نیروی جنبشی جدید برای نور

(سیارک) : سرعت نور(186000 مایل بر ثانیه یا 299.792 کیلومتر برثانیه) تغییر نکرده است اما گزارشی در ماه مه نشان داد که یکی دیگر از ویژگی های اساسی نور ممکن است آنطور که دانشمندان زمانی فکر میکردند ساده نباشد.

 

هنگام انجام محاسباتی بر اساس یک کشف 200 ساله،فیزیک دانان دانشگاه "ترینیتی در دوبلین" به این نتیجه دست یافتند که ذرات نور(فوتون ها) آن طور که باید رفتار نمیکنند.هنگامی که آن ها را در یک کریستال خاص تابانیدند تا شعاع نور را از یک لوله نوری تهی عبور دهند،فوتون ها با تکانه ی دورانی نصف ثابت پلانک شروع به چرخش کردند.ثابت پلانک از مقادیر اساسی در فیزیک است که رابطه بین بین طول و انرژی آن را مشخص میکند.

چیزی که فیزیک دانان را متحیر کرد این بود که فوتون ها نباید بتوانند با سرعت نصف ثابت پلانک بچرخند.فوتون ها باید با سرعتی که ضریب صحیح این ثابت است بچرخند(مثلا دو یه سه برابر آن،نه نصف آن).رده ی دیگری از ذرات هستند که میتوانند با کسری از ثابت پلانک بچرخند.

فیزیک دان "کایل بالانتین" از دانشگاه ترینیتی که بصورت زنده در "علم امروز" صحبت میکرد،بیان کرده است: "نتایج نشان داده است که ما میتوانیم شعاع فوتون ها را طوری بسازیم که شبیه فرمیون ها رفتار کنند،یک نوع کاملا جدید ماده!".

محققان میگویند این کشف معنی غلط بودن فیزیک کوانتوم را نمیدهد بلکه نشان میدهد که یکی از کارآیی های نور آنطور که پیش از این تصور میشد نیست.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

ترجمه  itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید