واکسنِ سرخک، جان نزدیک به 20 میلیون را از سال 2000 نجات داده است

از ایمن سازی متشکریم.

(سیارک) :گزارش جدیدی از طرف سازمان جهانی سلامت (دبیلیو اچ او) تخمین زده که از 3/20 میلیون مرگ از طریق واکسن سرخک بین سالهای 2000 تا 2015 جلوگیری شده است.

این یک موفقیت بی نظیر برای سلامت عمومی است. درواقع، همه ما به گونه ای فراموش کرده ایم که چقدر سرخک کشنده بوده است.اما همه خوش شانس نبودهاند با وجود همه پیشرفت ها، گزارش نشان داده که هنوز تقریبا 400 کودک در روز از سرخک در جهان می میرند. و دبیلیو اچ او گزارش داده که روند ایمن سازی از سال 2010 اهسته شده است.برای اندازه گیری زندگی های حفظ شده، مطالعه میزان مرگ و میر افراد از این بیماری را قبل از اینکه دبیلیو اچ او کار خود را برای حرکت جهانی به واکسیناسیون در سال 2000 شروع کند تا الان مقایسه کرده است.

بین سالهای 2000 تا 2015 برآورد شده که 75 درصد کاهش مورد سرخک گزاش شده است و 79 درصد ریزش در میزان مرگ و میر از طریق سرخک رخ داده است.این به این معناست که 3.20 میلیون زندگی از طریق واکسن حفظ شده است.باوجود این مقدار پیشرفت، هنوز راه زیادی مانده است. همانطور که شیوع جدید در کالیفرنیا و آمان نشان داده، ویروس سرخکی که در هوا وجود دارد به همان اندازه قبلی خطرناک و کشنده است.

برای یادآوری این نکته که چقدر سرخک می تواند خطرناک باشد باید گفت در 1954 قبل از اختراع واکسن، این ویروس انقدر شایع بود که می گفتند سرخک "به اندازه مرگ و مالیات غیرقابل امتناع است".(سیارک)

از 1980 به بعد، قبل ازر اینکه واکسن های سرخک، گوشک و سرخجه به طور گسترده استفاده شود، 2.6 میلیون از مردم جهان هرساله از سرخک می مردند.

استفاده از واکسن بسیار موفقیت آمیز بوده است، تا جایی که کل امریکا، بدون سرخک گزارش شده است. اما پیشرفت در این زمینه نامتقارن بوده است.

تنها سال گذشته، 134200 کودک بوسیله سرخک با کام مرگ کشانده شده اند و 75 درصد اینان در جمهوری دمکراتیک کنگو، اتیوپی، هند، اندونزی، نیجریه و پاکستان بوده است.(سیارک)

جین ماری اوکوبلو، مدیر بخش ایمن سازیِ دبیلیو اچ او گفته "قابل قبول نیست که میلیون ها کودک هرساله واکسن خود را از دست می دهند. واکسنی موثر و امن داریم که می تواند جلوی سرخک و مرگ و میر را بگیرد".

" امسال، ناحیه های آمریکا خالی از سرخک گزارش شده اند- شاهدی برای این ادعا که سرخک می تواند کامل از بین رود. حال لازم است سرخک را در تمام دنیا از بین ببریم. این امر با واکسیناسیون دست یافتنی است".

در آخرین گزارش، دبیلیو اچ او تایید کرده این امر از اهداف سه گانه خود برای 2015 از سال 2010 عقب افتاده است.

اهداف به قرار زیر بوده:

افزایش یک ساله هایی که اولین دوزِ واکسن سرخک به آنها داده شده است به بیش از 90 کشور و هشتاددرصد نواحی مختلف.

کاهشِ سرخک های سالانه جهانی به کمتر از 5 مورد در هر یک میلیون نفر.

کاهشِ مرگ و میرِ سرخک با 95 درصد از سال 2000.

با اینکه که پیشرفت های قابل توجهی انجام شده و میزان مرگ و میر تقریبا 80 درصد کمتر از سال 2000 بوده، همچنان کار زیادی هست که باید انجام شود.(سیارک)

دولت های محلی در تلاشند تا میزان ایمن سازی خود را با استراتژی هایی مانند منافع اختصاص یافته به بچه و سلامت را برای والدینی که نوزادان خود را بدون دلایل علمی از واکسن زدن خودداری می کنند بالا نگه دارند.

و دبیلیو اچ او منابع مالی بیشتری برای نواحیی که پوششِ واکسیناسیونِ کمتری دارند اختصاص می دهد.

ربکا مارتین، مدیر مرکز کنترل و جلوگیری بیماری در آمریکا، گفته "باید این فاصله ها را کم کنیم و اطمینان حاصل کنیم تعهدات لازم برای حفظِ منابع مالی و انسانی برای هر کودک حفظ شود، و هر مورد سرخک تشخیص داده شده و جواب داده شود تا بیشتر شیوع پیدا نکند".

"این تلاش ها همه کودکان را از بیماری حفظ خواهد کرد و هر کدام از آنها رهبران نسل خود خواهند شد".

امیدوار باشیم روزی همه کشورها فراموش کنند که سرخک چقدر بیماری هولناکی بوده است.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید