شناخت عسل مصنوعی و چگونه از خرید آن دوری کنیم؟

در

برچسب های روی قوطی های عسل همیشه تمام ماجرا را به ما نمی گویند.

فصل خرید عسل فرا رسیده و شاید هم کمی از آن گذشته باشد. اما نکته ی مهم انتخاب عسل طبیعی است. عسلی سرشار از خاصیت تا داروی هزاران درد در بدن ما باشد. اگر در لحظه ای اشتباه کنید امکان دارد عسلی پر از شکر را انتخاب کنید یا حتی عسلی که حاصل کار زنبور عسل نیست و شیادان و کلاهبرداران آن را ساخته اند. این عسل هیچ فایده ای ندارد و مضرات آن هم جای خود را دارد.

تحقیقاتی که اخیرا در استرالیا صورت گرفته است، یادآور اهمیت حمایت از کشاورزان محلی و خرید محصولات آن ها است.

طبق گفته ی سیدنی مورنینگ هرالد: تحقیقات نشان می دهند که بزرگ ترین تولید کنندگان عسل استرالیا، کاپیلانو و برخی از بزرگ ترین سوپر مارکت های بزرگ سایر کشورها در حال فروش عسل مصنوعی هستند که بسیاری از آن ها ناشناخته هستند. خیلی از عسل ها تقلبی هستند، به این معنی که با مواد دیگری ترکیب شده اند. این موضوع توسط یک آزمایشگاه آلمانی که از طرف یک شرکت حقوقی مأموریت داشت، مشخص شد.

بر طبق یک افشا سازی از اخبار امنیت غذایی در سال 2011، نشان داده شد که قفسه های فروشگاه های مواد غذایی در آمریکا مواد غذایی حاوی عسلی داشتند که در سایر کشور ها امنیت نداشتند.

این عسل ها از آسیا و هند وارد می شد که به طور فوق العاده ای در درون آن ها سرب، سایر مواد سنگین و آنتی بیوتیک ها ی حیوانی وجود داشت.

برخی از این عسل ها با استفاده از شیرین کننده های مصنوعی ساخته شده بود و بعد از ساخت برای از بین بردن رد این آلودگی ها فیلتر شده بود که در ظاهر مشخص نمی شد.

در یکی از موارد اخیر، تحقیقات بر کارهای یکی از متخصصان خاص تکیه کرد. وون براینت، یکی از بهترین پالینولوژیست ها است.

یعنی کسی که متخصص گرده است و بر روی دانه های گرده تحقیق می کند.

 وون براینت بر روی 60 بطری از عسل ها مطالعه کرد تا با توجه به گرده ی داخل عسل بداند از کجا آمده اند.

نتایج آزمایش عسل

- 76 درصد مربوط به فروشگاه های مواد غذایی بودند که همه ی گرده های آن ها خارج شده بودند. در مورد این فروشگاه ها هم همین قضیه صادق بود. تاپ فود، سیف وی، جاینت ایگل، کیو اف سی ،کروگر، مترو مارکت، هاریس تتر، ای اند پی، ستاپ و شاپ و سوپر مارکت ها بزرگ.

- 100 درصد عسل آزمایش شده از داروخانه ها مانند: والگرینز، دایت آید و داروخانه ی سی وی اس هیچ گونه گرده ای نداشتند.

- 77 درصد از عسل نمونه گیری شده از فرشگاه های بیگ باکس، مانند: کاستکو، سمز کلاب، والمارت، تارگت و اچ ای بی، گرده ی آن ها فیلتر و خارج شده بود.

- 100 درصد گرده ی موجود در عسل های بسته بندی شده در بسته های کوچک بخش خدمات فردی سماکرز، ام سی دونالدز و کی اف سی خارج شده بود.

- براینت دریافت که هر یک از نمونه هایی که از فروشگاه های کشاورزان، کو او پی اس و مغازه های فروش مواد طبیعی مانند: پی سی سی و بازرگانی جویی خریداری شده بودند، به طور کامل فقط مقدار کمی گرده داشتند.

به یاد داشته باشید که فقدان گرده در عسل نشان دهنده ی فیلتر قوی بر روی عسل است که ممکن است در اصل اصلا عسل نباشد.

امیدوارم در کشور ایران نیز قوانین سخت گیرانه تری برای صنعت عسل گذاشته شود. 

قدم بزرگ اول این است که تا حد ممکن از فروشنده هایی آشنا خرید کنید تا از محصول مطمئن باشید.

در مورد بعدی به یاد داشته باشید که عسل طبیعی زیر قیمت بازار را نخرید. یعنی به طور کل عسل طبیعی را با توجه به سال زنبورداری منطقه و با قیمت معقول منطقه ی زندگی خود خریداری کنید.

برند ها یا افرادی که عسل مصنوعی یا فیلتر شده دارند را بشناسید. این عسل ها حاوی مواد مفید عسل طبیعی مانند گرده، ریزه های موم و یا موم کامل زنبور عسل نیستند. احتمال دارد که عسل های مصنوعی مزه ی عسل طبیعی را نیز نداشته باشند.

در نهایت عسل های طبیعی سالم خریداری کنید تا سلامت تان تأمین و تضمین شود.

نظرات

۱۳۹۷/۷/۲۴بهترین روش اینکه از جای مطمئن خرید کنید، توجه داشته باشید عسل گران است. اگر عسلی مثلا کیلو 10 20 تومن بود حتما تقلبیه و طبق گفته مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران، "موم‌ها منشأ آلودگی‌های ناشی از تجمع سموم آفت‌کش‌ها هستند، مردم به هیچ عنوان عسل با موم نخرند."

۱۳۹۷/۷/۱۰عسل رو با موم بخریم چطوره؟

در ادامه بخوانید...

نوشابه سم زدای عسل ، لیمو و زنجبیل

در

 نوشابه سم زدای عسل، لیمو و زنجبیل آنچه که نیاز دارید:


• 1/2 لیمو
• 1 قاشق غذاخوری عسل
• 1/2 اینچ ریشه زنجبیل
• یک لیوان آب گرم
نحوه آماده سازی
1. یک لیوان آب را گرم کنید. آن را نجوشانید.
2. با استفاده از هاون و دسته آن، ریشه زنجبیل را پودر کنید.
3. آب لیمو، پودر زنجبیل و عسل را به لیوان آب گرم اضافه کنید.
4. در حالی که هنوز گرم است آن را بنوشید.
فواید
• عسل حاوی هزاران ویتامین و مواد معدنی از جمله کلسیم، مس، پتاسیم، منیزیم، ‌منگنز و روی است. در سوخت و ساز کلسترول و اسیدهای چرب کمک می کند. عسل یک شاخص قند خون خوب داشته و روند هضم را بهتر می کند.
زنجبیل در بسیاری از دستورالعمل های غذایی استفاده می شود و منبع خوبی از آنتی اکسیدان است. خواص ضد التهابی داشته و دستگاه گوارش را تسکین می دهد.(سیارک)

 

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. 

 

نظرات

۱۳۹۵/۸/۱I have tried shooting settfporlrai-s with my tripod, but they never work out very well, usually because of the lighting. I would cast my vote for the dress with the red cardigan, and the red shoes, but with some contrasting tights. Have fun in Bristol!

در ادامه بخوانید...

چای شیرین بیان (درمان خانگی برای گلودرد)

در

چای شیرین بیان:
شیرین بیان گیاهی است که از دوران باستان در آیورادای هند و طب سنتی چین  استفاده می گردد. به عنوان طعم دهنده در نوشیدنی های متنوع و مواد غذایی استفاده می شود. این گیاه به کاهش التهاب و شل شدن خلت کمک می کند. برای درمان گلودرد می توانید از چای شیرین بیان استفاده نمایید. چای شیرین بیان را می توانید بصورت کیسه ای نیز پیدا کنید اما در مغازه های عطاری چینی، ریشه شیرین بیان را می توان پیدا کرد.


مواد لازم:
• شیرین بیان به صورت ریشه یا کیسه ای
• زنجبیل
• عسل
• خرمای قرمز
• آب
طرز تهیه:
ریشه‌های زنجبیل و شیرین بیان را  خردکنید. آب را در قوری بجوشانید. وقتی آب می جوشد، ریشه های شیرین بیان یا کیسه ها را در آن بریزید. همچنین زنجبیل و عسل را به ان اضافه کنید. حال می توانید خرماهای قرمز را نیز به آن اضافه کنید. چای را از صافی گذرانده و گرم بنوشید.در روز می توانید دو فنجان از این چای را بنوشید.(سیارک

 طرز تهیه انواع چای برای درمان گلو درد

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. 

ترجمه توسط itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

برقراری ارتباط در زنبور عسل

در

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید موجودات دیگر چگونه با هم راتباط برقرار می کنند. آیا آن ها هم با هم حرف می زنند؟ به طور خاص موجوداتی که دارای زندگی اجتماعی هستند مطمئنا باید درای راه های ارتباطی با هم باشند. ثابت شده است که موجودات بزرگ تر مانند کلاغ دارای حافظه، هوش و راه ارتباطی هستند. به عنوان مثال در یک آزمایش یک مرد کلاغی را به شدت ترساند و در یک باغ رها کردند. سایر کلاغ هایی که در آن باغ زندگی می کردند پس از آن واقعه از آن مرد می ترسیدند. اما علت این ترس چه بود؟ به نظر می رسد کلاغ ویژگی های ظاهری آن فرد را از طریق صدا به سایر کلاغ ها گفته است و آن ها نیز آن ویژگی ها را به حافظه سپرده اند و شناسایی می کنند. در نتیجه نسبت به آن فرد واکنش نشان می دهند. خیلی جالب است نه؟

 انسان چون توانایی درک و فهم صوت هایی را ندارد که حیوانات دیگر از خود صادر می کنند توانایی درک زندگی احساسات و رفتار آن ها را ندارد.

در نظر بگیرید که دو نفر در کنار شما آلمانی صحبت می کنند آیا صرفا به این دلیل که شما حرف های آن ها را نمی فهمید آن ها با هم ارتباط ندارند؟ مطمئناً پاسخ نه است. پس چرا صدای پرندگان را فقط یک آواز ساده می دانیم؟ شاید اگر الگوی مناسبی در صدای آن ها پیدا کنیم بفهمیم که یک پرنده در آوازش چه پیامی را منتقل می کند. مانند شکستن رمز دستگاهی که آلمان ها در زمان جنگ جهانی ساخته بودند. قبل از شکستن رمز انیگما اصوات فقط یک سری صوت نا مفهوم بودند اما هنگامی که آلن تورینگ با دستگاهی که اختراع خود و گروهش بود رمز انیگما را شکست همه ی پیام ها قابل فهم و درک شدند.

 

آیا می دانستید دلفین ها و نهنگ ها هم از طریق صوت با هم ارتباط برقرار می کنند؟

 

اغلب موجوداتی که دارای زندگی اجتماعی هستند دارای راه هایی برای برقراری ارتباط با هم هستند.

 

به عنوان مثال مورچه ها از طریق فراصوت با هم ارتباط برقرار می کنند.

آیا تا به حال به راه های ارتباط زنبور عسل فکر کرده اید؟ خوشبختانه قبل از ما افراد دیگری بوده اند که به این مسئله فکر کرده اند. آن ها مانند ما بی کار ننشسته اند و دست به کار شده اند. هر گاه تکه ای از شان پر از عسل را عمداً در نقطه ای بگذاریم و در آن نزدیکی ها کندو هایی با جمعیت زنبور عسل باشد، پس از مدت کوتاهی زنبوری آن را کشف کرده و آن قدر که بتواند از عسلش برداشته و با خود به کندو می برد. بعد از گذشت چند دقیقه تعدادی زنبور عسل به آن جا روی می آورند و از آن پس مرتب تعدادشان زیاد و زیاد تر می گردد. بدون اینکه زنبور عسل اول یا همان زنبوری که عسل را کشف کرده است دوباره به محل عسل برگشته باشد و زنبور های دیگر را به آن جا راهنمایی کرده باشد، چگونه زنبور ها مسیر را پیدا کرده اند؟ نظر شما در باره ی این موضوع چیست؟ این مسئله روشن می کند که شاید زنبور ها امکاناتی داشته باشند یا از طریقی بتوانند سایر زنبور ها را از وجود شهد در موقعیت معنی آگاه کنند. حال اگر ببینید تمام زنبور هایی که برای بردن عسل آمده اند از یک کندو بوده اند و این کندو همان کندویی است که زنبور اول از آن آمده است به احتمال زیاد فکر می کنید که مطمئناً زنبور اول با سایر زنبور ها به طریقی ارتباط بر قرار کرده است و محل عسل را به آن ها گفته است.

برای روشن شدن موضوع آزمایشی صورت گرفته است. یک کندوی شیشه ای آزمایشی پر از زنبور عسل را انتخاب کرده و آن را در محلی مستقر می کنند. در نزدیکی آن میزی گذاشته و رویش ظرف کوچکی پر از عسل یا شربت غلیظ می گذارند. بعد از مدت کوتاهی معمولا زنبور ها به آن جا رو می آورند. بر روی پشت همه ی زنبور هایی که برای بردن عسل به آن جا آمدند با رنگ و قام موی نازک یک نقطه سفید کوچک می گذارند. پس از بازگشت این زنبور ها به کندو به رفتار آن ها در داخل کندو ی شیشه ای توجه می شود.

زنبور هایی که به کندو باز می گردند، در ابتدا به تغذیه یک یا چند زنبور با عسلی که از خارج آورده اند می پردازند.

پس از آن بر روی قاب شروع به انجام یک رقص خاص می کنند. این رقص حرکت بر روی یک دایره است و وقتی به انتهای دایره می رسند دوباره از سمت مقابل روی همان دایره شروع به حرکت می کنند و این کار را بار ها و بار ها تکرار می کنند. عده ای دیگر از زنبور ها نزد زنبور رقصان می آیند و همراه با او می رقصند و با شاخک هایش با بدن او تماس برقرار می کنند. همان زنبور ها پس از رقص وتماس شاخک هایشان با بدن زنبور کاشف پرواز می کنند و بدون اشتباه و کمک دیگری مستقیم به محل شهد یا عسل می روند که زنبور رقاص شهد یا عسل را از آن جا آورده بود.

زنبور های دیگر نیز با زنبور رقاص تماس برقرار می کنند و مستقیما به محل شهد یا عسل می روند.

حال نکته مهم این است که چگونه زنبور ها توانستند بدون راهنما و بسیار آسان محل عسل یا شربت را پیدا کنند؟

 نکته در نوع رقص زنبور های رقاص است. آن ها به وسیله رقص محل مورد نظر خود را به یکدیگر نشان می دهند. یعنی رقص برای آن ها وسیله ای است برای حرف زدن با یکدیگر تا مقاصدشان را به یکدیگر بفهمانند. اگر جای شربت نزدیک باشد فوری آن را پیدا می کند ولی اگر دور تر باشد یعنی تا چند صد متر یا یک کیلومتر باشد به زمان بیشتری برای پیدا کردن آن نیاز دارند.

رقص دایره ای معنی اش این است که محل کندو تا محل شهد کم است. مثلا محل شهد کمتر از 25 متر است. اگر شهد طبیعی باشد یعنی زنبور آن را مستقیما از گل جمع کرده باشد مقداری از بوی گل را هم با خودش به کندو می آورد. این بوی گل را بین زنبور هایی که می خواهند به آن جا بروند پخش می کند تا از طریق بو بتوانند راحت تر گل ها را پیدا کنند. زنبور قادر است این بو را مدت زیادی در خود نگه دارد.

این بو ها را به کمک مو های زیادی که روی بدن دارد و همچنین به کمک مومی که روی کیتین زنبور را پوشانده است و همچنین مجاری تنفسیش مدت زیادی نگه داری می کند و آن ها را به آرامی پس می دهد.

حال فرض کنید زنبوری بوی گل زرد آلو را با خودش به کندو آورده است. زنبور های دیگر در حین رقص مقداری از این بوی گل را با خود می برند تا بتوانند راحت تر گل های مورد نظر را پیدا کنند. این بو مستقیماً زنبور ها را به سمت گل های زردآلو می برد. در این مسیر زنبور ها به گل های دیگر کاری ندارند و مستقیما به سراغ گل های زرد آلو می روند. هدف این کار آن ها بسیار مهم است.(سیارک)

زنبوری که در جست و جوی شهد است مستقیم بر روی گل های زرد آلو می نشیند و همراه شهد، گرده یا عامل نریت گل را با خود جمع می کند. این گرده همراه با زنبور بر روی مادگی گل یا گل های دیگر قرار می گیرد و در نتیجه گل ها بارور می شوند و میوه ها به وجود می آیند، به این عمل گرده افشانی گفته می شود. زنبور مقداری از گرده ها را با خود به داخل کندو حمل می کند.

بهترین ویژگی زنبور عسل از نظر کشاورزی خاصیت گرده افشانی آن است که بسیار مهم است.

اگر زنبور ها از روی گل های زرد آلو به روی گل های گیلاس می رفتند، در این صورت گرده زرد آلو با گل گیلاس متناسب نبود و گرده افشانی صورت نمی گرفت و میوه ای به وجود نخواهد آمد.

با استفاده از این خاصیت زنبور ها می توان از آن ها برای هدف های خود استفاده کنید. یعنی شما عملا با زنبور ها حرف می زنید. فرض کنیم که در منطقه ای چندین نوع گل از جمله گل اسپرس وجود دارد و زنبور ها همه روی گل ها پرواز نموده و در این میان به گل اسپرس توجهی نشان نمی دهند. شما هم قبلا برنامه ریزی کرده باشید که از گل اسپرس مقداری بذر برای توسعه کاشت آن در سال آینده بگیرید.

 در این صورت ناچارید که از زنبور ها بخواهید تا از پرواز بر روی سایر گل ها صرف نظر کرده و فقط روی گل های اسپرس بروند و آن ها را بارور نمایند.

اگر زنبور روی گل های اسپرس پرواز نکند و گل ها را بارور نکند، محصول بذر اسپرس بسیار کم خواهد بود. برای این کار باید 30 عدد گل اسپرس را داخل یک چهارم لیتر شربت فرو برده و بگذارید نیم ساعت داخل شربت باشد. شربت را باید صبح زود، قبل از طلوع آفتاب داخل کندو گذاشت تا زنبور ها از آن بخورند. از آن جایی که با خوردن شربت بوی گل اسپرس را نیز دریافت کرده اند، به محض طلوع خورشید گل های دیگر را رها کرده و فقط دنبال گل اسپرس می روند. اگر در منطقه چندین هکتار گل اسپرس وجود داشته باشد، محصول با گرده افشانی زنبور ها بسیار بیشتر خواهد شد.

اگر فاصله محلی که زنبور در آن جا شهد را پیدا کرده است دور تر از آن چه باشد که ذکر شد، نوع رقص زنبور عوض خواهد شد.

این نوع رقص جدید که برای محل های دور به کار می رود نیم دایره ای نامیده می شود.

زنبور با این رقص جدید، فاصله، جهت و محل شهد را به زنبور های دیگر می فهماند. در فاصله های بیش از صد متر نحوه ی انجام این رقص بسیار واضح تر است. در این رقص، زنبور نخست فاصله ای را مستقیم رفته آنگاه به سمت چپ یک نیم دایره را طی می نماید تا به اول خط مستقیم برسد. بعد همان خط مستقیم را دوباره پیموده سپس نیم دایره دیگری ولی این بار برعکس دفعه پیش به سمت راست ترسیم می کند. به طوری که مجموعه دو نیم دایره با هم تقریبا یک دایره را به وجود می آورد.

وی همیشه هنگام عبور از خط مستقیم شکمش را به سرعت به سمت راست و چپ تکان می دهد و یا بهتر بگویم می لرزاند.

زنبور های دیگر که از موضوع مطلع می شوند به سمت محل شهد پرواز می کنند. سرعت رقص رابطه معکوس با فاصله کندو تا محل شهد دارد. هر چه رقص آرام تر باشد فاصله کندو تا محل شهد بیشتر است(حداکثر 11 کیلومتر). هرگاه مثلا فاصله فقط 100 متر باشد رقص خیلی سریع بوده و حدود 40 بار و اگر فاصله 500 متر باشد فقط 24 بار در هر دقیقه تکرار می گردد. سمت محل شهد همان سمتی است که زنبور در آن قسمت هنگام رقص نیم دایره ای مستقیم راه می رود. فواصل بین 25 متر تا 100 متر را زنبور ها به وسیله ی رقص هایی که حد فاصل بین رقص دایره ای و رقص نیم دایره ای است نشان می دهند.

این رقص ها در نژاد های مختلف زنبور عسل متفاوت است و تا کنون 8 نوع از آن دیده شده است.

 

زنبور های کار کشته و با تجربه در هر نقطه از کندو نمی رقصند. بلکه به دنبال جایی می گردند که در آن مکان تعداد زیادی از کارگر ها ی بیکار در انتظار خبر نشسته اند.

 

آن ها به کمک رقص، لمس کردن و بوییدن از سمت، فاصله، محل، مقدار و نوع شهد مطلع گشته و فوراً به همان طرف پرواز می کنند.

 

زنبور ها قادرند تک تک انواع گل ها را از روی فرم و بو و رنگشان و همچنین زمانی را که این گل ها شهد می دهند، به راحتی تشخیص می دهند.

آن ها می توانند در کمال دقت مقدار گل و همچنین مقدار درصد قندی که در شهد وجود دارد را نیز به کارگرانی که در کندو منتظر همین اطلاعات نشسته اند به کمک رقص خبر دهند وکارگران نیز آن ها را دقیقاً می فهمند.

جمعیتی که کندویش پر از عسل است، زنبور هایش در مقابل رقص ها کمتر از خود واکنش نشان می دهند. برعکس جمعیتی که کندویش خالی است با دیدن رقص زنبور هایش به سرعت به سمت محل شهد پرواز می کنند تا شهر بیشتری را به کندویشان حمل کنند. این نکته می تواند به زنبور دارانی که قصد برداشت عسل زیاد از کندو دارند کمک کند. آن ها باید در فصل ها و نقاطی که گل و شهد زیاد دارد زود زود کندو ها را خالی کنند تا زنبور ها بیشتر به انجام کار ترغیب شوند و در نتیجه محصول بیشتری بدهند. جمعیت های کم عسل حتی شهد هایی که غلظت کمتر دارند، یعنی مقدار درصد مواد قندی آن کم است، را نیز جمع آوری می کنند. در حالی که جمعیت های پر عسل به این شهد ها توجه نمی کنند.

در این مقاله به طور کلی و اجمالی به نحوه برقراری ارتباط در بین زنبور ها پرداخته شد. انسان توانسته است به راز و رمز ارتباط آن ها پی ببرد و حتی با آن ها ارتباط برقرار کند. اما باید بدانید این موجودات حتی لهجه های محلی و نژادی هم دارند. یعنی از محلی به محل دیگر و از نژادی به نژاد دیگر بعضی از حرکات آن ها متفاوت است. بسیاری از رقص هایی وجود دارد که هنوز هم با وجود زحمات زیاد دانشمندان کشف نشده است.

امید است با خواندن این مقاله در مورد زندگی جانداران و به خصوص زنبور عسل توانسته باشید بهتر زندگی آن ها را درک کنید و احترام شما خوانندگان عزیز به طبیعت و این موجود کوچک و شگفت انگیز بیشتر شده باشد. ترجمه  itrans.ir 

نظرات

در ادامه بخوانید...

خواص ژل رویال یا شاه انگبین

در

 

ژل رویال یا شاه انگبین چیست؟

ژل رویال (شاه انگبین) با پرستیژ به نظر می‌رسد، کنجکاوی‌تان را تحریک می‌کند و دلایل خوبی پشت آن است که بپرسید شاه انگبین چیست . این نام به تنهایی می‌تواند شما را جذب خود کند، اما چه چیزی آن را جذاب می‌کند؟ خب، برای شروع ژل رویال ضد تومور گزارش شده است، خواص آنتی باکتریال دارد و بهبود دهنده زخم است.
خب حالا مطمئن هستم که الان به این فکر می‌کنید مداوا با شاه‌انگبین از کجا شروع شده است. ژل رویال یک ماده مغذی تولید شده توسط زنبورهای جوان پرستار است و مقادیر قابل توجهی پروتئین دارد که برای رشد سلول و بازتولید آن ضروری است. درست مثل عسل، ژل رویال از کندوی عسل می‌آید (با این حال، زنبورها این مواد را به علل بسیار متفاوتی تولید می‌کنند). با این که عسل انرژی زنبورهای کارگر را تأمین می‌کند، شاه انگبین به عنوان منبع اصلی غذا برای ملکه عمل می‌کند. در واقع یک درمان شاهانه است و احتمالاً این نام از آن مشتق شده است. و درست مثل برخی از کاربردهای عسل، شاه انگبین علل بهداشتی متعددی دارد.

برخی از خواص ژل رویال یا خواص شاه انگبین برای سلامتی شامل قابلیت آن برای جلوگیری از انواع مشخصی از سرطان، کاهش فشار خون، تسکین ناباروری جنسی(ژل رویال برای ناباروری)، کاهش سطح کلسترول، حفاظت از کبد، کاهش التهاب، تسکین اختلالات گوارشی، جلوگیری از سالخوردگی زودهنگام، کمک به تلاش برای کاهش وزن، و افزایش گردش خون است.

طرز تهیه ژل رویال

با این که اغلب افراد می‌دانند که عسل محصول زنبورهای عسل است، اما بیشترشان نمی‌دانند که همین حشره نوع دیگری از ماده مغذی را تولید می‌کند. شاه انگبین در واقع از روی سر زنبور خارج می‌شود و در یک سلول ملکه (شاخون) (یک لانه زنبوری خاص) جمع آوری می‌شود. زمانی که لاروهای زنبور متولد می‌شوند، مستقیماً با ژل رویال یا شاه انگبین دریافتی از کارگران تغذیه می‌کنند تا با این ماده مغذی سالم بتوانند در چند روز اولیه زندگی‌شان ادامه حیات دهند.دربالا عکس ژل رویال لارو های دیده می شود. با این حال، پس از 4-3 روز، لاروها دیگر شاه انگبین مصرف نمی‌کنند. با این حال، برای زنبورهای ملکه احتمالی، ژل رویال یا شاه انگبین بسیار مهم‌تر است. در واقع، لاروهای ملکه در این سلول‌های خاص ملکه قرار می‌گیرند و اطراف آن‌ها با شاه انگبین احاطه می‌گردد. این بهشان کمک می‌کند تا رشد «مورفولوژی ملکه» شان را توسعه دهند.


یک پروتئین با نام رویالاکتین وجود دارد که موجب تغییر فنوتیپی در لاروهای ملکه می‌شود. آن باعث می‌شود تخمدان‌هایشان رشد کرده و به اندازه‌ای بزرگ شود که از زنبورهای معمولی بزرگ‌تر شود. علاوه بر این، آن به افزایش عمر ملکه تا 20 برابر بیشتر از یک زنبور معمولی شناخته می‌شود.


همچنین، از آن جا که زنبورها کارگران خوبی هستند، یک کلونی می‌تواند تا 500 گرم ژل رویال یا شاه انگبین در یک دوره 6-5 ماهه ذخیره کند. یک ملکه احتمالاً نمی‌تواند این میزان را مصرف کند و همین علت ایجاد بازار برای این مکمل ماده مغذی شده است. آن به طور معمول در برنامه غذایی یا فروشگاه‌های غذاهای ارگانیک یافت می‌شود. شما می‌توانید ژل رویال یا شاه انگبین را در بازارهای کشاورزان نیز پیدا کنید. از نظر استفاده، آن معمولاً به حالت دانه‌ای یا پودری بوده و معمولاً به سالادها، اسموتی ها، ماست یا برخی نوشیدنی‌های سرد یا دورچین بشقاب اضافه می‌شود. نکته مهم این است که هرگز نباید ژل رویال یا شاه انگبین را گرم کرد، چرا که گرما تمام خواص آنزیمی و برخی از پروتئین‌هایی که آن را برای بدن انسان سودمند می‌سازد، از بین می‌برد. اگرچه خیلی معروف نیست، اما به علت خواص سلامتی آن، برخی افراد آن را به برنامه غذایی‌شان می‌افزایند.

 

 

ارزش غذایی ژل رویال یا شاه انگبین

شاه انگبین دارای انواع مواد مغذی از جمله مواد معدنی مانند کلسیم، مس، آهن، فسفر، سیلیسیم، گوگرد و پتاسیم و نیز سرشار از ویتامین‌های گروه ب، بیوتین، اینوزیتول، فولات، نوکلئیک اسید، گاما گلوبولین و 17 آمینواسید مختلف از جمله 8 آمینواسید ضروری است که بدن انسان قادر به تولید آن نبوده و باید در برنامه غذایی گنجانده شود.

 

 

خواص ژل رویال یا شاه انگبین برای سلامتی

از خواص شگفت انگیز می توان به موارد زیر اشاره کرد

فشار خون: تحقیقات نشان داده است که برخی از پروتئین‌های یافت شده در ژل رویال یا شاه انگبین دارای تأثیر مستقیم بر سطح فشار خون انسان هستند. این هیدرولیزات پروتئین می‌تواند دارای تأثیر طولانی مدت بر روی فشار خون باشد.
علاوه بر آن، پتاسیم موجود در ژل رویال که به مانند یک رگ گشا برای کاهش تنش عروق خونی و قلب عمل می‌کند و باعث شده ژل رویال روشی عالی برای جلوگیری از انواع مشکلات قلبی به نظر برسد.
سطح کلسترول: اگرچه اغلب افراد غذاهای شیرین و لذیذ را به کلسترول ناسالم ربط می‌دهند، این در مورد ژل رویال صادق نیست. در واقع، تحقیقات نشان داده است که اضافه کردن منظم آن به برنامه غذایی‌تان می‌تواند موجب افت قابل توجه سطح کلسترول «بد» شده و به شما در جلوگیری از تصلب شریان و مشکلات قلبی-عروقی متعاقب آن مانند حملات قلبی و سکته کمک کند.
مشکلات ناباروری: اگرچه عملکرد دقیق ژل رویال یا شاه انگبین در فرایند باروری واضح نیست، برخی گمان می‌کنند که تأثیر آن بر روی باروری انسان به رویالاکتین مربوط است که یک پروتئین تأثیرگذار در مورفولوژی ملکه بوده و به او در تداوم جنسی کمک می‌کند.
علت آن هرچه که باشد، نشان داده شده است که موجب افزایش باروری مردان و افزایش تحرک اسپرم می‌شود، به طوری که احتمال باردار شدن شریکشان را افزایش می‌دهد.
جلوگیری از سرطان: تعدادی عامل آنتی اکسیدان یافت شده در ژل رویال یا شاه انگبین وجود دارد، اما به طور مشخص ژل رویال یا شاه انگبین قابلیت جلوگیری از بیسفنول A که به BPA معروف است را دارد. این یک استروژن محیطی است و به افزایش سطح سرطان سینه ارتباط دارد. بنابراین، با حفظ ژل رویال یا شاه انگبین در برنامه غذایی‌تان می‌توانید به جلوگیری از این نوع سرطان خطرناک و به شدت متداول جلوگیری کنید.

طریقه مصرف ژل رویال

طریقه مصرف ژل رویال: بازه گسترده ویتامین‌ها و آنزیم‌های فعال موجود در ژل رویال یا شاه انگبین آن را به یک عامل بالقوه ضد التهاب تبدیل می‌سازد. با این حال، از آن جا که گرمای بیش از حد خواص آنزیم‌ها را از بین می‌برد، ژل رویال یا شاه انگبین را نمی‌توان برای کاهش التهاب قورت داد.
بنابراین می‌توانید ژل رویال یا شاه انگبین را به‌صورت خمیری روی نواحی دچار التهاب بدن استعمال کنید تا درم التهاب تسکین یابد.
پیری زودرس: درست مانند کمک ژل رویال یا شاه انگبین به افزایش قابل توجه عمر ملکه، ترکیبات آنتی اکسیدان یافت شده در ژل رویال یا شاه انگبین می‌تواند رادیکال های آزادی را که به طور معمول موجب پیری زودرس سلول‌هایمان می‌گردند، حذف کند. آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند چروک را حذف کرده و درخشش سالم به پوستتان بدهند؛ جلوگیری از ریزش مو، جلوگیری از تباهی لکه زرد و افزایش عمر با پیشگیری از بیماری‌های عروقی خاص از دیگر خواص آنتی اکسیدان‌ها است.
اثرات کاهش وزن: لسیتین یکی از ترکیبات موجود در ژل رویال یا شاه انگبین است که می‌تواند به طور کارآمدی موجب کاهش کلسترول، بهبود عملکرد کبد و هضم بهتر غذا شود. تمام این موارد می‌تواند به اقدام برای کاهش وزن کمک کند. به علت بهبود سوخت و ساز بدن در اثر ژل رویال یا شاه انگبین و مقدار پروتئین این مکمل غذایی، آن یک تقویت کننده کاهش وزن قطعی است!
فعالیت سوخت و ساز: این واقعیت که ژل رویال یا شاه انگبین دارای تمام 8 آمینواسید ضروری است که بدن انسان قادر به تأمین آن نیست، ژل رویال یا شاه انگبین را به یک منبع غذایی بسیار مهم تبدیل ساخته است. دستیابی به آن 8 آمینواسید می‌تواند دشوار باشد، اما برای ساخت پروتئین‌های تازه در بدن و حفظ عملکرد صحیح سوخت و ساز بدن ما ضروری هستند. ژل رویال یا شاه انگبین می‌تواند از این رو موجب افزایش احیای سلولی، تقویت رشد عضلات، افزایش استحکام استخوان و بهینه سازی فرایندهای هورمونی/آنزیمی در بدن ما شود و به چندین عامل تقویت سلامت در سبک زندگی ما بیانجامد!  

 

ژل رویال و آلرژی

تعدادی از افراد به عسل، گرده زنبور و ژل رویال یا شاه انگبین حساسیت دارند. این واکنش آلرژیک می‌تواند کاملاً شدید بوده و حتی موجب آنافیلاکسی سریع شود. مشورت کردن با پزشک خود یا یک آلرژیست قبل از اضافه کردن ژل رویال یا شاه انگبین به برنامه غذایی خود، می‌تواند ایده خوبی باشد.

 

خلاصه خواص ژل رویال و طریقه مصرف

عکس کپسول ژل رویال

• کمک به کاهش وزن
• کمک به جلوگیری از سرطان سینه
• تسکین دردهای ناشی از التهاب
• جلوگیری از پیری زودرس سلول‌ها
• کمک به کاهش سطح کلسترول بد
• ژل رویال برای باروری ، افزایش باروری مردان و افزایش تحرک اسپرم‌ها
• بهبود هضم سالم غذا و عملکرد کبد
• کاهش فشار روی رگ‌های خونی و پیشگیری از بیماری‌های قلبی
• حذف چروک، جلوگیری از ریزش مو و تباهی لکه زرد
• تقویت احیای سلول‌ها، رشد عضلات و استخوان‌ها و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن کودکان(خواص ژل رویال برای کودکان)
احتیاط در مصرف : ممکن است موجب آلرژی شود!

نظرات

در ادامه بخوانید...

عسل با چای داغ در لیست سیاه قرار گرفت

در
اکنون تقریبا همه چیز درباره تغذیه سالم است. و اولین چیزی که به ذهن می آید: چیپ های مضر، کیک های چرب و نوشیدنی های دارای قند های رژیمی است . با این حال، این حقیقت که برخی از محصولات به ظاهر "امن" می توانند باعث بیماری های ناگوار یا حتی جدی شوند را  ما اغلب حتی حدس نمی زنیم.
 
sayarak.com یک لیست از 10 جفت محصولات آشنا در تغذیه و رژیم غذایی برای ما را تهیه است که توصیه نمی شود با یکدیگر استفاده شوند. البته در زمان های مختلف، به احتمال زیاد، هیچ اتفاقی نمی افتد، اما اگر چنین محصولاتی در رژیم غذایی روزانه باشد، این به طور جدی خطر ابتلا به عواقب منفی را افزایش می دهد.
 

1. قهوه و شیر را با هم نخورید

گرچه این ترکیب مورد علاقه یک خطر بهداشتی را ایجاد نمی کند ، اما اثر فوری آن را از دست می دهد، از آنجا که فعالیت آنتی اکسیدانی قهوه از میزان 62 تا 95 درصد بسته به میزان شیر کاهش می یابد . بنابراین، پس از خوردن قهوه خود، شما حتی ممکن است تمایل شدید به خوابیدن داشته باشید .
 

2. عسل را با چای داغ نخورید

10 جفت از محصولات آشنا که با هم می توانند به سلامتی آسیب برسانند
 
از خواص عسل به ویژه در دوره سرماخوردگی استفاده می شود، زیرا عسل دارای خواص ضد التهابی بسیار قوی است. با این حال، اگر عسل را به نوشیدنی خیلی گرم اضافه کنید  ، سمی را تشکیل می دهد که بعدا در بدن تجمع پیدا می کند. بنابراین، بهتر است در طول دوره بیماری منتظر بمانید تا چای کمی خنک شود و علاوه بر این کبد خود را پر از سموم نکنید.
 

3. سیب زمینی و گوجه فرنگی با هم نخورید

به خودی خود و تنهایی، این غذاها مغذی و سالم هستند، اما در ترکیب غذاهای نشاسته ای مانند سیب زمینی یا برنج با اسید گوجه فرنگی برای هضم بسیار بد عمل می کنند. متاسفانه ما ایرانی ها از گوجه فرنگی در بیشتر پلوهای مخلوط استفاده می کنیم. بنابراین، بهتر است از آنها در یک وعده غذایی استفاده نکنید.
 

4. ماهی و تخم مرغ را با هم نخورید

این ترکیبی شایع برای سالاد است، اما اثر معنی داری بر روی  معده دارد و هضم را دشوار می سازد. علاوه بر این، افزایش غلظت پروتئین ها در مواد غذایی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد . بنابراین، مفیدتر است تنها یک ماده پروتئین را مصرف کنید و دیگری را یا حذف و با سبزیجات جایگزین کنید.
 

5. هندوانه و غذاهای شور را با هم نخورید

البته، هیچ کس هندوانه شیرین را  با خیار شور نمی خورد، اما گاهی اوقات در طبیعت و یا به ویژه در تابستان، همه چیز را با هم می خوریم : ماهی دودی، کباب و بله، هندوانه. بنابراین،  به خاطر داشته باشید که با مصرف تنقلات شور  و مصرف هندوانه برای حفظ آب در بدن ،صبح روز بعد، به علت تورم صورت و سایر قسمتهای بدن ، جرات دیدن صورت خود را در آینه ندارید.
 

6. گوشت پخته شده با سس مایونز را با هم نخورید

حتی اگر مشکلی با اضافه وزن نداشته باشید، فراوانی غذاهای سرخ شده یا پخته می تواند منجر به بیماری هایی مانند دیابت، بیماری قلبی، نارسایی کلیه، بیماری آلزایمر شود و حتی باعث ایجاد پیری زودرس شود. بنابراین سعی کنید از ترکیب مواد زیر در یک وعده غذایی استفاده کنید: گوشت (به ویژه قرمز)، برخی از پنیر ها (بری، آلمل، فیلادلفیا، ماکارپون)، تخم مرغ، کره، مارگارین، سس مایونز، روغن و آجیل.
 

7. آجیل با میوه های خشک را با هم نخورید

چنین میان وعده های سنتی سالم اکثرا به سلامت آسیب نمی رسانند. اما در ترکیب، برخی از خواص خود را از دست می دهند : اسید فیتیک که در آجیل قرار دارد، مواد معدنی مفید، بویژه آهن، روی، منیزیم و کلسیم را از بین می برد. بنابراین، بادام، بادام زمینی، فندق و گردو را با زردآلو، آلو، کشمش و سایر میوه های خشک و انواع توت ها مخلوط نکنید.
 

8. آب هویج و پرتقال را با هم نخورید

اغلب در دستور العمل های آب هویج اضافه کردن پرتقال یا کدو تنبل توصیه می شود و در واقع، این ترکیب بسیار خوشمزه و سالم است. با این حال، درگیر شدن در آن هنوز ارزش آن را ندارد. سبزیجات و میوه های نارنجی حاوی مقدار زیادی ویتامین A هستند و مقدار زیادی ویتامین A می تواند به شدت بر کبد تاثیر بگذارد.
 

9. پیراشکی را با پودر شکر نخوریم

چنین پیراشکی ها و دونات های سرخ شده در روغن و مورد علاقه از دوران کودکی می تواند به طور بالقوه خطرناک باشد، زیرا ترکیبی از قندها و چربی به شدت انباشت چربی های عضلانی را افزایش می دهد. و این به نوبه خود منجر به  کاهش توانایی بدن برای پاسخ به انسولین می شود که شایع ترین علت دیابت نوع 2 است. علاوه بر این، این ترکیب باعث افزایش میل به خوردن بیشتر از آنچه که در نظر گرفته شده، می شود.
 

آب مرکبات و دارو را با هم نخوریم

توصیه می شود بسیاری از قرص ها را با آب و نه با مایع دیگری بنوشید. علاوه بر این، استفاده از گریپ فروت یا سایر آب مرکبات با دارو تداخل دارد . دوم آنزیم را مهار می کند که به جذب مواد مخدر کمک می کند . بنابراین، غلظت مواد فعال در خون افزایش می یابد، که می تواند منجر به سوء مصرف شود.
 
چه ترکیبی از محصولات بیشتر شما را شگفت زده کرد؟ لطفا در بخش نظرات با کاربران به اشتراک بگذارید.
 

نظرات

در ادامه بخوانید...

خواص عسل

در

عسل یک داروی باستانی است. بقراط برای تقویت قوای جسمانی هر روز عسل می خورد. امروزه بر اساس تحقیقات علمی از عسل به عنوان دارو نیز استفاده می شود. 

پزشکان اختلاف نظری در مورد انواع عسل و خواص آن دارند، البته همه بر این نظر توافق دارند که عسل طبیعی برای سلامتی بسیار مفید است. در فرایند استخراج عسل طبیعی نباید از گرما استفاده شود. کمترین گرما نیز کیفیت عسل را به شدن کاهش می دهد.

عسل خاصیت ضد ویروس، ضد قارچ و آنتی باکتری دارد. عسل حاوی مقدار زیادی پتاسیم است که باعث از بین رفتن عوامل بیماری زا می شود. مس و آهن زیادی در عسل وجود دارد که کم خونی را درمان و مقدار هموگلوبین خون را تنظیم می کند. ترکیب عسل با شیر گرم سرفه را درمان می کند. بجای شیر می توانید در آب گرم نیز حل کنید.

 

عسل انرژی روزانه را بالا می برد و احساس سرزندگی ایجاد می کند. عسل باعث بهبود فرایند خواب و کاهش احساس افسردگی می شود. عسل در صنعت آرایش نیز استفاده های زیادی دارد. ترکیب عسل با روغن زیتون روی پوست معجزه می کند. ترکیب عسل با روغن زیتون باعث روشن شدن پوست می شود. این ترکیب در بسیار از ماسک های گران قیمت شرکت های معتبر وجود دارد. شما می توانید از محصول را به صورت کاملا طبیعی در خانه تهیه کنید.

برای اینکه یک روز خوب را شروع کنید پیشنهاد می شود یک قاشق چای خوری عسل داخل آب گرم بریزید و چند قطره لیمو ترش داخل آن بچکانید، با این روش هم تمام روز انرژی دارید هم یک رژیم سالم خواهید داشت. مطمن باشید وزن شما کاهش پیدا خواهد کرد. پزشکان به بیماران تاکید می کنند بجای قند و شکر از عسل استفاده کنند، نتایج شگفت انگیز است. عسل به تنهایی یک رژیم لاغری است.

 

رنگ عسل هرچقدر تیره تر باشد مقدار مس و آهن آن بیشتر است و خاصیت آنتی باکتری بیشتری دارد. عسل روشن تر برای رژیم غذایی، کاهش وزن و بیماری های معده و گوارش مناسب تر است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات

در ادامه بخوانید...