خطر ابتلا به سرطان در زنان با تعداد سال‌هایی که با اضافه‌وزن پشت سر می‌گذارند افزایش می‌یابد

به گزارش  (سیارک)  سه‌شنبه، شانزدهم آگوست 2016 (هلث‌دِی نیوز)- هرچقدر زنان مدت زمان بیشتری را با اضافه‌وزن بگذرانند، خطر ابتلا به چندین نوع سرطان در آنها افزایش می‌یابد.


نتایج این پژوهش، که روی تقریباً 75 هزار زن آمریکایی انجام شده است، نشان داد که هرچقدر زنان مدت زمان بیشتری را با اضافه‌وزن بگذرانند، خطر ابتلا به سرطان‌ سینه، رحم، روده‌ی بزرگ و کلیه‌ها در آنها افزایش می‌یابد.
سوزان گاپستور، نائب رئیس انجمن واگیرشناسی سرطان آمریکا، می‌گوید: «مدت‌هاست که به رابطه‌ی بین اضافه وزن و خطر ابتلا به سرطان پی برده‌ایم.»
انجمن سرطان آمریکا می گوید که اضافه وزن در 20% از مرگ‌ومیرها عامل اصلی است. گاپستور، که در این پژوهش دخیل نبود، می‌گوید: «این مطالعه از این جهت جالب است که نشان می‌دهد تعداد سال‌هایی که با اضافه وزن پشت سر می‌گذارید نیز اهمیت دارد.»
و او گفت که با توجه به این مطلب باید طرح‌های تشویقی ارائه کنیم که از بروز اضافه وزن از همان ابتدا جلوگیری نماید. طبق مقالات ژورنالِ بک‌گراند نوتس، در حال حاضر از میان هر 10 بزرگسال در آمریکا حدود 7 نفر اضافه وزن دارد و بیش از یک سوم نیز دچار چاقی مفرط (فربه گی) هستند.  (سیارک
یافته‌های جدید برپایه‌ی داده‌های جمع آوری شده از طرح ابتکاری سلامت زنان است- یک پژوهش دولتی با سرمایه‌های هنگفت که روی زنان 50 تا 79 ساله‌ی آمریکایی انجام شده است. در ابتدا، محققان وزن فعلی و قد زنان را اندازه‌گیری کردند و از آنها خواستند تا وزن خود را در سن 18، 35 و 50 سالگی ذکر کنند.
طی دوازده‌سال بعد، تنها 6 هزار و سیصد زن مبتلا به نوعی سرطان شدند که به چاقی ربط داشت، نظیر سرطان سینه، تخمدان، رحم، روده‌ی بزرگ، کلیه، کبد یا پانکراس (لوزالمعده).
مشخص شد که خطر ایجاد هر گونه سرطان با تعداد سال‌هایی که زنان با اضافه‌وزن پشت سر می‌گذارند رابطه‌ی مستقیم دارد.
در این پژوهش مشخص شد که به‌طور میانگین، احتمال ابتلا به‌ازای هر 10 سالی که یک زن فربه بماند حدود 10% افزایش می‌یابد. همچنین، به‌ازای هر دهه‌ای که اضافه وزن داشته باشد این مقدار 7% افزایش پیدا می‌کند.
زمانی‌که محققان این موضوع را دقیق‌تر بررسی کردند، مشخص شد که چهار نوع سرطان کاملاً به طولِ زمانی بستگی دارد که یک زن چاق بماند: سرطان سینه، رحم، روده‌ی بزرگ و کلیه‌ها. اما یافته‌ها نشان نمی‌دهد که اضافه وزن عامل ایجاد این نوع سرطان باشد.
ملینا آرنولد، پژوهشگر ارشد از نهادِ بین‌المللی تحقیقاتِ سرطان در لیون فرانسه، می‌گوید که این یافته‌ها نشان می‌دهد وقتی نوبت به مهارِ خطر ابتلا به سرطان می‌رسد «پیشگیری از چاقی مفرط و اضافه وزن در هر سنی ضروری می‌شود.» (سیارک
علت ارتباط اضافه وزن با خطر ابتلا به سرطان چیست؟ طبق گفته‌های آرنولد، تفکیکِ اثرات چاقی مفرط فی‌نفسه دشوار است؛ زیرا غالباً این مسئله با عادات سبک زندگی و شرایط پزشکی ارتباط دارد که آنها نیز به سرطان مرتبط‌ هستند.
او می‌گوید که این موارد شامل استعمال دخانیات (سیگار و امثال آن)، بی‌تحرکی، رژیم غذایی ضعیف و دیابت نوع 2 می‌شود.با این‌حال، گروه تحقیقاتیِ وی این عوامل را توضیح می‌دهد. همچنان، رابطه‌ای بین خطر ابتلا به سرطان و تعداد سال‌هایی که زنان با اضافه وزن می‌گذرانند وجود دارد.
گاپستور می‌گوید: «علاوه بر این، نتایج چندین مطالعه این ایده را تأیید می‌کند که خودِ اضافه وزن بر ایجاد سرطان تأثیر می‌گذارد.» او می‌گوید که مثلاً چربی اضافی بدن بر میزانِ «هورمون‌های جنسی» نظیر استروژن تأثیر می‌گذارد. شاید این مطلب یکی از دلایل ارتباط اضافه وزن با سرطان سینه و رحم است.
گاپستور می‌گوید که از این گذشته اضافه‌وزن می‌تواند مواد لازم برای تداوم التهاب مزمن در بدن را تأمین نماید که عقیده بر این است التهاب مزمن در طیفی از بیماری‌ها از جمله سرطان‌ها نقش دارد.
او در انتها می‌گوید: «سعی کنید وزن سالمی را در سراسر دورانِ بزرگسالی داشته باشید.»
آرنولد با این نظر موافق است. او می‌گوید: «وزن سالم همیشه سودمند است- نه فقط برای پیشگیری از سرطان، بلکه برای پیشگیری از دیگر بیماری‌های مرتبط با اضافه وزن.»
این تحقیق در شانزدهم آگوست در ژورنالِ آنلاین PLOS Medicine ، منتشر شده است.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید