درمان سوختگی


درکشورهای غربی ، برای پوشاندن سوختگی‌‎های شدید از پوست منجمد خوک یا بافت‎های انسانی یا محصولات مصنوعی استفاده می گردد. اما اینها در برزیل وجود ندارد بنابراین باید برای پوشاندن سوختگی از گازهای استریل استفاده می کنند.
این گازها معمولا به زخم چسبیده و تعویض پانسمان  کاری واقعا شکنجه آور می شود.در صورت چسبیدن به زخم ، هنگام تعویض ممکند است بافت تازه ترمیم شده زخم دوباره کنده شود و باعث آسیب های جدی تری شود.


 در برزیل ماهی تیلاپیا بسیار زیاد و ارزان است به این خاطر  محققان دانشگاه فدرال سیارا در شمال برزیل از پوست این ماهی که هم خاصیت مرطوب کنندگی و هم دارای کلاژن است و مقاومت زیادی در برابر بیماری ها دارد برای ترمیم سوختگی استفاده کردند.

و به این نتیجه رسیدند که مدت ترمیم زخم و درد سوختگی با پوست این ماهی کاهش پیدا می کند .

البته پوست این ماهی مستقیما استفاده نمی شود بعد از ضد عفونی کردن با تابش پرتو ویروس های آن از بین رفته ، بسته بندی شده در یخچال نگهداری می شودو  بعد برای پانسمان استفاده می شوند.زمان تاریخ مصرف این پانسمان 2 سال است. این پانسمان به تعویض در زمان های کوتاه نیازی ندارد و تا 10 روز هم می تواند روی سوختگی بماند بدون استفاده از کرم سوختگی سولفادیازین و بعد از 10 روز پوست ماهی خشک شده وبه آسانی از روی زخم برداشته می شوداین تحقیقات روی سوختگی های درجه 2 و 3 آزمایش شده است. ما هم همراه با محققان امیدواریم این پانسمان جدید درسطح وسیع پخش شود.(سیارک)

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید