زلزله به بزرگی 6.6 ریشتر غرب ترکیه را ویران کرد

زلزله
ساختمانی در ازمیر ، ترکیه ، در اثر زلزله در 30 اکتبر 2020 آسیب دیده است. Anadolu
زلزله ای به بزرگی 7 ریشتر در دریای اژه باعث ویرانی در استان ازمیر در غرب ترکیه شده است. دست کم 12 نفر از جمله دو کودک در روز جمعه در یونان و ترکیه پس از وقوع زلزله شدید در دریای اژه جان خود را از دست دادند.خدمات اضطراری تأیید کردند که شش نفر از کشته شدگان در شهر ساحلی ازمیر ترکیه بودند و دو کودک در جزیره ساموس یونان جان خود را از دست دادند.به گفته مرجع مدیریت حوادث و فوریت های ترکیه (AFAD) ، زلزله 6.6 ریشتری در دریای اژه در عمق 16.5 کیلومتری زمین رخ داد.
 
مرکز لرزه نگاری اروپا-مدیترانه اعلام کرد مرکز آن 13 کیلومتری شمال شرقی جزیره ساموس یونان است.سازمان زمین شناسی ایالات متحده میزان زلزله را 7.0 اعلام کرد.AFAD در بیانیه ای که در ساعت 16:30 CET صادر شد ، گفت که شش نفر در ترکیه جان خود را از دست داده اند ، از جمله یک نفر به علت غرق شدن و 257 نفر دیگر نیز زخمی شده اند.
 
تصاویری که توسط یکی از ساکنان محلی در شبکه های اجتماعی منتشر شده ، نشان می دهد که ازمیر با آب و آوار و مبلمان شسته شده است.رسانه های ترکیه آوار چندین ساختمان در ازمیر را نشان دادند که مردم برای رسیدن به امدادگران از آن بالا می روند. دود در چندین نقطه در مرکز ازمیر فیلمبرداری شد.وزیر کشور ترکیه از تخریب چندین ساختمان در غرب ازمیر بر اثر زلزله خبر داد.
 
زلزله
نقشه ای که محل وقوع زلزله در دریای اژه را نشان می دهد.
 
رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه در توئیتی گفت: "ما برای شروع كار لازم در منطقه با همه نهادها و وزرای مربوطه اقدام كردیم."وزیر بهداشت Fahrettin Koca گفت: "ما با تمام حمایت در کنار مردم ازمیر هستیم."AFAD گفت که تیم های جستجو و نجات و کمک های اولیه بلافاصله به منطقه اعزام شدند و فعالیت های جستجو و نجات در 12 ساختمان آسیب دیده از زلزله ادامه دارد.AFAD در توئیتی گفت: "علاوه بر ازمیر ، پرسنل و وسایل نقلیه استانهای همجوار نیز برای پشتیبانی به منطقه اعزام شدند."
 
ویدئویی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده است ، افرادی را نشان می دهد که به دنبال افرادی هستند که ممکن است به دام افتاده باشند.جمعیت هلال احمر ترکیه گزارش داد که هفت نفر را از زیر آوار ساختمان های تخریب شده بیرون کشیده است.
 
زلزله
نیروهای امدادی پس از زلزله در 30 اکتبر سال 2020 ، یک نفر را در ازمیر ، ترکیه از زیر آوار بیرون کشیدند
 
رسانه های ترکیه گفتند که این زمین لرزه در مناطق اژه و مرمره ، جایی که استانبول واقع شده است ، احساس شده است. استاندار استانبول گفت که گزارشی از خسارت وارد نشده است.
 
این زمین لرزه در سراسر جزایر شرقی یونان و حتی در پایتخت یونان ، آتن احساس شد. رسانه های یونانی گفتند که ساکنان ساموس و سایر جزایر از خانه های خود فرار کردند در حالی که برخی از ریزش سنگ گزارش شده است.تلویزیون عمومی یونان گزارش داد که "مینی سونامی" در جزیره ساموس رخ داده است.
 
اداره ویژه بلایای پزشکی یونان (ETIK) حدود ساعت 16:45 CET تأیید کرد که دو کودک در این جزیره ، در شهر واتی کشته شده اند."اورژانس در فیس بوک نوشت: " این دو کودک ، اندکی پس از زلزله در حال ترک مدرسه خود بودند. هنگامی که آنها از خیابان باریک شهر عبور می کردند ، دیواری از یک ساختمان قدیمی فروریخت . " وی افزود: "علی رغم تلاش بیشتر نجاتگران (خدمات اضطراری) EKAB برای زنده ماندن کودکان ، آنها موفق به این کار نشدند."
 
نخست وزیر "صمیمانه ترین تسلیت" خود را به خانواده های دو قربانی اعلام کرد.وی گفت: "کلماتی برای توصیف احساس فرد در مورد از دست دادن کودکان بسیار کم هستند. در این اوقات دشوار ، افکار ما با خانواده آنها و درد غیر قابل تحملی است که آنها تجربه می کنند." در توییتر نوشت:اوایل بعد از ظهر ، او با اردوغان تماس گرفته بود "برای تسلیت گفتن من برای از دست دادن غم انگیز زندگی" ناشی از زلزله.وی افزود: "اختلافات ما هرچه باشد ، این زمانهایی است که مردم ما باید کنار هم بایستند."
 
وزیر کشور فرانسه در توئیتر گفت: "فرانسه در کنار مردم ترکیه و یونان ایستاده است تا با این آزمایش سخت وحشتناک روبرو شود."وی افزود: "اگر دولت های این كشورها بخواهند ، می توان بلافاصله كمكهای فرانسه ارسال كرد."
 
رئیس اتحادیه اروپا اورسولا فون در لاین و چارلز میشل هر دو گفته اند "افکار" آنها با مردم یونان و ترکیه است و گفتند که اتحادیه اروپا برای ارائه کمک آماده است.کمیته اتحادیه اروپا برای مدیریت بحران ، یانز لنارچیچ ، افزود که "مرکز هماهنگی واکنش اضطراری ما با مقامات حفاظت از مدنی در تماس نزدیک است".روابط ترکیه ، یونان و اتحادیه اروپا در ماه های اخیر به دلیل اختلاف نظر در مورد حقوق آب در مدیترانه شرقی تیره شده است.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید