غربالگری سرطان کولون: آن را به تاخیر نیندازید

سرطان یک بیماری ویرانگر است، که هر سال جان میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. خواه شما و یا کسی که او را دوست دارید مبتلا به سرطان تشخیص داده شده شود، ما برای کمک اینجا هستیم. در ابن پست، نکات مفیدی برای پیشگیری، تشخیص، مقابله و درمان انواع مختلف سرطان دریافت می کنید.


یک زن با دکتر صحبت می کرد: "مسئله بزرگی نبود. نمی فهمم چرا مردم بیش از حد آن را بزرگ کرده و استرس وارد می کنند. "
"رویه درمانی ذاتا کاملا بدون درد و نسبتا آسان بود."(سیارک)
"مثل آب خوردن بود."
نه، ما به این زنان تقریبا 50 ساله پول ندادیم تا در مورد اولین کولونوسکوپی خود نظر بدهند. فقط از آنها خواستیم که به ما صادقانه بگویند که چطور بود. با توجه به نگرش منفی در مورد کولونوسکوپی، پاسخ های آنها ممکن است چند خواننده را متعجب کند. همچنین باید شما را وادار به تفکر مجدد در مورد کنار گذاشتن آزمایش غربالگری کولورکتال کند. از آنجا که واقعیت این است که سرطان روده بزرگ سومین عامل سرطان در میان زنان است و هم چنین یکی از معدود سرطان هایی است که ما می توانیم قبل از آغاز، آن را متوقف کنیم (با حذف پولیپ های پیش سرطانی یافت شده در طی کولونوسکوپی های غربالگری)، کنار گذاشتن امری واقعا مفید، بیش از حد کارشناسان را بهت زده می کند. و شما لازم نیست یک کولونوسکوپی را انجام دهید. آزمایش های دیگری نیز در دسترس هستند، اگرچه آنها هم زیاد مورد استفاده قرار نگرفته اند.
دلیل اصلی که زنان، غربالگری های سرطان کولورکتال توصیه شده را انجام نمی دهند، چیست؟ متخصص مراقبت های بهداشتی آنها هرگز آن را پیشنهاد نمی کند.
هرگز دکتر دیوید استین از توصیه غربالگری روده بزرگ به بیمارش غفلت نمی کند. جراح کولورکتال در کالج پزشکی دانشگاه درکسل در فیلادلفیا اغلب می بیند زمانی که مردم غربالگری را نادیده می گیرند، چه اتفاقی می افتد. به همین دلیل است که دکتر استین اعتقاد زیادی به کولونوسکوپی دارد. آمار شگفت انگیز است، او می گوید: "حدود دو درصد از کولونوسکوپی ها، سرطان را در زمان آزمایش و حدود 15 درصد پولیپ را تشخیص می دهند". بنابراین 17 درصد از بیماران تحت کولونوسکوپی -حدود یک پنجم- می توانند از ابتلا به سرطان در وهله اول و یا اگر سرطان دارند، از نتیجه بدی جلوگیری کنند.
او می گوید: "کولونوسکوپی احتمالا سرطان های واقعی حدود یک سانتی متری یا بزرگتر را در تقریبا 90 تا 93 درصد موارد تشخیص می دهد". و بسیار امن است.
به اعتقاد بسیاری، بدترین قسمت کولونوسکوپی، آمادگی است. برای سالها، این مورد به معنای نوشیدن مقدار زیادی از مایع تند و زننده بود (گرچه چند طعم داشت) که برای "خالی کردن شما" طراحی شده بود. با این حال امروزه بسته به توصیه کولونوسکوپیست شما، ممکن است فقط به تعدادی قرص نیاز داشته باشید. شما هنوز هم چند ساعت را در حمام خواهید گذراند، اما حداقل لازم نیست که آن مایع افتضاح را پایین بکشید.(سیارک)
به علاوه، دو آزمایش دیگر از آزمایش های غربالگری برای سرطان کولون (سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر و تنقیه باریوم کنتراست دوگانه) هم چنین به آمادگی روده نیاز دارند و به اندازه کولونوسکوپی حساس نیستند. اما نکته اینجاست: اگر آنها پولیپ یا سرطان را نشان دهند، شما هنوز هم برای ارزیابی و یا خارج کردن آنها برای ارزیابی به کولونوسکوپی نیاز خواهید داشت.(سیارک)
آزمایشی که به آمادگی نیاز ندارد، آزمایش خون مخفی مدفوع است. با این آزمایش، شما نمونه های مدفوع را جمع آوری می کنید، که برای محصولات تجزیه خون در مدفوع آزمایش می شوند. شما باید از قرص آهن، گوشت قرمز و یا کلم بروکلی قبل از آزمایش پرهیز کنید، و هنوز هم این آزمایش میزان بالایی از مثبت کاذب را خواهد داشت. به علاوه، شما باید آن را سه بار انجام دهید. دکتر استین می گوید: "آزمایش های خون مخفی مدفوع احتمالا 50 تا 60 درصد زمان ها مشکلات را نشان می دهند"، که البته به معنی آن است که حدود نیمی از سرطانها را تشخیص نمی دهند. و اگر مثبت باشد، هنوز هم به یک کولونوسکوپی نیاز دارید.
یک آزمایش مدفوع جدیدتر، مدفوع را برای DNA از شایع ترین جهش های موجود در سرطان کولون و پولیپ های بزرگ ارزیابی می کند. دکتر استین می گوید که این آزمایش حدود 85 درصد موثر است. با این حال، هنوز هم تجربی محسوب می شود و اکثر بیمه ها آن را پوشش نمی دهند.
دکتر استین پیش بینی می کند که روزی کولونوسکوپی جای آزمایش خون مخفی مدفوع با DNA بهبودیافته و یا کولونوسکوپی مجازی (کولون شما از طریق CT یا MRI مورد بررسی قرار می گیرد) را خواهد گرفت. با این حال در حال حاضر، شما هنوز هم باید یک آمادگی روده بزرگ برای MRI یا CT انجام دهید و آنها توسط بیمه هم تحت پوشش نیستند؛ مگر اینکه شما نتوانید به دلیلی کولونوسکوپی انجام دهید. و شما در مورد کولونوسکوپی مجازی نیز با مسئله ای روبرو می شوید که در هر آزمایش غیر کولونوسکوپی دیگری وجود دارد: اگر چیزی مشکوک بود، شما هنوز هم به یک کولونوسکوپی برای خارج کردن "چیزی" برای آزمایش نیاز دارید.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید