وقتی ناصرالدین شاه عاشق خواهر زن خود ماه‌ رخسار خانم می شود


در "روزنامه خاطرات" اعتمادالسلطنه از رجال دربار ناصرالدین شاه نوشته شده هنگامی که ناصرالدین شاه کشته شد فزون بر دو هزار زن داشت. به همسری گرفتن بسیاری از این زنان خود داستانی دارد. در این بین عشق ناصرالدین شاه به خواهر یکی از زنان خود در پایان عمر داستانی با حواشی گوناگون است.


فاطمه‌ سلطان باغبانباشی معروف به باشی و خانم باشی یکی از همسران ناصرالدين‌شاه بود که در زمان محبوبیت نزد شاه خبر نداشت که چندی بعد ناصرالدین شاه عاشق خواهر کوچکتر او ماه‌رخسار خانم می‌شود.


شاه پیش از این نیز تجربه ازدواج همزمان با دو خواهر را داشت. پیش‌تر ناصرالدین‌شاه دو خواهر به نام‌های عايشه و ليلی را همزمان به عقد خود درآورده بود ولی این بار قضیه فرق داشت.(سیارک


باغبانباشی باردار در لباس چينی. پسر او و ناصرالدین شاه پس از تولد در چهارماهگی درگذشت.
اعتمادالسلطنه از رجال دربار ناصرالدین شاه درباره عشق شاه به خواهر همسرش علیرغم عدم رضایت همسرش نوشته: «شاه (به ماه‌رخسار) میل مفرط دارد و در حقیقت عاشق است. مدام و متصل اشعار عاشقانه می‌خواند و آنی و دقیقه‌ای از خیال او بیرون نیست».
در این بین خانم باشی همسر ناصرالدین شاه که متوجه عشق شاه به خواهر خود شده تهدید می‌کند "هر آینه این وصلت صورت بگیرد تریاک خورده و خود را هلاک می‌کند".


خانم‌باشی چندین بار قهر می‌کند. بنا بر خاطرات اعتمادالسلطنه روزی در یکی از دعواها ناصرالدین شاه به خانم باشی می‌گوید "این مادر تو باید خیلی خوب باشد که بچه‌های به این خوبی می‌آورد". همسر شاه به او می‌گوید: "دو خواهر را گرفتن کار قدیم شماست. بعد از هفتاد سال کار تازه‌ای بکنید".
در نهایت بدون این‌که خانم باشی بفهمد ناصرالدین‌شاه ماه‌رخسار خواهر خانم‌باشی را در جاجرود به اندرون می‌برد.(سیارک
خانم‌باشی هنوز نمی‌داند بین شاه و خواهرش چه گذشته و شبی از شب‌ها امر شاه را اطاعت نمی‌کند و با او به بستر نمی‌رود. اعتمادالسلطنه نقل کرده "خانم باشی می‌گوید تا خواهرم را اذن شوهر دادن ندهی و به خانه شوی نرود در فراش شما نخواهم آمد". بنا بر خاطرات اعتمادالسلطنه در بین زنان حرمسرا شاه فقط از جیغ زدن‌های خانم‌باشی خوشش می‌آمد.
ناصرالدین شاه که می‌بیند خانم‌باشی به ازدواج با خواهرش رضایت نمی‌دهد افراد مختلفی هم‌چون شمس‌الدوله يکی دیگر از همسران خود را واسطه می‌کند تا رضایت همسرش را جلب کنند.


شمس‌الدوله سعی می‌کند خانم باشی را راضی کند اما بنا بر نوشته اعتمادالسلطنه هر چه شمس‌الدوله به خانم باشی می‌گوید، خانم باشی هم‌چون یک مجتهد جواب می‌دهد.
ميرزا علی‌اصغرخان امين‌السلطان صدراعظم واسطه دیگری بود که ناصرالدین شاه به خیال راضی کردن خانم‌باشی نزد او فرستاد غافل از این‌که با این کار مقدمات خیانت همسرش به خود را فراهم می‌کند.


ميرزا علی‌‌خان امين‌الدوله نیز در دفتر خاطرات خود به سواستفاده ميرزا علی‌اصغرخان امين‌السلطان صدراعظم از جریانات پیش آمده اشاره می‌کند. او نوشته صدراعظم که کار را به کام دید (از خانم‌باشی) عیش مدام گرفت. صدراعظم برای اجرای این خیانت به شاه و فراهم کردن فرصت ملاقات با خانم باشی به بهانه نصیحت کردن خانم‌باشی و دیدار پدر و مادر و زیارت مقابر او را سوار بر کالسکه می‌کرد و به تفرج می‌برد.
در تمام اين مدت شاه مخفيانه و به دور از چشم خانم‌باشی خواهرش ماه‌رخسار را ملاقات می‌‌کرد.
سرانجام خانم‌باشی به اجبار و علیرغم میل باطنی، رضایت خود را از ازدواج شاه با خواهرش اعلام می‌کند به شرط این‌که شاه خواهرش ماه‌رخسار را به اندرون نیاورد و منزلی در شهر برای ملاقات با خواهرش تهیه کند که شاه هم چنین می‌کند.

تمام این اتفاقات کمی پیش از جشن پنجاهمين سال سلطنت و کشته شدن ناصرالدین شاه اتفاق افتاد.(سیارک
ناصرالدین شاه در آستانه مراسم پنجاهمین سال تاجگذاری در سال ۱۲۷۵ هجری خورشیدی به دست میرزا رضای کرمانی در شهر ری ترور شد. تا چند ماه پس از مرگ ناصرالدین شاه خبری از خانم‌باشی نبود تا این‌که با به قدرت رسیدن مظفرالدين شاه، ميرزا علی‌‌‌اصغر خان امين‌‌السلطان از صدراعظمی عزل شد و به قم تبعید شد.
به این ترتیب ماموران مظفرالدین‌شاه به خانه ميرزا علی‌‌‌اصغر خان امين‌‌السلطان می‌روند و به عزیزخان "چوب وافری می‌زنند" و خانم‌باشی را به خانه پدر برمی‌گردانند.
به این ترتیب ماموران مظفرالدین‌شاه به خانه ميرزا علی‌‌‌اصغر خان امين‌‌السلطان می‌روند و به عزیزخان "چوب وافری می‌زنند" و خانم‌باشی را به خانه پدر برمی‌گردانند.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
 • ManuelNow 853 :

  از زمان های قدیم، روش اخته کردن مرد، یعنی محرومیت از اندام جنسی او به هر شکلی، بسیار رایج بوده است. برای چنین مردی اصطلاحات زیادی وجود دارد: خواجه، کاستراتو و غیره. با این حال، اگر در تاریخ غوطه ور شوید، مشخص می شود که این کلمات مترادف نیستند و نشان دهنده پدیده های مختلف هستند. در مجموع دو تعبیر متفاوت از تفاوت دو واژه خواجه و خنثی وجود دارد.

  1400/12/14 12:21
  • ManuelNow 853 :

   ساده‌سازی هنجارها و چرخش‌های زبانی اجتناب‌ناپذیر است، یکی از پیامدهای متعدد آن همین مثال خاص است - مترادف کلماتی که در واقع معانی مختلفی دارند. با این وجود، در حال حاضر می توانید با خیال راحت از این کلمات به عنوان مترادف استفاده کنید - این یک خطای گفتاری نخواهد بود، اما بهتر است معنای دقیق آنها را درک کنید تا در موقعیتی ناخوشایند قرار نگیرید.

   1400/12/14 12:30
 • ManuelNow 853 :

  چرا خواجه ها ظاهر شدند؟ در کشورهای مختلف، وظایف خواجه ها کاملاً متفاوت بود. این پدیده از کشورهای مستبد شرقی سرچشمه گرفته است. بنابراین، به ویژه خدمتکاران دربار نزدیک سلطان ایجاد شدند که وظایف مهمی را انجام می دادند و از حرمسرا محافظت می کردند.

  1400/12/14 12:22
 • ManuelNow 853 :

  در مسیحیت اولیه، سنت اخته کردن نیز بسیار رایج بود.

  1400/12/14 12:22
 • ManuelNow 853 :

  در چین، نفوذ خواجه ها بسیار زیاد بود، برای بیش از 2 هزار سال، مردان کاملاً اخته شده در خدمت امپراتوران و حاکمان چین بودند. بسیاری از آنها به ویژه به امپراتور نزدیک شدند و مسئولیت پذیرترین وظایف را دریافت کردند. غالباً موقعیت هایی پیش می آمد که به دلیل سن کم امپراتور ، خواجه ها از قدرت واقعی استفاده می کردند ، نمونه بارز آن قهرمان ملی چین - ژنگ هی است که به یکی از مشهورترین فرماندهان نیروی دریایی آسیا در تاریخ تبدیل شد.

  1400/12/14 12:23
 • ManuelNow 853 :

  تفاوت خواجه سیاه و خواجه سفید از بین بردن مردانگی در دوران باستان با دو روش انجام می شد: اخته سفید. بیضه های مرد برداشته می شد، در حالی که آلت تناسلی حفظ می شد. او لقب خواجه را دریافت می کرد. آنها در بیشتر موارد به انجام دستورات سلطان مشغول بودند و در واقع راهی برای نشان دادن تجمل و ثروت ارباب خود بودند. یک واقعیت جالب این است که با این روش اخته، مرد امکان نعوظ را حفظ می کرد، هرچند نسبتاً ضعیف و کوتاه مدت، بنابراین مواردی وجود دارد که بانوان با نفوذ دوران گذشته این دسته از خواجه ها را در دربار خود نگهداری کرده اند تا بدون خطر بارداری خود را راضی کنند.

  1400/12/14 12:26
 • ManuelNow 853 :

  اخته سیاه.در این مورد، اندام تناسلی مردانه به همراه کیسه بیضه و آلت تناسلی برداشته می شد. چنین مردانی را کاستراتی می نامیدند (اگرچه حتی در آن روزها کلمه خواجه نیز اغلب به آنها اطلاق می شد، اما نام صحیح آنها کاستراتی است). ارزش کاستراتی بسیار بیشتر بود، آنها به حرمسرای سلطان راه می یافتند، در مسئولیت پذیرترین مأموریت ها می توان به آنها اعتماد کرد.

  1400/12/14 12:27
 • ManuelNow 853 :

  همانطور که قبلاً اشاره شد ، در شرق ، غالباً همه کسانی که اخته شده بودند ، صرف نظر از روش ، خواجه نامیده می شدند ، اما کلمه کاستراتو دقیقاً در سنت اروپایی ، علاوه بر این ، فرهنگی و مذهبی محبوبیت خود را به دست آورد. T. Livanova در اثر "تاریخ موسیقی اروپای غربی تا سال 1789" خاطرنشان کرد که خوانندگان کاستراتو در اصل در امپراتوری روم ظاهر شدند و تا زمان تصرف قسطنطنیه توسط ساراسین ها در جنگ صلیبی چهارم محبوب بودند. بعداً در قرون وسطی شکوفایی جدیدی از دوران خوانندگان اخته رخ داد که نه تنها در گروه های کر کلیسا آواز می خواندند، آریا را در کلیسای پاپ (جایی که زنان به شدت مجاز نبودند) اجرا می کردند، بلکه شروع به اجرای فعال در سکولار کردند. تولیدات به ویژه فارینلی ایتالیایی که با صدای خود تمام اروپا را فتح کرد و یکی از محبوب ترین خوانندگان کاستراتو در تاریخ بود، قابل توجه بود.

  1400/12/14 12:29

بیشتر بخوانید