پانزده فرقه مذهبی عجیب تاریخ معاصر بخش دوم

 

فرقه داوودی ها

Branch Davidians

این فرقه مذهبی  عجیب غریب در سال 1959 و توسط فردی به نام دیوید کورش به راه افتاد. افرادی که به عضویت این فرقه مذهبی در آمدند، همگی باوری مشترک داشتند مبنی بر این که پایان جهان و آخر الزمان نزدیک است و به زودی اتفاق خواهد افتاد. همین باور سبب شد تا اعضای گروه، به سرکردگی رهبر شان شروع به جمع آوری اسلحه و آماده سازی خود برای آخر الزمان احتمالی کنند و انبارهایی از مهمات برای خود به وجود آوردند. در نهایت در سال 1993 بود که مأموران امنیتی ایالات متحده آمریکا از فعالیت های اعضای این فرقه مطلع شده و نیز ویلایی که در آن سلاح گرم جمع آوری می کردند را یافته و به آن حمله ور شدند. این حمله مأموران امنیتی یکی از طولانی ترین و خطرناک ترین درگیری های چند دهه اخیر در آمریکا را به وجود آورد؛ اعضای فرقه داوودی ها نزدیک به پنجاه و یک روز و به وسیله مهمات و سلاحی که تا آن زمان گرد آوری کرده بودند، از خود دفاع کردند و این  کار نیرو های امنیتی را به مراتب دشوار تر از قبل کرد. در روز پنجاه و یکم نیز در نهایت انفجاری مهیب در ساختمان ویلا به وقوع پیوست و همین مسبب پایان نبرد و تسلیم شدن تعداد اندک باقی مانده شد. در این درگیری مجموعا هفتاد و شش نفر جان خود را از دست دادند.

 

فرقه مذهبی ملت نوائوبیان

Nuwaubian Nation

زمانی که این فرقه به راه افتاد، آن را به نام ایالات متحده نوائوبیان مورور ها می شناختند و بعد ها بود که نام اش به آن چه در عنوان این مورد مشاهده می کنید تغییر یافت. این فرقه بیش از آن که مذهبی به خصوص داشته باشد، بر خلاف سایر مواردی که تا کنون عنوان شده اند، بیشتر پیرو عقاید شخصی فردی است که به عنوان رهبر و مؤسس فرقه شناخته می شود، یعنی دوایت یورک. دوایت یورک به مرور زمان کسانی که پیرو اش شده بودند را متقاعد کرد که موجودات فضایی راه خود به سمت کره زمین را پیش گرفته اند و هر لحظه امکان رسیدن شان هست. علاوه بر این، دوایت عقیده داشت که شیطان نیز در عرصه ظهور است و باید هم خود و همراهان اش برای نبرد با او تدارک ببینند.

در سیارک بخوانیم : پانزده فرقه مذهبی عجیب تاریخ معاصر بخش اول 

پیروان یورک به مرور زمان تحت تأثیر عقاید او قرار گرفته و برای مقابله با این نگرانی ها که ذکر اش آورده شد، اقداماتی انجام دادند که از آن جمله می توان به خرید زمینی نسبتا بزرگ در ایالت جورجیای آمریکا اشاره کرد؛ آن ها در این زمین شروع به ساختن ویلایی کردند که با نام تاما ره شناخته می شود و برای ساخت آن از معماری مصری الهام گرفتند (تصویری که مشاهده می کنید متعلق به همین ویلا است). در نهایت اما پرده از مسئله ای برداشته شد که کار یورک و فرقه اش را به پایان رساند: مأموران امنیتی اطلاعاتی درباره جنایاتی سازمان یافته توسط یورک به دست آوردند که حاکی از این بود که او به کمک عده ای مکانی را برای تجاوز به کودکان و آزار و اذیت آن ها کنار گذاشته است. که البته پس از انجام بررسی های بیشتر صحت اطلاعات ارسالی تأیید شد و دوایت یورک خطرناک پس از طی کردن مراحل قانونی (دادگاه و ...) به حبس ابد محکوم شد.

 

فرقه مذهبی دروازه بهشت

Heaven’s Gate

مارشال اپل وایت و بونی نتلز دو فردی هستند که در سال 1975 این فرقه را بنیان گذاری کردند. در آن زمان نامی که برای فرقه شان در نظر گرفته بودند «مسخ فردی انسان» بود و بعد ها نام فرقه شان را به آن چه در عنوان این مورد مشاهده می کنید تغییر دادند. زمانی که تقریبا عده قابل توجهی به این فرقه اضافه شدند، همه با یکدیگر به یکی از بیابان های کلورادو سفر کردند تا در آن جا انتظار رسیدن یک یو اف او (شیء ناشناس پرنده) را بکشند. البته هر چه منتظر ماندند خبری نشد و این یو اف او را مشاهده نکردند، به همین خاطر بود که شروع به سفر به نقاط دیگر ایالات متحده آمریکا کردند: نقاطی چون سن دیگو، سی ای و ... . در حین این سفر ها، دو بار دیگر نام گروه تغییر یافت و در نهایت نیز «دروازه بهشت» به عنوان نام اصلی و بهترین نام انتخاب شد. در سال 1997 بود که اجساد سی و نه نفر از اعضای این گروه در ساختمانی پیدا شدند؛ آن ها لباس هایی هم شکل و هم رنگ به تن داشتند و علت مرگ تمامی آن ها مسمویت به وسیله سیانید تشخیص داده شد. گویا نوعی مراسم مذهبی یا چیزی شبیه به آن بوده است؛ به هر عنوان این آخرین خبری بود که از این فرقه عجیب غریب به گوش رسید و پس از آن دیگر کسی چندان درباره شان چیزی نمی گفت.

 

کلیسای خداوند با نشانه هایی که از راه خواهد آمد

The Church of God with Signs Following

این فرقه مذهبی که به اختصار با نام سی جی اس اف نیز شناخته می شوند، شاید بتوان گفت یکی از جالب توجه ترین و عجیب ترین فرقه هایی است که بشر تا کنون به خود دیده است. آن ها را با نام «کنترل کنندگان مار» نیز می شناسند. اما سؤالی که احتمالا برای تان پیش خواهد آمد این است که عقاید آن ها چه ارتباطی با مار ها می تواند داشته باشد و اساسا علت توجه شان به مار ها چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید عنوان کرد که آن ها مار را به عنوان نمادی از شیطان می بینند. به عبارت دیگر باور شان این است که شیطان در قالب مار خود را به روی زمین می آورد (شاید ریشه از این باور اسطوره ای مذهبی بگیرد که شیطان پس از تبدیل شدن به مار، آدم و حوا را فریب داده و سبب رانده شدن شان از بهشت شد)، همین باور است که سبب می شود آن ها ماری را برداشته و اجازه دهند به دور و بر بدن شان بپیچد. به این روش اعتقاد راسخ خود را به دیگران ثابت می کنند. البته شاید برای تان چندان دور از انتظار نباشد اگر بدانید بسیاری از افراد این فرقه مذهبی به خاطر نیش سمی مار ها جان خود را از دست داده اند. متأسفانه عقاید آن ها به گونه ای است که پس از آن که ماری نیش شان می زند، دیگر اقدام به پیگیری فرایند درمانی نکرده و بر این باور اند که خداوند خود آن ها را درمان خواهد کرد.

 

فرقه مذهبی شاهدان یهوه

Jehovah’s Witnesses

چارلز تیز راسل نام فردی بود که در سال 1881 فعالیت های این فرقه را به طور رسمی آغاز کرد. او در ابتدای امر سرپرست گروهی چند نفره بود که به قصد انجام مطالعاتی تحقیقاتی بر روی انجیل در پنسیلوانیا گرد هم آمده بودند. در آن زمان، نام «برج مراقبتی زیون» را برای فرقه خود در نظر گرفته بودند و بعدها بود که نام شان به آن چه در عنوان این مورد مشاهده می کنید تغییر یافت. در میان سایر مواردی که تا کنون در این مقاله درباره شان اطلاعاتی داده شد، شاهدان یهوه از شهرت به مراتب بیشتری برخوردار بوده و تقریبا در بیشتر نقاط جهان آن ها را می شناسند و یا حداقل نام اش به گوش بسیاری از افراد رسیده است. آن ها نزدیک به هشت میلیون نفر پیرو دارند که در نقاط مختلف کره زمین ساکن هستند. شاهدان یهوه بیش از هر چیز دیگری به آرماگدون یا نبرد سرنوشت ساز ایمان دارند و این اعتقاد و باور اصلی شان است. آن ها بر این باور اند که تنها راه چاره و تنها راه سعادت انسان ها این است که پادشاهی خداوند بر روی زمین شکل بگیرد و بیش از هر چیز دیگری به این شهرت دارند که در شهر ها به راه افتاده و شروع به موعظه افرادی می کنند که در خیابان می بینند (یا حتی در منازل افراد دیگر رفته و عقاید شان را تبلیغ می کنند). آن ها تا کنون سه بار پیش بینی کرده اند که اتفاقی خواهد افتاد و هر سه بار هم اشتباه کردند (پیش بینی هایی که خود ادعا می کردند با توجه به انجیل به شان وحی شده است). علاوه بر این، تا کنون چند باری هم برخی سرکردگان این فرقه به اتهام سوء استفاده جنسی از کودکان تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند.

 

فرقه مذهبی استاد بزرگ چینگ های

Supreme Master Ching Hai

چینگ های که خود لقب استاد بزرگ را برای خود برگزیده است، در سال 1950 در ویتنام به دنیا آمد. او ادعا می کند که توانایی این را دارد تا نور درونی خداوند را از فردی به فرد دیگر منتقل کند. در حال حاضر او چیزی حدود بیست هزار نفر دنبال کننده دارد و علاوه بر این یک گروه تجاری بین المللی نیز دارد که هزینه زندگی پر زرق و برق اش را برای اش فراهم می کنند. او علاوه بر اعتقادات به خصوصی که تبلیغ شان را می کند، درباره محیط زیست نیز موعظاتی دارد که به گوش هواداران خود می رساند، هر چند که چند سال پیش در منطقه ای در فلوریدا که محل طبیعی کاشت درخت مانگرو بود، جزیره ای مصنوعی احداث کرد و به همین خاطر بود که تحت پیگرد قانونی نیرو های فدرال آمریکا قرار گرفت و در نهایت نیز مجبور شد مالکیت اش بر این جزیره را به شاکیان اش بدهد.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید