واکسنِ سرخک، جان نزدیک به 20 میلیون را از سال 2000 نجات داده است

در

از ایمن سازی متشکریم.

(سیارک) :گزارش جدیدی از طرف سازمان جهانی سلامت (دبیلیو اچ او) تخمین زده که از 3/20 میلیون مرگ از طریق واکسن سرخک بین سالهای 2000 تا 2015 جلوگیری شده است.

این یک موفقیت بی نظیر برای سلامت عمومی است. درواقع، همه ما به گونه ای فراموش کرده ایم که چقدر سرخک کشنده بوده است.اما همه خوش شانس نبودهاند با وجود همه پیشرفت ها، گزارش نشان داده که هنوز تقریبا 400 کودک در روز از سرخک در جهان می میرند. و دبیلیو اچ او گزارش داده که روند ایمن سازی از سال 2010 اهسته شده است.برای اندازه گیری زندگی های حفظ شده، مطالعه میزان مرگ و میر افراد از این بیماری را قبل از اینکه دبیلیو اچ او کار خود را برای حرکت جهانی به واکسیناسیون در سال 2000 شروع کند تا الان مقایسه کرده است.

 

بین سالهای 2000 تا 2015 برآورد شده که 75 درصد کاهش مورد سرخک گزاش شده است و 79 درصد ریزش در میزان مرگ و میر از طریق سرخک رخ داده است.این به این معناست که 3.20 میلیون زندگی از طریق واکسن حفظ شده است.باوجود این مقدار پیشرفت، هنوز راه زیادی مانده است. همانطور که شیوع جدید در کالیفرنیا و آمان نشان داده، ویروس سرخکی که در هوا وجود دارد به همان اندازه قبلی خطرناک و کشنده است.

 

برای یادآوری این نکته که چقدر سرخک می تواند خطرناک باشد باید گفت در 1954 قبل از اختراع واکسن، این ویروس انقدر شایع بود که می گفتند سرخک "به اندازه مرگ و مالیات غیرقابل امتناع است".

از 1980 به بعد، قبل ازر اینکه واکسن های سرخک، گوشک و سرخجه به طور گسترده استفاده شود، 2.6 میلیون از مردم جهان هرساله از سرخک می مردند.

استفاده از واکسن بسیار موفقیت آمیز بوده است، تا جایی که کل امریکا، بدون سرخک گزارش شده است. اما پیشرفت در این زمینه نامتقارن بوده است.

تنها سال گذشته، 134200 کودک بوسیله سرخک با کام مرگ کشانده شده اند و 75 درصد اینان در جمهوری دمکراتیک کنگو، اتیوپی، هند، اندونزی، نیجریه و پاکستان بوده است.(سیارک)

جین ماری اوکوبلو، مدیر بخش ایمن سازیِ دبیلیو اچ او گفته "قابل قبول نیست که میلیون ها کودک هرساله واکسن خود را از دست می دهند. واکسنی موثر و امن داریم که می تواند جلوی سرخک و مرگ و میر را بگیرد".

" امسال، ناحیه های آمریکا خالی از سرخک گزارش شده اند- شاهدی برای این ادعا که سرخک می تواند کامل از بین رود. حال لازم است سرخک را در تمام دنیا از بین ببریم. این امر با واکسیناسیون دست یافتنی است".

در آخرین گزارش، دبیلیو اچ او تایید کرده این امر از اهداف سه گانه خود برای 2015 از سال 2010 عقب افتاده است.

اهداف به قرار زیر بوده:

افزایش یک ساله هایی که اولین دوزِ واکسن سرخک به آنها داده شده است به بیش از 90 کشور و هشتاددرصد نواحی مختلف.

کاهشِ سرخک های سالانه جهانی به کمتر از 5 مورد در هر یک میلیون نفر.

کاهشِ مرگ و میرِ سرخک با 95 درصد از سال 2000.

با اینکه که پیشرفت های قابل توجهی انجام شده و میزان مرگ و میر تقریبا 80 درصد کمتر از سال 2000 بوده، همچنان کار زیادی هست که باید انجام شود.(سیارک)

دولت های محلی در تلاشند تا میزان ایمن سازی خود را با استراتژی هایی مانند منافع اختصاص یافته به بچه و سلامت را برای والدینی که نوزادان خود را بدون دلایل علمی از واکسن زدن خودداری می کنند بالا نگه دارند.

و دبیلیو اچ او منابع مالی بیشتری برای نواحیی که پوششِ واکسیناسیونِ کمتری دارند اختصاص می دهد.

ربکا مارتین، مدیر مرکز کنترل و جلوگیری بیماری در آمریکا، گفته "باید این فاصله ها را کم کنیم و اطمینان حاصل کنیم تعهدات لازم برای حفظِ منابع مالی و انسانی برای هر کودک حفظ شود، و هر مورد سرخک تشخیص داده شده و جواب داده شود تا بیشتر شیوع پیدا نکند".

"این تلاش ها همه کودکان را از بیماری حفظ خواهد کرد و هر کدام از آنها رهبران نسل خود خواهند شد".

امیدوار باشیم روزی همه کشورها فراموش کنند که سرخک چقدر بیماری هولناکی بوده است.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

شیوع دوباره سرخک در سراسر جهان

در

سرخک سرخجه

جهان به اندازه کافی برای بهبود پوشش واکسیناسیون کار نکرده است و اکنون شیوع سرخک تقریبا در هر گوشه ای از جهان در حال افزایش است.

بر اساس گزارش جدید سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های ایالات متحده (CDC)، سال گذشته تعداد موارد سرخک گزارش شده بیش از 30 درصد در سراسر جهان افزایش یافت.
کارشناسان برای سال ها هشدار داده اند که چیزی شبیه  به این می تواند اتفاق بیفتد. از آنجا که حتی اگر دو نوع واکسن به راحتی قابل پیشگیری از بیماری سرخک باشد، ما حدود 95 درصد پوشش را برای جلوگیری از شیوع بیماری در نظر می گیریم.امروز برای این هدف هنوز راهی طولانی در پیش داریم. 

در گزارش جدید در سال 2017، پنج منطقه از 6 منطقه WHO در جهان با افزایش شیوع سرخک روبرو بوده و این امر در آمریکا، اروپا و دریای مدیترانه نیز صادق است.

Soumya Swaminathan، معاون مدیر کل برنامه های WHO هشدار می دهد:

بدون تلاش فوری برای افزایش پوشش واکسیناسیون و شناسایی جمعیت درگیر با میزان غیر قابل قبول کودکان غیر ایمن، و خطر از دست دادن دهه ها پیشرفت در محافظت از کودکان و جوامع، در برابر این بیماری ویرانگر، اما کاملا قابل پیشگیری ، روبرو هستیم.

قبل از سال 1963، زمانی که واکسن سرخک کشف نشده بود، جهان هر چند سال یکبار شیوع عمده سرخک را تجربه میکرد و سرخک باعث مرگ 2.6 میلیون نفر در سال میشد.

پنج دهه بعد، جهان از هر زمان دیگری برای از بین بردن این بیماری بسیار مسری و بالقوه کشنده آماده بود در واقع کشورهای مانند ایالات متحده، انگلیس، استرالیا، نیوزیلند و ژاپن قبلا چنین کاری کرده اند و بسیاری از کشورهای دیگر در آستانه انجام همین کار هستند.

تأثیر چنین اقداماتی فوق العاده است. از نوامبر قرن بیستم، واکسن سرخک بیش از 21 میلیون نفر را نجات داده است و فقط 17 سال است که تلفات جهانی را به میزان 80 درصد کاهش داده است.

در سال 2017، گزارش شده است که 20.8 میلیون نوزاد در سراسر جهان موفق به دریافت اولین واکسن سرخک شده اند.

اکثر متخصصان سلامت که در طول این سالها در این زمینه تجربه کسب کرده اند و سازمان هایی مانند WHO و شرکای آن در باره سرخچه و سرخک هشدار داده اند مبنی بر این که  اگر نرخ واکسیناسیون تقویت نشود، این بیماری قابل پیشگیری می تواند دوباره برگشت غیر قابل جبرانی داشته باشد.

Swaminathan گفت: "نگرانی ظهور سرخک بسیار جدی است و ما به عنوان یک جامعه جهانی، راه امن و موثری برای از بین بردن سرخک در دستان خود داریم، اما هنوز نتوانسته ایم از سلاح بخوبی استفاده کنیم.

از آنجا که سرخجه امروزه تهدید بسیار خطرناکی است، بسیاری از کشورها در تلاش برای اطمینان از حذف آن،شده اند. علاوه بر این، شایعات نادرست، تصورات غلط و افسانه های مربوط به این واکسن تنها برای جلوگیری از شیوع بیماری های اخیر موثر واقع شده است.

در اروپا، جایی که اطلاعات غلط درباره واکسن سرخک منتشر شده است، پوشش واکسیناسیون در برخی مناطق کمتر از 70 درصد است!!

بخش عمده ای از این بیماری، به علت فقدان بودجه و افزایش اطلاعات نادرست، پس از سالها پیشرفت برای جلوگیری از شیوع ، به بدترین حالت قبل برگشته استنویسندگان این گزارش خواستار اقدام فوری هستند. آنها می گویند ما نیاز به سرمایه گذاری پایدار داریم تا خدمات واکسیناسیون روزانه را تقویت کنیم، به ویژه در میان فقیرترین و محروم ترین جوامع.

در عین حال، آنها معتقدند ما همچنین نیاز به حمایت عمومی از واکسیناسیون و به همان اندازه و در اسرع وقت مبارزه با اطلاعات غلط و تردید در مورد مصرف واکسن ها را داریم.

Berkley گفت:استراتژی های موجود باید تغییر کند: تلاش های بیشتری نیاز است تا پوشش های ایمن سازی روتین و تقویت سیستم های بهداشتی را افزایش دهد،در غیر این صورت، ما شاهد شیوع یک بیماری پس از دیگری خواهیم بود.

نظرات

در ادامه بخوانید...

سرخک چیست

در

 

سرخک چیست

سرخک یک بیماری تنفسی ناشی از ویروس است. سرخک می تواند عواقب تهدید کننده برای زندگی داشته باشد. CDC آن را "مرگبار ترین بیماری های همراه با  تب بالا در کودکی " می نامد.
 
سرخک به راحتی پخش می شود، اما واکسن سرخک - سرخجه (MMR) می تواند از آن جلوگیری کند. CDC توصیه می کند که همه کودکان و بعضی از بزرگسالان واکسن MMR را دریافت کنند .
 
ایالات متحده اعلام کرده که سرخک در سال 2000 در امریکا از بین رفته، اما از آن زمان به بعد شیوع بیماری وجود داشته و هنوز هم در کشورهای دیگر رایج است.

 

علائم سرخک چیست

مردم معمولا ابتدا تب، سرفه ، آبریزش بینی و چشم های قرمز دارند. در عرض چند روز علائمی بثورات قرمز روی صورت شروع می شود و می تواند به بقیه بدن گسترش یابد. اگر متوجه این نشانه ها شوید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
 
تب بالا اولین نشانه از سرخک است به طور معمول. این معمولا 10 تا 12 روز پس از اینکه شما به ویروس مبتلا شوید شروع می شود. تب 4 تا 7 روز طول خواهد کشید. در طی آن زمان ممکن است علائم زیر را داشته باشید:
آبریزش بینی
چشم های سرخ
گلو درد
دانه های سفید کوچک در دهان شما (پزشکان این نقاط کپیلیک را می بینند)
راش. معمولا از موی سر شروع می شود و به گردن، اندام، پا و دست گسترش می یابد.
 

 

عوارض احتمالی سرخک چیست

اسهال و عفونت گوش ، که ممکن است منجر به کاهش شنوایی شود ، ممکن است به علت سرخک باشد.
 
پنومونی و تورم مغزی دیگر عوارض بالقوه هستند. حدود یک یا دو نفر از هر 1000 کودک مبتلا به سرخک احتمال پنومونی و تورم مغزی را دارند
 

 

سرخک چگونه گسترش می یابد

شما می توانید سرخک را از هر کسی که مبتلا به سرخک هست، بگیرد.اگر شما در اطراف آن فرد هستید و سیستم ایمنی ضعیفی دارید، احتمالا شما آن را دریافت خواهید کرد ، زیرا این ویروس به راحتی پخش می شود.
 
فقط یک سرفه یا عطسه از یک فرد آلوده، ویروس سرخک وارد هوا می شود، جایی که میتوانید آن را نفس بکشید. افراد میتوانند 4 روز قبل از ابتلا به بثورات سرخک، و 4 روز پس از شروع بثورات و قرمزی پوست، سرخک را پخش کنند. ویروس می تواند تا 2 ساعت در یک سطح یا در هوا زندگی کند. اگر شما یک سطح آلوده را لمس کرده و سپس دهان ، بینی یا چشم خود را لمس کنید ، می توانید مبتلا به سرخ شوید.
بخشی از آنچه سرخک را خطرناک می سازد این است که شما 4 روز قبل از دیدن علائم مبتلا شده اید بنابراین شما به راحتی می توانید ویروس را بدون دانستن اینکه شما آن را داشته اید پخش کنید. 
 
سرخک بسیار مسری است که 90٪ از افرادی که ایمنی ندارند، بیماری را دریافت خواهند کرد اگر نزدیک به کسی باشند که سرخک داشته باشد.
چگونه از ابتلا به سرخک جلوگیری کنیم
این ساده است: واکسیناسیون کنید

 

واکسن سرخک

ایمن سازی ها بهترین راه برای جلوگیری از گسترش سرخک هستند. با توجه به واکسن سرخک - سرخچه (MMR) سرخک ، این ویروس عمدتا در ایالات متحده از بین رفته است. این بدان معنی نیست که هیچ کس دیگربه سرخک مبتلا نمی شود؛ خیر.اگر شما در ایالات متحده زندگی می کنید و سرخک گرفتید، این معمولا به این دلیل است که کسی آن را از کشور دیگری آورده است.
 
شما دوز از واکسن MMR را دریافت می کنید. بچه ها معمولا اولین دوز را هنگام 12 ماهگی و یک بار قبل از مهد کودک دریافت می کنند.
واکسن بسیار موثر است و "یک دوز حدود 93 درصد در جلوگیری از سرخک و دو دوز در حدود 97 درصد موثر است".
واکسن MMR 97٪ بعد از دو دوز موثر است. پزشکان توصیه می کنند که اولین دوز کودکان را بین 12 تا 15 ماهگی دریافت کنند و دوم بین 4 تا 6 ساله.
 
این واکسن برای اکثر مردم بی خطر است. زنان باردار ، افراد مبتلا به سیستم های ایمنی ضعیف (از بیماری هایی مانند سرطان خون و سل ) و کسانی که دارای آلرژی خاص هستند نمی توانند واکسن دریافت کنند.
 
اگر ویروس سرخک را دریافت کردید، دارو آن را درمان نمی کند (داروها ویروس ها را نمی کشند). بهترین راه برای سرعت بخشیدن به روند بهبود و جلوگیری از عوارض این است که مقدار زیادی مایعات بنوشید.
 

 

آیا بزرگسالان نیاز به واکسن MMR دارند

اگر شما دو بار واکسن سرخک را در کودکی دریافت کرده اید، نیازی به واکسیناسیون  ندارید
 
اگر شما در کودکی واکسینه نشده اید، ممکن است به آن نیاز داشته باشید. "به طور کلی، هرکسی 18 ساله یا بیشتر که پس از سال 1956 متولد شده، باید حداقل یک دوز واکسن MMR را دریافت کند، مگر اینکه مدارک نشان دهند که واکسیناسیون شده اند.
 
زنان باردار نباید واکسینه شوند تا زمانی که نوزاد خود را بدنیا آورند . افرادی که به مواد تشکیل دهنده واکسن حساسیت دارند، نباید آن را دریافت کنند.
 

 

مطمئن نیستم واکسینه شده ام یا نه

اگر فکر می کنید که شما در معرض سرخک قرار گرفته اید و واکسینه نشده اید، هنوز می توانید این واکسن را دریافت کنید؟
بله، اما شما باید آن را ظرف 72 ساعت پس از قرار گرفتن در معرض سرخک دریافت کنید تا موثر واقع شود.

نظرات

در ادامه بخوانید...

بیش از 6000 نفر بر اثر سرخک در کنگو جان باخته اند

در
تعداد قربانیان اپیدمی سرخک سه برابر بیماری ابولا شده است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی ، این بزرگترین شیوع سرخک در جهان است.
 
در جمهوری دموکراتیک کنگو 6000 نفر بر اثر بیماری همه گیر سرخک - تقریباً سه برابر بیماری همه گیر ابولا - جان خود را از دست داده اند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) چهارشنبه 8 ژانویه اعلام کرد این بزرگترین شیوع سرخک در جهان است.
 
ماتسیدیسو موتی ، رئیس بخش WHO آفریقا گفت: "ما همه تلاش خود را می کنیم تا بیماری همه گیر را کنترل کنیم. هیچ کودکی نباید در معرض خطر ابتلا به بیماری باشد که با یک واکسن ساده قابل پیشگیری است."
 
اپیدمی سرخک در DRC از حدود یک سال پیش آغاز شد. براساس آمار WHO ، تاکنون 310 هزار مورد از این بیماری در کشور به ثبت رسیده است. در سال 2019 ، 18 میلیون کودک زیر پنج سال در برابر سرخک واکسینه شدند. در عین حال ، در بسیاری از مناطق DRC ، سطح واکسیناسیون جمعیت به دلیل درگیری ، زیرساخت های ضعیف و نبود بودجه همچنان پائین است.
 
جمهوری دموکراتیک کنگو همچنین از بیماری همه گیر ابولا که بیش از یک سال پیش شیوع پیدا کرد ، رنج می برد. در حال حاضر حدود 2،230 نفر مبتلا به تب در اثر ویروس کشنده، فوت کرده اند.(3400 نفر را توسط ویروس آلوده شده اند)

نظرات

در ادامه بخوانید...

عفونت ویروسی خطرناک دیگری که به دلیل همه گیر شدن کروناویروس فعال شده است

در
واکسیناسیون


بیماری ویروسی خطرناک  سرخک که باعث مرگ کودکان می شود ، دوباره تعداد قربانیان آن رو به افزایش است. دانشمندان این موضوع را به انجام ندادن واكسیناسیون معمول در ارتباط با بیماری همه گیر COVID-19 نسبت می دهند.


تشدید مشکل از اوایل سال 2017 ، هنگامی که جنبش ضد واکسیناسیون شروع به تقویت کرد ، آغاز شد. اما اکنون ، از زمان شروع همه گیری کروناویروس ، اوضاع وخیم تر شده است.

 

همه گیری کروناویروس واکسیناسیون روتین را مسدود کرده است.  و همانطور که می دانید بیش از 10٪  تعداد افرادی که واکسینه نشده اند منجر به افزایش میزان و دامنه بیماری سرخک در بعضی مواقع می شود. علاوه بر این ، میزان مرگ و میر سایر بیماری های عفونی در بین کودکان دو تا سه ساله که مبتلا به سرخک نیز هستند در حال افزایش است.

 

پزشکان ابراز نگرانی می کنند که توقف واکسیناسیون روتین در ارتباط با همه گیری کروناویروس  عواقبی خواهد داشت که پس از بیماری کروناویروس بر وضعیت سرخک تأثیر منفی خواهد گذاشت. زنان باردار بیشترین خطر را دارند، سرخک خطر سقط جنین یا ناهنجاری های رشد جنین را افزایش می دهد.

نظرات

در ادامه بخوانید...