روش جدید در تشخیص اولیه سرطان پروستات

fae8636a-13ba-4163-8c07-77ef298177d6.jpg


متخصصان دانشگاه بیرمنگام فناوری جدیدی را برای تشخیص سرطان پروستات ایجاد کرده اند. اکنون پزشکان برای حضور آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) بر اساس آزمایش خون ، آزمایش انجام می دهند. مشکل این است که در 50٪ موارد ، نتایج این مطالعه وجود سرطان در بیماران را تأیید نکرد ، زیرا سطح PSA به دلایل دیگر می تواند افزایش یابد. در مقابل ، 25٪ از مردان مبتلا به سرطان پروستات سطح PSA بالایی ندارند.

روش جدید برای تشخیص سرطان پروستات

روش جدید از قندهای پیچیده ای استفاده می کند و به شما امکان می دهد در مراحل اولیه بیماری را تشخیص دهید. متخصصان از مواد کربوهیدرات مصنوعی برای ایجاد قالب برای گلیکان ، قند خون استفاده می کنند که می تواند به مولکول های پروتئین متصل شود. 


یک مولکول PSA می تواند 56 قند مختلف به آن متصل باشد ، اما تنها چهار مورد با سرطان پروستات در ارتباط هستند. تاکنون هیچ فناوری ای برای شناسایی گلیکان ها به روشی دقیق و سریع وجود نداشته است. علاوه بر این ، آزمایش جدید نه تنها وجود سرطان را نشان می دهد بلکه میزان تهاجمی بودن آن را مشخص می کند. دانشمندان امیدوارند که آزمایشات بالینی را در پاییز امسال آغاز کنند.

 

سرطان پروستات در قسمتهای محیطی غده پروستات ایجاد می شود ، بنابراین تظاهرات تومور در مراحل بعدی ظاهر می شود. با افزایش اندازه تومور ، مجرای ادرار فشرده می شود که منجر به مشکل در ادرار کردن و احتباس و بند آمدن ادرار می شود. جوانه زنی تومور در مثانه و روده می تواند منجر به خونریزی شود.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
  • ویدا ویدا :

    سرطان پروستات روش غربالگری برای تشخیص سرطان پروستات، آزمایش خون PSA (آنتی ژن اختصاصی ساده) است. اگر نتیجه نشان داد که سطح PSA در خون بالا است، بیوپسی یا MRI و سپس بیوپسی توصیه می شود. با این حال، تجزیه و تحلیل می تواند یک نتیجه مثبت کاذب را نشان دهد، این عواقب جسمی و روانی برای مردان دارد. با توجه به این ویژگی آزمایش، PSA جزء برنامه های غربالگری ملی نیست و برای همه توصیه نمی شود.

    1400/11/16 15:41

بیشتر بخوانید