همسایگان هند با گسترش موج کرونا مرز ها را می بندند

کرونا

پرسنل ارتش نپال در PPE منتظرند تا جسد یک قربانی ویروس کرونا در کاتماندو را جمع کنند

 

در ماه آوریل ، به همراه میلیون ها نفر دیگر ، گیانندرا  ، پادشاه سابق نپال ، 73 ساله و همسر 70 ساله اش ، كومال ، برای جشنواره مذهبی كومب ملا به هند سفر كردند . او در آنجا در گنگ در هاردیوار غوطه ور شد و بدون ارتباط با مأمورین و سایر زائران ارتباط برقرار کرد.

 

در بازگشت به فرودگاه کاتماندو ، صدها نفر برای استقبال از این زوج جمع شدند ، که در طی چند روز آزمایش کرونا  آنها مثبت بود.هزاران مهاجر نپالی که در هند کار می کنند نیز آلوده شده اند و موارد نه تنها در پادشاهی هیمالیا بلکه در سایر همسایگان هند از جمله پاکستان و بنگلادش به سرعت افزایش یافته است .

 

در میان ترس از موج فاجعه بار دوم هند و انواع واگیردار ویروس ، کشورهای همسایه پروازهای خود را لغو کرده و مرزها را تعطیل کرده و مایل به تلاش برای محافظت از خود در برابر نتیجه مشابه هستند. بسیاری از آنها می پرسند که آیا آنها واکنش محکم و کافی نشان داده اند؟

 

همسایه ای که به نظر می رسد بیشتر آسیب دیده است نپال است ، که سه روز متوالی 7000 عفونت جدید را ثبت کرده است ، از جمله مواردی از نوع جهش مضاعف که برای اولین بار در هند و انگلیس شناسایی شده است.نپال تاکنون بیشترین آسیب را دیده است ، در حالی که نگرانی ها در پاکستان و بنگلادش افزایش می یابد

 

نپال - با اولین موج هند در سال گذشته برای مدتی بسته - با پنج ایالت هند مشترک است و تعداد زیادی از نپالی ها در هند زندگی و کار می کنند.روز چهارشنبه ، در حالی که این کشور بالاترین تلفات روزانه عفونت و مرگ ناشی از کووید را ثبت کرد ، قرنطینه در کاتماندو و مناطق اطراف آن را هفته دیگر تمدید کرد. وزارت بهداشت روز سه شنبه گفت که 76060 نفر دیگر آزمایش مثبت داشتند و 55 نفر از جمعیت 24 میلیون نفری فوت کرده اند.

 

پراكاش تاپا ، پزشك در بيمارستان بهری در نپالگونج ، شهری در دشت های جنوب غربی هم مرز با هند ، گفت: "اوضاع واقعاً ترسناك است."

صحنه های هند در هفته های اخیر در کاتماندو در حال پخش است ، بیمارستان ها گزارش می دهند که آنها نزدیک به محل سوزاندن اجساد در معبد پاشوپاتینات ، بزرگترین مکان مقدس هندوها در پایتخت هستند که با افزایش تلفات منجر می شوند.

 

نپال مانند سایر کشورهای منطقه با کمبود واکسن دست و پنجه نرم می کند. سمیر ادیکاری ، یک مقام وزارت بهداشت ، گفت: "افرادی که قبلاً دوز اول را دریافت کرده اند ، در صورت عدم دریافت دوز دوم خود در زمان تعیین شده ، دچار مشکل خواهند شد."

 

این باعث شده است كه نخست وزیر ، شركت شارما اولی ، از اهداكنندگان خارجی بخواهد كه واكسن ها و داروهای مراقبت های ویژه را تهیه كنند تا از فروپاشی زیرساخت های بهداشتی كشور جلوگیری كند.

 

کرونا

مردم برای واکسیناسیون کرونا در لاهور ، پاکستان صف می کشند

 

پاکستان نیز طی روزهای گذشته با احساس فزاینده ای از بحران روبرو شده است و این نگرانی وجود دارد که جشنواره مذهبی عید که به پایان ماه رمضان برگزار می شود ، مانند سال گذشته میلادی باعث افزایش دوباره عفونت ها شود.

 

در آغاز این هفته ، پاکستان اعلام کرد که از 5 مه تعداد پروازهای بین المللی ورودی را به 20٪ از خدمات عادی کاهش می دهد و تعطیلات عید را تمدید می کند.

 

هفته گذشته ، استان سند پاکستان مواردی از انواع ویروس کرونا در آفریقای جنوبی و برزیل را کشف کرد. روز دوشنبه ، پاکستان 161 مورد مرگ و میر را ثبت کرد که دومین تعداد در همه گیری است.

 

در کشور 220 میلیون نفری تاکنون فقط حدود 2 میلیون نفر واکسینه شده اند که کمترین میزان در جنوب آسیا است. تزلزل در مورد واکسیناسیون ، که توسط تبلیغات دامن می زند ، مانعی را اثبات می کند.

 

بزرگترین بیمارستان دولتی پاکستان ، موسسه علوم پزشکی پاکستان در اسلام آباد ، تختخوابش تمام شده و گفتگوی پزشکان با رسانه ها ممنوع شده است.

 

یکی از پزشکان که ناشناس صحبت می کند گفت: "وضعیت وحشتناک است." "ما در حال اتمام منابع خود هستیم. بیشتر بخشهای غیر Covid به بخشهای Covid تبدیل شده اند ، اما هنوز فضایی برای بیماران ورودی جدید نداریم. ما به پرستار ، دارو بیشتر و بیش از همه به فضا نیاز داریم. ما به متخصصین و پزشکان مراقبت های ویژه نیاز داریم.

 

دکتر افزود: "اول و مهمترین ، ما واکسن کافی وارد نکرده ایم و در این بین برخی مردد هستند که خود را واکسینه کنند." وی افزود: "لازم است كه مقامات از هند جلوگیری كنند. ما باید به دنبال یک کمپین واکسیناسیون باشیم ، به مردم آموزش دهیم که واکسن بزنند. در غیر این صورت ممکن است شاهد هرج و مرج در کشور باشیم. "

 

گسترش سریع عفونت ها از هند باعث ایجاد هشدار در بنگلادش می شود ، جایی که مقامات مرزهای خود را بسته اند و توصیه می کنند تا زمانی که وضعیت همسایه آن بهبود نیابد ، آنها نباید دوباره بازگشایی شوند.

 

افزایش عفونت ها در بنگلادش همزمان با موج دوم هند ، در اواسط ماه مارس آغاز شد. بنگلادش آزمایشات خود را فزونی بخشیده اما با تهیه واکسن های خود دست و پنجه نرم می کند ، در ابتدا با استفاده از موسسه سرم هند ، دوزهایی را برای استفاده هند تغییر داده است.

 

بنگلادش تاکنون حدود یک چهارم دوز 30 میلیونی وعده داده شده را دریافت کرده و در حال مذاکره برای وارد کردن واکسن از جاهای دیگر از جمله چین و روسیه است.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید