اقیانوس‌ شناسی

در


اقیانوس‌ شناسی مطالعه اقیانوس‌ها است، اقیانوس‌ ها قرن‌ ها است که مورد تحقیق و مطالعه قرار می‌گیرند. کنت ال.اف مارسیگلی یکی از اولین کتاب‌های خود را در همین موضوع نوشته است که در سال 1725 چاپ شده است. در سال 1786 این کتاب توسط بوئرهاوی به زبان هلندی ترجمه شد؛ یک کپی از آن در کتابخانه دانشگاه لیدن موجود است.(سیارک
یک افسر نیروی دریایی ایالات متحده به نام ام.اف.مائوری اولین کتاب اقیانوس‌شناسی "مدرن" را در سال 1855 نوشت، وی در آن زمان سرپرست دفتر هیدروگرافی نیروی دریایی بود. بسیاری از مشاهدات او (در ترکیب با گزارشات ثبت شده کشتی‌ها) عالی هستند؛ و همگی به شیوه جالبی توضیح داده شده‌اند، حتی با اینکه او هیچ آگاهی از ژئوفیزیک نداشته است.
اولین مطالعه خاص و سیستماتیک در مورد اقیانوس‌ها در توسط چلنجر H.M.S انجام شد.

این کشتی در تاریخ 21 دسامبر 1872 از پورتسموث انگلستان حرکت کرد و در طی سه سال بیشتر از 100.000 کیلومتر دریانوردی کرد و پنجاه جلد گزارش تهیه کرد. این اولین همچنین گزارش با توجه به تقسیم‌بندی اقیانوس‌شناسی به چهار زمینه بزرگ مدرن بود: بیولوژیکی (زیست‌شناسی)، شیمیایی، زمین‌شناسی و فیزیکی.

اقیانوس‌شناسی بیولوژیکی

اقیانوس‌شناسی بیولوژیکی مربوط به زندگی و حیات در دریاها است. مهندسی سواحل به ندرت به طور مستقیم شامل مسائل بیولوژیکی می‌شود، اما عوامل بیولوژیکی می‌توانند نقش‌های غیرمستقیم مهمی بازی کنند. به عنوان مثال رسوب‌های سازه‌های دریایی و مطالعه اثرات زیست محیطی مربوط به آن می‌تواند مهم باشد.(سیارک

اقیانوس‌شناسی شیمیایی

بدیهی است که شیمی آب دریا اهمیت زیادی برای بیولوژیست‌های دریایی دارد اما اهمیت آن برای مهندسین سازه‌های دریایی نیز در حال افزایش است. مواد و مصالح مورد استفاده در سازه‌هایی که در اقیانوس قرار می‌گیرند ممکن است زمانی که در معرض آب دریا و تحت فشار قابل توجهی (عمق آب) قرار می‌گیرند، رفتار عجیب و غریب و غیرمنتظره‌ای از خود نشان دهند؛ متخصصان بتن در مورد عمق چند صدمتری آب نگران هستند. مسائل خاص خوردگی و شکستگی در اعماق بیشتر در مورد فولاد نیز وجود دارد.

اقیانوس‌شناسی وابسته به زمین‌شناسی

زمین‌شناسانی که مواد معدنی با ارزش تجاری در پایین و زیر سطح دریا پیدا می‌کنند به طور غیرمستقیم مسئول فراهم کردن شغل برای بسیاری از مهندسین سواحل هستند. در حالی که انتظار نمی‌رود مهندسین سواحل خودشان بیولوژیست باشند اما قطعا باید اطلاعات اولیه در مورد مشکلات پایه‌ای ممکن در مورد یک طرح سازه‌ای پیشنهادی توسط زمین‌شناسان دریایی را داشته باشند.

اقیانوس‌شناسی فیزیکی

اقیانوس‌شناسی فیزیک بیشترین شباهت را به مهندسی سواحل دارد. به طور کلی هر دو به مسائل و مشکلات مربوط به امواج، جزر و مد و مشکلات هیدرودینامیکی می‌پردازند. نگرانی در مورد امواج اگر جدی نباشد جالب است. اقیانوس‌شناسان معمولا امواج را به عنوان یک عامل لازم در نظر می‌گیرند؛ از سوی دیگر مهندسین سواحل چالش‌برانگیزترین مسائل خود را از امواج استخراج می‌کنند. هر چه کارهای دریایی به آب‌های عمیق‌تر نفوذ کنند، مهندسین سواحل باید به تفکر در مورد موضوعی که در گذشته منحصر به اقیانوس‌شناسان فیزیکی بود، بپردازند: محل و قدرت جریان‌های اصلی و عمدۀ اقیانوس.ترجمه  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

ایده برای قرار ملاقات زوجین 43 مورد

در

چندبار می توانید به صرف شام یا دیدن یک فیلم بروید؟البته رعایت این استاندارد های همیشگی هیچ ایرادی ندارد، اما پس از مدتی خسته کننده خواهد شد.به ویژه اگر مدت طولانی در درون یک رابطه بوده باشید، حتما دیگر ایده ی جدید نخواهید داشت.شما هنور هم با هم قرار می گذارید. درست است.حتی روابط بلند مدت هم به داشتن قرارهای گاه به گاه نیاز دارند.
بنابراین، برای شمایی که فکر می کنید برای قرارهایتان در مخمصه افتاده اید ایده هایی داریم که می توانید به آنها فکر کنید.

 

1. یک تور رستوران گردی راه بندازید یک منطقه یا یک دسته از رستوران ها را انتخاب کنید. با کوکتل و غذاهای ساده در یک سالن شروع کنید،جایی متفاوت برای خوردن غذای اصلی بروید و در پایان با یک دسر افسانه ای پایان دهید.
2. به دنبال گنج باشید فروشگاههای عتیقه را بگردید، مغازه های دست دوم را بگردید.لازم نیست خرید کنید، فقط به دنبال سرگرم شدن باشید.
3. فیلمهای پر پیچ و تاب را نگاه کنید به جای چانه زدن بر سر درام و اکشن و یا اینکه بخاطر حل مشکل بروید و فیلم کمدی ببینید چرا آن را به شانس واگذار نمی کنید. چشمهایتان را ببندید و انتخاب کنید.هر چه با شد هر دو نفر باید قبول کنید تا سرگرم کننده شود و گرنه سرگرم کننده نیست.
4. نزدیکترین پارک عمومی را پیدا کنید به پیک نیک بروید. به پیاده روی و گشتن در طبیعت بروید ..
5. دوچرخه کرایه کنید به تورهای دوچرخه سواری منطقه خود بروید. همچنین تورهای دوچرخه سواری سازمان دهی شده ای برای شما وجود دارد
6. برای بعدازظهرتان یک قایق کرایه کنید اگر قایق بادبانی در دسترس نیست قایق پارویی اجاره کنید،قایق پدالی یا کایاک.
7. به فستیوال ها و جشنواره ها در شهرهای نزدیک بروید
8. افق شام خود را گشترده تر کنید. یک رستوران جدید انتخاب کنید، جایی که تاکنون هیچ یک از شما نرفته اید.می تواند غذاهای محلی قومی باشد به جای چیزهایی که همیشه به طور معمول می خورید.
9. کتابی در مورد صورتهای فلکی بگیرید، با تلسکوپ به ستاره ها نگاه کنید و ببیند چند صورت فلکی را پیدا می کنید. ترجیح می دهید کار حرفه ای تری انجام دهید؟ از یک رصدخانه بازدید کنید.
10.  در شب اشپزی کنید با همدیگر غذای مورد علاقه تان را بپزید.
11. شام در کشتی تفریحی اگر در نزدیکی اقیانوس و حتی یک دریاچه زندگی می کنید، می توانید به آسانی شامتان را در یک کشتی تفریحی صرف کنید.شام یا صبحانه در کشتی یکی دیگر از گزینه های پیش روی شماست.
12. یک پیک نیک داخلی داشته باشید شام را در پتوی پیک نیک که در آن را در گوشه ی اتاق پهن کرده اید صرف کنید.  غذاهای  مورد علاقتان را حاضر کنید. پیک نیک داخلی می تواند رمانتیک تر و حتی سرگرم کننده تر از پیک نیک های بیرونی باشد. در محیطی خلوت و بدون مزاحم انجام می شود!
13. از یک موزه بازدید کنید در نزدکی همه یک موزه وجود دارد یا اینکه با چند ساعت  رانندگی می توان به موزه رسید.برای یک بعدازظهر در نمایشگاه برنامه ریزی کنید. اگر هنر موضوع مورد علاقه ی شما نیست، تاریخ،ورزش یا موزه های فرهنگی را امتحان کنید.
14. فعالیت جدیدی را با همدیگر یاد بگیرید رقص، عکاسی و ....
15. به تئاتر بروید تئاتر برای قرارها بسیار مناسب است. از سینما رفتن شیک تر است و شما را وادار به پوشیدن لباس رسمی  و حضور در محافل فرهنگی می کند.
16. به گالری هنری بروید رفتن به گالری هنرهای محلی ایده ی فوق العاده ای است.
17. غذاها و دستور غذاهای جدیدی را امتحان کنید غذاهای افوام دیگر را بررسی کنید، چیزهایی که قبلآ هرگز امتحان نکرده اید. عنصر ماجراجویی را به قرارهای خود اضافه کنید،و چه کسی می داند، شاید شما دو نفر چیزهای جالب دیگری هم یافتید.
18. برای یک روز توریست شوید به گشت و گذار در اطراف شهرستان خود بروید.به مکانهایی بروید که همیشه از کنارش گذشته اید اما وارد نشده اید.
19. کودک درون خود را بیدار کنید در اسباب بازی فروشی توقف کنید تا چیزها را ببینید. 
20. از نو یک خاطره بیاد ماندنی خلق کنید به یک قرار بیادماندنی قبلیتان فکر کنید، چیزی که برای شما معنایی خاص به عنوان یک زوج دارد، جایی که اولین بار همدیگر را دیدید، اولین قرارتان با یکدیگر، جایی که عشقتان را مطرح کردید.
21. در یک شب آماتوری قرار بگیرید از یک کلوب، یا کافی شاپ دیدن کنید و نگاه کنید که چگونه آماتورها استعدادهایشان را نمایش می دهند.اگر اهل ماجرا جویی هستید خودتان بلند شوید و آن کار را امتحان کنید.
22. بولینگ بولینگ یک ایده ی مدرسه قدیمی گاه به گاه است که احساس ارامش خوبی به شما می دهد. نه تنها باعث به وجود امدن یک قرار سرگرم کننده می شود بلکه آن را بسیار فوق العاده می کند.
23. جسور باشید به کوهنوردی، طناب نوردی و پریدن از ارتفاع یا اسمان نوردی بروید.
24. تئاتر در فضای باز به شکسپیر در پارک فکر کنید. هیچ چیز زیباتر و سرگرم کننده تر از دیدن یک نمایش در زیر سایه بان به جای تئاتر سر بسته نیست.
25. بازی شبانه لازم نیست برای داشتن اوقات خوب پول زیادی خرج کنید. به جایش یک بازی را انتخاب کنید،  و در محیط داخلی خانه بازی کنید.
26. به اسکیت بروید Roller skating همواره جالب و سرگرم کننده است، حتی اگر هیچ یک از شماها قبلآ هرگز آن کار را انجام نداده باشد.اسکیت روی یخ هم گزینه ی بسیاری خوبی برای ماههای سرد سال است.
27. سفر پر رمز و راز یک بعدازظهر برنامه ریزی کنید و همینطور بدون در نظر داشتن جای خاصی بیرون بروید. فقط سوار ماشینتان شوید و رانندگی کنید.فقط وقتی خواستید غذا بخورید یا به جایی مورد علاقتان رسیدید بایستید. لذت ببرید، اما ممکن است بخواهید گوشی تلفن هوشمند یا جی چی اس همراه داشته باشید برای استفاده در مواردی که نتوانسیتد راه خانه را پیدا کنید.
28. در یک رقابت دوستانه در فضای باز شرکت کنید مسابقه موتور سواری را دنبال کنید، بیس بال بازی کنید یا مسابقانی در زمینه رانندگی
29. به محل های بازی بروید یک بازی محلی را تماشا کنید.نمی دانید باید به کجا بروید؟ از یک نوجوان 13 ساله ی محلی بپرسید، آنها می دانند!
30. به پارک تفریحی بروید سرسره سوار شدن، آب نبات چوبی خوردن، عکس گرفتن ، شرکت در بازی های کارناوالی، و مشاهده ی اطراف از بالای چرخ و فلک.
31. ورزش کنید رفتن به زمین گلف، زمین تنیس، پیست اسکی، و یا برخی ورزش های سرگرم کننده دیگر.
32. تئاتر شام اینگونه شام ها بسیار پر طرفدار شده اند،غذای خوب، سرگرمی پر جنب و جوش، و لذت. ترکیبی عالی برای یک قرار ملاقات.
33. از یک اکواریوم دیدن کنید اکواریوم ها فقط برای کودکان مدرسه ای نیستند.انها مکان خوبی برای قرارهای ملاقات هم هستند. در حالی که زندگی ابزیان را نگاه می کنید قدم بزنید.
34. به پیک نیک بروید. مکان مناسبی را انتخاب کنید. برای آنکه کارتان سرگرم کننده تر باشد، غذاهای محلی  را انتخاب کنید ، صبحانه ای بخورید و یا در نور مهتاب به پیک نیک بروید.
35. به غروب افتاب نگاه کنید در ساحل قدم بزنید، کنار یک حوض بنشینید، یا فقط نقطه ای ارام را پیدا کنید تا با هم غروب افتاب را تماشا کنید.بسته ی غذایی کوچکی بردارید و به تماشای خورشید بنشینید.
36. استادیوم و یا محل ورزشی منطقه ی خود بروید. بلیط های یک بازی حرفه ای را بگیرد یا تیم محلی مورد علاقتان را تشویق کنید.
37. در یک کنسرت شرکت کنید موزیک زنده همیشه گزینه ی مناسبی برای قرار ملاقات است. بلیط های یک اجرای بزرگ یا یک گروه محلی را بکیرید یا در یک کلوب محلی حاضر شوید.
38. به ساحل بروید در زیر افتاب دراز بکسید،شنا کنید و یا روی سنگ ها بازی کنید. یک روز در ساحل قرار ملاقات خوبی است.
39. به اسب سواری بروید یک اسطبل محلی پیدا کنید و یک راهنما بگیرید ، اگر بلدید اسب سواری کنید یک اسب اجاره کنید. حرکت کنید!
40. داوطلب شوید بخشی از زمانتان را در یک پناهگاه یا اشپزخانه های محلی یا حتی پروژه زیباسازی شهر بگذرایند. کمک به دیگران می تواند واقعا راهی جالب یرای وقت گذرانی با همدیگر باشد و شرکت در فرایند یک کار خوب باشد.
41. بالا،بالا و بالاتر بروید یک بالون هوای گرم بگیرید،از بالا به مناظر مورد علاقتان نگاه کنید و یا فقط از غوطه ور بودن در هوا لذت ببرید.
42. تور کارخانه ای چیز عجیبی به نظر می رسد، اما در واقع دیدن درون یک کارخانه نوشابه سازی یا کارخانه محلی بسیار جذاب است. چیزهایی را می بینید که هرگز تصور نمی کردید.
43. ماراتون فیلم می توانید تعدادی فیلم به انتخاب خود بردارید(بدون استدلال) و همراه با ریموت و مقداری تنقلات روی یک مبل گرم و نرم بنشینید. 
 گزینه های زیاد دیگری هم برای قرار ملاقاتها وجود دارند، بستگی دارد که علاقه و بودجه و موقعیت شما چطوری است. همیشه برای همه ی زوجها روشی وجود دارد.به یاد داشته باشید، چه 20 ساله باشید چه 60 ساله، قرارهایتان باید سرگرم کننده باشد.

نظرات

۱۳۹۵/۱۰/۲۸موارد جالبی بود

در ادامه بخوانید...

استخراج اورانیوم از آب اقیانوس

در

 (سیارک) : یک قدم به استخراج مستقیم سوخت هسته ای از اقیانوس نزدیک تر شده ایم.
این کار، بهتر از استخراج آن از زمین است.دانشمندان دریافته اند که استخراج اورانیوم از آب اقیانوس می تواند راهی مقرون به صرفه(از نظر اقتصادی) برای تأمین سوخت هسته ای باشد و این تکنیک می تواند راه را برای کشورهای ساحلی هموار کند تا به نیروی هسته ای دست یابند.


اخیراً، آژانس بین المللی انرژی اتمی، افزایش بیش از 68 درصدی تولید نیروی هسته ای را در طی 15 سال آینده، پیش بینی کرده است. یافتن یک منبع اورانیوم دوستدار طبیعت که عنصری با حداکثر مقدار نیروی هسته ای هم است می تواند به کاهش مصرف سوخت های فسیلی کمک کند.
محققینی از دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا راهی را یافته اند که کارآیی استخراج اورانیوم مایع از اقیانوس ها را افزایش می دهد و می تواند روزی به ملت های دارای سواحل مجاور اقیانوس ها کمک کند تا هیچگونه سوختی برای تولید انرژی هسته ای مصرف نکنند.
ایزوتوپ U 235 اورانیوم، عنصری رادیواکتیو است و گزینه ی مناسبی برای استفاده از انرژی هسته ای جهت تولید الکتریسیته می باشد.در حال حاضر، 450 کارخانه ی تولید نیروی هسته ای در 30 کشور قرار دارند که هر ساله بیش از 60000 تن ماده را مصرف می کنند.
بعنوان یک عنصر، اورانیوم به اندازه ی قلع، متداول است و در اکثر سنگ های تشکیل شده در میلیون ها سال قبل یافت می شود. اگرچه، دسترسی به مقدار کافی این عنصر برای جوشاندن آب، نیازمند یافتن قطعاتی از این عنصر است که در پوسته ی زمین تغلیظ شده باشند، حداقل اگر بخواهیم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد.
برای قرن ها، بدون نهشته های عظیم اورانیوم، انرژی هسته ای نیازمند واردات سوخت از کشورهای با ذخایر قابل توجه مانند استرالیا، قزاقستان، کانادا و روسیه بود.
استخراج آن از سنگ ها می تواند اثر قابل توجهی بر روی محیط زیست داشته باشد، هم در نتیجه ی حفر یک سوراخ بزرگ و هم در طی فرآیند استخراج سوخت از مواد باطله ی اطراف آن.
بدین دلیل، یافتن منبع دیگری برای اورانیوم که خطر آسیب کمتری برای محیط زیست داشته باشد، و البته منبع نیرویی باشد که به میزان بیشتری دوستدار طبیعت است، امری ضروری است.
مشخص شد که اقیانوس حاوی مقادیر عظیمی از اورانیوم است که نیازمند حفاری نیست بلکه خبر بد این است که حتی برای بتوانید به مقدار اندکی از این عنصر دسترسی داشته باشید، نیازمند سطل های آب هستید.
محقق تیم، Yi Cui از دانشگاه استنفورد افزود: "غلظت ها، اندک هستند، مانند این است که یک دانه ی نمک در یک لیتر آب حل شده باشد". "اما اقیانوس ها، بسیار عظیم هستند البته اگر بتوانیم این مقادیر را بگونه ای مقرون به صرفه استخراج کنیم. این منبع، بی نهایت خواهد بود".
"بی نهایت، ممکن است کمی اغراقآمیز باشد اما 4.5 بیلیون تن اورانیوم مایع در آب های سیاره ی ما برای تولید حداقل چدین هزار ساله ی انرژی، کافی است، البته در شرایطی که مقادیر برداشته شده، در سنگ های مجاور دوباره ترمیم شوند. (سیارک
آب های بسیار زیادی برای سرند کردن داریم در حدود 1.37 بیلیون کیلومتر مکعب، در حقیقت(چیزی بیشتر از 332 میلیون مایل مکعب) با تنها 3 قطعه اورانیوم به ازای هر بیلیون قطعه از آب دریا.
اما اورانیوم یک یون باردار را در آب دریا، در حین واکنش با اکسیژن تشکیل می دهد تا ترکیب اورانیل ایجاد شود، راهی بالقوه آسان برای استخراج انتخابی آن از محلول.
این فرآیند از ترکیبی استفاده می کند بنام amidoxime که برای بالا بردن تعداد ذرات اورانیل استفاده می شود در حالیکه از ورود سایر ذرات دارای بار مثبت جلوگیری می کند.
با پوشش دادن فیبرها در amidoxine، جارویی در جریان آب دریا صورت می پذیرد و زمانیکه حاوی لایه ای از ترکیبات اورانیوم است، بالا آورده می شود سپس، شستشوی جاروها در یک حمام شیمیایی برای حذف اورانیل و فرستادن آن برای تصفیه.یک چیز ممکن است رقابت در بازار و در جاییکه پیشنهادهای موجود در مقایسه با سایر پیشنهادها، ارزان تر هستند.اما در مطالعه ی جدید، محققین استنفورد چندین راه را برای بهبود فرآیند یافتند، آن را یک گام به اقتصادی شدن از نظر صنعت، نزدیک تر کرده اند.
افزودن amoxidone به جفت الکترودهای کربنی؛ محققین یک لایه ی دوگانه را ایجاد کرده اند که می تواند با پالس های متناوب الکتریسیته ی با ولتاژ کم، حداقل نه(9) دفعه به مقدار اورانیل موجود، ضربه وارد کرده و اجازه دهد که اورانیل، قبل از انباشته شدن، اشباع شود.
با استفاده از آب اقیانوس واقعی، تیم قادر بود سه برابر اورانیل بیشتر را در یک دوره ی 11 ساعته جمع آوری کند و بهبود را نه تنها در مقداری که می تواند در یک مرحله جاروکشی جمع شود، بلکه در نرخ(سرعت) جمع آوری نیز نشان دادند.
در آخر، آن ها نشان دادند که این تعدیل در فرآیند، عمر مفید پوشش amidoxine را سه برابر افزایش و هزینه را حتی بیشتر از این مقدار، کاهش داده است.
قبل از اینکه معدنکاری اورانیوم از آب اقیانوس بتواند با استخراج آن از زمین رقابت کند، اساس فناوری موجود، همچنان نیازمند تکمیل بیشتر هستند. گام بعدی، کاهش ولتاژ مورد نیاز برای تغذیه ی فرآیند است.
البته، همچنان سوال است که آیا انرژی هسته ای، مفید است یا خیر؛ در حالیکه همه می دانیم که یک جایگزین فاقد کربن برای سوخت های فسیلی است، نگرانی پیرامون خطر وقایع هسته ای، دسترسی به مواد هسته ای و نیاز به دفن ایمن و مسئولانه ی باقی مانده های سوختی، همچنان بالاست.
محقق، Stephen Chu گفت: "برای این قرن، بخشی از الکتریسیته ی مورد نیاز ما باید از منابعی که بتوانیم آن ها را روشن یا خاموش کنیم تأمین شود".
"باور دارم که نیروی هسته ای باید بخشی از آن منبع باشد، و دسترسی مطمئن به اورانیوم، بخشی از راه حل برای دستیابی به انرژی بدون کربن است".یک چیز قطعی است، انرژی هسته ای به این زودی ها از بین نمی رود، بنابراین یافتن راه های ارزان تر و با خطر کمتر برای تأمین سوخت می تواند چیزی خوبی باشد.

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک

ترجمه  itrans.ir

نظرات

۱۳۹۵/۱۲/۲۷In the coepticalmd world we live in, it's good to find simple solutions.

در ادامه بخوانید...

جست و جو در اعماق اقیانوس

در

این مقاله به بیان یکی از جالب ترین و کاربردی ترین اختراعات بشر یعنی زیردریایی می پردازد و همچنین به بیان این نکته که ما چه چیز هایی از زیردریایی ها می آموزیم می پردازد.

گذری بر تاریخ

تمام افرادی که ژول ورن را می شناسند و داستان های او را مطالعه کرده اند کاپیتان نمو و زیردریایی جالبش یعنی ناتیلوس را می شناسند. دنیای علمی تخیلی ژول ورن سال ها از زمان خود جلو تر بود و خبر از آینده ای داد که در آن  انسان به درون دریا و درون زمین سفر می کند. شاید برای مردم آن زمان تنها این ها داستان های علمی تخیلی جذابی برای زمان خوابیدن بچه ها بودند. اما کودکانی که با رویای کاپیتان نمو شدن و داشتن یک ناتیلوس برای خود بزرگ شدند،بعد ها دنیایی را خلق کردند که در آن سفر به زیر آب و مطالعه و دیدن آن همه شگفتی دیگر نه تنها یک رویا نبود بلکه یک واقعیت بسیار آشکار و دوست داشتنی برای تشنگان و شیفتگان علم بود. سال ها از ژول ورن می گذرد اما دانشمندان امروزه پا در جای پای وی گذاشته و داستان هایی به مراتب حقیقی تر و ملموس تر برای زمان خواب کودکان خلق کرده اند، اما بایک تفاوت. دنیای ساخته ی ژول ورن و امثال او تنها نشات گرفته از ذهن باز و خلاق آن ها بود اما دنیایی که دانشمندان امروزه از آن می نویسند کاملا واقعی است. شاید روزی کودکانمان ما هم  به این داستان ها گوش دهند و در پی اختراع چیزی فراتر از ناتیلوس باشند. ( سیارک)

استفاده از زیردریایی

یک زیردریایی می تواند تا عمق 14.764 پایی اقیانوس یعنی حدود سه مایل به پایین اقیانوس برود.

همچنین می تواند برای ده ساعت بی وقفه در زیر آب به حرکت بپردازد، عکاسی کند و افراد و لباس های مورد نیاز برای غواصی آن ها را با خود حمل کند. به این علت زیردریایی ها را اعجاب انگیز می دانیم که برخی از آن ها پا به قسمت هایی از اقیانوس گذاشته اند که تا به حال هیچ انسانی به آن جا نرفته است و همچنین پرده از راز های اعجاب آور دنیای اقیانوس و عمق های دست نیافتنی برداشته است که قبلا انسان از درک آن عاجز بوده است.

زیردریایی آلیوان

یکی از مشهور ترین نوع زیردریایی ها زیردریایی موسوم به آلیوان است.

آلیوان یک زیردریایی ساخته ی آمریکا در سال 1964 است که بعد ها آن را ارتقا دادند. بدنه و داخل آلیوان از تیتانیوم ساخته شده است که به موجب آن می تواند فشار ناشی از آب را در عمق های زیاد تحمل کند. وزن آلیوان 37.400پوند 23 فوت و 4 اینچ ضخامت دارد. تا 6 مایل قابلیت هدف گیری دارد و بیشترین سرعت حرکت آن 2 گره ی دریایی است. همچنین آلیوان پنج هیدریولیک دارد و به وسیله ی باتری های اسیدی سیستم الکتریکی داخلی آن کار می کنند. در داخل آلیوان از پیشرفته ترین و مجهزترین سیستم های کامپیوتری و یک قطب نمای پیشرفته که همواره شمال حقیقی را نشان می دهد استفاده می شود.

آلیوان به دانشمندان این امکان را می دهد که در زمینه های زیست شناختی، شیمیایی و زمین شناختی در زیر آب به تحقیق و مطالعه بپردازند.

لامپ های مخصوصی در بدنه آلیوان تعبیه شده است که باعث می شود دنیای تاریک زیر آب روشن شود و هر آن چه در پس تاریکی خوفناک اقیانوس خود را مخفی کرده است نمایان شود. کارایی های آلیوان تنها به این ها محدود نمی شود. آلیوان در بدنه ی خود دوربین هایی بسیار پیشرفته دارد که از داخل کنترل می شوند و به عکاسی و فیلم برداری می پردازند همچنین دو بازوی مکانیکی بر روی آلیوان تعبیه شده است که به دانشمندان کمک می کند بدون خارج شدن از زیردریایی به جمع آوری نمونه ها بپردازند.( سیارک)

کشف اعجاب انگیز آلیوان

یکی از روز های سال 1977، آلیوان در یک جست و جوی شگفت انگیز شرکت داشت. در آن روز، آلیوان برای انجام یک سری مطالعات معمول چند دانشمند را با خود حمل می کرد. زیردریایی در یکی و نیم مایلی ساحل جزیره ی گلاپاگوس حرکت می کرد و در زیر آب بود. دانشمندان حدود دوازده فوت پایین رفته بودند که از پنجره های زیردریایی یک چیز عجیب را مشاهده کردند. این شی بسیار شبیه به دودکش بود. دودکشی که ابری سیاه و تیره را به درون آب وارد می کرد. دانشمندان دریافتند که این یک گودال است و در اطراف این گودال تیره جانورانی زندگی می کنند که بدون این که به نور خورشید وابسته باشند به زندگی خود ادامه می دهند.

یک اکوسیستم که به انرژی خورشید وابسته نبود بلکه موجوداتی که در این اکوسیستم زندگی می کردند انرژی خود ار از زمین اطراف خود به دست می آوردند.

یک نوع غیر معمول از جانداران در آن جا زندگی می کردند. در میان مواد شیمیایی که از این گودال خارج می شد، هیدروژن سولفید شناسایی شد که گازی بسیار سمی برای موجودات زنده ی روی خشکی است. با این وجود، باکتری هایی که در این نزدیکی زندگی می کردند کاملا با این شرایط هماهنگ بوده و از این گاز سمی بدون هیچ مشکلی استفاده می کردند و سپس جانوران کوچک از این باکتری ها استفاده می کردند و این جانوران کوچک خود غذای جانوران بزرگتر بودند. موجودات لوله مانند عظیم قرمز و سفید نزدیک این گودال می خزیدند و در یک دیگر می لولیدند. میگو ماهی های کوچک و خرچنگ های سفید زمانی که این موجودات استراحت می کردند از روی بدن آن ها غذا می خوردند. در این اکوسیستم که بنظر نامناسب می آید، این موجودات با یک دیگر به راحتی در تعامل بودند و زندگی می کردند.

بعد از سال 1977 دانشمندان گودال های دیگری در سراسر اقیانوس ها یافتند که هر کدام اکوسیستم متمایزی داشتند و البته برخی از آن ها حتی با زیردریایی هم غیر قابل دسترسی هستند.

با این وجود دانشمندان هموراه در تلاش هستند که راهی برای ساخت یک وسیله بیابند تا بتوانند به جاهایی سفر کنند که دور از دسترس است و هرکدام دنیایی جداگانه برای خود هستند. البته در این بین نباید نقش مهمی که زیردریایی هایی که از راه دور کنترل می شوند را دست کم گرفت. هر چند که عطش دانشمندان و علاقمندان به علم و کاشفان دنیاهای جدید زیاد و تقریبا سیری ناپذیر است، اما علم بشریت هنوز هم نمی تواند پا در برخی از نقاط بگذارد و سر از کار و رمز و راز دنیا های  نامتناهی زیر آب دربیاورد. باید صبور بود و تنها منتظر ماند تا شاید روزی یک زیردریایی اختراع شود که بتواند پا در دنیای هایی بگذارد که ما خود از ورود به آن ها عاجز مانده ایم.ترجمه  itrans.ir  

در سیارک بخوانیم:

اقیانوس‌شناسی

مشکل کمبود اکسیژن در اقیانوس‌ها و دریاها

استفاده از ربات‌های حفاری برای استخراج معادن اقیانوسی

حرکت سریع فناوری‌های بهره‌برداری از انرژی اقیانوس به‌سمت تجاری شدن

استحصال انرژی اقیانوس توسط کایت‌های زیردریایی

دریافت انرژی گرمایی از عمق اقیانوس

سکوی خورشیدی شناور بر روی آب اقیانوس‌ها امکان به‌دست آوردن سوخت هیدروژن از طریق آب را فراهم کرد

WaveNET نیروگاه تولید برق از امواج اقیانوس

توقف سونامی ها با رگباری از موج های صوتی در اعماق اقیانوس ها

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

دلفین ها ساکنین بی نظیری از سیاره زمین که حقوق آنها توسط چندین کشور تأیید شده است

در
دلفین ها ساکنین بی نظیری از سیاره زمین هستند که حقوق آنها توسط چندین کشور تأیید شده است
انسان همیشه احساس ویژه ای به دلفین ها داشته و این پستانداران را از کل حیوانات متمایز می کند. ذهن و حسن نیت ویژه ، زبان اسرارآمیز آنها و توانایی درک یکدیگر ، احترام ما را القا می کند. مطالعات اخیر در مورد هوش و روشهای ارتباط آنها باعث شده است که در برخی از کشورها ، در سطح قانونگذاری ، دلفین ها به عنوان افرادی با خودآگاهی و احساسات شناخته شده و بر این اساس ، کشتار ، اسیر کردن و آموزش آنها را ممنوع اعلام کنند.

"مردمان دریا" و دستیاران خدایان

در دوران باستان ، ده‌ها افسانه درباره دلفین ها ساخته شده بود. افراد مختلفی که در تماس با این موجودات شگفت انگیز قرار دارند ، آنها را با توانایی های معجزه آسا در افسانه ها قرار می دهند. تقریباً در هر حماسه ، داستانی وجود دارد که دلفین ها افرادی هستند که به خواست خدایان به ساکنین دریایی تبدیل شده اند. به عنوان مثال ، در افسانه یونان باستان ، دیونیسوس این کار را انجام داد که دزدان دریایی دریایی سعی کردند او را اسیر کنند. در میان ایتروسها و رومی ها ، دلفین ها سمبل سفر روح از طریق دریای مرگ به زندگی آخرت بودند. و البته افسانه های بیشمار می گوید که چگونه دلفین ها مردم و قهرمانان را از اعماق دریا نجات داده اند. و یکی از دلفین ها به پوزیدون کمک کرد تا معشوق خود - آمفیتریت را پیدا کند ، در لبه های جهان در اعماق اقیانوس پنهان شد و برای این خدای قدرتمند دریاها یاور خود را به بهشت ​​برد ، جایی که صورت فلکی دلفین از آن زمان درخشان است.
 

دلفین ها خوانندگان زیر آب

نتایج شگفت انگیز در مطالعه صداهای ساخته شده توسط دلفین ها به دست آمد. دامنه این سیگنالها بسیار قدرتمند تر از انسانهاست - ارتباط صوتی ما در باند فرکانس تا 20 کیلوهرتز انجام می گیرد (نوازندگان قادرند تا 40 کیلوهرتز را تشخیص دهند) ، و برای دلفین ها این "سقف" تا 300 کیلوهرتز بالا می رود. علاوه بر این ، آنها همان شش سطوح سازماندهی گفتار را دارند که ما داریم. در گفتار انسان ، صدا ، هجا ، کلمه ، عبارت ، پاراگراف و متن مشخص شده اند ، و ما نمی دانیم که سطح "مکالمه" ویژه دلفین ها به چه مواردی تقسیم می شود ، اما این واقعیت که سوت آنها فقط مجموعه ای از صداها نیست ، آشکار است.
این نتیجه گیری توسط دانشمندان موسسه کالیفرنیا برای جستجوی اطلاعات فرازمینی انجام شده است. تجزیه و تحلیل فرکانس "آهنگ" های دلفین نشان می دهد که ما با یک مجموعه تصادفی از صداها روبرو نیستیم ، بلکه با سیگنالی مواجه هستیم که به اندازه گفتار انسان اطلاعاتی را در بر می گیرد. برای مثال ، "مکالمه" میمون ها ، که به همین روش تحلیل می شوند ، تنها یک انحراف جزئی از صداهای آشوب آور را نشان می دهد. اعتقاد بر این است که دلفین ها از جاهای مختلف حتی "گویش" های خود را نیز صحبت می کنند. دانشمندان در سوت خود درخواست های شخصی مربوط به نام افراد را شناسایی کردند.
"آواز خواندن" دلفین فقط مجموعه ای از صداها نیست
 

دلفین ها با احساسات غنی

ویژگی دیگری که بدون شک مورد توجه انسان ها قرار می گیرد ، عاطفی بودن دلفین ها است. حیواناتی که در یک گله زندگی می کنند عجله می کنند بدون هیچ تردیدی به یکدیگر کمک کنند. یکی از غرایز اساسی هل دادن یک همکار ضعیف به سطح است. این برای ساکنان دریایی که هوا تنفس می کنند بسیار حیاتی است و ممکن است 15-20 دقیقه در زیر آب باشد. بدین ترتیب خانواده به کودک تازه متولد شده کمک می کند و ممکن است که گاهی اوقات این غریزه برای افرادی که درمانده در آب هستند نیز کار کند. اگرچه امروز ، با بررسی دقیق تر رفتار دلفین ها ، مردم شروع به تمایل به فکر کردن در مورد اقدامات آگاهانه تر دوستان دریا یی ما می کنند.
دلفین ها یک توله ببر را در پارک سافاری در جینسنگ چین ارتباط برقرار می کنند.
 
دلفین ها احتمالاً دوستانه ترین حیوانات وحشی هستند. آنها بسیار کنجکاو هستند و نه تنها با انسانها بلکه با ساکنان دیگر باغ وحش ها و اقیانوس ها ارتباط برقرار می کنند.  کارگران و مربیان پارک اطمینان دارند که هنگام برقراری ارتباط با کمک سونوگرافی ، دلفین ها همیشه زندگی تازه را حس می کنند. آنها می گویند که واکنش آنها نسبت به زنانی که انتظار بچه دار شدن را دارند ، همیشه متفاوت از معمول است.
 

حق زندگی دلفین ها

دلفین ها مدت هاست که در تصورات بشر چنان شگفت انگیز بوده اند که فعالان مدرن حقوق بشر در مورد دادن یک موقعیت ویژه به آنها فکر کرده اند. در اصل ،چنین سابقه ای در ابتدای قرن بیستم در نیوزلند رخ داد. دلفین پلوروس جک به دلیل رفتار شگفت انگیز خود ، به موضوع تحقیقات علمی و یک جاذبه محلی تبدیل شده است. به گفته ساکنان ، یک دلفین بزرگ خاکستری با رنگ غیرمعمول برای اولین بار در سال 1888 در کنار کشتی ها سفر کرد. دریانوردان بریندل می خواستند او را آزار دهند ، اما همسر کاپیتان مداخله کرد. از آن زمان ، دلفین ها به مدت بیست سال تمام اسکله های اصلی را که از این تنگه باریک به مسافت 6 مایل عبور می کردند ، اسکورت می کردند.
Pelorus Jack - مشهورترین دلفین در آغاز قرن بیستم
چه او وظایف یک خلبان را انجام می داد و چه در کنار کشتی صرف می کرد ، دانشمندان دقیقاً مشخص نکردند. آنها برای رفتار غیرمعمول ساکنان دریایی وحشی چندین توضیحات احتمالی ارائه دادند ، اما همه ساکنان محلی مطمئناً مطمئن بودند که دلفین دستیار آنها است. آنها بویژه پس از تیراندازی در سال 1904 از کشتی پنگوئن، دلفین برای چند هفته ناپدید شد ، سپس بازگشت و هنوز هم همه کشتی ها را بجز پنگوئن اسکورت می کرد. هنگامی که کشتی پنگوئن چند سال بعد غرق شد، البته این را به انتقام گرفتن این پنگوئن  نسبت دادند. اما در آن زمان ، دلفین قبلاً از "حق مصونیت" استفاده می کرد. پس از شلیک ، که همه را عصبانی کرد ، به درخواست ساکنان این مستعمره ، فرماندار قانونی برای حمایت از یک حیوان شگفت انگیز تصویب کرد. بنابراین Pelorus Jack اولین دلفین تاریخ شد ، تحت مراقبت دولت قرار گرفت. علاوه بر این ، او نه تنها به عنوان حیوان نادر ، بلکه به عنوان موجودی که شخصیت و حسن نیت خاص خود را نسبت به مردم نشان می داد ، از خود دفاع کرد.
در این پناهگاه یک دلفین 10 روزه را که مادرش را از دست داده تغذیه می کنند
 
امروز ، قانون گذاران بسیار فراتر می روند. تا به امروز ، حقوق دلفین ها در چهار کشور به رسمیت شناخته شده است. کاستاریکا ، مجارستان ، شیلی و هند تأیید کرده اند که این حیوانات دریایی را " شخص با منشأ متفاوت از homo sapiens" می دانند . و از آنجا که دلفین ها فردی هستند ، بنابراین کشتن آنها جرم است ، و نگه داشتن آنها در اسارت ، بردگی است. بنابراین در این کشورها نگه داشتن آنها در دلفیناریوم ها و ایجاد پرش برای تفریح ​​برای آنها ممنوع است. به هر حال ، دلفیناریوم ها در بسیاری از کشورها ممنوع است.

نظرات

در ادامه بخوانید...

اگر ماه از آسمان ناپدید شود چه اتفاقی می افتد

در
اگر ماه از آسمان ناپدید شود چه اتفاقی می افتد
ماه شیب 23.5 درجه سیاره زمین را ثابت نگه می دارد. بدون ماه ، زمین متلاشی می شود و به طور چشمگیری بر فصول ، آب و هوا و محیط زیست سیاره ما تأثیر می گذارد.
 
نزدیکترین جسم به سیاره ما ، ماه ، ممکن است مثل خواهر و برادرهای کوچک زمین به نظر برسد. از زمان تولد ، این ماهواره درگیر جنگ گرانشی با زمین است. اما اگر در آینده ماه از بین برود ، چه اتفاقی خواهد افتاد؟
 
متیو سیگلر ، دانشمند تحقیقات قمری در موسسه علوم سیاره در دالاس ، تگزاس می گوید: "سه میلیارد سال پیش ، وقتی ماه به زمین نزدیکتر شد ، بسیاری از چیزها به طرز چشمگیری تغییر کردند." "در حال حاضر ، ماه به اندازه کافی دور است و تاثیر بیشتر کارهایی که برای ما انجام می دهد بسیار طولانی مدت است ، مانند ثبات در مدار مان در طی صدها هزار سال."
 

خداحافظ امواج ماه

اگر همه ما یک روز صبح از خواب بیدار شویم و ماه را در آسمان نبینیم ، بیشتر ما احتمالاً متوجه آن نمی شویم.
 
جزر و مد برای کسانی که در نزدیکی اقیانوس ها زندگی می کنند، کاهش می یابد ، اما کاملاً از بین نمی رود. در حالی که ماه بیشترین فعالیتهای گرانشی را انجام می دهد و جزر و مد را برای سیاره زمین ایجاد می کند ، خورشید نیز نقش دارد. ساکنان ساحلی متوجه جزر و مد کمتر و در حدود نیمی از تعداد آنها در حال حاضر می شوند. 
اگر ماه از آسمان ناپدید شود چه اتفاقی می افتد
جزر و مد، ماه، خورشید و زمین
در حالی که ماه زندگی روزمره ما را زیاد تحت تأثیر قرار نمی دهد ، اما نبودن ماه شیوه زندگی بسیاری از حیوانات شبانه را بالا می برد. حیواناتی مانند پروانه در طی میلیون ها سال برای حرکت در نور ماه و ستاره ها تکامل یافته اند. لاک پشت های تازه تخم ریزی شده از نور ماه استفاده می کنند تا راهی به اقیانوس پیدا کنند - و به لطف چراغهای خیابانی مصنوعی که آنها را در جهت اشتباه فریب می دهند ، به اندازه کافی تلاش اشتباه می کنند.
 

تأثیرات زمینی ماه

ماه همچنین بر حرکت زمین در مورد محور آن تأثیر می گذارد. کشش ماه در حال حاضر طول روز را حدود دو میلی ثانیه در هر قرن افزایش می دهد.اگر این افزایش فردا متوقف شود ، در بازه های زمانی انسانی ما چندان قابل توجه نخواهد بود. با این حال ، اگر ماه میلیارد ها سال قبل ناپدید شده بود ، چرخش امروز ما بسیار متفاوت بود. 
 
در اوایل زمین، چرخش های 4 ساعته داشت که بخاطر ماه به آرامی و به طور مداوم تا 24 ساعته که اکنون می شناسیم ، کند شده است. بدون حضور ماه در تمام آن سالها ، ما هنوز خیلی سریع می چرخیدیم.
 

دلیل فصل ها

ماه همچنین شیب 23.5 درجه زمین را نسبتاً ثابت نگه داشته است. بدون آن دست ثابت ، زمین بسیار بیشتر می چرخید ​​و تأثیر چشمگیری بر فصول و اقلیم کره زمین می گذارد. 
 
پل ساتر ، اخترفیزیکدان در موسسه Flatiron می گوید: "همه چیزهایی که ما در مورد فصول می دانیم، بدون ماه کاملاً دور از ذهن خواهد بود." از زاویه مشخصی ، "بعضی از نقاط این سیاره به سختی هرگز خورشید را می بیند ، و در بعضی دیگر خورشید برای ماهها دیده می شود."
 
اگرچه تغییر در شیب زمین به تدریج اتفاق می افتد ، بنابراین حتی در طول زندگی ما آن را فوراً یا به احتمال زیاد متوجه نمی شویم. اما برای حیواناتی که در طول میلیون ها سال برای زندگی در همگام سازی با فصل ها تکامل یافته اند ، ممکن است سازگاری برای آنها دشوار باشد ، حتی در مورد آنچه که به نظر ما مانند یک بازه زمانی طولانی است.
 

ماه به ما در باره زمین اطلاعات می دهد

از دست دادن ماه همچنین به معنای از دست دادن اطلاعات زیادی درباره زمین جوان است. به لطف فعالیت تکتونیکی ، هیچ صخره ی واقعاً قدیمی در زمین وجود ندارد. اما ماه غیرفعال از نظر زمین شناسی به عنوان مخزن اطلاعاتی در مورد زمین و منظومه شمسی مانند میلیارد ها سال قبل به ما خدمت می کند. 
 
به عنوان مثال ، تعداد دهانه های ماه به دانشمندان می گوید که دوره ای از بمباران های سنگین توسط سیارک ها در حدود 4.1 تا 3.8 میلیارد سال پیش رخ داده است. تجزیه و تحلیل شیمیایی سنگ های ماه نیز به ما کمک کرده است که بدانیم چه مقدار از آب سیاره ما توسط دنباله دارها و سیارک ها به زمین آورده شده است. 

نظرات

در ادامه بخوانید...

حوضچه های نمکی اتیوپی یکی از معدود مکان هایی است که زندگی در آن وجود ندارد

در
حوضچه های نمکی اتیوپی
حوضچه های نمکی اتیوپی یکی از معدود مکان هایی است که زندگی در آن وجود ندارد
استخرهای دالول احتمالاً آنقدر گرم ، شور و اسیدی هستند که حتی میکروبهای اکستروفیفی قادر به زندگی در آن نیستند.
در استخرهای نمکی دالول ، در شمال اتیوپی ، زندگی با برخی از شدیدترین موانع بقا در هر کجای زمین مواجه است. حوضچه های رنگارنگ نه تنها گرم و بسیار اسیدی هستند ، بلکه در بالای گنبد عظیم نمکی قرار گرفته اند و سطح شوری را تا 10 برابر سطح اقیانوس یا بالاتر می برند.
حوضچه های نمکی اتیوپی
ترکیبی از عوامل به این معنی است که حتی اکستروفیفیل ها ، باکتریهای سازگار با شرایط سخت ، برای زنده ماندن در حوضچه های نمکی اتیوپی مشکل دارند. و تحقیقات جدید نشان می دهد که مکانهایی در درون دالول وجود دارد که زندگی به سادگی نمی تواند جریان یابد. درجه حرارتهای بالاتر از 200 درجه فارنهایت ، pH سطح زیر صفر و آب هیپرسالین تقریباً غیرمترقبه ای ایجاد می کند که حتی سخت جان ترین میکروب ها هم زنده نمی مانند.
حوضچه های نمکی اتیوپی
تیمی از محققان فرانسه و اسپانیا طی دو سال نمونه هایی از استخرها و مناطق اطراف آن را گرفته و با استفاده از  آزمایشات به دنبال نشانه های زندگی بودند. در حالی که برخی از مناطق دالول تنوع میکروبهای افراطی را مشاهده می کردند ، در اماکن معدودی علائم زندگی وجود نداشت  . به گفته این محققان ، مطالعات قبلی که حاکی از وجود بعضی از میکروبها در این استخرها بود ، توسط باکتریها روی این سازها یا خود دانشمندان آلوده شده بودند ، یا اینکه از طرف دیگر ، باد از جایی دیگر آنها را منتقل کرده بود. 
 
با وجود شرایط سخت ، حوضچه ها خود یک تابلوی چشمگیر از رنگ های سبز، زرد، قرمز و قهوه ای هستند که به  به طور مداوم تغییر می کنند. برخلاف استخرهای Yellowstone ، گرچه رنگهای آنها از میکروب ها ناشی می شوند ، حوضچه های Dallol با وجود انواع مختلف آهن رنگ آمیزی می شوند. با گردش در مواد ، می توان رنگها را تغییر داد و یک منظره طوفان همیشه در حال تغییر را ایجاد کرد .جوضچه هایی زیبا از دید گردشگران اما کشنده از نظر زندگی.
حوضچه های نمکی اتیوپی
حوضچه های دالول در منطقه ای بسیار پایین تر از سطح دریا واقع شده است. این شکاف ایجاد شده به عنوان صفحات قاره به آرامی قاره آفریقا را از هم جدا می کند. این منطقه تقریباً 400 فوت از سطح دریا پایین است و دارای فعالیت آتشفشانی است. این پویایی گرمابی همان چیزی است که آب غنی از مواد معدنی را وارد استخرها می کند ، جایی که آهن به تدریج با اکسیژن مخلوط می شود تا طیف خیره کننده ای از رنگ ها را ایجاد کند.

نظرات

در ادامه بخوانید...