روغن خولان دریایی خواص موارد مصرف

روغن خولان
 
از بین تمام روغن های گیاهی ، روغن خولان یکی از معدود مواردی است که تقریباً فقط برای مصارف دارویی استفاده می شود. اما این به هیچ وجه مانع از معروف شدن  وی نمی شود: لیست بیماری هایی که با کمک او درمان می شوند در یک بروشور کامل نمی گنجد.به همین دلیل است که ارزش دارد در مورد ترکیب ، خواص مفید و استفاده از روغن خولان دریایی به طور مفصل صحبت کنید.

 

روغن خولان دریایی

Hippophae rhamnoides ، همچنین به عنوان خولان دریایی شناخته می شود ، به دلیل ارزش دارویی ، گیاهی باستانی و دارای فضایل مدرن است. توت خولان دریایی سرشار از روغن است. از روغن دانه ها و توت های خولان دریایی به طور سنتی در درمان اختلالات پوست و مخاط در چین استفاده می شود. از دانه ها (روغن دانه) و تفاله میوه (روغن تفاله) برای استخراج روغن استفاده می شود.

 

روغن حاصل از خولان دریایی حاوی چندین ماده فعال فعال مانند ویتامین E ، ویتامین K ، کاروتنوئیدها و فیتواسترول ها است. مقدار کل فیتواسترول 4-20 برابر بیشتر از روغن سویا است.همراه با آن ترکیب شیمیایی ، روغن خولان در بهبود غشای مخاطی دستگاه گوارش ، زخم ، سوختگی ، خشکی چشم ، درماتیت و آفتاب سوختگی اثر درمانی زیادی دارد.

 

 روغن خولان دریایی از میوه های خولان دریایی ترش ، اما به اندازه کافی آبدار به دست می آید.مانند اکثر روغن های گیاهی ، این ماده حاوی مجموعه ای منحصر به فرد و منحصر به فرد از اسیدهای چرب است. در میان آنها اولئیک ، لینولئیک ، پالمتیک ، پالمیتولیک ، استئاریک و غیره وجود دارد. آنها در ترکیب شیمیایی روغن خولان دریایی در مقادیر خاصی گنجانده شده و "معجون جوانی" را متخصصان تشکیل می دهند. از مزایای این اسیدها این است که آنها به طور مداوم از قلب ، سیستم عصبی و پوست پشتیبانی می کنند و یک اثر آرایشی طبیعی و جوان سازی دارند.

 
علاوه بر این ، روغن خولان دریایی ، حاوی ویتامین های A ، E ، K ، رگ های خونی را تقویت می کند ، بینایی را بهبود می بخشد و ایمنی را بهبود می بخشد. و اگر در اینجا مواد معدنی مانند همان منیزیم ، کلسیم و آهن را که به حفظ سلامت خون و سیستم عصبی کمک می کنند اضافه کنیم ، روشن خواهد شد که چرا خواص درمانی روغن خولان دریایی برای بسیاری از داروها تقریباً به عنوان یک دارو شناخته می شود. 

 

 

استفاده از روغن خولان دریایی در بیماری

بیشترین استفاده از روغن روغن خولان دریایی:

1. برای بیماری های زنان.

روغن خولان در زنان و زایمان ثابت شده است که به عنوان کمک کننده ای در فرسایش دهانه رحم ، کولپیت های مختلف ، آندوسروژیت است. فقط در این موارد ارزش آن را دارد که طبق دستور پزشک استفاده شود ، در غیر این صورت شما نه تنها نمی توانید به خودتان کمک کنید بلکه حتی می توانید صدمه بزنید.

 

2. با بیماری های دستگاه گوارش.

ورم معده ، کولیت ، زخم ، گاسترودوئیدیت - همه آنها نشانه هایی برای استفاده از روغن مفید گیاه خولان است. برای بواسیر و شکاف های مقعدی از شیاف هایی با روغن خولان دریایی استفاده کنید.نشان داده شده است که روغن حاصل از تفاله و دانه های گیاه خولان دارای خواص ضد دیابت ، ضد آتروژنیک ، هایپو کلسترومیک ، فشار خون پایین ، ضد هیپوکسیک ، آنتی اکسیدان و ضد التهاب است.

 

3. برای بیماری ها و آسیب های مختلف پوستی.

 عملکرد ضد زخم روغنهای خولان دریایی مربوط به افزایش آبگریزی سطح مخاط ، عقب ماندگی تخلیه معده ، مهار پراکسیداسیون لیپید در مخاط معده ، تسریع ترمیم مخاط  ، فعالیت پروتئولیتیک را در مایع معده مهار می کند ، روند ترمیم زخم مخاط را افزایش می دهد و از آسیب مخاط جلوگیری می کند

روغن خولان ممکن است به ترمیم پوست شما از زخم ها ، آفتاب سوختگی ، سرمازدگی و جای بستر کمک کند. همچنین ممکن است خاصیت ارتجاعی را ارتقا داده و از خشکی محافظت کند.

 

از جمله زخم ، سوختگی ، لکه های پیری ، زخم ها ، چین و چروک ها ، بیماری های گلسنگ و قارچ. به دلیل وجود مقدار زیادی آنتی اکسیدان در روغن خولان ، از پوست در برابر اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش محافظت کرده و به حفظ نرمی و خلوص آن کمک می کند. به طور کلی ، خواص مفید روغن خولان برای پوست این است که به خوبی آن را مرطوب می کند ، رشد مو را تقویت می کند و از بروز آکنه جلوگیری می کند.روغن خولان ترکیبی بی نظیر از آنتی اکسیدان های طبیعی متعدد روغن SBT محافظت هم افزایی در برابر اکسیداسیون ناشی از اشعه ماورا UV بنفش و پیری برای پوست فراهم می کند.

 

4. آنتی اکسیدان و ضد التهاب: روغن دانه و روغن تفاله توت های خولان دریایی حاوی تمام ایزومرهای طبیعی توکوفرول ها و توکوترینول ها هستند. این روغن غنی از فیتواسترول است که با فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بالقوه مرتبط است. محققان با مطالعه فعالیت آنتی اکسیدانی روغن دانه خولان فعالیت های مهار کننده رادیکال قابل توجهی یافتند.

 

5. ضد آتروژنیک: از آنجا که روغن دانه خولان دریایی منبع غنی از اسیدهای چرب اشباع نشده ، فیتواسترول ها ، کاروتنوئیدها و فلاونوئیدها است ، فعالیت ضد آتروژنیک روغن دانه گیاه خاردار در حیوانات ارزیابی شده است .

 

6. آنتی هیپوکسیک: روغن دانه گیاه خولان به طور قابل توجهی استرس اکسیداتیو ناشی از هیپوکسی را کاهش داد ، یکپارچگی غشا سد خونی مغزی را حفظ کرد ، افزایش کاتکول آمین پلاسما را کاهش داد و تحمل کمبود اکسیژن را در حیوانات آزمایشگاهی به طور قابل توجهی افزایش داد.

 

7.  ضد میکروبی.  ترکیبات فنلی روغن خولان دریایی نشان دهنده گروه اصلی مواد شیمیایی است که دارای اثرات ضد باکتری و ضد ویروسی هستند. این ترکیبات باکتریهای گرم منفی را سرکوب می کنند  و باکتریهای گرم مثبت را کاهش می دهند.

 

8. با بیماری های چشم.

این ماده برای درمان التهاب ملتحمه ، کراتیت ، تراکوما و سایر بیماریها ، تا سوختگی مستقیم و آسیب های ناشی از اشعه استفاده می شود.

 

9. برای بیماری های دندان و حفره دهان .

خواص روغن خولان برای دندانها در درمان پریودنتیت ، پالپیت و استوماتیت آشکار می شود.

و در عین حال ، تقریباً هرگز روغن خولان دریایی ، که خواص درمانی آن برای چین و چروک پوست ، مو و چشم بسیار گسترده است ، در آشپزی استفاده نمی شود. هنوز هم بسیار گران است و خواص برجسته غذایی ندارد. علاوه بر این ، موارد منع مصرف روغن خولان دریایی وجود دارد که قطعاً باید بدانید و خود درمانی با کمک آن را غیر قابل قبول می کند.

 

 

موارد منع مصرف روغن خولان دریایی

اول از همه ، نه پزشکان و نه متخصصان زیبایی استفاده از روغن خالص گیاه خولان را برای درمان و حمایت از پوست توصیه نمی کنند. برای این اهداف ، از کرم ها و فرمولاسیون های خاص استفاده می شود که حاوی بیش از 30٪ روغن خولان دریایی نیست. وقتی روغن خالص گیاه خولان روی پوست قرار گیرد ، می تواند باعث کاهش مقاومت آن در برابر عوامل مختلف محیطی شود.

 

خواص خالص روغن خولان برای پوست فقط در هنگام درمان زخم ها ، زخم ها و ضایعات مختلف قارچی یا باکتریایی پوستی قابل مشاهده خواهد بود. استفاده از آن برای ضعف روده منع مصرف دارد : معمولاً به عنوان ملین عمل می کند و با اسهال فقط می تواند تظاهرات آنها را تشدید کند.

علاوه بر این ، روغن خولان برای مصرف بیماری های لوزالمعده و کوله سیستیت مضر است.

 

در هر صورت ، قبل از انجام درمان با روغن خولان یک بیماری خاص ، حتما با پزشک خود مشورت کنید. این به شما کمک می کند تا از اشتباهاتی که فقط می تواند شرایط را بدتر کند ، جلوگیری کنید ، اما برعکس ، این محصول را به عنوان دستیار قابل اعتماد و نگهبان سلامتی شما معرفی می کند.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید