دولت آمریکا طراحی کوچکترین راکتور هسته ای در جهان را تایید کرد

راکتور هسته ای

دولت آمریکا طراحی نخستین رآکتور کوچک مدولار را تایید کرد . این  راکتور هسته ای کوچک برای 50 مگاوات انرژی طراحی شده است ، اما ظرف دو سال ظرفیت آن به 60 مگاوات افزایش می یابد.

کمیسیون تنظیم مقررات هسته ای ایالات متحده اولین راکتور مدولار کوچک ، NuScale را تأیید کرده است. این کوچکترین راکتور در جهان است - ده ها برابر کوچکتر از آنچه در نیروگاه های مدرن استفاده می شود. طراحی مدولار NuScale حتی در صورت بروز خطا و مشکلات عملیاتی ، استفاده از آن را آسان تر و ایمن تر می کند. همچنین می توان آنها را در کارخانه تولید کرد و سپس به محل احداث نیروگاه منتقل کرد.

 

"ایمنی مطمئناً یکی از مهمترین اولویت ها در مورد نیروگاه هسته ای است و نیروگاه های مورد استفاده امروزه تحت مقررات سختگیرانه ای کار می کنند که به طور کلی ایمن تر از نسل های قدیمی هستند. این دستگاه ایمنی بیشتر را افزایش می دهد و امکان کار با دستگاه در فضای بسیار کمتری را فراهم می کند. "

راکتور هسته ای

راکتور NuScale Power یک سیلندر فولادی به ارتفاع 23 متر و عرض 5 متر است. در داخل آن میله های سوخت اورانیوم وجود دارد که با استفاده از یک واکنش زنجیره ای هسته ای آب را در حلقه داخلی گرم می کند. آب گرم شده از طریق مبدل حرارتی دما را به مدار بخار خارجی منتقل می کند. این بخار توربی را تولید می کند که برق تولید می کند. در حین کار ، بخار سرد می شود و قطرات آب دوباره به مدار داخلی برمی گردد.

 

یک نیروگاه هسته ای معمولی از این نوع از 12 راکتور کوچک تشکیل خواهد شد. به گفته توسعه دهندگان ، راکتورهای کوچک بسیار ایمن تر از راکتورهای معمولی هستند. علاوه بر این ، می توان از آنها در شهرهای کوچک ، تاسیسات صنعتی و زیردریایی ها استفاده کرد. کل ماژول در آب غوطه ور است و به کنترل گرمای بیش از حد کمک می کند و در صورت خرابی هر بخشی از راکتور ، راکتور داخل یک محیط امن برده می شود تا از بروز فاجعه جلوگیری کند.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید