ارزیابی کیفیت زندگی(QoL)

در


ارزیابی کیفیت زندگی(QoL) نمی تواند برپایه ی تنها یک معیار باشد چراکه QoL شامل متریک های اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی و جغرافیایی، همچنین انتظارات فرد از قابلیت حفظ یک ناحیه است. ارزیابی وضعیت کنونی و پیش بینی آینده ی QoL به سیاست گذاران اجازه می دهد اثر سیاست ها و استراتژی های خود بر روی محیط زیست یک شهر را ارزیابی کنند.
کیفیت زندگی(QoL) بعنوان نتیجه ی تقابلات میان حوزه های فیزیکی، اقتصادی و اجتماعی در نظر گرفته می شود. کیفیت زندگی، با "قابلیت حفظ و نگهداری"، هم معنی است و می تواند بعنوان ابزاری برای کنترل میزان تأثیر استراتژی و سیاست توسعه، مورد استفاده قرار بگیرد، بنابراین وضع مقرات مناسب در مورد حفظ و نگهداری، می تواند به شیوه ای زمان بر صورت پذیرد.

تحقیق پیرامون QoL، از نظم معمول یک حوزه ی منفرد، فراتر رفته و بر روی روابط پیچیده ی بین انسان و طبیعت تمرکز می کند. بدلیل اینکه جنبه های متنوع زندگی انسان در زمینه ی QoL در نظر گرفته می شود، محققین با استفاده از گستره ی وسیعی از نظم ها، QoL را از زوایای مختلف، تعریف و ارزیابی کرده و گاهی اوقات، از QoL به گونه ای قابل تبادل با سایر اصطلاحات مانند "تندرستی"، "شادی"، "رضایت از زندگی" استفاده کرده اند.


برای نمونه، جغرافی دانان و مهندسین طراحی شهری، معمولاً به "کیفیت محیط زیست"، توجه ویژه ای دارند، بوم شناسان بر روی رابطه ی بین "اکوسیستم" و "تندرستی بشر" تأکید دارند، در حالیکه جامعه شناسان و اقتصاددانان، بیشتر مراقب استنباط ذهنی(شخصی) از "رضایت از زندگی" هستند. (سیارک

خلاصه ­ی برخی از مطالعات معاصر پیرامون QoL      

محقق یا موسسه

ناحیه­ ی بررسی شده

علائم بکار برده شده

ODC(1979)

/

مرگ و میر نوزادان، امید به زندگی، سواد اولیه

WHO(1997)

/

سلامت فیزیکی و روانی، سطح استقلال، روابط اجتماعی، محیط زیست، باورهای شخصی/مذهبی/معنویات

UNDP(1994)

تمامی کشورهای جهان

امید به زندگی، نرخ سواد بزرگسالان، متوسط توان خرید

Seik(2000)

سنگاپور

زندگی اجتماعی، زندگی کاری، تحصیلات، ثروت، سلامت، مذهب، تفریح، رشد فردی، مسکن، رسانه، سیاست، خرید کالا، امکانات عمومی، حمل و نقل، مراقبت از سلامت، محیط زیست، امنیت عمومی

Ulengin و همکاران(2001)

استانبول(ترکیه)

محیط زیست فیزیکی، محیط زیست اجتماعی، محیط زیست اقتصادی، تسهیلات حمل و نقل و ارتباطی

Marans(2003)

دیترویت(ایالات متحده)

بازآفرینی منابع طبیعی، ویژگی­های کیفی محیط زیست، بازآفرینی منابع بدست بشر، منابع فرهنگی، سایر موارد. 

Lee(2008)

تایپه(تایوان)

خدمات شهری، رضایت از محل زندگی، وضعیت جامعه، ارزیابی محل زندگی، راه­های محلی ارتباطات

EFILWC(2009)

31 کشور عضو اتحادیه­ی اروپا

استاندارد زندگی، کیفیت محل زندگی، خدمات اجتماعی، سلامت ذهنی، سرمایه­ی اجتماعی، سلامت، سرمایه­ی انسانی

Zhang و همکاران(2011)

30 شهر چین

شرایط زندگی، بهبود زندگی، هزینه­ی زندگی، آسایش، سرمایه­ی انسانی، محیط زیست.

معمولاً ارزیابی QoL یا بصورت شهودی انجام می گیرد یا بصورت ذهنی. روش ذهنی، اساساً برپایه ی تحلیل درک مردم از شرایط زندگی، محیط زیست، خدمات و موارد دیگری است که دریافت می کنند. بررسی از طریق پرسشنامه معمولاً جهت بدست آوردن گزارش شخصی ساکنین محل از سطح رضایتی که از شرایط زندگی کنونی خود دارند، انجام می گیرد. مطالعات موردی اخیر، در ایالات متحده، تایپه و سنگاپور انجام شده اند. این روش، الزامی و مهم است چراکه اولویت ها و نیازهای ساکنین منطقه را مشخص می کند. اگرچه، بدلیل تنوع در تجارب، دانش و ویژگی های شخصی مردمی که مورد مطالعه قرار گرفته اند، ارزیابی شخصی ذهنی QoL، توسط برخی از افراد، غیر متراکم و با قابلیت اعتماد کم معرفی می شود.(سیارک

روش شهودی، برپایه ی آمار و مشاهدات از شرایط زندگی حقیقی است، مانند درآمد، سلامت، زمان رفت و آمد، آب و هوا، فضای زندگی شخصی و غیره. اگرچه این روش، غالباً بدلیل تأکید بیش از اندازه بر روی داده های شهودی و غفلت از درک شخصی افراد از زندگی خود، مورد نکوهش قرار می گیرد، معمولاً در مورد ارزیابی شهری، ناحیه ای و کشوری، مفید و بسیار قابل اعتماد است.
جهت کاهش معایب این دو روش، تلفیقی از ارزیابی های شهودی و ذهنی، برای رسیدن به یک ارزیابی دقیق از QoL، به نظر منطقی و لازم است. علاوه بر این، اگرچه برخی از مطالعات بر روی QoL در نواحی منتخب کشورهای در حال توسعه انجام شده اند، مطالعات جامع اندکی پیرامون QoL در نواحی به سرعت در حال توسعه صورت گرفته اند، بخصوص با استفاده از اطلاعاتی جهت پیش بینی معیار تلفیقی مناسب برای طرح ریزی شهری قابل قبول.ترجمه  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

سکته مغزی

در

سکته مغزی یک مشکل شایع عمومی است و یکی از پرهزینه ترین بیماری ها در آمریکا میباشد.هر ساله، تقریبا 800000 آمریکایی یک سکته تجدید پذیر را تجربه میکنند و 134000 مرگ نیز در نتیجه این حملات رخ میدهد.تخمین زده شده است که حدود $74 میلیار در سال 2010 پیرامون هزینه های بیماری های ناشی از سکته خرج شده است.این حجم بیماری، به احتمال زیاد در دهه های پیش رو بدلیل افزایش آلودگی و کنترل کمتر بر روی فاکتورهای ریسک حملات قلبی، افزایش خواهد داشت.تحقیقات  آمریکایی مرتبط با قلب بیان داشته اند که هزینه مستقیم پزشکی این بیماریها در طی سالهای 2010 تا 2030،  238% افزایش خواهد داشت.فعال کنندۀ پلاسمینوژن بافتی نوترکیب داخل وریدی (r-tpa) یک درمان سودمند برای کاهش ناتوانی ناشی از سکتۀ حاد استAIS).r-Tpa ) ، یک عامل ترومبولیتیک، توسط سازمان غذا و دارو آمریکا جهت درمان AIS برای بیش از 15 سال مورد استفاده قرار گرفته است.این دارو در بین 3 ساعت از شروع علائم حمله،در ایالات متحده برای مصرف مناسب است، و همچنین برای طیف انتخابی مریضان در بین 4.5 ساعت پس از شیوع علائم توسط انجمن سکتۀ آمریکایی مورد استفاده قرار میگیرد.محاسبات اقتصادی قبلی در اروپا و ایالات متحده نشان دهندۀ این است که اجرای r-Tpa بین 0 تا 3 ساعت از ظهور علائم، بصرفه خواهد بود.

چک لیست علائم سکته مغزی

آنالیز اخیر اقتصادی ما از r-tpa برای بیماران درمان شده بین 3 تا 4.5 ساعت پس از شروع علائم، نشان میدهد که استفاده از این متد در مقایسه با عدم استفاده r-tpa سیار مقرون بصرفه میباشد.با اینحال؛ با وجود داده های جدید کلینیکی، جدیدترین محاسبۀ اقتصادی بر پایه موازین ایالات متحده برای r-tpa در پنجره درمان اولیه(0تا 3 ساعت) در سال 1998 منتشر شد.برخی از مطالعات جدید، شواهد مستحکم تری را برای انجام و بروزرسانی محاسبۀ r-tpa در یک بازۀ 0 تا 3 ساعته فراهم کرده است.مشخصا؛ واردلاو و همکاران یک تجزیه و تحلیل از آزمایشات r-tpa که شامل قریب به 1800 نفر بیمار در بین 0 تا 3 ساعت میشد، را به انجام رسانیدند؛ بیش از 5 برابر افزایش در مقایسه با 333 بیمار اصلی در موسسه دولتی مطالعات اختلالات عصبی و سکته(NINDS)، بر روی اینکه ارزیابی اقتصادی اصلی بر پایه چه بوده است، مطالعه کردند.اکثریت بیماران اضافی دیگر از سومین آزمایش بین المللی سکتۀ مفزی(IST-3) بودند، یک آزمایش عملی بین الملی، چندمرکزی، رندم، با درمان باز که برای معین کردن بهتر سود و زیان r-tpa در بیمارانی که دقیقا با شاخص قانونی در اروپا روبرو نشده اند طراحی شده است و جهت اصلاح طول دوران بازۀ درمانی.
هدف این مطالعه، استفاده از جدیدترین داده ها پیرامون اثر،امنیت و هزینه برای تخمین مقرون بصرفه بودن از منظر پرداخت کنندۀ آمریکایی r-tpa برای AIS در طول 0 تا 3 ساعت از شروع علائم در مقایسه با عدم استفاده ازR-TPA میباشد. 

ترجمه  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

بهترین کشور برای مهاجرت - 7 کشور

در

تصمیم به مهاجرت دارید، میخواهید شانس دوباره ای را امتحان کنید، با انتخاب درست شانس موفقیت خود را بیشتر کنید، فرایند مهاجرت معمولا سخت و غیرقابل پیش بینی است. همیشه گزینه دومی نیز در نظر داشته باشید. ما در این مقاله 7 کشور عالی برای زندگی را معرفی می کنیم. امنیت، رفاه و کیفیت زندگی ملاک انتخاب این کشور ها بوده است.

7. استرالیا

استرالیا با 24 میلیون جمعیت کشور بسیار ثروتمندی است. خدمات رفاهی در استرالیا گسترده و با کیفیت است. سازمان های بین المللی زیادی در استرالیا فعالیت دارند.

یکی از مقاصد اصلی مهاجران ایرانی است.

6.اسپانیا

اسپانیا کشور زیبا و تاریخی است. بیشتر مهاجران در اسپانیا از کشورهای رومانی، آرژانتین، اکوادور، آلمان، فرانسه و مراکش هستند. 

5. فنلاند

فنلاند امن ترین کشور دنیاست. اگر امکانات کانادا یا نروژ برای شما کم است حتما فنلاند را بررسی کنید.

4. نروژ

نروژ کشوری صلح طلب و بسیار پاکیزه است، تحصیل رایگان در دانشگاه نیز فراهم است. قوانین مهاجرت به نروژ کمی سخت است ولی کشور به این زیبایی ارزش امتحان کردن را دارد.

3. امارات متحده عربی - دوبی

مهمترین نکته در مورد دوبی عدم پرداخت مالیات است! آمار جرم و جنایت خیلی پایین است، اقتصاد پویا دارد. آمار فساد در امارات متحده عربی بسیار پایین است و مکان مناسبی برای زندگی می باشد.

نزدیکی به ایران نیز یکی از مزیت های دوبی می باشد.

2. کانادا

کانادا بهشت مهاجران است، مردم کانادا به وجود مهاجر از کشور های مختلف عادت دارند، کانادا کشور ثروتمندی است، آمار جرم و جنایت بسیار پایین دارد و کیفیت زندگی در کانادا بسیار بالاست.

کانادا نیز مهاجران ایرانی زیادی را پذیرفته است.

1. سوئد

سوئد در کنار کانادا و سوئیس بهترین کشور برای مهاجران است، درحال حاضر 10% کل جامعه سوئد مهاجر هستند و تعداد زیادی ایرانی مقیم سوئد است.

نظرات

در ادامه بخوانید...