سیل آبجو در لندن 200 سال پیش چگونه رخ داد

در

پرچم انگلیس سیل آبجو در لندن : Beer flood in London سیل آبجو در 200 سال پیش در لندن رخ داد و پایتخت انگلیس را نابود کرد

 

سیل آبجو در کجا اتفاق افتاد

در سال 1814 ، چندین منطقه از لندن نه با آب ، بلکه با تن ها آبجو (سیل ابجو ) دچار گرفتگی  شد. به نظر می رسد ماجرا بسیار عجیب غریب و خنده دار به نظر می رسد ، مثل چیزی که واقعیت نداشته باشد ، اما در واقع نه دروغ بود و نه خنده دار . در 200 سال پیش یک سونامی چهار متری آبجو در این شهر شروع به حرکت کرد و لندن را به ویرانه ای تبدیل کرد  هشت نفر را کشت و تعداد زیادی مجروح بر جای گذاشت. چگونه این اتفاق افتاد؟


چنین داستان هایی پس از گذشت زمان بسیار زیاد ، به طور همیشگی در یک مجموعه کامل از افسانه ها قرار می گیرند که قبول کردن آنها مشکل است.  معتبرترین حقایق در باره این سیل آبجو حاوی اخبار روزنامه های آن زمان است.

 

کارخانه آبجو سازی

London Beer Flood حمل  آبجو 1800

کارخانه آبجو سازی

کارخانه آبجوسازی در تقاطع خیابان تاتنهام و خیابان آکسفورد واقع شده بود.

 

آبجو و آبجوسازی در انگلستان

 

آبجو سازی در لندن

در سال 1764 ، در تقاطع خیابان تاتنهام و خیابان آکسفورد ، یک کارخانه آبجوسازی افتتاح شد که صاحبان آن را "Horseshoe" نامیدند. واقعیت این است که یک میخانه قدیمی وجود داشت که نام نعل اسب را داشت. شرکت بسرعت رشد کرد. حجم نوشیدنی تولید شده نسبتاً زیاد بود.

در سال 1792 ، کارخانه آبجو متعلق به جان استفانسون بود. فناوری تولیدآبجو در آن زمان از مرحله جوش تشکیل شده بود ، پس از آن مایع در ظروف مخصوص خنک می شد و سپس به مخازن پمپ می شد ، جایی که فرایند تخمیر قبلاً در حال انجام بود. تمام این تجهیزات در طبقه فوقانی ساختمان قرار داشت. صاحب کارخانه در زمان  نظارت فرایند تولید ،  داخل از مخازن افتاد و غرق شد.

 

کارخانه آبجو سازی

صاحب کارخانه آبجوسازی هنری مو.

 

پس از این حادثه غم انگیز ، کارخانه آبجوسازی توسط تاجر و نماینده پارلمان ، هنری مو خریداری شد. او یک کارخانه ساز موفق بود ، صاحب چندین بار و میخانه سودآور در لندن بود. هنری مو تکنولوژی تولید را در آبجوسازی نعل اسب تغییر داد. برای اینکه طعم خاصی به نوشیدنی بدهد ، آبجو سبک با مخلوط کن مخلوط میشد. هنری برای این اهداف یک مخزن بسیار بزرگ ویژه خریداری کرد که گنایش بیش از سه هزار لیتر را داشت.

 

سیل ابجو در کجا رخ داد

"نعل اسب" به لطف تمام تلاش ها و نوآوری های کارآفرین در حال افزایش تولید بود. شرکت هنری مو در حال رشد بود. اما وقایع غم انگیزی در انتظار کارخانه و  مردم شهر بود. یک بار ، یک حلقه محافظ روی یکی از مخازن گذاشته شد که وزن آن کمتر از 700 کیلوگرم بود. در هر بشکه غول پیکر 560 هزار لیتر آبجو پورتر بود. آنها اهمیت چندانی به این حادثه نمی دادند ، زیرا قبلاً حوادث مشابه نیز رخ داده بود. اما پس از آن اتفاقی غیرقابل پیش بینی رخ داد: صدای انفجار مهیب و تن های آبجو که همراه  با تخریب دیوار کارخانه ، به خیابان های شهر می پاشید.

 

آبجو سازی در اطراف کارخانه آبجو سازی عمدتا مهاجران فقیر ایرلندی زندگی می کردند.

 

در داخل ساختمان ، کارگران در دریایی از آبجو شنا می کردند و سعی میکردند کسانی را که قادر به شنا نیستند ، نجات دهند. یک سونامی آبجو در خیابانها جاری شد و همه چیز را در مسیر خود شست و برد. بیشتر کسانی که در همان نزدیکی زندگی می کردند مهاجران فقیر ایرلندی بودند. مردم برای نجات خود از مبلمان و وسایل شناور استفاده می كردند و به آنها می چسبیدند. اولین قربانی سیل آبجو یک دختر چهارده ساله بود. مادر و خواهرش به طور معجزه آسایی زنده مانده بودند. آبجو به طبقه دوم خانه های لندن رسید. در یکی از آنها دختر بسیار جوانی درگذشت. لندنی ها داستانی راجع به چگونگی اجتماع خانواده برای مراسم پسر مرحوم این خانواده  می گفتند. هرکسی که در آن زمان در خانه در این مراسم عزاداری بود ، درگذشت.

 

 سیل کارخانه آبجو سازی

سیل ابجو در لندن : Beer flood چندین تن آبجو در خیابان های شهر سرازیرشد و همه چیز را در مسیر خود شست.

 

مطبوعات در آن زمان عواقب این فاجعه را همانند زلزله توصیف می کردند . مجروحان زیر آوار ساختمانها فریاد میکشیدند. خیلی ناراحت کننده بود در مقابل این همه کابوس ، مردم وحشی تر به نظر می رسیدند ،  توجهی به غم و اندوه قربانیان  نمی کردند و آبجو ریخته شده را می نوشیدند. در این میان نجاتگران نه تنها مجبور به جدا کردن ویرانه ها بودند بلکه فریاد کشیدن افراد مست را نیز باید آرام می کردند ، زیرا به دلیل سر و صدای  آنها نمی توانستند ناله های مردم را زیر آوار بشنوند.

 

در ابتدا ، تعداد قربانیان به سادگی زیاد خوانده شد - حدود سی تن. در حقیقت ، هشت قربانی رسمی وجود داشته است. مجروحان به یک بیمارستان محلی انتقال یاتند. اگر این حادثه در اوایل صبح اتفاق نمی افتاد ، می توانست فاجعه بارتر باشد. پلیس این پرونده را به عنوان یک حادثه اعلام کرد و پرونده ی را مختومه اعلام کرد و  آن را بست. هیچ یک از کارگران نعل اسب و صاحبان آن به دلیل سهل انگاری کیفری مجازات نشدند.

 

محلی ها برای کمک به افراد آسیب دیده از سیل ، کمک های مالی جمع آوری کردند. ضرر و زیان ناشی از این سونامی آبجو  فاجعه بار بود.متمولین لندن پول زیادی اهدا کردند. البته خود کارخانه نعل اسب از نظر اقتصادی بیشترین تأثیر را داشت. هنری مو برای پرداخت نکردن مالیات  آبجو ، که در خیابان های لندن ریخته بود ، به مجلس درخواست داد. یک سال بعد ، این قانون به تصویب رسید و این به او اجازه می داد نه تنها از کار و کسب عقب  نماند ، بلكه بتواند جایگاه پیشرو در بازار را نیز حفظ كند. تا آغاز قرن بیستم ، کارخانه آبجو یک کارخانه بسیار سودآور باقی ماند.

 

شهر رشد کرد و با گذشت زمان ، بنایی که در آن کارخانه آبجوسازی قرار داشت ، شروع به تغییر کرد. مقامات این شهر کارخانه نعل اسب را بستند و در سال 1929 تئاتر Dominion در جای آن ساخته شد که تا به امروز باقی مانده است.

 

لندن 200 سال پیش

چهره شهر تغییر کرد و با گذشت زمان کارخانه آبجو تعطیل شد

 

زندگی انسانها را نمی توان بازگرداند و قربانیان نیز بدون جبران خسارت باقی ماندند. از فاجعه می توانستند جلوگیری کرد. بوی مخوف یک تراژدی قریب الوقوع با کلاه شناور جان استفانسون که در یکی از مخازن  با آبجو غرق شده بود زنگ خطری برای همه بود اما چشم بینا و گوش شنوایی برای شنیدن زنگ این تراژدی وود نداشت!

 

نظرات

۱۴۰۰/۳/۱۴سیل آبجو طغیان آبجو در 17 اکتبر 1814 در بریتانیا در کارخانه آبجوسازی مو و کمپانی در جاده تاتنهام کورت ، یک مخزن آبجو 610،000 لیتری منفجر شد و باعث تخریب زنجیره ای بقیه مخازن ساختمان شد. در نتیجه ، نزدیک به 1.5 میلیون لیتر آبجو به خیابانها ریخت. این کارخانه آبجو سازی در میان خانه های فقیرنشین در محله های فقیرنشین سنت جیلز واقع شده بود ، جایی که کل خانواده ها در زیرزمین ها زندگی می کردند و به سرعت پر از آبجو می شدند. در نتیجه ، نه نفر جان خود را از دست دادند: هشت نفر خفه شدند ، یک نفر در اثر مسمومیت با الکل فوت کرد. نزدیکان برخی از قربانیان اجساد خود را در خانه های خود به نمایش گذاشته و از افراد کنجکاو هزینه نمایش دریافت کردند. در طی یكی از این نمایش ها ، چنان جمعیت زیادی جمع شد كه زمین زیر پای تماشاچیان خالی شد و تماشاگران به داخل انبار افتادند که هنوز پر از آبجو بود. این حادثه در دادگاه مورد توجه قرار گرفت ، اما قاضی و هیأت منصفه هم نتیجه فورس ماژور را تشخیص دادند ، كه هیچ كسی نباید مسئول آن باشد. این شرکت به دلیل از دست دادن آبجو در شرایط سخت مالی قرار گرفت . با این حال ، کارآفرینان ، از طریق پارلمان ، بازپرداخت مالیات را بدست آوردند ، که به آنها امکان می داد شرکت را حفظ کنند. در سال 1922 ، کارخانه آبجوسازی تخریب شد. اکنون در این مکان تئاتر دومینیون ساخته شده است.

۱۴۰۰/۳/۱۵بزرگترین بشکه های آبجو در آن زمان متعلق به آبجوسازی گریفین بود - برای 3 میلیون لیتر نوشیدنی طراحی شده بود. برای درک اندازه ، می توانید تصور کنید که این ظرف 200 نفر را در خود جای دهد!

۱۴۰۰/۳/۱۵بشکه های تخمیر (به طور متوسط) 6.5 متر از ارتفاع و 18 متر از قطر عملاً نزدیک به یکدیگر بودند. همه چیز عالی پیش می رفت تا اینکه منفجر شد ... یکی از بشکه های غول پیکر در مورد فاجعه پیش رو در 17 اکتبر 1814 ، ساعت 16:30 ، با هشدار شکستن کوچکترین حلقه دور بشکه شروع شد. هر از گاهی ، چنین مشکلات جزئی در تولید اتفاق می افتد ، اما عواقب جدی حادثه را به همراه ندارد ، بنابراین برای حلقه افتاده اهمیت قائل نشدند. و ..... دقیقاً یک ساعت بعد ، با غرش وهم آور ، بشکه به قطعات خرد شد ، و سوراخهایی در چندین حلقه بشکه های مجاور ایجاد کرد. فشار سونامی مانند موج سیاه قدرتمندی را تشکیل داد ، دیوار 8 متری آبجوسازی را شکست و به خیابان هجوم آورد! تقریباً 2 میلیون لیتر آبجو چندین خانه فرسوده در منطقه فقیرنشین مهاجر ایرلندی ، سنت گیلس را با خاک یکسان کرد ، طبقه های اول و زیرزمین ساختمانهایی را که نتوانستند تخریب کنند ، پر کرد. اما بدترین چیز این است که سیل آبجو جان 9 انسان را گرفت (از جمله سه کودک زیر 5 سال). در بیشتر موارد ، علت مرگ غرق شدن بود ؛ این موج به معنای واقعی کلمه چندین نفر را به دیوار ساختمان ها کوبید و آنها را با شدت ضربه از بین برد ، بعضی از آنها توسط قطعات سنگی خرد شدند. نیروهای امدادی موفق شدند ده قربانی را از زیر خرابه ها بیرون آورند که با شدت جراحات وارده به بیمارستان اعزام شدند. باید پذیرفت که اگر ساعتی بعد که ساکنان خیابانهای اطراف از محل کار خود به خانه برمی گشتند ، سیل آبجو اتفاق می افتاد ، قربانیان بیشتری می دادند.

۱۴۰۰/۳/۱۵در سال 1805 ، ساکنان محلی به از بین بردن سیل ناشی از نشت آبجو از بشکه های کارخانه آبجو سازی Biggs در شرق انگلیس کمک کردند. آنها در بندر تا زانو در آبجو فرو رفتند و آبجو را با سطل جمع کردند. بنابراین ، بیش از 20 هزار لیتر طلای سیاه مایع صرفه جویی شد!

۱۴۰۰/۳/۱۵در اواخر آوریل 1831 ، سیل آبجو در کارخانه آبجوسازی مترم در سالفورد ، منچستر بزرگ ، انگلیس رخ داد. 60 هزار لیتر آبجو از انفجار بشکه های تخمیر سرازیر شد ، دیوارها را شکست و به حوضچه ریخت. تنها قربانی تنومند ، خوک چاقی بود که با آبجو سیراب شد ، اما فقط با خماری شدید از آن جا فرار کرد

۱۴۰۰/۳/۱۵در سال 1913 ، در شهر کورک (ایرلند) ، یک بشکه با 85 هزار لیتر در کارخانه آبجوسازی مورفی لیدیز چال ترک خورد. برای جلوگیری ازسیل آبجو ، از کارخانه آبجوسازی ، کارکنان کارخانه آبجوسازی مورفی لیدیز چاه آب و کف را از یک شیلنگ آتش نشانی روی آن ریختند. در نتیجه این حادثه هیچ کس آسیب ندید.

۱۴۰۰/۳/۱۵بزرگترین فاجعه در 15 ژانویه 1919 در شرکت تقطیر در بوستون اتفاق افتاد ، جایی که یک مخزن فولادی حاوی ملاس (ملاس برای ساخت مشروب رم ) فرو ریخت. بیش از 8 میلیون لیتر ! مایع شربت دار از مخزن 15 متری به قطر 27 متر ریخته شد. موج دو متری چسبنده با سرعت 56 کیلومتر بر ساعت در خیابان ها هجوم آورده و تراموا و کامیون ها را واژگون کرد و ساختمان ها و روگذرهای راه آهن را تخریب کرده است. به دلیل ملاس چسبنده ، 21 کشته و 150 زخمی. این فاجعه با فاجعه بوستون یا طغیان بزرگ قند در تاریخ ثبت شد.

۱۴۰۰/۳/۱۵سیل اغلب در صنایع بزرگ اتفاق می افتد. به عنوان مثال ، کارخانه آبجوسازی Whitbread لندن ، که از سال 1750 در خیابان Chiswell وجود دارد ، حداقل دو انفجار را تجربه کرده است ، که در عین حال ، عواقب جدی نداشته است ، حتی با برخی منافع: در آخرین "انفجار" صدها موش در مشروبات الکلی در زیر انبارها مردند.

۱۴۰۰/۳/۱۵روزنامه هایی که وقایع غم انگیز را توصیف می کنند تخریب ناشی از سیل آبجو را با یک زلزله یا آتش سوزی شدید مقایسه می کنند. حداقل خسارت 400 هزار پوند استرلینگ برآورد شده است (امروز بیش از 12 میلیون ).کلیسا مجموعه ای از بودجه را برای مرمت خانه ها و خیابان ها اعلام کرد. شراب سازان لندنی در این مأموریت خیریه مشارکت فعال داشتند ، اما از بین بردن پیامدهای سونامی سیاه حتی در دو سال امکان پذیر نبود.

در ادامه بخوانید...

عجایب موزه ماتر

در

 

هدف اصلی از تأسیس  موزه ماتر فیلادلفیا  ، کمک به آموزش و تحقیقات پزشکی در قلب فیلادلفیا بوده است . در این موزه نمونه هایی به نمایش گذاشته شده اند که شاید باورش برایتان سخت و عجیب باشد، از برش‌هایی از مغز نابغه‌ی معروف جهان آلبرت انیشتین تا بخشی از حنجره‌ی آبراهام لینکلن و صدها نمونه‌ی نادر از اختلالات عجیب غریب ژنیتکی و ناهنجاری‌های جسمانی دیگر. در واقع  موزه ماتر  ، نمونه‌ای عجیب، تماشایی و البته ترسناک در تاریخچه‌ی عمل پزشکی می باشد.

نمونه هایی که در موزه ماتر وجود دارد.

بطور کلی  موزه ماتر در فیلادلفیا  بیشتر از هر کس ، برای محققان دنیای زیست پزشکی جذابیت داشته و دارد و دنیای مملو از سرگرمی را برای آن دسته از افراد فراهم کرده تا حس کنجکاوی با رگه‌هایی از شیطنت بیمارگونه شان را راضی کنند . در واقع در  موزه ی ماتر فیلادلفیا   شماری از ترسناک‌ترین های دنیای زیست پزشکی را مشاهده خواهید نمود که نمایشی واقعی از کابوس‌های دلهره‌آور می باشند، به همین دلیل بهتر است حتی المقدور  برای بازدید از این موزه را با شکم خالی انجام دهید!

 

حال در  موزه موتر  همراه شما به تماشای گوشه‌ای از عجیب‌ترین دارایی‌های این موزه می‌رویم. نمونه‌هایی که هر کدام درنوع خود جذاب، غیر عادی و البته تا حدودی ترسناکمی باشند.

 

مجموعه‌ عجیب شوالیه جکسن(Chevalier Jackson)

موزه ماتر فيلادلفيا

 

اشیای خارج شده از بدن انسان در موزه ماتر

                                           اشیای خارج شده از بدن انسان در موزه ماتر

 

"شوالیه جکسون" در واقع یک “Otolaryngologist”بود، این واژه را در مورد طبیبیبکار می برند که به مطالعه‌ی ناهنجاری‌های بوجود آمده در ناحیه گوش، بینی، حلق، سر و گردن انسان می‌پردازد. این متخصص در دهه‌ی ۱۹۰۰، در کالج پزشکی فیلادلفیا کار می کرد. او بیش از هر چیزی به دلیل توسعه‌ی روش‌های مخصوص برای خارج نمودن اشیای خارجی از بدن بیماران خود مشهور شده بود، به عنوان مثال اشیایی که به اَشکال مختلف باعث مسدودی مسیر تنفسی بیماران شده بود.

آقای جکسون در طول ۷۵ سال دوران کاری خود اشیای زیادی را از گلو، نای و ریه‌ی بیماران خود خارج نمود که بخش قابل توجهی از آنها در این موزه به نمایش درآمده است. حدود ۲۳۷۴ شی همچون دکمه، سنجاق، انواع آجیل، سکه، تکه‌های استخوان، پیچ، دندان مصنوعی و اسباب بازی‌های کوچک در کنار بسیاری از اشیای دیگر بخشی از مجموعه‌ قابل توجه را بوجود آورده است.

 

کتاب‌هایی که با پوست بدن انسان جلد شده است

 

در  موزه موتر تاریخ پزشکی، فیلادلفیا  نسخ متعددی از کتاب‌هایی دیده می شود که در باره پیدایش و تکامل انسان می باشند، درست در مجاورت این موزه، کتابخانه‌ی تاریخی و پزشکی بنا شده که دارای یکی از بزرگ‌ترین مجموعه کتاب‌های مرتبط با تکامل انسان می باشد، شاید بزرگ‌ترین مجموعه‌‌ جهان. در عین حال فرصت بازدید از کتاب‌های متفاوتی نیز نصیب بازدید کنندگان موزه ماتر شود، کتاب‌هایی که با پوست انسان مجلد گردیده اند! سه کتاب در این مجموعه موجود است که با پوست زنی به نام ماری لینچ (Mary Lynch) روکش شده اند. زنی که به دلیل بیماری موسوم به "باتریشین" (Trichinosis) جان خود را از دست داد. این بیماری به دلیل انتقال انگل خوک به انسان به وجود می‌آید. در طول عملیات کالبدشکافی این زن، تکّه‌ی بزرگی از پوست ران او جدا و برای سال‌ها نگهداری  و بعدها سه کتاب با موضوع تولد کودک، با این پوست روکش گردید.

 

کودک بدون جمجمه

 

بخش قابل توجهی از مجموعه‌ نمونه‌های موجود در موزه ماتر به نام " نمونه‌های خیس" (Wet Specimens) می باشند. قسمت‌هایی از کالبد انسان که در شیشه‌هایی مملو از فرمالدهید حفظ و نگهداری شده اند. به دلیل طبیعت شکننده و بافت در معرض آسیب، در حدود ۱۳۰۰ محفظه‌ی شیشه‌ای مراقبت و نگهداری آنها را برعهده دارند. یکی از عجیب‌ترین و در عین حال ترسناک‌ترین نمونه‌های موجود، کودکی بدون جمجمه است. این کودک با توجه به وضعیت جسمانی خاص و نادرش، بعد از تولد امکان زندگی خارج از شکم مادر خود را نداشت و از دست رفت. اکنون او در تابوت شیشه‌ای و خیس خود در آرامش به بازدیدکنندگان وحشت زده خیره نگاه می کند.

 

مجموعه جمجمه‌های هرتل (Hyrtl)

این مجموعه‌ تماشایی و جالب توجه دارای ۱۳۹ جمجمه‌ی انسانمی باشد کهمتعلق به کالبد شناس وینی "ژوزف هِرتل" (Joseph Hyrtl) می باشد. متخصصی که تمام عمر خود را صرف مطالعه‌ی جمعیت قفقازی‌های اروپا بود. او  به دنبال ثابت کردن  تنوع در آناتومی جمجمه در یک نژاد بود. جزئیات هر جمجمه روی دیوار مثل سن فرد، نژاد و علت مرگ  بصورت کامل توسط خود هِرتل آماده و جمع آوری شده است. (سیارک)

 

کبد دوقلوهای سیامی

 

"چَنگ و اینگ بانکر" (Chang & Eng Bunker)، دوقلوهای به هم چسبیده‌ی تایلندی آمریکایی که در سال ۱۸۱۱ بدنیا آمده بودند و در ۱۸۷۴ فوت شدند. آنها از ناحیه‌ی استخوان جناغ سینه به هم متصل بودند و دارای یک کبد مشترک بودند. از طرف دیگر، جدا از این به هم چسبیدگی، دو قلو های سیامی هر کدام از نظر ساختار بدنی، یک مرد بالغ و مستقل بودند. دوقلوها هر کدام زندگی جداگانه داشتند و اتفاقا با دو خواهر ازدواج کردند. چنگ صاحب ۱۱ فرزند شد در حالی که اینگ تنها ده فرزند داشت. پس از مرگ آنها ، این کبد مشترک در موزه‌ ماتر نگهداری شد.

 

جنین دو سر در موزه ماتر

 

همچون مورد دوقلوهای بانکر، موزه‌ ماتر دارای مجموعه بزرگ و قابل توجهی از جنین‌های به هم چسبیده می باشد که یکی از آنها جنینی با دو سر می باشد. این جنین که در میان ظرف فرمالدهید قرار دارد از بدنی واحد اما دارای دو سر است. این دو سر به نام‌های جیم و جو (Jim & Joe) نامگذاری شده اند. این نمونه در تالار "گِرچِن وُردِن" (Gretchen Worden) در معرض دید عموم قرار دارد. نام گذاری اتاق بر مبنای یاد کتابدار محبوب موزه که در سال ۲۰۰۴ فوت شده،  است.

 

بانوی صابونی در موزه ماتر

 

این جسد که در پی نبش قبری در سال ۱۸۷۵ به دست آمده، به نام بانوی صابونی می باشد آن هم به علت بقایای عجیب باقی مانده از جسد که حالتی شبیه به موم و صابون دارد. ظاهرا اجسادی که دارای چربی زیاد بدنی هستند، پس از مرگ به ندرت دچار چنین وضعیتی می‌شوند. وضعیتی که طی آن بدن به واسطه در هم شکستن چربی که به نام "چربی لاشه" (Adipocere) شناخته می‌شود، حالتی مومی به خود می‌گیرد. دانشمندان فعال موزه‌ ماتر معتقدند بانوی صابونی حول و حوش ۱۸۰۰ فوت کرده است. بدن او از نبش قبری در گورستان محلی به دست آمد که در دست مرمت و بازسازی بود. در آن زمان "جوزف لیدی" (Joseph Leidy)، متخصص کالبدشناسی دانشگاه فیلادفیا، شانس مطالعه روی این پدیده‌ی عجیب و غیر معمول را به دست آورد.

 

اسکلت هری ایستلک در موزه ماتر

هری ایستلک

 

هری ایستلک  در سال ۱۹۳۳ متولد بدنیا آمد. او از وضعیتی بیماری نادر  به نام  “Fibrodysplasia Ossificans Progressiva” یا به اختصار “FOP” رنج می‌برد .به علت این بیماری تغییری در مکانیسم و عملکرد استخوان‌های بدن بوجود می آمد، به طوری که عضلات و دیگر بافت‌های بدن به تدریج به بافت استخوانی تبدیل می‌شدند. کل بدن او استخوانی شده بود، به طوری که نمی توانست حتی لب‌های خود را برای صحبت کردن باز کند. ایستلک سرانجام درسال ۱۹۷۳ اندکی بعد از تولد چهل سالگیش از دنیا رفت. اسکلت غیر عادی او در کنار دیگر عجایب علم پزشکی، در موزه‌ ماتر حفظ و نگهداری شده است.

دیوار چشم در موزه ماتر

 

 در موزه‌ ماتر، ممکن است احساس کنید که گویی کسیانی به شما نگاه می‌کنند. خب البته این مسئله چندان هم عجیب نیست. در طبقه‌ی پایین موزه، دیواری وجود داردکه نزدیک به ۴۰ چشم روی آن در کنار قرار گرفته اند، به همین دلیل آن را دیوار چشم می‌گویند. اگرچه آنها تنها نمونه‌هایی مومی هستند، اما به اندازه کافی وحشتناک و ناخوشایند می باشند. این نمونه‌ها به نوعی معرف مشکلات و بیماری‌های چشمی همچون سرطان چشم، ورم ملتحمه، کیست و قانقاریا هستند.

 

چیزهای عجیب و غریب دنیا

 

 

برش‌هایی از مغز نابغه‌ی معروف جهان آلبرت انیشتین

 

  فکر می‌کنید اگر روزی شانس بازدید از این موزه را داشته باشید، کدام را بیشتر حس می‌کنید، ترس؟ یا بیزاری؟این پست را چگونه می‌بینید؟برای شما مفید بود؟لطفا با نوشتن کامنت درقسمت نظرات ما را مطلع کنید. 

 

500x500_1583785704570992.jpg

موجود ناشناخته مربوط به سال 1842 که در کلکسیون دیوید لیال در اسکاتلند نگهداری می شود.

کاربر گرامی در صورتی که راجع به  کلکسیون دیوید لیال  اطلاعاتی دارید لطفا در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

تصاویر دلگرم کننده از نقاط مختلف جهان

در

لندن، انگلستان

تصویری که مشاهده می کنید، در تاریخ پانزدهم جولای 1997 در لندن گرفته شده است. این دو افسر وظیفه پلیس، در حال عبور دادن اردکی به همراه جوجه هایش از خیابان، به منظور جلوگیری از رخ دادن اتفاقی ناخوشایند هستند.

بارسلونا، اسپانیا

در تاریخ هفدهم آگوست 2017 بود که اتفاقی ناخوشایند تمامی مردم اسپانیا و البته کسانی که با آن ها همدردی می کردند را غرق ناراحتی کردند؛ در آن روز، راننده یک خودروی ون در اسپانیا با سرعت وارد پیاده رو شده و به جمعیت زیادی از عابرین پیاده که در حال عبور بودند، هجوم برد. حادثه ای که در نهایت سیزده کشته و بیش از صد زخمی به جای گذاشت. دو روز بعد و در تاریخ نوزدهم آگوست بود که مردم بارسلونا طی قرار قبلی در کنار یکدیگر در خیابان لاس رامبلاس این شهر قرار گرفته و همدیگر را در آغوش کشیدند تا با کسانی که عزیزی را در این حادثه از دست داده بودند همدردی کرده و برای ادامه زندگی به یکدیگر دلگرمی دهند.

سنتیلج، اسلوونی

تصویری که مشاهده می کنید در تاریخ بیست و پنجم اکتبر 2015 گرفته شده است و طی آن شخصی که پیک حمل غذای مشتری ها است، اقدام به دادن یک پیتزا به آن دسته از مهاجرانی می کند که از کشور خود آواره شده و روزگار سختی را در اردوگاه ها می گذارندند.

بوستون، ماساچوست، ایالات متحده آمریکا

در سال 2014 و در تاریخ بیست و یکم آپریل بود که مسابقه دوی ماراتونی در بوستون آمریکا برگزار شد (صد و هجدهمین دور مسابقات). چیزی به پایان این مسابقه نمانده بود که یکی از دوندگان به خاطر حادثه ای که برایش رخ داد، دچار گرفتگی شدید عضلات شده و از ادامه مسابقه و حتی حرکت کردن باز مانده بود. این مسئله باعث شد تا چهار دونده دیگر این مسابقه به طور کلی مسابقه را رها کرده و اقدام به رساندن رقیب خود به متخصصان آسیب شناس حاضر در صحنه کنند.

پاریس، فرانسه

چند سال اخیر، مردم پاریس و به طور کلی فرانسوی ها، بیش از هر کشور دیگر خارج از منطقه خاور میانه، از حملات تروریستی آسیب دیده و تعداد زیادی از فرانسوی ها عزیزی را در این حادثه ها از دست دادند. همین مسئله باعث شد تا پیانیست و آهنگساز مشهور آلمانی، دیوید مارتلو، پیانوی خود را در تاریخ شانزدهم نوامبر 2015 به یکی از خیابان های پاریس برده و برای ادای دین و احترام به کسانی که جان خود را در این حادثه ها از دست داده بودند، چند قطعه موسیقی اجرا کند؛ اجرایی که با استقبال گرم و صمیمانه مردم پاریس رو به رو شد و پیش از اجرا نیز، همگی یک دقیقه به احترام کشته شدگان این حادثه ها سکوت کردند.

بانکوک، تایلند

بیستم می 2014 بود که مردم تایلند و به خصوص کسانی که در شهر بانکوک زندگی کرده و ساکن این شهر بودند، به خیابان ها آمده و تظاهرات گسترده ای برای اعتراض به وضع موجود در کشور شان در آن زمان تدارک دیدند. دو سربازی که در تصویر مشاهده می کنید، از جمله نیروی های امنیتی ای هستند که برای جلوگیری از گسترش این اعتراضات توسط مافوق ها شان در حال پست دادن در خیابانی در بانکوک قرار گرفته بودند. یک راهب بودایی، بدون در نظر گرفتن چند و چون ماجرا، به سربازان که برای مدتی طولانی آن جا ایستاده بودند، نوشیدنی انرژی زا تعارف می کند و با تشکر گرم سربازان مواجه می شود.

بلومزبرگ، پنسیلوانیا، ایالات متحده آمریکا

سگی که در تصویر مشاهده می کنید، یک لابرادور چهارده ساله است و در بیست و هشتم فوریه 2008، به واسطه مشکلی مربوط به سلامت اش، در فرایند تنفس اش اختلال ایجاد شد. آتش نشان نزدیک به محل نیز برای کمک به سگ یک ماسک اکسیژن به همراه خود برده و در جلوی دهان و بینی سگ قرار می دهد تا فرصت بیشتری برای رساندن سگ به دامپزشکی به دست آورند.

چنای، هند

سوم دسامبر 2015 بود که سیلی در شهر چنای هندوستان به راه افتاد. همانگونه که در این تصویر مشاهده می کنید، یکی از شهروندان هندی جان خود را به خطر انداخته است تا سگی را که گرفتار جریان آب شده نجات دهد.

لسبوس، یونان

بیست و دوم سپتامبر 2015 بود که این کودک سوری، به همراه خانواده اش، به عنوان مهاجرانی که از کشور خود به واسطه جنگ و شرایط سخت زندگی گریخته بودند، وارد جزیره لسبوس در یونان شدند. برخی از مردمی که نزدیک به محل پیاده شدن مهاجران بودند داوطلب شده و هر کس بسته به بضاعت اش چیزی برای این کودک و سایر مهاجران می برد (از آب و غذا گرفته تا اسباب بازی و سایر وسایل این چنینی).

سائو پائولو، برزیل

افراد عضو انجمن برادری ای به نام «او کامینیو» در بیست و یکم جولای 2015، طی اقدامی خیرانه در حال تر و تمیز کردن این پیر مرد بی خانمان بودند.

نیویورک، ایالات متحده آمریکا

تصویری که مشاهده می کنید در تاریخ هجدم مارچ 2015 در شهر نیویورک آمریکا  و در مقابل یک مغازه خشک شویی گرفته شده است. متن نوشته شده بر روی پلاکارد از این قرار است: «اگر بیکار هستید و به لباسی تمیز و مرتب برای یک مصاحبه کاری احتیاج دارد، ما لباس شما را مجانی تمیز خواهیم کرد.».

گوگ لیجا، مقدونیه

در دوم سپتامبر 2015 بود که گروهی از مهاجران نقاط مختلف خود را به مرز مشترک میان یونان و مقدونیه رسانده و سعی بر آن داشتند تا وارد یونان شوند. همین مسئله باعث شد تا تنش ها و درگیری هایی میان مردم و مأموران امنیتی مرزی شکل گیرد. در تصویری که مشاهده می کنید، یکی از مأموران مرزی در حال منتقل کردن کودکی به نقطه ای ایمن است تا از هر گونه آسیبی در امان باشد.

زیان نینگ، چین

سیزدهم آگوست 2017 مصادف با روزی بود که سیلی در شهر زیان نینگ چین به راه افتاد و خرابی های بسیاری به بار آورد. در این تصویر، سربازان چینی در حال کمک به تخلیه مردم ناحیه ای از شهر هستند که به واسطه راه افتادن سیل در مکانی گرفتار شده بودند.

تورنتو، کانادا

یازدهم دسامبر 2015 بود که گروهی از مهاجران آواره شده از بیروت، لبنان، پس از مدت ها انتظار در اردوگاه های نگه داری مهاجران، بالاخره توانستند به وسیله هواپیما راهی تورنتو کانادا شوند. همانگونه که در این تصویر مشاهده می کنید، نخست وزیر وقت کانادا، جاستین ترودو در حال پوشاندن یک کاپشن زمستانی به تن یکی از این مهاجران است.

پورتسموث، انگلستان

این تصویر در سی ام مارچ 2013 گرفته شده است و در آن کودکی را مشاهده می کنید که در حال اهدای موهای خود به مؤسسه ای خیریه برای کمک به بیماران سرطانی است.

فورت لودردیل، فلوریدا، ایالات متحده آمریکا

در این تصویر، شخصی به نام آرنولد آبوت را مشاهده می کنید که نزدیک به نود سال از عمر اش می گذرد و در تاریخ دوازدهم نوامبر 2014، غذایی برای افراد بی خانمان و بی بضاعت شهر تدارک دیده است. آرنولد آبوت، در تمامی طول خود برای گذران زندگی به پیشه آشپزی مشغول بوده است و این اقدامات خیرانه اش سبب شد تا نام اش بیش از پیش بر سر زبان ها بیفتد. جالب است بدانید که آبوت، پیش از این نیز دو بار دیگر اقدام به تدارک دیدن مراسمی این چنینی و خیرانه کرده بوده است و نیرو های امنیتی به او گوشزد کرده بودند که این کار اش خلاف قوانین است؛ مسئله ای که ظاهرا نتوانست این پیرمرد خیر را از کمک به افراد بی بضاعت باز دارد (در همین تصویر نیز مشاهده می کنید که یک افسر وظیفه پلیس در حال تذکر دادن به او است).

هامبورگ، آلمان

نوزدهم سپتامبر 2015، مراسمی در هامبورگ آلمان برگزار شد و هدف از برگزاری این مراسم، خوش آمد گویی به آن دسته از مهاجران سوری بود که به واسطه جنگ و شرایط وخیم کشور شان مدت ها آواره شده بوده و در نهایت توانسته بودند خود را به هامبورگ آلمان برسانند. در این تصویر، یک دختر نوجوان آلمانی را مشاهده می کنید که در این مراسم در حال تعارف کردن آب نبات به کودکان مهاجر سوری است.

نیویورک، ایالات متحده آمریکا

سی ام اکتبر 2012 مصادف با روزی است که در آن طوفانی که با نام «سندی» شناخته می شود، شهر نیویورک و برخی دیگر از نقاط آمریکا را با مشکلاتی رو به رو کرد؛ از جمله این مشکلات می توان به قطع برق بسیاری از خانه های مناطق آسیب دیده اشاره کرد. همین مسئله باعث شد تا یک فروشگاه عطر فروشی واقع در نیویورک، پریز های برقی تدارک ببیند تا افراد به وسیله آن قادر باشند دستگاه تلفن همراه و سایر وسایل برقی خود را شارژ کنند.

لیما، پرو

در هفدهم مارچ 2017 بود که دو رودخانه ریماک و هوئای کلورو طغیان کرده و سیلی در شهر لیمای پرو به راه افتاد. در این تصویر یکی از نیروهای پلیس ملی پرو را مشاهده می کنید که در حال نجات جان آن دسته از افرادی است که به واسطه سیل در خانه خود حبس شده بودند.

لکسینگتون، کنتاکی، ایالات متحده آمریکا

هفدهم فوریه 2015، آپارتمانی در لکسینگتون آمریکا دچار آتش سوزی شد و در این تصویر آتش نشانی را مشاهده می کنید که پس از آن حادثه آتش سوزی، ماسک اکسیژن خود را در جلوی دهان گربه ای قرار داده است که به واسطه آتش سوزی دچار مشکل  شده بود.

بوگوتا، کلمبیا

روز ملی گرامی داشت و همدردی با بازماندگان درگیری های مسلحانه در کلمبیا و در تاریخ نهم آپریل 2014 بود که این عکس گرفته شد. همانگونه که در تصویر مشاهده می کنید، یک پلیس ضد شورش کلمبیایی، یکی از فعالان حقوق بشر در کلمبیا را، پس از آن شاخه گل رزی از او دریافت کرد، در آغوش گرفت.

میربوی شمالی، استرالیا

نهم فوریه 2009 مصادف با زمانی بود که آتشی در حیات وحش طبیعی و جنگل مناطقی در میربوی شمالی استرالیا به راه افتاد. در این تصویر یکی از آتش نشانان محلی را مشاهده می کنید که در حال قسمت کردن آب نوشیدنی باقی مانده اش با یک کوآلای زخمی است.

الپ، سوریه

ششم ژانویه 2013 تاریخی است که برای این عکس به ثبت رسیده است. در آن یکی از سربازان ارتش آزاد سوریه را مشاهده می کنید که برای چند لحظه ای از درگیری و پست دادن فارغ شده و در حال غذا دادن به گربه ای در خیابان است.

لندن، انگلستان

در تاریخ چهارم آگوست 2011 بود که نیروهای پلیس انگلستان، طی اقدام برای بازداشت فردی به نام مارک دوگان، او را به ضرب گلوله از پا در آوردند. مارک دوگان بیست و نه ساله بود و چهار فرزند نیز داشت. پس از این حادثه بود که شورش هایی در اعتراض به این رفتار نیرو های پلیس در شهر هایی چون تاتنهام و مناطق اطراف آن به راه افتاد؛ شورش هایی که غالبا به درگیری میان نیروهای ضد شورش و مردم می انجامید. تصویری که مشاهده می کنید در تاریخ هشتم آگوست گرفته شده است و در آن یکی از شهروندان انگلیسی در حال تعارف کردن نوشیدنی به مأموران امنیتی ضد شورش است.

سن سالوادور، ال سالوادور

بیست و ششم نوامبر 2010، درگیری ها و اعتراضاتی در این شهر به راه افتاد و تنش میان مأموران امنیتی و مردمی که به نشانه اعتراض به خیابان ها آمده بودند، بالا گرفته بود. در این تصویر، دو مأموری را مشاهده می کنید که زنی را که به واسطه نزدیک بودن به محل درگیری ها دچار آسیب دیدگی شده بود را به نقطه ای امن منتقل می کنند.

لا کارلا، کلمبیا

ماه آگوست 2013 مصادف با زمانی است که مزرعه داران کلمبیایی در شهر لا کارلا به نشانه اعتراض به خیابان ها آمدند. این مزرعه داران خواستار رسیدگی بیشتر دولت به خریداری وسایل مورد نیاز برای کشاورزی و نیز خواستار دسترسی به مساحت بیشتری از زمین ها بودند. تصویری که مشاهده می کنید در تاریخ بیست و هشتم آگوست همان سال گرفته شده است و در آن یکی از مزرعه داران کلمبیایی را مشاهده می کنید که در حال تعارف کردن پنیر به یکی از مأمورین امنیتی ضد شورش است.

کوتا، هندوستان

دهم سپتامبر 2011 تاریخی است که در آن این عکس گرفته شده است. در تصویر گرفته شده مردی را مشاهده می کنید که جان چند بچه گربه را نجات داده (بچه گربه هایی که به واسطه سیل گرفتار جریان آب شده بودند) و در سبدی در حال حمل کردن آن ها به نقطه ای امن است.

شیکاگو، الینویز، ایالات متحده آمریکا

الا جنکینس نود و چهار ساله، ترانه سرای آهنگ های کودکانه و مجری برنامه های کودکان است و شخصی که در تصویر مشاهده می کنید هم او است. در تصویر، کودکی عصای الا جنکینس را برایش برده است تا بتواند از سر جای خود بلند شود. این عکس در تاریخ چهارم آگوست 2014 گرفته شده است؛ تنها دو روز پیش از تولد نود سالگی الا جنکینس.

سن دیگو، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

در این تصویر که به تاریخ سی ام می 2017 گرفته شده است، یک شیشه شوی را مشاهده می کنید که لباس مرد عنکبوتی را به تن کرده است و به هنگام انجام کار خود در حال دست تکان دادن برای کسانی است که در ساختمان محل کارش، بیمارستان مخصوص کودکان ، حضور دارند.

عراق

این تصویر در بیست و نهم می 2003 گرفته شده است و در آن پزشک یار نیروی دریایی آمریکا، ریچارد بارنت را مشاهده می کنید که در آن زمان طی مأموریتی به نواحی مرکزی عراق فرستاده شده بود و کودک عراقی ای را در بغل گرفته است.

نظرات

در ادامه بخوانید...

گربه هایی که مکان های عجیب غریب را دوست دارند 15 عکس

در
 خپل گربه

همه می دانند که گربه حیوانی مرموز است و معمولا به تنهایی پیاده روی می کند. گربه ها برای حفظ حریم خصوصی شان ناخوشایندترین مکان های عجیب غریب و دور از دسترس انسان ها را انتخاب می کنند.عکس ها را که نگاه کنیم، هر دو عجیب غریب و خنده دار  به نظر می رسند، هم گربه ها و هم مکان ها . در هر حال عکس های بسیار زیبایی هستند.
گربه ملوس
گربه ی مصمم
گربه ملوس
هیچ کی نمی تونه مثل من اینجا بشینه 
گربه ملوس
گربه مرتاض
گربه خوشکل
گربه کنجکاو
گربه ناز
گربه اخمو
گربه ملوس
گربه وحشی
گربه ایرانی
گربه ترسناک
گربه پرشین
گربه خجالتی
گربه سیاه
گربه یوگا کار
گربه ملوس
خپل خودمون
گربه ملوس
گربه پرسش گر
گربه ملوس
گربه فضول
گربه فضول
گربه بند باز
گربه بند باز
گربه وحشتناک
گربه وحشتناک
گربه مسخ شده
گربه تپل
گربه تپل
گربه تپل
تمام عکس ها متعلق به عکاسی ایتالیایی به نام سابرینا بویم می باشد.

نظرات

در ادامه بخوانید...

میوه عجیب غریب 40 میوه با عکس

در
عکس میوه عجیب غریب

در سوپر مارکت های بزرگ حتی در زمستان می توانید میوه های شیرین از کشورهای گرمسیری رو ببینید. فکر کردید که چه طعم و مزه ای زیر پوست این میوه ها است؟ شاید خیلی از این میوه ها را نتونیم اصلا مزه کنیم.این میوه های عجیب غریب با خواص فراوان رو بیشتر از کشورهای گرمسیری وارد می کنند یادمه یک زمانی موز ، کیوی، آناناس و آووکادو هم برامون عجیب غریب بود اما الان کمتر کسی پیدا میشه که مزه موز یا کیوی رو ندونه حالا آناناس و آووکادو  (  گلابی تمساح  )رو شاید!! میوه های گرمسیری بخاطر شکل و رنگ های عجیب غریبش برای تزیین هر میزی مناسب است.

 

 

میوه پاپایا

عکس میوه پاپایا

عکس میوه عجیب غریب

شکل این میوه های گرمسیری مانند خربزه است . بعد از درآوردن  دانه ها بصورت خام خورده می شود ، و در برخی از سس ها ، انواع اسموتی یا برای ماسک صورت برای درمان آکنه استفاده می شود.

قبل از مصرف، دانه ها را از پاپایا درآورید

نحوه انتخاب پاپایا
رنگ پاپایای رسیده باید زرد یا نارنجی یکنواخت و گاهی اوقات قرمز رنگ باشد. میوه خوب و سالم رگه های سبز ندارد.در صورت داشتن ترک، نقاط تیره، ناهمواری روی سطح نشان ازاین است که میوه ها به دقت حمل نشده اند و یا در حال خراب شدن هستند.
پاپایا رسیده دارای بوی تمشک است.بعلت پوست کلفت پایاپا میوه های نارس بویی ندارند.
محل اتصال پاپایا به میوه  باید به اندازه کافی سفت باشد و زمانی که انگشت خود را فشار می دهید نرم نباشد.در تهیه دسر میوه، آن را بدون ریختن آب پایاپا نصف کنید، دانه ها را می توان با یک قاشق درآورد و گوشت میوه را مکعبی ریز کنید.
وزن میوه های پایاپای قرمز سنگین با آب زیاد و گوشت کم می باشد .

 

 

میوه پوملو

عکس میوه پوملو


بخاطر پوست ضخیم و الیاف زیاد با بسیاری از مرکبات متفاوت است. آبدار و شیرین مثل گریپ فروت است. به نام گریپ فروت چینی هم شناخته می شود.

پوست پوملو می تواند از رنگ های مختلف از سبز تیره به زرد رنگ باشد، بنابراین مشخص کردن رسیده بودن پوملو با رنگ دشوار است. اما نقاط قرمز بر روی میوه نشان از آسیب دیدن میوه است.
همه مرکبات در صورت یخ زدگی بسیار تلخ می شوند.
طعم و مزه پوملو به تنوع بستگی دارد: میوه های گلدار به رنگ زرد تر، شیرین تر و سبز تر و مسطح تر می شوند.

این میوه  پوملو ، نام‌های زیادی دارد - پوملا، پاملا، پومپلموس، گریپ فروت چینی، شیدوک و غیره. به طور گسترده ای در آشپزی و آرایشی استفاده می شود. بو بهترین راهنما هنگام خرید است: هرچه قوی تر باشد، طعم پوملو غلیظ تر، غنی تر و تازه تر خواهد بود.

کجا امتحان کنید: مالزی، چین، ژاپن، ویتنام، هند، اندونزی، تاهیتی، ایالات متحده آمریکا

 

 

میوه فی جوا (فیجی)

عکس میوه فی جوا یا فیجی

میوه فیجی   میوه ای شبیه آووکادو


میوه فیجی  یک نوع توت خشک است که طعم آن به عنوان ترکیبی از توت فرنگی و آناناس شناخته می شود. ظاهر بیرونی  میوه شبیه آووکادو  است.

نحوه انتخاب  توت فی جوا

شما باید میوه های بزرگ را با پوست بدون ترک و بدون لکه های تیره انتخاب کنید. وجود رنگ سبز،عدم رسیدن توت ها را نشان می دهد.
میوه بایستی انعطاف پذیر باشد، اما اگر سبز و نارس بود، می توانید آنها را برای چند روز در یک مکان گرم برای رسیدن نگهداری کنید.
فی جوا رسیده، گوشت کرم رنگی دارد.
در فیجیا بالغ، گوشت کرم رنگی دارد

 

 

میوه رمبوتان

 

عکس میوه رمبوتان

میوه رمبوتان به میوه مژکی ، مودار یا مژه دار معروف است گوشت میوه رمبوتان شبیه ژله است

نحوه انتخاب میوه رمبوتان

پوست میوه رمبوتان قرمز با مو هایی صورتی یا شرابی باشد.
موهای خشک شده میوه و نرمی پوست نشان از رسیدن بیش از حد میوه و تا حدی خراب بودن آن است.رامبوتان های سالم  را می توانید برای چند روز ذخیره کنید.

 

 

میوه کارامبولا

 

عکس میوه کارامبولا

برش این میوه شبیه به ستاره است و انواع کوچک‌تر این میوه ترش و میوه‌های بزرگ‌تر شیرین هستند. شما می‌توانید این میوه را درسته بخورید یا از آن مربا درست کنید.

 

 

میوه پاتایا

عکس میوه پاتایا

میوه پاتایا

میوه پاتایا که به میوه اژدها هم مشهور است  Pitaya با ظاهر غیر معمول که جذب شکل و رنگ آن می شوید - پوست بنفش با جوانه های سبز ، گوشت سفیدبا دانه های ریز سیاه . طعم این میوه شبیه ترکیبی از موز و کیوی است.

نحوه انتخاب میوه پاتایا

پاتایاهای رسیده کاملا نرم هستند و باید بلافاصله خورده شود، اما میوه های سفت را برای چند روز در یک مکان تاریک نگهداری کنید تا کاملا برسند.
اگر لکه های تیره یا ترک روی پوست وجود دارد، بهتر است از خرید آنها  خودداری کنید، این احتمال وجود دارد که میوه ها در حال خراب شدن هستند.

 

 

توت فرنگی آناناسی

عکس توت فرنگی آناناسی

میوه ای شبیه توت فرنگی

توت فرنگی آناناسی یک  میوه شبیه توت فرنگی   با  بافتی سفید رنگ و دانه‌های قرمزی با  مزه‌ آناناس می باشد.

 

 

توت گوجی هیمالیا

عکس توت گوجی هیمالیا

 توت گوجی سوپر غذایی که شما را متحول کرده و به بهبود پوست، ناخن و موی شما کمک می کنند. 

 

 

میوه دست بودا

عکس میوه دست بودا

شکل این میوه بسیار عجیب و غریب شبیه انگشتان دست است . سیترون به دست بودا مشهور شده، از مرکبات به حساب می آید با عطر و طعمی شبیه لیمو، از پوست این میوه  چینی ها در چاشنی بسیاری  غذا ها استفاده می کنند.

نام های دیگر دست بودا، زدرات، لیمو کورسی است. در پشت اصالت بیرونی یک محتوای بی اهمیت نهفته است: میوه های مستطیلی - پوست تقریباً جامد و یادآور طعم لیمو . فقط می توان از آن برای تهیه خورش، ژله و میوه های شیرین استفاده کرد. اغلب دست بودا به عنوان یک گیاه زینتی در گلدان کاشته می شود.

کجا امتحان کنید: چین، ژاپن، مالزی، اندونزی، تایلند، ویتنام، هند.

 

 

میوه سالاک

عکس میوه سالاک

میوه‌سالاک پوستی فلس مانند شبیه پوست مار دارد و از میوه های  بومی بالی و جاوامی باشدو درون میوه سالاک گوشتی، نرم، آبدار با طعم کاملا شیرین تا ترش می باشد.

 

 

میوه کیوانو

عکس کیوانو

عکس میوه های عجیب

کیوانو شبیه خربزه با زائده های شاخ دار می باشد.برش کیوانا با دانه هایی شبیه خیار با مزه‌ ترش است. ملون شاخدار هم می گویند.

کیوانو بلافاصله به عنوان یک میوه عجیب و غریب قابل تشخیص است. بیضی شکل، با پوست نارنجی پوشیده شده با شاخ های کوچک است. ظاهر معمولی آن لقب مشخصی را برای کیوانو به ارمغان آورده است: خربزه شاخدار یا خربزه ژله ای.

ارتباط با خربزه قابل درک است: طعم کمی شیرین آن به همراه کمی طعم موز و لیمو شبیه است. گوشت آن ژله مانند، به رنگ سبز روشن و پر از دانه های کوچک است. دانه ها خوراکی هستند، پوست آن خوراکی نیست.

 

 

میوه چری مویا

عکس میوه چری مویا

در انگلیسی به این میوه شوگر اپل می گویند .گوشت نرم و سفید این میوه جزو خوشمزه‌ترین میوه‌ ها شناخته شده است.این میوه طعم آدامس‌ بادکنکی موزی و  آناناسی را می‌دهد!

میوه سبز کم رنگ بسیار سالم. در زیر پوست ناهموار برجسته به رنگ سبز مردابی، پالپ معطر شیرین و به اندازه لوبیا با رایحه ای ظریف پنهان شده است. میوه های رسیده نسبتاً نرم و میوه های نارس - سفت و بیش از حد رسیده در دست می ریزند. به عنوان پایه بستنی تایلندی عمل می کند.

شوگر اپل را کجا امتحان کنید: تایلند، فیلیپین، ویتنام، اندونزی، استرالیا، چین.

 

 

میوه دورین

میوه دوریان

میوه دورین یا دوریان که در جنوب شرق آسیا به پادشاه میوه‌ها معروف است در ایران  خارگیل نامیده می شود این میوه، پوستی  خاردار شبیه به آناناس دارد، بوی قوی میوه از بیرون قابل تشخیص است. مزه و طعم آن مانند پنیر، بادام، سیر و کارامل می باشد.

 

میوه لیچی

لیچی

 میوه لیچی   میوه شبیه توت فرنگی

میوه لیچی Lychee حاوی بسیاری از مواد مفید برای بدن انسان است، به عنوان مثال: ویتامین های E، K، C، H، PP و گروه B (B1، B3، B6)، منیزیم، سدیم، فسفر، ید، منگنز، روی، سلنیوم. آهن، کلسیم، پتاسیم، پکتین و اسیدهای آلی. در طب شرقی، از این میوه ها برای عادی سازی سطح قند در دیابت، بهبود فعالیت کبد، کلیه ها و ریه ها و همچنین در درمان و پیشگیری از تصلب شرایین استفاده می شود. در صورت ابتلا به بیماری های قلبی عروقی نیز خوردن لیچی توصیه می شود، زیرا پالپ میوه حاوی پتاسیم است. همچنین برای سطوح بالای کلسترول خون، کم خونی، اختلالات روده و بیماری های پانکراس بسیار مفید هستند. در طب هندو، چنین میوه هایی به عنوان یک ماده مقوی جنسی در نظر گرفته می شود که قدرت و میل جنسی مردان را بهبود می بخشد.

 

چایوت

چایوت

 

چایوت که در غیر این صورت "خیار مکزیکی" نامیده می شود، گیاهی از خانواده کدو تنبل است که شبیه لیانا است. چایوت اصالتا اهل آمریکای مرکزی است. چندین نوع چایوت  شناخته شده است. 

تمام قسمت های چایوت Chayote خوراکی هستند. شاخه های جوان آن را مانند مارچوبه در آب نمک می جوشانند و سپس برای تهیه سوپ، مخلفات مختلف و سالاد استفاده می کنند. ریشه های چایوت را می توان جوشانده و پخت، اما فقط زمانی که گیاه جوان است. در آینده، ریشه اغلب به عنوان خوراک دام استفاده می شود. ساقه - تنها قسمت غیر قابل خوردن گیاه - اغلب به عنوان ماده ای برای بافتن اقلام حصیری - از کلاه گرفته تا جعبه جواهرات - استفاده می شود.

طعم چایوت شبیه سیب زمینی است، بنابراین تعدادی از روش های پخت و پز شبیه به دستور العمل های سیب زمینی کلاسیک است. از سوی دیگر، با توجه به اینکه عمدتاً در کشورهایی با فرهنگ آشپزی متفاوت توزیع می شود، دستور العمل های اصلی برای استفاده از آن وجود دارد. به عنوان مثال، پالپ ظریف آن، هنگامی که آسیاب می شود، اغلب مبنای تهیه سوپ های مختلف است.

یکی از محبوب ترین دستورها: چایوت آب پز و پوست کنده را خرد کنید، روغن اضافه کنید و داغ سرو کنید.

چایوت با بادمجان، گوجه فرنگی بسیار خوب است، پوره خوشمزه ای به دست می آید که می تواند به عنوان غذای جانبی سرو شود.

ترکیبات مختلفی از چایوت با سایر غذاها وجود دارد: به دلیل طعم خنثی خود، با بسیاری از سبزیجات به خوبی ست می شود. ادویه های تند مکزیکی مانند تاباسکو یا فلفل کاین اغلب به این غذاها اضافه می شود. مقدار زیادی روغن تندی ادویه ها را نرم می کند و آبدار بودن طعم کلی غذا را افزایش می دهد، که به ظاهر نامحسوس چایوت به ظرف می دهد.

ترکیب چایوت با میوه ها بسیار غیر معمول است. به عنوان مثال، گاهی اوقات از آن در پای همراه با سیب و دارچین استفاده می شود - در این ترکیب شیرین نیز می شود.

میوه های چایوت حاوی مقدار زیادی نشاسته هستند، بنابراین اغلب آنها را به آرد تبدیل می کنند. آنها همچنین می توانند ترشی شوند.

ترکیب و خواص چایوت

چایوت حاوی 17 اسید آمینه، از جمله اسیدهای آمینه ضروری - آرژنین، والین، لوسین، ترئونین است. همچنین حاوی قند و ویتامین است.

برگ های آن خاصیت مدر دارد، به همین دلیل از جوشانده برگ آن برای سنگ کلیه، ادم و فشار خون استفاده می شود.

منگوستین

منگوستین

 

نام  منگوستین است. میوه ای لطیف با پوست ضخیم ارغوانی و برگ های گرد در ساقه است. پالپ سفید شبیه پرتقال پوست کنده است و طعم شیرین و ترش وصف ناپذیری دارد. در داخل  شش یا بیشتر لوبول سفید نرم وجود دارد: هر چه تعداد آنها بیشتر باشد، دانه های کمتری وجود دارد. برای انتخاب مناسب، باید ارغوانی ترین میوه ها را در دست بگیرید و کمی فشار دهید: پوست آن نباید سفت باشد، اما نه خیلی نرم. اگر پوست در نقاط مختلف به طور ناهموار سوراخ شود، جنین در حال حاضر کهنه شده است. می توانید میوه را با ایجاد سوراخ در پوست با چاقو و انگشتان باز کنید. سعی نکنید برش ها را با دست بگیرید: پالپ آنقدر نرم است که فقط آن را خرد می کنید. 

کجا امتحان کنید: میانمار، تایلند، ویتنام، کامبوج، مالزی، هند، فیلیپین، سریلانکا، کلمبیا، پاناما، کاستاریکا.

جک فروت

میوه های عجیب و غریب جهان: از پاپایا تا مارنگ

نام های دیگر جک فروت بزرگترین میوه جهان ،  نان میوه هندی، حوا است. میوه ای بزرگ با پوست ضخیم و خاردار زرد مایل به سبز است. پالپ زرد، شیرین، با بوی غیر معمول و طعم گلابی از انواع "دوشس" است. بخش ها از یکدیگر جدا شده و در ساشه فروخته می شوند. تفاله رسیده را به صورت تازه و نارس می خورند. جک فروت با میوه های دیگر مخلوط می شود، به بستنی و شیر نارگیل اضافه می شود. دانه ها هنگام جوشاندن قابل خوردن هستند.

کجا امتحان کنید: فیلیپین، تایلند، ویتنام، مالزی، کامبوج، سنگاپور.

انبه

انبه

 

انبه یکی از محبوب ترین میوه ها در تمام کشورهای گرمسیری. میوه ها بزرگ، بیضی شکل، دراز یا کروی شکل هستند. پالپ زرد و نارنجی، آبدار، شیرین است. بوی انبه شبیه عطر زردآلو، گل رز، خربزه، لیمو است. میوه های سبز نارس نیز خورده می شوند - آنها با نمک و فلفل خورده می شوند. پوست کردن میوه ها با چاقوی تیز راحت است. چگونه انبه و سایر میوه ها را همانند یک آشپز حرفه ای پوست کنیم و برش بزنیم؟

کجا امتحان کنید:  فیلیپین، هند، تایلند، اندونزی، میانمار، ویتنام، چین، پاکستان، مکزیک، برزیل، کوبا.

لونگان

لونگان

 

لونگان نام های دیگر lam-yay، "چشم اژدها" است. میوه ای گرد و قهوه ای رنگ است که شبیه یک سیب زمینی کوچک است. بسیار شیرین و آبدار است، کالری زیادی دارد. پوستی که به راحتی کنده می شود، گوشت شفاف سفید یا صورتی را می پوشاند که قوام آن نزدیک به ژله است. در دل میوه یک هسته سیاه بزرگ وجود دارد. لونگان برای سلامتی شما مفید است، اما نباید به یکباره زیاد غذا بخورید: باعث افزایش دمای بدن می شود.

کجا امتحان کنید: تایلند، ویتنام، کامبوج، چین.

گواوا

گواوا

 

گواوا میوه ای گرد، مستطیل یا گلابی شکل (4 تا 15 سانتی متر) با گوشت سفید و دانه های سفت زرد رنگ. خوراکی از پوست تا دانه. وقتی می رسد، میوه زرد می شود و با پوست آن خورده می شود - برای بهبود هضم و تحریک قلب. وقتی نرسیده باشد مانند انبه سبز با ادویه و نمک پاشیده می شود.

کجا امتحان کنید: اندونزی، تایلند، ویتنام، مالزی، مصر، تونس.

 

ساپودیلا

ساپودیلا


نام های دیگر ساپوتیلا، سیب زمینی چوبی، اچرا، چیکو است. میوه شبیه کیوی  یا آلو است. میوه رسیده طعم کاراملی شیری دارد. ساپودیلا می تواند کمی مانند خرمالو "بافندگی" کند. بیشتر اوقات از آن برای تهیه دسر و سالاد استفاده می شود. از میوه های نارس در زیبایی و طب عامیانه استفاده می شود.

کجا امتحان کنید: ویتنام، تایلند، فیلیپین، کامبوج، مالزی، اندونزی، سریلانکا، هند، ایالات متحده آمریکا (هاوایی).

چمپو

چمپو

 

نام های دیگر  چمپو ،  سیب گل رز، آلو ملابار است. شکل آن شبیه فلفل دلمه ای است. این در دو رنگ صورتی و سبز روشن عرضه می شود. پالپ سفید، سفت است. نیازی به تمیز کردن آن نیست، هیچ هسته ای وجود ندارد. طعم آن به خصوص برجسته نیست و بیشتر شبیه آب کمی شیرین شده است. اما سرد، این میوه های گرمسیری تشنگی را به خوبی رفع می کنند.

کجا امتحان کنید: هند، مالزی، تایلند، سریلانکا، کلمبیا.

آکی یا بلیگیا

آکی یا بلیگیا

 

آکی یا بلیگیای خوشمزه به شکل گلابی با پوست قرمز متمایل به زرد یا نارنجی است. پس از رسیدن کامل، میوه می ترکد و یک خمیر خامه ای با دانه های درشت براق بیرون می آید. اینها خطرناک ترین میوه های عجیب و غریب در جهان هستند: میوه های نارس (باز نشده) به دلیل محتوای بالای سموم بسیار سمی هستند. آنها را می توان فقط پس از پردازش ویژه، به عنوان مثال، جوشاندن طولانی مدت خورد. طعم آکی شبیه گردو است. در غرب آفریقا صابون از پوست میوه نارس تهیه می شود و از خمیر آن برای ماهیگیری استفاده می شود.

کجا امتحان کنید:  ایالات متحده آمریکا (هاوایی)، جامائیکا، برزیل، ونزوئلا، کلمبیا، اکوادور، استرالیا.

 

آمبارلا

  آمبارلا


نام های دیگر سیب سیترا، آلو زرد، آلو پلینزی، مومبین شیرین است. میوه های بیضی به رنگ طلایی با پوست نازک و سخت به صورت دسته جمع آوری می شوند. داخل - خمیر ترد، آبدار، زرد و هسته سخت با خار. طعم آن شبیه مخلوط آناناس و انبه است. میوه های رسیده به صورت خام خورده می شوند، آب میوه ها، کنسروها، مارمالاد از آنها تهیه می شود، میوه های نارس به عنوان غذای جانبی استفاده می شود و به سوپ اضافه می شود.

کجا امتحان کنید: اندونزی، هند، مالزی، فیلیپین، فیجی، استرالیا، جامائیکا، ونزوئلا، برزیل

 

بام بالان (بامبانگان)

بام بالانبرنده در رده "عزیزترین سلیقه". بام بالان شبیه گل گاوزبان با خامه ترش یا سس مایونز است. میوه بیضی شکل، تیره رنگ، بوی آن کمی تند است. برای رسیدن به پالپ، فقط باید پوست را جدا کنید. این میوه نیز به غذاهای جانبی اضافه می شود.

کجا امتحان کنید: جزیره بورنئو (بخش مالزی).

بیل

میوه های عجیب و غریب جهان

 

نام های دیگر سیب چوبی، سیب سنگی، به بنگال است. هنگامی که می رسد، میوه سبز خاکستری زرد یا قهوه ای می شود. پوست آن متراکم است، مانند یک مهره، و رسیدن به آن بدون چکش غیرممکن است، بنابراین خود خمیر بیشتر در بازارها فروخته می شود. زرد است، با دانه های پشمکی، به قطعات تقسیم شده است. بایل به صورت تازه یا خشک مصرف می شود. از آن برای تهیه چای و شربت نیز استفاده می شود. میوه گلو را تحریک می کند و باعث تعریق می شود، بنابراین اولین تجربه با بیل ممکن است ناموفق باشد.

کجا امتحان کنید: هند، سریلانکا، بنگلادش، پاکستان، اندونزی، مالزی، فیلیپین، تایلند.

 

میراکل (میوه معجزه گر)

 میوه های عجیب و غریب جهان


نام توت های فوق العاده، Miracle Fruit  یا میوه معجزه گر است. نام میوه عجیب و غریب میراکل کاملاً شایسته است. طعم خود میوه به هیچ وجه برجسته نیست، اما برای یک ساعت به نظر می رسد که هر چیزی که بعد از آن می خورید شیرین است. جوانه های چشایی توسط پروتئین خاصی که در میوه جادویی موجود است - میراکولین فریب خورده است. از طرف دیگر غذاهای شیرین بی مزه به نظر می رسند.

کجا امتحان کنید: غرب آفریقا، پورتوریکو، تایوان، ژاپن، استرالیا، استرالیا، ایالات متحده آمریکا (فلوریدا جنوبی).

تمر هندی

تمر هندی


تمرهندی یا خرمای هندی از خانواده حبوبات است، اما از آن به عنوان میوه نیز استفاده می شود. میوه های منحنی به طول تا 15 سانتی متر با پوست قهوه ای و گوشت شیرین و ترش. به عنوان ادویه استفاده می شود، جزء سس معروف ورسستر است و برای تهیه تنقلات، دسرها و نوشیدنی های مختلف استفاده می شود. تمر هندی خشک رسیده برای تهیه شیرینی استفاده می شود. گردشگران به عنوان سوغات، سس گوشت و شربت کوکتل بر اساس خرمای هندی را به خانه می برند.

کجا امتحان کنید: تایلند، استرالیا، سودان، عمان، کامرون ، کلمبیا، ونزوئلا، پاناما.


مارولا

مارولا


مارولای تازه منحصراً در قاره آفریقا یافت می شود و همه اینها به این دلیل است که پس از رسیدن، میوه ها در عرض چند روز شروع به تخمیر می کنند. به نظر می رسد چنین نوشیدنی کم الکلی است (می توانید فیل های "مست" را از Marula پیدا کنید). میوه های رسیده زرد رنگ هستند و از نظر ظاهری شبیه آلو هستند. پالپ سفید، با هسته سفت است. تا زمانی که فرآیند تخمیر شروع شود، عطری مطبوع و طعمی شیرین ندارد.

کجا امتحان کنید: آفریقای جنوبی (موریس، ماداگاسکار، زیمباوه، بوتسوانا و غیره)

 

کامکوات

کامکوات
 
نام های دیگر پرتقال ژاپنی، فورتونلا، کینکان، سیب طلایی است. میوه ها کوچک هستند، واقعا شبیه پرتقال های کوچک هستند، پوسته آن بسیار نازک است. خوراکی کامل، به استثنای دانه ها. طعم آن کمی ترش تر از پرتقال است، بوی لیمو می دهد.
 
کجا امتحان کنید: چین، ژاپن، آسیا  جنوب شرقی، خاورمیانه، یونان (کورفو)، ایالات متحده آمریکا (فلوریدا).

 

پپینو دولچه

پپینو دولچه

 

همچنین - خیار شیرین، گلابی خربزه. به طور رسمی، این یک توت است، اگرچه بسیار بزرگ است. میوه ها متنوع هستند، در اندازه ها، شکل ها و رنگ های مختلف هستند، برخی به رنگ زرد روشن با خطوط قرمز یا بنفش هستند. مزه تفاله آن شبیه خربزه، کدو تنبل و خیار است. پپینو بیش از حد رسیده بی مزه و همچنین نارس است.
کجا امتحان کنید: پرو، شیلی، نیوزلند، ترکیه، مصر، قبرس، اندونزی.

مامی

میوه عجیب غریب

نام های دیگر ساپوت است. میوه کوچک، گرد است. در داخل - پالپ به مزه پرتقال، همانطور که ممکن است حدس بزنید، شبیه زردآلو است. به پای و کیک اضافه می شود، کنسرو شده و ژله از میوه های نارس درست می شود.

کجا امتحان کنید: کلمبیا، مکزیک، اکوادور، ونزوئلا، آنتیل، ایالات متحده آمریکا (فلوریدا، هاوایی)، آسیای جنوب شرقی.

 

نارانجیلا

نارانجیلا

 

نام های دیگر نارانجیلا، لولو، میوه طلایی رشته کوه آند است. نارانجیلا از نظر ظاهری شبیه گوجه‌فرنگی پشمالو است، اگرچه طعمی شبیه آناناس و توت فرنگی دارد. از آب پالپ برای تهیه سالاد میوه، بستنی، ماست، بیسکویت، سس شیرین و کوکتل استفاده می شود.

کجا امتحان کنید: ونزوئلا، پاناما، پرو، اکوادور، کاستاریکا، کلمبیا، شیلی.

 

سیب خامه ترش (Soursop)

گراویولا


همچنین - آنونا، گوانابانا، گراویولا. یکی از بزرگترین میوه های استوایی روی کره زمین: وزن میوه می تواند به 7 کیلوگرم برسد. میوه ها بیضی شکل یا قلبی شکل هستند، پوست آن سفت و پوشیده از خارهای نرم است. پالپ آن سفید مایل به کرم است، طعمی شبیه لیموناد، با ترشی دلپذیر است. برای تهیه کوکتل، آب میوه، پوره، شربت و بستنی استفاده می شود. دانه ها سمی هستند.

کجا امتحان کنید: برمودا، باهاما، مکزیک، پرو، آرژانتین.

نونی

نونی


نام های دیگر توت هندی، میوه پنیر، سیب خوک است. میوه به اندازه یک سیب زمینی یا یک آلو بزرگ است، پوست آن شفاف است. زمانی که نونی می رسد از سبز به زرد و تقریباً سفید تبدیل می شود. نونی عطری تند و طعمی تلخ دارد به همین دلیل گاهی به آن «میوه قی آور» نیز می گویند. شایعات رایج از خواص ، نونی را تقریباً نیمی از بیماری ها را درمان می کند و برخی آن را مفیدترین میوه عجیب و غریب می دانند.

کجا امتحان کنید: مالزی، پلی‌نزی، استرالیا، آسیای جنوب شرقی.

 

جابوتیکابا

جابوتیکابا


همچنین - jaboticaba، درخت انگور برزیلی. میوه ها که شبیه انگور یا توت هستند، به صورت خوشه ای روی تنه و شاخه های اصلی رشد می کنند. پوست تلخ است. آب میوه ها، نوشیدنی های الکلی، ژله ها، مارمالاد از پالپ جابوتیکابا تهیه می شوند.

کجا امتحان کنید: برزیل، پاراگوئه، بولیوی، آرژانتین، اروگوئه، پاناما، پرو، کلمبیا، کوبا، فیلیپین.

 

کوروبا

کوروبا

 

میوه های سبز نارس به وضوح شبیه خیار هستند، فقط بزرگتر. پس از رسیدن به زرد روشن تبدیل می شوند. گوشت نارنجی قهوه ای ترش، معطر، با دانه های کوچک است. کوروبا یک رفع کننده تشنگی عالی است. آب، مربا، ژله، شراب، سالاد از پالپ تهیه می شود.

کجا امتحان کنید: بولیوی، کلمبیا، اروگوئه، آرژانتین، اکوادور، پرو، هند، نیوزلند.

 

 

کوپواسو 

کوپواسو 
 
کوپواسو Cupuacu میوه های آبدار و معطر از نظر شکل شبیه خربزه است و طول آن به 25 سانتی متر و عرض آن به 12 سانتی متر می رسد. پوست کمی سفت، قهوه ای مایل به قرمز است. پالپ سفید، ترش شیرین است، دانه ها در پنج لانه قرار دارند. تازه مصرف می شود و برای تهیه آب میوه، ماست، لیکور، مربا، شیرینی و شکلات استفاده می شود. اعتقاد بر این است که لذیذترین کوپواسو آن است که خودش روی زمین افتاده باشد.
کجا امتحان کنید: برزیل، کلمبیا، ونزوئلا، اکوادور، مکزیک، پرو، کلمبیا.

 

مارانگا

مارانگا


میوه های مارانگا پوستی  ضخیم پوشیده از خارها هستند که با رسیدن سخت می شوند. در داخل برش های سفید با دانه ها، گاهی اوقات بسیار بزرگ، با یک سوم کف دست وجود دارد. هر کس طعم را به روش خود توصیف می کند. بنابراین، برخی مطمئن هستند که شبیه بستنی در فنجان وافل است، دیگران اصلاً نمی توانند احساسات خود را توصیف کنند. مارنگا صادر نمی شود زیرا فورا خراب می شود. اگر هنگام فشار دادن، فرورفتگی ها صاف نشدند، وقت خوردن آن  است. اگر میوه کمی فشرده شود، باید اجازه داد تا چند روز بماند. مارنگا معمولا به صورت تازه مصرف می شود، اما در دسرها و کوکتل ها نیز استفاده می شود. دانه ها سرخ شده یا آب پز می شوند.

کجا امتحان کنید: فیلیپین، برونئی، مالزی، بورنئو، استرالیا.

 

میوه تایلند

میوه‌ها در تمام طول سال فروخته می‌شوند، اگرچه برای مثال منگوستین خارج از فصل بسیار رایج نیست و آناناس دو برابر گران‌تر است. می توانید در بازارها، از غرفه های خیابانی، از تجار با چرخ دستی های سیار خرید کنید.
آناناس، موز، گواوا، جک فروت، دوریان، خربزه، کارامبولا، نارگیل، لیچی، لونگان، لانگ کونگ، انبه، منگوستین، نارنگی، مپلا، نوینا، پاپایا، پیتاهایا، پوملو، رامبوتان، شاه ماهی، ساپودیلا، تمرهندی، عناب.
 

میوه ویتنامی

ویتنام، یکی از بزرگترین تامین کنندگان میوه در بازار جهانی، می تواند به طور جدی حتی با تایلند رقابت کند. بیشتر میوه ها در جنوب ویتنام هستند. در خارج از فصل، قیمت میوه های مخصوصا عجیب و غریب می تواند 2-3 برابر افزایش یابد.
 
آووکادو، آناناس، هندوانه، موز، گواوا، جک فروت، دوریان، خربزه، سیب ستاره ای، پرتقال سبز، کارامبولا، نارگیل، لیچی، لونگان، انبه، منگوستین، پرتقال ماندارین، میوه شور، سیب شیر، مومبین، نوینا، پاپایا، پیتاهایا، رامبوتا، سیب رز، ساپودیلا، نارنگی، مرکبات.
 

میوه هند

هند در چندین منطقه آب و هوایی به طور همزمان واقع شده است که شرایط مطلوبی را برای رشد میوه ها ایجاد می کند که برای مناطق گرمسیری و معتدل (ارتفاعات) معمول است. در قفسه ها می توانید سیب های آشنا، هلو و انگور و نارگیل های عجیب و غریب، پاپایا و ساپودیلا پیدا کنید.
 
آووکادو، آناناس، آنونا (چریمویا)، هندوانه، موز، گواوا، گواوا، جک فروت، انجیر، کارامبولا، نارگیل، انبه، نارنگی، میوه شور، پاپایا، ساپودیلا، تمرهندی.
 

میوه مصر

برداشت در مصر در بهار و پاییز انجام می شود، بنابراین "فصل" میوه تقریباً همیشه اینجاست. یک استثنا دوره های مرزی است، به عنوان مثال، اوایل بهار، زمانی که میوه های "زمستانی" قبلاً رفته اند و "تابستان" فقط در راه هستند.
 
زردآلو، به، پرتقال، هندوانه، موز، انگور، انار، گریپ فروت، گلابی، گواوا، خربزه، انجیر، طالبی، کارامولا، کیوی، موز قرمز، لیمو، انبه، مارانیا، مدالار، پپینو، هلو، پیتایا، پوملو، شکر سیب، فیسالیس، خرما، خرمالو.
 

میوه کوبا

برخلاف همان مصر، فصول در کوبا بسیار برجسته تر است. در تمام طول سال می توانید آناناس، پرتقال، موز، گواوا، پاپایا بخرید. در ماه ژوئیه و آگوست، خوشمزه ترین انبه ها، تابستان نیز فصل مامونچیلو، چریمویا، کارامبولا و آووکادو را آغاز می کند، در بهار - نارگیل، هندوانه، گریپ فروت.
 
آووکادو، آناناس، آنونا، پرتقال، موز، گیلاس باربادوس، گریپ فروت، گواوا، کایمیتو، کارامبولا، نارگیل، لیموترش، لیمو، مامونچیلو، انبه، میوه شور، پاپایا، ساپودیلا، تمرهندی، چریمویا.
 

میوه جمهوری دومینیکن

در جمهوری دومینیکن گرمسیری، به طور قابل پیش بینی، میوه های زیادی وجود دارد: از آشناترین میوه ها مانند موز و آناناس گرفته تا انواع عجیب و غریب میوه - گرانادیلا، مامون چیلو و ساپت.
 
آووکادو، آناناس، آنونا، هندوانه، موز، گرانادیلا، انار، گریپ فروت، گوانابانا، خربزه، کایمیتو، کیوی، نارگیل، مامونچیلو، مامون، انبه، میوه شور، انگور دریایی، مدلار، نونی، پاپایا، پیتاهایا، ساپوتا.

 

برای دیدن این میوه با شکل عجیب و زیبا که  در بابلسر شاهد فروش آن بودم مقاله  پسته دریایی را بخوانید.

نظرات

۱۴۰۰/۸/۱۰ میوه دوریان - "میوه ای با طعم بهشت ​​و بوی جهنم" - بیضی شکل نامنظم، با خارهای بسیار تیز. زیر پوست یک پالپ چسبناک با طعمی منحصر به فرد وجود دارد. "سلطان میوه ها" بوی تند آمونیوم دارد، به قدری قوی که حمل و نقل دوریان در هواپیما و بردن آن به اتاق های هتل ممنوع است، همانطور که پوسترها و علائم مربوطه در ورودی نشان می دهد. خوشبوترین و عجیب ترین میوه در تایلند بسیار غنی از ویتامین ها و مواد مغذی است. چند قانون برای کسانی که مایل به طعم دادن هستند (به هیچ وجه امتحان نکنید!) دوریان: سعی نکنید میوه را خودتان بچینید، به خصوص خارج از فصل. در این مورد از فروشنده بپرسید، از او بخواهید آن را برش داده و در فیلم شفاف بسته بندی کند. یا یک میوه از پیش بسته بندی شده را در سوپرمارکت پیدا کنید. به آرامی روی پالپ فشار دهید. نباید الاستیک باشد، اما مانند کره باید به راحتی زیر انگشتان شما بلغزد. گوشت الاستیک در حال حاضر بوی نامطبوع می دهد. ترکیب آن با الکل نامطلوب است، زیرا پالپ دوریان به عنوان یک محرک با قدرت عظیم روی بدن عمل می کند. تایلندی ها معتقدند که دوریان بدن را گرم می کند و یک ضرب المثل تایلندی می گوید که می توان گرمای دوریان را با خنکی ترنجبین کاهش داد. کجا امتحان کنید: تایلند، فیلیپین، ویتنام، مالزی، کامبوج.

۱۴۰۰/۸/۱۰نام های دیگر لیچی، آلو چینی است. میوه های قلبی شکل یا گرد به صورت خوشه ای رشد می کنند. در زیر پوست قرمز روشن - گوشت شفاف سفید، آبدار و طعم شیرین. در خارج از فصل در آسیا، این میوه های استوایی به صورت کنسرو شده یا در کیسه های پلاستیکی فروخته می شوند. کجا امتحان کنید: تایلند، کامبوج، اندونزی، استرالیا، چین.

۱۴۰۰/۸/۱۰ رامبوتان یکی از معروف ترین میوه های استوایی است که با "افزایش مویی" مشخص می شود. در زیر پوست قرمز و کرک دار، یک گوشت سفید شفاف با طعم شیرین وجود دارد. برای رسیدن به آن، باید میوه را از وسط "بپیچید. میوه ها به صورت تازه یا کنسرو شده با شکر مصرف می شوند. دانه های خام سمی هستند، در حالی که دانه های بوداده بی ضرر هستند. هنگام انتخاب، باید از رنگ راهنمایی بگیرید: هر چه صورتی تر بهتر. کجا امتحان کنید: مالزی، تایلند، اندونزی، فیلیپین، هند، تا حدی کلمبیا، اکوادور، کوبا.

۱۴۰۰/۸/۱۰نام های دیگر پاتایا"میوه اژدها"، "دراگون فروت" است. این میوه یک کاکتوس از جنس Hylocereus (پیتای شیرین) است. از نظر ظاهری بسیار زیبا: صورتی روشن، به اندازه یک سیب بزرگ، کمی کشیده. پوست با فلس های بزرگ پوشیده شده است، لبه ها سبز است. اگر پوست را جدا کنید (مانند پرتقال)، می توانید گوشت متراکم سفید، قرمز یا بنفش را با دانه های کوچک زیادی در داخل آن مشاهده کنید. در کوکتل های میوه ای که با لیموترش ترکیب می شوند خوب است. کجا امتحان کنید: ویتنام، تایلند، فیلیپین، اندونزی، سریلانکا، مالزی، چین، تایوان، تا حدی ژاپن، ایالات متحده آمریکا، استرالیا

۱۴۰۰/۸/۱۰کارامبولا نام های دیگر "ستاره های گرمسیری"، استار فروت، کامرک است. میوه های زرد یا سبز آن از نظر اندازه و شکل شبیه فلفل دلمه ای است. در برش، آنها به شکل ستاره هستند - از این رو نام. میوه های رسیده آبدار، با طعم گلی اندک، نه چندان شیرین هستند. میوه های نارس حاوی مقدار زیادی ویتامین C هستند. آنها در سالاد و کوکتل مفید هستند و نیازی به پوست کندن ندارند. کجا امتحان کنید: جزیره بورنئو، تایلند، اندونزی.

۱۴۰۰/۸/۱۰نام های دیگر میوه سالک، شاه ماهی، راکوم، «میوه مار» است. میوه های کوچک گرد یا کشیده به صورت خوشه ای رشد می کنند. رنگ - قرمز یا قهوه ای. پوست آن با خارهای کوچک پوشیده شده است و به راحتی با چاقو جدا می شود. سه بخش شیرین در داخل وجود دارد. طعم آن غنی، شیرین و ترش است که یادآور خرمالو یا گلابی است. کجا امتحان کنید: تایلند، اندونزی، مالزی.

۱۴۰۰/۸/۱۰کیوانو همچنین - خربزه شاخدار، خیار آفریقایی، خیار شاخدار. پس از رسیدن، پوسته با خارهای زرد پوشیده می شود و گوشت آن رنگ سبز پررنگی پیدا می کند. پوست میوه ها کنده نمی شوند، بلکه مانند خربزه یا هندوانه بریده می شوند. طعم آن ترکیبی از موز، خربزه، خیار، کیوی و آووکادو است. به عبارت دیگر می توان آن را هم به غذاهای شیرین و شور و هم به ترشی اضافه کرد. میوه های نارس نیز خوراکی هستند. کجا امتحان کنید: آفریقا، استرالیا، نیوزیلند، شیلی، گواتمالا، کاستاریکا، اسرائیل، ایالات متحده آمریکا (کالیفرنیا).

در ادامه بخوانید...

علت شکل عجیب غریب سر دختر

در
 
مادر متوجه یک شیب غیر معمول در سر دخترش شد و به دکتر مراجعه کرد.در منطقه سامرست انگلستان، به علت نشانه عجیب و غریب اما قابل توجه در سر یک دختر کوچک قادر به تشخیص سرطان شدند . واقعیت این است که کودک نوعی شیب در سر و رفتاری عجیب داشت. با این حال، در ابتدا تنها مادر دختر اهمیت زیادی برای این امر قائل بود.
 
ساکن انگلیس به نام کای پارسونز در برخی از زمان ها، دختر سه ساله اش را با رفتار عجیب غریب مشاهده می کرد. دختر به طور مداوم سرش را به طرف راست متمایل می کرد و بعد از مدتی علائم دیگری ظاهر شد: کودک حداقل یکبار در روز بدرفتاری میکرد و هنگام راه رفتن می چرخید.
 
کای پارسونز دخترش را به متخصص اطفال برد. دکتر این دختر را مورد بررسی قرار داد و به این نتیجه رسید که شیب عجیب و غریب سر ناشی از این واقعیت است که او به سادگی در یک موقعیت ناراحت کننده خوابیده، که منجر به کشش عضلات گردن شده است.
اما مادر به سادگی این توضیح و آنچه اتفاق می افتد را قبول نکرد و تشخیص دکتر را باور نکرد.
او شروع به ضبط رفتار عجیب غریب دخترش کرد، که دائما با سرش به سمت راست به سمت ویدیو حرکت میکرد. کای پارسونز یادداشت هایش را به بیمارستان برد. پزشکان علائم این کودک را مشاهده کردند و با توجه به نتایج آن معلوم شد که تمام این مدت دختر تومور مغزی داشت.
 
در حال حاضر این ساکن کوچک از انگلستان در حال گذراندن دوره طولانی درمان است.  این دختر کوچک در حال حاضر 13 جراحی و دوره ای از پرتودرمانی انجام شده است.

نظرات

در ادامه بخوانید...

دانشمندان در مورد 6 غذای عجیب غریب و مرگبار هشدار دادند

در
دانشمندان در مورد 6 غذای عجیب و غریب که مرگبار هستند گفتند
دانشمندان در مورد 6 غذای عجیب و غریب که مرگبار هستند گفتند
تقریبا هر کسی که به تعطیلات به کشورهای دور افتاده می رود وسوسه می شود طعم غذا های محلی را بچشد.کارشناسان هشدار می دهند که در بعضی مناطق، می توانید بوسیله غذا های محلی مسموم یا عفونت دریافت کنید.
 
اما یک دسته از غذا ها وجود دارد که تهدید مرگبار را به دنبال دارد زیرا تکنولوژی طرز تهیه آنها باید بسیار دقیق باشد. بنابراین، اگر شما نمیخواهید به خاطر کنجکاوی آشپزی زندگیتان را به خطر بیندازید، پس از خوردن این غذا های عجیب غریب اجتناب کنید:
 

1. فوگو

دانشمندان در مورد 6 غذای عجیب و غریب که مرگبار هستند گفتند
فوگو ماهی مشهور ژاپنی. این ماهی خیلی سمی است که بلافاصله موجب فلج تنفسی می شود و منجر به مرگ می شود. اعتقاد بر این است که تنها بهترین آشپز ها طرز تهیه فوگو را بلد هستند تا مهمانان از طعم نادر فوگو لذت ببرند و زنده بمانند.
 

2. ماهی سنگی

دانشمندان در مورد 6 غذای عجیب و غریب که مرگبار هستند گفتند
ماهی سنگی که در استراحتگاه  های اندونزی، به طور مداوم به گردشگران توصیه می شود ماهی سنگی را امتحان کنند. با این حال، ماهی سنگی بسیار سمی است. اگر سرآشپز کوچکترین اشتباهی در طرز تهیه آن انجام دهد، تب شروع می شودو  نتیجه با مرگ و میر به پایان می رسد.
 

3. کوپالم 

دانشمندان در مورد 6 غذای عجیب و غریب که مرگبار هستند گفتند
کوپالم به هیچکس جز افراد محلی که بدن آنهابه این سم مرگبار ایمن است وسیستم بدن آنها برای دریافت این غذا مناسب است، توصیه نمی شود. فن آوری پخت و پز به زمان بربریت برمی گردد: یک گوزن انتخاب می کنند گوزن باید چرب و سالم باشد. به گوزن چند روز گرسنگی می دهند تا روده هایش کاملا خالی شود. و بعد گوزن را به باتلاق می برند، جایی که او را خفه می کنند، به طوری که پوست آسیب نبیند و لاشه را به طور کامل در یک کیسه چرمی در باتلاق پنهان می کنند. محل دفن را با ذغال سنگ و قارچ اسپاگنوم می پوشانند، طعم و مزه را اضافه کنید و در روی لاشه شاخه ها و سنگ های تکه تکه می ریزند. جسد حیوان به مدت چند ماه در باتلاق می ماند. اگر کوپالم Kopalhem را یک فرد عادی بخورد، بخاطر سم مرگبار آن می میرد.
 

4. مغز میمون ها

دانشمندان در مورد 6 غذای عجیب و غریب که مرگبار هستند گفتند
این "شاهکار" در کشورهای آسیایی ارائه شده است. در اصل، اگر حیوان سالم بود، برای شما خطری وجود نداشت. با این حال، اگر میمون بیمار باشد، پس فردی که مغز میمون را بخورد با زوال عقل و مرگ مواجه می شود.
 

5. گیاه کاساوا

دانشمندان در مورد 6 غذای عجیب و غریب که مرگبار هستند گفتند
گیاه کاساوا Kassava در پخت و پز در آفریقا استفاده می شود.این گیاه دارای سیانید است.
 

6. سناکچی 

دانشمندان در مورد 6 غذای عجیب و غریب که مرگبار هستند گفتند
سناکچی Sanacchiیک غذای سنتی است که می توانید در کره ببینید. هشت پا بصورت زنده سرو می شود. قبل از اینکه هشت پا بمیرد،با شاخک هایش می تواند با مسدود کردن دسترسی شما به اکسیژن، شما را بکشد.

نظرات

در ادامه بخوانید...