکی از بزرگترین گروه های ضعیف اطلاعاتی طبقه بندی شده اند.
تحقیق Pew در سال 2000 و در رابطه با ارتباط افراد مسن با اینترنت انجام شد. نتایج آن نشان می داد که : (سیارک

بسیاری از افراد مسن به هیچ عنوان قصد دسترسی به اینترنت را ندارند. این افراد بر این باورند که اینترنت می تواند خطرناک، نامربوط، گران قیمت و سردرگم کننده باشد.

در نخستین روزهای ورود اینترنت در سال 2001، بیشتر افراد مسن از آن در زمینه شغلی و پیش از آغاز دوران بازنشستگی استفاده می کردند و یا توسط اعضای خانواده خود تشویق به استفاده از اینترنت می شدند. تاثیر اعضای خانواده بر افراد مسن در استفاده از وب سایت های شبکه ای اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و علاوه بر آن، سطح تجربه استفاده از اینترنت در بین افراد مسن در حال افزایش است. در تحقیق Zickuhr و Madden ،حدود  77% از افراد مسن 50 تا 64 سال از اینترنت استفاده می کنند. همچنین Czaja و Lee بر این باورند که برخی از افراد مسن مایل به استفاده از تکنولوژی بوده و ترسی از آن ندارند، به شرطی که این تکنولوژی مفید و کاربردی بوده تا آنها نیز آموزش های لازم را برای کار با آن ببینند. در سال 2012، Xie، Watkins، Golbeck و Huang، نگرش های منفی افراد مسن را شناسایی کرده و برای خنثی نمودن این نگرش ها، روش های آموزشی خاصی را پیشنهاد دادند تا ارتباط وب سایت های ارتباطی اجتماعی با زندگی آنان نشان داده شود. (سیارک

مسایل مرتبط با بالا رفتن سن

محققان مجموعه ای از راهنمایی های پایه ای را ارائه داده اند تا کاربرد تکنولوژی را برای افراد مسن آسان تر سازد. همچنین برای بهبود دسترسی افراد مسن به اینترنت، پیشنهاد تغییر طراحی آن را داده اند تا تغییرات فیزیولوژی وشناختی ناشی از افزایش سن با آن تطابق یابد. آنها به طور مفصل توضیح داده اند که استاندارد های کنونی طراحی وب باعث شکل گیری این گروه شده است. تاکید اصلی بر این است که کاربران می توانند محیط وب سایت خود را کنترل کنند. سازگاری افراد مسن با این روش شباهت زیادی به سازگاری افراد ناتوان ( معلول) با این روش دارد. محققان با اشاره به کاربرد جهانی اینترنت، بیان کرده اند که روش های درمانی پیشرفته موجب افزایش طول عمر می شود و اثرات افزایش سن مشکلات قابل توجهی در مهارت های افراد مسن در استفاده از اینترنت به وجود می آورد. همچنین این افراد دچار مشکلات بینایی، شنوایی، فیزیکی و ذهنی شده و یا احتمال ناتوانی آنها افزایش می یابد.همچنین روش های پیشنهادی بسیاری را برای پاسخگویی به این نیازها به کار گرفته اند. به باور آنها :

طراحی های کاربر محور نمی تواند پاسخگوی نیازهای این گروه از افراد باشد و طراحی بر پایه تمام کاربران ارجحیت دارد، چرا که از انعطاف پذیری بالایی برخوردار بوده و تمام نیازها را در نظر می گیرد

همچنین این روش توسط راهنمای UTOPIA ( تکنولوژی کار آمد برای افراد مسن- جامع و مناسب) نیز امتحان شده است این تکنیک طراحی می تواند پاسخگوی نیازهای افراد مسن باشد که محققان آن را "تنوع پویا" نامیده اند. (سیارک
بسیاری از محققان دیگر به بررسی نرم افزارها و روش های طراحی مختلف پرداخته اند تا بتواند مناسب کار با کاربران مسن اینترنت باشد. تاثیرات افزایش سن بر استفاده از تکنولوژی همواره یکی از مسائل بسیار مهم بوده است. در سال 2012 Zickuhr و Madden عنوان کرده اند که هنوز احتمال استفاده از اینترنت در میان افراد مسن خیلی کم است. این مطالعات نشان دهنده مشکلات زیادی بود که این افراد در استفاده از تکنولوژی و اینترنت با آن روبرو بوده اند، اما از طرفی هم موجب آگاهی مردم نسبت به اثرات خوبی که استفاده افراد مسن از اینترنت می توان داشته باشد شد.    ادامه دارد...    ترجمه  itrans.ir 

نظرات

در ادامه بخوانید...