روشن کردن ماشین در هوای سرد زمستانی

قبل از استارت زدن مطمئن شوید همه بخش های الکتریکی خودرو خاموش باشد.

سرمای زمستان می تواند روی باتری خودرو تاثیر داشته باشد.

اگر بعد از وارد کردن سوییچ برق پشت صفحه کیلومترشمار آمد که همه چیز درست است. پدال کلاچ را تا انتها فشار دهید و استارت بزنید. اگر ماشین روشن نشد مراحل بعدی را ادامه دهید.

- اگر برق کلا پشت صفحه کیلومترشمار نیامد احتمالا باتری شما کلا تخلیه شده است یا خراب است.

اگر خودروی شما گیربکس دستی است، بهترین کار هل دادن ماشین است.

برای این کار ابتدا، سوییچ را باز کنید، ترمز دستی را آزاد کنید. کلاچ را بگیرید و دست دنده را روی دنده 2 قرار دهید. حالا باید از دوستان کمک بگیرید. برای این کار دوستان باید ماشین را تا فاصله حداقل چند متر هل دهند. سپس شما ناگهان پا را از روی پدال کلاچ بردارید، ضربه کوچکی احساس خواهید کرد و موتور روشن خواهد شد، بلافاصله کلاچ بگیرید و گاز بدهید. تا ماشین خاموش نشود. چند بار امتحان کنید.

اگر خودرو گیربکس اتومات است باید از باتری کمکی استفاده کنید. برای این کار باید کابل باتری به باتری داشته باشید.

این کابل ها ضخیم هستند و اتصال باید محکم باشد. برای شروع ابتدا 2 خودرو را روبرو یا کنار هم قرار دهید. درب موتور را بازکنید و سیم قرمز و مشکی را به قطب های هم نام بزنید. سیم قرمز به قطع مثبت هر 2 باتری و سیم مشکی به قطع منفی هر 2 باتری محکم وصل کنید. 

درصورتی که قطب ها اشتباه وصل شود یا درهنگام اتصال سیم مثبت با بدنه خودرو تماس پیدا کند احتمال آتش سوزی وجود دارد، پس اگر نمیدانید چه کاری می کنید از امداد خودرو کمک بگیرید.

قبل از ادامه کار دوباره مطمئن شوید هر 2 کابل محکم هستند، اتصال ضعیف ماشین را روشن نمی کند و فقط باعث گرم شدن و ذوب شدن آن ها خواهد شد.

در این مرحله می توانید صبر کنید تا باتری نو باتری خودروی شما را شارژ کند، فرایند شارژ بسته به کیفیت باتری کمکی و مقدار شارژ آن ممکن است چند ساعت زمان لازم داشته باشد. 

درصورتی که زمان کافی ندارید، اول ماشین کمک را روشن کنید، سپس ماشین خود را استارت بزنید، توجه داشته باشید بلافاصله بعد از روشن شدن اول سیم مشکی (قطب منفی)، سپس سیم قرمز (قطب مثبت) را جدا کنید. ماشین حداقل باید 30 دقیقه روشن باشد تا باتری شارژ شود.

درصورتی که دوباره دچار مشکل شدید باتری شما خراب است و باید آن را تعویض کنید.

راه سومی نیز وجود دارد، کیت های شارژ باتری در بازار به فروش می رسد که می توانید باتری را از خودرو جدا کنید و توسط آن ها شارژ کنید. 

 

خیلی مهم

- باتری ها 2 نوع خشک و اسیدی هستند. باتری اسیدی بسیار خطرناک است، بخارات منتشر شده از باتری می تواند شما را مسموم کند.

- باتری خشک در صورتی که بیشتر از ظرفیت شارژ شود ممکن است منفجر شود.

- باتری خودروی سواری 12 ولت برق دارد، به نظر خطرناک نیست! اتصال کوتاه ممکن است باعث آتش سوزی شود.

- شرایط برای خودروهای هیبرید متفاوت است و باید با امداد آن ها تماس گرفته شود.

مراقب باشید

 

 

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید