انگیزه مصرف کنندگان در خرید محصولات ارگانیک

در


خرده فروشی مواد غذایی موجب افزایش فروش مواد غذایی ارگانیک شده است. شاید دلیل ان افزایش علاقه و اگاهی عموم مصرف کنندگان به توسعه پایدار باشد. مسائل زیست محیطی و اخلاقی بیش از پیش در انتخاب محصول توسط مصرف کنندگان با اهمیت می شود. اثبات شده است که مسائل اخلاقی، سلامتی و زیست محیطی انگیزه هایی قدرتمند برای مصرف کنندگان سوئد در خرید محصولات ارگانیک می باشند. افزایش نگرانی های زیست محیطی در میان مصرف کنندگان در انتخاب محصولات غذایی، به نظر می رسد بسته بندی را نیز شامل می شود. همان گونه که پوکا و اوسیتالو در مطالعه ای در زمینه انتخاب مصرف کننده بر اساس محصولات کاربردی نوشیدنی گزارش داده اند، مصرف کنندگان بیشتر بسته بندی را انتخاب می کنند که سازگار با محیط زیست باشد. با این همه، در این مطالعه درباره نوع بسته بندی سازگار بار محیط زیست و یا اینکه چه نوع بسته بندی از نظر مصرف کننده با محیط زیست سازگار است، توضیحی نداده اند، لذا این مطلب می تواند یک عنوان تحقیقاتی باشد که ارزش مطالعات بیشتر را دارد.

جوانب متعددی می توانند انتخاب محصولات غذایی توسط مصرف کننده را تحت تاثیر قرار دهند. این جنبه ها عبارتند از ویژگیهای محصول همانند طعم، کیفیت، منشاء، نام تجاری، قیمت همچنین برچسب زنی و بسته بندی.

طیف وسیعی از مطالعات چگونگی تاثیرگذاری مجموعه مختلفی از این جنبه ها بر روی انتخاب مصرف کننده را مورد بررسی قرار داده اند، اما مطالعاتی که در انها به مسئله درک مصرف کننده از بسته بندی پرداخته شده باشند بسیار محدود هستند. برخی از این مطالعات به بررسی نگرش مصرف کننده در رابطه با مجموعه محدودی از جنبه های از پیش تعریف شده مرتبط با بسته بندی می پردازند، برخی به شدت بر روی تابع ارتباطی بسته بندی تمرکز کرده اند که عمدتا شامل عناصر طراحی گرافیکی است، و یا تمرکز انها منحصرا بر روی مواد بسته بندی است.
هر چند به نظر می رسد علاقه رو به رشدی از دیدگاه زیست محیطی در بسته بندی وجود دارد، اما پیش از این به طور پراکنده مطالعاتی بر روی اولویتهای زیست محیطی مصرف کنندگان برای بسته بندی انجام شده اند. در اغلب این مطالعات، نگرش مصرف کننده در رابطه با مجموعه های از پیش تعریف شده جنبه های زیست محیطی بسته بندی مورد ارزیابی قرار می گیرد که عمدتا به موضوع مواد و قابلیت بازیابی مواد بسته بندی محدود می شوند. از این رو در کار حاضر، محققان تصمیم به گسترش دیدگاه زیست محیطی بسته بندی از مواد و قابلیت بازیابی گرفته اند و به بررسی دریافت ذهنی مصرف کننده از بسته بندی از بعد زیست محیطی می پردازند. تصمیم بر ان شد که بین این مطالعه و دسته مواد غذایی ارگانیکی یک ارتباط برقرار کنیم، چرا که به طور ویژه پروفایل زیست محیطی را مورد تاکید قرار میدهد.
برای مواد غذایی ارگانیک، پیام ارگانیک از طریق بسته بندی به مصرف کنندگان منتقل می شود. برچسب مواد غذایی ارگانیک، KRAV، در بسیاری از مواد برای 99 درصد مصرف کنندگان سوئد یک برچسب شناخته شده است.

این برچسب نمایانگر مسئله زیست محیطی، مراقبت از حیوانات، مسئولیت اجتماعی، بهداشت و سلامت است.

با این حال، زمانیکه نوبت به مواد غذایی ارگانیک می رسد در می یابیم که یک شکاف ارتباطی بین محصول و بسته بندی وجود دارد، زیرا استانداردهای ارگانیک KRAV عمدتا بر روی محتوای بسته بندی تمرکز می کنند که تنها شامل یک سری تقاضای محدود درباره پروفایل زیست محیطی بسته بندی می باشند. اثبات شده است که بسته بندی مواد غذایی نه تنها برای مصرف کننده اهمیت دارد بلکه حقیقتاً پتانسیل زیادی برای کمک به پایداری زیست محیطی دارد. در سراسر زنجیره تامین، بسته بندی می تواند به بهره برداری از منابع کارآمد در زنجیره توزیع، از تولید تا خرده فروشی و در نهایت تا تحویل محصول به مصرف کننده کمک کند و از طریق ارائه حفاظت کافی و حفظ محتوای بسته بندی (محصول) از اتلاف مواد غذایی جلوگیری کند.
اکثر مصرف کنندگان بسته بندی را المان جدایی ناپذیر محصول می دانند، البته تا زمانی که محصول مصرف نشود. اما به محض خالی شدن بسته بندی، به عنوان پسماند در نظر گرفته می شود. با توجه به مسائل و نگرانی های مرتبط با پسماندها، دو دهه تمرکز نظارتی و داخلی بر روی بسته بندی به عنوان چیزی که باید به حداقل برسد مصرف کنندگان را تحت تاثیر قرار داده است. در نتیجه، از نظر آن ها پسماند بسته بندی در مقایسه با پسماند ناشی از مواد غذایی که در هر ثانیه تولید می شود، مهم ترین مسئله مربوط به پایداری محیط زیست است. مصرف کنندگان در مقایسه با آنچه برای تاثیر واقعی محصولات غذایی و تولید آن انجام می دهند، بالاترین رتبه را به لحاظ اهمیت داشتن اثرات زیست محیطی به بسته بندی اختصاص می دهند. ون دام دریافته است که بسته بندی پایدار به لحاظ زیست محیطی فراتر از ظرفیت قضاوت مصرف کنندگان است، به عبارت دیگر بسته بندی پایدار به لحاظ زیست محیطی چیزی نیست که مصرف کنندگان بتوانند درباره آن قضاوت کنند. در کل، افرادی که در محیط زیست هشیارانه عمل می کنند تا حدودی نگاه منتقدانه تری نسبت به بسته بندی دارند. با این حال، تا آنجا که محققان کار حاضر اطلاع دارند، تحقیقاتی که اخیرا درباره دانش و نگرش مصرف کنندگان در مورد بسته بندی به لحاظ زیست محیطی پایدار مواد غذایی ارگانیک و معمولی منتشر شده اند بسیار اندک می باشند. در رابطه با مردم سوئد، این موضوع اهمیت ویژه ای دارد چرا که کشور سوئد دارای یک پیشینه طولانی در زمینه مواد غذایی دارای برچسب یکسان در کل کشور است و علاقه به مواد غذایی ارگانیک با قدرت روز افزونی رو به رشد است..............

در ادامه این مقاله علمی تحقیقی ، بر روی بسته بندی هایی تمرکز می کند که مصرف کنندگان آنها را به خانه های خود می برند، به عبارت دیگر، بسته بندی اولیه. نتایج نه تنها برای اهداف علمی اهمیت دارند، بلکه می توان از این نتایج به عنوان ورودی برای فروشندگان مواد غذایی، صنایع غذایی و بسته بندی، مقامات و سازمان های برچسب گذاری ارگانیک بهره گرفت. (سیارک)

نظرات

در ادامه بخوانید...

بسته بندی های سبز

در

این مقاله به بیان مضرات بسته بندی های پلاستیکی می پردازد و همچنین بیان می کند که چگونه می توان تنها با استفاده از مواد غیر مضر برای محیط زیست بخش های زیادی از آلودگی ها را کم کرد.

برای همه ی ما پیش آمده است که مراکز خرید زیادی را گشته ایم، خرید کرده ایم و برای مناسبت های مختلف بسته بندی های زیبا تهیه کرده ایم، خرید های خود را با پاکت های پر زرق و برق بسته بندی کرده ایم و یا حتی فروشگاه هایی که پذیرای ما هستند خرید های ما را درون بسته بندی هایی می گذارند که آرم فروشگاهی خود را تبلیغ می کنند که در عین حال جذاب و گیرا هستند. یا به خرید مواد غذایی می رویم و آن ها را برای حمل راحت تر درون کیسه های پلاستیکی می گذاریم. تا این جای داستان هیچ مشکلی ظاهرا وجود ندارد و روندی عادی است که همه ی ما از آن پیروی می کنیم. اما آیا این تنها جنبه ی ماجرا است؟ معلوم است که نه.

جنبه ی وحشتناک و تاریک دیگری هم وجود دارد که برخی یا اهمیت نمی دهند و یا واقعا چیز زیادی نمی دانند. جشن ها تمام می شوند، مواد غذایی هم همین طور. اما بعد از آن چه؟ بسته بندی های باز شده، پاکت غذاهای تمام شده و هزاران مورد دیگر همین طور به دورن سطل زباله انداخته می شوند و کسی دیگر به بقیه ی ماجرا اهیمت نمی دهد. اما جنبه ی تاریک ماجرا از آن جا شروع می شود که در برخی از کشور ها این زباله ها همگی با هم جمع می شوند بدون این که تفکیک شوند به زباله دان ها ریخته می شوند و بعد هم در زیر زمین دفن می شوند. و میلیون ها سال طول می کشد تا این زباله های پلاستیکی تجزیه شوند. البته که مشخص است این روند خالی از ضرر برای زمین نیست.

هرچند شاید برخی از افراد به آلودگی محیط زیست با بسته بندی های پلاستیکی اهمیت ندهند، اما مردمان و سازمان هایی هم هستند که می خواهند زمینی پاک و بی خطر برای آیندگان به ارث بگذارند.

یکی از این سازمان ها، سازمان حفاظت از محیط زیست جهانی است. این سازمان در سراسر دنیا سفیرانی دارد که به مردم کشور های خود در مورد مضرات استفاده از بسته بندی های پلاستیکی توضیح می دهند و همچنین به آن ها راه های بی خطر و حتی دوست دار محیط زیست پیشنهاد می کنند. کشور های مختلفی هستند که در راستای این کار اقداماتی انجام می دهند تا بیشتر به حفظ محیط زیست کمک کنند. این اقدامات در کشور های توسعه یافته به صورت همگانی در آمده و تقریبا به بخشی از فرهنگ آن ها تبدیل شده است.

برخی از این اقدامات بسیار تاثیر گذار اند که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

تفکیک زباله: اگر در یک کشور اروپایی قدم زدید و در خیابان چند سطل زباله در کنار یک دیگر دیدید که رنگ و شکل های متفاوتی داشتند، اصلا تعجب نکنید. این سطل ها در راستای حفظ محیط زیست و تفکیک زباله ها گذاشته شده اند. زباله هایی که از جنس پلاستیک هستند درون سطل های قرمز، زباله های غذایی مانند پس ماند های غذا و میوه ها در سطل های سبز رنگ و زباله هایی که غالبا از جنس شیشه هستند در سطل های زرد رنگ قرار داده می شوند. سازمان های مربوطه هر کدام از این زباله ها را به بخش های مرتبط با آن زباله برده و در آن جا برای چگونگی دفع و یا استفاده ی مجدد آن ها تصمیم گیری می شود.

زباله هایی که پس ماند غذا ها و میوه ها هستند بسیار مفید اند زیرا می توان به دو صورت از آن ها استفاده کرد. این زباله ها را در مکان های مخصوصی می گذارند که تخمیر شوند با این کار باکتری ها گاز متان تولید می کنند. گاز متان تولید شده را به درون محفظه هایی هدایت می کنند و از آن ها استفاده می کنند و البته زباله های تخمیر شده اکنون به بهترین نوع کود یعنی کود کمپوس تبدیل شده اند که برای مصارف کشاورزی بسیار مفید است. این کود هم بسیار قوی است و هم هیچ ضرری برای محیط زیست ندارد.

زباله های شیشه ای هم دوباره به کارخانه های شیشه سازی باز گردانده می شوند و دوباره وارد چرخه تولید می شوند.

زباله های پلاستیکی بر حسب نوع پلاستیک در مکان های مخصوص جدا سازی می شوند. با آب داغ خوب شسته شده چسب ها و برچسب های آن ها کنده می شوند و به تفکیک برای کار های مختلف به کارخانه های مربوطه به عنوان ماده ی اولیه فروخته می شوند و این گونه بدون این که به محیط زیست آسب برسد دوباره و دوباره مورد استفاده قرار می گیرند. حتی در کشور های اروپایی به افرادی که خود زباله های پلاستیکی خودشان را جمع آوری کرده و به کارخانه ها و یا مراگز بازیافت تحویل می دهند، هدایای نقدی داده می شود.

اما یکی از نوین ترین راه ها که امروزه استفاده می شوند استفاده از بسته بندی هایی است که از پلاستیک ساخته نمی شوند.

در کشور هایی مانند ژاپن از بسته بندی های کاغذی استفاده می شود که به راحتی هم تبدیل به کود می شوند و هم به سرعت در طبیعت تجزیه می شوند. در بیشتر کشور های دیگر هم سالانه همایش ها و نمایشگاه هایی برای تبلیغ این نوع بسته بندی ها تشکیل می شود و از شرکت ها و فروشگاه هایی که از این نوع بسته بندی ها که به بسته بندی سبز شهرت دارند، استفاده کنند، حمایت های مالی می کنند. حتی در برخی از کشور ها فروشگاه هایی که از بسته بندی هایی که برای محیط زیست مضر هستند استفاده کنند، جریمه ی نقدی می شوند.

شاید در گذشته انسان با اشتباهات خود که چه سهوی و چه عمدی بوده اند به زمین آسیب هایی را وارد کرده باشد، اما به قول معروف جلوی ضرر را از هر جا که بگیری منفعت است. هر اقدامی که در راستای حمایت محیط زیست انجام شود می تواند این آسیب ها را جبران کند و همین باعث می شود که بیشتر امیدوار باشیم که فرزندان ما و فرزندان فرزندانمان وارث آب و خاکی هستند که مناسب زندگی است.(سیارک)

نظرات

در ادامه بخوانید...

نقش کشاورزی ارگانیک و اهمیت قارچ های میکرویزی در کشاورزی پایدار

در


(سیارک) در بیشترین مدت تاریخچه کشاورزی ارگانیک به گناه قاصری اعتراف شده اینکه اگر گروه های کشاورزی مرسوم به کشاورزی ارگانیک ابداً توجه نمی کردند آن را همچون یک شیوه قدیمی و غیرعلمی کشت برای باغبانان تلقی می کردند نه یک ابزار مهم تولید تجاری غذا. هرکسی که از کشاورزی ارگانیک طرفداری می کرد مورد استهزاء قرار می گرفت. چرا که برای یک متخصص کشاورزی یا دانشمند علوم خاک یک خودکشی برای انجام کار مرتبط با فعالیت بود. در حالیکه اسلوب ها، طرفداران، و فلسفه آن هنوز هم در برخی محافل به سخره گرفته می شود، ولی همه چیز برای کشاورزی یک تغییر موضع ارگانیک است. مصرف محصولات ارگانیک و سطح اراضی ارگانیک رو به افزایش است. صنعت ارگانیک در حال توسعه، نه تنها حکم احترام می کند بلکه هم اکنون سهم رو به افزایشی از تحقیق و خدمات آموزشی را هم از زمین های اعطایی دانشگاه ها USD وزارت کشاورزی ایالات متحده مطالبه می کند. ایالات متحده دارای پنجمین میزان سطح زیرکشت در تولید ارگانیک بوده و بدنبال آن استرالیا، آرژانتین، چین، و ایتالیا قرار دارند. درک بهتر پدیده کنونی ارگانیک به شناخت منشأ کشاورزی ارگانیک و تکامل آن تا به امروز و وضعیّت بخش های کشاورزی کمک می کند. در سال 1885 Albert Bernard Frank در مطالعه خود روی روابط میکروبی-گیاه اصطلاح یونانی میکوریز را معرفی کرد که دقیقاً به معنی قارچ ریشه است. قارچ های میکوریز با ریشه های گیاه روابط همزیستی تشکیل می دهند و این ارتباط به شیوه ای مشابه با رابطة همزیستی باکتری های ریشه در داخل لگوم ها شکل می گیرد. از هفت نوع قارچ میکوریزی تشریح شده آرباسکولار، اکتومیکوریزا، اکتندومیکوریز، arbutoid، مونوتروپوئید، اریکوئید و اورکید قارچ های میکوریز آرباسکولار و اکتومیکوریزا فراونترین و گسترده ترین قارچ ها می باشند. قارچ های میکوریز آرباسکولار AM متداولترین رابطة میکوریزی را دربرگرفته و بیش از 80 درصد گیاهان آوندی روابط همیاری را با آنها شکل می دهند. قارچ AM همیار های اجباری هستند که به شاخه کلافی Glomeromycota تعلق دارند و در اکوسیستم های جهانی دارای توزیع همه جایی هستند. از نظر توزیع هم قارچ های اکتومیکوریز ECM همه جا منتشر شدند ولی تنها با 3 درصد از خانواده های گیاهی وارد رابطه می شود. این قارچ ها عضو شاخه قارچ های آسکومیست ها و بازیدیومیست ها بوده و تصور می رود همیاری یا همزیستی متقابل ECM مستقلاً به دفعات متعددی از اجداد ساپروفیتی قارچ های گندروی مشتق شدند.

کشاورزی ارگانیک، قاعده و پایداری

یکی از جنبه های تولید ارگانیک که آن را از سایر جنبش های جایگزین کشاورزی متمایز می کند اینست که  تولید ارگانیک تاریخچه ای از تنظیم قواعد دارد. Tate در 1994 توضیح می دهد که "ضرورت حفظ استانداردهای بالای اخلاقی جنبش آلی، حفظ اعتماد مصرف کننده در تولید، تشویق و حمایت کشاورزان حقیقی ارگانیک و ارائه مبنایی برای روند تجارت ارگانیک در میان مزرها وجود دارد". MacCormack در 1995 خاطر نشان می کند که برخلاف شیوه های کشاورزی پایدار، طرق کشاورزی ارگانیک در حقیقت بخوبی تعریف شدند: روش های کشاورزی ارگانیک منحصر بفردند. بخاطر اینکه آنها تنها روش-هایی هستند که همچون قانون وضع شدند. مجموعه کاملی از شیوه های تصدیق شده از خاک تا میز غذاخوری ، کشاورزی ارگانیک را کنترل می کند. پیشینه این قاعده موجب بحثی بر سر این موضوع می شود که در واقع چه چیز کشاورزی ارگانیک را به میزان قابل توجهی آسانتر می کند چرا که استانداردهای مشخصی وجود دارد که تولیدکنندگان باید با آن استانداردها خود را انطباق دهند. اگرچه از نظر این استانداردها بین گروه های متعدد ارگانیک و در میان مرزهای ملی اختلافاتی دیده می شود، اما این استانداردهای کاملاً تعیین شده به منزلة شالوده ای هستند که بر روی آن مناظرات می توانند بنا نهاده شوند. (سیارک)
چون و چرایی وجود ندارد که کشاورزی پایدار و کشاورزی ارگانیک اصطلاحات بسیار نزدیک مرتبط بهم هستند. اما بر سر ماهیت دقیق این ارتباط اختلاف نظر وجود دارد. برای برخی این دو مترادف هم می باشند برای سایرین یکسان فرض کردن آنها گمراه کننده است. تعریف Lampkin از کشاورزی ارگانیک که در بالا نقل شد، سخن از سیستم های تولید پایدار می گوید. پس از ارائه تعریف او ادامه می دهد که "پایداری در قلب کشاورزی آلی قرار داشته و یکی از عوامل عمده تعیین کننده قابلیت پذیرش و در غیراینصورت شیوه های خاص تولید می باشد". بهمین نحو Henning و همکاران او در 1991 تعریف خود را از کشاورزی ارگانیک از قبل ارائه دادند با این ادعا که "کشاورزی ارگانیک می تواند همچون تعریف کشاورزی پایدار بکار رود". حتی پیشنهاد Rodale این بود که "پایدار فقط یک کلمه مودب معقول برای کشاورزی ارگانیک است".
علیرغم تنوع تعاریف از کشاورزی ارگانیک، موافقت های کلی در مورد اینکه چه چیزی برای تولید ارگانیک ضروری است، در تضاد کامل با مباحثات و استدلال هایی است که در مورد ماهیت پایداری کشاورزی بحث می کنند. ولی در سال Ikerd 1993 ذکر می کند که "با اشاره به کشاورزی پایدار خیلی از مردم فکر می کنند که تو در مورد کشاورزی ارگانیک صحبت می کنی" و تعدادی از زارعین ارگانیک با آن موافقت خواهند کرد. به گمان آنها کشاورزی ارگانیک تنها سیستمی است که می تواند تولید کشاورزی را طی دراز مدت تقویت کند. البته باید توجه داشت که ماهیت مشکل بودن یافتن یک تعریف و مفهوم از پایداری بر این دلالت می کند که معادل تصور کردن کشاورزی ارگانیک با هر چیز دیگری یک گام نسبتاً جسورانه است. Hodge 1992 بر علیه افرادی مانند Bowler 1992 دلیل می آورد که آنهایی که به کشاورزی ارگانیک صرفاً بعنوان نوع واقعی از کشاورزی پایدار می نگرند ادعا می کنند که این نگرش تنها اگر ناپایداری از طریق کاربرد منابع تجدیدناپذیر بویژه مواد شیمیائی آلی تعریف گردد، می تواند درست باشد. در مخالفت با این موضع او ابراز می دارد که "اینکه آیا کشاورزی ارگانیک به همانگونه که در حال حاضر اجرا می شود می تواند مانند پایداری هم در نظر گرفته شود مورد بحث برانگیزی باید باشد". عواملی که Hodge در حمایت از استدلال خود استفاده می کند ابهاماتی راجع به تلفات نیترات از کشاورزی سنتی و ارگانیک را شامل می شود به ویژه در شفاف سازی کنترل کاربرد عناصر غذایی در نتیجه کودهای آلی. نگرانی هایی در مورد حفظ سطوح پتاسیم در خاک به خصوص مزارع لبنی و مسئلة فرسایش خاک هم ذکر شدند. نتیجه گیری اینست که " لذا معادل فرض کردن سیستم های کشاورزی پایدار با انواع ارگانیک کار اشتباهی است". محدودیت در بکارگیری مواد شیمیائی غیرآلی شرط موجز برای پایداری نیست در عین حال ممکن است شرط لازم هم نباشد. این مقاله ادامه دارد..........(سیارک)

نظرات

در ادامه بخوانید...

15 کالایی که می خواهید به دلیل بسته بندی جالب آنها ، بلافاصله از قفسه فروشگاه بردارید

در
15 کالایی که می خواهید بلافاصله به دلیل بسته بندی جالب آنها ، از قفسه فروشگاه بردارید
بسته بندی محصولات مدت زمان طولانی است که در تولید، ثانویه به حساب نمی آید. اکنون به طراحی و دیزاین آنها توجه زیادی می کنند ، این یک بخش جداگانه از بازاریابی و کارآفرینی شده است. حتی در این زمینه مسابقات معتبر مانند Pentawards نیز برگزار می شود.
توجه کنید آنها بایدخیلی زیبا باشند و باعث شوند که شما یک کالا را بخرید ، حتی اگر به آن احتیاج زیادی نداشته باشید.
 
SAYARAK.COM نمونه هایی از بسته بندی هوشمند را جمع آوری کرده است که گذشتن و نخریدن آن ها دشوار است.
 
آیا تاکنون محصولی را به دلیل بسته بندی خریداری کرده اید؟

شما چی؟ آیا تاکنون محصولی را به دلیل بسته بندی زیبا و کاربردی خریداری کرده اید؟

نظرات

در ادامه بخوانید...