کدام بیماری خطرناک با خشکی دهان همراه است

در
خشکی دهان
خشکی دهان یا وضعیتی که با اصطلاح پزشکی زروستومی، xerostomia مشخص شده است ،نبودن مقدار کافی بزاق در حفره دهان برای مرطوب کردن است.
 
اگر حتی در صورت مصرف آب کافی باز هم دهان خشک شود ، این می تواند نشانه بیماری های خطرناک باشد. به عنوان مثال ، دیابت و تیروتوکسیکوز (آسیب شناسی غده تیروئید) می توانند خود را از این طریق بروز دهند.
 
به طور خاص ، احساس خشکی دهان با افزایش سطح گلوکز در خون همراه است ، که ممکن است ناشی از پیش دیابت و دیابت باشد.
 
عوارض جانبی دارو ها می تواند باعث خشکی دهان باشد. حدود 400 دارو وجود دارد که عملکرد غدد بزاقی را تضعیف می کند ، از جمله آنتی هیستامین ها ، ضد احتقان ها و مسکن ها و همچنین داروهای مدر (ادرار آور) ، داروهای تسکین فشار و ضد افسردگی ها.
 
تغییرات در سطح هورمونی بر ترشح غدد بزاقی تأثیر منفی می گذارد و باعث ایجاد خشکی دهان در زنان در دوران یائسگی می شود.
 
بسیاری از افراد سیگاری از خشکی دهان شکایت دارند.به گفته پزشکان ، دهان همه افراد خشک می شود، به خصوص اگر فردی عصبی ، ناراحت یا استرس داشته باشد.
 
با این حال ، اگر به طور مداوم خشکی دهان را تجربه می کنید ، این نه تنها باعث ایجاد احساس ناخوشایند می شود بلکه می تواند منجر به مشکلات سلامتی نیز شود. این واقعیت که عملکرد بزاق بسیار بیشتر از حفظ سطح رطوبت در دهان است. همچنین به هضم غذا کمک می کند ، دندان ها را از پوسیدگی محافظت می کند و از بروز عفونت جلوگیری می کند.

نظرات

در ادامه بخوانید...

فواید پیاده روی

در

(سیارک) : فواید پیاده روی برای سلامت قلب اثبات شده است. بررسی مطالعات قبلی در مورد پیاده روی نشان می دهد رابطه مثبتی بین پیاده روی و سلامت قلبی عروقی وجود دارد.دانشمندان دانشگاه لیمریک در ایرلند به این نتیجه رسیدند که پیاده روی نقش اساسی و مهمی در پیشگیری اولیه و ثانویه بیماری قلبی عروقی دارد.

همچنین محققان در مطالعه دیگری دریافتند فواید پیاده وری تند برای بهبود سلامت قلب به اندازه دویدن است. به گفته محققان، هم پیاده روی تند و هم دویدن فاکتورهای پرخطر مرتبط با سلامت ضعیف قلب را کاهش می دهند. هر چقدر که در هفته پیاده روی بیشتری داشته باشید، سلامت شما بیشتر بهبود می یابد.

پیاده روی و فشارخون

از دیگر فواید مهم پیاده روی، پیشگیری از ابتلا به فشارخون است. فشارخون بالا فاکتور پرخطر بیماری قلبی است و فعالیت فیزیکی به کنترل آن کمک می کند. با این حال اگر چاق هستید یا تناسب اندام خوبی ندارید، شروع فعالیت های شدید جسمی می تواند برای سلامت تان مضر باشد اما پیاده روی راه حل مناسبی برای شماست.

به گفته محققان کالج پزشکی ورزشی آمریکا اثبات شده است که پیاده روی تنها به میزان ۴۰ دقیقه در روز دارای پتانسیل کاهش فشارخون در افراد مبتلا به فشارخون بالاست. از اینرو محققان توصیه می کنند حداقل ۵ روز در هفته به مدت ۳۰ دقیقه فعالیت فیزیکی متوسط داشته باشید.

پیاده روی و دیابت

دلیل دیگر پیاده روی، فایده آن در کنترل دیابت است. بررسی چندین مطالعه نشان داده داده است هم دیابت نوع۱ و هم نوع۲ از فاکتورهای پرخطر مستقل بیماری قلبی عروقی هستند، چراکه دیابت با افزایش سطح کلسترول منجر به سفت شدگی عروق خونی می شوند.

به گفته محققان، پیاده روی در حدود ۳۰ دقیقه در روز، ریسک دیابت را هم در افراد دارای اضافه وزن و هم در افراد دارای وزن نرمال کاهش می دهد. همچنین تحقیقات نشان می دهد ۱۵ دقیقه پیاده روی سریع در حدود ۳۰ دققه بعد از غذا می تواند به کنترل سطح قندخون کمک کند. کنترل و پیشگیری از دیابت بی نهایت برای سلامت قلب مفید است.

پیاده روی و کاهش وزن

همه می دانند که وزن اضافی فرد را در معرض ریسک بالای بیماری های قلبی عروقی قرار می دهد. اما باید بدانید که پیاده روی می تواند به کاهش وزن هم کمک کند. افراد دارای اضافه وزن یا چاق می توانند با پیاده روی ساده به حفظ تناسب اندام خود کمک کرده و آماده انجام ورزش های شدیدتر شوند.

حداقل روزی ۳۰ دقیقه پیاده روی پیامدهای به مراتب بهتر از رژیم غذایی تنها دارد. وانگهی دانشمندان دانشکده ورزش لندن دریافته اند که پیاده روی سریع و منظم به مراتب موثرتر از رفتن به باشگاه ورزشی برای کاهش وزن است.

پیاده روی و گُرگرفتگی های شبانه

مطالعه محققان نشان می دهد زنان یائسه که بسیار در معرض گرگرفتگی های شبانه متناوب و شدید هستند با ریسک بالاتر بیماری های قلبی روبرو هستند. وانگهی زنان بی تحرک در مقایسه با زنان فعال دارای علائم شدیدتر گُرگرفتگی هستند.

محققان همچنین دریافته اند ورزش می تواند به کاهش و تسکین گُرگرفتگی های ناشی از یائسگی و سایر علائم آن کمک کند. فعالیت های نظیر یوگا، پیاده روی، و پیاده روی سریع برای تسکین این علائم سودمند هستند. تحقیقات نشان می دهد ۴۰ دقیقه پیاده روی در حدود ۵ روز در هفته موجب کاهش شدت علائم یائسگی می شود.(مهر)

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک

نظرات

در ادامه بخوانید...

خشکی دهان در بیماران دیابتی

در


بسياري از افراد مبتلا به ديابت از خشكي دهان رنج ميبرند، اين خشكي باعث بوجود امدن بسياري از بيماريهاي بهداشت دهان و دندان ميشود كه اين افراد با ان مواجه هستند. عدم توليد بزاق نرمال ميتواند براي سلامت دهان و دندان بسيار خطرناك باشد چرا كه ممكن است منجر به رشد باكتريهاي مضر در دهان شود. بعلاوه، وقتي بافتهاي ظريف دهان خشك ميشوند، دردناك شده و مستعد تبديل به زخم ميشوند.

راه حل خشكي دهان من چيست؟

راه حلهاي زيادي براي مقابله با خشكي دهان وجود دارد، از جمله اسپري دهان و ژل مرطوب كننده. اين محصولات خشكي دهان را كاهش داده و بافتهاي دهان را مرطوب نگه ميدارند، در نتيجه اين بافتها التيام داده شده و بهتر محافظت ميشوند.
برخي از ژلهاي خشكي دهان باعث حفظ تعادل PH در دهان ميشوند بطوريكه محيط ان براي رشد باكترهاي مضر مطلوب نباشد. چنانچه شما بخاطر ديابت از خشكي دهان رنج ميبريد، از پزشك معالج يا دندانپزشك خود بپرسيد ايا انها استفاده از ژل يا اسپري را براي رسيدگي به علائم دهان خشك هر روزه به شما توصيه ميكنند يا خير. همچنين ميتوانيد با جرعه جرعه نوشيدن اب در طول روز و جويدن ادامس بدون قند براي تحريك غدد بزاقي به خود كمك كنيد.

بهداشت دهان و دندان براي مبتلايان به ديابت

بهداشت دهان براي همه بخصوص افراد ديابتي داراي اهميت است. شما بايد هر صبح و شب براي كاهش باكترهاي دهان كه باعث پوسيدگي و عفونت ميشوند دندانهاي خود را مسواك زده و بين انها را نخ دندان بكشيد. رعايت رژيم مبتني بر سلامت دندان يعني استفاده كم از قند نيز ميتواند كمك كننده باشد.
علاوه براين، دندانپزشك شما ممكن است استفاده از خمير دندان ضد التهاب لثه را براي كاهش خطر بيماريهاي لثه توصيه كند. اين خميردندان حاوي يك ماده فعال بنام تريكلوزان است كه باكتريهاي دهان را از بين ميبرد. تحقيقات نشان داده اند خمير دنداني كه حاوي تريكلوزان باشد، تجمع پلاكها را از بين ميبرد و تاثير ضد التهابي قابل توجهي دارد.(سیارک

مدیریت و کنترل دیابت

رتینوپاتی دیابتی

7 نکته برای پیش گیری و معکوس کردن دیابت

چه گام هایی می تواند مقاومت به انسولین و پیش دیابت را معکوس کند

مديريت بهداشت دهان در مبتلايان به ديابت

هنگامي كه شما مبتلا به ديابت هستد، داشتن چكاپهاي منظم دهان و دندان بسيار مهم است. دندانپزشك خود را از ديابت خود اگاه سازيد بدين ترتيب او ميتواند بطور خاص مطابق با بيماريتان به شما مشاوره دهد. دنبال كردن توصيه دندانپزشك بدقت و حفظ بهداشت دهان با دوبار مسواك زدن و نخ كشيدن دندان در روز خطر ابتلا به مشكلات بهداشت دهان را كاهش ميدهد.

ماليدن الكل

وقتي شما با داشتن يك بيماري جدي مانند ديابت زندگي ميكنيد، بايد هر كاري براي كاهش خطر عفونتهاي غير ضروري انجام دهيد. پزشك شما ممكن است به شما توصيه كند كه ايجاد يك بستر استريل قبل از تست سطح قند خون يا استفاده از تزريق انسولين براي درمان بيماران ديابتي ضروري است. ماليدن الكل يكي از باارزش ترين ابزار براي ضدعفوني است. در داروخانه تعداد زيادي از محصولات مختلفي وجود دارد كه از اين ماده شيميايي موثر استفاده ميكنند.

استفاده از الكل قبل از لانست

بررسي قند خون يكي از مهمترن عناصر مديريت ديابت در بسياري از افراد ميباشد. با استفاده از لانست، نوار تست، و دستگاه سنجش قند خون، ميتوانيد ميزان قند خون خود را در خانه يا در حال حركت اندازه بگيريد. يكي از مزاياي اين كار توسط خود شما اينست كه ميتواند انرا چندين بار در روز انجام دهيد، البته به توصيه پزشك خود.
ازانجا كه براي تست قندخون شما بايد انگشت خود را بچسبانيد، پس بايد احتياط كرده و مطمئن شويد احيانا باكتري به محيط تست انتقال ندهيد. هميشه دستان خود را قبل از تست قند خون با اب گرم و صابون بشوييد. اگر نتوانيد انها را بشوييد، راه معمول ديگر براي اطمينان از اينكه نوك انگشتانتان قبل از لانسينگ كاملا تميز بوده، پاك كردن اين ناحيه با ماليدن الكل است. براي اينكار كمي پنبه را به الكل اغشته كرده يا از سواب كه از قبل با الكل مرطوب شده است استفاده كرده و انگشتان خود را چند ثانيه قبل از چسباندن به پوست بهم بماليد.
هنگامي كه پوست شما به اندازه كافي ضد عفوني شد، بايد بگذاريد الكل قبل از نمونه برداري از خون كاملا خشك شود(اگر هنوز رد الكل بر روي انگشتان باشد، خواندن گلوكز ممكن است اشتباه شود). پس از خشك شدن الكل بطور كامل، خيالتان از بابت استريل شدن پوست راحت ميشود، و ميتوانيد از دستگاه لانست براي چسباندن انگشت خود بدون خطر عفونت استفاده كنيد.

پنبه الكلي و تزريق انسولين

چنانچه تزريق انسولين بخشي از درمان شما ميباشد، پس استفاده از الكل براي ضدعفوني بسيار مهم است. براي اطمينان از اينكه هيچ ميكروبي درنتيجه تزريق انسولين وارد بدن شما نشده است، ايجاد يك محيط استريل قبل از تزريق لازم است.
• ابتدا بايد سرپوش شيشه انسولين را با پنبه الكلي تميز كنيد قبل ا زاينكه دارو را به سرنگ بكشيد.
• سپس، بايد ازتميز بودن و خشك بودن محل تزريق اطمينان يابيد. ميتوانيد انرا با اب و صابون تميز كرده يا انرا با الكل براي خلاصي از هر گونه ميكروبي پاك كنيد. برا ي استفاده از لنس اطمينان حاصل كنيد كه قبل از تزريق الكل بطور كامل خشك شده باشد.
پنبه الكلي يكي از قويترين محصولات بدون نسخه است كه براي مبارزه با ميكروارگانيسم ها در دسترس همگان ميباشد. بااستفاده صحيح، ميتوان از شر ميكروبهاي عمومي مانند ويروسها، باكتريها، قارچها، و غيره خلاص شد. ترجمه  itrans.ir 

نظرات

در ادامه بخوانید...

متفورمین گلوکوفاژ

در

 

موارد مصرف متفورمین

قرص گلوکوفاژ برای چیست

متفورمین، گلوکوفاژ با برنامه رژیم غذایی و ورزش مناسب و احتمالا با سایر داروها برای کنترل قند خون بالا مورد استفاده قرار می گیرد . قرص متفورمین در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 مورد استفاده قرار می گیرد. کنترل قند خون بالا باعث جلوگیری از آسیب به کلیه ، کوری، مشکلات عصبی، از دست دادن اندام و مشکلات عملکرد جنسی می شود. کنترل مناسب دیابت همچنین ممکن است خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش دهد. متفورمین با کمک به بازگرداندن پاسخ مناسب، بدن شما انسولین را به طور طبیعی تولید می کند. همچنین داروی گلوکوفاژ مقدار قند کبد شما را کاهش می دهد.

 

نحوه استفاده از متفورمین

زمان مصرف متفورمین یا گلوکوفاژ Glucophage
قبل از شروع مصرف متفورمین، بروشور بسته بندی گلوکوفاژ را بخوانید. اگر سوالی دارید، با دکتر یا داروساز در مورد قرص گلوکوفاژ مشورت کنید.
متفورمین گلوکوفاژ که  توسط پزشک تجویز شده را معمولا 1 تا 3 بار در روز با وعده های غذایی مصرف کنید. در حالی که گلوكوفاژ را مصرف می کنید، مقدار زیادی مایعات بنوشید مگر اینکه به طور خلاصه توسط پزشک تعیین شده باشد.
 
دوز بر اساس وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درمان و سایر داروهایی است که شما ممکن است مصرف کنید. اطمینان حاصل کنید که به پزشک و داروساز خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی ، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بگویید . برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی (مانند ناراحتی معده )، پزشک ممکن است در شروع تجویز این دارو با دوز کم و به تدریج دوز دارو را افزایش دهد. دستورالعمل های دکتر خود را با دقت دنبال کنید.
 
این داروها را به طور منظم برای به دست آوردن بیشترین نتیجه از آن استفاده کنید. به یاد داشته باشید که هر روز در ساعت معینی دارو را استفاده کنید.
 
اگر شما قبلا یک داروی دیگر برای دیابت مثل کلرپروپامید مصرف می کردید، به دقت دستورالعمل پزشک خود را برای متوقف کردن / ادامه مصرف دارو و شروع متفورمین دنبال کنید.
 
قند خون خود را به طور منظم تحت نظر دکتر خود بررسی کنید. پیگیری نتایج را دنبال کنید و آنها را با پزشک خود به اشتراک بگذارید. اگر میزان قند خون شما بیش از حد بالا یا پایین باشد، به پزشک خود بگویید . ممکن است نیاز به تغییر دوز مصرفی / و درمان جدید برای  شما باشد.
 

هشدار در زمان مصرف گلوکوفاژ

گلوکوفاژ: نام عمومی متفورمین
مصرف بیش از حد زیاد متفورمین می تواند در بدن یک وضعیت جدی (گاهی کشنده) به نام اسیدوز لاکتیک ایجاد کند.در صورت وجود عمل جراحی ، در صورت انجام عمل جراحی ، در صورت انجام جراحی ، در صورت داشتن جراحی ، اشعه ایكس یا اسكن را كه از كنتراست ید دار استفاده می كنید ، احتمالاً اسیدوز لاكتیك بیشتر است ، در صورت بروز بیماری های كلیوی یا كبدی ، دهیدراته شدن ، نارسایی قلبی ، مصرف الكل سنگین ، یا اگر شما داروهای خاصی استفاده می کنید در بعضی شرایط ممکن است پزشک به شما بگوید که مصرف این دارو را برای مدت کوتاهی متوقف کنید . برای اطلاعات بیشتر از پزشک یا داروساز خود بخواهید .
در صورت بروز علائم اسیدوز لاکتی مانند خستگی غیرمعمول ، سرگیجه ، خواب آلودگی شدید ، لرز ، پوست آبی و سرما ، درد عضلات ، تنفس سریع / دشوار ، ضربان قلب آهسته / نامنظم یا درد معده با تهوع / استفراغ / اسهال .
 

چه کسی نباید گلوکوفاژ مصرف کند

شرایط زیر با این دارو منع مصرف دارد. در صورت وجود موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:
شرایط:
عفونت
قند خون پایین
کمبود هورمون هیپوفیز
عملکرد غده آدرنال کاهش یافته است
ویتامین B12 ناکافی است
اسید اضافی بدن
افت شدید آب بدن
مشروبات الکلی
مسمومیت با الکل
حمله قلبی
علائم جدی نارسایی قلبی
مشکلات کبدی
تب
شوکه شدن
استفراغ شدید
اسهال شدید
کمبود اکسیژن در خون
بیمار ضعیف
سپسیس(عفونت خون)
بیماری مزمن کلیه مرحله 3B (متوسط)
بیماری مزمن کلیه مرحله 4 (شدید)
بیماری مزمن کلیه مرحله 5 (نارسایی)
بیماری کلیوی با کاهش احتمالاً عملکرد کلیه

 

عوارض متفورمین

حتما بخش هشدار در زمان مصرف متفورمین گلوکوفاژ بخوانید

مهمترین عوارض متفورمین

عوارض قرص گلوکوفاژ

تهوع ، استفراغ ، ناراحتی معده ، اسهال ، ضعف یا طعم فلز در دهان ممکن است رخ دهد.و از عوارض گلوکوفاژ است. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشته باشد یا بدتر شود، به سرعت به پزشک یا داروساز خود بگویید . اگر علائم معده بعدا (بعد از مصرف دوز یکسان برای چندین هفته یا چند هفته) دوباره ادامه داشت، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید. علائم معده که بعد از اولین روز درمان شما رخ می دهد ممکن است نشانه هایی از اسیدوز لاکتیک باشد.
 
به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که منافع متفورمین بیشتر از خطر عوارض جانبی متفورمین یا گلوکوفاژ است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.
 
متفورمین معمولا سبب کاهش قند خون ( هیپوگلیسمی ) نمی شود. اگر این دارو با سایر داروهای دیابتی تجویز شود، ممکن است قند خون پایین بیاید. با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید که آیا دوز داروهای دیگر دیابت شما باید کاهش یابد یا خیر.
 

 

علائم پایین افتادن قند خون

حتما بخش هشدار در زمان مصرف متفورمین گلوکوفاژ بخوانید

عرق کردن ناگهانی، لرز، ضربان قلب سریع، گرسنگی ، تاری دید ، سرگیجه ، یا سوزش دست / پا. یک عادت خوب همراه داشتن قرص های گلوکز  برای درمان قند خون پایین است . اگر این فرمول های قابل اطمینان گلوکز را نداشته باشید، سریعا قند خون خود را با خوردن یک منبع سریع شکر مانند آب قند، قهوه شیرین، عسل یا آب نبات، یا نوشیدن آب میوه یا نوشابه های گازدار ، سریعا افزایش دهید .
در مورد واکنش به پزشک خود بگویید. اگر ورزش های غیرمعمول شدید انجام می دهید یا کالری کافی از غذادریافت نکنید، قند خون پایین تر است. برای کمک به جلوگیری از قند خون پایین ، خوردن وعده های غذایی به طور منظم، و صرف غذا را از دست ندهید. 
 
علائم قند خون بالا ( هیپرگلیسمی ) عبارتند از تشنگی، افزایش ادرار، سردرگمی، خواب آلودگی، سوزش، تنفس سریع و بوی نفس با طعم میوه. اگر این علائم رخ می دهد، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است نیاز به تنظیم داروهای دیابت خود داشته باشد.
 
مصرف این دارو را قطع کنید و اگر این عوارض جانبی بسیار جدی رخ دهد، به پزشک خود اطلاع دهید: اسیدوز لاکتیک (به بخش هشدار مراجعه کنید).
 
واکنش بسیار حساس و آلرژیک به  گلوکوفاژ متفورمین نادر است. با این حال، کمک پزشکی دریافت کنید . اگر شما متوجه هر یک از علائم زیر از جمله واکنش آلرژیک شدید: راش ، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس .
 
این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر اثرات دیگری را که در بالا ذکر نشده است متوجه شدید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.
 

 

احتیاط لازم قبل از مصرف متفورمین

حتما بخش هشدار در زمان مصرف متفورمین گلوکوفاژ بخوانید
قبل از مصرف این دارو ، اگر به متفورمین حساسیت دارید ، به پزشک یا داروساز خود بگویید ؛ یا اگر کلا آلرژی دارید . این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که باعث ایجاد واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر می شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 
قبل از استفاده از این دارو، به پزشک یا داروساز سابقه پزشکی خود را، به ویژه: مشکلات تنفسی شدید (مانند بیماری های انسدادی ریه ، آسم شدید )، مشکلات خون (مانند کم خونی ، کمبود ویتامین B12 )، بیماری کلیوی ، بیماری کبد را بگویید .
 
قبل از عمل جراحی یا هر روش اشعه ایکس / اسکن با استفاده از کنتراست یددار، به پزشک یا دندانپزشک خوداز تمام محصولات مورد استفاده (از جمله داروهای تجویزی ، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد این دارو برای مدت کوتاهی برای عمل جراحی متوقف شود. قبل از جراحی، به دکتر برای قطع دارو خود بگویید.
 
ممکن است ديد ناگهانی ، سرگيجه يا خواب آلودگی ناشی از قند خون بسيار پايين يا بالا باشد . در این شرای رانندگی یا استفاده از ماشین آلات، و یا انجام هر فعالیتی که نیاز به هوشیاری کامل دارد را تا زمانی که شما کاملا از وضعیت سلامت خود مطمئن نشده اید، انجام ندهید.
 
نوشیدنی های الکلی را مصرف نکنید زیرا ممکن است خطر ابتلا به اسیدوز لاکتیک و افزایش قند خون را افزایش دهد .
 
تب بالا ، " قرص های ادرار آور " ( دیورتیک ها مانند هیدروکلروتیازید )، عرق زیاد ، اسهال ، یا استفراغ ممکن است سبب از دست دادن مقدار زیادی آب بدن ( کم آبی بدن ) و افزایش خطر ابتلا به اسیدوز لاکتیک شما شوند. در صورت داشتن اسهال طولانی مدت یا استفراغ، مصرف این دارو را قطع کنید و به پزشک خود اطلاع دهید . اطمینان حاصل کنید که مایعات به اندازه کافی برای جلوگیری از کم آبی استفاده کنید مگر اینکه دکتر شما تجویز دیگری برای شما انجام دهد.
 
ممکن است کنترل قند خون خود را هنگامی که بدن شما تحت تأثیر بعضی از بیماری ها  قرار گیرد (مثل تب، عفونت، آسیب یا جراحی) را سخت تر کند . با پزشک خود مشورت کنید زیرا افزایش استرس ممكن است تغییر در برنامه درمان، داروها یا آزمایش قند خون شما را تغییر دهد .
بزرگسالان سالمند ممکن است در معرض خطر بیشتری برای عوارض جانبی مانند قند خون پایین یا اسیدوز لاکتیک باشند.
به ندرت، مصرف بیش از حد متفورمین می تواند در بدن ایجاد یک بیماری جدی (گاهی مرگبار) به نام اسیدوز لاکتیک ایجاد کند . اسیدوز لاکتیک بیشتر احتمال دارد در شرایط خاص پزشکی مانند بیماری کلیه یا کبد ، جراحی اخیر، عفونت جدی، بدتر شدن نارسایی قلبی ، مصرف الکل زیاد، کاهش شدید مایعات بدن ( کم آبی )، یا اشعه ایکس یا روش های اسکن که از کنتراست یددار اتفاق بیفتد.
در صورت وجود هر یک از این شرایط، یا اگر تغییر زیادی در سلامت عمومی مشاهده می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد که از مصرف این دارو استفاده نکنید (همچنین به بخشهای جانبی و اقدامات احتیاطی مراجعه کنید.)
در صورت بروز هرگونه نشانه ای از اسیدوز لاکتیک، مانند خستگی غیرمعمول، سرگیجه ، خواب آلودگی، لرز، پوست آبی / سرد ، درد عضلانی ، تنفس سریع / سخت، ضربان قلب آهسته / غیرمعمول، معده درد با تهوع ، استفراغ یا اسهال با اورژانس(115) تماس بگیرید.

 

قرص متفورمین برای بارداری

در دوران بارداری ، این دارو باید تنها زمانی که مورد نیاز باشد استفاده شود. در مورد خطرات و مزایای پزشک خود بحث کنید. پزشک شما ممکن است شما را به جای استفاده از انسولین در دوران بارداری هدایت کند. دستورالعمل های دکتر خود را با دقت دنبال کنید.

متفورمین با شیر مادر در مقادیر کم وارد بدن کودک می شود. قبل از تغذیه با شیر مادر، با پزشک خود مشورت کنید.

 

متفورمین و کیست تخمدان

متفورمین می تواند تغییرات در چرخه قاعدگی (ترویج تخمک گذاری ) و افزایش خطر ابتلا به بارداری را ایجاد کند.

 

متفورمین و لاغری

متفورمین به مرور و طی یک تا دو سال حدود 2 تا 3.5 کیلو گرم از وزن کم می کند که زیاد حائز اهمیت نیست و مقدار کاهش وزن در هر شخص متفاوت می باشد.

 

تداخل دارویی متفورمین

تعاملات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مقاله شامل تمام تعاملات احتمالی دارو نیست . فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده میکنید (شامل داروهای تجویزی / غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را لیست کنید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید.
 
داروهای بتا بلوکر کننده (مانند متپرولول ، پروپرانولول ، قطره چشم گلوکوم مانند تیمولول ) ممکن است از ضربان قلب سریع / تپش قلب که معمولا هنگامی که قند خون شما پایین می آید ( هیپوگلیسمی ) را احساس کنید. سایر علائم قند خون پایین ، مانند سرگیجه ، گرسنگی یا عرق کردن ، از طریق این داروها تحت تاثیر قرار نمی گیرند.
 
بسیاری از داروها می توانند قند خون خود را تحت تاثیر قرار داده و کنترل آن را سخت تر کنند. قبل از شروع، متوقف کردن و یا تغییر هر گونه دارو ، با پزشک یا داروساز خود در مورد چگونگی تاثیر دارو بر قند خون خود صحبت کنید . قند خون خود را به طور منظم به طور مستقیم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود به اشتراک بگذارید. در صورت وجود علائم قند خون بالا یا پایین، به پزشک خود اطلاع دهید . (همچنین به بخش عوارض جانبی مراجعه کنید.) پزشک ممکن است نیاز به تنظیم داروهای دیابت ، برنامه تمرینی یا رژیم غذایی داشته باشد.
 

 

مصرف بیش از حد متفورمین

اگر کسی بیش از حد مصرف کرده و دارای علائم جدی نظیر مشکل تنفس باشد ، با شماره 115 تماس بگیرید. مصرف بیش از حد می تواند باعث ایجاد اسیدوز لاکتیک شود . علائم تجویز عبارتند از: خواب آلودگی شدید، تهوع / تهوع شدید / استفراغ / اسهال ، تنفس سریع، ضربان قلب آهسته .
 

 

نکات مهم در مصرف متفورمین

این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید .
 
شرکت در برنامه آموزش دیابت برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه مدیریت دیابت با دارو ، رژیم غذایی، ورزش و امتحانات پزشکی به طور منظم.
 
علائم قند خون بالا و پایین و نحوه درمان آن با قند خون پایین را بیاموزید . قند خون خود را به طور منظم به طور مستقیم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود به اشتراک بگذارید.
 
آزمایشات آزمایشگاهی و / یا آزمایشات پزشکی (مانند عملکرد کلیه ، عملکرد کبد ، قند خون ، هموگلوبین A1c ، شمارش کامل خون ) باید قبل از شروع مصرف این دارو و در هنگام مصرف آن انجام شود. تمام ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی را انجام دهید. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

 

فراموش کردن یک نوبت از دوز مصرفی

اگر شما یک نوبت را فراموش کرده اید ودوز از دست رفته نزدیک به زمان دوز بعدی باشد، دوز از دست رفته را فراموش کنید و برنامه منظم قبلی را ادامه دهید(مقدار دارو را دوبرابر نكنید) متفورمین را با غذا بخورید.

 

نگهداری متفورمین

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید. در حمام نگهداری نکنید. تمام دارو ها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید .
دارو های تاریخ مصرف گذشته یا دارو هایی که اضافی هستند را در توالت نریزید زیرا بیشتر فاضلاب های شهری بعد از تصفیه برای مزارع و کشتزارها استفاده می شود.

 

آیا متفورمین  با دیگر داروها تعامل دارد

تعاملات جدی Glucophage

این داروها ممکن است در تعامل باشند و اثرات بسیار مضر داشته باشند. برای تشخیص بیشتر، با متخصص مراقبت های بهداشتی خود (به عنوان مثال، دکتر یا داروساز) مشورت کنید.
METFORMIN/IODINATED CONTRAST MATERIALS
ANTIDIABETIC AGENTS/GYMNEMA
ANTIDIABETIC AGENTS/GATIFLOXACIN
METFORMIN/TAFENOQUINE
 
تعاملات متوسط
این داروها ممکن است باعث بروز برخی از خطرها شوند. برای تشخیص بیشتر، با متخصص مراقبت های بهداشتی خود (به عنوان مثال، دکتر یا داروساز) مشورت کنید.
SELECTED ANTIDIABETIC AGENTS/SELECTED QUINOLONES
METFORMIN/CIMETIDINE
METFORMIN/CEPHALEXIN
METFORMIN/RANOLAZINE
METFORMIN/CARBONIC ANHYDRASE INHIBITORS
METFORMIN/DOLUTEGRAVIR
METFORMIN/TRIMETHOPRIM
METFORMIN/VANDETANIB
METFORMIN/BICTEGRAVIR
METFORMIN/PATIROMER
HYPOGLYCEMICS; INSULIN/BUPROPION

نظرات

۱۳۹۹/۴/۲از آنجا که متفورمین توسط کلیه ها دفع می شود ، قبل از شروع درمان ، و به طور مرتب پس از آن ، تعیین سطح کیفی ضروری است: حداقل 1 بار در سال در بیمارانی که عملکرد کلیوی طبیعی دارند ، و 2-4 بار در سال در بیماران سالخورده ، و همچنین در بیماران مبتلا به CC در حد پایین تر از هنجار، در صورت وجود اختلال در عملکرد کلیه در بیماران مسن ، باید توجه ویژه ای صورت گیرد ، در حالی که استفاده از داروهای ضد فشار خون ، دیورتیک ها یا NSAID ها نیز وجود دارد.

۱۳۹۹/۴/۲متفورمین یک biguanide با یک اثر hypoglycemic است ، که هم غلظت گلوکز پلاسما پایه و یا بعد از مصرف را کاهش می دهد. ترشح انسولین را تحریک نمی کند و بنابراین باعث هیپوگلیسمی نمی شود. حساسیت گیرنده های محیطی به انسولین و استفاده از گلوکز توسط سلول ها را افزایش می دهد. با مهار گلوکونوژنز و گلیکوژنولیز تولید گلوکز کبد را کاهش می دهد. جذب روده ای گلوکز را به تأخیر می اندازد. متفورمین با استفاده از گلیکوژن سنتاز سنتز گلیکوژن را تحریک می کند. ظرفیت حمل و نقل انواع گلوکز غشایی را افزایش می دهد. با استفاده از متفورمین ، وزن بدن بیمار یا پایدار می ماند یا به میزان متوسط ​​کاهش می یابد.متفورمین تأثیر مفیدی بر متابولیسم لیپیدها دارد: کلسترول کل ، LDL و تری گلیسیریدها را کاهش می دهد.

در ادامه بخوانید...

کودکانی شبیه گرگ، به دلیل اشتباه داروسازان

در
بیماری هایپرتریکوز
به دلیل اشتباه داروسازان ، 17 کودک مانند گرگ ها شدند.در اسپانیا شیوع بیماری هایپرتریکوز ثبت شده است. این اتفاق پس از آن رخ داد كه یك شركت داروسازی به اشتباه ماینوکسیدیل، Minoxidil، محرک رشد مو را راه اندازی كرد.
 
به دلیل نقص داخلی در شرکت ، ماینوکسیدیل به جای داروی امپرازول به بازار آمد. این بیماری در 17 نوزاد در اندلس ، والنسیا و کانابابیا تشخیص داده شد. بیماران جوان مبتلا به سوء هاضمه با امپرازول تحت درمان قرار گرفتند.
سندرم گرگ
اکنون این کارخانه به دلیل تخلفات جدی که در قوانین کنترل تولید دارو وجود دارد ، بسته شده است.
 
در ماه ژوئیه ، چندین دسته از داروهای تحریک کننده بیماری از فروش خارج شد. دسته بعدی را می توان در اوایل ماه اوت یافت و کشف کرد. با این حال ، مقامات اعلام کردند که داروهای خطرناک در 30 داروخانه پخش شده است.
 
به گفته دولت ، ترکیب نادرست امپرازول باعث "سندرم گرگ" فقط در کودکان می شود و بر سلامتی بزرگسالان تأثیر نمی گذارد. خبر خوب این است که با قطع مصرف مو ، رشد مو در بیماران کاهش می یابد.
 
بیماری هایپرتریکوز در رشد بیش از حد مو ظاهر می شود که مشخصه ناحیه معینی از پوست نیست که با جنسیت یا سن مطابقت داشته باشد. شایعترین علت آن اختلال در عملکرد ترشحی غدد ، تخمدان های پلی کیستیک ، تغییرات هورمونی ، استفاده طولانی مدت از داروهای هورمونی است. گاهی اوقات رشد بیش از حد مو با آسیب شناسی غده تیروئید همراه است.
 
همچنین ، علت  پرمویی هیپرتریکوز اکتسابی، می تواند یک بیماری سیستم عصبی (تومور مغزی ، استرس ، تجربیات شدید روحی - عاطفی) ، بیماری های عفونی ، اختلالات متابولیک باشد.

نظرات

در ادامه بخوانید...

اوسفنا یا اوسپمیفن چیست

در
قرص اوسفنا چیست

 

اوسفنا چیست؟

(Osphena ospemifene) اوسفنا دارویی است که بافت واژن را ضخیم تر می کند.اوسفنا می تواند درد خانم ها را در هنگام رابطه جنسی کاهش دهد. این دارو، اوسفنا می تواند آندومتر (آستر رحم) را ضخیم کرده، اما احتمال سکته یا لخته شدن خون را برای شما بیشتر کند.

وقتی نوبت به علائم یائسگی می رسد ، گرگرفتگی در راس تمام شکایات زنان قرار می گیرد و بیشترین آمار را دارد. اما یکی دیگر از مشکلات شایع برای سلامت زنان مربوط به یائسگی خشکی واژن و مقاربت دردناک است که بسیاری از افراد خارج از مطب پزشکان راجع به آن صحبت نمی کنند و حتی بعضی اوقات چنین موردی را انکار می کنند.
 
یک دلیل ممکن است این باشد که ارتباط آن با رابطه جنسی است. دیگری ممکن است این باشد که مربوط به دستگاه تناسلی زنان است. اصطلاح پزشکی برای عارضه آتروفی ولوواژینال است و علائم آن می تواند شامل خشکی واژن ، خارش و رابطه جنسی دردناک باشد.
به این دلیل است که یک شرکت داروسازی به تازگی بازاریابی یک نسخه تقریبا جدید را برای مشکلات متوسط ​​تا شدید با رابطه جنسی دردناک همراه با خشکی واژن آغاز کرده است. این دارو، اوسفنا،  اوسپمیفن در اوایل سال 2013 توسط سازمان غذا و دارو تصویب شد و سازنده مواد داروی اوسفنا ، شروع به اجرای تبلیغات چاپی با برچسب خط "رابطه جنسی بعد از یائسگی نباید ضرری داشته باشد" کرد.
 
آنچه گفته نمی شود این است که چندین درمان دیگر برای آتروفی ولوو واژینال و رابطه جنسی دردناک پس از یائسگی وجود دارد. و در حالی که برخی پزشکان می گویند داروی جدید یک داروی مفید است ، اما برخی دیگر می گویند که این دارو، اوسفنا، Osphena بدون عوارض جانبی و خطرات نیست.کارشناسان موافق هستند که صحبت کردن کمی بیشتر در مورد این مشکل ممکن است خیلی خوب باشد.
 

 

موارد استفاده اوسفنا چیست

این دارو، اوسفنا برای درمان مقاربت دردناک جنسی و خشکی واژن در زنان بعد از یائسگی استفاده می شود . مقاربت دردناک و خشکی واژن به دلیل یائسگی علائم تغییر در واژن شما و اطراف آن است .
 
این دارو، اوسفنا با هورمون ها (از جمله استروژن ها و پروژستین ها) متفاوت است. با عملکردی مانند استروژن در بعضی از قسمت های بدن کار می کند. اوسپمیفن متعلق به طبقه ای از داروهای شناخته شده به عنوان تعدیل کننده گیرنده استروژن انتخابی (SERM) است.

 

هشدار برای مصرف اوسفنا

اوسفنا ممکن است خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش دهد . در صورت ایجاد تغییر در دوره قاعدگی ، خونریزی / ترشحات غیر معمول واژن یا درد / فشار در زیر ناف فوراً به پزشک خود بگویید .
اوسفنا،  اوسپمیفن به ندرت ممکن است باعث ایجاد لخته های خون جدی در پاها یا ریه ها شود . در صورت داشتن سابقه لخته شدن خون (مانند ترومبوز ورید عمقی ، آمبولی ریوی ) به پزشک خود بگویید . همچنین در هنگام مصرف این دارو، اوسفنا در مورد عوامل خطر ایجاد سکته مغزی (گاهی کشنده) با پزشک خود مشورت کنید . برخی از عوامل خطرناک شامل مصرف دخانیات ، مصرف الکل ، کلسترول / دیابت بالا یا سابقه بیماری قلبی را به پزشک اطلاع دهید.
 

 

نحوه استفاده از اوسفنا

قبل از شروع مصرف اوسفنا و هر بار که دوباره مصرف مجدد را شروع می کنید ، در صورت وجود داروساز ، بروشور اطلاعات دارو را بخوانید . اگر سوالی راجع به Osphena دارید ، از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.
 
این دارو،قرص اوسفنا 60 mg را از طریق خوردن به وسیله پزشک ، که معمولاً یک بار در روز انجام می شود ، تجویز می شود.
 
به طور مرتب از این دارو، اوسفنا استفاده کنید تا بیشترین نتیجه را از آن داشته باشید. برای کمک به یادآوری ، هر روز آن را در یک زمان مصرف کنید.

 

مصرف اوسفنا در دوران بارداری و شیردهی

از آنجا که این دارو، اوسفنا از طریق پوست و ریه ها جذب می شود و ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند ، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید از این دارو، اوسفنا استفاده کنند یا گرد و غبار از قرص ها را تنفس کنند.

 

این دارو، اوسفنا نباید در دوران بارداری استفاده شود . این ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. اگر باردار هستید یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید ، سریعاً به پزشک خود بگویید.
 
مشخص نیست که آیا این دارو، اوسفنا به شیر مادر منتقل می شود یا خیر . قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.
 

 

عوارض جانبی اوسفنا

همچنین به بخش هشدار مراجعه کنید.
 
گرگرفتگی ، ترشحات واژن ، اسپاسم عضلات و تعریق ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات ادامه دارد یا بدتر می شود ، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید .
 
به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو، اوسفنا را تجویز کرده است زیرا او قضاوت کرده است که نتیجه داروی اوسفنا برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو، اوسفنا عوارض جانبی جدی ندارند.
 
این دارو، اوسفنا به ندرت ممکن است باعث لخته شدن خون شود (مانند آمبولی ریوی ، سکته مغزی ، حمله قلبی ، ترومبوز ورید عمقی ). ممکن است در صورت کمبود آب بدن شدید در معرض خطر لخته شدن خون قرار داشته باشید ، یا در صورت سابقه لخته شدن خون ، بیماری قلبی / عروق خونی ، نارسایی قلبی ، سکته مغزی داشته باشید.، یا اگر بی تحرک هستید (مانند پروازهای بسیار طولانی هواپیما یا استراحت طولانی مدت در بستر). قبل از استفاده از این دارو، اوسفنا ، در صورت وجود هر یک از این شرایط ، آنها را به پزشک یا داروساز خود گزارش دهید.
 
در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی ، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید: تنگی نفس / نفس کشیدن سریع ، درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ ، تعریق غیرمعمول ، گیجی ، سرگیجه ناگهانی / غش ، درد / تورم / گرمی در کشاله ران /  سردردهای شدید ، عدم توانایی در صحبت کردن ، ضعف در یک طرف بدن ، تغییر دید ناگهانی .
 
یک واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو، اوسفنا نادر است. اما در صورت مشاهده هرگونه علائم واكنش آلرژیك جدی ، از جمله: بثورات پوستی ، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو) ، سرگیجه شدید ، مشکل در تنفس ، سریعاً خود را به کمک پزشکی برسانید .
 
این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی داروی اوسفنا نیست. اگر متوجه تأثیرات دیگری که در بالا ذکر نشده است، شدید ، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.
 
قبل از مصرف اوسفنا ، در صورت حساسیت به اوسفنا، به پزشک یا داروساز خود بگویید . و یا اگر شما هر گونه دیگر آلرژی دارید . این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد ، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 
قبل از استفاده از این دارو، اوسفنا: دکتر خود را به ویژه از خونریزی واژینال ، تاریخ فعال و یا گذشته از لخته شدن خون (مانند ترومبوز وریدهای عمقی، آمبولی ریوی )، فعال و یا سابقه قلب /  بیماری عروقی ( مانند حمله قلبی ، سکته مغزی ) ، سرطان ، بیماری کبد مطلع کنید.
 
اگر به تازگی عمل جراحی انجام داده اید یا به مدت طولانی در یک بستر یا صندلی قرار دارید (مانند پرواز با هواپیمای طولانی) به پزشک خود بگویید. این شرایط خطر ابتلا به لخته شدن خون را افزایش می دهد . ممکن است لازم باشد برای مدتی این دارو، اوسفنا را متوقف کنید یا اقدامات احتیاطی خاصی را انجام دهید.
 
قبل از جراحی ، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای بدون نسخه ، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید .
 

 

تداخل دارویی اوسفنا

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این مقاله شامل تمام فعل و انفعالات احتمالی دارو نیست . لیستی از تمام کالاهایی را که استفاده می کنید (از جمله داروهای بدون نسخه و داروهای ضد نسخه و گیاهان دارویی) نگه دارید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید . بدون تأیید پزشک ، دوز داروهای خود را شروع ، متوقف یا تغییر ندهید.
 
برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو، اوسفنا تداخل داشته باشند عبارتند از: استروژن ها .
سایر داروها می توانند در دفع اوسفنا از بدن شما تأثیر بگذارند ، که ممکن است بر نحوه عملکرد اوسفنا تأثیر بگذارد.(کم شدن تاثیر اوسفنا) از جمله این موارد می توان به فلوکونازول ، ریفامپین اشاره کرد.
 

 

مصرف بیش از حد اوسفنا

اگر فردی اوسفنا را بیش از حد مصرف کرده و علائم جدی از جمله بیهوش شدن یا مشکل تنفسی را دارد ، با شماره 115 تماس بگیرید.
 

 

نکات مهم در مصرف اوسفنا

همچنین به بخش هشدار مراجعه کنید.

این دارو، اوسفنا را با دیگران به اشتراک نگذارید .
تمام ملاقاتهای منظم پزشکی و آزمایشگاهی را در زمان مصرف اوسفنا انجام دهید. شما باید معاینه جسمی کامل ، معاینه پستان و لگن و آزمایش PAP (پاپ اسمیر مربوط به سرطان واژن ) طبق دستور پزشک انجام دهید ، معمولاً حداقل یک بار در سال. همچنین باید طبق برنامه پزشک معاینه منظم داشته باشید. برای معاینه سینه خود ، دستورالعمل پزشک خود را دنبال کنید . بلافاصله هرگونه خونریزی غیر معمول واژن ، درد پستان یا توده را گزارش کنید.
 

 

در صورت فراموش کردن یک نوبت اوسفنا چکار کنیم

اگر یک دوز از دست دادید ، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است ، دوز از دست رفته را فراموش کنید. دوز بعدی خود را به طور منظم مصرف کنید. دوز مصرف را دو برابر نکنید.
 

 

نگهداری اوسفنا

در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید .
 
دارو های تاریخ مصرف گذشته یا دارو هایی که اضافی هستند را در توالت نریزید زیرا بیشتر فاضلاب های شهری بعد از تصفیه برای مزارع و کشتزارها استفاده می شود. در صورت انقضا یا زمانی که دیگر نیازی به آن دارو ندارید، آن را به درستی از بین ببرید. با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی خود مشورت کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

خطرات چاقی

در

چاقی واژه ای است به معنای این که وزن شما 20% بیشتر از چیزی باشد که وزن غیرنرمال نسبت به قدتان تلقی گردد. که باعث می شود شما به احتمال زیاد شرایطی مثل زیر داشته باشید :
• بیماری های قلبی و سکته
• فشار خون بالا
• دیابت
• برخی سرطان ها
• بیماری کیسه ی صفرا و سنگ کیسه ی صفرا
• آماس مفصلی – استخوانی
• نقرس
• مشکلات تنفسی مثل خفگی در زمان خواب ( زمانی که فرد برای مدت کوتاهی در حین خواب نفس نکشد) و آسم
فردی که چاق باشد همه ی این مشکلات را ندارد. خطر زمانی زیاد میشود که شما سابقه ی خانوادگی یکی از وضعیت های بالا را داشته باشید.

در این جاست که وزن شما اهمیت پیدا می کند. اگر اضافه وزنتان بیشتر در اطراف شکم باشد ( شکل ( سیب))، نسبت به شکل گلابی " خطرناکتر است یعنی اضافه وزن تان بیشتر در اطراف ران و نشیمنگاه است.
در اینجا هفت وضعیت مربوط به چاقی یا اضافه وزن ، به دقت بررسی می گردد.
بیماری های قلبی و سکته
اضافه وزن باعث می شود شما به احتمال زیاد دارای فشار خون بالا و کلسترول بالا باشید . این دو وضعیت به احتمال بیشتر باعث حمله ی قلبی یا سکته می گردد.
خبر خوب این است که کاهش مقدار اندکی از وزن می تواند خطر پیشرفت بیماری قلبی یا سکته را کاهش دهد. اثبات شده کاهش 5-10% از وزنتان ، خطر پیشرفت بیماری قلبی را کاهش می دهد.

دیابت نوع دو
اکثر افرادی که دارای دیابت نوع دو هستند ، یا چاقند یا اضافه وزن دارند. شما می توانید با خوردن یک غذای رژیمی متعادل و خواب مناسب و ورزش بیشتر ، خطر پیشرفت دیابت نوع دو را با کاهش وزن ، از بین ببرید.
اگر دیابت نوع دو دارید ، وزن خود را کاهش داده و فعالیت جسمی خود را بالاتر برده تا بتوانید سطح قند خون خود را کنترل کنید. فعالتر شدن نیز نیاز شما را به تجویز داروی دیابتی کاهش می دهد.(سیارک)
سرطان
سرطان های روده ، پستان ( بعد از یائسگی ) ، رحم ( دیواره ی رحم) ، کلیه و مری مربوط به چاقی است. در برخی از مطالعات نیز ارتباط میان چاقی و سرطان های کیسه ی صفرا ، تخمدان و پانکراس گزارش شده است.
بیماری های کیسه ی صفرا
بیماری های کیسه و سنگ صفرا در افرادی که اضافه وزن دارند ، رواج بیشتری دارد.
کاهش وزن به خودی خود ، خصوصا کاهش وزن سریع یا کاهش مقدار زیادی از وزن ، باعث خطر بیشتر سنگ کیسه ی صفرا می گردد. کاهش وزن به میزان یک پوند در هفته ، خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد.
آماس مفصلی – استخوانی
این بیماری وضعیت مفاصل مشترک است که اکثرا روی زانو ، باسن یا پشت اثر می گذارد. اضافه وزن ، فشار زیادی روی این مفاصل قرار داده و باعث ساییدگی غضروف (بافت نرمچه ی مفاصل) می گردد که طبیعتا از آنها حمایت می کند.
کاهش وزن می تواند این فشار روی زانو ها ، باسن و پایین کمر را کاهش داده و علائم این ورم را بهبود بخشد.
نقرس
نقرس بیماری ای است که روی مفصل های اثر می گذارد. زمانی رخ می هد که در خون شما اسید اوره ی زیادی وجود داشته باشدو این اسید اوره ی بالا ، بلورهایی را تشکیل می دهد که در مفاصل رسوب می کند.
نقرس بیشتر در افرادی که اضافه وزن دارند ، رایج است. هر چه وزنتان بالا باشد ، احتمال بیشتری نیز وجود دارد که دچار نقرس شوید.
در دوره ی کوتاه ، تغییرات ناگهانی وزن ، باعث شروع ناگهانی نقرس می گردد. اگر سابقه ی نقرس دارید ، برای بررسی بهترین روش کاهش وزن با دکتر خود مشاوره کنید.
آپنه ی خواب
آپنه ی خواب ، وضعیت تنفسی است که به اضافه وزن ارتباط دارد. آپنه ی خواب باعث میشود فرد به سختی در خواب نفس کشیده و در زمان خواب ، اندکی تنفسش قطع گردد. آپنه ی خواب باعث بی خوابی شبانه و بیماری های قلبی و به احتمال زیاد ، سکته می شود.
کاهش وزن نیز آپنه ی خواب را بهتر می کند.

(سیارک)

ترجمه توسط itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...