تغییر در دیابت موش‌ها پس از دریافت بافت لوزالمعده رشد یافته در بدن موش‌های صحرایی

(سیارک) : محققان موفق به تغییر و عقب‌گرد دیابت نوع 1 در موش‌ها از طریق پیوند بافت لوزالمعده رشد یافته در درون بدن موش‌های نمونه شدند.این امیدوارکننده است.


بافت لوزالمعده از سلول‌های بنیادی گرفته‌شده از موش‌های سالم تکثیر یافت، به این معنا که موش‌های دیابتی پیوند را بدون نیاز به داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی پذیرفته‌اند و سلول‌های پانکراس جدید با موفقیت سطح قند خون بدن موش‌ها را برای بیش از یک سال بدون هیچ داروی دیگری تنظیم می‌کرد.
نتایج نشان می‌دهد که فن‌آوری مشابه می‌تواند روزی برای درمان نوع بشر، و احتمالاً به‌منظور ارتقا سطح موفقیت در تمام انواع اهدای عضو استفاده شود.
دیابت نوع 1 زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن بافت‌های معین موجود در پانکراس، مانند سلول‌های جزایر پانکراسی، که مسئول تولید انسولین هستند را از بین می‌برد.
بدون انسولین، بدن شرایط سختی را برای انتقال گلوکز از جریان خون به سلول‌های بدن می‌گذراند؛ به همین دلیل است که بیماران دیابتی وابسته و نیازمند تزریق‌های منظم داروی و کنترل قند خون به مدیریت شرایط بدنی خود هستند.
اما محققان به‌طور مداوم به دنبال راه‌حل مؤثرتری در درازمدت هستند.
در دهه 1970، دانشمندان دریافتند، برخی از پیوندهای موفق ازخوشه‌های سلول‌های جزایر لانگرهانس گرفته‌شده از به‌اصطلاح موش‌های آزمایشگاهی، نوید این مسئله را می‌دهد که پیوندهای بافتی فقط تا حدودی بیماران دیابتی را شامل می‌شد. اما باوجود دستاوردهای در سال‌های اخیر که بقای طولانی‌تر سلول‌های پیوند شده مشاهده‌شده است، روند این پیشرفت‌ها کند بوده است.
بااین‌وجود این پیوندها هنوز هم نیاز به یک‌عمر مصرف داروهای ضد رد پیوند عضو وجود دارد.
داشتن سلول‌های جزایری که بدن آن را به‌عنوان عضوی از خود می‌پذیرد به همراه این داروها ضد رد عضو پیوندی به کار خود ادامه می‌دهد؛ داروهایی که ظاهر بیگانه وجود بافت فرد دیگر را می‌پوشاند و دانشمندان احتمالاً راه‌حلی برای انجام درست آن پیداکرده‌اند.
بنا به گزارش منتشرشده در مجله Nature، گروهی از دانشگاه استنفورد و دانشگاه توکیو در ژاپن نشان داند که استفاده از سلول‌های بنیادی پرتوان به‌منظور رشد پانکراس‌های نمونَک امکان‌پذیر است که می‌توانست به موش بدون نیاز به یک‌عمر داروهای سرکوب‌کننده ایمنی پیوند شود.
سلول‌های بنیادی پرتوان سلول‌هایی هستند که یک هویت روشن ندارند. مهندسی سازی شده و فاقد «برچسب نام، خاص،، تقریباً قابل رشد و تکثیر در هرگونه بافتی در بدن هستند، درحالی‌که همچنین فاقد نشانه‌هایی هستند که آن‌ها را به‌عنوان بافتی متعلق به فرد دیگری قابل‌شناسایی و تفکیک کند.(سیارک)
این ویژگی آن‌ها را برای پیوند به حیوانات مختلف ایده آل می‌کند.
به‌منظور برگرداندن این سلول‌های بنیادی پرتوان به بافت پانکراس، گروه، سلول‌های بنیادی از موش‌ها را به جنین موش صحرایی پیوند زدند که برای فقدان لوزالمعده متعلق به خود برنامه‌ریزی‌شده بودند.
درحالی‌که موش‌ها بزرگ می‌شدند، بدنشان وادار به استفاده از سلول‌های موش برای رشد بافت پانکراس جدید می‌شد تابه صورت نرمال به کار خود ادامه دهد. با فرض این‌که موش‌ها هنوز سیستم ایمنی بدن خود را در زمان تزریق سلول‌های بنیادی به دست نیاورده بودند، بدن آن‌ها بافت پیوندی را به‌عنوان عضوی از خود پذیرفت.
هنگامی‌که بدن موش‌ها بافت پانکراس جدید خود را توسعه داد، سپس خوشه‌های چند صد هزارتایی این سلول‌های جزایری به کلیه‌های موش‌های مبتلابه دیابت منتقل و پیوند زده شدند.
نه‌تنها کار بافت پانکراس رشد یافته موش در تعادل سطح قند خون گیرنده برای بیش از یک سال پس از پیوند کارساز بود بلکه روند کار با پیوند کمتر از تنها 100 سلول جزایری انجام شد.
Nakauchi توضیح داد:"علاوه بر این، حیوانات دریافت‌کننده تنها درمان با داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی به مدت پنج روز پس از پیوند نیاز داشتند، در عوض تزریق مداوم داروهای سرکوب سیستم ایمنی که برای اندام‌های ناسازگار ضروری است.
این گام بزرگی است، چراکه پیدا کردن یک‌راه برای کاهش خطر رد پیوند، کمک شایانی به پیوند هر نوع اندام یا بافت می‌کند. و با توجه به کمبود اهداکنندگان عضو، یک نیاز مبرمی برای بافتی وجود دارد که قابل رشد و تکثیر به این منظور است.
حال باید دید که آیا این روش در مورد انسان قابل‌اجراست و در چه مدت‌زمانی این عمل نتیجه‌بخش خواهد بود.
اما این اولین گام امیدبخش در جهت کمک به صدها هزار نفر از افراد مبتلابه دیابت در سراسر جهان است نیازی به ذکر نتایج شرایط دیگری که می‌تواند از پیوندهای تکثیر در آزمایشگاه بهره‌مند شوند نیست.
این پژوهش در مجله Nature منتشرشده است.

9ماده غذایی شگفت انگیز برای دیابتی ها

مدیریت دیابت

چه گام هایی می تواند مقاومت به انسولین و پیش دیابت را معکوس کند

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. (سیارک

ترجمه  itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید