آیا می دانستید که اکتبر، ماه اطلاع رسانی سلامت کبد است

در حالی که بسیاری از زنان وقت خود را برای سلامت سینه های خود اختصاص می دهند، اکتبر فرصت خوبی است تا سلامت کبد خود را در دست بگیرید.

به عنوان پزشکی که بیماری های کبد را بررسی می کند، می دانم که سلامت کبد معمولاً در زنان نادیده گرفته می شود. کبد بزرگترین عضو بدن است در حالی که 76% به ندرت یا هیچ وقت از دکتر خود درباره ی سلامت کبد سوال نمی پرسند و 40% از آن ها اصلاً نمی دانند که برای زندگی کردن به کبد نیاز دارند. من توصیه می کند که بانوان این 5 گام را برای کنترل سلامت کبد خود در نظر داشته باشند:  (سیارک)  

 

1. فاکتور های خطر زا در بیماری کبد را در نظر داشته باشید.

همه ی بیماری های کبد مربوط به سوء مصرف الکل نیستند. فاکتور های خطر زا برای سایر بیماری های کبد شامل موارد زیر می باشند:
- اضافه وزن، چاقی و/یا دیابت (بیماری کبد چرب غیر الکلی)
- فردی از خانواده شما مبتلا به بیماری کبدی باشد (مانند بیماری ویلسون (Wilson)، هموکروماتوز یا کمبود آلفا-1 آنتیتریپسین)
- استفاده طولانی مدت از برخی دارو ها یا استفاده از برخی مکمل های گیاهی که می تواند باعث آسیب رساندن به کبد شود (آسیب کبدی ناشی از دارو)
- سایر بیماری های خود ایمنی (مانند لوپوس، سندروم شوگرن یا آرتریت روماتویید) که می تواند ریسک ناشی از بیماری های خود ایمنی کبدی را افزایش دهد مانند کلانژیت صفراوی اولیه (PBC) یا التهاب هپاتیت اتوایمون)
- رفتار های پر خطر مانند مصرف مواد مخدر یا رفتار های جنسی پر خطر (هپاتیت نوع B یا C)


2. رفتار های سالم داشته باشید تا ریسک بیماری کبد را محدود کنید.

- رژیم غذایی سالمی داشته باشید، مرتب ورزش کنید و وزن خود را کنترل کنید.
- اگر سالم هستید، مصرف الکل خود را متعادل کنید. اگر بیماری کبدی دارید پیشنهاد می کنم از الکل پرهیز کنید.
- اگر سوء مصرف مواد را تجربه می کنید، از کسی کمک بگیرید.
- قبل از مصرف مکمل های گیاهی با پزشک خود مشورت کنید زیرا برخی از آن ها به کبد آسیب می رسانند و منجر به از کار افتادگی کبد می شوند.
- با پزشک خود درباره ی سابقه بیماری کبدی در خانواده خود مشورت کنید. از این طریق می توانید قبل از اینکه آسیب جبران ناپذیری به کبد وارد شود، از آن پیشگیری نمایید.


3. از طریق آزمایش خون، آنزیم های کبدی خود را چک کنید.

- تست های عملکرد کبدی اطلاعات زیادی درباره ی سلامت کبد به دست می دهند. از پزشک خود بخواهید که در حین تست های سلامت، آزمایش خون ساده ای از شما بگیرد. نتایج آزمایش خود را نگه دارید تا در حین گذشت زمان آن ها را مقایسه کنید. (سیارک)  


4. با برقراری ارتباط قوی با پزشک، خود را قدرتمند سازید.

- دو یا سه سوال مهمی که در نظر دارید را یادداشت کنید و در هنگام ویزیت شدن از پزشک خود بپرسید. همانطور که ویزیت رو به پایان است سعی کنید که بگویید "دکتر، من سه سوال دارم که مایلم آن ها را از شما بپرسم. اولین سوال این است که...". حتی شلوغ ترین دکتر ها هم معمولاً وقت برای چند سوال کوتاه دارند.
- اگر در ارتباط برقرار کردن با پزشک خود مشکل دارید، نگرانی های خود را مستقیماً با او در میان بگذارید. سعی کنید مانند یک تیم با هم کار کنید و متخصص مناسب را برای حل مشکل خود بیابید.


5. به خاطر داشته باشید در صورتی که بیماری کبدی مزمن دارید، راه های زیادی برای مواجهه با مشکل وجود دارد.

- وزن خود را با خوردن غذاهای سالم، رژیم تنظیم شده و انجام ورزش های سبک هوازی برای چند بار در هفته سالم نگه دارید.  (سیارک)  
- شب ها به اندازه کافی استراحت کنید.
- از الکل و مواد مخدر پرهیز کنید.
- نشانه های افسردگی مانند احساس ناراحتی در بیشتر روز های هفته در طی چند هفته، اغلب گریه کردن، مشکل در تمرکز، از دست دادن علاقه به کارهایی که از پیش به آن ها علاقه داشتید، احساس نا امیدی و احتمالاً افکار خودکشی را در نظر داشته باشید. افکار خودکشی نیاز به اقدامات اورژانسی فوری دارد.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
  • Barbie 969 :

    This artlcie went ahead and made my day.

    1395/8/1 17:36

بیشتر بخوانید