انسان مصنوعی میتواند با این عضلات نایلونی جدید حتی واقعی تر باشد

به گزارش (سیارک) دانشمندان نوع جدیدی از فیبر عضلانی مصنوعی نایلونی را ساخته اند، که میتواند روزی روبات های همنشین آینده را واقعی تر ازهمیشه تحویل دهد.


برخلاف عضلات مصنوعی قبلی،این تکنولوژی جدید تولید ارزان و ساده ای دارد،که ان را تبدیل به انتخاب بهتری میکند اگر بخواهیم روبات هایمان خودشان را به طریق مشابه مردم گوشت و خون دار، انعطاف وحرکت دهند و خود را تعمیرکنند.
عضلات روباتی گرداگرد نایلون قبلا هم امتحان شده اند،اما محققان MIT تکنیک جدیدی برای شکل و گرما دادن فیبرها ،جهت بیشتر کردن مقیاس خمش و انقباض عضلات مصنوعی ساخته اند.
برای اینکه سیستم کارکند، رشته ی ماهیگیری نایلونی معمولی فشرده میشود تا سطح مقطع شکل مستطیلی یا مربعی به جای دایروی به خود بگیرد.(سیارک)
با به کارگیری گرما-از طریق ترکیبی از حرارت مقاومت الکتریکی،واکنش های شیمیایی و پرتوی لیزر-محققان توانستند سیم را ازاین طرف به طرف دیگر،در یک حرکت دایروی،و به شکل 8ی،حرکت دهند.
این خمش بخاطر تمایل طبیعی نایلونِ با جهتگیری بالا (که در آن فیبرها در یک جهت قرار میگیرند) به کاهش در طول و افزایش در قطر به هنگام اعمال گرما،اتفاق میفتد.
محققان دریافتند که اگر به یک طرف از فیبر گرما داده شود ،سریعتر از آن که گرما به طرف دیگرش برسد شروع به منقبض شدن کرده،و همین، حرکت خمیده را ایجاد میکند.
بر اساس ازمایشات اولیه،این عضلات نایلونی جدید،باید برای درهرثانیه 17 سیکل خم-و-جمع و درمجموع 100000سیکل خم شدن کارا باشند.یعنی ربات پیشخدمت اینده ی شما از طول عمر بالایی بهره مند خواهد بود.
"این ایده ساده ایست که به خوبی کار میکند". مهندس جفری اسپینکز از دانشگاه ولونگونگ در استرالیا که در این تحقیق دخیل نبوده,میگوید.
"مواد ارزانند.متد ساخت ساده و کارامد است.متد تحریک با ورودی الکتریکی ساده میباشد.عملکرد تحریک خم در رابطه با زاویه خم،نیروی تولید شده و سرعت تحسین برانگیز است."
کاربردهای این نوع تکنولوژی از سبک-دنیای غرب فراتر میرود.یک ماده طبیعی عضلانی انعطاف پذیرِ همانند این میتواند روزی منجر به کاربردهای فراوانی از جمله مناسب سازی برای به کارگیری در دستگاه های بیوپزشکی شود.
"میتوان کاربردهای فراوانی برای این نوع تحریک کننده در زمینه های پزشکی و ابزار متصور شد". مهندس پزشکی اندرو تابرنر از دانشگاه اکلند در نیوزلند که در این تحقیق دخیل نبوده،میگوید. "من منتظرم این کار بسیار مورد توجه قراربگیرد".
کاربردهای ممکن دیگر میتواند در پنل های بیرونی وسایل نقلیه،کمک به ماشین ها برای انطباق به شکل های ایرودینامیک تر،یا در لباس ها باشند،که در ان فیبرها میتوانند منبسط و منقبض شده و به ما چیزهایی مثل کفشی که خودش بندش بسته میشود یا لباس هایی که دقیقا بر بدن شما فیت میشود بدهد.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
  • Sonny 554 :

    You keep it up now, undndstaer? Really good to know.

    1395/12/27 09:30 ق.ظ

بیشتر بخوانید