حساب و اسناد دریافتنی چیست؟

در

( سیارک) بسیاری از مردم یکباره تصمیم به خرید میگیرند و اگر بخواهند منتظر بمانند اشتیاق آنها برای خرید کاهش می یابد جهت استفاده از مزیت این خریداران بیشتر شرکت ها به مشتریان خود فروش اعتباری را پیشنهاد میکنند زیرا موجب افزایش فروششان میشود. یکی از معایب این استراتژی زمانی خود را نشان میدهد که برخی از خریداران قادر به پرداخت بدهی خود نیستند و یا تمایلی برای پرداخت آن ندارند. با این وجود گستردگی پیشنهادات فروش اعتباری نشان میدهد که مزیت افزایش در میزان فروش نسبت به ایراد سوخت برخی حسابها دارای اهمیت بیشتری است.

زمانی که شرکت به یک مشتری اجازه میدهد تا اکنون خرید کند و بعدا پرداخت کند، حق شرکت برای دریافت این وجه در آینده را یک حساب دریافتنی مینامند.

معمولا، مقدار این مطالبات کم است و دوره زمانی دریافت آن کوتاه است. بیشتر حسابهای دریافتنی ظرف مدت 30 روز نقد میشوند. هنگامی که زمان بیشتری مورد نیاز است و یا مبلغ دریافتنی رقم بالایی است، فروشنده معمولا از خریدار درخواست میکند تا یک یادداشت که در آن توافقات اعتباری بین طرفین ثبت شده است، صادر کند. این یادداشت شامل تاریخ سررسید، نرخ بهره و سایر اطلاعات میباشد. دریافتنی هایی که به وسیله چنین یادداشتهایی مستند میشوند را اسناد دریافتنی مینامند. حسابها و اسناد دریافتنی به عنوان دارایی در ترازنامه گزارش میشوند.

فرض کنید که دولت ایالات متحده 10 میلیون دلار سوخت فسیلی از شرکت شورون (chevron) خریداری میکند. حال فرض کنید دولت هم پیشنهاد خرید نقدی و هم پیشنهاد خرید اعتباری را مطرح کرده است. شرکت شورون مطمئن است که دولت بدهی خود را در زمان مقرر پرداخت خواهد کرد. به نظر شما آیا شرکت شورون باید اهمیتی به شیوه پرداخت، نقدی یا اعتباری 30 روزه، بدهد؟ چرا؟ ( سیارک)
پاسخ: شورون قطعا فروش نقدی را به فروش نسیه به دولت ترجیح میدهد. اگرچه مطمئن باشد که حساب دریافتنی از دولت وصول خواهد شد زیرا هرچه زودتر وجه نقد خود را دریافت کند زودتر میتواند آن را مجددا سرمایه گذاری کند.
هزینه بهره مربوط به یک حساب دریافتنی کوچک 50 دلاری که سررسید 30 روزه دارد ممکن است ناچیز به نظر برسد (با ترخ 4 درصد، مبلغی کمتر از 0.2 دلار میشود) اما زمانی که حسابهای دریافتنی شرکت شورون 17.2میلیارد باشد، هزینه بهره شرکت در دنیای واقعی، با نرخ 4 درصد و سررسید 30 روزه برابر با 56.5 میلیون دلار خواهد بود. و این مبلغ برای یک سال تمام بیشتر از 688 میلیون دلار میشود، تقریبا 32 روز طول میکشد تا شورون حسابهای دریافتنی خود را وصول کند و نرخ متوسط وزنی بهره بدهی های شرکت تقریبا 4.2 درصد است.
بیشتر شرکت ها انتظار وصول تمام مبالغ حسابهای دریافتنی خود را ندارند. حتی مشتریان خوش حساب نیز گاهی صورت حساب خود را پرداخت نمیکنند. ارزش قابل شناسایی خالص حسابهای دریافتنی نشان دهنده مقدار دریافتنی هایی است که یک شرکت پیش بینی میکند در آینده وصول خواهد کرد. ارزش قابل شناسایی خالص برابر است با ارزش اسمی منهای ذخیره حسابهای مشکوک الوصول. ذخیره حسابهای مشکوک الوصول نشان دهنده برآورد یک شرکت از حسابهای سوخت شده است. برای نشان دادن این موضوع، شرکتی را با حسابهای دریافتنی 50000 دلار در نظر بگیرید که برآورد میکند2000 دلار از حسابهای دریافتنی خود را نمیتواند وصول کند. ارزش قابل شناسایی خالص دریافتنی ها برای این شرکت بدین صورت محاسبه میشود:
حسابهای دریافتنی 50,000
منهای: ذخیره حسابهای مشکوک الوصول (2,000)
که حاصل برابر است با ارزش قابل شناسایی خالص دریافتنی ها 48,000

یک شرکت طبیعتا نمیتواند در طی یک روز مقدار دقیق دریافتنی هایی را که در آینده قادر به وصول نخواهد بود میشخص کند. بنابراین ذخیره حسابهای مشکوک الوصول و ارزش قابل شناسایی خالص ضرورتا حسابهای برآوردی خواهند بود. با این حال ارزش قابل شناسایی خالص نسبت به ارزش اسمی رقم دقیق تری از مبلغ قابل وصول را ارائه میدهد. شرکت ها جهت اجتناب از نشان دادن دارایی ها بیش از میزان واقعی در ترازنامه معمولا دریافتنی های خود را به ارزش قابل شناسایی خالص گزارش میکنند.ترجمه  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

کشوری که بیشترین زندانی را دارد ، اکثر مردم با کارت اعتباری زندگی می کنند

در

زندانیان
این کشور مشهور رکورددار تعداد زندانیان است ، جایی که بیشتر مردم با کارت اعتباری زندگی می کنند و بدهی های ملی ساعتی رشد می کند

 

هر ایالت ویژگی های خاصی دارد که مشخصه آن است. این ویژگی ها گاهی اوقات بسیار جالب هستند و همیشه برای خیلی ها شناخته شده نیستند. و برای برخی ، فقط چند ویژگی گواهی بر این است که ما در مورد کدام کشور خاص صحبت می کنیم. به عنوان مثال ، یک کشور مشهور و معروف وجود دارد ، که در آن تعداد مجرمان بیش از هرجای دیگر هستند ، جمعیت کاملا فراتر از توان آنها زندگی می کنند و بدهی ملی هر ساعت 150،000 دلار افزایش می یابد.


1. جنایت زیاد و تعداد زیادی از زندانیان

زندانیان
مشخصه این کشور بیشترین تعداد زندانیان است ، که نشان دهنده درصد جرم است ، اما در اینجا بیش از حد است / عکس


بیشترین تعداد زندانیان این کشور است که مشخصه درصد جرم است ، اما در اینجا بیش از حد است. برای چندین دهه ، جمعیت زندان ها به میلیون ها نفر رسیده است.

 

زندانیان

زمانی بود که دولت به سادگی زندان کافی نداشت و شروع به ساخت زندان های جدید کرد / عکس


زمانی بود که ایالت زندان های کافی نداشت و شروع به ساخت زندانهای جدید می کرد ، حتی مکانهایی خصوصی برای زندانیان  وجود داشت که البته خدمات اضافی نیز در آنها وجود داشت. یعنی تجارت خوبی روی زندانیان ساخته می شود.

 

2. زندگی مردم به صورت اعتباری

زندگی مردم به صورت اعتباری
اکثریت قریب به اتفاق کالاها مانند فضای زندگی ، اتومبیل و ...  دقیقاً به دلیل وجود وام در دسترس مردم است / عکس


یکی دیگر از ویژگی های قابل شناسایی این کشور اعتبار در دسترس است. اکثریت قریب به اتفاق کالاهایی مانند مسکن ، اتومبیل ، لوازم گران قیمت خانگی ، مسافرت به سراسر دنیا و حتی لباس دقیقاً به دلیل وجود وام در دسترس مردم است. اگر از بیرون نگاه کنیم ، افرادی را می بینیم که ماشین گران قیمت ، خانه یا آپارتمان مجلل ، لباس مناسب و ... دارند. اما کیف پول های چرمی پول ندارند ، بلکه دارای کارت اعتباری هستند.

 

زندگی مردم به صورت اعتباری

در اینجا عادت شده است که هزینه ها واقعاً بیشتر از درآمد باشد / عکس 

 

این در حالی است که در اینجا هزینه ها واقعاً بیش از درآمد است. اعتیاد به اعتبار از سنین جوانی شروع می شود. معمولاً افراد برای پرداخت هزینه تحصیلات آینده خود اولین وام خود را می گیرند. خوب ، پس همه چیز طبق اصل یک گلوله برفی پیش می رود.

 

ازدواج

یکی از دلایل ازدواج دیرهنگام و بر این اساس ، تولد کودکان در سنی نسبتاً بزرگسال ، بدهی های "انباشته" است / عکس


یکی از دلایل ازدواج دیرهنگام و بر این اساس ، تولد کودکان در سنین نسبتاً بالغ ، بدهی های "انباشته" است. از این گذشته ، با ظهور یک خانواده ، مسئولیت جدیدی از نظر مالی بوجود می آید.

 

3. بدهی دولت

دلار
در سال 2020 بدهی این ایالت 26 تریلیون دلار بود / عکس


در سال 2020 بدهی این ایالت 26 تریلیون دلار بود. مقدار قابل توجه و تکان دهنده است. تقریباً تمام دنیا نگران این واقعیت هستند. اگرچه حتی خود مقدار هم نیست اما واقعیت این است که هر ساعت بیشتر می شود. همه می گویند که سقوط اقتصادی در داخل کشور اجتناب ناپذیر است.

 

دلار

هر ساعت ، بدهی ملی این کشور 150،000 دلار افزایش می یابد / عکس


اما بدهی ملی یک پدیده متزلزل است. کارشناسان داخلی می گویند به دلیل تغییرات سیاست ها و همه گیر شدن بیماری کرونا ، این رقم به زودی شروع به کاهش خواهد کرد. بر این اساس ، اقتصاد در همان سطح باقی خواهد ماند.

اگر کسی هنوز حدس نزده است ، ما در مورد ایالات متحده آمریکا صحبت می کنیم - کشوری که در زمینه سیاست نفوذ زیادی دارد و دارای مزایای زیادی از جمله تا حدی اقتصادی و نظامی است .علی رغم این واقعیت که مقایسه همه حقایق فوق با موارد اخیر دشوار است ، در واقع ، همه چیز دقیقاً مانند آن است.

آمریکا

زندگی در بدهی ، میزان جرم و جنایت بالا و بدهی ملی نامتناسب از ویژگی های اصلی ایالات متحده آمریکا است / عکس

نظرات

در ادامه بخوانید...