اول تیر، اولین خورشید گرفتگی در سال 2020

خورشید گرفتگی

 

اولین خورشید گرفتگی در سال جاری در یک تیر 1399 (21 ژوئن سال 2020 ) رخ خواهد داد. نوار آن از طریق کشورهای آسیا و آفریقا می گذرد ، در ایران و بسیاری از نقاط جهان فقط مراحل جزئی خورشید گرفتگی مشاهده خواهد شد.

خورشید گرفتگی که در 21 ژوئن سال 2020 پیش بینی می شود ، به صورت حلقوی طبقه بندی می شود. دیسک قمری خورشید را خواهد بست ، اما قطر آن کمی کوچکتر خواهد بود.

در تهران، خورشیدگرفتگی در ساعت ۹ و ۵ دقیقه شروع میشود. در ساعت ۱۰ و ۱۶ دقیقه، گرفتگی به بیشترین مقدار خود می رسد و ماه ۴۸ درصد از قرص خورشید را می پوشاند و گرفتگی در ساعت ۱۱ و ۳۸ دقیقه پایان می یابد. زمان و حداکثر مقدار پوشیدگی در سایر نقاط ایران با تهران متفاوت است. این مقدار از حداکثر ۹۹ درصد در جنوب شرق تا حداقل ۲۹ درصد در شمال غرب کشور متغیرمی باشد.

این خورشیدگرفتگی در آفریقا به جز بخشی از غرب آن، جنوب شرق اروپا و آسیا به صورت جزیی و در بخشی از جمهوری کنگو، سودان جنوبی، اتیوپی، یمن، عربستان سعودی، عمان، پاکستان، شمال هند، جنوب چین، تایوان به صورت حلقوی قابل مشاهده است.


خورشید گرفتگی یک تیر 1399 از ساعت 04:47 UTC در قلمرو کنگو آغاز می شود و در ساعت 08:32 UTC از اقیانوس آرام پایان می یابد.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید