چرا برخی از مردم عاشق بوی بنزین هستند

در

 از بوی بنزین خوشش میاد

 

اگر از عطر و بوی بنزین لذت می برید احساس گناه نکنید. علم می تواند بوی شیرین این کوکتل شیمیایی را توضیح دهد.آیا از بوی بنزین لذت برده اید؟البته برای همه بوی بنزین خوشایند نیست ، به احتمال زیاد افراد زیادی آن را تهوع آور می دانند، اما آن دسته از افرادی که بوی بنزین را دوست دارند، دلیل آن چیست؟

علت دوست داشتن بوی بنزین

سحر و جادو ی بنزین

برای درک یک عاشق بوی بنزین ، باید عمیق تر به منابع رجوع کنیم. بنزین یک کوکتل شیمیایی است که از بسیاری از مواد تشکیل دهنده ، از جمله ضد یخ ها ، روان کننده ها ، ضد زنگ زدگی و صدها ترکیب شیمیایی معروف به هیدروکربن ها تشکیل شده است. شما بوتان ، پنتان ، ایزوپنتان و به اصطلاح ترکیبات BTEX دارید: بنزن ، اتیل بنزن ، تولوئن و زایلن. از بین تمام این ترکیبات ، بنزن عامل بوی بنزین است.  
 
بنزن برای افزایش سطح اکتان به بنزین اضافه می شود که باعث بهبود عملکرد موتور خودرو و راندمان سوخت می شود. بنزن بوی طبیعی دارد که بیشتر بینی ها به آن حساس هستند. آنقدر بوی مشخصی است که بینی انسان اگر تنها 1 قسمت در میلیون در هوای تنفس شده وجود داشته باشد ، می تواند آن را تشخیص دهد و همچنین به سرعت تبخیر می شود.
 
علت استفاده از بوی بنزین
و در واقع خیلی عجیب نیست که بوی بنزن را دوست داشته باشیم. در طول 1800s و اوایل 1900 بنزن به shaves و douches اضافه شد تا به این محصولات عطر شیرین داده شود. همچنین از آن به عنوان یک حلال برای قهوه بدون کافئین استفاده می شود. اما این کاربرد ها دوام چندانی نداشته و
 
به دلایل خوبی:
بنزن یک ماده سرطان زا شناخته شده است و هنگام استنشاق در غلظت های زیاد یا قرار گرفتن در معرض طولانی مدت خطرناک است. اگرچه ممکن است عطر  و بو ی بنزین را دوست داشته باشید ، قطعاً باید به طور جدی از آن پرهیز کنید. 
 
خوب ، اما این توضیح نمی دهد که چرا مردم، بوی چنین ماده شیمیایی خطرناکی را دوست دارند. در حالی که علم به این نتیجه نهایی نرسیده است ، دو تئوری اصلی وجود دارد. 
 
بینی ما اگر عطر و بویی آشنا را استشمام کند، می تواند خاطرات قدرتمندی را زنده کند. بوی کاج  های سوزنی ممکن است شما را به اردوی تابستانی برگرداند ، یک بوقلمون بو داده ده ها سال شما را به عقب برگرداند که برای تعطیلات به خانه مادربزرگ رفته بودید. این ارتباط قدرتمند بین رایحه و حافظه ، گاه پدیده مارسل پروست نامیده می شود ، نویسنده فرانسوی مارسل پروست ، که به صورت فصیحانه خاطره ای قدرتمندی از کودکی را برانگیخته از بوی بیسکویت مادلینی آغشته به چای توصیف کرد.(کتاب : در جستجوی زمان از دست رفته) 
 
بویایی تنها حسی است که قبل از رسیدن به مغز از تالاموس عبور نمی کند. تالاموس به عنوان انواع جداول عملگر عمل می کند و ورودی های حسی را از چشم ، گوش ، زبان و لمس به قسمت های درست مغز متصل می کند ، بنابراین می توانیم آنها را ثبت کنیم و از آنها معنا بگیریم. علاوه بر این ، دسته عصبی که مولکولهای بو را تشخیص می دهند، سنسور بویایی ، چگالی بالایی از اتصالات در نزدیکی آمیگدال و هیپوکامپ دارد که به ترتیب در پاسخ عاطفی و تشکیل حافظه نقش دارند. 
به همین دلیل بوها باعث می شوند که مغز ما به یاد، احساساتی پر شور و در سطح ناخودآگاه تبدیل شود. 
ما ممکن است یک حافظه قدرتمند و دلپذیر را که به بوی بنزین یا به طور خاص بنزن متصل است ، ربط دهیم. شاید مغز شما بوی بنزین را با خاطرات شاد کودکانه از سفرهای جاده ای تابستانی ، پیاده شدن در قایق موتوری ، سوار دوچرخه خود در کنار یکی از جاده های کشور به عنوان بچه یا بودن در کنار پدر در گاراژ به عنوان کمک به تعمیر ماشین بیاندازد. هنگامی که بوی بنزین را استشمام می کنید ، ممکن است احساس دلپذیری را با یک خاطره برجسته ایجاد کند. 

بنزین مسیر پاداش مغز را فعال می کند

نیاز به بوی بنزین

چرا از بوی بنزین خوشم میاد . بنزین مسیر Mesolimbic را فعال می کند. تئوری دیگری بیشتر به تأثیر جسمی بنزن بر گیرنده های عصبی که بوی آن را تشخیص می دهند بیشتر تمرکز دارد. بنزن و سایر هیدروکربن ها ، در هنگام استنشاق ، تأثیر سرکوب کننده ای بر روی سیستم عصبی دارند ، که منجر به احساس موقتی و سرخوشی می شود. این حس لذت بخش را ایجاد می کند که برخلاف الکل یا داروهای دیگری نیست.
 
دلیل این است که روند بیولوژیکی بی حس کردن اعصاب شما مسیر مزولیمبیک را فعال می کند ، که به عنوان مسیر پاداش مغز نیز شناخته می شود. هر زمان که  بنزن  به اعصاب بویایی شما رسید ، سیستم مزولیمبیک عکس دلپذیر دوپامین را به شما منتقل می کند. در اصل مغز شما به شما می گوید ، "بله ، این خوب است. بیشتر از این کار ها کنید. " 
 
مسیر مزولیمبیک ، همانطور که احتمالاً استنباط کردید ، یک عامل کلیدی در عصب شناسی اعتیاد است. مهمترین مسیر پاداش در مغز سیستم دوپامین مزولیمبیک است .چه جنسی ، چه بازی های ویدئویی ، چه مواد مخدر یا بنزین باشد ، این مسیر در مغز است که باعث می شود احساس خوبی ایجاد شود و یک حلقه بازخورد تقویت کننده را بروز دهد. 
 
احتمالاً می توانید از این دو تئوری استفاده كنید تا دلیل دوست داشتن بوی بنزین  را توضیح دهید و این كه چرا مردم به بو و نشانگرهای وایت برد، توپ های تنیس تازه ، كتاب ها و سایر عطرها علاقه مند هستند و از اعتراف به اینكه عاشق آن هستند، ترس دارند. شاید ما به طور ناخودآگاه حافظه ای لذت بخش را به رایحه وصل می کنیم ، یا این بوها به صورت مکانیکی باعث می شوند که یک عکس رضایت بخش از دوپامین ایجاد شود. 
 
اما ، صریحاً بگوییم که ، دوست داشتن بوی بنزین  ، اینها فقط دو تئوری هستند که توضیح می دهند، کسانی که بوی بنزین دوست دارند و بعضی از افراد بوی بنزین را خوشایند می دانند ، اما دقیقاً تحقیقات زیادی در مورد این سؤال صورت نگرفته است. در حالی که قانع کننده هستند اما، آنها قطعی نیستند. در حقیقت ، دانشمندان امروز در حال یادگیری چیزهای جدیدی در مورد این حس قدرتمند هستند و بدون شک آنها رازهای جدیدی را در آینده کشف خواهند کرد. 

نظرات

۱۴۰۰/۵/۹علت دوست داشتن بوی بنزین و چرا طرفداران بوهای عجیب و غریب وجود دارد؟ خستگی ، وزوز گوش ، مگس در چشم ، تنگی نفس ، تپش قلب ، سرگیجه ، غش کردن - همه اینها می تواند نشانه کم بودن هموگلوبین باشد. اگر بدن فاقد آهن باشد ، ناخن ها شکسته و لایه برداری شوند ، موها می ریزند ، ترک هایی در گوشه های دهان ظاهر می شود. و پزشکان همچنین به تمایل عجیب چنین بیمارانی برای خوردن خمیر دندان ، گچ ، زغال سنگ ، خاک ، یخ توجه می کنند. نیاز به استشمام بنزین نیز دلیلی برای بررسی سطح هموگلوبین است.محصولات افزایش دهنده هموگلوبین: محصولات جانبی گوشت - کبد ، کلیه ها ، زبان. گندم سیاه ، لوبیا ، نخود فرنگی ، شکلات ، بلوبری. بلغور جو دوسر ، ارزن ، تخم مرغ ، گوشت گاو ، گوسفند ، سیب ، گلابی ، خرمالو ، انار ، انجیر و آجیل.

۱۴۰۰/۵/۹دلیل دوست داشتن بوی بنزین بله ، عجیب است ، اما من دقیقاً با نیاز به بوی بنزین موافق هستم. من همچنین بوی نفت سفید ، گازوئیل ، نفت گاز و پتروشیمی های معطر را دوست دارم. بوی آسفالت را دوست ندارم. وقتی برای اولین بار در یک پالایشگاه نفت شروع به کار کردم ، بوها را به رئیس گفتم و او گفت: "این بوی پول است." دوست داشتن بوی بنزین برای همه در تجارت نفت مناسب بود ، اما برای من متفاوت بود. بیش از چهل سال بعد ، من هنوز بوی فرآورده های روغنی را دوست دارم. من دوست دارم ماشینم را پر کنم چون بوی گازهای بنزین به مشامم می رسد. اگر کامیون خود را پر کنم ، گاهی یک قطره سوخت دیزل را در پشت دستم قرار می دهم و بیشتر روز را با بوییدن آن در حالی که هیچکس نگاه نمی کند ، سپری می کنم. چرا از بوی بنزین خوشم میاد ؟ آیا بنزین به اندازه بوی خوب مزه خوب هم دارد؟

۱۴۰۰/۵/۹من هرگز بنزین را نچشیده ام ، اما بوی چیزهایی مانند لاک ناخن ، نشانگرهای جدید ، پاک کننده لاک ناخن ، بنزین ، 91٪ الکل ایزوپروپیل ، تکیلا ، ضد عفونی کننده دست ، حلال های تمیز کننده ، را دوست دارم. اما من می دانم که بنزین بسیار کشنده است و می تواند درون شما را دچار خوردگی کند. بنابراین من هرگز آنقدر جسور نبوده ام که آن را بچشم ... شاید وقتی 100 ساله شدم و از پیر شدن خسته شدم آن را برای شما امتحان کنم ، امیدوارم زنده بمانم تا به این سوال برگردم.

۱۴۰۰/۵/۹ برخی از مردم می گویند قرار گرفتن طولانی مدت در معرض بنزین می تواند بر عملکرد شناختی فرد تأثیر منفی بگذارد ، اما من صادقانه می توانم بگویم که هرگز بر من تأثیر نمی گذارد

۱۴۰۰/۵/۹به کسانی که بوی بنزین دوست دارند . چرا بوی بنزین اینقدر اعتیادآور و خوب است؟ بخارهای گاز کارهای غیرقابل پیش بینی و عجیب و غریب (عمدتا آسیب رسان) را برای بدن انسان انجام می دهند. "رایحه" اصلی بنزین (و نباید بوی گاز را استشمام کنید) بنزن است. بسیار سمی بسیاری از خاطرات که ممکن است بوی گاز ، گازوئیل ، ایستگاه های کامیون ، تعطیلات تابستانی ، چمن زنی و غیره داشته باشند - ممکن است در نتیجه رایحه خاطرات دلپذیری را برای شما رقم بزنند - اما لطفاً به خودتان اجازه ندهید که شروع کنید به بو کردن و غیره - یا در دسته "سوء مصرف مواد استنشاق کننده" قرار می گیرید. وضعیت مطلوبی نیست.

در ادامه بخوانید...

چگونه در مصرف بنزین صرفه جویی کنیم 10 راه

در
لیست زیر حاوی نکاتی از متخصصانی است که بدون در نظر گرفتن گیربکس دستی یا  اتوماتیک ، به شما امکان می دهند با خودروی خود از نظر اقتصادی رانندگی و بنزین کمتری مصرف کنید. در برخی سایت ها ، به هر حال ، می توانید نکات مشابهی را پیدا کنید. اما در میان آنها ، صادقانه بگوییم ، بسیاری از مزخرفات آشکار وجود دارد.
به عنوان مثال برخی توصیه می کنند موتور را در چراغ های راهنمایی خاموش کنید. نیازی به گفتن نیست ، این مورد توسط شخصی که به احتمال زیاد خودرو شخصی ندارد توصیه می شود؟ بله ، در خودرو های جدید سیستم خاصی به نام "Stop & Start" وجود دارد،(در صورت استراحت وسیله نقلیه به طور خودکار موتور را خاموش می کند تا مصرف سوخت را کاهش دهد) اما توصیه نمی کنیم این کار را به صورت دستی انجام دهید. بنابراین ، تنها  نکات کاربردی در صرفه جویی بنزین در خودرو را برای شما می گوییم.

 

برای مصرف کمتر بنزین وزن خودرو را به حداقل برسانید

برای مصرف کمتر بنزین وزن خودرو را به حداقل برسانید
وزنی که با خود حمل می کنید بر مسافت پیموده شده و گاز  خوردن خوردو تأثیر می گذارد. و برای خیلی ها ، این یک راز نیست. از این چه نتیجه گیری می توان گرفت؟ چیزهای غیر ضروری را با خود حمل نکنید! جعبه ها ، کیسه های سیب زمینی ، بیل ، سبزیجات و سایر مزخرفات را می توان با خیال راحت در گاراژ باقی گذاشت. در بعضی از سایتها ، به شما توصیه می شود كه حامل چرخ اضافی نباشید ، اما به شما توصیه نمی كنیم كه به چنین "مشاورانی" گوش كنید. کافی است همه غیر ضروری ها را از خودرو خارج کنید. دقیقا چه چیزی؟ شما بهتر می دانید.
 

 

برای مصرف کمتر بنزین مقاومت هوا را کاهش دهید

برای مصرف کمتر بنزین مقاومت هوا را کاهش دهید
تمام عناصراضافی در بدنه خودرو شما مقاومت را افزایش می دهد و در نتیجه باعث افزایش مصرف سوخت می شود. اگر فرصتی برای حذف اسپویلر ، باربند سقف ، محل اتصال دوچرخه به خودرو و موارد دیگر وجود دارد ، از خودرو حذف کنید.
 

 

برای مصرف کمتر بنزین از دنده یک سوء استفاده نکنید

برای مصرف کمتر بنزین از دنده یک سوء استفاده نکنید
من فکر می کنم اینجا همه چیز روشن است. نباید در دنده یک خیلی وقت بگذارید ، زیرا چنین موردی بنزین زیادی می خورد. به محض راه اندازی ، به دنده 2 تغییر دهید.
 

 

برای مصرف کمتر بنزین حرکت یکنواخت داشته باشید

برای مصرف کمتر بنزین حرکت یکنواخت داشته باشید
به یاد داشته باشید که اقتصادی ترین سواری حرکت یکنواخت و بدون شتاب ناگهانی و ترمز است. بنابراین ، به ویژه در داخل شهر رانندگی نکنید.
 

 

برای صرفه جویی در بنزین مسیر را برنامه ریزی کنید

برای صرفه جویی در بنزین مسیر را برنامه ریزی کنید
در مورد رانندگی در شهر ، رانندگی در مسیر های با داشتن چراغ راهنمایی کمتر، بهتر است! بنابراین با در نظر گرفتن این فاکتور ، مسیر خود را از قبل برنامه ریزی کنید.
 

 

برای صرفه جویی در مصرف بنزین در زمان توقف طولانی خودرو را خاموش کنید

برای صرفه جویی در مصرف بنزین در زمان توقف طولانی خودرو را خاموش کنید
موتور را در حین توقف طولانی متوقف کنید (ترافیک ، انتظار شخصی ، گذرگاه راه آهن، توقف طولانی در پمپ بنزین و غیره).
 

 

برای مصرف کمتر بنزین نقص خودرو را برطرف کنید

برای مصرف کمتر بنزین نقص خودرو را برطرف کنید
خودرو خود را در وضعیت خوبی قرار دهید. اغلب ، خودرو های معیوب بنزین بیشتری مصرف می کنند.
 

 

برای مصرف کمتر بنزین باد لاستیک ها را چک کنید

برای مصرف کمتر بنزین باد لاستیک ها را چک کنید
رانندگی اقتصادی به معنای کنترل فشار لاستیک است. برای خودروهای مختلف می تواند متفاوت باشد. برای فشار بهینه در کتاب خدمات خود جستجو کنید.
 

 

برای مصرف کمتر بنزین از کولر استفاده نکنید

برای مصرف کمتر بنزین از کولر استفاده نکنید
بیش از حد از کولر استفاده نکنید. برخی از "خازن ها" مصرف سوخت را به اندازه ده درصد افزایش می دهند!
 

 

دیگر نیازی به گرم کردن موتور برای مدت طولانی نیست

دیگر نیازی به گرم کردن موتور برای مدت طولانی نیست
دیگر نیازی به گرم کردن موتور برای مدت طولانی نیست. این به ویژه در مورد خودرو های جدید صادق است (منظورم مدرن است). آنها معمولاً حتی بدون گرم شدن می توانند بلافاصله حرکت کنند.
 
حالا شما می دانید که چگونه اقتصادی رانندگی کنید تا بتوانید کمترین هزینه بنزین را برای خودرو خود صرف کنید. کدام یک از این نکات برای استفاده بستگی به شما دارد؟ به عنوان مثال ، من در گرمای هوا بدون کولر سوار خودرو نخواهم شد. با این وجود ، تمام نکات دیگر 100٪ برای من مناسب است. نظر خود را در بخش نظرات مربوط به این موضوع با ما در میان بگذارید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

نبرد چراغ‌ های هدلایت:چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

در

(سیارک) : مطمئنا صنعت خودرو به میزان زیادی تکامل یافته است و به همراه این تکامل ، چراغ‌ های جلوی خودرو نیز به سطح بالاتری رسیده‌اند، خودرو سازان تاثیر چراغ‌ های هالوژن یا HID را بر روی مدل‌های خود تجزیه و تحلیل کرده‌ و به یک گزینه جدید رسیده‌اند: چراغ های LED. حداقل روی کاغذ به نظر می‌رسد که LED‌ ها راه‌حلی برای تولید انبوه خودرو ها باشند اما چندین نقطه ضعف هم وجود دارد که می‌تواند چشم‌انداز جهانی در مورد این نوع تکنولوژی را تغییر دهد.

چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

 توصیف اصول نحوه عملکرد چراغ‌ های ال‌ای‌دی بسیار سخت است اما به شکل خلاصه می‌توان گفت که آنها به حرکت الکترون‌های منفی به سمت "حفره‌های" مثبت در سرتاسر یک نیمه‌هادی متکی هستند. زمانی که یک الکترون ازاد در یک حفره می‌افتد که در سطح انرژی پایین تری قرار دارد، انرژی خود را از دست می‌دهد که باعث آزاد شدن یک فوتون (کوچکترین ذره تشکیل دهندۀ نور) می‌شود، این فرآیند الکترولومینانس  (برق‌درخشی) نامیده می‌شود.(سیارک)

اگر این فرآیند هزاران بار در ثانیه تکرار شود شاهد یک نور روشن مداوم خواهید بود که از سطحی حدود 2 میلی‌متر ساطع می‌شود دیود ساطع‌کننده نور (LED‌).

مهمترین نکته  در مورد چراغ‌ های LED این است که در مقایسه با لامپ‌های هالوژن کلاسیک به توان بسیار پایینی نیاز دارند. به عنوان مثال LED‌هادر تویوتا پریوس و چندین نوع خودرهای هیبریدی که در آنها برق نقش کلیدی ایفا می‌کند مورد استفاده قرار گرفته‌اند لزوما نه برای چراغ‌ های جلو. اولین واحدهای LED در خودروی آئودی R8 مدل 2004 مورد استفاده قرار گرفتند.

به طور کلی چراغ‌ های LED از نظر میزان تابندگی بین لامپ‌های هالوژن و HID قرار می‌گیرند اما پرتوهای متمرکزتری تولید می‌کنند و همچنین در اشکال مختلف تولید می‌شوند.

همچنین  LED‌ها به لطف اندازه کوچک خود امکان دستکاری زیادی دارند، تولید کنندگان قادرند انواع اشکال و مجموعه‌های مختلف را تولید کنند به نحوی که کاملا با مدل‌های خودرو های آنها تطابق داشته باشد و نیاز به رفلکتورهای زشت نیست.

 

چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

 

چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

اما نیاز است که چند مسئله را روشن کنیم. به عنوان مثال اگرچه LED‌ها هنگام روشن شدن همانند لامپ‌های هالوژن حرارت منتشر نمی‌کنند، اما زمانی که جریان برق از آن عبور می‌کند مقدار زیادی گرما در پایین امیتر (عمدتا چیپ یا تراشه) تولید می‌شود و در نتیجه خطر بالقوه‌ای برای قطعات و کابل‌های اتصال مجاور به همراه دارد. به همین دلیل است که چراغ‌ های LED به سیستم‌های خنک‌کننده مانند هیت‌سینک یا فن نیاز دارند تا از ذوب شدن آنها جلوگیری شود.

فراموش نکنید که این سیستم‌های خنک‌کننده در محفظه موتور قرار دارند که محیط خنکی برای سایر سیستم‌ها به منظور حفظ درجه حرارت مناسب و معقول نیست. به همین دلیل طراحی و پیاده‌سازی چراغ‌ های LED برای خودرو ها دشوارتر است و بنابراین گران‌تر از HIDها خواهند بود.(سیارک)

چرا در LED‌های روشن در روز یا چراغ عقب از هیت‌سینک استفاده نمی‌شود؟ ساده است چرا که هیچ کس برای حرکت در تاریکی به آنها متکی نیست. بنابراین نیاز نیست که همانند چراغ‌ های جلو قدرتمند باشند و این بدین معنی است که جریان عبوری از این چیپ‌ها آنقدر نیست که باعث ایجاد مشکلات حرارتی شود.

به طور خلاصه در مورد LED‌ها می‌توانیم بگوییم که:

مزایا:

اندازه کوچک، امکان سفارشی‌سازی در شکل‌های مختلف را فراهم می‌کند.

مصرف انرژی بسیار پایین

روشن‌تر از چراغ‌ های هالوژنی و ارائه نور گرم‌تر نسبت به HIDها

معایب:

هزینه تولید بالا

ایجاد حرارت بالا در اطراف قطعات مجاور

طراحی دشوارتر و کنار آمدن با دمای بالای محفظه موتور

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

نبرد چراغ‌های هدلایت: هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل در مقابله با هم

در

(سیارک) : آنچه که اکنون برای ما چیزهای رایج و معمولی است زمانی دستاوردهای عمدۀ تکنولوژی و فناوری بودند. زمانی بود که اضافه کردن یک پیچ ساده و یا تغییر شکل اجزای خاص منجر به نوآوری‌های قابل  توجهی می‌شد که سالها بعد این نوآوری‌ها خودشان پایه‌ای برای پروژه‌های پیشرفته‌تر شدند.بیایید در این پست نگاهی به چراغ‌ های جلو خودرو بیندازیم.

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

اگرچه کل صنعت خودرو سازی از ال‌ای‌دی استفاده می‌کند اما تعداد کمی از مردم می‌دانند که چگونه آنها از لامپ‌های ساده استیلنی در دهه 1880 تکامل یافته و بردهای ال‌ای‌دی بسیار پیچیده امروزی تبدیل شدند. علاوه بر این محققان دائما بر روی ایده "چراغ جلو" کار می‌کنند و تلاش می‌کنند که به پیشرفت‌های جدیدی دست یابند که به وضوح باعث برتری محصولات آنها نسبت به رقبا شود. چراغهای لیزری نیز از همین نمونه هستند اما قبل از بحث در مورد آنها باید سیستم‌های رایج که به وفور استفاده می‌شوند را نیز بررسی کنیم.

قصد نداریم که در مورد تاریخچه چراغ جلو صحبت کنیم چرا که قبلا این کار را انجام داده‌ایم، در عوض تلاش می‌کنیم بر روی چهار نوع تنظیمات عمده که امروزه به کار می‌روند تمرکز کنیم و ببینیم آنها چه هستند. بنابراین سعی می‌کنیم در مورد مزایا و معایب هر یک از آنها صحبت کنیم، اگرچه مردم به طور کلی اعتقاد دارند که همیشه جدیدتر بهتر هم است، که اغلب هم همین طور است. ممکن است برخی از شما با این ایده موافق باشید و برخی نیز مخالف باشید، بهر حال هر یک از این چهار نوع چراغ جلو خصوصیات مثبت و منفی خاص خودش را دارد. پس بیایید نگاهی به آنها بیندازیم.

چراغ‌ های جلو هالوژنی

چراغ‌ های هالوژنی در حال حاضر در جهان خودرو ها بیشترین کاربرد را دارند و همانطور که می‌دانید این بخاطر مزیت اصلی آنها است: نصب آسان و ارزان.(سیارک)

 

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

اساسا یک لامپ هالوژن در شرایط عالی عمری حدود 1000 ساعت دارد و هزینه جایگزینی آن در مقایسه با سایر انواع دیگر بسیار پایین است (حدود  دلار30 برای یک مجموعه مناسب). با این حال لامپ‌های هالوژن کم کم در حال تبدیل شدن به گزینه دوم برای شرکت‌های خودرویی در سرتاسر جهان هستند. اما چرا؟ هالوژن دقیقا هم‌معنی با بهره‌وری نیست و برای درک بهتر توضیح خواهیم داد که یک لامپ هالوژن چگونه کار می‌کند.

اول اینکه از یک شیشه ساخته شده است که در مقابل دماهای بسیار بالا مقاوم است، بعلاوه یک گاز که معمولا ترکیبی از آرگون و نیتروژن است و یک عدد رشته تنگستن. به منظور تولید نور، رشته تنگستن از طریق باتری خودرو جریان برق دریافت کرده و تا دمایی حدود 2500 درجه سلسیوس گرم می‌شود و شروع به درخشش می‌کند (فرآیند تابش یا دماشیدگی).

زمانی که لامپ هالوژن به اواخر عمر خود نزدیک می‌شود تنگستن بخار می‌شود و بر روی شیشه آن رسوب می‌گیرد و باعث پارگی رشته تنگستن می‌شود و قابلیت عملکرد آن از بین می‌رود .

 

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

 

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

اما این زیاد مسئله مهمی نیست، بزرگترین مشکل این است که در حین تولید نور، این لامپ همچنین مقدار زیادی گرما تولید می‌کند که اساسا به صورت انرژی هدر می‌رود.(سیارک)

یک مشکل بزرگ دیگر که اغلب لامپ‌های هالوژن دارند نحوه واکنش آنها با مواد مختلف است. به عنوان مثال زمانی که لامپ معیوب را تعویض می‌کنید، مراقب باشید که به شیشه لامپ جدید دست نزنید! روغن و چربی روی انگشتان دست شما به شیشه کوارتز می‌چسبد و باعث می‌شود که گرما به طور یکنواخت پخش نشود و عمر لامپ به شدت کاهش می‌یابد.

با این حال لامپ‌های هالوژنی مزایایی دارند که باعث می‌شود تبدیل به گزینه اول برای اکثر خودرو سازان شوند: با حداقل میزان هزینه نور مناسبی تولید می‌کنند، در اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند که بدین معنی است که می‌توان این لامپ‌ها را در مدل‌های مختلف خودرو نصب کرد، همچنین خودروسازان می‌توانند نسخه‌های چندتایی از انها بسته به نوع و ابعاد بدنه خودرو تولید کنند.

اگر بخواهیم به طور خلاصه صحبت کنیم می‌توانیم جوانب مثبت و منفی لامپ‌های هالوژن را به شکل زیر بیان کنیم:

مزایا:

- تعویض آسان

- تولید ساده

- ابعاد مختلف

- مقرون به صرفه

معایب:

- به هدر رفتن انرژی

- نیاز به مراقبت اضافی

ادامه در پست  های آینده

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

نبرد چراغ‌ های هدلایت :چراغ‌ های HID (زنون)

در

زنون یا هدلایت ؟زنون بهتر است یا هدلایت ؟در این مقاله سعی داریم با مقایسه تکنولوژی چراغ‌ های هدلایت ، چراغ های زنون و هدلایت به این سوال ها پاسخ دهیم . 
چراغ های زنون یا لامپ‌های زنون که به شکل رسمی به عنوان چراغ‌ های تخلیه با شدت بالا چراغ های HIDS خوانده می‌شوند، معمولا به عنوان یک گزینه کارآمدتر برای چراغ های خودرو شناخته می‌شوند که عمدتا به خاطر گرمای رنگ و حجم نور تولید شده توسط انها است.  

چراغ های زنون

 

 

اولین نسل از چراغ‌ های زنون

اولین نسل از چراغ‌ های زنون در خودروی BMW سری 7 در سال 1991 ظهور یافتند و به آرامی تبدیل به گزینه شماره یک برای بسیاری از کمپانی‌های خودرو سازی شدند، اگرچه از اعلام آن به عنوان یک تجهیزات استاندارد اجتناب شده است.چراغ‌ های HID بسیار شبیه لامپ‌های نئون هستند. یک لوله محصور پر از گاز که در هر انتهای آن یک الکترود برای عبور جریان الکتریکی وجود دارد.

در زمینه‌های کاربرد در خودرو، لامپ HID، با استفاده از یک کوارتز شفاف، الکترودهای تنگستن و مخلوطی از گازها که توسط ولتاژ بالای جریان الکتریکی عبوری بین دو الکترود تحریک می‌شوند.علیرغم نام معمول مورد استفاده برای آنها، HIDها از یک مخلوط متال-هالید استفاده می‌کنند و در حین راه‌اندازی فقط متکی به زنون هستند. دلیل آن این است که یکی از مشکلات اصلی در لامپ‌های HID مقدار زمان لازم برای گازهای موجود برای رسیدن به دمای عملیاتی و ارائه نور قوی است.

فرآیند تابش نور در لامپ‌های HID در سه مرحله رخ می‌دهد: ابتدا فاز احتراق، یک پالس ولتاژ بالا تولید یک جرقه می‌کند که گاز زنون را یونیزه کرده و یک تونل از جریان بین الکترودها ایجاد می‌شود، سپس درجه حرارت لامپ به سرعت بالا می‌رود که باعث تبخیر نمک‌های فلزی می‌شود که باعث کاهش مقاومت بین دو الکترود می‌شود؛ در نهایت بالاست به عملیات مداوم سوئیچ کرده و میزانی توان مداوم ارائه می‌کند به نحوی که قوس الکتریکی سوسو نمی‌زند.در ادامه مقاله به تفاوت هدلایت و زنون از نطر مزایا و معایب هدلایت می پردازیم.

 

 

مزایا

اول اینکه چراغ‌ های زنون از نظر حجم نور تولیدی در مقایسه با چراغ‌ های هالوژن کارآیی بیشتری دارند. البته اگر زاویه نور به درستی تنظیم نشود می‌تواند به عنوان یک شکست بخصوص از نقطه نظر ترافیک ورودی بزرگ در نظر گرفته شود، (اغلب زمانی که کیت‌های موجود در بازار به شکل اشتباه نصب شوند یا از کاسه‌ چراغ‌ هایی استفاده شود که برای HIDها طراحی نشده‌اند).

طبق آمار رسمی، یک لامپ زنون 3000 لومن و mcd/m2 90 تولید می‌کند، در حالی که یک لامپ هالوژن 1400 لومن و mcd/m2 30 تولید می‌کند.البته لامپ‌های زنون کم کم در اندازه‌ها و نسخه‌های مختلف در دسترس قرار گرفته‌اند، به خصوص به منظور استفاده در مدلهای مختلف خودرو.

 یکی دیگر از نکات مثبت چراغ‌ های زنون این است که عمر نسبتا طولانی دارند که بسیار بیشتر از لامپ‌های قبلی یعنی لامپ‌های هالوژن هستند: تخمین زده می‌شود که در شرایط عادی عمر عملیاتی آنها حدود 2000 ساعت است.

بهره‌وری می‌تواند یکی دیگر از مزایا در هنگام انتخاب HID به جای چراغ‌ های هالوژن باشد. اگرچه این چراغ‌ ها به توان بیشتری در شروع نوردهی نیاز دارند اما پس از آنکه به دمای عملیاتی رسیدند، بسیار کم‌مصرف‌تر از لامپ‌های استاندارد هستند؛ که این به معنی تحمیل بار کمتر به دینام و همچنین گشتاور کمتر موتور جهت تامین برق است. با این حال به سختی می‌توانید تفاوتی در مصرف سوخت مشاهده کنید (شاید یک اونس سوخت در هر ساعت)، اما اگر طرفدار محیط زیست هستید آگاهی از این موضوع نیز می‌تواند برای شما جالب باشد.

 

چراغ های زنون

 

چراغ های زنون

چراغ های زنون

 

 

معایب

 خوب بدیهی است که هزینه بیشتری نسبت به لامپهای هالوژن (شامل نگهداری) دارند و همچنین پیچیده‌تر نیز هستند، چرا که به دستگاهی به نام بالاست نیاز دارند که یک در واقع یک خازن است که ولتاژ بالای مورد نیاز برای عملکرد HIDها را ایجاد و تنظیم می‌کند.

فراموش نکنید که این چراغ‌ ها به چند ثانیه زمان برای رسیدن به روشنایی کامل نیاز دارند، و به همین دلیل است که به عنوان نور بالای جداگانه مناسب نیستند. در برخی از خودروها از HID به عنوان نور پایین و لامپ‌های استاندارد جداگانه برای نور بالا استفاده می‌شود. در مدل‌های بالاتر واحد HID به هر دو شکل کار می‌کند (که به اشتباه زنون خوانده می‌شود) و از یک سایه مکانیکی درون رفلکتور به منظور تغییر جهت پرتوی نور استفاده می‌شود.

برخی‌ از چراغ‌ های زنون می‌توانند اثرات سوئی بر سلامت انسان داشته باشند، چرا که برخی از آنها حاوی مواد سمی مانند جیوه فلزی هستند. برخی از کشورها اقدامات ویژه‌ای برای منع استفاده از آنها اعمال کرده‌اند، اما این فقط منجر به هزینه‌های تولید و تعمیر بالاتر خواهد شد.

نهایتا اینکه میزان تابش خیره‌کننده تولید شده توسط چراغ جلو ممکن است برای سایر رانندگان حاضر در مسیر آزار دهنده باشد (بخصوص ترافیک روبرو)، بنابراین باعث افزایش تعداد تصادفات و مرگ و میر جدای از سرعت زیاد و مشکلات فنی می‌شود.(سیارک)

 

 

مزایا و معایب چراغ‌های زنون

مزایا:

- طول عمر بیشتر نسبت به چراغ‌ های هالوژن

- کارآمدتر از چراغ‌ های هالوژن هستند زیرا توان کمتری مصرف کرده و نور بیشتری تولید می‌کنند.

- دید بهتر برای راننده

معایب هدلایت 

- تابش خیره‌کننده بیش از حد و در نتیجه ایجاد مشکلات بالقوه برای ترافیک روبرو

- هزینه‌ بالا

- سیستم پیچیده نسبت به لامپ‌های هالوژن

- مواد مضر که در آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد

- به منظور رسیدن به روشنایی کامل به چند ثانیه زمان نیاز دارند

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

BMW و آئودی به سختی در تلاشند تا چراغ‌ های لیزری را گسترش دهند

در
چراغ‌ های لیزری خودرو

 

چراغ‌ لیزری خودرو چیست

BMW و آئودی به سختی در حال تلاش هستند که چراغ‌ های لیزری را گسترش دهند، فناوری جدید که 1000 برابر بهتر از چراغ‌ های LED است و در عین حال بسیار جمع و جورتر است. احتمالا می‌دانید که لیزر چیز بسیار خطرناکی است و فقط می‌توانند منطقه‌ای به اندازه عرض یک سکه را روشن کنند. پس چراغ‌ های لیزری چگونه می‌توانند تبدیل به یک ایده مناسب جهت پیاده‌سازی در خودرو ها شوند؟

همانند چراغ‌ های زنون که قبلا به آن اشاره شد، تکنولوژی جدید در اینجا نیز از لیزر فقط به عنوی بخشی از فرآیند تولید نور استفاده می‌کند. در واقع شما زمانی که از نور بالای خودرو استفاده می‌کنید یک مجموعه لیزری با قدرت بالا و لنزهایی در مقابل آن نخواهید داشت که همه چیز را در مقابل خود می‌سوزاند!

طبق توضیحات BMW، سستم آنها از سه لیزر آبی استفاده می‌کند که در پشت مجموعه چراغ جلو تعبیه شده است و به مجموعه کوچکی از آینه‌ها می‌تابد که انرژی آنها بر روی لنزهای کوچک حاوی گاز فسفر زردرنگ متمرکز شده است. این ماده در تماس با پرتوهای لیزر نور سفید بسیار روشن تولید می‌کند که نور حاصل از آن به سمت چراغ جلو منعکس می‌شود. پس اساسا شما به نور تولید شده توسط فسفر نگاه می‌کنید نه خود لیزر، که باعث می‌شود بتوان از این سیستم در جاده استفاده کرد.

حال اگر چراغ جلو آسیب ببیند یا از فوکوس خارج شود چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ به گفته شرکت BMW این سیستم به صورت خودکار خاموش خواهد شد.

چراغ‌ های لیزری خودرو

نور تولید شده در این پروسه می‌تواند تا 1000 برابر بیشتر از LED‌ها باشد در حالیکه از دوسوم توان آنها (یا حتی نصف) استفاده می‌شود. و به لطف وجود فسفر، درجه رنگ نور (5.500 تا 6.000 کلوین) کاملا به نور طبیعی روز (حدود 6.500 کلوین) نزدیک است.(سیارک)

چراغ‌ های لیزری جدا از قدرت بیشتر نسبت به نور LED‌، می‌توانند فاصله‌ای حدود دو برابر را روشن سازند و به اندازه کافی کوچک هستند که امکان بسته‌بندی و طراحی ظاهری آنها با انعطاف بیشتری همراه است.

 

چراغ‌ های لیزری خودرو

نقطه ضعفی که BMW به آن اشاره کرده است  این است که فناوری‌های آنها فقط بر روی پرتوهای بالا کار می‌کند و همان‌طور که به نظر می‌رسد این به هزینه زیاد همراه است. وجود 6 لیزر با فناوری بالا در هر چراغ (در کل 12 عدد) هزینه‌ای حدود 10000$ (7.800 €) در بر خواهد داشت. این قیمت باید شامل فناوری‌های کاهنده خودکار نیز باشد چرا که هیچ یک از رانندگان مقابل نمی‌خواهند به این خورشیدهای کوچک از فاصله 600 متری (1968 فوت) خیره شود.

فناوری لیزر شرکت آئودی نیز به شیوه‌ای کاملا مشابه عمل می‌کند، فقط در هر چراغ چهار لیزر دارد. اگر بخواهیم جمع‌بندی کنیم می‌توانیم مزایا و معایب چراغ‌ های لیزری را به شرح زیر خلاصه کنیم:

 

مزایا چراغ‌ های لیزری

- بسیار کارآمد از نظر مصرف انرژی

- بسته‌بندی بسیار کوچک

- 1000 بار روشن‌تر از چراغ‌ های LED با محدودۀ دو برابر

 

معایب چراغ‌ های لیزری

- بسیار گران قیمت

- در حال حاضر نمی‌توان از آن هم برای نور پایین و هم نور بالا استفاده کرد، و نیاز به یک سیستم LED یا HID دارند

- نیاز به خنک کننده دارند چرا که حرارت ایجاد شده توسط آنها بسیار بیشتر از سیستم‌های LED است.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

آخرین فناوری‌ های پیشرفته در خدمت خودرو های قدیمی تر :کیت‌ تبدیل چراغ‌ خودرو

در

 

 

 

کیت تبدیل چراغ خودرو چیست

ممکن است عده‌ای هنوز هم خودرو قدیمی‌تر داشته باشند که بدیهی است آخرین تکنولوژی های پیشرفته بر روی آنها نصب نشده است، از جمله چراغ‌های مدرن. از آنجا که همه توانایی یا تمایل به خرید خودرو ی جدید ندارند، بازار لوازم یدکی به کمک آنها آمده و کیت تبدیل چراغ خودرو برای آنها فراهم کرده است.

مسلما اجماع عمومی در مورد چراغ‌های جلوی موجود در بازار لوازم یدکی در جهان متمدن این است که معمولا توسط افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرند که تنها هدف آنها در زندگی این است که زندگی سایر استفاده‌کنندگان از جاده را تیره و سیاه کنند! اگرچه ممکن است این ادعا بخصوص در مورد چراغ‌های (زنون یا LED‌) تا حدی صحت داشته باشد اما همیشه چنین است، با این حال استفاده از آنها در بسیاری از کشورها غیرقانونی می‌باشد.(سیارک)

این بدین معنی نیست که تمامی آنها بد هستند، هر چند اگر بخواهید خودروی خود را از طریق بروزرسانی ایمن‌تر سازید، گزینه‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید برای داشتن یک جفت چراغ جلوی بهتر آن فناوری‌ را انتخاب کنید.

رایج‌ترین کیت تبدیل موجود کیت زنون/HID هستند. توجه داشته باشید که اگر پروژکتور نداشته باشند نه تنها غیرقانونی هستند بلکه خطرناک نیز هستند (هم برای خودتان و هم برای افراد حاضر در جاده)؛ چرا که نور آنها نه تنها درخشنده‌تر از نور خورشید است بلکه به شکل دانه دانه نیز پراکنده می‌شود.

اگر می‌خواهید این مسیر را انتخاب کنید بسیار مراقب باشید و فقط دنبال کیت بروید که شامل لامپ‌هایی واقعی، بالاست، هرنسس و پروژکتور باشند. همچنین فقط در صورتی که در منطقه شما قانونی هستند از آنها استفاده کنید (همه آنها قانونی نیستند حتی اگر یک تولید کننده معتبر آنها را تولید کرده باشد) و نصب آن را به متخصص بسپارید.

نصب برخی از کیتها بسیار ساده است اما بسیاری از آنها نیاز به تغییرات گسترده در چراغ‌های جلو دارند و ترجیحا پس از شستشو و تمیز کردن چراغ‌های جلو نصب می‌شوند. وجود هر گونه ناخالصی بر روی چراغ‌های جلو می‌تواند به شدت باعث اختلال در نحوه ساطع شدن نور زنون شود و در نتیجه ایمنی بیشتر را به خطر شدید تبدیل می‌کند.

اخیرا، تعداد زیادی کیت نورپردازی LED نیز به بازار آمده است و مزایایی در مقایسه با لامپ‌های هالوژن قدیمی و لامپ‌های زنون/HID دارند.

نخست

اینکه در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود و احتمالا باعث کاهش مقدار کمی مصرف سوخت می‌شود (البته نه زیاد).

دوم

اینکه آنها معمولا با دوام‌تر از سایر چراغ‌های جلو هستند (حتی اگر فابریک کارخانه نباشند)، البته باید در نظر داشت که هر چه کیفیت بالاتر باشد هزینه نیز بالاتر است.

سوم

اینکه نیاز به سرهم‌بندی یا مونتاژ زیاد با چراغ‌های استاندارد ندارند، اما نصب آنها باید توسط یک متخصص انجام شود بخصوص به این خاطر که در هنگام روشن شدن حرارت زیادی از آنها پراکنده می‌شود.(سیارک)

تا کنون هیچ کس یک سیستم چراغ جلوی لیزری غیرفابریک برای نصب و استفاده در خودرو های قدیمی نساخته است، اما با توجه به نرخ پیشرفت فناوری و کاهش هزینه‌ها بعید نیست که در چند سال آینده تولید شوند.

پس از گفتن تمامی این موارد مجددا تکرار می‌کنیم که انتخاب مسیر چیزی است که بستگی به شما دارد. اگر تصمیم به بروزرسانی اتومبیل کهنه یا قدیمی خود دارید تا آن را به چراغ‌های LED یا زنون مجهز کنید ابتدا باید ببینید که آیا در منطقه شما قانونی است یا خیر. سپس احتمالا باید به کتابچه راهنمای مالک خودرو مراجعه کنید و ببینید که آیا سیستم برق آن به شما این امکان را می‌دهد که بدون زحمت لوازم اضافی به آن بیفزایید یا خیر. اگر همه چیز مناسب بود به دنبال ارزانترین کیتی که در بازار موجود است ، نروید و حتما برای خرید کیت با یک متخصص مشورت کنید.

 

مزایا کیت تبدیل چراغ خودرو

- هزینه آنها بسیار کمتر از هزینه درخواستی از سوی خودرو سازان به منظور نصب آنها به صورت یک آپشن روی خودرو است

- به طور قابل توجهی دید شما را در شب در مقایسه با چراغ‌های هالوژن ضعیف و معمولی افزایش می‌دهند.

- نیاز نیست که یک خودروی جدید خریداری کنید فقط کافی است چراغ‌های جلو را بهتر کنید.

 

معایب کیت تبدیل چراغ خودرو

- ممکن است در برخی از مناطق و ایالت‌ها ممنوع باشد

- اگر به شکل درست نصب نشوند یا اگر کیفیت آنها پایین باشد یا کیت آنها کامل نباشد، می‌توانند بسیار خطرناک باشند.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...