مجسمه 12 متری بودا با سر بریده در چین پیدا شد

بودا

 

در چین ، در یکی از مناطق باستانی شهر چونگ کینگ ، هنگام پاکسازی محوطه یک مجتمع مسکونی ،  به طور تصادفی یک مجسمه "سر بریده" بودای غول پیکر را کشف کردند. این اثر باستانی  بخشی از ... پایه های یک ساختمان چند طبقه بود که بر فراز صخره ای ساخته شده بود. برای بیش از یک دهه ، ساکنان این محله از کنار صخره غرق در خزه عبور می کردند و حتی شک نمی کردند زیر آن عبادتگاهی وجود داشته باشد که زمانی متعلق به "معبد کشتی های اندوه" بوده است.

 

بودا

یک مجسمه باستانی از بودا در چین کشف شد که به عنوان بخشی از پایه های یک ساختمان چند طبقه (چونگ کینگ) مورد استفاده قرار گرفته بود.


یک حادثه غیر معمول در منطقه تاریخی نانان در شهر چونگ کینگ واقع در جنوب غربی چین رخ داد. در طی پاکسازی پایه های دو ساختمان چند طبقه واقع در بالای صخره سنگی ، بخشی از مجسمه بودا که از سنگ تراش خورده بود ، کشف شد. برای سالیان متمادی ، نه ساکنان ، نه مورخان هنر ، و نه مقامات جامعه حتی نمی دانستند که چه چیزی در زیر خزه های پرپشت پنهان شده است. یک پروژه پیش پا افتاده به کارگران کمک کرد تا بودا را از گودالها آزاد کردند. مردم شهر به لطف تلاش های آنها توانستند مجسمه بودای "سر بریده" 12 متری را مشاهده کنند.

 

بودا

عناصر بازمانده از زیور آلات بودای "سر بریده" پس از تمیز کردن مجسمه از خزه و بوته ها به وضوح قابل مشاهده است


پس از ظهور تصاویر هیجان انگیز از یافته غیرمنتظره ، کارشناسان پیشنهاد کردند که این مصنوعات یک هدیه واقعی از اجداد آنها است. بسیاری بر این باورند که این نانپینگ بودای بزرگ است ، همچنین به آن بودای مایتریا گفته می شود. اطلاعات موجود در بایگانی ها حاکی از آن است که این مجسمه سنگی در ابتدا دارای ارتفاع 13.3 متر ، عرض 10.5 متر و عمق 3.5 متر بوده است. و اگر به دلیل وقایع شناخته شده (انقلاب فرهنگی) که در کشور اتفاق افتاده نبود ، مجسمه تا به امروز سالم مانده بود.

 

بودا

مجسمه بودا کشف شده یک بنای تاریخی معماری چونگ کینگ (چین) است.

 

مرجع: انقلاب فرهنگی در چین ، که در سالهای 1966-1976 اتفاق افتاد ، خسارت قابل توجهی به میراث فرهنگی و تاریخی این کشور وارد کرد. تمام فعالیت ها به عنوان "القای فرهنگ حزب کمونیست در ذهن مردم چین" با تخریب تقریبا کامل آداب و رسوم ، مذهب و فرهنگ سنتی چین تصور می شد . در طول یک دهه انقلاب فرهنگی مائو تسه تونگ ، سرزمین اصلی چین تجدید سازماندهی کاملی از ارزش ها را تجربه کرد. در آن زمان ، صومعه ها ، کلیساها و سایر اشیا روحانی و مذهبی تخریب شد ، صدها هزار مجسمه بودا شکسته شد ، سوتراهای بودا سوزانده شد ، راهبان مورد آزار و اذیت قرار گرفتند و ... 

 

بودا

حتی ساکنان طبقات پایین آسمانخراش مجاور هم نمی دانستند که بخشی از پیساختمان همسایه  از سنگ معمولی تشکیل نشده است (بودای بزرگ نانپینگ ، چین)


ظاهراً تنها مجسمه بودا از مجموعه معابد زنده مانده است ، اگرچه تحقیقات بیشتری برای جستجو در منطقه ای كه در آن قرار دارد ، برنامه ریزی شده است. با وجود چنین برخورد وحشیانه ای نسبت به آثار معماری در اواسط قرن گذشته ، مجسمه باستانی کاملاً خوب حفظ شده است ، اگرچه بدون سر و برخی عناصر باقی مانده بود. اما به طور کلی ، بودا کاملاً قابل تشخیص است. این خدای به حالت نشسته و با دستانی که یک سنگ گرد را در سطح قفسه سینه نگه داشته اند و "کمربند"  و بسیاری از عناصر دیگر با جزئیات حفظ شده است و بار دیگر ریشه باستانی آن را تأیید می کند.

 

بودا

در دهه 80 قرن گذشته ، ساختمانهای چند طبقه در محل معبد باستانی چونگ کینگ ، چین) ظاهر شدند.


سر مجسمه کجاست ؟و به کجا می رود؟ و آیا این کار عمدی انجام شده است ؟ یا در زمان رونق ساخت و ساز که از اواسط دهه 80 قرن گذشته آغاز شد ، یک راز باقی مانده است ، کسی حتی به حفظ معبد  فکر نمی کرد. پیمانکاران به راحتی از یک قطعه زمین خالی استفاده کرده و بخشی از مجسمه را تخریب کردند تا یک ساختمان چند طبقه بسازند.

 

به گفته یکی از ساکنان قدیمی این منطقه ، او این مجسمه را سالم به همراه با ushnisha (برآمدگی تاج بودا ، نمایانگر سطح بالای روشنایی به دست آمده) بر روی سر او دیده ، اما نمی داند چه بلایی بر سر او آمده است. البته خوشحال است که بیشتر قسمت های مجسمه غول پیکر به خوبی حفظ شده است. در حال حاضر ، مجسمه نانپینگ بودای بزرگ (این نام خیابانی است که در آن کشف شده است) به عنوان یک شی از میراث فرهنگی منطقه شناخته شده است ، که اجازه می دهد منتظر کمک دولت برای مرمت معبد و تحقیقات بیشتر باشید.

 

بودا

کارهای بازسازی در مجتمع مسکونی (بودای بزرگ نانپینگ ، چین) در حال انجام است


پس از انتشار خبر کشف غیرمعمول در سراسر جهان ، این مکان به جاذبه گردشگری تبدیل شد و گروهی از گردشگران به این مکان شتافتند که بودا را "مکان جادویی چونگ کینگ" خواندند. آنها مراسم خود را انجام می دهند ، بخور می سوزانند و به معجزه اعتقاد دارند!

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید