جلوگیری از افزایش کلسترول با واکسن

 به تازگی  آزمایش ماده ای جدید به نام AT۰۴A روی انسان آغازشده  که کلسترول (چربی خون) را به صورت طولانی مدت کاهش می دهد و از بروز عوارض کلسترول بالا ، از جمله بیماری قلبی  و تصلب شرائین جلوگیری می نماید.پژوهشگران امیدوارند که بتوانند از این ماده برای مقابله با کلسترول بالا برای انسان واکسن تهیه نمایند.

کلسترول بالا می تواند موجب پوکی استخوان شود

عملکرد  ماده AT۰۴A باعث  فعال کردن سیستم مصونیت انسان و خارج شدن "کلسترول‌های بد" از خون می شود. پژوهشگران معتقدند که ، می‌شود از این ماده AT۰۴A  به عنوان جانشین یا مکمل داروی استاتین استفاده کرد . با توجه به این که  میلیون‌ها نفر درسراسر جهان بخاطرافزایش خطرناک کلسترول ، روزانه ازاستاتین استفاده می کنند.(سیارک)
نتیجه آزمایش ماده AT۰۴A برروی موش‌ها مثبت بوده است. بعد از خوراندن خوراک های حاوی چربی زیاد به موش ها و افزایش کلسترول همراه با تصلب شرائین در آنها ، تجویز این ماده، را به موش ها شروع کردند . نتیجه کاهش ۵۳ درصدی میزان کلسترول خون ، 64 درصدی آسیبهای عروقی به و 21 درصدی التهاب بود.محققان به این نتیجه رسیدند که بعد از تزریق این ماده به موش ها ، پادتنی در بدن آنها تولید می شود که اثرات دارو را تا مدتی  طولانی در بدن آنها فعال نگه می دارد.با توجه به این که برخی از داروهای کلسترول باعث ایجاد دیابت در فرد می شوند محققان امیدوارند که عوارض جانبی این دارو را بررسی نموده و تا شش سال آینده این واکسن را وارد بازار نمایند

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید