نالوکسان چیست؟

در

قبل از مطالعه این مقاله توجه داشته باشید، هیچ دارویی، حتی آسپرین را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید. داروها علاوه بر اثرات مثبت، عوارض جانبی خطرناکی نیز دارند.

عوارض و موارد مصرف آمپول نالوکسان

بیش‌مصرفی یا اوردوز در دو حالت اتفاق می‌افتد: اول در حالتی که میزان زیادی مواد مخدر در یک نوبت مصرف وارد بدن شود، و دوم در حالتی که در یک دوره زمانی به‌طور دائم مواد مصرف شده و اثرات آن در بدن باقی بماند. شرایط اوردوز بسیار خطرناک و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

نالوکسان در کیت‌های اضطراری بیش‌مصرفی مواد مخدر در اختیار مصرف‌کنندگان هروئین و سایر مواد مخدر قرار می‌گیرد. 

آیا نالوکسان خطرناک است؟

نالوکسان یا نارکان فقط درهنگام اوردوز کاربرد دارد. به هیچ عنوان برای نعشه کردن قابل استفاده نیست. اگر شخصی که از مواد استفاده نکرده از نالوکسان استفاده کند هیچ تاثیری مثبتی نخواهد داشت.

عوارض  آمپول نالوکسان

استفراغ، بی اشتهایی، تهوع، اختلال تمرکز و حواس، تغییرات فشار خون.

نظرات

در ادامه بخوانید...

عوارض و موارد مصرف ال گلوتامین چیست

در

مشخصات کپسول ال گلوتامین

آمینواسید مهم ال گلوتامین توسط بدن قابل ساخت است و در بسیاری از غذاهای پروتئینی یافت می‌شود. مطالعات موارد مصرف این دارو را  برای درمان اعتیاد به نوشیدن الکل، صرع، اشتیاق به شکر، اختلالات روانی و زخم معده نشان داده است.قیمت ال گلوتامین  با توجه به شرکت سازنده خارجی متفاوت است و قیمت ال گلوتامین  ایرانی  در داروخانه ها هم ضابطه خاصی ندارد
 به پشتیبانی از سیستم ایمنی کمک کرده و بافت‌های عضلات را پس از فشار فیزیکی یا فعالیت، ترمیم می‌کند.

موارد مصرف ال گلوتامین و طریقه مصرف کپسول ال گلوتامین

• پشتیبانی از سیستم ایمنی
• کمک به ترمیم بافت‌های عضلات پس از فعالیت بدنی
• کمک به پشتیبانی از سیستم گوارشی
ترکیبات
هر کپسول شامل 500 میلی‌گرم ال گلوتامین (در حالت آزاد) است.
مقدار تجویز شده
5 کپسول، 2 بار در روز یا طبق توصیه مراقب بهداشت سلامت. دارو و مکمل ها را دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

عوارض ال گلوتامین

عوارض و موارد مصرف :

• ال گلوتامین می‌تواند برخی از آثار داروهای شیمی درمانی بر روی زخم‌های معده و روده را کاهش می‌دهد.
• ال گلوتامین نباید توسط افراد دارای بیماری کبد، مشکلات کلیه، سندرم ری، یا هر نوع اختلالی که می‌تواند منجر به انباشته شدن آمونیاک در خون شود، مصرف شود.
کودکان: مناسب برای کودکان با مقدار نصف مصرف بزرگسالان
بارداری و شیردهی: این دارو در طول بارداری و شیردهی با مقدار مصرف تجویز شده ایمن فرض می‌شود، اما به علت نبود اطلاعات قابل اطمینان موجود از مصرف آن خودداری کنید.
سالمندان: هیچ عوارض جانبی خاصی مشخص نشده است.

نظرات

در ادامه بخوانید...

آزیترومایسین ، عوارض و موارد مصرف

در

در این مقاله درباره آزیترومایسین، موارد مصرف آزیترومایسین، موارد منع مصرف آزیترومایسین، موارد مصرف کپسول آزیترومایسین، موارد مصرف قرص آزیترومایسین،عوارض جانبی آزیترومایسین و نحوه استفاده از آزیترومایسین اطلاعات کافی به کاربر داده شود.

 

 

آزیترومایسین چیست

آزیترومایسین یکی از محبوب ترین ضد میکروب های موجود در بازار امروز است. این مورد برای درمان عفونت های باکتریایی مختلف، در درجه اول به همراه ارگان های تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو می تواند برای بزرگسالان و کودکان استفاده شود.
 

هر قرص از این محصول حاوی 250 میلی گرم (500 میلی گرم) از ماده فعال - آزیترومایسین، و همچنین اجزای کمکی - ریز سلولز، سدیم glycolate نشاسته، تالک، سدیم لوریل سولفات، نشاسته ذرت، استئارات منیزیم، پلی وینیل الکل، دی اکسید تیتانیوم، macrogol، رنگهای E129، E102 می باشد.

آزیترومایسین یک آنتی بیوتیک ماکرولیتیک با اثر باکتریایی است (آن را مهار رشد پاتوژن). این در برابر طیف گسترده ای از میکروب ها فعال است. مکانیسم عمل با سرکوب تولید پروتئین در سلول های میکروبی همراه است. در غلظت های بالا، اثر ضد باکتری دارد.

 

آزیترومایسین یک ماده ارگانیک از گروه ماکرولیدها است.این آنتی بیوتیک تولید پروتئین های حیاتی خاصی را برای سنتز باکتری ها متوقف می کند، که باعث می شود رشد و تکثیر آنها متوقف شود. بنابراین، آزیترومایسین دارای اثر باکتری استاتیکی و ضد باکتری است. با این حال، این بدان معنا نیست که این دارو ضعیف تر از آنتی بیوتیک های ضد باکتری است، زیرا متوقف کردن رشد باکتری ها در اغلب موارد منجر به مرگ آنها می شود.

 
موارد مصرف ازیترومایسین در بسیاری از موارد شبیه به اریترومایسین است، که مشتق آن از طریق اثر فارماکولوژیک آن است. با این حال، آزیترومایسین به طرق مختلف از سلف خود برای بهتر شدن متفاوت است. اول از همه، Azithromycin حدود 300 برابر مقاوم تر نسبت به اسیدها نسبت به اریترومایسین است و اسید معده آن را نابود نمی کند علاوه بر این، آزیترومایسین عوارض جانبی متعددی را در ارتباط با دستگاه گوارش ایجاد می کند که نسبت به اریترومایسین زیاد است. به طور کلی، ماکرولیدها در مقایسه با پنی سیلین ها بسیار پراکنده اما در عین حال قدیمی، بسیار مؤثرتر بر بدن و سمیت کمتری دارند.این دارو نمی تواند برای درمان نوزادان استفاده شود.
 
یکی دیگر از خواص مفید دارو این است که در مدت طولانی تری از بدن دفع می شود. نیمی از آزیترومایسین در حدود 50 ساعت بعد از مصرف از بدن خارج می شود. این پارامتر بسیار بیشتر از آنتی بیوتیک های دیگر است. این به این معنی است که آزیترومایسین در مدت زمان طولانی در بدن ذخیره می شود و اغلب دارو می تواند اثر بخشی 5-7 روز پس از پایان دوره داشته باشد، که در درمان عفونت های شدید و طولانی با احتمال بالایی عود بیماری بسیار مهم است.
همچنین این ویژگی دارویی می تواند فرکانس پذیرش و طول مدت درمان را کاهش دهد. علاوه بر این، میزان کم خروج دارو در کاهش بار در کبد بیان شده است، که برای بیماران با اختلالات مختلف در کار این ارگان مهم است.
با این حال، علیرغم این واقعیت که دارو برای مدت طولانی در بدن وجود دارد، بسیار سریع جذب خون می شود - حداکثر غلظت آزیترومایسین 2.5 ساعت پس از مصرف است.
 
یکی دیگر از ویژگی های مهم دارو این است که توانایی آن به طور عمده در بافت ها و نه در پلاسمای خون انباشته می شود و عمدتا در تمرکز عفونت تجمع پیدا می کند. بر طبق مطالعات، غلظت یک ماده در محل عفونت حدود 30 درصد بیشتر از بافت سالم است. این توانایی یک آنتی بیوتیک برای یافتن منبع عفونت نیز بسیار مفید است و آن را از بسیاری از معیارهای دیگر که به طور مساوی در همه بافت ها و مایعات توزیع شده است، متمایز می کند. این ارتباط با این واقعیت است که ماده قادر به نفوذ به phagocytes و ماکروفاژها است و با آنها به بافت آلوده به باسیل حمل می شود.
 
علاوه بر این، مهم است که آزیترومایسین نه تنها در خارج از سلول های بدن، بلکه در داخل آنها عمل می کند. و این بدان معنی است که می تواند بر باکتری ها - انگل های درون سلولی مانند مايکوپلاسما و کلامیدیا تاثیر بگذارد.
آنتی بیوتیک دارای طیف گسترده ای از فعالیت است و علیه انواع مختلف باکتری ها - گرم منفی، گرم مثبت، هوازی و بی هوازی فعال است. تنها تعداد کمی از باسیل ها به آن مقاوم هستند - برخی از گونه های استرپتوکوک و استافیلوکوک، سالمونلا و شگلا.
 

 

باکتری های حساس به آزیترومایسین

استرپتوکوک
استافیلوکوک ها
لژیونلا
کلامیدیا
مایکوپلاسما
توکسوپلاسموز
کلسترییدیسم
بورلی، بورلی
میله های هموفیلی.
 

 

موارد مصرف آزیترومایسین

این دارو برای درمان بیماری های عفونی مورد استفاده قرار می گیرد:
راه های هوایی بالا (گلو، نازوفارنکس، سینوس ها)
راه های هوایی پایین (برونش و تراشه)
ریه ها
اندام های ادراری
پوست
بیماری های تنفسی که ممکن است تجویز شود
برونشیت
پنومونی (از جمله غیر معمول)
فارنژیت
رینیت
سینوزیت
تب زرد
سینوزیت
بیماری های اندام های ادراری که در آن دارو می تواند مورد استفاده قرار گیرد:
اورتریت
سرویکس
سيستيت
آدرنسیت
پروستاتیت
همچنین داروها در مراحل اولیه بیماری Borreliosis (بیماری لیم)، عفونت های مختلف پوستی و عفونت های بافت نرم (Erysipelas، Impetigo، Dermatitis، آکنه متوسط) می توانند مورد استفاده قرار گیرند.از آنتی بیوتیک ها و همچنین آزیترومایسین برای درمان جوش و آکنه استفاده می شود.به عنوان بخشی از درمان ترکیبی، می توان از این دارو برای کشتن هلیکوباکتر پیلوری که موجب بیماری های مختلف معده از جمله گاستریت و زخم می شود، استفاده کرد.
 
آزیترومایسین برای استفاده در فرآیندهای عفونی ناشی از میکروب های حساس به آنتی بیوتیک استفاده می شود: - سینوزیت، لوزه - ورم لوزه، گلو، گوش - عفونت گوش میانی، بینی - رینیت، حنجره عفونت گوش و حلق و دستگاه تنفسی فوقانی (التهاب سینوس prinosovyh - التهاب حنجره، نای - نای)، عفونت های از مناطق دستگاه تنفسی تحتانی (التهاب حاد برونش - برونشیت، ریه ها - پنومونی)، عفونت های بافت نرم، پوست (زرد زخم، درماتیت ، باد سرخ، آکنه ولگاریس)، علامت اولیه (بیماری لایم) borreliosis، عفونت ادراری ایجاد شده توسط عفونت کلامیدیا (التهاب مجرای ادرار - اورتریت، گردن رحم - عفونت گردن رحم(قرص آزیترومایسین برای زنان عفونت)).
 

 

آزیترومایسین در دوران بارداری و شیردهی

در طول بارداری، تنها زمانی آزیترومایسین تجویز می شود که، به گفته پزشک، نیاز به درمان مادر بیش از خطرات احتمالی برای کودک است.

این آنتی بیوتیک ممکن است در شیر مادر دفع شود، بنابراین در طول شیردهی استفاده نمی شود، یا مسئله  با قطع موقت تغذیه با شیر مادر حل می شود.

 

 

شکل دارویی آزیترومایسین

دارو را می توان در فرم های مختلف دارویی تولید کرد - قرص های روکش دار، قرص های قابل جذب، کپسول، شربت برای کودکان، پودر برای آماده سازی و به صورت تزریقی. اما قرص های رایج و کپسول های آزیترومایسین در دوز 125، 250، 500 میلی گرم ماده فعال دارند. معمولا بسته بندی حاوی 3 قرص یا 3 کپسول است.
 
پودر برای تهیه سوسپانسیون خوراکی می تواند دوز 15، 30 یا 75 میلی گرم از آزیترومایسین را در هر گرم پودر داشته باشد.
 

 

منع مصرف آزیترومایسین

آزیترومایسین در برخی از موارد منع مصرف دارد. اول از همه ، لازم است که دارو در زنان باردار با احتیاط تجویز شود. واقعیت این است که این دارو قادر به نفوذ به جفت است. درست است كه تجربه استفاده از دارو نشان مي دهد كه زنانی كه در معرض آن قرار گرفتند، تغييراتی در جنين نداشتند با این حال، در این وضعیت بهتر است با یک متخصص برای مشاوره تماس بگیرید. مصرف آزیترومایسین در دوران شیر دهی هم مشابه بارداری است. 
 
دارو به شکل تزریق داخل وریدی برای کودکان تجویز نشده است. همچنین با استفاده از قرص آزیترومایسین برای کودکان زیر 12 سال مخالف هستند. آزیترومایسین به کودکان زیر 6 ماه و وزن کمتر از 5 کیلوگرم اختصاص داده نمی شود.
 
در موارد شدید نارسایی کلیوی یا کبدی، عدم تحمل به ماکرولیدها، شیردهی و بارداری دارو نیز منع مصرف دارد.
این دارو برای آریتمی ها با احتیاط تجویز می شود.

در صورت ابتلا به بیماری میاستنی گراویس

در صورت پایین بودن سطح پتاسیم در خون

آزیترومایسین در صورت حساس بودن (آلرژی) به آنتی بیوتیکهای ماکرولیدها، اختلال شدید کلیه، کبد (کمبود آن)، سن تا 12 سال (یا وزن کمتر از 45 کیلوگرم)، مصرف همزمان با ارگوتامین، دی هیدرورگوتامین، نباید مصرف شود.

 

 

عوارض جانبی آزیترومایسین

عوارض و موارد مصرف آزیترومایسین نادر است. با این حال، هر دارویی عوارضی دارد. شایع ترین آنها اختلالات مربوط به دستگاه گوارش - درد شکم ، اسهال، تهوع، یبوست و گاهی استفراغ است. فراموش نکنید که، مانند هر آنتی بیوتیک، آزیترومایسین می تواند بر روی میکرو فلور روده ای طبیعی تاثیر بگذارد.

 
بنابراین، آنتی بیوتیک درمانی باید با بازسازی میکرو فلور روده با کمک آماده سازی پروبیوتیک تامین شود. آلرژی پوست، سردرد، کاندیدیازیس، واژینیت در زنان، تغییر در طعم و بو، سرگیجه، بی خوابی نیز ممکن است رخ دهد.
 
تغییرات در ترکیب خون، تاکی کاردی بطنی، تغییر در موج QT در کارتوگرافی ممکن است. به ندرت، آنژیوادم، شوک آنافیلاکتیک، تغییرات پاتولوژیک در کلیه ها و نکروز کبدی وجود دارد.

عوارض جانبی در گردش خون، سیستم لنفاوی: کاهش در تعداد پلاکت (ترومبوسیتوپنی)، نوتروفیل (نوتروپنی).

عوارض جانبی در اعصاب مرکزی اختلالات سیستم: سرگیجه (سرگیجه)، تشنج، cephalalgia (سردرد)، پارستزی (سوزن سوزن شدن، سوزش بر روی پوست)، خواب آلودگی، ناتوانی جنسی، بی خوابی، افزایش فعالیت های حرکتی، پرخاشگری، عصبانیت، اضطراب.

عوارض جانبی در اختلالات ارگانهای درک: کاهش شنوایی برگشت پذیر، ناشنوایی، وزوز گوش، اختلال طعم و مزه، بوی.

عوارض جانبی در سیستم قلبی عروقی: اختلال ریتم (آریتمی، تپش قلب، بطن (بطن)، تاکی کاردی، فاصله QT در نوار، تاکی کاردی بطنی دو طرفه افزایش یافته است).

عوارض جانبی در اختلالات دستگاه گوارش: اختلالات مدفوع (یبوست، اسهال)، تهوع، درد شکم / کرامپ های شکمی، نفخ (تورم)، بی اشتهایی (بی اشتهایی)، تغییر زبان از رنگ، التهاب روده بزرگ (کولیت کاذب)، زردی کلستاز (به دلیل تخلف از خروج صفرا )، هپاتیت (التهاب کبد)، نمونه های آزمایشگاهی تغییر کبدی، نارسایی کبد، نکروز (تخریب) از کبد، گاه کشنده است.

 

واکنش های آلرژیک: آنژیوادم (تورم سریع صورت، لبها، زبان مبتلا به نارسایی تنفسی)، خارش، راش، حساسیت به نور خورشید، شوک آنافیلاکتیک (کشنده در موارد نادر)، اریتمی، درماتیت تماسی آلرژیک است.

اختلالات حرکتی: آرترالژی (درد مفصلی).

اختلالات سیستم گوارشی: نفریت (التهاب کلیه)، نارسایی حاد کلیه.

قرص آزیترومایسین 250 برای عفونت واژن

سایر موارد: کاندیدیازیس (عفونت قارچی)، واژینیت (التهاب واژن).

 

 

نحوه استفاده آزیترومایسین

قرص آزیترومایسین باید به طور کامل با آب خورده  شود.
آزیترومایسین باید حداقل یک ساعت قبل یا دو ساعت پس از مصرف داروهایی که اسیدیته آب معدنی (آنتی اسیدها) را کاهش می دهد، مصرف شود.
بیمار باید توجه داشته باشد که در طول دوره درمان ضروری است از شرکت در فعالیت های خطرناکی که نیاز به تمرکز بالا، واکنش سریع و همچنین وسایل نقلیه رانندگی دارند، خودداری کنند.
 
در بیشتر موارد، در درمان عفونت های حاد تنفسی، از روش زیر استفاده می شود - یک دوز دارو در دوز 500 میلی گرم در روز. شما باید آزیترومایسین را پس از 24 ساعت مصرف کنید، . مدت زمان درمان معمولا کم و بین 3 تا5 روز است.
با عفونت های پوست و عفونت بافت های نرم، بیماری لیم در روز اول 1 گرم دارو مصرف می کند و در 4 روز آینده 500 گرم، یک بار در روز مصرف می شود.
دوز مورد نیاز یک بار در روز برای یک ساعت یا دو ساعت بعد از غذا مصرف می شود.
 
بیماران بزرگسال (از جمله افراد مسن)، کودکان بزرگتر از 12 سال (یا وزن کمتر از 45 کیلوگرم) در عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی، دستگاه تنفسی تحتانی و یا فوقانی، بافت نرم، پوست تعیین 0.5 گرم / روز به ازای هر 1 پذیرش به مدت سه روز (دوز در هر دوره - 1.5 گرم). هنگامی که اریتم (اوایل بیماری لایم) در 1 روز - 1 گرم در یک زمان، از 2 به روز 5 - 0.5 گرم در روز .
 
در درمان جوش و آکنه در 3 روز اول، 0.5 گرم دارو مصرف می شود، یعنی 1 کپسول یا قرص 500 میلی گرم در روز یا 2 قرص آزیترومایسین 250 در روز. و سپس هر هفته 0.5 گرم(1 کپسول یا قرص 500 میلی گرم) دیگر مصرف می شود. در مجموع باید 12 قرص 500 میلی گرم مصرف کنید، یعنی دوره درمان 10 هفته است.اولین قرص هفتگی باید هفت روز پس از اولین قرص روزانه در نظر گرفته شود (به عنوان مثال، روز 8 از شروع درمان)
 
با استفاده از اوراتیت بدون عارضه یا سرویکیت ناشی از کلامیدیا، یک دوز 1 گرم کافی است.
در درمان ترکیبی از هلیکوباکتر پیلوری، لازم است که آزیترومایسین را در دوز 1 گرم به مدت 3 روز بیش از 3 بار مصرف کنید.
كودكان 12 ساله و با وزن بيش از 45 كيلوگرم با عفونت دستگاه تنفسی پوست و بافت نرم سه قرص 500 ميلی گرم به مدت 3 روز تجويز می شود.
دوز برای کودکان با وزن 45 کیلوگرم بر اساس وزن آنها - 10 میلی گرم / کیلوگرم در روز محاسبه می شود. دوره درمان نیز 3 روز است.

 

در مورد فراموشی یک دوز از دست رفته باید در اولین فرصت، بعدی - با فاصله 24 ساعت مصرف شود.

با توجه به دستورالعمل برای استفاده، با نقض ضعیف کلیه، تنظیم دوز مورد نیاز نیست.
باید توجه داشته باشید که مصرف غذا به میزان قابل توجهی هضم دارو را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین، باید آن را 1-2 ساعت قبل از غذا یا 2 ساعت بعد از غذا مصرف کنید.
 
آنتی اسیدها و الکل همچنین غلظت دارو در خون را کاهش می دهند. بنابراین، در هنگام مصرف آنتی اسیدها و آزیترومایسین، بین مصرف این داروها بین دو ساعت فاصله است. استفاده همزمان از دارو و الکل نیز توصیه نمی شود.
 
تتراسیکلین ها و کلرامفنیکول، هنگامی که همراه با دارو مصرف می شود، اثر آن را افزایش می دهد. آزیروترومایسین غلظت دیگوکسین را افزایش می دهد و با هپارین ناسازگار است.

میکروب ها قادر به ایجاد مقاومت (مقاومت) به این آنتی بیوتیک هستند: هوازی گرم مثبت (استرپتوکوک پنومونیه مقاوم به پنی سیلین).

میکروارگانیسم های مقاوم به آزیترومایسین: هوازی گرم مثبت (استافیلوکوک، Enterococcus faecalis، Bacteroides fragilis) می باشند.

 

 

علائم اوردوز آزیترومایسین

علائم بیش از حد: نیاز به استفراغ، کاهش شنوائی موقت، مدفوع مکرر و شل.

درمان اوردوز : شتشوی معده، از جمله استفاده از کربن فعال و درمان علائم.

 

 

شرایط نگهداری آزیترومایسین

در 15-25 درجه سانتیگراد آزیترومایسین عمر مفید دو سال را دارد.

نظرات

در ادامه بخوانید...

آتورواستاتین

در
قرص آتورواستاتین چیست قرص آتورواستاتین برای چه
آتورواستاتین در قرص های آتورواستاتین 10، آتورواستاتین 20، آتورواستاتین 40 و آتورواستاتین 80 میلی گرم تولید می شود.
 

 

قرص آتورواستاتین برای چیست؟

موارد مصرف قرص آتورواستاتین
داروهای هیپوکلسترولمی که برای کاهش کلسترول و نیز آپولیپوپروتئین B تجویز می شود، همچنین در صورت افزایش میزان تری گلیسیرید و کلسترول و لیپوپروتئین های کم تراکم مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین، دارو برای درمان هیپرکلسترولمی اولیه، ترکیبی هیپر لیپیدمی، افزایش سطح تری گلیسیرید، دیس بتا لیپوپروتئینمی (در صورتی که رژیم غذایی نتیجه ای نداشته باشد) تجویز می شود.
برای بیماران با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی (حملات قلبی، سکته مغزی، آنژین صدری، ایسکمی)، به ویژه با حساسیت ارثی به آنها، از جمله دیابت، فشار خون بالا و سیگار کشیدن نشان داده شده است.
قرص آتورواستاتین در درمان پیچیده ای همراه با فیزیوتراپی و رژیم درمان ضد کلسترول در بیماران با درجه بالایی از چاقی استفاده می شود.
 

 

موارد منع مصرف قرص آتورواستاتین

برای درمان بیماران مبتلا به آلرژی به نمک کلسیم آتورواستاتین، لاکتوز، و همچنین بیماری های کبدی و همچنین بیمار کمتر از 10 سال، در نظر گرفته نشده است.
در هنگام تجویز به بیماران مبتلا به التیام مزمن که تحت جراحی یا آسیب قرار گرفته اند یا در طی شش ماه گذشته سکته یا حمله ایسکمیک داشته اند.
این ها مواردی هستند که دارو کاهش نمی یابد، اما خطر عوارض سیستم قلبی عروقی را افزایش می دهد.
 

 

استفاده از آتورواستاتین در دوران بارداری و شیردهی

منع مصرف در دوران بارداری و شیردهی 
 

 

نحوه مصرف قرص آتورواستاتین

قرص آتورواستاتین بدون توجه به غذا 1 بار در روز مصرف می شود. در مراحل ابتدایی توسعه هیپوکلسترولمی 10 میلی گرم، پس از یک تا دو هفته، دوز را می توان به سمت بالا تنظیم کرد. اگر یک بیمار با هیپرکلسترولمی خانوادگی هوموزیگوت تشخیص داده شود، 40-80 میلی گرم مصرف می شود که کلسترول کم چربی را با 18 تا 45 درصد کاهش می دهد. دوز برای کودکان با 10 میلی گرم شروع می شود.
80 میلی گرم - حداکثر دوز مجاز قرص اتورواستاتین است.
 

 

اوردوز با قرص آتورواستاتین

دوز بیش از حد باعث اختلال در عملکرد کبد می شود و باعث ایجاد رابدومیولیز(آسیب به ماهیچه های مخطط، آسیب و تخریب عضلات اسکلتی و وارد شدن به خون) می شود. 
 

 

عوارض جانبی قرص آتورواستاتین

عوارض و موارد مصرف قرص آتورواستاتین 
عوارض جانبی رایج، میوپاتی است. در این مورد، توصیه می شود حذف دارو انجام شود.
 
علاوه بر این، بیخوابی، نوروپاتی محیطی، آستنیا، میوزیت، اختلال نعوظ، تشنج، اختلالات گوارشی، آلوپسی، واکنش های آلرژیک پوست، زردی و هپاتیت ممکن است رخ دهد.
 

 

شرایط و نگهداری قرص آتورواستاتین

ذخیره شده تا 2 سال در دمای 15-30 درجه سانتی گراد
 
Atorvastatin 10 Ananta در قالب قرص های 10 میلی گرم و قرص های 20 میلی گرم تولید می شود.
Atorvastatin Krka به صورت قرص های 10 میلی گرم، 20 میلی گرم یا 40 میلی گرم تولید می شود.
Atorvastatin Pfizer به صورت قرص های 10 میلی گرم، 20 میلی گرم، 40 میلی گرم یا 80 میلی گرم تولید می شود.
Atorvastatin Technomed میلی گرم در فرم قرص 20 میلی گرم تولید می شود.
Atorvastatin-Ratiopharm به صورت قرص های 10 میلی گرم، 20 میلی گرم، 40 میلی گرم یا 80 میلی گرم تولید می شود.

 

آتورواستاتین آنانتا 10 چیست؟

این دارو سطح چربی "مضر" در خون را کاهش می دهد. این یک مهار کننده رقابتی انتخابی از HMG-CoA ردوکتاز است که 3 هیدروکسی 3-methylglutarycoenzyme A را به اسید مواولیک تبدیل می کند که یک پیشرونده از الکل های استرول ارگانیک (از جمله کلسترول) است. LDL را به میزان 41 تا 61 درصد، آپولیپوپروتئین B - 34-50 درصد، تری گلیسیرید - به میزان 14-33 درصد، کلسترول - به میزان 30-46 درصد کاهش می دهد.
ماده فعال: آتورواستاتین آنانتا 10
Atorvastatin 10 Ananta در قالب قرص های 10 میلی گرم و قرص های 20 میلی گرم تولید می شود.
 

 

موارد مصرف قرص آتورواستاتین آنانتا 10

Atorvastatin 10 Ananta به عنوان یک مکمل برای رژیم غذایی در شرایط زیر استفاده می شود:
 
- افزایش سطح LDL (لیپوپروتئین های چگالی کم)، کاهش کلسترول ، آپولیت پروتئین B، تری گلیسیرید - افزایش HDL (لیپوپروتئین های چگالی بالا) در بیماران مبتلا به هیپرکلسترولمی اولیه (خانوادگی یا غیر ارثی)، هیپرلیپیدمی ترکیب شده (نوع IIa، Ib)
 
- افزایش تری گلیسیرید (نوع IV) دیس بتا لیپوپروتئینمی
 
- دیس بتا لیپوپروتئینمی (نوع III) - به علت ناکارآمد بودن رژیم غذایی
 
- بیماری های قلبی عروقی (با / بدون دیس ليپیدمی) در بیماران مبتلا به عوامل خطر زا (سیگار کشیدن، وراثت، دیابت ، HDL کم، فشار خون شریانی) برای کاهش خطر انفارکتوس میوکارد ، سکته مغزی، آنژین، و نیز زمان لازم میوکارد
 

 

موارد منع مصرف آتورواستاتین آنانتا 10

آتورواستاتین 10 Ananta تجویز نمی شود:
- در صورت افزایش مداوم، نامشخص در فعالیت ترانس آمیناز، بیش از سه بار
- با بیماری های فعال کبدی
- در صورت آلرژی به اجزای تشکیل دهنده آتورواستاتین 10 Ananta 

 

استفاده در دوران بارداری و شیردهی

Atorvastatin 10 Ananta در این دوره ها استفاده نمی شود.(منع مصرف)

 

نحوه مصرف آتورواستاتین آنانتا 10

قبل از شروع درمان، میزان کلسترول خون را تعیین کنید.
دوز استاندارد 10 تا 80 میلی گرم 1x1 بار در روز در هر زمانی از روز بدون توجه به غذا است.
در طول درمان، توصیه می شود از رژیم غذایی خاص استفاده کنید.
 

 

اوردوز با آتورواستاتین آنانتا 10

مصرف بیش از حد
در صورت مصرف بیش از حد، اقدامات زیر انجام می شود: پیشگیری از جذب مواد فعال (شستشوی معده، استفاده از ملین ها)، نظارت و حفظ عملکرد حیاتی.
 
در موارد استثنایی، میوپاتی ممکن است با رابدومیولیز (شکستگی بافت عضلانی)، نارسایی حاد کلیه ایجاد شود. در این مورد، دارو را بلافاصله قطع کنید، دیورتیک تجویز می شود، محلول بی کربنات سدیم، همودیالیز انجام می شود.
 

 

عوارض جانبی آتورواستاتین آنانتا 10

اختلالات گوارشی: پانکراتیت، خلط، استفراغ، هپاتیت، زردی کلستاتیک، درد شکمی، یبوست، حالت تهوع، اسهال، اختلال نعوظ، استفراغ.
اختلالات سیستم عصبی: پارستزی، نوروپاتی محیطی، سردرد.
اختلالات اسکلتی عضلانی: تورم مفصلی، میلان، مایوپاتی، درد گردن، میوزیت، گرفتگی عضلانی، تاندونویپاتی.
واکنش های کلیدی: افزایش سطح ترانس آمیناز، کراتین فسفوکیناز در تجزیه و تحلیل بیوشیمی خون، آستنیا.
اختلالات سیستم تنفسی: خونریزی بینی، درد حنجره
اختلالات متابولیک: هیپوگلیسمی، بی اشتهایی، هیپرگلیسمی.
اختلالات روانی: کابوس، بی خوابی، افسردگی.
تغییرات پوستی: آلوپسی، خارش.
اختلالات ارگان های درک: نقض، بینایی تاری.
اختلالات سیستم تولید مثل: اختلال جنسی، gynecomastia.
عفونت / حمله: نازوفارنژیت.
عمومی: لکوسیتوری.

 

شرایط و نگهداری آتورواستاتین آنانتا 10

Store Atorvastatin 10 Ananta برای بیش از 2 سال در دمای 15-30 درجه سانتیگراد.
 

نظرات

در ادامه بخوانید...

آسپرین

در

 

آسپرین چیست؟

آسپرین برای کاهش تب و تسکین درد خفیف از شرایطی مانند درد عضلانی کم تا متوسط،  دندان درد ، سرماخوردگی ، و سردرد استفاده می شود . همچنین ممکن است برای کاهش درد و تورم در شرایطی مانند آرتریت استفاده شود . آسپرین به عنوان سالیسیلات و داروهای ضد التهاب غیر استروئید شناخته می شود (NSAID).آسپرین با مسدود کردن یک ماده طبیعی خاص در بدن باعث کاهش درد و تورم می شود. قبل از درمان کودک زیر 12 سال با آسپرین، با پزشک خود مشورت کنید.
 
پزشک شما ممکن است برای شما دوز کم آسپرین جهت جلوگیری از لخته شدن خون تجویز کند . این اثر خطر ابتلا به سکته مغزی و حمله قلبی را کاهش می دهد . اگر به تازگی عمل جراحی بر روی شریان های مسدود شده (مانند جراحی بایوال ، انتروکتکتومی کاروتید ، استنت کرونر ) انجام داده اید، پزشک ممکن است شما را به استفاده از آسپرین در دوزهای پایین به عنوان یک رقیق کننده برای جلوگیری از لخته شدن خون هدایت کند .

 

نحوه استفاده از قرص آسپرین

اگر از داروهای خود برای درمان استفاده می کنید، تمام دستورالعمل های مربوط به بسته بندی محصول را دنبال کنید. اگر در مورد هر گونه اطلاعاتی مطمئن نیستید، با پزشک یا داروساز مشورت کنید . اگر پزشک شما به شما دستور داده است که این دارو را مصرف کنید، دقیقا همانطور که تجویز شده است، آن را مصرف کنید.
 
این دارو را با یک لیوان آب کامل (8 اونس / 240 میلی لیتر) بنوشید، مگر اینکه دکتر دستور دیگری داده باشد. حداقل 10 دقيقه پس از مصرف اين دارو نخوابید . اگر ناراحتی معده در هنگام مصرف این دارو رخ دهد، ممکن است آن را با غذا یا شیر مصرف کنید.
قرصها را نصف نکنید، مگر اینکه یک خط داشته باشید و پزشک یا داروساز به شما بگوید  این کار را انجام دهید. کل قرص یا تکه تکه را بدون خرد کردن یا جویدن قورت دهید.
 
دوز و طول درمان بر اساس وضعیت پزشکی شما و پاسخ به درمان است. خواندن برچسب محصول برای پیدا کردن توصیه های در مورد چند قرص شما می توانید در یک دوره 24 ساعته و مدت زمانی که شما ممکن است در حال درمان باشید قبل از مشاوره پزشکی. داروهای بیشتری مصرف نکنید و یا آن را طولانی تر از زمان توصیه شده مصرف نکنید، مگر آنکه توسط دکتر شما تجویز شود. از کوچکترین دوز موثر استفاده کنید. اگر سوالی دارید، با پزشک یا داروساز مشورت کنید.
 
اگر از داروهای خود برای درمان سردرد استفاده می کنید ، اگر در معرض ضعف و ضعف در یک طرف بدن یا تغییرات ناگهانی بینایی شدید ،فورا به پزشک مراجعه کنید . قبل از استفاده از این دارو، اگر دچار سردرد ناشی از آسیب سر ، سرفه یا سردرد شدید ، تهوع و استفراغ شدید ، تب  هستید ، با پزشک یا داروساز مشورت کنید .
 
اگر مصرف این دارو را در صورت نیاز انجام دهید (به طور منظم)، به یاد داشته باشید که داروهای درد بیشتر به عنوان اولین علائم درد به کار می روند. اگر صبر کنید تا درد بدتر شود، ممکن است دارو نیز عمل نکند.
 
شما نباید این دارو را برای درمان درد بیش از 10 روز مصرف کنید.
شما نباید از این دارو برای درمان تب که طولانی تر از 3 روز باشد، استفاده کنید. در این موارد، با پزشک مشورت کنید زیرا ممکن است وضعیت جدیتری داشته باشید.اگر صدای زنگ را در گوش احساس می کنید یا مشکل شنوایی برایتان پیش آمده بلافاصله به پزشک بگوئید.
 
اگر وضعیت شما همچنان ادامه پیدا کند و یا بدتر شود (مانند نشانه های جدید یا غیر معمول، قرمزی / تورم ناحیه دردناک، درد / تب که از بین نمی رود یا بدتر می شود) ممکن است یک مشکل جدی پزشکی داشته باشید

 

عوارض جانبی آسپرین

عوارض و موارد مصرف

ناراحتی معده و سوزش معده ممکن است رخ دهد اگر یکی از این اثرات همچنان ادامه داشته باشد یا بدتر شود، به سرعت به پزشک یا داروساز خود بگویید .
 
اگر دکتر شما دستور داده است که از این دارو استفاده کنید ، به یاد داشته باشید که او تشخیص داده که منافع این دارو  بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.
 
اگر هر کدام از این عوارض جانبی غیرمنتظره اما جدی را به وجود بیاورید، به پزشک خود اطلاع دهید: کبودی / خونریزی آسان، مشکل شنوایی، زنگ زدن در گوش ، علائم مشکلات کلیه (مانند تغییر میزان ادرار)، تهوع یا استفراغ مکرر یا شدید ، خستگی ناگهانی، سرگیجه ، ادرار تیره، زخم چشم / پوست .
 
این دارو به ندرت سبب خونریزی جدی از معده / روده یا سایر مناطق بدن می شود. اگر متوجه هر یک از عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی مانند: مدفوع سیاه / تار، درد مداوم یا شدید معده یا شکم ، استفراغ که به نظر می رسد مانند  رنگ  قهوه است، بی حوصلگی، ضعف در یک طرف بدن، سردرد شدید یا تغییرات ناگهانی دید شده اید به پزشک اطلاع دهید.
 
واکنش بسیار حساس و آلرژیک به این دارو نادر است. اما اگر متوجه علائم یک واکنش شدید آلرژیک از جمله:خارش / تورم (به ویژه صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس ، به پزشک متخصص مراجعه کنید .
 
این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر اثرات دیگری را که در بالا ذکر نشده است متوجه شوید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.
 

 

موارد منع مصرف آسپرین

قبل از مصرف آسپرین ، اگر به آن حساسیت دارید ، به پزشک یا داروساز خود بگویید ؛ یا به سالیسیلات های دیگر (مانند کولین سالیسیلات )؛ یا به سایر داروهای ضد درد یا داروهای کاهش تب ( NSAIDs مانند ایبوپروفن ، ناپروکسن ). این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که باعث ایجاد واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر می شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 
این داروها نباید مورد استفاده قرار گیرد اگر شما شرایط خاص پزشکی دارید. قبل از استفاده از این دارو اگر دچار اختلالات خونریزی / خونی (مانند هموفیلی ، کمبود ویتامین K و کمبود پلاکت خون) هستید، با پزشک یا داروساز مشورت کنید .
 
اگر هر یک از مشکلات بهداشتی زیر را داشته باشید، قبل از استفاده از این دارو با دکتر یا داروساز مشورت کنید: بیماری کلیوی ، بیماری کبد ، دیابت ، مشکلات معده (مانند زخم، سوزش سر دل ، درد معده )، آسم حساس آسپیرین (سابقه بدتر شدن تنفس با آبریزش بینی / گرفتگی پس از مصرف آسپیرین یا سایر داروهای ضدالتهاب غیر NSAID)،  پولیپ بینی، نقرس ، کمبود آنزیم (پیرووات کیناز یا کمبود G6PD ).
 
این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. مصرف روزانه الکل و تنباکو ، به ویژه هنگامی که با این محصول ترکیب می شود، خطر ابتلا به این عارضه جانبی را افزایش می دهد. بهتر است محدود کردن نوشیدنی های الکلی و ترک سیگار در دستور کار قرار گیرد . 
قبل از انجام عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که این دارو را مصرف می کنید.
کودکان و نوجوانانی که کمتر از 18 سال دارند نباید آسپرین مصرف کنند در صورتی که دارای ویروس آنفولانزا یا هر گونه بیماری تشخیص داده نشده باشند یا اخیرا واکسن دریافت کرده اند . در این موارد، مصرف آسپرین خطر ابتلا به سندرم ری ، بیماری نادر اما جدی را افزایش می دهد.
اگر تغییرات در رفتار با حالت تهوع و استفراغ را مشاهده کنید، به سرعت به پزشک خود اطلاع دهید . این ممکن است نشانه اولیه سندرم Reye باشد .
بزرگسالان سالمند ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به خصوص خونریزی معده و روده و زخم داشته باشند.

 

مصرف آسپرین در دوران بارداری و شیردهی

آسپرین برای دوران بارداری توصیه نمی شود . قبل از استفاده از این دارو، اگر فکر می کنید حامله هستید، با پزشک خود مشورت کنید . در صورت بارداری و در صورت مصرف این دارو، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.این دارو  به دلیل آسیب دیدن جنین و یا مشکلات در هنگام زایمان استفاده نمی شود.
آسپرین به علت وارد شدن به شیر مادر و امکان آسیب رساندن به نوزاد نباید استفاده شود 

در صورتی که برای مادر استفاده از آسپرین لازم باشد باید شیر دادن به نوزاد را قطع کند.

 

تداخل دارویی با آسپرین

تعاملات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مقاله شامل تمام تعاملات احتمالی دارو نیست . فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده میکنید (شامل داروهای تجویزی / غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را لیست کنید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید تا مشکلات جدی را که، هنوز شروع نشده متوقف کند.
 
برخی از محصولات که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: مایفا پریستون ، استازولامید ،  وارفارین ، هپارین ، کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون )، متوترکسات ، اسید والپروئیک ، داروهای گیاهی مانند گینکو بلوبی .
 
قبل از استفاده از این محصول، اگر اخیرا بعضی واکسن های زنده (مانند واکسن واریسلا و واکسن زنده انسانی ) دریافت کرده اید، با پزشک خود مشورت کنید .
 
داروهای تجویزی و داروهای غیر تجویز را به دقت بررسی کنید زیرا بسیاری از داروهای دارای داروهای ضد درد / کاهش دهنده های تب دار به نام NSAID ها (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی نظیر ایبوپروفن ، کورتولاک ، ناپروکسن ) را بررسی می کنند. برای جلوگیری از مصرف بیش از اندازه آسپیرین ، قبل از مصرف سایر داروهای ضد درد، برچسب ها را با دقت بخوانید تا اطمینان حاصل کنید که آسپرین ندارند . از داروساز خود در مورد استفاده از این محصولات با خیال راحت بپرسید.
 
مصرف روزانه NSAID ها (مانند ایبوپروفن) ممکن است توانایی آسپیرین را برای جلوگیری از حمله قلبی / سکته مغزی کاهش دهد . اگر برای مصرف پیشگیری از حمله قلبی / سکته مغزی آسپیرین مصرف می کنید، برای جزئیات بیشتر و در مورد سایر درمان های ممکن (مانند استامینوفن ) برای درد / تب ، با پزشک یا داروساز مشورت کنید .
 
این دارو ممکن است با آزمایشات آزمایشگاهی خاص (از جمله آزمایشهای آزمایش قندخون خاص) تداخل داشته باشد، احتمالا باعث نتایج غلط خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاهی و تمام پزشکان شما می دانند که شما این دارو را مصرف می کنید.

 

اوردوز با آسپرین

مصرف بیش از حد آسپرین
اگر کسی آسپرین بیش از حد مصرف کرده و دارای علائم جدی نظیر مشکل تنفسی باشد ، با شماره 115 تماس بگیرید.علائم اوردوز با آسپرین ممکن است : سوزش درد در گلو / معده ، سردرگمی، تغییرات ذهنی / خلقی، غش ، ضعف ، زنگ در گوش ، تب، تنفس سریع، تغییر میزان ادرار، تشنج ، از دست دادن آگاهی باشد.

 

نکات مهم در مصرف آسپرین

اگر از این داروها به طور مرتب یا در دوزهای بالا استفاده می کنید، آزمایش های آزمایشگاهی و یا آزمایش های پزشکی (مانند آزمون های عملکرد کبد و کلیوی ، شمارش خون ، سطح سالیسیلات ) برای نظارت بر پیشرفت و یا بررسی عوارض جانبی انجام می شود. 
بسیاری از محصولات آسپرین متفاوت هستند . بعضی از آنها پوشش خاصی دارند و بعضی از آنها طولانی مدت عمل می کنند. از دکتر یا داروساز خود بخواهید بهترین محصول برای شما را توصیه کند.
 

 

فراموش کردن یک نوبت از دوز مصرفی

اگر دکتر این دارو را به صورت منظم (به جای «مورد نیاز») برای شما تجویز می کند، و شما یک نوبت را فراموش کرده اید،اگر نزدیک به زمان دوز بعدی باشد، دوز از دست رفته را فراموش کنید و برنامه منظم قبلی را ادامه دهید(مقدار دارو را دوبرابر نكنید) در صورتی که فاصله زمانی بین دوز فراموش شده و نوبت بعدی زیاد است آسپرین را استفاده کنید و دوز منظم روزانه را در زمان همیشگی ادامه دهید.
 

 

نگهداری آسپرین

در دمای اتاق بین 59 تا 86 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) دور از رطوبت و نور نگه دارید. مارک های مختلف این دارو ممکن است نیازهای ذخیره سازی متفاوت داشته باشد. دستورالعمل مربوط به نحوه ذخیره نام تجاری خود را از بسته محصول بررسی کنید یا از داروساز خود بخواهید . در حمام و محل های دارای بخار ذخیره نکنید. از یک محصول آسپرین که دارای بوی قوی سرکه است استفاده نکنید(خراب است) . تمام داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید .
زمانی که از تاریخ مصرف دارو ها گذشته و دیگر قابل استفاده نیست، دارو را در توالت نریزید زیرا فاضلاب های شهری در بیشتر موارد تصفیه و برای مزارع استفاده می شود.

نظرات

در ادامه بخوانید...

عوارض سیتالوپرام

در
عوارض سیتالوپرام

 

موارد مصرف سیتالوپرام

سیتالوپرام برای درمان افسردگی استفاده می شود . سیتالوپرام ممکن است سطح انرژی و احساسات شما را بهبود بخشد. سیتالوپرام به عنوان یک مهارکننده بازجذب سروتونین انتخابی (SSRI) شناخته شده است. این دارو با کمک به بازگرداندن تعادل یک ماده طبیعی خاص (سروتونین) در مغز کار می کند.

 

نحوه استفاده از سیتالوپرام

سیتالوپرام 1۰، سیتالوپرام ۲۰، سیتالوپرام 4۰ را با یا بدون غذا طبق دستور پزشک خودمصرف کنید، معمولا یک بار در روز صبح یا عصر. دوز بر اساس وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درمان، سن، آزمایش های آزمایشگاهی و سایر داروهایی است که شما ممکن است مصرف کنید. اطمینان حاصل کنید که به پزشک و داروساز خود در مورد تمام دارو هایی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی ، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بگویید . حداکثر دوز برای سیالوپرام 40 میلی گرم در روز است.
 
اگر شما از فرم مایع این دارو استفاده می کنید، دقت دوز را با استفاده از دستگاه اندازه گیری خاص / قاشق داخل بسته بندی دارو اندازه گیری کنید. از یک قاشق خانگی استفاده نکنید، زیرا ممکن است دوز صحیح نیست.
 
برای کاهش خطر عوارض قرص سیتالوپرام، پزشک ممکن است در شروع با مصرف دوز کم این دارو و به تدریج دوز را افزایش دهد. دستورالعمل های دکتر خود را با دقت دنبال کنید. دوز خود را افزایش ندهید و یا این دارو را بیشتر یا بیشتر از داروی تجویزی استفاده نکنید.در صورت مصرف دوز بالاتر  وضعیت شما سریعتر بهبود نمی یابد و خطر عوارض جانبی آن افزایش می یابد. این داروها را به طور مرتب برای به دست آوردن بیشترین سود از آن استفاده کنید. برای کمک به شما به یاد داشته باشید، هر روز آن را دریک زمان مصرف کنید.
 
مهم است که مصرف سیتالوپرام را ادامه دهید حتی اگر احساس خوبی داشته باشید. مصرف سيتالوپرام را بدون مشورت با پزشک خود قطع نکنید. بعضی از این شرایط ممکن است  در صورت قطع ناگهانی دارو بدتر شود. همچنین ممکن است علائمی مانند نوسانات خلقی، سردرد ، خستگی، تغییرات خواب و احساسات کوتاه مانند شوک الکتریکی را تجربه کنید. برای جلوگیری از این علائم به خاطر قطع ناگهانی قرص سیتالوپرام ، پزشک شما ممکن است میزان دوز قرص سيتالوپرام را به تدریج کاهش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید. هر بار علائم جدید یا بدتر را گزارش دهید.
 
ممکن است 1 تا 4 هفته طول بکشد تا بتوانید از این دارو و چند هفته قبل از اینکه از مزایای کامل برخوردار شوید احساس سودمنذی کنید.
اگر وضعیت شما بهبود نیافته و یا آن را بدتر کرده، به پزشک خود بگویید.
 

 

عوارض جانبی سیتالوپرام

عوارض و موارد مصرف سیتالوپرام 

همچنین به بخش های هشدار و احتیاط در باره عوارض قرص سیتالوپرام 20 مراجعه کنید.
تهوع ، خشکی دهان ، از دست دادن اشتها، خستگی، خواب آلودگی، عرق کردن ، تاری دید و خمیازه می تواند رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشته باشد یا بدتر شود، به سرعت به پزشک یا داروساز خود بگویید .
 
به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که منافع دارو برای بیشتر از خطر عوارض و موارد مصرف سیتالوپرام است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.
 
عوارض سيتالوپرام از جمله: تکان و لرزش، کاهش میل جنسی ، تغییر در توانایی جنسی، به آسانی کبود شدن و خونریزی کردن، به پزشک خود اطلاع دهید .
 
اگر عوارض جانبی بسیار جدی داشته باشید، از جمله: سرگیجه ، ضربان قلب سریع / نامنظم، مدفوع سیاه، استفراغ مانند قهوه، تشنج ، درد چشم / تورم / قرمزی، تغییرات بینایی (مانند دیدن رنگین کمان در اطراف چراغ در شب) به پزشک اطلاع دهید.
 
این دارو ممکن است سروتونین را افزایش دهد و به ندرت یک بیماری بسیار جدی به نام سندرم سروتونین / سمیت ایجاد می کند. اگر شما همچنین مصرف داروهای دیگر را افزایش دهید که باعث افزایش سروتونین می شود، خطر افزایش می یابد، بنابراین به پزشک یا داروساز خود در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید اطلاع دهید. اگر برخی از علائم زیر را تجربه کردید، ضربان قلب، توهم ، کاهش هماهنگی، سرگیجه شدید، تهوع / استفراغ / اسهال شدید ، کشیدگی عضلات ، تب بدون علت ، آشفتگی / بی حوصلگی سریعا به پزشک مراجعه کنید.
 
مردان به ندرت، ممکن است نعوظ دردناک یا طولانی مدت 4ساعت  یا بیشتر داشته باشند. در صورتی که این اتفاق افتاد، از مصرف این دارو جلوگیری کنید و به موقع به پزشک مراجعه کنید تا مشکلات دائمی ایجاد نشود.
 
واکنش بسیار حساس به آلرژیک این دارو نادر است. اما اگر متوجه شدید علائم یک واکنش حساسیتی شدید ، از جمله: خارش ، خارش / تورم (به ویژه صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی ، در صورت بروز، کمک های پزشکی را به موقع با خبر کنید
 
این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر اثرات دیگری را که در بالا ذکر نشده است متوجه شوید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.
 

 

احتیاط های لازم قبل از مصرف سیتالوپرام

قبل از مصرف سیتالوپرام ، اگر به آن حساسیت دارید ، به پزشک یا داروساز خود بگویید ؛ یا اگر به اسکلیتوپرام آلرژی دارید . این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که باعث ایجاد واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر می شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 
قبل از استفاده از این دارو ، دکتر خود را و یا داروساز را در جریان سابقه پزشکی خود به ویژه: سابقه شخصی یا خانوادگی از دو قطبی / اختلال جنون ادواری، سابقه شخصی یا خانوادگی ازتلاش برای خودکشی ، بیماری کبدی، تشنج ، سدیم کم در خون ، زخم روده / خونریزی ( بیماری زخم معده ) یا مشکلات خونریزی، سابقه شخصی یا خانوادگی گلوکوم بگذارید.
 
سیتالوپرام ممکن است یک بیماری را که بر ریتم قلب (طولانی شدن QT) تأثیر می گذارد  ایجاد کند. طول مدت QT به ندرت می تواند ضربان قلب سریع / بی عارضه و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید ، خستگی ) را که به زودی به درمان پزشکی نیاز دارند ، به ندرت منجر شود.
 
خطر داشتن طول مدت QT ممکن است افزایش یابد، اگر شما دارای شرایط خاص پزشکی هستید یا داروهای دیگری مصرف می کنید که ممکن است باعث طولانی شدن QT شود. اگر شما دارای هر یک از شرایط زیر هستید: برخی از قلب مشکلات ( نارسایی قلبی ، ضربان کند قلب ، اخیرا حمله قلبی داشته اید ، طولانی شدن زمان QT در نوار قلب )، سابقه خانوادگی برخی از مشکلات قلب (طول عمر QT در EKG، مرگ ناگهانی قلب) قبل از استفاده از سیتالوپرام، دکتر یا داروساز را از تمام داروهایی که استفاده می کنید در جریان بگذارید.
 
سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر ابتلا به QT را افزایش دهد. این خطر ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند دیورتیک ) یا در صورت داشتن شرایطی نظیر عرق شدید ، اسهال یا استفراغ، افزایش یابد.
 
این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی یا تاری دید شود. رانندگی، استفاده از ماشین آلات، و یا انجام هر چیزی که نیاز به هوشیاری و یا دید کامل دارد را در زمانی که هوشیاری کامل دارید انجام دهید.
 
قبل از انجام عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی).
 
بزرگسالان سالمند ممکن است به عوارض جانبی این دارو حساس تر باشند، به ویژه خونریزی، از دست دادن هماهنگی . آنها ممکن است بیشتر به نوعی از عدم تعادل نمک (Hyponatremia)، به خصوص اگر آنها از قرص های ادرار آور (دیورتیک ها) استفاده می کنند، شوند
 
کودکان ممکن است بیشتر به عوارض جانبی این دارو حساس باشند، به خصوص از دست دادن اشتها و کاهش وزن . نظارت بر وزن و قد در کودکان که این دارو را مصرف می کنند الزامی است.

 

مصرف سیتالوپرام در دوران بارداری و شیردهی

نوزادان متولد شده در مادرانی که از این دارو در 3 ماه اول بارداری (بدون اطلاع از بارداری دارو مصرف کرده اند) استفاده کرده اند، ممکن است به ندرت نشانه هایی از قبیل مشکلات تنفسی، تشنج، سفتی عضلانی یا گریه دائمی ایجاد کنند. اگر متوجه شدید هر کدام از این علائم در نوزاد شما دیده می شود ، بلافاصله به پزشک بگویید.
 
از آنجا که مشکلات روحی / روحی بدون درمان (مانند افسردگی ، اختلال وسواس فکری، اختلال هراس ) می تواند یک وضعیت جدی باشد، مصرف این دارو را متوقف نکنید، مگر آنکه توسط پزشک تعیین شده باشد. اگر در حال برنامه ریزی بارداری هستید، باردار شوید یا فکر کنید که ممکن است باردار شوید، بلافاصله با پزشک خود درمورد مزایا و خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری صحبت کنید.
این دارو وارد شیر مادر می شود و ممکن است اثرات نامطلوب در نوزاد بگذارد . قبل از تغذیه با شیر مادر، با پزشک خود مشورت کنید. 

 

تداخل دارویی با سیتالوپرام

همچنین به بخش احتیاطی مراجعه کنید.
تعاملات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مقاله شامل تمام تعاملات احتمالی دارو نیست . فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده میکنید (شامل داروهای تجویزی / غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را لیست کنید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید .
 
بعضی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهای دیگر که می توانند خونریزی / کبودی را ایجاد کنند (از جمله داروهای ضد تلقیح مانند کلوپیدوگرل ، NSAID ها مانند ایبوپروفن و وارفارین ).
 
آسپرین می تواند خطر خونریزی هنگام استفاده با این دارو را افزایش دهد . با این حال، اگر پزشک برای شما تجویز کرده تا آسپیرین را برای حمله قلبی یا پیشگیری از سکته (معمولا در دوزهای 81 تا 325 میلی گرم در روز) استفاده کنید، باید مصرف آن را ادامه دهید مگر اینکه پزشک شما دستورالعمل دیگری بدهد.
 
مصرف مهارکننده های MAO با این دارو ممکن است یک مکمل جدی (احتمالا کشنده) باشد . اجتناب از مصرف مهار کننده های MAO ( ایزوکاربوکسازید ، لینزولید ، متیلن آبی، موکلوبماید، فنلزین ، پروکاربازین ، rasagiline ، safinamide، سلجیلین، ترانیل سیپرومین ) در طول درمان با سیتالوپرام تداخل دارند . بیشتر مهار کننده های MAO نیز باید دو هفته قبل و بعد از درمان با این دارو مصرف شود.
 
اگر شما همچنین داروهای دیگری که افزایش سروتونین را باعث می شوند را استفاده می کنید خطر سندرم سروتونین / سمیت را افزایش می دهد. نمونه هایی از جمله داروهای مانند MDMA / ecstasy، داروهای ضد افسردگی خاص (از جمله دیگر SSRI ها مانند فلوکستین / پاروکستین، SNRI ها مانند دالوکسیتین / ونلافاکسین )، تریپتوفان، و غیره. خطر ابتلا به سندرم سروتونین / سمیت ممکن است در هنگام شروع یا افزایش دوز این داروها بیشتر باشد.
 
اگر شما سایر محصولاتی که باعث خواب آلودگی می شوند از جمله الکل، ماری جوانا ، آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین ، دیفن هیدرامین )، مواد مخدر برای خواب و یا اضطراب (مانند آلپرازولام ، دیازپام ، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی، و مواد مخدر ضد درد (مانند کدئین) به دکتر یا داروساز بگویید.
 
برچسب ها را بر روی تمام داروهای خود (مانند آلرژی و سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده ای باشند که موجب خواب آلودگی می شوند.
 
بسیاری از داروها علاوه بر سیتالوپرام ممکن است ریتم قلب (طولانی شدن زمان QT)، از جمله آمیودارون ، پیموزاید ، پروکائین آمید ، کینیدین و سوتالول را تحت تاثیر قرار دهد.
 
سیتالوپرام بسیار شبیه به اسکلیتوپرام است . هنگام استفاده از سیتالوپرام از داروهای حاوی اسکلیتوپرام استفاده نکنید.
 
این دارو ممکن است با برخی آزمایشات پزشکی / آزمایشگاهی (از جمله اسکن مغزی برای بیماری پارکینسون ) مواجه شود، و احتمالا باعث نتایج کاذب شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاهی و تمام پزشکان شما می دانند که از این دارو استفاده می کنید.

 

اوردوز با سیتالوپرام

مصرف بیش از حد سیتالوپرام
اگر کسی سیتالوپرام را بیش از حد مصرف کرده و دارای علائم جدی نظیر مشکل در تنفس باشد ، با شماره اورژانس 115 تماس بگیرید.
 

 

نکات مهم در مصرف سیتالوپرام

این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید .
 
آزمایشات آزمایشگاهی و / یا آزمایش های پزشکی (مانند EKG ) باید به صورت دوره ای انجام شود تا مانع پیشرفت بیماری شما شود یا عوارض جانبی را بررسی کنید. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.
 
تمام قرار ملاقات های پزشکی و روانپزشکی را به طور مرتبانجام دهید.

 

فراموش کردن یک نوبت از دوز مصرفی

اگر شما یک نوبت را فراموش کرده اید ودوز از دست رفته نزدیک به زمان دوز بعدی باشد، دوز از دست رفته را فراموش کنید و برنامه منظم قبلی را ادامه دهید(مقدار دارو را دوبرابر نكنید)در صورتی که فاصله زمانی بین دوز فراموش شده و نوبت بعدی زیاد است سیتالوپرام را استفاده کنید و دوز منظم روزانه را در زمان همیشگی ادامه دهید.

 

نگهداری سیتالوپرام

در دمای اتاق دور از نور و رطوبت نگه دارید. در حمام  و محل های مرطوب ذخیره نکنید. تمام داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید .
داروهای تاریخ مصرف گذشته یا داروهایی که اضافی هستند را در توالت نریزید زیرا بیشتر فاضلاب های شهری بعد از تصفیه برای مزارع و کشتزارها استفاده می شود.

نظرات

در ادامه بخوانید...

عوارض قرص دگزامتازون

در

 

موارد مصرف دگزامتازون

موارد مصرف دگزامتازون، موارد مصرف قرص دگزامتازون : دگزامتازون برای درمان بیماری هایی مانند آرتریت ، اختلالات خون / هورمون / سیستم ایمنی بدن ، واکنش های آلرژیک، برخی از شرایط پوست و چشم ، مشکلات تنفسی ، اختلالات خاص روده و برخی سرطان ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به عنوان یک آزمایش برای اختلال غدد آدرنال ( سندرم کوشینگ ) مورد استفاده قرار می گیرد.

دگزامتازون هورمون کورتیکواستروئید(کورتون دار) است. دگزامتازون پاسخ دفاعی طبیعی بدن شما را کاهش می دهد و علائمی مانند تورم و واکنش های نوع آلرژیک را کاهش می دهد.

داروی بتامتازون، دگزامتازون، تریامسینولون، داروهای تزریقی کورتون دار هستند. 

بدون شک، کورتیکواستروئیدها (همچنین به عنوان گلوکوکورتیکوئید یا به سادگی استروئیدها نامیده می شوند) می توانند به شما کمک کنند تا سریعتر احساس بهبودی کنید. اما با اقدامات ضد التهابی و ضدعفونی قوی خود، برخی از ناهنجاری ها را به وجود می آورند. شما و دکتر شما باید قبل از مصرف استروئیدها درباره ریسک ها و مزایای آن صحبت کنید .آیا شما می خواهید برخی از عوارض و موارد مصرف را برای کمک به کاهش عوارض جانبی بالقوه استروئیدها یاد بگیرید؟ 
 

مزایای کورتیکواستروئیدها

چه شما استروئیدها را با مالیدن استفاده کنید (پماد)، یا به شکل قطره چشمی، یا بصورت قرص و یا تزریق کنید، استروئیدها باعث کاهش التهاب و درد می شوند.
 
اگر شما یک نوع التهابی از آرتریت، مانند آرتریت روماتوئید (آرتریت روماتوئید) ، آرتریت روماتوئید (psA) ، لوپوس  یا اسپاستیلیک آندیکولوز (AS) دارید ، می توانید از استروئیدها برای کنترل التهاب استفاده کنید.
 
التهاب خطرناک در سیستم، که ارگانهای شما را تهدید می کند، می تواند با کنترل سریع با کورتیکواستروئیدهای داخل وریدی کنترل شوند.
 
پسوریازیس و یووئیت را می توان با کرم های استروئید و قطره چشم مدیریت کرد.
 
اگرچه استئوآرتریت (OA) به طور معمول به عنوان یک نوع التهابی آرتریت در نظر گرفته نمی شود، اما یک عنصر التهابی در این بیماری وجود دارد. به همین دلیل تزریق استروئید به مفصل با OA می تواند تسکین سریع و موقت را به شما بدهد.
 
با سرکوب سیستم ایمنی در افراد مبتلا به اشکال خود ایمنی از آرتریت، کورتیکواستروئیدها می توانند مسیر بیماری شما را تغییر دهند. مطالعات در طول سال ها شواهد واضح نشان داده اند که درمان طولانی مدت کورتیکواستروئید در دوز کم، پیشرفت بیماری در آرتریت روماتوئید (RA) را حداقل به 50٪ کاهش می دهد، زمانی که به افراد در اوایل دوره بیماری خود داده می شود. 
 
کورتیکواستروئیدها  بر روی خلق و خوی شما اثر می گذارد. این بستگی به اینکه چگونه به دارو واکنش نشان می دهید، خوب یا بد است. برای بعضی ها، آنها احساس خوب و سرخوشی می کنند. یا می توانند اثر مخالف داشته باشند و شما را افسرده کنند. به طور کلی این اثرات روحی در چند هفته اول درمان اتفاق می افتد و سپس کاهش می یابد.
 
مزایای داروهای استروئیدی بر علائم بیماری اغلب طولانی مدت است. تزریق مفصلی به شدت درد و التهاب شما را کم می کند، اما بسته به نوع خاص تزریق دارو، تنها 1 تا 3 ماه طول می کشد. هنگام مصرف خوراکی یا مالیدنی کورتیکواستروئیدها باید روزانه برای داشتن اثر خود مصرف شوند. با توجه به علائم بهیودی، شما ممکن است دوز خود را تنظیم کنید.
اگر شما RA یا لوپوس دارید، کاهش پاسخ سیستم ایمنی بیش از حد بدن شما ممکن است مزایای متفاوتی در استفاده از کورتیکواستروئیدها داشته باشد. با این حال، این اثر می تواند شما را به عفونت ها آسیب پذیر کند و پس از جراحی، روند بهبود را کند نماید.
 
هنگامی که شما شروع به مصرف کورتیکواستروئیدها می کنید، غده فوق کلیه بدن شما باعث کاهش تولید کورتیزول طبیعی می شود. بدن شما وابسته به استروئیدی می شود که شما مصرف می کنید. بنابراین قطع کورتیکواستروئید درمانی ممکن است دشوار باشد، حتی اگر شما فقط دوز کمی را مصرف کنید. قطع ناگهانی مصرف استروئیدها می تواند خطرناک باشد. پزشک شما به تدریج ازدوز داروها کم می کند تا بدن به حالت طبیعی برگردد.
 
اگر کورتیکواستروئیدها مصرف شود، می تواند عوارض دیگری ایجاد کند. اکثر این موارد مربوط به میزان مصرف دارو و مدت زمان آن بستگی دارد. استفاده کوتاه مدت و دوز کم باعث عوارض جانبی ملایم و قابل کنترل می شوند. برخی از رایج ترین موارد عبارتند از:
افزایش اشتها، افزایش وزن، احتباس آب، تورم، نوسانات خلقی، بی حالی، مشکل خواب، ضعف عضلانی، تاری دید، افزایش رشد مو در بدن، بدن به آسانی کبود می شود، کاهش مقاومت در برابر عفونت، آکنه، پوکی استخوان، افزایش قند خون، فشار خون بالا، تحریک معده، آب مروارید یا گلوکوم

 

نحوه استفاده از دگزامتازون

این دارو را به صورت خوراکی طبق دستور پزشک خود مصرف کنید. برای جلوگیری از ناراحتی معده با غذا یا شیر بخورید. این دارو را با یک لیوان آب کامل (8 اونس / 240 میلی لیتر) بخورید، مگر اینکه دکتر غیر از این تجویز کرده باشد. اگر از فرم مایع دارو استفاده می کنید، از یک دستگاه اندازه گیری دارو استفاده کنید تا دقت تجویز دوز درست باشد.(از قاشق داخل بسته بندی دارو استفاده کنید) از یک قاشق خانگی استفاده نکنید.
 
اگر این دارو را یک بار در روز مصرف می کنید، قبل از 9 صبح آن را بخورید.
دوز دارو و طول درمان بر اساس وضعیت پزشکی شما و پاسخ به درمان است.
 
برای به دست آوردن بیشترین نتیجه از این دارو به طور منظم از این دارو استفاده کنید. برای کمک به شما به یاد داشته باشید، هر روز آن را در یک زمان (ها) بخورید. مهم است که مصرف این دارو را ادامه دهید حتی اگر احساس خوبی داشته باشید. دستورالعمل دوز را با دقت دنبال کنید و این دارو را دقیقا همانطور که تجویز شده است مصرف کنید.
 
مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک خود قطع نکنید. بعضی از این شرایط ممکن است بدتر شود اگر دارو را ناگهان قطع کنید، ممکن است نیاز به کاهش دوز دارو داشته باشید.
اگر وضعیت شما بهبودی نداشته و یا بدتر شده، به دکتر خود اطلاع دهید.

 

عوارض قرص دگزامتازون

عوارض قرص دگزامتازون، عوارض آمپول دگزامتازون، شربت دگزامتازون، عوارض قرص دگزامتازون برای کودکان، عوارض قرص دگزامتازون برای بارداری

ناراحتی معده ، سردرد ، سرگیجه ، تغییر قاعدگی، خواب کم ، افزایش اشتها و یا افزایش وزن ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشته باشد یا بدتر شود، به سرعت به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید .
 
به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که منافع قرص دگزامتازون یا آمپول دگزامتازون برای شما بیشتر از خطر عوارض قرص دگزا است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.
 
اگر هر کدام از این عوارض و موارد مصرف که معمولا شایع نیست ، اما جدی هستند را مشاهده کردید، به پزشک خود اطلاع دهید: علائم عفونت (مثل تب، گلودرد مداوم )، درد استخوانی / مفصلی ، افزایش تشنگی / ادرار، ضربان قلب سریع / آرام / درد چشم / فشار ،مشکلات در دید، سوزش سر دل ، مدفوع سیاه و سفید، استفراغی که به نظر مانند قهوه می رسد، صورت پف کرده، تورم مچ پا /  شکم درد، قرمزی،/ پاها، خستگی، تغییرات ذهنی / خلق و خوی (به عنوان مثال، افسردگی ، نوسانات خلقی، تحریک)، رشد غیرطبیعی مو / پوست ، درد عضلانی /گرفتگی ، ضعف ، کبودی خون / خونریزی، بهبود زخم، پوست ضعیف، تشنج .
 
واکنش بسیار حساس به آلرژیک این دارو نادر است. اما اگر متوجه علائم یک واکنش شدید آلرژیک شدید ، از جمله:خارش / تورم (به ویژه صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس ، به پزشک متخصص مراجعه کنید .
 
این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر اثرات دیگری را که در بالا ذکر نشده است متوجه شوید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.
 

 

احتیاط لازم قبل از مصرف دگزامتازون

قبل از مصرف دگزامتازون، اگر به آن حساسیت دارید ، به پزشک یا داروساز خود بگویید ؛ یا کورتیکواستروئیدهای دیگر (مانند پردنیزون )؛ یا اگر آلرژی دارید . این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که باعث ایجاد واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر می شود.
 
قبل از استفاده از این دارو ، به پزشک یا داروساز خود: سابقه بیماری شما، به ویژه: عفونت ها (مثلا سل ، تبخال ، عفونت های قارچی)، بیماری کلیوی ، بیماری های کبدی ، شرایط روانی / حالت روحی (مثل روانپریشی ، اضطراب ، افسردگی ) مواد معدنی خون (به عنوان مثال پتاسیم / کلسیم کم )، بیماری تیروئید ، مشکلات معده / روده (مانند زخم، کولیت زخمی ، دیورتیکولیت ، اسهال ناشناخته)، فشار خون بالا ، مشکلات قلبی (مانند نارسایی احتقانی قلب ، حمله قلبی اخیر )، دیابت ، بیماری های چشم (مانند آب مروارید ، گلوکوم ، عفونت تبخال چشم )، استخوان های شکننده ( پوکی استخوان )، تاریخچه لخته های خون را بگویید.
 
این دارو ممکن است علائم عفونت را از بین ببرد و یا شما را در معرض خطر بیشتر عفونت های شدید قرار دهد.هر گونه صدمه یا علائم عفونت (به عنوان مثال، گلودرد مداوم / تب / سرفه ، درد در هنگام ادرار، درد عضلانی) که در طول درمان رخ می دهد را به پزشک معالج گزارش دهید.
 
بدن شما  با استفاده از داروهای کورتیکواستروئید برای مدت زمان طولانی می تواند به استرس فیزیکی پاسخ دهد. بنابراین، قبل از عمل جراحی یا درمان اضطراری، یا اگر یک بیماری جدی / آسیب جدی دارید، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که شما از این دارو استفاده می کنید یا از این دارو در 12 ماه گذشته استفاده کرده اید. اگر خستگی غیرمعمول / شدید یا کاهش وزن ایجاد می کند، به پزشک خود اطلاع دهید . اگر مدت طولانی از این دارو استفاده کنید، یک کارت هشدار یا دستبند پزشکی شناسایی داشته باشید که نشاندهنده استفاده شما از این دارو را مشخص کند.
 
از تماس با افرادی که به تازگی واکسن فلج اطفال یا واکسن آنفلوآنزا دریافت کرده اند، اجتناب کنید .
 
از تماس با افرادی که دارای ویروس سرخک هستند، اجتناب کنید مگر اینکه قبلا این بیماری ها را گرفته باشید (به عنوان مثال در دوران کودکی). اگر شما در معرض یکی از این عفونت ها هستید و قبلا آن را نگرفته اید، فورا به پزشک مراجعه کنید.
 
اگر سابقه زخم دارید یا دوزهای زیاد آسپیرین یا سایر داروهای آرتروز را مصرف می کنید، هنگام مصرف این دارو برای کاهش خطر خونريزي معده و روده ، نوشیدنی های الكلی را محدود كنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید.
 
اگر دچار دیابت هستید ، این دارو ممکن است کنترل قند خون شما را سخت تر کند . نظارت بر سطح قند خون خود را به طور مرتب و با اطلاع پزشک خود از نتایج. دارو، برنامه تمرینی یا رژیم غذایی تنظیم کنید.
 
این دارو ممکن است باعث سرگیجه شما شود. رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید یا فعالیتهایی را انجام دهید که مستلزم هشیاری نیست تا اینکه مطمئن شوید که میتوانید چنین فعالیتهایی را با خیال راحت انجام دهید.
 
اگر در مدت طولانی استفاده شود، این دارو ممکن است رشد کودک را کند نماید. برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید. به طور منظم به پزشک مراجعه کنید تا بتوانید از رشد فرزند اطمینان حاصل کنید.

 

مصرف دگزامتازون در دوران بارداری و شیردهی

در برخی موارد که پزشک تشخیص می دهد می‌توان با قبول برخی عوارض جانبی از این دارو استفاده نمود. مصرف خودسرانه  هر دارویی به‌ویژه در زمان بارداری کاملا ممنوع است.

نوزادان متولد شده در مادرانی که از این دارو برای مدت زمان طولانی و یا در دوزهای بالا استفاده کرده اند ممکن است سطح پایین هورمون کورتیکواسترویید را داشته باشند .اگر متوجه علائمی مانند تهوع مداوم / استفراغ ، اسهال شدید ، یا ضعف در نوزاد خود شدید به پزشک معالج کودک اطلاع بدهید.
 

 

تداخل دارویی با دگزامتازون

تعاملات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مقاله شامل تمام تعاملات احتمالی دارو نیست . فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده میکنید (شامل داروهای تجویزی / غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را لیست کنید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید .
 
برخی از محصولات که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند عبارتند از: Aminoglutethimide، قرص های ضد بارداری ، داروی Dasatinib ، lapatinib ، سونیتینیب ، aldesleukin ، کلستیرامین ، دیگوکسین ، داروهایی که می تواند باعث خونریزی / کبودی (از جمله داروهای ضد پلاکتی مانند کلوپیدوگرل " رقیق کننده خون "مانند dabigatran / وارفارین ، NSAIDs مانند آسپرین / سلکوکسیب / ایبوپروفن )، افدرین ، استروژن جایگزین هورمون ، ایسونیزید ، میف پرستون ، ریلپیفیرین، تالیدومید .
 
سایر داروها می توانند حذف دگزامتازون از بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند، که ممکن است دگزامتازون را تحت تاثیر قرار دهد. نمونه هایی از ضد قارچ های آزول (مانند کتوکونازول )، باربیتورات ها (مانند فنوباربیتال )، ریفامایسین ها (مانند ریفامپین )، داروهای خاصی برای درمان تشنج (مانند فنیتوین)، و غیره استفاده می شود.
 
اگر پزشک برای شما آسپیرین را برای حمله قلبی یا پیشگیری از سکته (معمولا در دوزهای 81 تا 325 میلی گرم در روز) تجویز کرده، باید مصرف آن را ادامه دهید مگر اینکه پزشک شما دستورالعمل دیگری بدهد.
 
این دارو ممکن است با آزمایشات آزمایشگاهی خاص (از جمله آزمایشات پوستی ) مواجه شود، و احتمالا باعث نتایج کاذب شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاهی و تمام پزشکان می دانند که شما از این دارو استفاده می کنید.
 

 

مصرف بیش از حد دگزامتازون

اوردوز با دگزامتازون
اگر کسی دگزامتازون را بیش از حد مصرف کرده و دارای علائم جدی نظیر مشکل تنفسی باشد ، با شماره 115 تماس بگیرید.

 

نکات مهم در مصرف دگزامتازون

این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید .
اگر این دارو برای مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار گیرد، آزمایشات آزمایشگاهی و / یا آزمایشات پزشکی (به عنوان مثال سطح قند / کانی، فشار خون ، آزمایشات چشم ) باید به صورت دوره ای انجام شود تا عوارض جانبی را بررسی کنید.
 
صحبت با دکتر خود در مورد ایجاد تغییرات در شیوه زندگی خود که ممکن است عوارض جانبی این دارو را کاهش دهد (به عنوان مثال، مقدار ورزش ، تغییرات رژیم غذایی از جمله کنترل مصرف نمک و گرفتن بیشتر پتاسیم / کلسیم ).
 

 

فراموش کردن یک نوبت از دوز مصرفی

اگر شما یک نوبت را فراموش کرده اید ودوز از دست رفته نزدیک به زمان دوز بعدی باشد، دوز از دست رفته را فراموش کنید و برنامه منظم قبلی را ادامه دهید(مقدار دارو را دوبرابر نكنید)
 

 

نگهداری دگزامتازون

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید. در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید .
 
داروهای تاریخ مصرف گذشته یا داروهایی که اضافی هستند را در توالت نریزید زیرا بیشتر فاضلاب های شهری بعد از تصفیه برای مزارع و کشتزارها استفاده می شود.

 

عوارض جانبی نادر دگزامتازون

عوارض جانبی رایج دگزامتازون

خواب آلودگی
وضعیت اضطراب و ترشح اسید معده
افزایش گرسنگی(زیاد شدن اشتها)
حالت عصبی

عوارض جانبی نادر و کمیاب

در صورت تجربه، اینها تمایل به بیان شدید دارند
 
خونریزی معده یا روده
سندرم کوشینگ
دیابت
افزایش سلولهای سفید خون
مقدار کم کلسیم در خون
پوکی استخوان
پوست نازک شکننده
پوست خشک
قند خون بالا
دوره های نامنظم
پف چهره بخاطر احتباس آب 
ضایعات کوچک قرمز پوست 

عوارض جانبی نادر

پارگی در دیواره معده یا روده
ریتم قلب بصورت غیر طبیعی
عملکرد غیر طبیعی کبد
التهاب حاد پانکراس
کم خونی
شکستگی استخوان 
آب مروارید
رینتوپاتی
توقف کامل قلب
کاهش سلول های سفید خون
اختلال عصبی
کبد بزرگ شده
لیپوماتوز اپیدورال
آمبولیسم
هذیان
فشار خون بالا
بهبود زخم
افزایش فشار در چشم
نارسایی هیپوتالاموس و غده هیپوفیز
بلوک های بزرگ بنفش یا قهوه ای روی پوست
Lluid در ریه ها
سندرم لوپوس 
مشکل روانی
تغییرات خلق و خوی
مشکلات عضلانی
پارانویا
پارگی تاندون
تشنج
ضربان آرام قلب
مشکل تنفس
زخم معده
واسکولیت
توزیع غیرطبیعی چربی
عدم وجود دوره قاعدگی
آکنه
تاری دید
سردرگمی
افسردگی
اختلال درگیر تغییر شخصیت
تعریق بیش از حد
احساس شدید سلامتی
ضربان قلب سریع
احساس سرخوشی
احساس سنگینی
سر درد
خونریزی خون زیر پوست
سکسکه
کم کاری تیروئید
التهاب پوستی که توسط آلرژی ایجاد می شود
از دست دادن حافظه
ضعف عضلانی
بی حسی و گزگز
هیجان بیش از حد
غده تیروئید بیش از حد فعال است
راش
قرمزی پوست
پوسته پوسته شدن پوست
علائم کشش پوست
نقاط کوچک پودری بر روی پوست
تورم شکم
وجود قند در ادرار
احتباس قابل مشاهده آب
افزایش وزن

نظرات

در ادامه بخوانید...