خرچنگ و گربه کیهانی که سلام میکنند

ستاره سهابی کمی شبیه ابرها است، چیزی که به چشم شما یک حیوان خانگی باشد، ممکن است به چشم من شبیه اژدها باشد؛ کشتی بادبانی شما ممکن است برای من یک زنبور عسل باشد. بنابراین اگر نمیتوانید گربه ای که (سمت راست در بالا) برای یک خرچنگ (سمت چپ در پایین) دست تکان میدهد را در این تصویر خیره کننده که فقط میتوان با تلسکوپ تحقیقاتی بزرگ در رصد خانه جنوبی اروپا در کویر شیلی را ببینید، نگران نباشید. در عوض خیره کنندگی تصویر و اعداد پشت سر آن را ببینید.


ابر پنجه ی گربه (که با نام NGC 6334 شناخته شده است) پنج هزار سال نوری، یا 33 کوادریلیون مایل (53 کوادریلیون کیلومتر) با زمین فاصله دارد، و ابر خرچنگی (که نام آن NGC 6357 است) 8000 سال نوری، یا 48 کوادریلیون مایل (77 کوادریلیون کیلومتر) با زمین فاصله دارد. این تصویر با یک دوربین 256 مگاپیکسلی گرفته شده است و تصویر حاصل شامل بیش از 2 بیلیون پیکسل است.
جان هرشل، ستاره شناس بریتانیایی اولین کسی بود که در سال 1837 دو سحابی (ابر) دید که در تلسکوپ چشمی نسبتا بدوی او شبیه دود و مه دیده میشدند. چندین دهه بعد تصاویر واضحتر شدند و اشکال سحابی خودشان را نشان دادند. اشکال مدور در NGC 6334 که شبیه پنجه های گربه بودند دلیل نام گذاری این ابر هستند. همانند ابر خرچنگی، این همه ی چیزی است که در چشم بیننده دیده میشود.
هر دوی این اشکال کودکانه برای ستارگان داغ جوانتر هستند که انرژی ماورای بنفش قدرتمندی منتشر میکنند. این تشعشات به نوبه خود باعث یونیزه شدن گاز هیدروژن اطراف شده و به تولید درخشش بیشتر کمک میکنند. ستاره شناسان ESO امیدوارند که از این تصاویر برای یادگیری بیشتر در مورد تلاطم تولد تمام ستاره ها استفاده کنند. در عین حال خود گربه و خرچنگ هم همچنان آسمان باستانی خود را ادامه میدهند.

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک

ترجمه  itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام