هک کردنِ مرکز ِترسِ مغز توسط دانشمندان علوم اعصاب

دانشمندان علوم اعصاب، به طور موفقیت آمیزی، برخی از ترسها را از مغز انسانها، حذف کرده اند

به گزارش (سیارک) : دانشمندان علوم اعصاب، در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه ، با استفاده از هوش مصنوعی(AI)   و تکنولوژی اسکن مغر، برخی ترسهای خاص را از مغز بیماران حذف نمایند و این تکنیک خواهد توانست زندگی افرادی را که دارای ترسهای فلج‌کننده هستند( مثل افرادی که دارای  ترس از نوعی عنکبوتهای خرمن، که تصویر آنها در بالا نشان داده شده ، هستند)، متحول نماید.

فرآیند، که با نام رمزگشایی بازخور اعصاب  (رمزگشایی نوروفیدبک)  نامیده میشود، برای غلبه بر ترس، نیاز به هیچگونه تلاش آگاهانه‌ای در مورد بخشی با   موضوعِ بر غلبه بر ترس  ندارد، اما بر شناسایی الگوهای مغزیِ مربوط به یک ترس خاص، که با استفاده از یک سیستم پاداش "رونویسی"شده است ، تکیه دارد.   (سیارک

حتی بهتر، اینتکنیک ، شبیه به بهبود ترسها، پس از درمان  میباشد، و محققان میگویند که این تکنیک، حتی میتواند برای کمک به درمان در شرایطی مانند اختلالِ استرسِ پس از سانحه (PTSD). ، نیز کمک کننده باشد.

محققی با نام Ben Seymour ، از دانشگاه کمبریج در انگلستان میگوید:  " در زمانی که ما   حافظه‌ای را در مورد یک ترسِ ملایم در مغز القا کردیم، توانستیم که با استفاده از الگوریتمهای AI،  یک روش سریع و دقیق را برای خواندن آن   ، توسعه دهیم".

" چالشِ پس از آن، یافتنِ یک راه برای کاهش و یا حذف ترس از حافظه ، بدون اینکه آن را  به صورت هوشیارانه فراخوانی کنیم، بود."پس از کار بر روی 17 داوطلب، دانشمندان ، با ارتباط دادن ِ  یک تصویر خاص با یک شوک الکتریکی مختصر، در ابتدا یک " حافظه‌ی ترس" را در داوطلبان ایجاد کردند.در طی سه روز بعد، در زمانی که  الگوی مغز مشابهی  ایجاد شد، مقدار کمی پول ، بعنوان جایزه به داوطلبان اهدا شد.  افرادی که در آزمایش شرکت کرده بودند، گفتند که آن پاداش به فعالیت مغز انها وابسته بوده، اما هیچگاه، چگونگیِ این وابستگی توضیح داده نشد.

هدف از انجام این آزمایش، ارتباط دادن تدریجی الگوی تعریف شده توسط AI با پاداش ، به جای یک چیز ترس آور ، حتی در زمانی که تصویرِ آن موردِ ترس آور به صورت آگاهانه به ذهن آورده نمیشد؛ بود. (سیارک

محقق هوش مصنوعی با نام کویزومی، از موسسه تحقیقات پیشرفته‌ی بین المللی ارتباطات در کیوتوی ژاپن میگوید: "در واقع، این مشخصات حافظه‌ای که از قبل، برای پیش‌بینیِ یک  شوک دردناک تنظیم شده بود، اکنون،  مجددا برای پیش بینی یک چیز مثبت بجای آن چیز ترس آور، برنامه ریزی شده است" . 

تست واقعی، این بود که بررسی شود که داوطلبان، در زمانیکه یک سری تصاویر ترسناک به انها نشان داده میشود، چگونه واکنش نشان میدهند،   اما وقتی این، تصاویر نشان داده شد، دانشمندان هیچگونه علایمی از ترس یا فعالیت افزایش یافته را در آمیگدال که " مرکز ترس "مغز  است، مشاهده نکردند.  

کویزومی  میگوید: " این، به این معنی است که ما  توانسته ایم ، بدون اینکه داوطلبان حتی به صورت آگاهانه حافظه‌ی ترس را در فرآیند، تجربه کنند، میزان ترس آنها را   کاهش دهیم"  .

این ترفند معمولا موثر واقع میشود -  این، یک ایده قدیمی  برای  "مقابله با ترسهای خود" میباشد، اما تیمی که بر روی این موضوع کار میکرد ، فکر میکرد که میتواند این ایده را بهبود بخشد.اگرچه اندازه‌ی نمونه در این مطالعات خیلی کوچک بود، محققان فکر میکردند که تکنیک جدید ِ انها میتواند برای ایجاد یک روشِ دارای استرس کمتر، جهت کمک به  افراد، جهت غلبه بر ترسهایشان – که برای 4 تا 5% از جمعیتِ دارای این ترسها، خبر خوبی است-  توسعه یابد.

سیمور می گوید: " برای بکار گیری این روش بر روی بیماران، ما به یک کتابخانه از کدهای اطلاعاتیِ مغز ، برای چیزهای مختلفی که افراد ممکن است از آنها، ترسهای پاتولوژیک  داشته باشند، مثل عنکبوتها و غیره؛ نیاز داریم" .

" پس در اصل، بیماران میتوانند برای حذف پاسخِ   ترس که موجب این آغاز این خاطرات میشود، جلسات منظمی از نوروفیدبک (بازخورد عصبی) رمزگشایی شده را داشته باشند".

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید