کی روش رفت، کلینزمن، زیدان یا مورینیو؟

در

در پی شکست سنگین تیم ملی کشورمان در برابر ژاپن در مسابقات جام ملت های آسیا، کی روش با خداحافظی از بچه های تیم ملی و شرکت در یک جلسه گفتگوی خبری از تیم ملی جدا شد.

هنوز یک روز از ماجرا نگذشته است، مازیار ناظمی، مدیر روابط عمومی وزارت ورزش در توئیتی ادعا کرد بزرگان مربیگری فوتبال جهان از جمله کلینزمن، زیدان و مورینیو در صف مذاکره برای فوتبال ایران هستند. بهتر بود بجای حذف صورت مسئله بازی دیشب را بررسی کنید تا مشکل اصلی را پیدا کنید؟

واقعا کی روش انتظار داشت ما هیچ وقت گل نخوریم! چطور امکان دارد با دریافت یک گل در زمانی که یک نیمه کامل وقت داشتیم کل تیم از هم بپاشد و به این سرعت 2 گل دیگر نیز دریافت کند؟!

این نتیجه اصلا قابل قبول نبود و کی روش باید توضیح دهد چطور امکان دارد تیمی که 5 بازی گل نخورده در یک نیمه 3 گل دریافت کند؟ چرا تیم ملی انقدر ضعیف بازی کرد؟

 

 

 

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

«معجزه ای به نام کی روش»؛ تحلیلی بر عملکرد سرمربی تیم ملی ایران و بازی های آینده

در

«سوپرمن تنها در کارتون ها وجود دارد»، این بخشی از صحبت های کارلوس کی روش در مصاحبه ای بود که روز گذشته با رسانه ها داشت و این جمله را در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگارانی عنوان کرد که ادعا می کرد کارلوس کی روش، دارای قدرت های ماوراء طبیعی است.

در طی تاریخی که از فوتبال به یاد داریم و با تمامی تورنومنت ها و بازی های مختلفی که تا کنون دیده ایم، بیشتر این بازیکنان بوده اند که از نقشی تأثیر گذار در سرنوشت تیم شان برخوردار بوده و در نهایت همین بازیکنان بوده اند که کشوری یا تیمی را به قهرمانی در رقابت های گوناگون رسانده اند، با این حال بازی ای که بعد از ظهر جمعه در سن پترزبورگ روسیه، میان تیم های ملی مراکش و ایران، مشاهده کردیم، کمی شرایط را تغییر داد و با دیدن این بازی می توان به این نتیجه رسید که تا چه حد یک سرمربی کارکشته و با تجربه می تواند در سرنوشت تیمش مؤثر باشد. همانگونه که کارلوس کی روش طی این سال ها تیم ملی ایران را بدل به سدی محکم در برابر حریفان خود کرده و با پیشرفت چشمگیری که عایدشان شده، فاصله قابل ملاحظه ای با سایر تیم های آسیایی گرفته اند.

تیم ملی ایران بخش اعظم این موفقیت خود را مدیون کارلوس کی روش، سرمربی خود است که بازیکنان این تیم را بدل به یک تیم کاملاً یکپارچه کرده که در جای جای زمین وظایف خود را به خوبی انجام می دهند. ابتدا در سال 2014 بود که ایران با کارلوس کی روش پا به جام جهانی گذاشت و بازی چشم نواز ایرانی ها در برابر نایب قهرمان آن سال، آرژانتین، هنوز در خاطر بسیاری از ایرانی ها مانده است. جام جهانی امسال بار دومی است که تیم ملی ایران به همراه کارلوس کی روش پا به این رقابت ها می گذارد و این در تاریخ فوتبال ایران بی سابقه است.

البته تمامی زحمت های چندین ساله کارلوس کی روش و بازیکنان در بازی روز جمعه در برابر تیم قدرتمند قاره آفریقا، به نتیجه رسید و ایرانی ها توانستند دومین پیروزی خود در این رقابت ها را به دست آورند. عملکرد این تیم در بازی مقابل مراکش به گونه ای بود که به وضوح می توان تدابیر یک سرمربی کارکشته و خوب را در پس بازی بازیکنان دید. همانند یک بوکسور هوشمند، تیم ایران به واسطه خط دفاعی قدرتمند خود توانست حملات مراکشی ها را در دقایق ابتدایی بازی به خوبی دفع کند و این سبب شد به مرور بازیکنان مراکش روحیه و اعتماد به نفس خود را از دست بدهند. همین مسئله بود که مسبب تدارک چند ضد حمله توسط تیم ملی ایران در بازی شد و در نهایت در دقایق پایانی نیمه دوم، این تیم ملی ایران بود که به گل رسید و فاتح این بازی لقب گرفت.

بیشتر از همه این کارلوس کی روش بود که از این پیروزی لذت برد، چرا که ثمره زحمت های خود در طول یازده سال گذشته و در شرایطی دشوار را می دید. او به خوبی تیم ملی مراکش را مورد بررسی قرار داده بود و می دانست که در ابتدای بازی با تمام وجود برای رسیدن به گل حمله خواهند کرد. او در مصاحبه خود پس از بازی گفت: «ما به خوبی از این نکته آگاهی داشتیم که مراکشی ها حملات گسترده ای روی دروازه ما ترتیب خواهند داد و تنها چاره ما این بود که روحیه آن ها را خراب کنیم. برای رسیدن به این مهم هم تنها راهی که به نظر عاقلانه می رسید این بود که تمامی بازیکنان خلاق آن ها را تحت فشار بگذاریم و امکان بازی سازی از آن ها را بگیریم. تنها به این وسیله قادر بودیم آن ها را خسته و کلافه کنیم.»

اما آیا واقعا اینقدر پیروزی تیم ملی ایران تعجب بر انگیز بود؟ ایران تیمی است که از جام جهانی گذشته تا کنون در هیچ بازی رسمی ای شکست نخورده است و طی ده بازی مرحله انتخابی در قاره آسیا، حریفان ایران تنها دو بار قادر به باز کردن دروازه این تیم بوده اند. همانند تیم ملی ایسلند، ایران نیز گواهی بر این ادعا است که یک تیم واحد و یکپارچه تا چه اندازه می تواند قدرتمند شود. و این یکپارچگی را ایران مدیون سرمربی با تجربه خود است. کارلوس کی روش در ادامه مصاحبه خود و برای تأکید بر این که قدرت ماورائی ندارد عنوان کرد: «پای هیچ جادو و یا معجزه ای در میان نبود. ما به این خاطر در این بازی پیروز میدان شدیم که برای نود دقیقه توانستیم تمرکز تیمی خود را حفظ کنیم و روحیه خود را در برابر حریف قدرتمندمان حفظ کردیم.»

البته نا گفته نماند که کارلوس کی روش از «مسئولیت پذیری، روحیه و خوش قلبی» بازیکنان خود نیز تشکر کرد و به آن ها مفتخر بود، اما نکته ای که در این خصوص وجود دارد این است که این بازیکنان، به احتمال زیاد اگر، تحت سرمربی گری یک شخص بی تجربه تر قرار می گرفتند، قادر به آفرینش چنین اتفاق های خوشایندی نمی شدند.

کریم انصاری فرد نیز که از بازیکنان خوب تیم ملی ایران و شاغل در لیگ یونان است در مصاحبه پس از بازی خود، کمال تشکر را از سرمربی شان داشت و قدر دان زحمات او بود: «اگر بخواهم صادقانه صحبت کنم، باید بگویم که ما یکی از فوق العاده ترین سرمربی هایی را در اختیار داریم که در حال حاضر در دنیای فوتبال فعالیت می کنند. او با تمام وجودش از ما حمایت می کند. از همان زمانی که پا به تیم ملی گذاشت و طی تمامی این هفت سالی که در کنار ما بوده است، همیشه هوای ما را داشته است. او برای ما می جنگد و راه و مسیر را به ما نشان می دهد. روزی نیست که ما چیز تازه ای از او یاد نگیریم. ما به داشتن او به عنوان سرمربی خود افتخار می کنیم.»

چیزی که ارزش این پیروزی و موفقیت های کارلوس کی روش را دو چندان می کند، تمامی محدودیت ها و شرایط دشواری است که پیش از ورود به جام جهانی سد راه خود می دید. کارلوس کی روش، به خاطر برخی مسائل، نتوانست برای خود بازی های دوستانه خوبی فراهم کند تا پیش از ورود به این مسابقات، کمی آمادگی بیشتری پیدا کنند و به خوبی بتوانند وظایف خود را انجام دهند. حتی تیمی چون یونان هم که قرار بود بازی دوستانه ای برابر ایران داشته باشد، در نهایت از این بازی انصراف داد و تنها تیم هایی که ایران توانست محکی نسبی در برابرشان داشته باشد، تیم های ملی روسیه و ترکیه بودند. کارلوس کی روش در این خصوص نیز عنوان کرد: «بله، نه زمین خوب برای تمرین داشتیم، نه کمپ مناسبی که تیم را به آن ببریم و نه بازی های دوستانه در مقابل تیم هایی خوب. به این مسائل تحریم ها را هم اضافه کنید.». همین ماه اخیر بود که کمپانی بزرگ ورزشی نایک، تمامی معامله های خود با ایران را فسخ کرد تا شرایط تحریم های جدیدی که دونالد ترامپ علیه ایران وضع کرده است را رعایت کرده باشد و این بازیکنان را به شدت آزرده خاطر کرد. حالا اما شرایط به گونه ای شده است که همه با جان و دل خواهان آن هستند که کارلوس کی روش به سرمربی گری خود در ایران ادامه دهد و یک جام جهانی دیگر نیز با یکدیگر تجربه کنند. کریم انصاری فرد، در مصاحبه خود پس از بازی با تمام وجود از سرمربی شان خواست که کنار آن ها بماند، فارق از این که در این یک ماه پیش رو چه اتفاقاتی رخ خواهد داد. او در این خصوص گفت: «اگر بتوانیم او را به عنوان سرمربی خود نگه داریم، فرصت بزرگی در اختیارمان خواهد بود. ما امیدواریم، امیدواریم که او در تیم بماند. با تمام وجودمان دوست داریم که کی روش در کنار مان بماند. راستش را بخواهید، حالا که هفت سال از زمانی که او به تیم آمده است، می گذرد، دیگر کاملاً به او عادت کرده ایم و او بدل به یکی از هم تیمی های ما شده است. او با تمام وجود برای تیم ملی ما تلاش می کند و تمام وقت خود را صرف کارش می کند. او لایق ماندن در کنار ما است و لایق این که مردم ایران را خوشحال و مفتخر کند.»

اما از تمامی این صحبت ها که بگذریم و نظری به آینده بیندازیم، ایران دو بازی بسیار دشوار و حیاتی در برابر تیم های ملی اسپانیا و پرتغال پیش رو خواهد داشت. حداقل تا پیش از فرا رسیدن موعد اولین مسابقه که چهارشنبه همین هفته است اما، تیم ملی ایران، صدر نشین گروه بی باقی خواهد ماند. بازیکنان تیم ملی ایران ثابت کرده اند که بسیار بسیار بهتر از آن چیزی هستند که بسیاری فکر می کنند (به خصوص مراکشی ها که حریف را دست کم گرفتند) و در کنار هم همچون سدی استوار، حریفان خود را خسته و آزرده می کنند. به همین خاطر است که حال باید این سؤال را از خود بپرسیم که واقعاً چرا نباید امکان خلق یک شگفتی توسط آن ها وجود داشته باشد؟ شگفتی ای که بیش از همه، پرتغال و اسپانیا را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

و این مرد فوق العاده و مربی سابق تیم باشگاهی رئال مادرید و البته تیم ملی پرتغال، به خوبی همه را متقاعد کرد که او هم همانند سایرین یک انسان عادی است که ثمره زحمات و تلاش های بی وقفه خود را می بیند و به خوبی می داند این دو بازی برای تیمش از چه اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. او در این خصوص گفت: «اگر بازی برابر مراکش، برای ما حکم فینال جام جهانی را داشته باشد، باید بگویم که بازی در برابر اسپانیا، برای ما حکم فینال جام کهکشان ها را دارد.»

نظرات

در ادامه بخوانید...

ایران 5 - 0 یمن

در

امروز تیم ملی کشورمان در برابر تیم ملی یمن در ساعت 19:30 به وقت تهران بازی خواهد کرد. دیدار تیم ملی ایران در مقابل یمن از مسابقات جام ملت های آسیا خواهد بود.

در این مقاله

ایران به عنوان یکی از قویترین مدعیان قهرمانی در مسابقات جام ملت های آسیا حضور یافته است. ایران اولین بازی خود را مقابل تیمی ناشناخته بازی خواهد کرد.

ایران رتبه 29 فیفا

روی کاغذ ما رقیبی نداریم. ایران در رده 29 از جدول فیفا قرار دارد. بعد از بازی های جام جهانی روسیه ایران ثابت کرد بهترین تیم دوران خود را برای مسابقات آماده کرده است.

یمن رتبه 109 در فیفا را دارد. یمن حتی در بهترین دوران فوتبال نیز رتبه ای بهتر از 37 نداشته است.

ایران تشنه قهرمانی، 43 سال بدون جام

تیم ملی ایران همیشه یکی از پر افتخار ترین تیم های آسیاست ولی سال های زیادی است که نتوانسته موفقیت بزرگی کسب کند.

ایران سه سال پیاپی (۱۹۶۸، ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶) قهرمان جام ملت های آسیا بود ولی 43 سال است انتظار یک قهرمانی دیگر را می کشد.

بازی امروز رویارویی قهرمانی احتمالی با یکی از ضعیف ترین تیم های آسیا خواهد بود.

ترکیب تیم ملی ایران در برابر یمن

 • علیرضا بیرانوند
 • مرتضی پورعلی گنجی
 • مجید حسینی
 • احسان حاج صفی
 • رامین رضائیان
 • مهدی طارمی
 • امید ابراهیمی
 • اشکان دژاگه
 • وحید امیری 
 • مهدی ترابی
 • سردار آزمون

نتیجه 5 بر صفر

ایران با نتیجه سنگین 5 بر 0 یمن را در هم کوبید. از گل زود هنگام مهدی طارمی در دقیقه 12 مشخص بود که این بازی قرار است گل باران باشد، ایران علاوه بر گرفتن نتیجه و کسب 3 امتیاز ثابت کرد مدعی سرسختی برای کسب قهرمانی امسال جام ملت های آسیا خواهد بود.

البته قبل از شروع بازی هم مشخص بود که قرار است بازی کاملا یک طرفه باشد و یمن حرفی برای گفتن ندارد ولی 5 گل برای اولین بازی نتیجه خارج از تصور است.

2 گل مهدی طارمی در دقایق 12 و 25، یک گل سردار آزمون در دقیقه 53 و یک گل به خودی توسط سعود ال سوادی دروازه باز تیم یمن! گل توسط سامان قدوس در دقیقه 78 که در دقیقه 60 با وحید امیری تعویض شده بود.

وضعیت نهایی

ایران
وضعیت
یمن
20 شوت 3
9 شوت به چارچوب 0
71% مالکیت توپ 29%
607 تعداد پاس ها 259
86% دقت پاس 68%
11 تعداد خطاها 15
1 کارت زرد 4
0 کارت قرمز 0
0 آفساید 0
5 کرنرها 1

در مورد وضعیت نهایی بازی نکات زیر بسیار جالب است.

 • تعداد بالای کارت زرد یمن
 • تعداد بالای پاس های تیم ملی ایران
 • دقت بالای 86% پاس های تیم ملی ایران

برای مثال، در بازی آخر رئال مادرید با بارسلونا دقت در پاس های بارسلونا 87% بود. به این نکته نیز دقت کنید در بازی اول ایران در جام جهانی 2018 روسیه که مراکش را با نتیجه 1 بر 0 شکست دادیم، دقت پاس های ایران فقط 58% و تعداد آن ها 218 پاس بود. 

تیم ملی کشورمان امروز بسیار قدرتمند ظاهر شد. امیدواریم با همین قدرت به راه خود ادامه دهد و بعد از 43 سال تیم ملی ایران قهرمان جام ملت های آسیا شود.

نظرات

در ادامه بخوانید...

ایران 0 - 0 عراق، ایران سرگروه شد

در

تیم ملی کشورمان امروز ساعت 19:30 به مصاف همسایه خود عراق خواهد رفت، هر دو تیم به مرحله بعد صعود کردند و این بازی به نظر نمایشی است، ولی واقعیت چیز دیگریست! امروز رقابت بر سر صدرنشینی گروه D است. ایران و عراق هر دو مسابقات قبلی خود را بدون شکست پشت سر گذاشتند، ما با یک مساوی هم صدرنشین گروه خواهیم شد و کار عراق بسیار سخت خواهد بود.

ما امشب برای مساوی به زمین فوتبال نخواهیم رفت، تیم ملی ایران با قدرت بازی های جام ملت های آسیا را شروع کرده و امشب عراق نیز طعم این قدرت خواهد چشید.

 

ساعت 16:00

 

درب های ورزشگاه آل مکتوم باز شده و تماشاگران درحال ورود به استادیوم هستند. این ورزشگاه کوچک ورزشگاه خانگی باشگاه فوتبال النصر است و حداکثر 15000 نفر ظرفیت دارد.

 

ساعت 18:00

 

یک ساعت و نیم قبل از شروع بازی ترکیب تیم ملی کشورمان به شرح زیر اعلام شده است،

 • علیرضا بیرانوند
 • محمدحسین کنعانی زادگان
 • سید مجید حسینی
 • وریا غفوری
 • میلاد محمدی
 • روزبه چشمی
 • امید ابراهیمی
 • علیرضا جهانبخش
 • وحید امیری
 • سامان قدوس
 • سردار آزمون

ایران با ترکیبی متفاوت پا به زمین مسابقه سوم خواهد گذاشت. کارلوس کی روش که از صعود مطمئن است، فرصتی به بازیکنان نیمکت نشین داده است.

 

پایان نیمه اول

 

بازی با نتیجه مساوی بدون گل در نیمه اول به پایان رسید، عراق محکم بازی کرد، ولی در کل حرفی برای گفتن نداشت، عراق فقط شانس آورد چون داور ضعیف این بازی حتی در نزدیک صحنه ها هم نبود، یک پنالتی واضح به نفع ایران گرفته نشد. عراق و داور یک نیمه فرصت دارند خود را از این وضعیت خارج کنند. ما با همین نتیجه به عنوان سر گروه به مرحله بعدی صعود خواهیم کرد.

 

شروع نیمه دوم

ایران همچنان تیم برتر میدان است، صفا هادی بازیکن عراقی برای بار دوم در محوطه جریمه توپ را با دست گرفت!!! صفا هادی والیبال بازی می کرد و داور پنالتی نمی گرفت.

بالاخره در دقیقه 65 اشکان دژاگه داره گرم میکنه که وارد زمین بشه، بازیکن عراق همچنان روی زمین افتاده و خبری از برانکار نیست! بازی ادامه پیدا میکنه یک فرصت برای عراق ولی بیرانوند توپ را میگیره.

طارق همام ضربه ای به سر وحید امیری میزنه ولی داور به امیری کارت زرد میده، این داوری داره مشکوک میشه

دقیقه 69 بازی بدون گل مساوری ادامه پیدا میکنه...

در دقیقه 72، دوباره بازیکنان عراق روی سامان قدوس خطا میکنن ولی داور خطای قدوس را میگیره! سامان هم که کارت زرد داره هیچ اعتراضی نمیکنه.

دقیقه 73 بالاخره سامان قدوس تعویض شد، کارلوس کی روش ریسک نمیکنه، این داور با این وضعیت حتما سامانو تا اخر بازی اخراج میکرد.

بالاخره در دقیقه 77 عراق یک حمله درست و حسابی کرد و علیرضا بیرانوند توپ را دفع کرد.

دقیقه 80، اشکان بالاخره وارد زمین شد، روزبه چشمی زمین را ترک کرد.

 

بالاخره بازی با 3 دقیقه وقت اضافه با نتیجه بدون گل مساوی به پایان رسید.

 

 

 

 

 

نظرات

در ادامه بخوانید...