پرفروش‌ترین خودروهای عرصه خودروسازی بخش اول

احتمالاً در حال حاضر کسانی که به صنعت خودرو سازی علاقه مند هستند، می دانند چه مدل هایی فروش بیشتری نسبت به سایر مدل ها دارند، اما چیزی که قصد داریم در این مقاله درباره اش بنویسیم، آن دسته از خودروهای برندهای گوناگون است که در زمان خود یکه تاز این عرصه بوده و بیشترین فروش را نصیب خود کرده اند. برای بررسی این مسئله نگاهی به جدول زمان بندی عرضه خودروهای مختلف به بازار کرده ایم و نتایجی که از این بررسی ها به دست آمده است، بسیار غافلگیر کننده بوده است، چراکه بسیاری از این خودروهایی که در زمان خود پرفروش بوده اند، فروششان متوقف شده و آخرین مدل آن ها مدت ها پیش به فروش رسیده است. با سیارک همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این خصوص در اختیار شما بگذاریم.

تنها ذکر این نکته در رابطه با لیستی که برای شما تهیه کرده ایم ضروری است که در این لیست خودروهایی وجود دارد که در واقع از یک برند هستند، با این تفاوت که مدل متفاوتی دارند. نکته دیگر این است که لیست از آخر به اول پیش می رود و آخرین خودرویی که در این لیست آورده شده است، بیشترین فروش را در طول صنعت خودرو سازی و میان خودروهای دیگر دارد.

بوگاتی، مدل 57، 1934-1939، با فروش 685 عدد Bugatti-Type 57

این خودرویی که در لیست عنوان شده، یکی از آن هایی است که تعداد نسبتاً کمی از آن به فروش رفته است، اما نکته قابل توجه درباره آن، این است که هر کدام از این 685 خودرویی که از این مدل به فروش رفته است، طراحی منحصر به فردی داشته و با حفظ قالب اصلی، امکانات جدیدی به آن اضافه شده است. با ایده ای که طراحان این خودرو از شرکت های هواپیماسازی گرفته بودند، تلاش می کردند که هر خودروی جدیدشان، دارای قابلیت ها و جذابیت بخصوص به خود باید و پیشرفتی نسبت به قبلی کرده باشد، این نکته ای بود که بسیاری از شرکت های بزرگ خودرو سازی آن زمان به دنبال عملی کردنش بوده اند.

اگر از دیدن تعداد خودروهایی که از این مدل بخصوص به فروش رسیده است، تعجب کرده اید، بهتر است بدانید که خودروی Veyron (2005-2015) در کل توانست تعداد 450 عدد فروش را به نام خود ثبت کند.

TVR-Chimaera، 1993-2003، با فروش 6500 عدد

TVR یک شرکت خودروسازی مشهور بریتانیایی است که تخصص ساخت خودروهای اسپورت را دارد. Chimaera برای این شرکت خودروسازی بسیار ارزشمند بود، چراکه با فروش خوبی که عاید مسئولین این شرکت کرد، راه را برای فروش خودروهای آینده این شرکت نیز باز کرد؛ خودروهایی چون Cerbera و نیز Tuscan. در تمامی مدل های خودروی Chimaera از موتور قدرتمند وی 8 بهره گرفته شده است و برای هر خودروی بخصوص، دستکاری هایی در این موتور انجام شده و تدابیری دیده شده تا به نسبت، از قدرت کمتر یا بیشتری برخوردار باشد. برای اینکه ایده بهتری از هدف بزرگی که خودروی Chimaeras برای این شرکت خودروسازی بریتانیایی محقق کرده است بدست آورید، این نکته را عنوان می کنیم که فروش این خودرو در دوازده سالی که وارد بازار می شد و تولید آن ادامه داشت، بیشتر از تمامی فروشی بود که از خودروهای بیست و پنج سال قبل از تولید Chimaeras نصیب این شرکت شده بود. به همین خاطر است که می گوییم این خودرو تا این حد از محبوبیت برخوردار بوده است.

استون مارتین، دی بی 7، 1994-2004 با فروش 6640 عدد، Aston Martin-DB7

طرفدران عرصه خودرو سازی به خوبی از ارزش این مدل بخصوص آگاه هستند و می دانند که این مدل خودرو توانست شرکت خودروسازی بریتانیایی استون مارتین را سرپا نگه دارد و از ورشکستگی آن جلوگیری کند. تفاوت دی بی 7 با مورد قبلی که عنوان شد دقیقاً در همین است که تنها باعث بهبود فروش شرکت خودروسازی اش نشد و در کنار آن توانست آن را از ورشکستگی نجات دهد. اکنون که به این خودرو نگاه می کنیم، دیگر مدلی قدیمی به حساب می آید، اما در زمان خود توانست فروش خوبی را عاید شرکت استون مارتین کند. موتوری که در دی بی 7 به کار گرفته شده است شش سیلندر بوده، با سیلندرهایی 3.2 لیتری. این در واقع موتوری بود که در اوایل ساخت این خودرو از آن بهره گرفته شد، اما به مرور زمان و کمی بعد، استون مارتین، اقدام به استفاده از موتورهای وی 12 با سیلندرهای شش لیتری در آن کرد و مدل هایی سفارشی از این خودرو پدید آورد.

De Tomaso-Pantera، 1971-1991، با فروش 7260 عدد

ظاهر جذاب و اسم فریبنده، درکنار عملکرد عالی این خودرو، از دلایلی است که باعث شد فروش بسیار خوبی داشته باشد. نکته دیگر در خصوص این خودروی زیبا این است که توانست برای مدت بیست سال به تولید و فروش خود ادامه دهد و هوادارانی در سراسر جهان داشته باشد که در نوع خود منحصر به فرد است. یکی دیگر از عواملی که باعث شد این خودرو تا این حد موفق باشد، استفاده از موتور وی 8 فورد در آن بود که بوسیله متخصص های خودروسازی برای استفاده در Pantera شخصی سازی شده بود. به همین خاطر بود که توانست بسیاری از رقبای بزرگ اروپایی خود را در آمریکا کنار زده و برای مدتی طولانی، خودروی محبوب بسیاری در آمریکا باشد. حتی هنوز هم کسانی هستند که به این خودرو علاقه دارند و این نکته نشان می دهد که هنوز محبوبیت خود را از دست نداده است.

یکی از افراد مشهوری که علاقه خاصی به این خودرو داشت و از آن استفاده می کرد، الویس پرسلی، خواننده و هنرپیشه مشهور آمریکایی است.

مورگان، 4/4، 1936 تا کنون، با فروش ده هزار عدد Morgan-4/4

اگر تاریخ حدوداً هشتاد ساله ای را که این خودرو در حال تولید و عرضه شدن است را با تعدادی که تا کنون به فروش رسانده است مقایسه کنیم، تعداد فروش چشمگیری نخواهیم دید، با این حال، نکته ای که در خصوص این خودرو جلب توجه می کند و در تاریخ اتومبیل سازی تقریباً بی سابقه است، مدت زمانی است که توانسته به روند تولید و عرضه خود ادامه دهد و همین است که باعث شده نام این خودرو را در لیست خود ذکر کنیم، چراکه در تاریخ صنعت خودروسازی بی نظیر است. این خودرو، برای شرکت خودرو سازی ای که اقدام به ساخت آن می کند، از ارزش بالایی برخوردار است، چراکه تا کنون نتوانسته اند خودرویی تولید کنند که تا این اندازه فروش داشته باشد. برای هواداران اتومبیل های کلاسیک نیز این خودرو بدل به انتخابی ایده آل شده است، چراکه ظاهری زیبا دارد و در کنار این عملکرد خوبی دارد.

Alpine-A310، 1971-1984، با فروش 11616 عدد

ظاهر عجیب و غریب این خودرو برای شرکت سازنده اش، به هیچ وجه ریسک بزرگی به حساب نمی آمد، چرا که پیش از آن نیز از این گونه طراحی ها بهره گرفته بودند و به نتیجه نیز رسیده بودند. در سال 1971 که Alpine-A310 روند عرضه اش آغاز شد، از موتور چهار سیلندر بهره می گرفت و همین نکته باعث شده بود که در آن سال ها با اقبال چندانی از سوی هواداران خودروهای زیبا و سریع رو به رو نشود، اما در سال 1976 با تدابیر جدیدی کا سازندگان این خودرو دیدند اوضاع به کلی تغییر کرد؛ یعنی زمانی که موتور دوروین وی 6 توسط شرکت خودروسازی رنو جایگزین موتور قبلی شد. همین جایگزینی موتور خودرو بود که آن را به فروشی بسیار بالا رساند و موفقیت های چشمگیری برای شرکت خودرو سازی اش به ارمغان آورد.

فراری، 430، 2004-2009، با فروش 17499 عدد، Ferrari-430

منحصر به فرد، کمیاب و متفاوت و خودرویی که به سادگی به آن نمی توان دست یافت؛ این تعریف یک ماشین فراری است. با این وجود، 17499 عدد از این خودرو به فروش رسید. بیشتر مدل ها به فروش رسیده دو سرنشین بودند و بیش از یک سوم این رقم، مختص به مدل های انحصاری و سفارشی چون Spiders، Scideria و 16M بود که توسط شرکت خودرو سازی فراری انجام می شد. شاید بتوان گفت که این مدل، محبوب ترین مدلی است که تاکنون از خودروی فراری سراغ داریم و طراحی ظاهری و داخلی در کنار عملکرد فوق العاده آن بگونه ای است که این خودرو را در کنار مدل های موفق شرکت های خودرو سازی دیگر قرار داده است و هنوز که هنوزه بسیاری از کسانی که شیفته ماشین های زیبا و سریع هستند، به دنبال این مدل بخصوص از فرار می گردند.

Lotus-Elise، 1996 تا کنون، با فروش 20000 عدد

با در نظر گرفتن تمامی خودروهایی که زیرمجموعه Lotus به حساب می آیند، باید مکانی ویژه و بخصوص در اختیار مدل Elise قرار دهیم. این خودروی بی نظیر نه تنها توانست شرکت خودرو سازی اش را از ورشکستگی مالی ای که در شُرف آن بود، نجات دهد، بلکه توانست شروعی برای طراحی خودروهای سریع و اسپورت بسیار سبک وزن باشد که به زودی هواخواهان بسیاری پیدا کرد. همین نوآوری در ساخت و طراحی این خودرو بود که نام آن را برای مدت ها به عنوان پیشتاز عرصه ای جدید سر زبان ها انداخت. Elise توانست اهداف شرکت خودرو سازی اش را تحقق بخشد و آن ها را وارد روندی کرد که در آینده برایشان بسیار موفقیت آمیز بود و توانست کسانی که اقدام به خرید این مدل خودرو می کنند را با کارکرد و دقت فوق العاده اش، شگفت زده کند.

رولز رویس، سیلور شدو، 1965-1980، با فروش 29030 عدد، Rolls-Royce-Silver Shadow

این مدل بخصوص رولز رویس، چیزی نبود که عامه مردم توان خرید آن را داشته باشند و به هیچ وجه خودرویی نبود که با هدف فروش به عموم مردم ساخته شود، با این حال، طراحی خودرو به قدری خوب بود که در طول مدت پانزده ساله ای که مدل های سفارشی و مختلفی از آن در اختیار افرادی بخصوص قرار می گرفت، فروش بسیار خوبی داشت و توانست سود زیادی عاید شرکت سازنده اش کند. در آغاز دهه شصت میلادی که فرهنگ مردم رو به تغییر بود و همه چیز پایه و اساس ثابت خود را از دست داده بود، سیلور شدوی رولز رویس توانست خود را به خوبی در دل طرفداران خودرو جا کند و به زودی توانست برای خود در کنار دیگر برندهای بزرگ آن زمان جایی دست و پا کند.

تا آخرین سال هایی که روند تولید و عرضه این مدل بخصوص خودرو طی می شود، توانست فروش خود را حفظ کند و حتی دو بازه کوتاه مدت زمانی ای که قیمت سوخت خودرو بسیار گران شد نیز نتوانست روند موفقیت های فروش آن را متوقف کند.

مازراتی، بیتوربو، 1984-1994، با فروش 36373 عدد، Maserati-Biturbo

این دید در باور عموم جای گرفته است که بیتوربوی مازراتی، یکی از مدل هایی است که بازخورد خوبی دریافت نکرده است و در حقیقت فکر می کنند که ساخت این مدل برای شرکت خودروسازی مازراتی، یک شکست طلقی می شود، با این حال، باید خاطر نشان کرد که این باور کاملاً غلط است، چرا که در دهه هشتاد میلادی، با عرضه این مدل بخصوص از مازراتی و با فروش خوبی که داشت، شرکت سازنده اش سود زیادی برد و شاید با کمی اغراق بتوان گفت که در آن دهه بود که بیتوربوی مازراتی با سودی که عاید شرکت سازنده اش کرد، توانست آن را از ورشکستگی نجات داده و سرمایه ای در اختیارش بگذارد تا روند موفقیت های خود را دی آینده طی کرده و ادامه دهد.

مدل دو دری که از این خودرو طراحی و روانه بازار شد، ظاهر بسیار زیبایی دارد و مدلی که دارای سقف جمع-شو بود نیز، از آن خودروهای کلاسیک و کمیابی است که بسیاری به دنبالش می گردند و بعضاً با قیمت هایی بالا در حراجی ها به فروش می رسد. البته نباید فضای داخلی بزرگ و جاداری را که برای مدل چهار در بیتوربو در نظر گرفته شده بود را نادیده گرفت که هنوز که هنوزه از توان رقابتی بالایی با خودروهای مد روز برخوردار است، چراکه عملکرد و دقت فوق العاده بالایی دارد.

بنتلی، کانتیننتال جی تی 2003، با فروش 63209 عدد، Bentley-Continental GT 2003

شرکت خودروسازی بنتلی تا پیش از عرضه مدل کانتینتال جی تیِ خود، تنها اقدام به تولد و عرضه 800 خودرو کرده بود، اما طولی نکشید که بنبتلی با عرضه این مدل بخصوص خود توانست رقیبان قدرتمندی چون فولکس واگن را کنار بزند و با موفقیتی که این خودروی دو سرنشینه فوق العاده نصیبش کرد، توانست روندی برای موفقیت های آتی خود تداعی دیده و اقدام به عملی کردن آن کند. در سال 2006 نیز بازبینی هایی در خصوص طراحی آن انجام و تغییرات کوچکی پیاده شد که باعث شد فروش این خودرو بیش از پیش شود، مسئولین بنتلی نیز شاید خود انتظار چنین موفقیتی را نمی کشیدند.

یکی از بزرگترین دلایلی که باعث شده تا این خودرو خود را در میان اهل فن ثابت کند، این است که کسانی که اقدام به خرید آن کرده اند، از استفاده از آن دست نمی کشند و به نظر می رسد تمامی انتظاراتی که از یک خودرو می توانند داشته باشند، با استفاده از این مدل بخصوص بنتلی برآورده می شود. ناگفته نماند که تا چندی دیگر بنتلی قصد دارد مدل جدیدی از خودروهای خود را به نمایش بگذارد و بسیاری بی صبرانه منتظر وقوع این اتفاق هستند.ترجمه  itrans.ir 

 این مقاله ادامه دارد...

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.