خواص ریشه ماکا یا جینسینگ پرو


مردم بومی آند، ریشه ماکا (یا معمولا به نام  جینسینگ پرو) را برای قرن ها مصرف کرده اند و این فراغذا را درمان طبیعی برای طیف متنوعی از بیماری ها دانسته اند. در حالی که ریشه سبزیجات و جزء اصلی مواد غذایی در رژیم غذایی آند برای هزاران سال در نظر گرفته شده است، اما محققان غربی به تازگی این گیاه باستانی و بسیاری از فوایدی که ممکن است برای زنان داشته باشد، را کشف کرده اند. سلامت جنسی، بهبود باروری و مبارزه با اثرات یائسگی تنها چند فایده این گیاه شفادهنده هستند.
ماکا برای زنان: چه فوایدی دارد؟
برای زنان، فواید مصرف مرتب ماکا قابل توجه است. در حالی که ماکا برای هم مردان و هم زنان سودمند است، اما ما قصد داریم به طور خاص روی چگونگی تقویت کیفیت زندگی زنان توسط این ماده تمرکز کنیم. هفت فایده ذیل ماکا برای زنان در حال حاضر توسط تحقیقات مدرن تایید می شود.

گياه Maca ماکا یا مکا 

1. علائم یائسگی را کاهش می دهد.

ریشه ماکا به طور گسترده به عنوان متعادل کننده هورمون استفاده شده است، و تحقیقات نشان می دهد که تراکم مواد مغذی و محتوای فیتوشیمیایی بالای آن ممکن است دلیل اساسی این اثر باشد. محققانی که روی گیاهان دارویی برای کاهش وزن کار می کنند، مشاهده کردند که زنان مصرف کننده مکمل ریشه ماکا از کاهش بسیاری از شایع ترین علائم یائسگی مانند گرگرفتگی، اختلالات خواب، تعریق شبانه و افسردگی بهره مند می شوند.  یک مطالعه مشابهنشان می دهد که زنان مصرف کننده ریشه ماکا از تسکین قابل توجه نشانه های مرتبط با یائسگی بهره مند می شوند. 

2. عملکرد جنسی را بهبود می بخشد.

ناتوانی جنسی در زنان به عوامل بسیاری مانند سن زن، سبک زندگی و وضعیت پزشکی / تغذیه دارای عناصر اساسی بستگی دارد. اگر چه طب مرسوم، عوامل دارویی ای را برای افزایش میل جنسی و رضایت در زنان ایجاد کرده است، اما این محصولات اغلب مملو از عوارض جانبی هستند که می تواند مشکلات بیشتر از قبلی را ایجاد کند.
یک مطالعه، اثربخشی مکمل ماکا برای اصلاح اختلال عملکرد جنسی در زنان را در نتیجه مصرف SSRI، معمولا با نام تجویزی داروهای ضد افسردگی، بررسی کرد.
زنان در این مطالعه هنگام مصرف بالاترین دوز سه گرم در روز به بهبود رضایت جنسی دست پیدا کردند.  موفقیت ماکا به عنوان عامل مقاوم قوی علیه اختلال عملکرد جنسی ناشی از مواد شیمیایی به نظر می رسد از استفاده سنتی آن حمایت کند.

3. داروی مقوی غرایز جنسی

در حالی که تحقیقات پیرامون اثربخشی آن به عنوان داروی قطعی مقوی غرایز جنسی پراکنده است، اما برخی از مطالعات در مقیاس کوچک، امکان استفاده از ماکا در اتاق خواب را نشان می دهد. جای تعجب نیست که ریشه ماکا قرن هاست که به عنوان یک داروی مقوی غرایز جنسی قدرتمند مشهور بوده است. مملو از مواد معدنی مانند روی، ید و اسیدهای چرب ضروری، ماکا ممکن است هورمون های جنسی را متعادل و همچنین خلق و خوی را بهبود بخشد.  با خلق و خوی سالم و سطح هورمون متعادل، کسب انگیختگی معمولا بسیار ساده تر است.

4. در خلق و خوی طبیعی موثر است.

تحقیقات تغذیه نشان می دهد که اسیدهای چرب طبیعی موجود در غذاها، از جمله ریشه ماکا، برای حمایت از خلق و خو و سلامت کلی مغز ضروری هستند.  بررسی اثر محافظتی ماکا برای مغز نتایج امیدوارکننده ای دارد و بسیاری از محققان برای پیدا کردن یک جایگزین طبیعی برای داروهای ارتقای شناختی امیدوار شده اند. اسیدهای چرب در ریشه ماکا از عملکرد مغز حمایت می کنند، که ممکن است مسئول برقراری ثبات در مهارت های تحلیلی، عملکرد شناختی و تفکر منطقی باشد. بسیاری از پزشکان متمرکز بر روی سلامتی جامع، اغلب اسیدهای چرب امگا 3 (مثل آنهایی که در ماکا هستند) را به عنوان نخستین گام در جهت بهبود علائم خاص مرتبط با افسردگی، اضطراب و استرس توصیه می کنند.  

5. باروری

از آنجا که ناباروری در حال تبدیل شدن به یک موضوع روزافزون روبروی زنان و مردان است، تعجبی ندارد که چرا بسیاری از مردم امروزه به جایگزین های طبیعی برای بهبود باروری روی می آورند. تا کنون، تحقیقات تنها تاثیر ریشه ماکا بر باروری در حیوانات را مورد بررسی قرار داده اند و بسیاری از تحقیقات نتایج امیدوار کننده ای را نشان می دهند. مطالعات از استفاده سنتی ماکا به عنوان تقویت کننده باروری، به ویژه برای زنان، حمایت می کنند و به توانایی آن در افزایش هورمون لوتئینه کننده سرم در غده هیپوفیز اشاره می کنند.  این هورمون با باروری، در میان عوامل دیگر در بدن، مرتبط است.

6. تراکم استخوان را افزایش می دهد.

حفظ تراکم استخوان یک مشکل شایع برای بسیاری از زنان با افزایش سن آنهاست. مطالعات اثر ماکا بر علائم یائسگی یافته اند که نشانگر مهم مرتبط با تراکم استخوان را افزایش می دهد. این امر ممکن است برای زنانی که سابقه خانوادگی پوکی استخوان دارند، و یا برای کسانی که به دنبال حفظ سلامت استخوان خود هستند، مفید است.

7. تقویت کننده انرژی

ماکا غنی از ویتامین ها، مواد معدنی، اسیدهای چرب ضروری و پروتئین است. این مواد مغذی به طور طبیعی از سطح انرژی حمایت کرده و به بازیابی از آسیب کمک می کنند. مطالعات متعدد، ریشه ماکا را برای نقش آن در عملکرد ورزشی به این دلایل دقیق ارزیابی کرده است.  حتی اگر شما یک ورزشکار نیستید، گنجاندن ماکا به زندگی روزمره می تواند یک راه بسیار عالی برای کسب انرژی بیشتر باشد.
نکته نهایی
مطالعات اضافی، ماکا را به عنوان ابرغذای بی خطر و در عین حال قوی تعیین می کنند. این امر برای آشنایان اصلا جای تعجبی ندارد، زیرا ریشه ماکا، یک جزء اصلی در رژیم غذایی مردم بومی برای هزاران سال بوده است. برای بسیاری، ریشه ماکا یک غذای روزانه، مورد استفاده در مخلوط، سوپ و محصولات پخته شده است. خواه برای افزایش انرژی، افزایش میل جنسی و یا بهبود تراکم استخوان مصرف شود، به هر حال، ماکا یک افزودنی خوشمزه برای هر رژیم غذایی است. برای کسانی از شما که ریشه ماکا را به صورت روزانه مصرف نمی کنند، شاید بخواهید آن را بیشتر مصرف کنید. شاید ممکن است از فواید فراوان آن هنگام گنجاندن آن در وعده های غذایی خود شگفت زده شوید.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید