روش جدید در تشخیص اولیه سرطان پروستات

در
fae8636a-13ba-4163-8c07-77ef298177d6.jpg


متخصصان دانشگاه بیرمنگام فناوری جدیدی را برای تشخیص سرطان پروستات ایجاد کرده اند. اکنون پزشکان برای حضور آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) بر اساس آزمایش خون ، آزمایش انجام می دهند. مشکل این است که در 50٪ موارد ، نتایج این مطالعه وجود سرطان در بیماران را تأیید نکرد ، زیرا سطح PSA به دلایل دیگر می تواند افزایش یابد. در مقابل ، 25٪ از مردان مبتلا به سرطان پروستات سطح PSA بالایی ندارند.

روش جدید برای تشخیص سرطان پروستات

روش جدید از قندهای پیچیده ای استفاده می کند و به شما امکان می دهد در مراحل اولیه بیماری را تشخیص دهید. متخصصان از مواد کربوهیدرات مصنوعی برای ایجاد قالب برای گلیکان ، قند خون استفاده می کنند که می تواند به مولکول های پروتئین متصل شود. 


یک مولکول PSA می تواند 56 قند مختلف به آن متصل باشد ، اما تنها چهار مورد با سرطان پروستات در ارتباط هستند. تاکنون هیچ فناوری ای برای شناسایی گلیکان ها به روشی دقیق و سریع وجود نداشته است. علاوه بر این ، آزمایش جدید نه تنها وجود سرطان را نشان می دهد بلکه میزان تهاجمی بودن آن را مشخص می کند. دانشمندان امیدوارند که آزمایشات بالینی را در پاییز امسال آغاز کنند.

 

سرطان پروستات در قسمتهای محیطی غده پروستات ایجاد می شود ، بنابراین تظاهرات تومور در مراحل بعدی ظاهر می شود. با افزایش اندازه تومور ، مجرای ادرار فشرده می شود که منجر به مشکل در ادرار کردن و احتباس و بند آمدن ادرار می شود. جوانه زنی تومور در مثانه و روده می تواند منجر به خونریزی شود.

نظرات

۱۴۰۰/۱۱/۱۶سرطان پروستات روش غربالگری برای تشخیص سرطان پروستات، آزمایش خون PSA (آنتی ژن اختصاصی ساده) است. اگر نتیجه نشان داد که سطح PSA در خون بالا است، بیوپسی یا MRI و سپس بیوپسی توصیه می شود. با این حال، تجزیه و تحلیل می تواند یک نتیجه مثبت کاذب را نشان دهد، این عواقب جسمی و روانی برای مردان دارد. با توجه به این ویژگی آزمایش، PSA جزء برنامه های غربالگری ملی نیست و برای همه توصیه نمی شود.

در ادامه بخوانید...

نوشیدنی سم‌ زدای کلم پیچ و انار

در

 طرز تهیه نوشیدنی سم‌زدای کلم پیچ و انار 
مواد لازم:
• یک دسته برگ کلم
• انار
• کمی نمک
• فلفل سیاه

نحوه آماده سازی
1. برگ کلم را بهمراه انار داخل پردازنده مواد غذایی بریزید.
2. کمی نمک و پودر فلفل سیاه را به آن اضافه کنید.
3. آن را کاملا چرخ کنید.
4. بهنگام مصرف مقداری یخ به آن اضافه کنید.
فواید
• کلم پیچ سرشار از فیبر، فیتوکمیکال ها و پروتئین است. این گیاه به کاهش کلسترول خون، و جلوگیری از سرطان پستان، سرطان روده بزرگ، سرطان مثانه و سرطان پروستات کمک می کند. با توجه به حضور کامفرول و کوئرستین، در کلم پیچ، این گیاه آنتی اکسیدان و عامل ضد التهابی فوق العاده است. همچنین کلم پیچ در کاهش چربی بدن و حفظ سلامتی قلب و عروق موثر می باشد.
• انار حاوی ویتامین C، ویتامین K، فولات، پروتئین، فیبر و پتاسیم است. پونیکالاجین انار یک آنتی اکسیدان است و ایمنی کلی بدن را افزایش می دهد. انار مانع از ابتلا به دیابت نوع دوم، سرطان (پروستات و سینه)، و بیماری های قلبی است. همچنین برای کسانی که از ورم مفاصل، فشار خون، بیمار‌ی های پوستی و اختلالات شناختی رنج می برند مفید می باشد. حافظه و گردش خون را بهبود می بخشد. (سیارک)

 

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. 

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

12 علامت در کودکان که نباید نادیده گرفته شود(قسمت دوم)

در

برای برطرف شدن این علايم هرگز منتظر نمانید،این علايم جدی هستند...

زمانیکه به عنوان پدر و مادر هستید، نشان لیاقت پزشکی می گیرید. زمانیکه بینی کودک خود را تمیز می کنید یا دندان لق کودک خود را خارج می سازید. اما گاهی اوقات، سخت است بگوییم که چه زمانی با پزشک تماس بگیرید:کدام دمای بدن را تب شدید باید در نظر گرفت؟
یک پزشک متخصص اطفال در شیکاگو، و سخنگوی آکادمی اطفال می گوید: والدین باید همیشه احتیاط کنند وزمانیکه نگران هستند، بدنبال درمان فوری باشند. با این حال، برای راهنمایی شما، 12 علائم را دراینجا ارائه می دهیم که همیشه باید توجه داشت.(سیارک

علامت #7: سردرد همراه با تهوع


سردردی که در اوایل صبح شروع می شود یا فرد را نیمه شب بیدار می کند یا همراه با تهوع است
اینها می توانند نشانه میگرن باشند. پزشک درمان صحیح را تعیین می کند. میگرن در کودکان خطرناک نیست و در خانواده دیده می شود. با این حال، سردردهای اول صبح یا نیمه های شب می توانند نشانه چیزی جدی باشند و به این علت است که فورا باید به پزشک مراجعه کنید. (سیارک

 

علامت #8: کاهش ادرار


دهان و لب های خشک، کاهش ادرار، فونتانل مسطح (در نوزادان)، پوست خشک یا پوستی که به هنگام خارش پوسته پوسته می شو، یا تهویع و اسهال بیش از حد
این ها نشانه کاهش آب بدن بوده و نیازمند درمان فوری می باشند چون کاهش آب بدن به شوک منجر می شود. اگر فکر می کنید که کودکان در حال شوک می باشد با 911 تماس گرفته یا فورا به بیمارستان ببرید. در غیراینصورت، با پزشک خود تماس گرفته و به کودک خود مایعات زیاد بدهید. (سیارک


علامت #9: لبهای کبود


کبودی لب ها یا بی رنگ شدن اطراف دهان؛ تنفسی که قفسه سینه و شکم کودک شما حرکت شدید می کند، کودک نفس نفس می زند، خرخر می کند و یا به هنگام تنفس، صدای سوت می آید.
دکترShu. می گوید: زمانیکه صداهایی از سینه و شش می آید، مشکلات تنفس نگران کننده می شوند؛ مسائل تنفس بحرانی اغلب ناشی از خفگی، واکنش های آلرژیک، حمله آسم (که می تواند در کودکان چند ماهه رخ دهد)، ذات الریه، سیاه سرفه، یا خناق هستند. فورا کمک بگیرید یا با 911 تماس حاصل فرمایید. اگر معلوم نیست که کودک شما مشکل جدی دارد یا نه، میزان تنفس وی را بررسی کنید. میزان تنفس وی را در 30 ثانیه بشمارید و سپس ضربدر 2 کنید. سرعت نرمال کمتر از 60 در نوزادان است؛ کمتر از 40 برای کودکان 1 سال است؛ کمتر از 30 برای کودکان 1 تا 3 سال است؛ و کمتر از 24 برای 4 تا 10 سال است.

علامت #10: صورت ملتهب


زبان، لبها یا چشمهای ملتهب، بویژه همراه با تهوع یا خارش
اینها علائم واکنش آلرژیک می باشند. علائم می توانند شامل تورم، مشکلات تنفسی و کهیرشدید بوده و نیازمند درمان فوری باشند. با 911 تماس گرفته و EpiPen یا انتی هیستامینی همچون Benadryl بدهید. برای واکنشهای کمترشدید، با پزشک خود تماس گرفته و از او کمک بگیرید.(سیارک

علامت #11: تهوع بعد از افتادن


زمانیکه کودک شما کمتر از 6 ماه است یا تغییرات نورولوژیکی همچون گیجی یا از دست دادن هوشیاری دارد یا باعث تهوع یا صمه به بدن همچون استخوان شکسته می شود
این حالات اورژانسی باید توسط پزشک درمان شوند.(سیارک


علامت #12: خونریزی بیش از حد

شکافی که به حد کافی عریض است و شما می توانید گوش پاک کن را در آن قرار دهید، یا خونریزی که در عرض چنددقیقه متوقف نشود
اینها علائمی هستند که نیازمند توجه پزشکی می باشند. بسته به شدت جراحت، گام بعدی تماس با 911 یا رفتن به E.R. یا تماس با پزشک است. هرزمان که حیوانی کودک شما را گازگرفت و پوستش پاره شد، به پزشک مراجعه کنی. (سیارک

تمام محتوای این وب سایت، شامل نظرات پزشکی و اطلاعات بهداشتی، برای اهداف اطلاع رسانی است و نباید تشخیص یا درمان قطعی به حساب آیند. استفاده از این وب سایت و اطلاعات آن ، رابطه پزشک- بیمار ایجاد نمی کند. همیشه به دنبال توصیه صحیح پزشک خود باشید. (سیارک

 

مترجم itrans.ir  

نظرات و تجربیات خود را در رابطه با این پست با ما به اشتراک بگذارید...

 

12علامت در کودکان که نباید نادیده گرفته شود(قسمت اول)

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

افتادگی مثانه

در

افتادگی مثانه

افتادگی مثانه (سیستوسِل) یکی از شایع ترین بیماری های زنان است و هنگامی اتفاق می افتد که دیواره ی بین مثانه و مهبل(واژن) در جنس مؤنث ضعیف شده باشد و در نتیجه مثانه به داخل واژن وارد شده و باعث به خطر افتادن سلامت زنان می شود.این بیماری باعث ناراحتی و بروز مشکل درهنگام تخلیه مثانه می شود.افتادگی مثانه موجب نشت ناخواسته ادرار و تخلیه نشدن کامل مثانه می گردد. نشت ادرار امکان دارد در هنگام سرفه، عطسه،خنده،راه رفتن و دویدن اتفاق بیفتد. (سیارک)  

علل افتادگی مثانه

- زایمان طبیعی: زایمان طبیعی یکی از مهم ترین علل افتادگی مثانه می باشد.. زایمان طبیعی سبب اعمال فشار زیاد به ماهیچه های واژن شده و این ماهیچه ها که مسئول نگهداری مثانه می باشند را ضعیف می کند.افتادگی مثانه در زایمان های طبیعی پشت سر هم بیشتر اتفاق می افتد.

- یائسگی : استروژن هورمونیمی باشد که باعث محکم و سفت نگه داشتن ماهیچه های اطراف واژن می گردد و کاهش ترشح استروژن در زمان یائسگی عاملی برای افتادگی مثانه می باشد.

- اعمال فشار بر مثانه: عواملی مانند بلندکردن اجسام سنگین، زور زدن هنگام اجابت مزاج، داشتن یک بیماری طولانی‌مدت که با سرفه همراه باشد ، ابتلا به یبوست مزمن همه از عواملی می باشند که  به عضلات لگن آسیب جدی وارد می کنند.

انواع افتادگی مثانه بر اساس شدت آن

افتادگی مثانه که به آن فتق مثانه هم گفته می شود ، بر اساس میزان بر آمده شدن مثانه به درون واژن به چهار دسته تقسیم شده است:

درجه ۱ (خفیف) : در این حالت تنها قسمت کوچکی از مثانه به درون کانال واژن وارد شده است.

درجه ۲ (متوسط) : مثانه وارد دهانه واژن شده است.(سیارک)  

درجه ۳ (شدید): مثانه از دهانه واژن خارج شده و از آن بیرون زده است.

درجه ۴ (کامل): کل مثانه به طور کامل از واژن خارج شده است.

پیشگیری از افتادگی مثانه

-  اگر به طور منظم ورزش کرده و تمرینات کگل (kegel exercise)را انجام دهید، شانس خود را برای ابتلا به افتادگی مثانه کاهش می دهید. این نوع تمرینات، عضلات لگن را قوی می کنند. انجام این تمرینات به خصوص بعد از زایمان (به دلیل جلوگیری از شل شدن عضلات) حتما توصیه می شود.

- یبوست را جدی بگیرید و حتما آن را درمان کنید. از غذاهای سرشار از فیبر استفاده کنید و آب زیادی بنوشید تا از یبوست جلوگیری کنید.

- از بلند کردن اجسام سنگین و فشار آوردن به کمر و لگن خود خودداری کنید.

- سرفه و عطسه خود را سریعا درمان کنید و سیگار مصرف نکنید، زیرا مصرف سیگار سبب سرفه می شود.

- وزن اضافی خود را کاهش دهید. اضافه وزن به عضلات لگن فشار می آورد.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

نظرات

در ادامه بخوانید...

تمرینات کیگل

در

(سیارک)  : تمرین کیگل علاوه بر کمک به زنان در رسیدن به ارگاسم،به زنان در قوی تر شدن ماهیچه های لگنی کمک میکند که برای سلامت زنان و زنانی که مشکل نگه داشتن ادرار یا باد شکم دارند مفید است.

دکتر کرتنی لی بارنز متخصص بیماری های زنان در دانشگاه میسوری میگوید:"شما میتوانید تمرین کیگل یا تمرین کگل را تقریبا در هرجایی انجام دهید!".

بارنز میگوید برای انجام دادن تمرین کیگل،فرض کنید که میخواهید ادرار خود را متوقف کنید و چند ثانیه در همان حالت بمانید.یا اینکه انگشتان خود را در واژن کرده و عضلات واژن را دور آن سفت کنید.

او میگوید که این تمرینات میتواند به جلوگیری از افتادگی ماهیچه های لگنی نیز کمک کند.

افتادگی ماهیچه های لگنی شرایطی است که در آن جوارح لگن،مثل بخش مربوط به ادرار (مثانه)، پایین آمده و به واژن فشار می آورند.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

ترجمه  itrans.ir

نظرات

۱۳۹۵/۱۱/۴ظاهرا اگه اشتباه انجام بدی ضرر هم داره

در ادامه بخوانید...

10 عدد از مرگبارترین سرطان ها و اینکه چرا درمان ندارند

در

(سیارک) : ترس و وحشتی که با تشخیص سرطان به کسی دست میدهد ریشه در ذات کشنده آن دارد:بر اساس آمار مراکز پیشگیری و کنترل بیماری ها،سرطان دومین بیماری مرگبار در آمریکاست،دقیقا بعد از مشکلات قلبی! حتی زمانی که زود تشخیص داده شده و با جدیدترین روش ها شروع به درمان شود بازهم قدرت کشتن انسان را دارد.10 عدد از سرطان هایی که براساس آمار موسسه ملی سرطان(NCI) بیشترین مرگ و میر را در فاصله بین سال های 2003 و 2007 داشته اند برای شما می آوریم:

 

1.سرطان نای و ریه،792.495 مرگ

سرطان نای و ریه کشنده ترین سرطان در ایالات متحده است.سیگار کشیدن و مصرف فرآورده های تنباکو دلایل اصلی آن هستند و براساس آمار NCI بیشتر قربانیان آن در رنج سنی 55 تا 65 سال میباشند.2 نوع اصلی برای آن وجود دارد:سرطان سلول غیرکوچک ریوی که شیوع بیشتری دارد و سرطان سلول کوچک ریوی که سریعتر منتشر میشود.

2.سرطان روده بزرگ و راست روده،268.783 مرگ

براساس آمار مرکز ملی سرطان،سرطان روده بزرگ در بافت های روده رشد میکند درحالی که سرطان راست روده در چند اینچ آخر لوله روده ای در نزدیکی مقعد رشد مینماید.دربیشتر موارد این سرطان با تعداد زیادی توده خوش خیم به نام "پولیپ" آغاز میشود و سپس به مرور زمان سرطانی خواهد شد.توصیه میشود برای تشخیص این پولیپ ها،پیش از اینکه سرطانی شوند،آزمایشات عکس برداری صورت گیرد.(سیارک

3.سرطان سینه،206.983 مرگ

براساس آمار کلینیک مایو،سرطان سینه پس از سرطان پوست کشنده ترین نوع سرطان در زنان آمریکایی است.این سرطان ممکن است در مردان هم رخ دهد،در فاصله زمانی 2003 تا 2007 ، 2000 مرد به این سرطان مبتلا شده اند.این سرطان معمولا در لنف هایی که شیر را به نوک پستان میبرند یا درغده های شیری زن (که فرآیند ساخت شیر را انجام میدهند) شکل میگیرد.براساس آمار NCI در سال 2010 حدود 40000 نفر از این سرطان خواهند مرد.

4.سرطان لوزالمعده،162.878 مرگ

سرطان لوزالمعده در لایه های لوزالمعده ،که به هضم و جذب غذا کمک میکنند، شکل میگیرد.تشخیص و مداخله زودهنگام برای این سرطان دشوار است زیرا معمولا بصورت خاموش و سریع پیشرفت میکند.(سیارک)

5.سرطان پروستات،144و926 مرگ

بر اساس آمار NCI این سرطان دومین دلیل اصلی مرگ در بین مردان از میان سرطان ها پس از سرطان ریه و نای است.سرطان پروستات معمولا در غده ی پروستات که مایع منی مورد نیاز برای انتقال اسپرم را میسازد، رشد میکند.بر اساس آمار کیلینیک مایو بعضی از انواع آن در غده پروستات باقی میمانند اما برخی پیشرونده تر هستند و سریعا منتشر میشوند.

6.سرطان خون:108.740 مرگ

سرطان خون انواع گوناگونی دارد اما همه آن ها بر بافت های سازنده خون بدن مانند مغزاستخوان و سیستم لنفاوی تاثیر میگذارند و باعث تولید بیش از اندازه سلول های سفید خون میشوند.

انواع سرطان خون بر اساس سرعت پیشرفت و سلول هایی که بر آنها تاثیر میگذارند تقسیم بندی میشوند:نوعی از آن به نام "سرطان وخیم مغز استخوان" در فاصله سال های 2003 . 2007  41714 نفر را کشته است.

7.سرطان لنف غیرهاجکینی،104.407 مرگ

این سرطان بر غده های لنفاوی تاثیر میگذارد و با نشانه های تب،بزرگ شدن غدد لنفاوی و از دست دادن وزن شناخته میشود.بر سااس آمار NCI چند نوع سرطان لنف غیرهاجکینی داریم که براساس سرعت پیشرفت و نوع لنف هایی که بر آن هاتاثیر میگذارند شناخته میشوند. سرطان لنف غیرهاجکینی کشنده تر از سرطان لنف هاجکینی است .(سیارک

8.سرطان کبد و کیسه صفرا،79.793 مرگ

سرطان کبد اگرچه از رایج ترین انواع سرطان در سراسر دنیاست اما در ایالات متحده زیاد رایج نیست.بهرحال،آمار این سرطان در آمریکا در حال رشد است. بیشتر سرطان های کبی که در آمریکا رخ میدهند معمولا از نقاط دیگر بدن آغاز شده و به کبد میرسند.یکی از سرطان هایی که با این سرطان رابطه نزدیکی دارد، سرطان کیسه صفرا است که از مجرای لنف آغاز شده و زردآب را از کبد به روده کوچک منتقل میکند.

9.سرطان تخمدان،73.638 مرگ

بر اساس آمار NCI سرطان تخمدان چهارمین سرطان شایع بین زنان آمریکایی در فاصله سال های 2003 تا 2007 بوده است.میانگین سنی زنانی که به آن دچار شده اند 63 سال است.درمان این سرطان راحت تر اما تشخیص آن  در مراحل اولیه سخت تر است اما طبق گزارش کلینیک مایو تحقیقات جدید نشانه های موثری برای تشخیص زودهنگام آن را کشف کرده است،نشانه هایی مانند ناراحتی شکمی،اضطرار در ادرار و درد لگن.

10.سرطان مری،66.569 مرگ

این سرطان در سلول هایی که مری(لوله ای فذا را ازگلو به معده میرساند) را میسازند شکل میگیرد و براساس نتایج کلینیک مایو معمولا در بخش پایینی مری رخ میدهد.طبق تحقیقات NCI بیشتر قربانیان این سرطان مردان هستند این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

ترجمه  itrans.ir

نظرات

۱۳۹۵/۱۰/۲۸خدا نکنه کسی سرطان بگیره مداوا ؟؟!!! فقط زجر کش می کنن مریض رو

در ادامه بخوانید...

هفت سوال اصلی که هر مردی باید در باره پروستات از خود بپرسد

در

(سیارک) : پروستات، غده‌ای به اندازه یک گردو است که با افزایش سن، حضور خود را به مردان یاد آوری می‌کند. اندازه این غده، بین ۳۰ تا ۵۰ سالگی، تقریبا هر ۴.۵ سال یکبار دو برابر می‌شود و مشکلات ادراری برای مردان ایجاد می‌کند. سرطان این غده شایعترین سرطان مردان است.


کسب آگاهی درباره این غده و دو بیماری شایع آن، بزرگ شدن خوش خیم (BPH) و سرطان پروستات یکی از ضرورت‌های بهداشتی برای مردان است.پروستات، غده ای به بزرگی تقریبا یک گردو (۲۰ تا ۲۵ گرم) زیر مثانه قرار دارد و میزراه (urethra)، مجرایی که ادرار را از مثانه به بیرون منتقل می کند، از وسط پروستات عبور می‌کند.
کار پروستات ترشح مایعاتی است که مواد لازم را برای تقویت و تغذیه اسپرم فرام می آورد و آن را در مقابل مواد موجود در ادرار محافظت کند (مجرای خروج اسپرم و ادرار یکی است).
هفتاد درصد ترشحات مایع منی را پروستات ترشح می‌کند.پروستات با افزایش سن بزرگ می‌شود و بویژه از پنجاه سالگی به بعد مردان علائم بزرگی آن را تجربه می‌کنند.
اندازه این غده، بین ۳۰ تا ۵۰ سالگی، تقریبا هر ۴.۵ سال یکبار دو برابر می‌شود، اما از آن به بعد سرعت بزرگ شدن پروستات کاهش پیدا می‌کند.
بزرگ شدن پروستات به معنای بدخیمی نیست، اما می‌تواند به بدخیمی تبدیل شود.
بزرگ شدن خوش‌خیم پروستات (BPH)
مجرایی که ادرار را از مثانه به بیرون منتقل می کند، از وسط پروستات عبور می‌کند. بزرگ شدن پروستات باعث تنگ یا بسته شدن این مجرا می‌شود و علائم ادراری ایجاد می‌کند.هشتاد درصد مردان تا هفتاد سالگی دچار بزرگی پروستات می‌شوند.بین ۴۰ تا ۵۰ سالگی بزرگی پروستات کیفیت زندگی ۴۰ درصد مردان و بین هشتاد تا نود سالگی کیفیت زندگی نود درصد مردان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
با این حال ظهور علائم بزرگی پروستات پیش از ۴۵ سالگی معمول نیست.درمان بزرگی پروستات به میزان بزرگی و شدت علائم بستگی دارد. وقتی علائم خفیف هستند "انتظار هشیارانه" توصیه می‌شود.
این عارضه همیشه به جراحی نیاز ندارد و درمان دارویی می‌تواند در کنترل آن کاملا موفق باشد. تغییر سبک زندگی هم در درمان اهمیت دارد.
وقتی فردی تحت درمان دارویی قرار می‌گیرد باید هر شش ماه دوباره تحت بررسی و معاینه قرار گیرد و هر سال باید اندازه‌گیری PSA (آنتی‌ژن اختصاصی پروستات) و معاینه پروستات از راه معقد انجام شود.
با این حال احتمال دارد پس از مدتی درمان دارویی نیاز به جراحی پیش بیاید.
سرطان پروستات معمولا در مردان مسن رخ می‌دهد. در بسیاری موارد رشد سرطانی کند است و امید به زندگی فرد را چندان تحت تاثیر قرار نمی‌دهد و حتی ممکن است برای آن درمانی در نظر گرفته نشود.
اما مواردی هم هست که بیماری سریع و تهاجمی رشد و گسترش پیدا کند.
PSA
آنتی ژن اختصاصی پروستات در بیماری‌های پروستات بالا می‌رود. این آزمایش باید برای تمام مردان بالای پنجاه سال که انجام آن را درخواست می‌کنند انجام شود. باید در نظر داشت که بالا بودن PSA لزوما به معنای سرطان پروستات نیست و در بزرگی خوش‌خیم پروستات هم ممکن است بالا رود.گاهی بالا بودن PSA اولین نشانه سرطان پروستات است، حتی قبل از ظهور علائم بالینی.با این حال باید به تمام مردان ۵۰ تا ۶۹ ساله توضیح داد که اندازه‌گیری PSA ممکن است فواید محدودی داشته باشد و حتی شاید باعث تشخیص نابجا، نگران شدن فرد یا درمان نابجا بشود.
اندازه‌گیری PSA در مردان زیر پنجاه سال، بالای ۶۹ سال و کسانی که بعلت بیماری‌های دیگر امید به زندگی بیشتر از ده تا ۱۵ سال ندارند توصیه نمی‌شود.
علائم ادراری ناشی از بیماری پروستات
باریک شدن جریان ادرار و طولانی تر شدن مدت زمان لازم برای تخلیه کامل مثانه.
دیر برقرار شدن جریان ادرار، فرد مدتی باید منتظر بماند تا جریان برقرار شود. علاوه بر این ممکن است در حین ادرار کردن، جریان ادرار قطع و وصل شود یا برای برقراری ادرار نیاز به زور زدن باشد.نشت ادرار، خروج ادرار بعد از تخلیه مثانه که ممکن است لباس زیر را آلوده کند.تکرر ادرار، فرد بیش از حد معمول نیاز به دستشویی و ادرار کردن پیدا می‌کند. معمولا اولین علامتی است که در بیماری پروستات بروز می‌کند.
نیاز به تخلیه سریع ادرار به نحوی که فرد باید به سرعت خود را به دستشویی برساند در غیر این صورت ادرار از او خارج می‌شود.
تخلیه ناکامل مثانه، پس از ادرار کردن فرد احساس می‌کند که مثانه‌اش کاملا تخلیه نشده است حتی اگر بارها به دستشویی برود. گاهی بلافاصله پس از ادرار کردن، فرد دوباره قادر است ادرار کند.
ادرار شبانه، فرد مجبور می‌شود شب‌ها چند بار بیدار شود و به دستشویی برود.
هفت سوال اصلی
برای روشن شدن اینکه آیا شواهدی از بیماری پروستات وجود دارد یا نه هفت سوال اصلی وجود دارد:
۱- هر چند وقت یک بار این احساس را دارید که مثانه‌تان کاملا تخلیه نشده است؟
۲- چقدر برایتان پیش می‌آید که در فاصله کمتر از دو ساعت دوباره نیاز به ادرار کردن پیدا کنید؟
۳- چقدر برایتان پیش می‌آید که در یک بار دستشویی رفتن جریان ادرار شما چند بار قطع و وصل شود؟
۴- چقدر برایتان پیش می‌آید که نتوانید برای ادرار کردن صبر کنید و جلوی خود را بگیرید؟
۵- چقدر برایتان پیش می‌آید که جریان ادرار شما ضعیف یا باریک باشد؟
۶- چقدر مجبور می‌شوید برای ادرار کردن زور بزنید؟
۷- معمولا در طول شب چند بار برای ادرار کردن از خواب بیدار می‌شوید؟

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک

نظرات

در ادامه بخوانید...