پسته دریایی چیست

در بابلسر شاهد فروش این گیاه با شکل عجیب و زیبایش بودم اول فکر کردم مصنوعی و از جنس پلاستیک است اما فروشنده گفت اسمش پسته دریایی یا پسته مرداب می باشد یکی از گل های پسته دریایی را برایم باز کرد و گفت در صورتی که طعمش را پسندیدم بخرم در هر گل پسته مرداب  حدود 15 تا 20 عدد پسته به شکل زیبایی قرار گرفته است که بعد از در آوردن از داخل گل دارای پوست سبزی است و باید مغز را از داخلش در بیاورید تفاوتش با طعم پسته در چربی بسیار کم و کمی سفت بودن آن می باشد به گقته فروشنده این گل عجیب ، بذر نیلوفر آبی است که فقط در مرداب می روید . بعد از رسیدن به خانه تحقیقاتی در مورد این گل عجیب و غریب یا همان پسته دريايي کردم و به نتایجی که در زیر آمده ، رسیدم:

گل پسته دریایی یا گل پسته مرداب

«سله باقلا»، «او باکله» یا «پسته آبی (دریایی)» محصولی است که در شمال کشور و در تالاب‌های نیلوفر آبی دیده می‌شود.هرگاه نام پسته به زبان می‌آید ناخودآگاه ذهن به سمت مناطق شرقی و جنوبی ایران می‌رود و باعث تعجب همگان است اگر بگوییم در شمال کشور هم پسته رشد می‌کند.

پسته آبی یا پسته مردابی در واقع بذر گل نیلوفر آبی است. این دانه‌ها را می‌توان به صورت خام، خشک شده و بو داده مصرف کرد؛ طعم بسیار خوشمزه‌ای دارد و هرکس با خوردن یک بار از این پسته حتماً از طعم آن تعریف می‌کند.
ریشه‌های گل نیلوفر در لجن قرار دارد، اما با این وجود به سمت آسمان سرمی‌کشد و گل‌هایش با طلوع خورشید می‌شکفند.

گل نیلوفر مظهر تجدید حیات شمسی و نماد کمال است و این نماد کمال به دایره‌ای شکل بودن برگ‌ها، گل‌ها و میوه‌اش برمی‌گردد که به‌دلیل کامل بودن شکل دایره این شکل به نماد کمال تبدیل‌شده است.

این گیاه از طریق دانه و ساقه‌های زیرزمینی رشد و تکثیر می‌کند؛ ریشه‌هایش در زیر آب و برگ‌های آن بر روی آب قرارگرفته‌اند.

در فرهنگ کشورهای مختلف گل نیلوفر از تقدس خاصی برخوردار است. این گل به دلیل اینکه در آب‌های آلوده رشد می‌کند اما آلودگی با خود به همراه ندارد، در فرهنگ چینی نماد نجابت است.

در فرهنگ ایران هم این گل از جایگاه خاصی برخوردار است به نوعی که طرح آن را در تخت جمشید و نقش برجسته‌های آن قابل مشاهده است. همچنین در طاق بستان کرمانشاه هم طرح گل نیلوفر مربوط به زمان ساسانیان دیده می‌شود که نشان دهنده و نماد صلح و شادی در ایران باستان بوده است.

این گل که چشم‌انداز خیره‌کننده‌ای دارد و افراد از زیبایی آن لذت می‌برند در استان‌های شمالی کشور رشد می‌کند و جلوه زیبایی به تالاب انزلی گیلان داده است.
در استان مازندران نیز این گونه از نیلوفر آبی فقط در دو روستای حمیدآباد شهرستان ساری و روستای رکن‌کلا شهرستان سیمرغ می‌روید.

خواص پسته دریایی

در کنار پسته آبی خوش‌طعم ریشه‌های این گیاه هم خواص زیادی دارد و سرشار از ویتامین‌های مختلف مثل ویتامین C، ویتامین B6 و مملو از فیبر غذایی، پتاسیم، تیامین، فسفر، مس و منگز با اسیدهای چرب اشباع بسیار کم است، حتی در برخی کشورها از پرچم این گل به عنوان یک خوشبوکننده چای استفاده می‌شود که نشان از فواید این گل دارد.

این گونه از نیلوفر آبی به ندرت یافت می‌شود اما می‌توان با تکثیر و پرورش آن در باغ‌های آبی، درآمد سرشاری بدست آورد. هم‌اکنون نیز این محصول خدادادی باعث ایجاد اشتغال برای حدود ۲۰۰ نفر از جوانان شمالی و دست‌کم کسب ۶۰ میلیون تومان در سال برای آنان شده است.
با توجه به اینکه در کشورهای جنوب شرق آسیا از گلبرگ ، ساقه و میوه این گیاه به عنوان ادویه، طعم دهنده غذا و دمنوش استفاده می شود، توسعه کشت این گیاه خودرو ، فرصت اقتصادی مناسبی برای منطقه فراهم می کند.

پسته دریایی در بارداری: زنان باردار بهتر است برای عوارض احتمالی هر دانه یا مغز ناشناخته  با پزشک متخصص زنان مشورت کنند.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید