سیستم اطلاعات مدیریت MIS


سازمان‌های بسیاری بطور موفقیت‌آمیزی از MIS بهره‌گیری می‌کنند ولی برخی دیگر از این کار ناتوانند. هرچند سخت‌افزارها و نرم‌افزارها به روز بوده و دارای فناوری مناسبی هستند، ولی کاربرد آنها بیشتر برای جمع‌آوری و ذخیره‌ سازی داده‌ها و پردازش اولیه آنها می‌باشد. عواملی وجود دارند که موجب موفقیت MIS می‌شوند و عوامل دیگری هم هستند که باعث شکست آن می‌گردند. این عوامل را می‌توان بصورت زیر خلاصه کرد:

عوامل سهیم در موفقیت

اگر قرار است یک MIS موفق از آب دربیاید، باید تمام ویژگی‌های فهرست شده در زیر را دارا باشد:
MIS * با وظایف مدیریتی عجین شده است. این کار اهداف شفافی را پایه‌گذاری می‌کند که MIS روی مسائل عمده کسب و کار تمرکز نماید. همچنین منابع توسعه‌ای کافی تأمین شده و موانع انسانی و سازمانی پیشِ روی بهبود و پیشرفت از میان برداشته شده است.
* یک «فناوری پردازش اطلاعات» مناسب که نیازهای کاربران MIS در زمینه پردازش و تجزیه و تحلیل داده‌ها را مرتفع نماید، انتخاب شده است.(سیارک)
MIS * براساس نیازمندی‌ها و الزامات کاربران، جهت‌دهی، تعریف و طراحی شده و کارآمدی عملیاتی آن، تضمین شده است.
MIS * تحت مراقبت مستمر قرار دارد، بطوری که «طراحی سیستم باز» آن، بر طبق نیازهای اطلاعاتیِ در حالِ تغییر، بهینه‌سازی شده است.
MIS * بر روی نتایج و اهداف تمرکز می کند، و بر روی عوامل و دلایل مؤثر در عدم نِیل به دستاوردها، تأکید دارد.
* با جلوگیری از بروز نویز (اغتشاش) در سیستم اطلاعات و ارتباطات، اجازه داده نمی‌شود که آن به یک خردکننده اطلاعات تبدیل شود.
MIS * این نکته را تشخیص می‌دهد که مدیر یک انسان است و لذا سیستم‌ها باید تمام عوامل رفتاری انسان را در فرآیند مدیریت مدنظر قرار دهند.
MIS * تشخیص می‌دهد که نیازهای اطلاعاتی متفاوت برای اهداف متفاوت را باید برآورده سازد. جهانی‌سازی اطلاعات بصورت «جداگانه» از اهداف گوناگون، منجر به وجود اطلاعات بیش از حد و بلااستفاده بودن آن می‌گردد.(سیارک)
* طرز کار با MIS آسان است، و لذا طراحی MIS دارای ویژگی‌هایی است که یک طرح کاربرپسند را به وجود می‌آورد.


تذکر: «اطلاعات» به عنوان یکی از منابع شرکت در نظر گرفته شده و لذا به صورت متمرکز توسط سرپرست MIS تولید شده و در اختیار تمام کاربران حائز شرایط و نیازمند قرار می‌گیرد. وظیفه سرپرست MIS ، اعمال مدیریت متمرکز بر روی اطلاعات، به عنوان یک منبع از شرکت، از داده تا اطلاعات و نیازهای فناوری مربوط به آن می‌باشد.

تذکر: اطلاعات به عنوان یکی از منابع بخش، یا گروهی از افراد در نظر گرفته شده است یا به عبارت دیگر، بطور ویژه برای امور کسب و کار در نظر گرفته شده است. سرپرست MIS پشتیبانی کاربران از لحاظ اطلاعات را برای مأموریتِ توسعه‌ایِ آنها بر عهده دارد.
 MIS تشخیص می‌دهد که نیازهای اطلاعاتی قبلی، منسوخ شده و نیازهای جدیدی مطرح می‌شوند. بنابر این، MIS دارای یک قابلیت اساسی بالقوه برای برآورده کردن نیازهای جدید اطلاعاتی است.
 MIS بر روی توسعه پشتیبانیِ اطلاعاتیِ مدیر در رابطه با عوامل بحرانیِ موفقیت، تمرکز دارد. این پست ادامه دارد.........

ترجمه  itrans.ir 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید