رخداد

جست و جو در اعماق اقیانوس

این مقاله به بیان یکی از جالب ترین و کاربردی ترین اختراعات بشر یعنی زیردریایی می پردازد و همچنین به بیان این نکته که ما چه چیز هایی از زیردریایی ها می آموزیم می پردازد.

گذری بر تاریخ

تمام افرادی که ژول ورن را می شناسند و داستان های او را مطالعه کرده اند کاپیتان نمو و زیردریایی جالبش یعنی ناتیلوس را می شناسند. دنیای علمی تخیلی ژول ورن سال ها از زمان خود جلو تر بود و خبر از آینده ای داد که در آن  انسان به درون دریا و درون زمین سفر می کند. شاید برای مردم آن زمان تنها این ها داستان های علمی تخیلی جذابی برای زمان خوابیدن بچه ها بودند. اما کودکانی که با رویای کاپیتان نمو شدن و داشتن یک ناتیلوس برای خود بزرگ شدند،بعد ها دنیایی را خلق کردند که در آن سفر به زیر آب و مطالعه و دیدن آن همه شگفتی دیگر نه تنها یک رویا نبود بلکه یک واقعیت بسیار آشکار و دوست داشتنی برای تشنگان و شیفتگان علم بود. سال ها از ژول ورن می گذرد اما دانشمندان امروزه پا در جای پای وی گذاشته و داستان هایی به مراتب حقیقی تر و ملموس تر برای زمان خواب کودکان خلق کرده اند، اما بایک تفاوت. دنیای ساخته ی ژول ورن و امثال او تنها نشات گرفته از ذهن باز و خلاق آن ها بود اما دنیایی که دانشمندان امروزه از آن می نویسند کاملا واقعی است. شاید روزی کودکانمان ما هم  به این داستان ها گوش دهند و در پی اختراع چیزی فراتر از ناتیلوس باشند. ( سیارک)

استفاده از زیردریایی

یک زیردریایی می تواند تا عمق 14.764 پایی اقیانوس یعنی حدود سه مایل به پایین اقیانوس برود.

همچنین می تواند برای ده ساعت بی وقفه در زیر آب به حرکت بپردازد، عکاسی کند و افراد و لباس های مورد نیاز برای غواصی آن ها را با خود حمل کند. به این علت زیردریایی ها را اعجاب انگیز می دانیم که برخی از آن ها پا به قسمت هایی از اقیانوس گذاشته اند که تا به حال هیچ انسانی به آن جا نرفته است و همچنین پرده از راز های اعجاب آور دنیای اقیانوس و عمق های دست نیافتنی برداشته است که قبلا انسان از درک آن عاجز بوده است.

زیردریایی آلیوان

یکی از مشهور ترین نوع زیردریایی ها زیردریایی موسوم به آلیوان است.

آلیوان یک زیردریایی ساخته ی آمریکا در سال 1964 است که بعد ها آن را ارتقا دادند. بدنه و داخل آلیوان از تیتانیوم ساخته شده است که به موجب آن می تواند فشار ناشی از آب را در عمق های زیاد تحمل کند. وزن آلیوان 37.400پوند 23 فوت و 4 اینچ ضخامت دارد. تا 6 مایل قابلیت هدف گیری دارد و بیشترین سرعت حرکت آن 2 گره ی دریایی است. همچنین آلیوان پنج هیدریولیک دارد و به وسیله ی باتری های اسیدی سیستم الکتریکی داخلی آن کار می کنند. در داخل آلیوان از پیشرفته ترین و مجهزترین سیستم های کامپیوتری و یک قطب نمای پیشرفته که همواره شمال حقیقی را نشان می دهد استفاده می شود.

آلیوان به دانشمندان این امکان را می دهد که در زمینه های زیست شناختی، شیمیایی و زمین شناختی در زیر آب به تحقیق و مطالعه بپردازند.

لامپ های مخصوصی در بدنه آلیوان تعبیه شده است که باعث می شود دنیای تاریک زیر آب روشن شود و هر آن چه در پس تاریکی خوفناک اقیانوس خود را مخفی کرده است نمایان شود. کارایی های آلیوان تنها به این ها محدود نمی شود. آلیوان در بدنه ی خود دوربین هایی بسیار پیشرفته دارد که از داخل کنترل می شوند و به عکاسی و فیلم برداری می پردازند همچنین دو بازوی مکانیکی بر روی آلیوان تعبیه شده است که به دانشمندان کمک می کند بدون خارج شدن از زیردریایی به جمع آوری نمونه ها بپردازند.( سیارک)

کشف اعجاب انگیز آلیوان

یکی از روز های سال 1977، آلیوان در یک جست و جوی شگفت انگیز شرکت داشت. در آن روز، آلیوان برای انجام یک سری مطالعات معمول چند دانشمند را با خود حمل می کرد. زیردریایی در یکی و نیم مایلی ساحل جزیره ی گلاپاگوس حرکت می کرد و در زیر آب بود. دانشمندان حدود دوازده فوت پایین رفته بودند که از پنجره های زیردریایی یک چیز عجیب را مشاهده کردند. این شی بسیار شبیه به دودکش بود. دودکشی که ابری سیاه و تیره را به درون آب وارد می کرد. دانشمندان دریافتند که این یک گودال است و در اطراف این گودال تیره جانورانی زندگی می کنند که بدون این که به نور خورشید وابسته باشند به زندگی خود ادامه می دهند.

یک اکوسیستم که به انرژی خورشید وابسته نبود بلکه موجوداتی که در این اکوسیستم زندگی می کردند انرژی خود ار از زمین اطراف خود به دست می آوردند.

یک نوع غیر معمول از جانداران در آن جا زندگی می کردند. در میان مواد شیمیایی که از این گودال خارج می شد، هیدروژن سولفید شناسایی شد که گازی بسیار سمی برای موجودات زنده ی روی خشکی است. با این وجود، باکتری هایی که در این نزدیکی زندگی می کردند کاملا با این شرایط هماهنگ بوده و از این گاز سمی بدون هیچ مشکلی استفاده می کردند و سپس جانوران کوچک از این باکتری ها استفاده می کردند و این جانوران کوچک خود غذای جانوران بزرگتر بودند. موجودات لوله مانند عظیم قرمز و سفید نزدیک این گودال می خزیدند و در یک دیگر می لولیدند. میگو ماهی های کوچک و خرچنگ های سفید زمانی که این موجودات استراحت می کردند از روی بدن آن ها غذا می خوردند. در این اکوسیستم که بنظر نامناسب می آید، این موجودات با یک دیگر به راحتی در تعامل بودند و زندگی می کردند.

بعد از سال 1977 دانشمندان گودال های دیگری در سراسر اقیانوس ها یافتند که هر کدام اکوسیستم متمایزی داشتند و البته برخی از آن ها حتی با زیردریایی هم غیر قابل دسترسی هستند.

با این وجود دانشمندان هموراه در تلاش هستند که راهی برای ساخت یک وسیله بیابند تا بتوانند به جاهایی سفر کنند که دور از دسترس است و هرکدام دنیایی جداگانه برای خود هستند. البته در این بین نباید نقش مهمی که زیردریایی هایی که از راه دور کنترل می شوند را دست کم گرفت. هر چند که عطش دانشمندان و علاقمندان به علم و کاشفان دنیاهای جدید زیاد و تقریبا سیری ناپذیر است، اما علم بشریت هنوز هم نمی تواند پا در برخی از نقاط بگذارد و سر از کار و رمز و راز دنیا های  نامتناهی زیر آب دربیاورد. باید صبور بود و تنها منتظر ماند تا شاید روزی یک زیردریایی اختراع شود که بتواند پا در دنیای هایی بگذارد که ما خود از ورود به آن ها عاجز مانده ایم.ترجمه  itrans.ir  

در سیارک بخوانیم:

اقیانوس‌شناسی

مشکل کمبود اکسیژن در اقیانوس‌ها و دریاها

استفاده از ربات‌های حفاری برای استخراج معادن اقیانوسی

حرکت سریع فناوری‌های بهره‌برداری از انرژی اقیانوس به‌سمت تجاری شدن

استحصال انرژی اقیانوس توسط کایت‌های زیردریایی

دریافت انرژی گرمایی از عمق اقیانوس

سکوی خورشیدی شناور بر روی آب اقیانوس‌ها امکان به‌دست آوردن سوخت هیدروژن از طریق آب را فراهم کرد

WaveNET نیروگاه تولید برق از امواج اقیانوس

توقف سونامی ها با رگباری از موج های صوتی در اعماق اقیانوس ها

 

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


دستگاهی که آب اقیانوس را قابل آشامیدن می کند

اختراعاتی که می توانند کره زمین را از خطر نابودی نجات دهند بخش اول

دستگاهی که آب اقیانوس را قابل آشامیدن می کند

تاکنون، توجه کمی به تلاش برای کاهش سونامی ها شده است

توقف سونامی ها با رگباری از موج های صوتی در اعماق اقیانوس ها

تاکنون، توجه کمی به تلاش برای کاهش سونامی ها شده است

فناوری جدید پلاستیک را به یک منبع تجدید پذیر تبدیل می کند

فناوری جدید پلاستیک را به یک منبع تجدید پذیر تبدیل می کند

فناوری جدید پلاستیک را به یک منبع تجدید پذیر تبدیل می کند

کمبود اکسیژن در اقیانوس‌ ها و دریا ها باعث بوجود آمدن مناطقی شده که خالی از

مشکل کمبود اکسیژن در اقیانوس‌ها و دریا ها

کمبود اکسیژن در اقیانوس‌ ها و دریا ها باعث بوجود آمدن مناطقی شده که خالی از

اقیانوس‌ ها قرن‌ ها است که مورد تحقیق و مطالعه قرار می‌گیرند.

اقیانوس‌ شناسی

اقیانوس‌ ها قرن‌ ها است که مورد تحقیق و مطالعه قرار می‌گیرند.

 یک قدم به استخراج مستقیم سوخت هسته ای از اقیانوس نزدیک تر شده ایم.

استخراج اورانیوم از آب اقیانوس

یک قدم به استخراج مستقیم سوخت هسته ای از اقیانوس نزدیک تر شده ایم.

آنها در معده این حیوان 40 کیلوگرم زباله های پلاستیکی را یافتند.

40 کیلوگرم پلاستیک در معده نهنگ مرده

آنها در معده این حیوان 40 کیلوگرم زباله های پلاستیکی را یافتند.

سوسک‌ ها معمولا دارای شیر نیستند اما یک استثنا در میان آن‌ها وجود دارد. 

سوسک هایی که به فرزندان خود شیر می دهند.

سوسک‌ ها معمولا دارای شیر نیستند اما یک استثنا در میان آن‌ها وجود دارد. 

عمیق ترین نقطه روی زمین در غرب اقیانوس آرام و نزدیک منطقه گوآم

ماریانا ترنچ ، عمیق ترین نقطه روی زمین

عمیق ترین نقطه روی زمین در غرب اقیانوس آرام و نزدیک منطقه گوآم

به پیک نیک بروید.

ایده برای قرار ملاقات زوجین 43 مورد

به پیک نیک بروید.