حرکت قطب شمال با روندی تدریجی به سمت شهر لندن

(سیارک) : قطب شمال پیش از این به سمت غرب و خلیج هوستون کانادا حرکت کرده  اما در سال 2000، این حرکت تغییر جهت داده  است و با سرعت دو برابر به سمت شرق حرکت کرده است.

در سال 2000، محققان در یک ویدیو نشان دادند که قطب چرخشی شمال به سمت شرق در حال حرکت می باشد.اکنون دانشمندان آزمایشگاه جت پیشرانش ناسا به توضیح این امر و نقش انسان در آن پرداخته‌اند.

اکنون دانشمندان معتقدند که تغییرات در توزیع توده بر روی سطح زمین عامل این تغییر می باشد. به گفته آن‌ها، انسان‌ها با تغییر دادن تعادل آب و یخ بر روی زمین طی فرآیند گرم شدن جهانی بر حرکت قطب شمال تاثیر می گذارند.
بی‌ثبات نمودن سریع صفحات یخی در گرینلند و قاره قطب جنوب در اینجا نقش بزرگی دارد اما محققان از مدلهای رایانه‌ای جدید استفاده نمودند ، از دست رفتن آب در اوراسیا در اطرف هند و دریای خزر برای تغییر مسیر قطب به سمت شرق کافی می باشد.

محققان از داده‌های ناهنجاری گرانشی ماهواره GRACE برای تقویت شبیه‌سازی‌های خود استفاده نمودند تا نشان بدهند محور زمین بطور خاص به تغییرات در حجم آب در عرض جغرافیایی میانی حساس می باشد. از این رو اگرچه گرینلند و قطب جنوب با از دست‌ رفتن شدید یخ روبرو می باشند و کاهش سفره های آب . در اوراسیا در مجموع فقدان بسیار کوچکتر آب می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد نماید.

این تحقیق نگران‌کننده می باشد زیرا تایید می کند که الگوی حرکت قطب شمال  ارتباط نیرومندی با آب و هوا دارد.

منبع:  Science Advances 

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید