سیارک

مرموز ترین بیماری قرن بیستم که حل نشده باقی مانده است

آیا کابوس هایی داشته اید که سعی می کنید از خواب بیدار شوید، اما نمی توانید؟ حدود 100 سال پیش، برای میلیون ها نفر، چنین کابوسی به یک واقعیت تبدیل شد. جهان به یک مکان وحشت تبدیل شد، اپیدمی آنسفالیت ، یا بیماری خواب جان میلیون ها انسان را گرفت. مردم به طور ناگهانی می مردند - با یک قاشق غذاخوری در دهان و یا با یک کتاب در نیمکت پارک. بدن آنها قفل شده بود و مانند مجسمه های پارک بدون حرکت در جای خود مرده بودند!
این داستان یک بیماری وحشتناک، رمز و راز دار است که تا کنون حل نشده باقی مانده است. آیا می دانستید دانشمندان هنوز در مورد منشا بیماری همه گیر آنسفالیت که 5 میلیون نفر را کشت  و درمان آن چیزی پیدا نکرده اند! بله واقعا گیج کننده است!
 
برای اولین بار آنسفالیت (التهاب حاد بافت مغزی) در سال 1915 در فرانسه وردون ظاهر شد. روانپزشک و متخصص مغز و اعصاب اتریش کنستانتین فون این بیماری را توصیف کرد. در سال 1916 یک اپیدمی واقعی در اتریش آغاز شد که به سرعت به اروپای غربی و ایالات متحده آمریکا و سپس کل جهان گسترش یافت.
 
این بیماری  پس از آن که ناگهان ظاهر شد، شروع به کاهش کرد. با این حال، بیماری هنوز ناپدید نشده است: برخی از موارد در نقاط مختلف جهان مشاهده شده است.
 
"بیمار 1: زن 31 ساله. او در 4 فوریه سال 1917 بیمار شد و از سردرگمی، سردرد و خواب آلودگی شکایت کرد. در روز 26 فوریه، احساس سیری کرد و تمام روز در خواب بود، اما توانست با یک تماس تلفنی بیدار شود، با صدای طبیعی جواب داد و سپس به خواب رفت. خواب آلودگی به استاپور کامل(بی حرکتی کامل) افزایش یافت. فلج کامل عصب چشم ، هر دو چشم بدون حرکت در گوشه بیرونی ثابت ماند و فلج کامل اندامها.
 
دوره اپیدمی بیماری خواب در سال های جنگ جهانی اول کاهش یافت. با مهمترین انفجار آنفلوانزا در تاریخ بشر که بیش از 50 میلیون نفر را کشت. احتمالا به این دلیل است که آنسفالیت به خوبی شناخته نشد.
 
اولین قربانیان این بیماری سربازان بودند. در ابتدا، همه اثر سمی گاز خردل مورد استفاده آلمان در برابر نیروهای انگلیس و فرانسه را مقصر می دانستند. اما هنگامی که سربازان هر دو طرف بیمار شدند، پزشکان زنگ خطر را به صدا در آوردند. معلوم شد که بشریت با چیزی شبیه ویروس مواجه است، اما  هیچ کس نمی دانست چگونه با آن مبارزه کند.
 
معمولا این بیماری خود را به شیوه های مختلف نشان می داد. مثل آنفلوآنزای ساده، با لرز، ضعف و سردرد. در بعضی موارد، بیماران بدون عوارض جانبی از بین میرفتند. بیشتر موارد در گروه سنی 15 تا 35 سال بود. کمتر از یک سوم قادر به بهبود و بهبودی بودند و یک سوم ، حدود 5 میلیون نفر درگذشتند.
 
و اما بقیه که ماندند، مجسمه های متحرک باقی ماندند، و تنها مراقبت ویژه ای در زندگی از آنها پشتیبانی می کند. بیماران "خواب آلود" که موفق به بهبودی شدند، از کلاسمایی رنج می بردند - حملات غیر قابل کنترل مانند جیغ زدن، لرزیدن، گریه و آواز بلند.
 
آنها میگفتند که حالت استاپور کامل(بی حرکتی کامل) شبیه فشار یک نیروی خاص است که اجازه نمی دهد آنها حتی یک عضله را حرکت دهند . دشوار است تصور کنید، چیزی شبیه به زندانی شدن در بدن خودتان است.
بخشی از قربانیان ناخوشایند این بیماری  قادر به بیدار شدن از خواب نبودند. اما بعضی بیماران، در عوض، هیچوقت نمیتوانستند بخوابند. دو هفته بعد ازبی خوابی مردم را به دیوانگی سوق میداد و  به ناچار به مرگ منجر میشد.
 
گفته شده است که احتمالا آدولف هیتلر مبتلا به آنسفالیت بوده و از لرزش رنج می برده و علائم شبیه به بیماری پارکینسون را داشته است. برخی محققان معتقدند که لرزش در دست - نتیجه بی ضرر ترین بیماری او و اختلالات فعالیت مغز بر تصمیمات او در آینده تأثیر می گذاشت.
 
دانشمندان دیگر چه می توانند بفهمند؟ متاسفانه خیلی زیاد نیست! یک کالبد شکافی از ضایعات در ماده خاکستری، هسته های پایه و مغز را نشان داد. به احتمال زیاد، آنسفالیت بر اثر یک ویروس است .
 
این بیماری توسط فرد به فرد و توسط هوا منتقل می شود. بیمار در فاز حاد با استفاده از داروهایی که در بیماری پارکینسون استفاده می شوند، جدا می شود.
 
در مورد شیوع بیماری آنسفالیت، برای دهه ها هیچ اطلاعاتی وجود ندارد . آخرین مورد شناخته شده بیماری خواب، که گفته شد در قزاقستان در سال 2014 اتفاق افتاده، تایید نشده است. در روستای Kalachi، حدود 130 نفر از 500 نفر ساکن به طور ناگهانی شروع به خواب برای روزها و حتی هفته ها کردند. درست است، پس از آن آنها بیدار شدند، به این صورت که گویا هیچ چیز اتفاق نیفتاده بود!
 
معلوم شد که معادن اورانیوم که در دوران شوروی مشغول به کار بودند، تنها چند کیلومتر از روستا فاصله داشت و منبع منوکسید کربن باعث خواب آلودگی مردم محلی شده بود.
 
در فرهنگ مدرن، مردها بیش از حد به بیماری خواب مبتلا نیستند. درخشانترین آنها فیلم Awakenings است که در آن رابرت دنیرو نقش شخصیت مردانه یخ زده را بازی می کند و رابین ویلیامز - یک دکتر و دانشمند است که به دنبال راه هایی برای بازگشت بیماران خود به زندگی سالم است.
دیالوگ فیلم Awakenings 
- آنها چه باید بکنند؟ آنها چه فکری می کنند؟ 
- آنها فکر نمی کنند!
- ما می دانیم که برای اطمینان؟ 
بله 
- از کجا؟ 
"چون در غیر اینصورت خیلی ترسناک است"
 
گفتگوهای دکتر مالكوم سایر و النور کاستلو در فیلم بیدارگری (Awakenings)
در آغاز قرن بیستم، دانشمندان نمونه های مغز بیمار مبتلا به آنسفالیت را که برای صد سال حفظ شده بود و در آن زمان، بشریت مطمئن بود که مردم آینده با دانش و تکنولوژی خود، با بررسی نمونه، علت و درمان بیماری های وحشتناک را پیدا خواهند کرد، کالبد شکافی کردند.
 
اما تا به امروز هیچ اتفاقی نیفتاده است. ما نمی دانیم که در بیماری خواب چه می گذرد و چگونه می توان در صورت تکرار دوباره از این بیماری رهایی یافت؟
 
آیا شما از بیماری خواب خوانده بودید؟ آیا شما فکر می کنید دانشمندان قادر به حل این رمز و راز در قرن 21 خواهند شد؟

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


آنسفالیت (encephalitis) یعنی التهاب و تورم مغز که نوعی عفونت ویروسی یا باکتریایی مانند مننژیت می‌باشد. انسفالیت بیماری شایعی نیست و به طور جدی کودکان، افراد مبتلا به ایدز و سرطان و کلاً ...

التهاب مغز یا آنسفالیت

آنسفالیت (encephalitis) یعنی التهاب و تورم مغز که نوعی عفونت ویروسی یا باکتریایی مانند مننژیت می‌باش...

عرق کردن یک فرایند طبیعی است که از طریق آن تنظیم حرارت اتفاق می افتد.

علت عرق کردن زیاد کف دست

عرق کردن یک فرایند طبیعی است که از طریق آن تنظیم حرارت اتفاق می افتد.

علائم هشدار دهنده که نشان می دهد کبد شما پر از سموم است!!

10 نشانه که کبد شما مریض است

علائم هشدار دهنده که نشان می دهد کبد شما پر از سموم است!!

دستور رژیم غذایی برای درمان کبد چرب داده می شود.

این علائم بخاطر کبد چرب است

دستور رژیم غذایی برای درمان کبد چرب داده می شود.

پنج بیماری جدی که علامت خمیازه در آن ثابت است.

5 بیماری جدی با علامت ثابت خمیازه کشیدن

پنج بیماری جدی که علامت خمیازه در آن ثابت است.

چگونه استاتین ها برای کاهش کلسترول بر کبد تاثیر می گذارند؟

چگونه استاتین ها بر کبد تاثیر می گذارند؟

چگونه استاتین ها برای کاهش کلسترول بر کبد تاثیر می گذارند؟

سلامت کبد به صورت مستقیم با آنچه میخورید در ارتباط است

رژیم غذایی برای درمان کبد چرب

سلامت کبد به صورت مستقیم با آنچه میخورید در ارتباط است

کبد یکی از مهم‌ترین اندام های بدن انسان است.

وقتی کبد با مشکلی بزرگ مواجه است

کبد یکی از مهم‌ترین اندام های بدن انسان است.

کبد چرب جزو بیماری‌ هایی است که تغذیه نامناسب، ورزش نکردن و کم‌تحرکی ...

بهترین رژیم غذایی برای کبد چرب

کبد چرب جزو بیماری‌ هایی است که تغذیه نامناسب، ورزش نکردن و کم‌تحرکی ...

آنها لکه های کبد یا لکه های پیری نیستند. لکه های قهوه ای پشت دست شما

چگونه لکه قهوه ای، سیاه یا قرمز با عملکرد کبد در ارتباط است

آنها لکه های کبد یا لکه های پیری نیستند. لکه های قهوه ای پشت دست شما

به خاطر داشته باشید در صورتی که بیماری کبدی مزمن دارید، راه های زیادی برای .....

آیا می دانستید که اکتبر، ماه اطلاع رسانی سلامت کبد است

به خاطر داشته باشید در صورتی که بیماری کبدی مزمن دارید، راه های زیادی برای .....